Wanneer men niet beeft.. KWATTA?5 Advertentiën WOENSDAG 3 MEI 64e Jaargang •1926 CHADELIJKVOOR SCH en DIER che Maatschappij I FEUILLETON BINNENLAND Stads= en ProvÊnciemeuws ci dfoSV-REEP Beter dan Goed: DE BESTE ^.^Ig.105! Vliegen, Mugger w Hoofdluizen k Z4 Schapenluizen,-v J£ oor menschen en pw, andere dieren dnn tnscc.L» e gebruikelijke wijze nil. absoluui onschadelijk igeenundeeligechemis,,, nddeelen en is niei „iS itplofbaar. e geen verf of behangsel» aan, zelfs de fijnsie'\S niet en. veroorzauki kken. 1,0 rdt zoowel door de Weten appelijke commissie ter bc jding der Malaria, als ,j0or Commissie ter besirijdine malaria door de bevolkin» sterkste aanbevolen. verkrijgbaar bij >3 MIEUWENHUIJZEll Segeerstraai jgt demonstratie, iur en Verhuur, Koop en Verkoop ingen en Dienstaanvragen, em «•uitbetaling, van l-5rtji|| I Ike regel meer 15 cenl d een flinke 7ERKVROUW een KELLNER. agen bureau „Vlis-1 ourant". n twee nette )STGANGERS /orden. Adres: Hobein- ce ENSTBODE goed kunnende koken, I HAM, Badhuisstraat SMIT, Badhuisstraat zoo spoedig mogelijk M DAGMEISJE, 1 ndig kan werken, nier 18 jaar. Aannuta stond een net >AGMEISJE \dres Qlacisstr. 112. vertrek tLON MEUBLEMENT, el, Tapijt, Overgordij- servies, Rookstel ea aad te koop. louwen Ewoutstraat 141 ion zoekt plaatsing als I Fé-KELLNER izoen of voor vast, van getuigen voorzien. Irakstraat O 265. Mid- een HUIS en achterkamer, tuin,! kenshok en vrije poort. straat B 412, Souburf AGDIENSTBODE oulevard de Ruyter 111 I een nette DIENSTBODE, n de 16 jaar. Zich aan J avonds na 8 uur. ureau „Vliss. Courant'! gevraagd een UDIEPIANO. opgaaf van prijs P., bureau „Vlis-1 riet s M. mrant" ni wordt gevraagd een iDIENSTBODE en nacht. Te bevra- u „Vliss. Courant". Middeib.-Rolterdar» engelegen plaatse VAN PASSAGIERS, EREN EN VEE. r. Ml r.s. ii' Mei 6 7 10 11 i, llu. V. S. MI, 8 9 wordt Woensdag morgens ten 1- ul gevaren. atien te bekomen ngen ourg VLISS1NGSCHE COURANT Erven Q- .0. EENHOORN, W-lg OO8TEEH00T >M. BÜITENHBKT'1,1 ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- fc, f 2.20 per drie maanden. Franco foor 'het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. "Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Vail i4 regels 1.10 voor iedere recel meer 26 cent bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop. Dienstaanbie- dingen ér. Dienstaanvragen, enz. prijs, bij vooruitbetaling van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent. Familieberichten van 1—6 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. KAMER-OVERZICHT Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag. In de Veenstreek. De heer Ebels vertelde over de veen- streek precies hetzelfde wat hij verleden jaar bij de interpellatie-Weitkamp heeft gezegdemigratie, land- en tuinbouw, kleine bedrijven, aparte steun voor Emmen enz- En wat de communist De Visser er over oordeelde, weten we. Het volle loon wil hij uitbetalen ook bij werkverschaffing en een uitkeering van steun gelijk aan het volle loon aan de werkloozen. Emigratie was maar een middeltje om van de menschen af te komen. In de saaie discussie bracht de heer Duijs wat leven en lawaai, maar natuurlijk niets nieuws, 't Ging tegen de antirevolu- tionnairen, die volgens hem altijd bij de verkiezingen beloven voor de werkloozen te zullen zorgen, maar die in de praktijk niets doen dan... praten over de vraag of de slang ook gesproken heeft. Alsnog de heer van Rappard over land en tuinbouw, mevrouw de VriesBruins over den gezondheidstoestand, de heer Ketelaar over kindervoeding, de heer Snoeck Henkemans tegen de motie-Hiem- straer kwam geen eind aan en de gansche middag werd alsnog volgepraat. Minister Kan schetste nog eens de moei