Rinso spaart Uwe kracht DONDERDAG G MEI éérste Blad No. 106i 64e Jaargang 1926 BINNENLAND Stads- en Provincienieuws Uw tijd en Uw goed! VLISSINGSCHE COURANT Dit nummer bestaat uit 2 bladen KAMER-OVERZICHT Tweede Kamer. Zitting van Woensdag 5 Alei. Onderwijs. Oorlog. Aan liet departement van Onderwijs wórden talloos vele onderwerpen bestu deerd en overwogen. Minister Waszink heeft een deel van de vraagstukken over gedaan aan de nieuw in te stellen com missie in zake de uitvoering van de lager onderwijswet Voorloopig zijn die dus van de baan. Er blijft echter nog genoeg over. De schoolgeldregeling, het Fransch op de lagere school, het vervolgonderwijs, het 7e leerjaar, de nieuwe spelling, het nijver heidsonderwijs, alles is in behandeling. De heer Lingbeek heeft twee van de ne teligste 4 onderwerpen aangeroerd het godsdienstonderwijs op de lagere school en het salaris der kloosterbroeders en -zusters, die onderwijs geven maar hun salaris geheel aan hun orde afstaan. Deze onderwerpen zullen wel geen oplossing vinden al vindt de heer Lingbeek dit drin gend noodzakelijk. Overigens was de discussie over de af- deeling Onderwijs een volledige herhaling van die in andere jaren. Er werd lustig op de stokpaardjes rondgereden. Nog heeft de heer Gerhard zijn innigen wensch tot herstel van het zevende leerjaar in een motie belichaamd, opdat de Kamer den Minister op één punt althans haar zin duidelijk zou kenbaar maken. Alleen de S.D.A.P., de V.D., de communist en de heeren Bulten en Arts stemden er voor, zoodat ze werd verworpen met 46 tegen 31 stemmen. De heer Heemskerk interpelleerde over de wisseling van portefeuille aan Oorlog. Zijn fractie was niet vijandig tegenover mi nister Van Royen, doch wachtte af wat hij nader zou doen met den post voor de Marine. Er was* dus geen vijandschap en het heengaan van den Minister had dus niet de ingenomenheid der fractie. De Regeering wilde in elk geval samen voeging der departementen en daarnaast de splitsing der Marine overwegen. De heer Van Royen wilde het eerste niet los van het tweede. Daarin ontstond het ver schilpunt tusschen Regee'ring en den heer Van Royen. Maar hoe zit dit alles nu eigenlijk Wat de politieke beteekenis betreft, vroeg de heer Heemskerk of dit Kabinet langzaam-aan een rechtsch Kabinet wil worden. Hij wenschte het niet want als de coalitie hersteld zou worden, moest het zijn omdat alle drie de partijen dit willen en wenschen. Dit Kabinet moet zoo min mo gelijk van ministers verwisselen opdat het zoo sterk mogelijk blijve. Daarom stelde hij deze vragen 1. Moet, in verband met het latente ge schil tusschen de Regeering en den heer Van Royen als minister van oorlog, minis ter van marine a.i., worden aangenomen, dat de Regeering bedoelt de samenvoeging van de departementen van oorlog en van marine tot een departement van landsver dediging zeer spoedig hun beslag te doen krijgen en dat overigens het vraagstuk van de splitsing der marine, als niet onafschei delijk met die samenvoeging verbonden, nog bij haar in overweging is 2. Welke politieke beteekenis is te hech ten aan de opneming in dit Kabinet op nieuw van een Minister, die deel heeft uit gemaakt van het laatstelijk afgetreden parlementair kabinet 3. Heeft de Regeering niet haar aandacht geschonken aan de bedenking, dat, bij der gelijke wijziging in de samenstelling, op de gaafheid van het extra-parlementair karak ter van het Kabinet allicht inbreuk wordt gemaakt, en de indruk kon worden gewekt alsof bij wijze van evplutie het extra-parle mentair Kabinet langzamerhand zich kon transformeeren in een Kabinet der rechter zijde Minister De Geer wilde grSag van de gelegenheid gebruik maken om allerlei legendes om de ministerswisseling weg te nemen. Er was geen hooge politiek