^No.ïlS- 64e Jaargang 1926 -N fcïSÏÏ jke Wijn J! IftHDElf ie Advertentiën] rgsche Maatschappij 1 DINSDAG 1® MEI dEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Bij Ruwe Schrale Huid PUROL Stads= en Provincienieuws ÜRBERICHT 767'4 te Valtn-I 748 4 tf Swi»,. rieterstand leterstand ot i /a den avond van ik m - l krachtige Noordelijke u I wind. Zwaarbewolkt I arschuwingsdienst. L' Bi|d« on* 9.45 uur he posten: Weest op,,,. >r Auto's en Fietsen Mei uur 18 9.20 19 9.22 END A ermakelljkheden, OpentelJ Vergaderingen enz. 1 lederen avond bios-l Huig. aanvang 8 uur Zaterdag- en Zondag*! Dagelijks bioscoop.VOo,.l avonds 8 nur. \Voens-l dag- en Zondagrnidds itannia. --- Zaterdag 22 f„ Mei. -- Optreden van Th'J k Dance Society, 8 uut terciBgert gevtn IE! t.m. a. s. H. fifacgarine a tme jpen Halen ini .ASWYPARK 28 WSTRftAT 252 J onze bons. WIJN Huttr en Verbuur, Koop en VtrtMj I ilediiigen en üienstaanvragcn, ca I vooruitbetaling, van 1-5 rtgtl| elke regel meer 15 wol nr op prachtigen stai| BOVENHUIS, van alle gemakkeij 36.per maand. T n 15 Juli a.s.. n letters H. Z., burea ;sche Courant". >p nieuw te bouwen WINKELHUIS iEZINSWONING aan 1 traat. MAAS, Kasteelstraat.j is huwelijk der tegti een AGDIENSTBODE i. Adres Boulevard u 0. n gezin wordt voor te| n net DAGMEISJE 1. Adres bureau Courant". NET DIENSTMEISJE] 1 voor heele dagen, ml de 16 jaar. Adres Kien* WEUB1LEERD HUIS gevraagd van half U Augustus of gedurende^ Augustus. Goed owl rzekerd. Brieven met li n en prijsopgaaf wo'Jj it bij S. LEUVENBEül tnsfraat 69, Nijmegen.^I en - Middelb.-Rotte'^l schengelegen plaatse I )ER VAN PASSAGIERS, 3EDEREN EN VEE. lus 8 ii dag Mei 18 21 22 25 «I 8 f,£, l'l 91 9 lisslngen ïgen wordt 's morgens ten IdelbHrg gevaren. formatlt.ii to N V. Trawp"^ I(,J Erven v EENHOOWii Wjj VLISSINGSCHE COURANT "^SCHIETOEFENINGEN ZUIDERZEE. NAARDEN. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend, dat op 19, 20 en 21 Mei a.s. schietoefeningen zullen worden gehouden door een batterij opgesteld op en nabij het .werk Ronduit. Geschoten wordt in N.-lijke richting. Tot het afbakenen van de onveilige strook ter zee zullen worden gelegd a. Een witte ton met roode vlag op ruim 6 K.M. uit den wal, N. van den Korenmolen, onmiddellijk ten W. van Naarden. b. Een zwarte ton met roode vlag op ruim 6 K.M. uit den wal, N. van de Chemi sche febriek bij Drafna. Grenzen van de onveilige strook worden aevormd door de lijnen witte tonKoren molen, zwarte tonChemische fabriek en witte tonzwarte ton. Een stoom- of motorboot van den veilig heidsdienst zal zich ophouden ter hoogte van de tonnen en zal eventueel verkeerd koersende schepen waarschuwen en zoo noodig hulp verleenen. Op de dagen, waarop gevuurd zal wor den, zal de nationale vlag waaien van de torens van Naarden en Huizen van 8 uur v.m. tot na afloop der oefeningen van dien dag- Vanwege de gemeenten Eenuies, Bun schoten, Spakenburg, Volendam, Muiden, Urk, Huizen en Naarden zullen waarschu wingen worden gepubliceerd. Het is verboden gedurende den tijd, dat de vlaggen waaien het onveilig gebied te bevaren. Vlissingen, 18 Mei 1926. