OOST MAANDAO 26 APRIL* Vloerzeilen e Advertentiën JAPONNEN rMo. 97 64e Jaargang 1926^ IViBARE CAPE |l *$DUK 39 ^JBINNENLAND fNGËZONDEN STUKKEN Stads- en Provincienieuws ■IIIIMillMIIIIBIIIBIlliBim,, elft - MIDDEL8URR 3»*ing kleuren oupe - r ZIE ETALAGE ^1 i| nimm.iiiEiiiiiiaiiiniiiisiiniuiigiiiil fciai. e f' r f «sr. «1 -- 9 8 - 9 VLISSI1NGSCHE COURANT 5.35 p. El 2.00 2.20 3-°0 3.75 4.10 IALE ETALAGE uw VAN DOORN te West-Souburg vra; een net IMEISJE-2e MEISJE vsche dracht. Zich aantel a Souburg vanaf Woens-f April a.s. nette MEISJES i. N.V. Stoomwasscheiijl harding". Singel 1. op een nieuwgebomtl en goed onderhoud» HUIS en zij-uitgang aan tal weg te' Souburg. /ragen bij Woningbureaul SE VAN WIJCK., Bella-1 no. 9. ur gevraagd door mei-| et 1 kind :N- of BOVENWONING.! bureau „Vliss. CouraB' l tr tegen 1 Mei nette MEUB. WONING edeelte hiervan. Brieven! 1. M., bureau „VIissirjg-| trant". ip, op deftigen stand, eenJ HEERENHUIS van alle gemakken vooi-| dres Makelaar POLAh'f k 9. rop goed onderhouden! TE BURGERWONING f Adres Wed. DE VRIES weg C 204. Souburg. FLINK MEISJE 1 voor de morgenuren, bureau „Vliss. Courant j STOFZUIGER jf te koop. 2e hands R'J'I Datnesrijwiel 30, Hee l 1 17. KLIP, Walstraat 3. KHU1S TE HUURF fellamypark, groot W| inrijdeuren. ngen bureau ,.VIisstng-| trant". ABONNEMENTS-PRIJS Vnor Vlissingen en gemeenten op Wal- f 2.20 per drie maanden. Franco Unor het g<*eele riJk 2-50' Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS yan 1_4 regels 1.10 voor iedere .puei meer 26 cent bij abonnement spe- riale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur. Koop en Verkoop. Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen. enz. prijs, bij vooruitbetaling van 1—5 regels 0.75, elke reeel meer 15 cent. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. De Ruyter-herdenking. Bij gelegenheid van de herdenking van densterfdag van Michiel Adriaansz. de Ruvter door de Kon. Ned. Vereeniging Onze Vloot" op 29 April a.s. in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, zullen Hr. Ms. pantser- schepen „Tromp" en „Heemskerck" te Amsterdam aanwezig zijn. De commandanten, de état-major, de adelborsten en een 80-tal onderofficieren en manschappen van die schepen zijn uit- om die plechtigheid bij te wonen. Z. K. H. de Prins der Nederlanden zal ramens H. M. de Koningin een krans leg den bij de graftombe van De Ruyter. De bouw van een nieuw geemeente- zïekenhuis te Arnhem. Naar de „N. Arnh. Crt." verneemt, heb ben de burgemeester, mr. de Monchy, de wethouder van de Stand en de geneesheer- directeur van het gemeente-Ziekenhuis dr. Fabius, dezer dagen een conferentie gehad met het hoofdbestuur van het Nederland- sche Roode Kruis, in veifoand met de plan nen tot den bouw van een nieuwe gemeen te-ziekenhuis te Arnhem. Van de zijde van het gemeentebestuur is namelijk aan dit hoofdbestuur verzodht, fi nancieele medewerfring te verleenen tot den bouw van het nieuwe ziekenhuis. Naar aanleiding van dit verzoek heeft het hoofdbestuur aan" de afdeeling voor Arnhem en omstreken van het Nederlandsche Roode Kruis de vraag gesteld, of en in welke ma te medewerking kan worden verleend tot het tot stand komen van het nieuwe zie kenhuis. In verband hiermede heeft het bestuur dezer afdeeling Donderdag vergaderd. Het kwam tot de conclusie, dat het niet op den v/eg ligt van het Nederlandsche Roode Kruis om speciaal voor de oprichting aan een nieuw gemeente-ziekenhuis financieele medewerking te verleenen, ook wanneer irten zeer sympathiek tegenover dezen bouw staat. In dezen geest zullen mededeelingen aan het hoofdbstuur worden gedaan. Naar het blad verneemt, heeft het ge meentebestuur thans aan verscheidene par ticulieren in die gemeente, die een positie van beteekenis bekleeden, een uitnoodiging verzonden, om Dinsdag a.s. in vergadering bijeen te komen ten raadhuize. In deze bij eenkomst zullen plannen tot den bouw van een nieuw ziekenhuis uitvoerig worden uit eengezet en zal een comité worden samen gesteld, dat de pogingen in het werk zal stellen om de voor dezen bouw benoodigde gelden als renteloos voorschot bijeen te krijgen. Een sociaal-democratisch burgemeester. De tot burgemeester der gemeente Goor benoemde heer W. van der Sluis, is het sociaaldemocratisch lid der Tweede Ka mer sedert 16 September 1925. De heer van der Sluis is 45 jaar. Hij werd opgeleid voor onderwijzer aan de rijks kweekschool te Maastricht en was onder wijzer in Friesland en Amsterdam. Hij is lid der Overijselsche Staten en van oen gemeenteraad van Almelo. - MiddeIb.