lijkheden van de taak der regeering in Drente. Hij wees naar artikelen van „De Kampioen", waarin precies is uiteengezet wat het vorige kabinet voor Drente deed. De stichting van een electrische turf- centrale is alsnog in overweging, evenals subsidie-verleening aan turf-gebruikende fabrikanten. Vak-onderwijs, particuliere ontginning zal hij bevorderen. De nood in Drente heeft van den eersten dag dat de heer Kan minister werd, de volle aandacht van den minister gehad en hij doet wat in zijn vermogen is. Daarom meende hij ook beter oordeel verdiend te hebben dan dé heer Hiemstra over hem uitsprak. Het is een uiterst moeilijk vraag stuk en het valt niet mee het op te lossen. Resultaat van al het gepraatnihil. Zonder het debat had de minister evenveel gedaan. Morgen wordt de motie-Hiemstra ont hoofd. Avondvergadering. In de avondvergadering werd voortgezet de discussie over het middelbaar nijver heids- en handelsonderwijs van de onder- wiisbegrooting voor 1926. De minister var onderwijs, kunsten en wetenschappen zal er naar streven, om ten aanzien van het onderwijs te komen tot verzachting van verschillende genomen maatregelen, natuurlijk voorzoover hem daartoe de noodige middelen worden toe gestaan. Men zal het spreker dan ook niet euvel duiden, wanneer hij ten dezen aanzien geen positieve toezeggingen doet. Dit geldt ook de gevraagde opheffing van de stop- zettingswet voor het nijverheidsonderwijs. Naar het Engelsch van VIOLET M. FLINN. (Nadruk verboden) Zo) .,Ik zou haast wel denken", sprak Mal- ladew grimmig. „Daar ken ik prins Mehmel te goed voor. Die wil natuurlijk nog zoo veel mogelijk van de assurantie hebben en wat hij verder van miss Winslow kan los maken. Daarom is het heele dorp ook zoo vast in slaap Hoe minder ze maar weten, hoe beter Het scheepsvolk heeft zeker den brand aangestoken en heeft zich nu uit de voeten gemaakt." ..O, maar... daar is Tony zei Bobby en wuifde een gedaante toe, die op dek was verschenen. Mrs. Britton stond op den oever en gaf een niet al te duidelijk verslag van hetgeen j-r nad plaats gehad. Tony was bij haar de kajuit binnen geijld, en had haar gezegd, dat zij dadelijk moest opstaan en aan wal gaan, want dat de boot van top tot teen ln «rand stond Toen was hij naar Reda gevlogen en mrs. Britton zelve had Tony's raad gevolgd en was dan ook maar zoo gauw mogelijk van boord gegaan en toen ze niets van de anderen meer had gezien, had ze nog wel eens willen teruggaan, maar ze kon niet, snikte ze. En nu hoorde ze voortdurend maar gehamer en gestomp, aat ze niet kon thuisbrengen. Hierop barstte ze in tranen uit en Daglish n haar ook geen troost bieden. "Lus Tony hebt u enkele minuten gele- w" "°g gezien, maar Reda niet?" vroeg yjailadew met uiterst bezorgd gelaat en erwfl hij dit met grooten nadruk nog eens informeerde k.fr klonk geschreeuw van de boot. En- J® van de mannen die Malladew er heen en d Ur(* ^a<^' waren °P ^et brandende dek tp. r ^en ro°k gegaan en kwamen nu lug met Tony, die ondanks zijn erbar- Na een ingesteld onderzoek en gepleegd overleg is den minister thans reeds een be perkt bedrag beschikbaar gesteld voor stichting en uitbreiding van nijverheids scholen. Wat het spelling-vraagstuk betreft, hoopt ook de minister, dat in de spelling zoo spoedig mogelijk weer eenheid zal ko men ,maar dan in de richting van vereen voudiging. Bij de afdeeling Lager Onderwijs be pleit de heer Gerhard herstel van den 7-ja- rigen leerplicht. Hij zegt met belangstelling te zullen afwachten het rapport van de commissie, welke onderzoekt, wat gedaan kan worden voor de rijpere jeugd. De 7- jarige leerplicht heeft zegenrijk gewerkt en de opheffing ervan heeft duizenden kinde ren in de weide