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Het NederlandschBelgisch verdrag. Naar wij vernemen hebben thans de onderhandelingen met de Belgische regee ring naar aanleiding van het gesloten ver drag haar beslag gekregen, en kan ook de onderteekening van het tractaat met En geland en Frankrijk, waarin het vervallen van de collectieve tractaten van 1839 wordt vastgelegd, worden tegemoet gezien. De Nederlandsche arbeidersbeweging en het Nederlandsch-Belgische verdrag. Gisteren hebben de hoofdbesturen van de bij het Nederl. Verbond van Vakver- eenigingen aangesloten organisaties te Amsterdam een vergadering gehouden ter bespreking van het standpunt, door de Ne derlandsche arbeidersbeweging in te ne men ten aanzien van het Nederlandsch Belgisch verdrag. De volgende resolutie werd met bijna al- gemeene stemmen aangenomen De vergadering enz. gehoord de beschouwingen over het ver drag met België, is van oordeel le. dat ongelimiteerde verplichtingen be treffende het onderhouden en de verbete ring der Schelde door Nederland niet kun nen worden aanvaard 2e. dat bij uitvoering van verbetering en verdieping der vaargeul de bescherming van het Zeeuwsche land redelijk dient te warden gewaarborgd 3e. dat de loodsgelden op de Schelde naar evenredigheid tot die op de Maas die nen te worden vastgesteld 4e. dat voor de haven van Terneuzen de toepassing der Belgische spoorwegtarieven dien^ te worden verkregen '5e. dat door Nederland toestemming noch medewerking kan worden verleend tot den aanleg van een kanaal Antwerpen Moerdijk. De vergadering spreekt als hare meening uit, dat terwille 'eener goede verstandhou ding met /België, de totstandkoming van een tractaat gewenscht is. Zij erkent voorts, dat Nederland onaf wijsbare verplichtingen tot het onderhoud der Schelde heeft, doch is van oordeel, dat een dergelijk tractaat geen te zware las ten mag opleggen, noch dat daardoor de economische belangen van Nederland ern stig mogen worden geschaad. De vergadering noodigt het Verbonds- bestuur uit, zich tot de Staten-Generaal te wenden met het verzoek, slechts dan het tractaat met België aan te nemen, indien bovenstaande bezwaren voldoende zijn on dervangen. am v. k urg 7 bQebre. Belastingen te 's-Gravenhage. De gemeenteraad te 's-Gravenhage heeft de moties tot afschaffing der zakelijke be drijfsbelasting en tot verlaging der verma kelijkheidsbelasting verworpen. Het voor stel van Burg. en Weth. tot vaststelling van den vermenigvuldigingsfactor op 1.3 (v.j. '•2) werd aangenomen met 26 tegen 13 stemmen. DE ZIEKENHUISKWESTIE. Gisterenavond had in „de Oude Vriend schap" een vergadering plaats, bijeenge roepen door hej Comité van Verweer tegen de Ziekenhuisplannen. De groote zaal was geheel bezet. De voorzitter deelde mede dat het comité voorloopig is samengesteld uit de volgende neeren J. c. Paap, voorzitter mr. P. M. n/ J- van der Slikke, secretaris L. J. van merkoni. penningmeester A. Cappon, J. van der Eijk, A. E. Dudok van Heel, J. Ma- JJS> J- W. A. Mulder, C. D. van Noppen, J. legers, P. j. Vermaas, P de Vries Van verschillende personen is bericht ontvangen, dat zij verhinderd waren deze O'Jeenkomst bij te wonen. L)e heer van Os, rijksontvanger, voegde w z,*n n}ededeeling het volgende toe dim6 'k n'et ^oor nitstedigheid verhinderd an zou ik zeker aanwezig geweest zijn, aar naar mijn meening voo.r de gemeente og zooveel niet te vermijden uitgaven zijn ni .vervvachten dat de aanneming van de d, I sv noodzakelijke ziekenhuis-plannen, 'asten voor de bevolking dezer gemeente groot zullen maken. Ik ben van oordeel dat door een groot gedeelte der belasting betalende burgers slechts ten koste van gioote opofferingen daaraan zal kunnen worden voldaan". De voorzitter hield daarna de volgende inleiding In de „Vliss. Courant" van Donderdag 15 April werd opgenomen een ingezonden stuk, met het onderschrift „Rekenaar", waarvan ik de schrijver ben en waarmede ik beoogde de leden van den gemeente