in het spel. Er was een zakelijk verschilpunt tus schen den heer Van Royen en den minister president. Wat dat precies was werd niet gezegd het zal wel zijn de samenvoeging der departementen. Toen de heer v. Royen had bedankt, had spr. maar 4 personen die hij geschikt achtte. In dit opzicht wilde hij wel de Colijnsche politiek herstellen, nl. de sobere krachtige economische defensie politiek, die het overtollige opruimen wilde. Daarom werd de heer Lambooy gevraagd. Had hij bedankt dan was no. 2 gevraagd, die misschien minder in de gratie was ge vallen. Politieke beteekenis heeft dit alles niet, want het extra-parlementaire karakter 'igt niet in de personen maar in het pro gram. Het had maar weinig gescheeld of in dit Kabinet was de post van Oorlog be zet geweest door een Katholiek, die echter bedankte wegens zijn leeftijd. Men zoekt bij een extra-parlementair Kabinet naar den beste dien men krijgen kan en dat was Lambooy. Het Kabinet is als extra-parlementair Kabinet geboren en sterft als zoodanig. Het is onmogelijk dat het langzamerhand ver andert, want een coalitie-Kabinet is alleen mogelijk als er een coalitie is en als die er 's verdwijnt dit Kabinet. De heer Heemskerk was tevreden ge steld. Alleen dr. De Visser vreesde dat het Kabinet zijn lezen te veel bindt aan die sa menvoeging der militaire departementen en dat vind hij onjuist. De Minister moest een eigen stelsel hebben. Dat heeft hij on getwijfeld betoogde de heer De Geer en oaarmede was ck garschc interpellatie Plotseling uit Daan arna stelde de heer Van Voorst tot Voorst vragen over de steunregeling bij den watersnood. Ze luidden Is de Minister bereid 1. Aan de algèmeene vereenigde com missie tot leniging van rampen door wa tersnood subsidie te verleenen tot een be drag als het tekort komt om een zoodanige schadeloosstelling te verstrekken als noo- dig is om de door den watersnood getroffe nen van den ondergang 'te redden en hen in staat te stellen, de ramp te boven te komen. 2. Om het bouwfonds van Gelderland te verstrekken de tekort komende gelden, benoodigd voor den opbouw van „Maas en Waal" De Minister antwoordde dat geen aan vrage voor tegemoetkoming is ingediend en dat hij dus geen toezegging kan doen. Een eventueele aanvrage dient te worden on derzocht. Deze interpellatie was uiterst voorbarig, want twee zaken moesten daarvoor vast staan en stonden niet vasthoe groot is de schade en hoe groot is de opbrengst der inzamelingen. Smokkelen van vee uit België naar Nederland. Door den heer Braat zijn aan den minis- ster van financiën de volgende schriftelijke vragen gesteld Is het den minister bekend, dat er mo menteel zeer veel vee uit België naar Ne derland gesmokkeld wordt Zoo ja, is dan de minister bereid, om strenge maatregelen daartegen te nemen De staking en Engeland en de Nederlandsche koopvaardij-officieren. In een manifest aan de Nederlandsche scheepsofficieren van de Vereeniging van Officieren ter Koopvaardij, te Rotterdam, lezen wij o.m. We leven niet meer in 1911, ook niet in 1920. Wat toen is geschied, nfag nooit meer plaats vinden. Het historisch moment is daar, dat we ons aan de zijde van de werknemers, niet meer aan den kant van het kapitaal stellen. Ook wij zullen geen onderkruipersdiensten verrichten. Ook wij brengen geen kolen naar Engeland. Wij zijn solidair met alle groepen van werknemers. Leg oogenblikke- iijk het werk neer op die schepen, welke door vervoer van koleh e.d. het Engelsche werkgeversdom kunnen steunen. Hamburg, Antwerpen, Nieuwe Waterweg en Rotterdam. in de haven van Hamburg zijn in April binnengekomen 1072 schepen, metende 1.349.939 ton, tegen 1130 schepen, meten de 1.390.916 ton in April 1925, zijnde een vermindering met 58 schepen en met 40.977 ton. In de haven van Antwerpen