gestuurd. Voor spreker staat het vast, dat het openbaar onderwijs in het gedrang is ge komen dat in tal van gemeenten het open baar onderwijs wordt belemmerd en dat niet loyaal de grondwettelijke positie van dat onderwijs wordt geëerbiedigd. Mej. Westerman merkt op, dat de uit gaven voor het lager onderwijs onrustba rend zijn gestegen, hetgeen voornamelijk een gevolg is van het bijzonder onderwijs. Er zal moeten worden gezocht naar een ander systeem voor het betalen der uit te keeren gelden. Voorts dringt zij er op aan, den toela tingsleeftijd voor de lagere school te bren gen op 6 jaar. Ook wenscht spreekster weer de mogelijk heid om op de lagere school onderwijs te ven in de vreemde talen. De heer Suring dringt er op aan, dat ten aanzien van het aantal leerlingen per klasse, tegemoetkomendheid zal worden betracht. Wat de te verwachten Staatscommissie betreft aarzelt spreker niet te verklaren, dat de te verstrekken opdracht zeer moeilijk is. Toch zou spreker er op willen aandrin gen, dat het rapport zoo spoedig mogelijk wordt ingediend en dat zoo mogelijk een termijn zal worden gesteld. De heer Bulten is eveneens van meening, dat bedoelde staatscommissie inzake het la ger onderwijs met bekwamen spoed haar rapport zal moeten samenstellen. Spreker is van meening, dat op het lager onderwijs nog steeds te eenzijdig bezuinigd wordt. Reeds in 1923 had het lager onderwijs een knauw te pakken, doordat de uitgaven werden teruggebracht van 111 op 79 mil lioen. Tot dusver wordt steeds met die be zuiniging doorgegaan. Hij acht herstel van het 7e leerjaar nood zakelijk en dit punt zou,hij buiten de op dracht aan de staatscommissie willen laten. Het lager onderwijs heeft voorts noodig, dat het stelsel van 48 leerlingen per klasse niet tot 1950 wordt gecontinueerd. Het vervolgonderwijs acht spreker een der pun ten, welke met bekwamen spoed door de staatscommissie moet worden behandeld. De werkloosheid onder de kantoorbedienden. De hoofdbesturen van de Ned. Vereeni- ging van Christ. Kantoor- en Handelsbe dienden, den Nationalen Bond van Han dels- en Kantoorbedienden „Mercurius", en den Ned. R.-K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisie", hebben geconfereerd met den directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidbemidde- ling over de groote werkloosheid onder de kantoorbedienden en de moeilijkheden, welke speciaal voor de bedienden op meer gevorderden leeftijd bestaan om een an dere positie te vinden. Aan het slot der conferentie werd over eengekomen, dat genoemde directeur deze organisaties nog opnieuw tot een conferen tie zal uitnoodigen. melijken toestand met kracht en geweld aan boord wilde blijven. „Laat mij toch met rust. Zij zit opgeslo ten en ik kan de deur niet open krijgen Ik kan mij niet verstaanbaar maken en het slot wil niet open Zóó zou ik Joyce niet onder de oogen durven komen .Nu was ook Tony uitgeput door deze worsteling, maar Daglish goot hem een paar druppels opwekkend vocht binnen met dit gevolg, dat hij nu weer dadelijk strijdvaardig was, toen hij zag dat Malla dew zijn jas had uitgeworpen en een nat laken aandeed. „Je moet je mag niet gaan, Malla dew riep hij. „Dit staat aan mij Malladew schudde hem af en zei „Er is niemand, die er nader aan toe is om haar te helpen dan ik. Ze heeft zeker die groote kajuit, naast den salon Hij was weg eer ze hem konden tegen houden en verdween in den dikken rook waagde zich op onverantwoordelijke wijze „Het scheepsvolk moet den brand aange stookt hebben", meende Tony, die ook voortwerkte als een paard, om nog te red den wat er te redden viel en dit ondanks zijn ontwrichten schouder. „Toen ik op dek kwam stond de boot wel op tien plaatsen in de vlam. Ik werd