raad een ernstigen wenk te geven om toch niet overijld te handelen, maar kalm den tijd te laten om het rapport van Burg. en Weth. te overwegen. Dit artikel heeft he laas niet mogen baten en de meerderheid van den raad heeft gemeend in de zitting van 16 April te moeten doordrijven een voorstel, dat bij gebrek aan behoorlijke toelichting, onvoldoende voorbereid ge noemd moet worden. Behoorlijke toelich ting zou immers komen moeten van ver schillende kanten en dus ook van den wet houder van financiën, indien hij het met de beschouwingen van het college niet eens is, zoomede van de uit de raadsleden samen gestelde commissiën, waarvan ééne, de fi nancieele commissie, had geraden het voor stel aan te houden omdat ook zij daarover geen advies uitbrengen kon en onvoldoen de voorbereid was. Waartoe die haast? Is een voorstel dat heden goed is misschien over een maand niet meer goed Neen, daarvoor moet zijn geweest een andere grond en wel deze de voorstanders waren overtuigd, dat indien de ingezetenen vol doende op de hoogte zouden zijn van de financieele gevolgen van dit voorstel en den omvang van den last die daardoor op de schouders van de ingezetenen zou wor den gelegd, de kans op aanneming van het voorstel zou verkeken zijn. Nadat de meerderheid aan het billijk verzoek van de minderheid ont uitstel niet had voldaan, een verzoek dat zeker billijk was, omdat de leden slechts acht dagen gelegenheid hadden gehad tot overweging van een rapport waaraan door de voorstanders maanden lang gewerkt was, werd tot be handeling van het voorstel zelf overge gaan. De heer Hoogkamer heeft deze behan deling ingeleid en heeft in zulke schrille kleuren een beeld gegeven van den toe stand in het tegenwoordige Ziekenhuis der gemeente, dat alleen het feit, dat het den tegenstanders bekend was, hoe schromelijk hier werd overdreven, een verklaring ge ven kon, dat die tegenstanders den moed gehad hebben toch nog tegen te stemmen. Tegenover de verklaring van dr. Hoogka mer „het Gasthuis heeft zoovele gebre ken dat het zoo niet langer kan blijven", wil ik alleen wijzen op een brief door re genten van het Gasthuis d.d. 22 Februari 1926 geschreven aan Burg. en Weth. waar in zij woordelijk zeggen „Moge de in richting in enkele opzichten, als niet voor het doel oorspronkelijk gebouwd, te wen- schen overlaten, toch kunnen (naar men ons van deskundige Z'jde verzekert) de be langen der patiënten als zoodanig zeer ze ker voldoende behartigd worden geacht, om daarin geen reden tot overbrenging der pa tenten naar een ander ziekenhuis te zien". Deze verklaring van de tegenwoordige regenten durf ik, die eenige jaren het voor recht had regent van het Gasthuis te zijn, evenals dr. Vermaas, de vroegere voorzitter van Regenten, volkomen te onderschrijven. Dat Regenten er steeds op uit zijn het te genwoordig ziekenhuis zooveel mogelijk te verbeteren, kan nog daaruit blijken dat in de jaren 1925 en 1926 nog ongeveer voor 20.000 voor dit doel is besteed, wat toch zeker niet had behooren te gebeuren, indien men zoo spoedig tot nieuw-bouw had wil len overgaan. Maar is dan misschien nieuw-bouw nood zakelijk, omdat er te kort is aan verpleeg- ruimte Uit de door Burg. en Weth. in hun rapport verstrekte cijfers blijkt, dat in 1925 het aantal verpleegdagen was 15526 zoodat gemiddeld waren bezet 42 van de 50 bed den, welk aantal bij noodzakelijkheid tot 60 bedden kan worden opgevoerd. In het Si. Joseph Ziekenhuis is de verhouding nog veel gunstiger daar waren in hetzelfde jaar 17420 verpleegdagen, zoodat