zijn in April binnengekomen 858 schepen, metende 1.458.746 ton (herleid), tegen 827 schepen, metende 1.390.026 ton (herleid) in April 1925. Er is dus een vermeerdering met 31 schepen en een vermeerdering met 68.720 ton. De cijfers van de havenbeweging over de eerste 4 maanden van 1926 en 1925 zijn (met herleiding van de Antwerpsche cijfers om ze vergelijkbaar te maken) Hamburg Antwerpen Schepen Ton Schepen Ton 1926 4077 5.163.156 3393 5.900.378 1925 4388 5.499.329 3330 5.562.942 311 336.173 -f 63 337.436 N. Waterweg Rotterdam Schepen Ton Schepen Ton 1926 4473 6.820.924 3579 5.650.521 1925 4155 6.011.813 3448 5.029.811 4- 318 809.111 4- 131 4" 620.710 Over de eerste 4 maanden van 1926 heeft dus de havenbeweging van den Nieuwen Waterweg die van Antwerpen met 920.546 ton overtroffen, terwijl het verschil ten na- deele van Rotterdam in deze 4 maanden 249.857 ton bedroeg. Rotterdamsche Lloyd. Van den Rotterdamschen Lloyd ontvin gen wij fraaie geïllustreerde boekjes van zomertochtjes, met hare uitmuntend inge richte schepen, naar de Zuidkust van Enge land, de Noordkust van Afrika, Gibraltar, Frankrijk, Italië verbonden met .de reizen door Zwitserland. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de firma Ruysch Co. te Amsterdam, Rotterdam en 's-Graven- hage. D. P„ d'Or. Dit letterraadsel, dat ons wekenlang nieuwsgierig maakte, is nu opgelost. Het beteekent„Gouden Delftsche Post", de nieuwe zandblad sigaar van de bekende fabriek van A. Hillen te Delft, een sigaar volgens mededeeling van de firma met 60 puur Havana in de melange. Bovendien brengt A. Hillen ook in den handel een nieuwe sigaar, die slechts zes cent kost, de „Ameropa Philadelphia". Het is een kloek knakmodel en het verbazing wekkende bij deze sigaar is, dat ze geheel mechanisch vervaardigd is. Het is werke lijk een wonder van techniek, want het is niet alleen een keurig model, maar de siga ren rooken overheerlijk en zijn zeker zes cent waard. VLSSINGEN, 6 MEI. De Lever's Zeep Mij. J/laardingen het Intern. Verbond van handels- en kan toorbedienden en technici, ter gelegenheid van de vergadering te Amsterdam. Nieuwe Foto's in onae 'Kjdlnghal. Van den feilen brand die Dinsdagavond aan de Rijnhaven te Rotterdam woedde in een plaatijzer-loods, gevuld met Chili-sal- petervan het nieuwe Canisius-ziekenhuis te NHmegen dat Dinsdag i8 Mei oiiiciccl geopend za! «w arden van het bestuur-van Alhambra-th eater. Bovengenoemd theater begint haar zo merseizoen voor de film met een buiten gewoon werk, waar de groote bladen met bijzonder veel lof over hebben geschreven, getiteld „De verloren Wereld". De directie engageerde een speciaal orkest en stelt weder entrée's tegen de goedkoope zomer- prijzen beschikbaar. Iedereen die daarvan wil profiteeren leest achterstaande adver tenties maar eens door. Wat betreft de indeeling der zomerpro- gramma's daar kunnen de bioscoopbezoe kers het best over oordeelen en die zullen wel tot de conclusie komen dat deze pro gramma's er gerust mogen zijn en de ver gelijking met de groote plaatsen gerust kunnen doorstaan. Luxor-theater. Het programma dat van morgen af in bovengenoemd theater loopt bevat weer 2 groote hoofdnummers. Het eerste is getiteld „Parijsche Apachen", 'n dramatisch kunst werk in 7 acten en als tweede hoofdnum mer „Overmoedige jeugd", met den beken den Richard Talmadge in de hoofdrol. Binnenkort zal het spannende filmwerk ..Het Spook van de Opera" worden ver toond. Ongevallen. Gisterenmorgenhad een werkman het ongeluk op de Schipbrug te vallen, waarbij hij met een der dijbeenen in een ijzeren pin terechtkwam, zoodat dit lichaamsdeel een ernstige vleesc'nwond bekwam. Na door dr. Staverman te zijn verbonden, werd hij door eenige kameraden huiswaarts gebracht. Een 12-jarig meisje