wakker van de brandlucht." „Ze zullen miss Winslow toch niet op gesloten hebben „Wel neen ze heeft ons juist gisteren avond verteld, dat ze 's nachts altijd haar deur afsloot." Daar kwam Malladew naderbij en on middellijk waren de anderen bereid, den last van hem over te nemen en de bewus- telooze neer te vlijen op dc sprei, waar mrs. Britton onmiddellijk aJktaMl van deed. „Waar is de cognac, Daglish vroeg Malladew, met een uitdrukking op zijn gelaat, die van zoo groote ontsteltenis getuigde, dat dit erbarmelijk was om te zien voor de anderen, die hem altijd zoo flink en vol zelfbeheersching hadden gekend. Bobby boog zich over de bewustelooze Examen stuurlieden koopvaardij. De commissie voor de stuurliedenexa mens, bedoeld in de Schipperswet, zal, aan vangende 1 Juni 1926, zitting houden te 's-Gravenhage, Carel van Bylandtlaan no. 5. De aanvragen om tot de examens te worde toegelaten moeten den voorzitter der commissie bereikt hebben vóór 16 Mei !926. Uitwisseling van kinderen. Ook dit jaar, tijdens de zomervacantie, zal een uitwisseling van Vlaamsche en Hollandsche kinderen plaats hebben. In de eerste helft van Augustus vertrekken een aantal Vlaamsche jongens en meisjes van 12 tot 18 jaar, naar het Noorden en in de tweede helft van dezelfde maand keeren zij, met een groep Hollandsche vriendjes en vriendinnetjes, naar Vlaanderen terug, waai de oude Vlaamsche steden en historische plaatsen zullen worden bezocht. De kinde ren betalen alleen de treinreis. Deze uit wisseling heeft plaats op initiatief van het Vlaamsche Front en den Dietschen Bond. Inkrimping politie-personeel. De gemeenteraad te Arnhem heeft be sloten het aantal inspecteurs van politie terug te brengen van 12 op 8, dat der hoofdagenten van 19 op ten hoogste 14 en het aantal agenten van 207 op ten hoogste 169. De bezuiniging zal hierddor geleidelijk klimmen tot 76.000 per jaar. De ziekenhuisplannen te Alkmaar. De ziekenhuis-commissie te Alkmaar heeft een uitvoerig rapport aan den ge meenteraad uitgebracht, in verband met de haar gegeven opdracht, op welke wijze het ziekenhuisvraagstuk in genoemde ge meente kan worden opgelost. De commissie komt tot de volgende con clusie Wij geven den gemeenteraad in overwe ging en bevelen ten zeerste bij hem aan zich de beschikking over het cadetten- schooLcomplex te verzei eren, zoo mogelijk door aankoop of anders door langdurige erfpacht met recht van koop en voorts de noodige plannen te doen uitwerken en ver dere voorbereidingen te treffen voor de verbouwing en inrichting der school, vol gens de plannen van dr. Wortman tot een modern centraal ziekenhuis. Dreigende belasting-verhooging. Ook te Amsterdam dreigt verhooging van de gemeentelijke inkomstenbelasting. Vol gens het „Hbl." zou het in de bedoeling liggen aldaar den vermenigvuldigingsfac tor te verhoogen van 0.60 op 0.65. Wet houder Wibaut zou het een eisch van voor zichtig financieel beleid achten om nog dit jaar tot genoemde verhooging over te gaan. Het batig saldo van den dienst 1925 wordt geraamd op ruim 1 /2 millioen, tegen ƒ5.340.000 in 1924, aldus een verschil van 31/2 millioen. In totaal zal voor het dienst jaar 19261927, als de vooruitzichten niet verbeteren, ongeveer ƒ6 millioen aan het reservefonds moeten worden onttrokken, teneinde de begrooting van dat jaar slui tend te maken. heen. Hij was de zoon van een dokter en er was een tijd geweest, dat hij er zelf sterk over had gedacht, om in de medicij nen te studeeren, zoodat hij op dit punt al licht wat meer wist dan menige leek. Toen hij weer overeind sprong, stond zijn gelaat heel ernstig. „Ze moet onmiddellijk naar het huis ver voerd worden", betuigde hij met grooten klem. „Ze is verdoofd. Ze heeft het