gemid deld 47 van de 75 bedden waren bezet. Met deze cijfers durf ik te herhalen de woorden in het artikel van „Rekenaar" aan den voor avond van de raadszitting „Er is niet al leen geen gebrek aan verpleegruimte, maar een zeer voldoende overschot". In 1925 zijn in 't Gasthuis verpleegd patiënten uit an dere gemeenten, die werden opgenomen a 2.50 per dag, terwijl de kostprijs volgens Burg. en Weth. zelf is 2-94. Hier werd dus een subsidie van 45 cent per verpleegdag gegeven aan andere gemeenten, waaruit toch zeker geen patiënten behoeven te worden opgenomen als er werkelijk gebrek aan plaatsruimte is. Nu is het mij bekend dat in de laatste weken, misschien maan den, het gemeente ziekenhuis buitengewoon bezet is, veel meer dan in vorige maanden. Waar het aantal inwoners der gemeente niet vermeerderd is en in Vlissingen geen epidemie heerscht, is het niet gemakkelijk de oorzaak van dezen buitengewonen toe loop van patiënten aan te wijzen men kan er slechts naar gissen. Burg. en Weth. schijnen niet te verwachten, dat deze groo te toeloop blijvend zijn zal immers zij ra men het aantal 3e klas verpleegdagen in een nieuw ziekenhuis op 14600, dus lager dan het in 1925 bereikte aantal, dat een voldoende reserveruimte liet. Misschien echter valt hier iets te leeren uit de cijfers, als wij letten op den gemiddelden verpleeg- duur van de patiënten. In 1925 werden in het gemeente-ziekenhuis verpleegd 313 pa tiënten gedurende 15525 verpleegdagen, el ke patiënt verbleef dus gemiddeld 50 dagen in het gemeente-ziekenhuis. In het St. Jo- seph-ziekenhuis is de gemiddelde verpleeg- duur der patiënten 24 dagen. Het abnor maal groot aantal verpleegdagen per pa tiënt in het gemeente-ziekenhuis wijst er op, dat er patiënten verpleegd worden met abnormaal langen duur. Daaronder zijn ouden van dagen en tuberculose-lijders. De ouden van dagen, die blijvend ziek zijn, kunnen veël economischer verpleegd wor den in een ziekenzaaltje elders in het ge sticht, b.v. in het nieuw aangekochte huis. van Handen en Gelaat Doos30-60-90ct Onder de t.b.c.-patiënten zijn er meerderen, die eigenlijk niet in een ziekenhuis thuis behooren, maar veel beter naar den eisch hunner ziekte verpleegd kunnen worden in een sanatorium. Indien deze patiënten nu werkelijk gedurende korten tijd in het te genwoordig ziekenhuis gebrek aan ruimte doen ontstaan, kan dit gebrek op zeer een voudige wijze worden opgeheven, door b.v. voor rekening van de gemeente hetzij direct, hetzij door tusschenkomst van de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose een vijftal t.b.c.-lijders te doen verple gen in een sanatorium. De tegenwoordige verpleegkosten in het Gasthuis bedragen plm. 3. Voor 4.50 per dag kan men be hoorlijke sanatoriumverpleging geven, zoo dat elke patiënt de gemeente dan meer zal kosten 550 en met een uitgave van 2750 een geheel jaar lang aan bedoelde t.b.c- patiënten een meer bij hunne ziekte pas sende verpleging zou gegeven zijn en tege lijkertijd 5 bedden in het ziekehuis zouden zijn vrijgekomen voor andere patiënten. Ik geloof niet dat de ervaring tot deze noodza kelijkheid brengen zal, maar ware dit het geval dan zou de gemeente met vrij ge ringe kosten' door alle moeilijkheden heen zijn. Wat verpleegruimte betreft is nieuw bouw dus volstrekt niet noodzakelijk. Te genover de bewering van den heer Hoog kamer „zoo kan het niet langer blijven" wil ik de mijne stellen „Er zijn in ons land weinige gemeenten van den omvang van Vlissingen, waar ziekenhuisverpleging zoo uitstekend geregeld is