werd gisterenmiddag door een jongen, die van den Oprit achter het Grand Hotel „Britannia" kwam afrij den en zijn vaart niet kon inhouden, aange reden, waardoor het meisje kwam te val len en ontvellingen aan het hoofd bekwam. Heftig geschrokken als zij was scheen haar toestand aanvankelijk erger dan hij werke lijk was en trok dit ongeval ter plaatse nogal wat publiek. Met ingang van 16 Mei a.s. wordt de besteller J. M. Karreman verplaatst van het post- en telegraafkantoor te Vlissingen naar het postkantoor te Nijmegen. De tentoonstelling te Middelburg. Hedenmiddag is in het Schuttershof te Middelburg de vierde tentoonstelling van handel en nijverheid geopend. Er zijn verschillende stands, zoowel van firma's uit als buiten de stad. De voorzaal, kleine zaal en groote zaal zijn geheel inge nomen, terwijl ook in de veranda enkele stands zijn geplaatst. De tentoonstelling is, zooals in de ver schillende advertenties reeds is medege deeld, geopend van heden tot en met Za terdag 15 Mei, doch is a.s. Zondag ge sloten. SOUBURG. Hier werd een niet alledaagsch geval geconstateerd, doordat bij een inwoner een winterkoninkje bezig is zijn nestje te bou wen in het kruis van een oude broek, welke in de schuur hangt. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Kerkinwijding te Axel. Zondagmiddag, was het te Axel voor de Ned. Herv. gemeente een zeer bijzondere ure de inwijding van de nieuwe kerk. Na dat de heer J. de Kraker, namens het kerk bestuur, deze kerk aan den kerkeraad en aan de gemeente tot gebruik voor den dienst van het Evangelie had overgegeven, las de predikant ds. Ruysch van Dugteren de inwijdings-oorkonde voor, sprak het vo tum en den zegen uit en stelde voor te zingen Gez. 211 2. Staande werd daarna belijdenis des geloofs gedaan, waarna op plechtige wijze de Bijbel op den preekstoel werd geopend en Psalm 84 25 werd voorgelezen. Koorzang volgde. Onder diepe stilte werd de eerste predi king aangehoord naar Ps. 84 2 Hoe lie felijk zijn Uwe woningen, o Heere der heir- scharen Aan het einde werd door ds. Timmer man gesproken namens het Prov. Kerk- bcsiuur van Zeeland door ds. Raams nr> mens bet cia&blkaM beshr -r ?«rrfjafc»diji;e door ds. Van Dis, namens den Ring-Axel door den heer D. J. Dees van Terneuzen namens het provinciaal college van toe zicht en door burgemeester Blok namens de burgerlijke gemeente van Axel. Het nieuwe kerkgebouw maakt een mooien en solieden indruk. Protestantsche Zending. Men verzoekt ons opname van het vol gende De Protestantsche Zending verheugt zich over toenemende belangstelling. Dat men met het zendingswerk meer en meer reke ning houden gaat blijkt uit alles. De be teekenis van de zending voor de gemeenten in het vaderland wordt algemeen erkend. De ontvangsten van de samenwerkende zendings-corporaties (Zendingsbureau- Oegstgeest) over het eerste kwartaal 1926 gaven, hoewel op 1 April 1926 reeds een belangrijke achterstand geconstateerd werd, den indruk dat de offervaardigheid eenigs- zins gelijken tred ging houden met die toe neming in belangstelling. Na 1 April is er evenwel een bedenke lijke inzinking in de ontvangsten geko men ten gevolge waarvan de aanvankelijke vooruitgang, vergeleken bij het voorgaan de jaar, veranderd is in een teruggang. Het gevolg is, dat de zorgen drukken, dat be lemmeringen in den weg gelegd worden welke niet moesten... niet mogen bestaan. De niet-financieele zorgen aan den arbeid verbonden, de problemen op het zendings- veld, de vraag hoe te voldoen aan de bede om zendelingen en voorgangers, de ernstige verliezen die de zending in den laatsten tijd geleden heeft door het overlijden van jonge mannen en vrouwen, zijn van dien aard, dat de Christelijke gemeenten zich beijveren moeten dat althans de finan- cieele