een of andere slaapmiddel gehad. Ik ken de symptomen. Mijn vader was juist speciali teit in dergelijke bedwelmingsbehandelin- gena Ze is al een heel eind weg..." Toen hield hij in eens stil, zóó zeer sche nen zijn woorden Malladew aan te grijpen. Die hield haar in de armen gesloten en verklaarde, met saamgeknepen lippen „Ze is mijn vrouw.' De boot verbrandde geheelen intus- schen werd in het witte huis tusschen de palmen geworsteld met den dood. De dokter van het sanatorium was na tuurlijk in allerijl opgebeld en die deed ook zijn uiterste bestgelijk mrs. Britton, mrs. Harding en Joyce, die tenminste allen een meer of minder werkzaam aandeel kon den nemen in de verpleging. Maar voor Malladew was het de grootste kwelling, die zich denken laatHij moest maar werke loos er bij zitten niet in staat iets te doen tot de grootste tijd van spanning voorbij was. Ongetwijfeld had Reda een overgroote dosis ingenomen van een slaapdrankje. Enkel mrs. Britton en Bobby Daglish hadden vermoed, dat dit opzettelijk ge schiedde Waarom zou ze anders op dien avond haar kajuitdeur afgesloten hebben meende mrs. Britton en Daglish had daarbij steeds voor oogen de uitdrukking van Reda's gelaat toen mrs. Ponting New ton doelde op een huwelijksplechtigheid in de kerk. Tony was zeer tegen zijn zin naar bed gebracht, daar mrs. Britton tot de ontdekking was gekomen, dat niet alleen zijn schouder ontwricht, maar ook zijn arm leelijk gebrand was. Malladew had dus ook Dit alles heeft den wethouder tot het be pleiten der belastingverhooging gebracht. Er blijft echter een zeer geringe kans, dat Burg. en Weth. gevolg zuilen geven aan den drang, dit jaar nog geen belastingver hooging in te voeren. VLISSINGEN, 5 MEI. De staking in Engeland. Het vervoer van licht bederfelijke goe deren met de mailbooten der stoomvaart maatschappij „Zeeland" is voorloopig stop gezet. Het gisteren met de mailboot vervoerde vleesch werd in Engeland gelost. De passagiers die gisteren met de mail boot „Prinses Juliana" van hier zijn ver trokken, hebben de reis van Folkestone naar Londen per auto voortgezet. Tot nader bericht wordt geen corres pondentie en pakketpost via Engeland ver zonden, tenzij geen andere weg mogelijk is of staat aangegeven. Ingaande 5 dezer is de verzending via Heek van HollandHarwich stopgezet. Nieuwe luchtverbinding. De gelegenheid is geopend tot verzending tegen het ge wone luchtrecht van correspondentie uit sluitend voor Groot-Britannië en Ierland met extra vliegtuig van Rotterdam Waal haven 8 uur v.m. Vertrek postkantoor Rot terdam 6.45 v.m. Het luchtrecht voor Groot-Britannië en Ierland bedraagt 5 cent per 20 gram. In onze tijdinghal. Nog etaleeren wij eenige foto's van het door den heer J. de Haas ontworpen en op de Marinewerf te Amsterdam gebouwde vliegtuig zonder motor. Het vliegtuig heeft een vleugelspanning van plm. 13 meter van de eerste steenlegging der nieuwe R.K. kerk met klooster van de Peters Kruishee- ren aan denVarkenoordschen Blindenweg te Rotterdam, door den deken, pastoor J. W. Heerwijk van een walvisch in de Maas te Rotterdam, die door den motorlogger R.O. 1 werd binnengesleept. We zien op deze foto het zeemonster „gemeerd" aan een ducdalf en gedeeltelijk op het droge. Christ. Metaalbewerkersbond. De afdeeling Vlissingen van den Christ. Metaalbewerkersbond in Nederland, zal morgenavond in de Nieuwe Kerk haar 25- jarig bestaan herdenken. Als spreker zullen optreden ds. W. A. B. ter Kate, ds. A. Gruppen en de heer H. Wetselaar, hoofdbestuurder van bovenge- noemden Bond. Een nieuwe winkeL In het Bellamypark wordt morgen door den heer L. de Nooijer een moderne visch- winkel geopend. Het pand werd verbouwd door den heer C. de Nooijer, die