als in Vlissin gen zelf met een nieuw ingericht, goed ge outilleerd ziekenhuis als het St. Joseph- ziekenhuis en een gemeente-ziekenhuis waarvan Regenten volkomen naar waar heid getuigen, dat de belangen der pa tiënten als zoodanig daar zeker voldoende behartigd worden." De burgemeester heeft in zijn inleiding gezegd „Gij hebt te beslissen of de ge meente zelf voor haar zieken zal blijven zorgen dan wel of die zorg zal worden overgedragen aan een particuliere R. Kath. instelling". Hij heeft verzuimd te wijzen op de mogelijkheid „Zie van uw plan tot nieuw-bouw af en ga met regenten voort de bestaande inrichting die aan alle rede lijke eischen voldoet, zoo goed mogelijk te houden en spaar daardoo.r de gemeente een financieelen last, dien-zij niet dragen kan." Ik heb gemeend in deze inleidende woorden te moeten weerleggen de onre delijke en sterk overdreven grieven in den raad geuit tegen de wijze, waarop de ge meente tot heden haar ziekenzorg uitoe fende. Verder kan deze zaak buiten debat gesteld worden immers nu de raadsmeer- aerheid, met voorbijzien van financieele bezwaren het besluit doorgedreven heeft, rest den tegenstanders weinig anders dan een beroep op Ged. Staten, die uitsluitend de,zaak van financieele zijde bezien kun nen. De voorstanders van nieuwbouw heb ben dus zelf de idieele zijde van de zaak buiten debat gesteld. We komen dan tot de financieele zijde van het vraagstuk. In het rapport van Burg. en Weth. worden verschillende cijfers genoemd en wordt daaraan een kosten-rekening verbonden. Deze kosten berekening volgens welke nieuw-bouw een jaarlijksche meerdere uitgaaf zou vorderen van 32.754, hangt voor een deel af van berekeningen die op schatting berusten. Het aantal verpleegdagen in de le en de 2e klasse lijkt nogal ruim geraamd, ech ter kan daarover verschil van meening zijn. In ieder geval hangen de cijfers die daarmede verband houden in de lucht. Wanneer men aanneemt dat de le en 2e klasse patiënten tezamen dragen de volle kosten aan hun verpleging verbonden, dan beziet men de zaak zeker niet van een te zwarten kant. Bij de kostenberekeninig kunnen dan de le en 2e klasse patiënten, als zichzelf betalende, buiten rekening ge laten worden. Volgens de door Burg. en Weth. gegeven cijfers zullen in het nieuw te bouwen Ziekenhuis de verpleegkosten met 1.56 per dag worden vermeerderd, wat over een aantal van 15.525 verpleeg dagen (zijnde het aantal van 1925) geeft 15.525 X 1.56 24.219 dit bedrag moet worden ver meerderd met de annuïteit van de bouwkosten van het Zieken huis, zijnde 5.06 van 500.000 - 25.300 de jaarlijksche uitgaven bij bouw van een nieuw Ziekenhuis zullen dus stijgen met49.519 of rond 50.000. Uit de cijfers van Burg. en Weth. kan dus worden berekend, dat de jaarlijksche uitgaven bij nieuw-bouw zullen stijgen met 50.000. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de verpleegkosten in het zie kenhuis ie Middelburg bedragen ongeveer 6 per dag, dus ruim 3 hooger dan m het Vlissingsche ziekenhuis, waardoor men bij een aantal van 15.526 verpleegdagen komt op 46.575, en de verpleegkosten in een nieuw te bouwen Ziekenhuis doordat nieuwbouw nu zooveel hoogere kosten vordert dan in den tijd, toen Middelburg bouwde, zeker zullen stijgen, lijkt mij de onderstelling niet gewaagd, dat het totaal bedrag waarmede de jaarlijksche exploita tiekosten zullen stijgen aanzienlijk hooger dan 50.000 worden zal. De vraag rijst nu, kan Vlissingen een dergelijke verhooging van uitgaven dra- gen In de memorie van toelichting op de begrooting