lasten de taak niet verzwaren. Wat gevraagd wordt voor de Zending is als men een vergelijking aandurft met hetgeen men voor eigen genoegen, voor gedistilleerd, voor tabak en sigaren, voor zomer-uitstapjes etc. uitgeeft uiterst weinig. De Pinksterdag komt in zicht met de zéndingsgedachte, het gebed voor den uit bouw der Chr. kerk, hij komt daarom ook met zijn Pinkster-collecte. Worde evenwel bedacht dat de zendings- arbeid de dagelijksche voorbede behoeft, en dat slechts dan voorzien wordt in de be hoeften als ieder van het zijne afstaat wat mogelijk is. Mogen velen zich gedrongen gevoelen den veelomvattenden arbeid, die in het zendingsbureau te Oegstgeest gecon centreerd is, in deze zorgvolle dagen krachtig steunen. Ger. Kerken. De classis Axel der Geref. kerken heeft tot de evangelie-bediening toe gelaten den candidaat M. van Wijk, beroe pen predikant bij de Ger. kerk te Oostburg. Zeeuwsche Ouderlingen-Conferentie. Gisteren werd in de Gasthuiskerk te Middelburg de 7e Zeeuwsche Ouderlingen- cosferentie der Geref. Kerken gehouden, welke zeer druk bezocht was. Na opening door den voorzitter, den heer D. Mulder van Zierikzee en jaarverslag van secretaris en penningmeester, werden in het c<Jmité gekozen de heer J. Bakker voor de classe Axel de heer N. J. Bast- meijer voor de classe Goes de heer A. den Hartig voor de classe Middelburg de heer J. J. Boon voor de classe Tholen en de heer D. Mulder voor de classe Zie rikzee. Door den heer K. Huijzinga te Middel burg werd een referaat gehouden over „Dwalende jeugd", terwijl in de middag vergadering ds. J. G. Kunst van Arnhem sprak over „De inrichting van het huis bezoek". Op beide referaten volgde een zeer drukke bespreking Tijd en plaats van de volgende confe rentie zal door het comité nader worden vastgesteld. Ds. Kunst eindigde de samenkomst met dankzegging. Grafsteen voor dr. J. C. de Moor. Op het graf van wijlen dr. J. C. de Moor te Utrecht zal een steen worden geplaatst. Het ontwerp is van de hand van den heer J. de Vries, bouwkundige bij de ge meentewerken te Utrecht, die, uit liefde voor den overledene, belangeloos zijn dien sten beschikbaar stelde. Op den steen komt te staan „In Jezus ontslapen, Dr. Johannes Ccnelis de Moor, 27 januari 1926". Deze letters worden niet in gebeiteld, maar zijn uitgevoerd in limit relief. Zij worden gepolijst, waardoor zij een zwarte kleur krijgen en dus goed af steken tegen het verder deel van den steen, dat ruw geklopt is. Van den steen wijst een gekarteld randje, eveneens zwart gepolijst, op den openge slagen Bijbel, die, terzijde beschermd door eenige blokken, in een soort nis ligt. Deze Bijbel is uitgevoerd in wit Carrarisch mar mer, waarin geen enkele vlam mag voor komen, wat duiden moet op de zuiverheid van het Woord Gods. In den Bijbel wordt met gouden letters gegrift„2 Corinthe 13 8", den tekst, waarmee dr. De Afoor den bidstond aan den vooravond der Synode leidde en die het woord bevatwant wij verniO'gen niets tegen de waarheid, maar voor de waarheid. Wanneer de overdracht van het gedenk- teeken zal plaats hebben is nog niet zeker. De verspreiding van den bijbel. De British and Foreign Bible Society maakt bekend, dat het genootschap in het afgeloopen jaar den Bijbel (geheel, Nieuwe Testament of in fragmentvorm) verspreid heeft in 579 verschillende talen en dialecten. Daaronder waren er zeven in tot nog toe niet gebezigde talen, waaronder vier Afri- kaansche talen. Volgens het verslag van de Society wordt in Rusland de Bijbel eenvoudig niet toe gelaten. Onderwijzers-examens. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen brengt ter kennis van be langhebbenden 1 e. dat het schriftelijk gedeelte van de in het jaar 1926 af te nemen examens ter ver- krijging van de akte van bekwaamheid, be doeld in artikel 77a van de wet tot regeling van het lager onderwijs van 17 Augustus 1878 (Stbl. no. 127), op 8 Juni e.k. zal plaats hebben 2e. dat de mondelinge examens, op 17 Juni d.a.v. zullen aanvangen 3e. dat de commissiën, met het afnemen dezer examens belast zullen zitting houden o.a. te Rotterdam voor de inspectiën Rot terdam, Delft, Gouda, Schiedam, Dordrecht, Gorinchem, Brielle, Middelburg, Neuzen en Goe9. Tot voorzitter dezer commissie is be noemd A. Smit Jzn., inspecteur van het La ger onderwijs in de Inspectie Ter Neuzen, te Ter Neuzen. RECHTSZAKEN Kantongerecht te Middelburg. Voor het kantongerecht te Middelburg heeft terecht gestaan P. L„ caféhouder te Middelburg, verdacht van het toelaten van personen beneden de 16 jaar in zijn ver- gunningslocaliteit. Verdachte ter zitting aanwezig bekende het hem ten laste ge legde, doch voerde ter zijner verdediging aan, dat hij van gedachte was dat bedoel de persoon reeds 16 jaar was en hem der halve ook sterken drank had toegediend. Conform den eisch van het O. M. werd verdachte veroordeeld tot 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. Hooger beroep. Door G. J., sleeper te Hoedekenskerke, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den kantonrechter te Goes van 23 April jl„ waarbij hij werd veroordeeld tot 25 boete subs. 25 dagen hechtenis wegens overtreding der algemeene politie- verodening der gemeente Goes. Valsche munt. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft de gevangenisstraf van 3 jaar, opgelegd door de rechtbnk te Rotterdam, aan den Duitschen bankwerker Chr. Ph. A., gedeti neerd, wegens het vervaardigen van val sche zilverbons van 2.50, verzwaard tot 4 jaar. Verder heeft het hof den los werkman J. van H., uit Rotterdam, wegens het uitge ven van valsche zilverbons veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf. De rechtbank had hem 4 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis opgelegd. Ten slotte werd de gemeentewerkman H. P. uit Rotterdam, die door de rechtbank is vrijgesproken, schuldig verklaard aan het met het oogmerk uit te* geven in voorraad hebben van valsche zilverbons en deswege veroordeeld eveneens tot 2 jaren gevange nisstraf. Het hof gelastte de gevangenneming van laatste beiden verdachten. MARINE EN LEGER Marinepersoneel in de tropen. Omtrent het adres, den voorzitter van de Tweede Kamer aangeboden, hetwelk ver gezeld was van 77 lijsten met handfeeke- ningen en behelzende het verzoek, niet over te gaan tot verlenging van het verblijf van het marinepersoneel in de tropen, wordt gemeld 1132 vrouwen van het marineper soneel beneden den rang van officier heb ben op 3 Mei dit verzoekschrift bij de Tweede Kamer ingediend. Dit petitione- nient is den 4en Mei door een deputatie van vijf dames aan den voorzitter van de Tweede Kamer aangeboden. De woord- voerdster wees er daarbij op, dat de plan nen welke de regeering koestert om de tij den, welke het marinepersoneel naar Oost- Indië moet, te verlengen, vooral de vrou wen diep hebben getroffen, en zij zette de redenen daarvan nader uiteen. Van het verzoekschrift is een afschrift aan de leden van de Kamer toegezonden. Opgave van overgeplaatste onderofficie ren der marine 10 Meisergeant-hof meester C. J. Wentink geplaatst bij het marine-zwembad-; de bevolen overplaat sing van den sergeant der mariniers H. A. Nieuwburg van de marinekazerne Willems oord naar het wachtschip te Willemsoord, is ingefrokken 5 Mei sergeant der mari niers S. Faber van de marinekazerne te Willemsoord naar het Kon. Instituut4 Meisergeant-seiner P. Saariccs vr.n de marine-kustwacht te Leiden naar de „Fla res", onder intrekking der bevolen over plaatsing naar dc K XIII.

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1