er zorg voor gedragen heeft dat de winkel in alle opzichten aan de strengste hygiënische eischen beantwoordt, vooral voor een win kel van consumptie-artikelen van groote be- teekenis. Alles ziet er frisch en helder uit. De winkel werd geschilderd door den heer P. J. Fagg en het magazijn „Electro" van den heer A. W. Smits heeft de elec trische installatie aangelegd. Uitvoering „Die Jahreszeiten". Toen we in 't begin van dit jaar de door de Gemengde Zangvereeniging alhier ge geven uitvoering van „Die Schöpfung" be spraken, wezen we op het min of meer ge heimzinnig, bovenzinnelijk karakter van dit veelomvattende oratorium. Hoe geheel anders is het in dit opzicht met „Die Jahreszeiten", dat gisterenavond te Middelburg in de Concert- en Gehoor- niet anders kunnen doen, dan maar alleen zijn toevlucht zoeken in de bibliotheek, en naar dit vertrek was het dan ook, dat Daglish het eerst zijn schreden richtte, toen de dokter een glimpje hoop kreeg „Mc Leod denkt, dat hij 't winnen zal, sir sprak hij toch nog lang niet op een juichtoon maar, voorzichtig fluisterend „Als dit zoo is, dan zou hij een wonder hebben verrichtmijn oude heer kon het hem niet verbeterd hebben En toen hij zag dat Malladew zoodanig van streek was, dat die zich nog niet in staat voelde, een woord te uiten, ratelde hij maar voort „De rook had 't 'm ook voor een goed deel gedaan, denkt Mc Leod. Die neemt nu een uurtje rust, gekleed en al, zoodat hij bij 't minste dadelijk weer bij de hand kan zijn. Maar nu slaapt ze natuurlijk, vertelde mrs. Harding mij. Ze moet echter vreeselijk zwak en uitgeput zijn en ze zal zich dan al vreeselijk ellendig hebben gevoeld, dat ze tot zoo'n groote dosis van dat goed haar toevlucht nam Malladew kreeg andermaal een schok De gedachte, dat die overgroote dosis opzet kon zijn geweest, was hem nu weer geheel nieuw j en scherp viel hij uit „Wat bedoel je, Daglish? Dat ze... er misschien zelf een eind aan heeft willen maken „Ja, dat vrees ik haast, sir Ze keek zóó ongelukkig, toen onze „algemeene ver schrikking" zoo leelijk tegen haar uitviel „Welke algemeene verschrikking en wanneer Bobby vertelde nu alles, wat mrs. Pon ting Newton dien vorigen dag had ge zegd en eerst toen hij geheel uitgepraat was, gaf Malladew teeken van leven. Met een blik op de klok vroeg hij „Hoe lang heeft de dokter gezegd, dat mijn vrouw zou- slapen Dit „mijn vrouw" bezorgde Daglish een lichte huivering, ofschoon hij natuurlijk geenerlei vraag durfde stellen. „Twee uren Nu, dit is voldoende tijd." Hierop trad Malladew naar de deur, maar drukte eerst Daglish de hand, met een zaal door de zangvereeniging „Tot Oefe ning en Uitspanning" werd opgevoerd. Moet dit oratorium onderdoen voor het andere, wat betreft de onovertreffelijke vin dingrijkheid en de zeldzaam mooie oplos singen van uiteenloopende moeilijkheden, die de componist zichzelf stelt, de genoem de twee zijn toch de meest aantrekkelijke en meest vruchtbare van de vijf oratoria, die Haydn componeerde. Ook „Die Jahreszeiten" toont den inner- lijken rijkdom van den meester. Weet deze in „Die Schöpfung" door aanschouwelijk heid en frischheid in de voorstelling der meest verheven fantasieën onze onbegrens de bewondering op te eischen, in „Die Jah reszeiten" plaatst hij ons met bijna onbe grijpelijke natuurlijkheid midden in het veelbewogen leven. Immers,toen Haydn dit oratorium schreef, was hij al ruim 65 jaar oud. Bedenken we daarbij, dat zijn eigen huwelijksleven, door een allerminst bij hem passende en twist zieke vrouw, bovendien zonder eenig kunst gevoel, een volkomen mislukking is ge weest, dan moet het te meer onze verba zing wekken, dat Haydn toch zooveel poë zie in zijn werken heeft weten te