van 1926 komen Burg. en Weth. na uiteenzetting van den financieelen toestand der gemeente tot de conclusie, dat het noodzakelijk is de kapitaalsuitgaven tot het uiterste te beperken. Nu weinige maanden later tot een niet onvermijdelijke kapitaalsuitgave van een half millioen werd besloten, lijkt het mij niet ondienstig nog eens naar voren te brengen de gron den, waarop Burg. en Weth. in November hun waarschuwing bouwden, waarbij ik ook zal moeten wijzen op de sedert inge treden verslechtering van den toestand. Tengevolge van reeds door den raad ge nomen besluiten zal in het volgend jaar aan het rijk te betalen zijn voor bijdrage in de kosten van de nieuwe haven 25.000 de kosten van de in een vorige raadszitting toegestane over tollige leerkracht zullen, zoodra alle scholen daarvan hebben ge bruik gemaakt, bedragen - 20.000 te zamen 45.000 Voor het vinden van dit bedrag zal de gemeentelijke inkomstenbelasting, die naar de laatste raming 415.000 per jaar ople vert, dus reeds met ongeveer 11 moe ten worden verhoogd. In de begrooting voor 1926 is onder ontvangsten gebracht een saldo van 154.000 (dienst 1924), waarvan Burg. en Weth. bij vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer der In komstenbelasting op 1.53 meenden 75.000 te kunnen reserveeren voor 1927. Bere kend werd toen dat het belastingjaar 1926/ 27 zou moeten opbrengen ,456.000. Door vaststelling in de laatste raadszitting van het vermenigvuldigingscijfer op 1.34 moet deze raming worden teruggebracht tot 415.000 en valt dus te vreezen, dat voor het dienstjaar 1927 weinig meer uit dit dan opgeteerd potje zal overblijven. Ook dit bedrag zal dan weer uit belasting gevon den moeten worden. In de laatste dagen is nog eens gewezen op een groote vordering die de Maatschappij „Zeeland" bij de ge meente schijnt te zullen indienen. Zoodra de haven zal zijn voltooid, moet de ge meente zorgen voor de inrichting daar van, waarmede een zeer aanzienlijk bedrag gemoeid is. De plannen tot stichting van een abattoir verkeeren in vergevorderden staat van voorbereiding. Het nu genomen besluit tot nieuwbouw van een Ziekenhuis waardoor de gemeentelijke belasting we derom met 12 zal moeten worden ver hoogd, is de laatste druppel, die den em mer doet overloopen. De gemeente-kas komt in de eerstvol gende jaren voor zware eischen en de be lasting-betalers moeten goed begrijpen dat door het complex van genoemde besluiten het vermenigvuldigingscijfer misschien weer zal verhoogd moeten worden tot on geveer hetzelfde bedrag, waarop dit in het zware jaar 1921/22 moest worden vastge steld. Waar het van algemeene bekendheid is, dat de invordering van de tegenwoor dige belastingen in deze gemeente reeds buitengewoon moeilijk is, durf ik het ne men van besluiten, waaruit een soortgelijke belastingverhooging zal moeten voortvloei en, onverantwoordelijk en een financieele ramp voor de gemeente te noemen. En nu denk ik niet in de allereerste plaats aan de zeer weinige ingezetenen die in deze belas tingverhooging een groot bedrag zullen moeten dragen. Onze gemeente telt slechts een gering aantal aanslagen boven een be lastbaar inkomen van 7000 en deze wei nige belastingbetalers kunnen tezamen ze ker slechts een klein gedeelte van het be taalde bedrag opbrengen. Maar ik denk voornamelijk aan den middenstand en de aibeiders, van wie ik uit persoonlijke er varing zeggen kan, dat zij door de tegen woordige belasting reeds zwaar worden gedrukt. Deze personen nu zijn het in de eerste plaats, die verhooging van belas ting-druk allerminst kunnen lijden. Het is om deze redenen dat ik met de hulp van uw vergadering en de gelijkdenkende in woners van deze gemeente trachten wil het onzinnige besluit dat de gemeenteraad heeft genomen, zoo mogelijk nog te doen vernietigen eq onze gemeente daardoor te bewaren voor wat ik nog eens noemen wil „een FINANCIEELE RAMP". Van verschillende zijden werd instem ming betuigd met het gesprokene en enke le oud-patiënten van het Gasthuis legden •openlijk de verklaring af dat de inrichting en verpleging daar van dien aard is, dat zij bij voorkomende gelegenheid zonder eenig bezwaar zich opnieuw in dat zieken huis zouden laten verplegen. Algemeen was men van oordeel dat de belastingen voor deze niet strikt noodzakelijke uitgave niet behoorden te worden verhoogd. Besloten werd een adresbeweging in het leven te roepen tegen het door den gemeenteraad genomen besluit, waarvoor de plannen na der werden besproken. Nadat de heer Boom het comité en den voorzitter had bedankt voor hetgeen zij voor deze zaak gedaan hebben, werd de vergadering gesloten. VLISSINGEN, 18 MEI. De Schipbrug. Donderdagmorgen 5 uur zal de Schip brug worden weggenomen voor het ver richten van reparaties. Het verkeer over deze brug zal dien dag gestremd zijn tot des middags tusschen 3 en 4 uur. Vlissingsche Reddingsbrigade. De reddingshaken van de Vlissingsche Reddingsbrigade aan de Schipbrug (Dok kade) en aan de Keersluis (Westzijde) zijn tijdelijk weggenomen. Jeugdbond v Onthouding, afd. Vlissingen. Uit het jaarverslag van deze vereeniging blijkt dat in het afgeloopen jaar het leden aantal van 17 tot 26 is gestegen. Ook dit jaar was de J.V.O. weer aangesloten bij 't Vlissingsch Drankweer-comité, waarvoor herhaaldelijk kranten en strooibiljetten zijn verspreid. De samenwerking met het hoofdbestuur was heel het jaar door in de beste orde. Vlissingen was een van de hardst colpor- teerende afdeelingen èn met brochures èn met het bondsorgaan „De Jonge Onthou der". Er werd voor ruim 150 aan propa- ganda-lectuur verkocht. De huishoudelijke vergaderingen werden gemiddeld door 90 van de leden bezocht. Op wandel- en fietstochten heerschte al tijd de beste orde. De Ned. Ver. tot Afsch. van Alc. Dran ken benoemde dit jaar weer als leider den heer A. Overweel, die een voortreffelijke kiding aan de jongens en meisjes gegeven heeft. De secretaresse, Cor van Oorschot, be sloot haar jaarverslag met de woorden En nu Werken Volhouden Overwin nen Het spoorwegtelegraafkantoor te Vlissin gen is in rechtstreeksche telegraafgemeen- schap gebracht met het rijkstelegraafkan toor te Rotterdam. Scheepvaartberichteu. Heden is alhier binnengekomen om te bunkeren het Nederlandsche stoomschip Ceres", komende van Lissabon en bestemd naar Amsterdam. Het Engelsche stoomschip „Foynes" is, na hier gebunkerd te hebben, gisterenavond naar Hamburg vertrokken. Onbestelbare brieven. Lijst van gedurende de le helft der maand Mei T926 terugontvangen onbestel bare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Brieven Binnenland Loui de Vries, Vlissingen. Briefkaarten Binnenland Cats Linchen, Vlissingen W. van Semf, Kerksteeg no. 2 Een mooie reclamegids. Van de Algemeene Nederlandsche Ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer te 's-Gravenhage ontvingen wij een Engelsche uitgave van een dubbelen folder over de provincie Zeeland, welke de Algemeene Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer in samenwerking met de Zeeuwsche afdee lingen en de Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland" heeft