leggen, en zelfs in zijn ouderdom nog met zulk een onbevangen frischheid klanken wist te ge ven aan aandoeningen, die zijn eigen ge moed zelden of nooit hebben bewogen. Hoe volledig de componist hierin ge slaagd is, hebben we dezen avond zoo tref fend kunnen beleven in dat liefde-duet tus- sche Hanne en Lucas, uit »De Herfst". De vertolking daarvan behoorde dan ook tot de schoonste momenten, die de solisten ons verschaften. En nu is het waarlijk niet een weinigzeg gende beleefdheidsvorm, als we de sopraan soliste mevr. B. Mak van Waay-Dooremans, van Dordrecht, boven aan het lijstje plaat sen. Zij heeft met haar prachtgeluid, van laag tot hoog, met haar echten, fijnen, be leefden zang, met haar imponeerende voor dracht, den geheelen avond weten te boei en. Ieder door haar gezongen solo was een nieuw glanspunt in de uitvoering van het oratorium. Heerlijk vooral dat recitatief „Willkommen jetzt, o dunlder Hain" uit „Der Sommer", en verrukkelijk ook de zang van Hanne telkens na het door Mad- chen und Weiber zoo keurig voorgedragen „Knurre, Radchen, schnurre" uit „Der Win ter". De tenor, de heer Vincent van Bers, van Amsterdam, deed ook veel genieten. De Lu- kas-rol in het liefde-duet werd reeds ge noemd in het recitatief „Die Mittagsonne brennet jetzt in voller Gluth" was de heer Van Bers heel goed, en toch heeft hij ons niet geheel bevredigd. Vooral het eerste ge deelte van den avond was zijn voordracht mat en koel. In de levendige solo's zouden we hem meer vuur, in de rustiger stemmin gen meer gevoel willen zien ontwikkelen. Hij had meer kunnen bereiken, met zijn wel mooie, frissche stem, maar maakte op ons den indruk, zich, niet volledig te geven. Na "het recitatief „Gefesselt Steht der breite See" uit „Der Winter" werd geapplaudis seerd. Konden we ons met de andere spon tane ovaties van harte vereenigen, hier toch nietDie zang was dood en zonder bezie ling, of... wij hebben die niet kunnen aan voelen De Simon-partij, vertolkt door den heer W. Ravelli, bariton te 's-Gravenhage, was wel de minst dankbare. Jammer, dat hij niet méér gelegenheid had, zijn groote talenten te toonen. Want over groote gaven be- oprecht gesproken „Dank je wel, Bobby Ik zal niet vergeten, wat je hebt gedaan voor mij en de mijnen Daglish zag eerst de indrukwekkende gestalte na, toen ijlde hij naar Tony's kamer. Tony zelve had zoo de gewaar wording, dat hij nog maar liever wakker was en pijn leed, dan dat hij de nachtmer ries verdroeg, die hem in z'n slaap kwelden. „Zeg, Tony, luister eens En daarop vertelde Bobby van al wat hij den baas had gezegd. „En wat denk je nu, dat hij met Ponting gaat doen Hij zag er uit, of hij haar wel zoo zou willen aan vliegen Tony ging recht overeind zitten en trachtte wat orde te scheppen in zijn ver- stroooide gedachten. „Sprak Malladew werkelijk van „zijn vrouw" Of droomde ik dat ook maar 7" „Neen, werkelijk nietMaar ik begrijp er niets van verbeeld je, dat de baas dus al dien tijd getrouwd is geweest en dat hij het dan zoo geheim heeft gehouden (Slot volgt.) VOLKSGEZONDHEIDS. EN VEILIGHEIDSHOEKJE BEVEILIGING TEGEN BLIKSEM- GEVAAR. Schuilt bij onweer zoo min mogelijk onder boomen leun in geen geval te gen den boom, want het menschelijk lichaam geleidt electriciteit beter dan hout en de bliksemontlading zal daarom geheel of gedeeltelijk yan den boom op den persoon overgaan. Zijn rijwiel plaatse men bij het staan onder een boom tijdens onweer eventu eel wél tegen den boom aan de zijde zoover mogelijk van zich af. Het goed geleidend ijzer bevordert aldus, dat de bliksem bij treffen van den boom op eenigen afstand van den schuilenden persoon blijft. 0 GEZONDHEIDSRAAD.

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1