uitgegeven. De bedoeling ervan is Engelsch sprekende touristen uit te noodigen tot een bezoek aan onze be trekkelijk nog zoo weinig bekende pro vincie. Van dit boekje verschijnt binnenkort een Fiansche uitgave, geschreven door den heer Henry Asselin, en een Duitsche, ge schreven door den heer dr. Fr. Diilberg, beiden bekende schrijvers over Nederland. De boekjes worden gratis ter beschik king van aanvragers gesteld en op ruime .schaal in het buitenland verspreid. De stoomvaart-maatschappij „Zeeland" hoopt op deze wijze de uitwisseling van het excursie-verkeer Engeland's Zuidkust naar Nederland en vice versa tot grooteren bloei te kunnen brengen. Deze populaire reizen worden steeds meer gewaardeerd. De gids bevat foto's uit verschillende deelen van onze provincie en in de be schrijving kunnen de touristen vele bijzon derheden vinden over Vlissingen, Middel burg, Veere, Zuid-Beveland en Zeeuwsch- Vlaanderen. Verschillende firma's hebben in de ad- vertentierubriek reclame gemaakt voor hun zaken. Wij twijfelen niet of deze keurige gids zal er krachtig toe kunnen medewerken her bezoek van Engeland naar onze mooie provincie te helpen bevorderen. Massa-ontslag bij „The Vitrite Works". Naar „het Volk" verneemt zijn in de af geloopen week een 40-tal arbeiders ontsla gen bij de N.V. „The Vitrite Works" te Middelburg en a.s. week gaan er nog 50 arbeiders uit. Naar verluidt, zal het hierbij niet blijven en zijn in de naaste toekomst nog meer ontslagen te wachten. Afdeeling Walcheren der V. P. Z. In de Zaterdagmiddag onder voorzitter schap van den heer J. Kraamer gehouden vergadering van de afdeeling Walcheren der V. P. Z., deelde de voorzitter mede, dat de vergadering voornamelijk bijeen was geroepen om den rondzendbrief te be spreken in verband met het door de vee voederfabriek Zeeland volgens overeen komst met de V. P. Z. in den handel bren gen van een ochtend- en opfokvoer. Naar aanleiding van een schrijven van den rijkspluimveeconsulent, den heer Van Asperen Vervenne, opgenomen in het Zeeuwsche Landbouwblad van 1 Mei jL. meende men dat de wijze van propagee- ren van dit voeder niet goed te keuren is. Als een bewijs van hetgeen de handel reeds deed om de pluimveeteelt hoog op te voe ren, werd naar voren gebracht het invoe ren der drooevoedermethode, het verstrek ken van droogvoederbakken, van goede teekeningen voor modelhokken, en van gra tis voeder voor legwedstrijden enz., waar om men verbaasd staat, als men in dat schrijven leest„op die wijze behoeft nie mand in Zeeland meer kippen te houden om de voederleveranciers rijk te maken". Men bracht naar voren, dat er geen sprake is geweest van een algemeene klacht, doch slechts van de klacht van een enkeling, welke direct door het bestuur werd overge nomen om te komen tot een centralen voe deraankoop. De afdeelingen hadden gedacht, dat het bestuur wel eens met voorstellen dienaan gaande zou komen, en het heeft dan ook zeer bevreemd, dat de zaak reeds in orde was gebracht. Men was van meening, dat als het juist is, dat de tegenwoordige ex ploitant de ondergeschikte van het bestuur der V. P. Z. is, de vraag dient gesteld, aan wien de winst komt en op welke voor waarden de exploitant dan is aangenomen, vooral waar het hier geen coöperatieve zaak is. Men meende, dat als het een zui vere filantropische instelling is, alleen om leden te werven, de leden en zeker de be sturen der afdeelingen toch wel alles mo gen weten ter voorkoming van foutieve

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1