-Rotterda»| schengelegen plaatsen VAN ï>ASSA',li!S!l I tUWPiN «'Ai V8H. I (la April 26 27 Iag29 issingen wordt I lag 's morgens ten l' delburg gevaren, ormatien to noKometi' m N.V. h. Ervea G. VIM rrg B. EENHOORN, ^0 v. OOSTEBHOOT, Gtebr». BDITENHËK, I» I POLDER WALCHEREN. In de vergadering van het Polderbestuur van Walcheren, welke Zaterdagmorgen in bet polderhuis te Middelburg gehouden werd onder voorzitterschap van den heer H. F. Lantsheer, waren de heeren Van Doom, Heijse en Van der Feen met ken nisgeving afwezig. Het jaarverslag over 1925 werd voor kennisgeving aangenomen. Het voorstel om den Noordweg tusschen Middelburg en Serooskerke geleidelijk van 4 op 5 M. breedte te brengen, gaf den «eer Simonse aanleiding tot de vraag of daardoor andere wegen niet in het gedrang z"llen komen. De voorzitter zeide dat het de bedoeling !i* ..bij herstellingen ook den weg over unjpskerke te verbreeden en wel tot 4 Meter. Aan de orde was nu het voorstel tot het weer verleenen van een subsidie van 200 Jjjn de stoomtramwegmaatschappij Wal keren voor medewerking tot dekking van het tekort over 1924. De voorzitter legt hierbij over het adres an ae N V. „de Nieuwe Onderneming" en j-gt dat al is het geen gewoonte dat zulk I n aclres 'n de vergadering wordt ge dacht voor het dag. bestuur het op zijn ditm i '1ee^ kunnen behandelen, er voor maal geen bezwaar zal worden gemaakt. hefÊ *Jeronimus *s principieel tegen uit ,Ver len van subsidie aan tramwegen kom f i^e'd van belastingplichtigen en het hijjj em voor, dat die ondernemingen den 1 ziin als ZÜ de zilveren koor- kunnen doorsnijden, die hen binden dan Ve.rschi,"ende bepalingen, bijv. Zon- ren K ieV^en enz. Wat de tram Walche- trjn meent spr. dat die van het be veel t ?necon?.ni'sch is opgezet, de lijn is in uit I zou &oed om zetten zijn met h !--end goederenvervoer zooals ook beu ?e ijn SteenbergenHalsteren is ge- oiprc worden meestal weinig passa- 55 - vervoerd met veel dood materiaal. Spr. wijst ook evenals hij dit in de ver gadering van de Kamer van Koophandel deed op het verschil in cijfers, gegeven door de directie der tram over de op brengst per dagkilometer in een zelfde jaar. Maar ook meent hij te kunnen aantoonen, dat het personenvervoer in stijgende lijn gaat, wat betreft de opbrengst en het goe deren- en postvervoer juist in dalende lijn. Daarom is niet te begrijpen, dat men con currentie met den bestaanden autobus dienst noodzakelijk acht. Spr. herinnert er dan nog aan, dat bij de oprichting van de tram eerst werd gevraagd 1000, het dag. bestuur stelde voor 500, doch de verga dering gaf 200. Toen waren er reeds te genstanders van eenige subsidie. Spr. wil nu wel voorstemmen, mits er de voor waarde aan wordt verbonden, dat de maatschappij zich voor wat personenver voer betreft bepaalt tot de bestaande trarfl lijn. De heer Dumon Tak vindt het eigenaar dig, dat de heer Jeronimus eerst zich tegen alle subsidie verklaart en dan toch onder bepaalde voorwaarden subsidie verleenen wil. Spr. wijst er op, dat de tegenwoordige beheerders van „de Nieuwe Onderneming" den anderen autobusdienst toch ook heb ben weggeconcurreerd. Voor den poldei kan de tram zeer groot voordeel hebben, als er onverhoopt een calamiteit aan den Westkapelschen dijk zou ontstaan. De polder als zoodanig hoeft niet te vragen of het gewenscht is dat de tram een autobus dienst inricht. Na eenige verdere discussie werd het amendementJeronimus verworpen met 20 tegen 3 stemmen, die der heeren De Rijcke, Barentsen en Jeronimus, terwijl de voorzitter zich buiten stemming hield, als zijnde na betrokken bij het bestuur der tram m aatschappij Het voorstel van het dag. bestuur om 200 subsidie te verleenen werd daarna aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Alleen wenschte de heer Jeronimus geacht te worden te hebben tegengestemd. De overige door ons Zaterdag uitvoerig vermelde voorstellen werden zonder dis cussie of hoofdelijke stemming aangeno men. Bij het verzoek van den heer jhr. H. A. van Adrichem Boogaert, ontvanger-griffier om hem ontslag te verleenen als griffier, deelde de voorzitter mede, dat het dag. bestuur voorstelt dit ontslag eervol te ver leenen. Aldus werd zonder hoofdelijke stemming besloten. Geen der leden wenschte gebruik te maken van de gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen over de poldergebrooting van 1926. Bij de artikelsgewijze behandeling der uitgaven, vroeg de heer Huson of het de bedoeling is van het dagelijksch bestuur de betrekkingen van ontvanger en van griffier weer te scheiden. De voorzitter zegt van ja, het is met het oog op de drukte aan de betrekkingen verbonden beter gebleken. De heer Huson meent, dat dit den pol der dan 1500 meer zal kosten, vroeger werd aan beiden samen 5300 uitgekeerd en nu aan den ontvanger-griffier 3750. De voorzitter zegt, dat men niet moet vergeten rekening te houden met de perio dieke verhoogingen, die in het eerste cijfer zijn begrepen. Bij het hoofdstuk leeningen deelt de voorzitter mede, dat thans behalve een van 6 c/c, gesloten bij de Leeuwarder Hypo theekbank, alle leeningen zijn terug ge bracht tot een rentevoet van ten hoogste 5 en dat ook voor deze leening nog een poging daartoe zal worden gedaan. De begrooting werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Als vervaldagen voor het Dijkgeschot worden vastgesteld 15 Mei, 1 Juli, 1 Octo ber er 22 December 1926. Buiten verantwoordelijkheid der redact)! De copte wordt niet teruggegeven DE ZIEKENHUISKWESTIE. Mijnheer de Redacteur, Het zij mij vergund in verband met het ziekenhuisvraagstuk op een tweetal punten nog de aandacht te vestigen le. Eenige inzenders hebben het doen voorkomen, alsof het gasthuis in den laat- sten tijd door kunstmatige middelen steeds overvol is gehouden. Ik kan dit niet beoor- C££len, maar het geeft mij aanleiding om hier te verklaren, dat ik al jarenlang de overtuiging heb, dat juist het St. Joseph- ziekenhuis kunstmatig wordt bevoordeeld. Ean van de omstandigheden, die mij tot die overtuiging hebben gebracht, is de vol gende: Te Vlissingen, waar ongeveer een vierde deel der bevolking katholiek is, r men tevergeefs een R.-K. geneesheer zoe ken. Dit lijkt zeer vreemd. In het algemeen yvordt er toch door de Katholieken wel voor gezorgd, dat de maatschappelijk goede posten, waarop zij eenig recht kun nen doen gelden, door gelóofsgenooten worden bezet. Denk bijv. aan de jaarlijks wederkeerende vraag bij onze begvooting in verband met een vermeend tekort aan R.-K. ambtenaren» Het gebrek aan ambitie om hier een of twee R.-K. dokters te krijgen, kan als volgt worden verklaard Thans zijn de R.-K. patiënten over alle geneesheeren verdeeld. Kwamen hier echter een of twee R.-K. dokters, dan zouden deze ongeveer alle katholieke inwoners tot klant krijgen, ten koste van de anderen. Hierdoor zou de kans bestaan, dat de sympathie van de protestantsche artsen voor het St. Joseph- ziekenhuis minder groot zou worden, ter wijl zij omgekeerd meer de behoefte aan een goed neutraal ziekenhuis zouden gaan gevoelen. Indien men de economische wetten hun vrijen loop had gelaten, dan zouden hier een of meer R.-K. doktoren zijn dat staat voor mij vast. Men schijnt dit kunstmatig te verhinderen, waardoor men het St. Jo- seph-ziekenhuis bevoordeelt en tevens het bouwen van een nieuw neutraal ziekenhuis belemmert. 2e. Men polemiseert over de vraag of in het St. Joseph-ziekenhuis de katholiciteit hoofdzaak is, dan wel de verpleging. Een 5--K. ziekenhuis van de afmetingen, zoo als dat in het voor Protestantsche Vlis singen bestaat, heeft, behalve voor de ver pleging van geloofsgenooten, tot doel de katholieke zaak te propageeren. Men be hoeft dat niet af te keuren, maar het heeft ook geen zin om het te ontkennen. Als propagandamiddel voor de R.-K. zaak zal dit een zoo groot mogelijk effect sorteeren, als de verpleging aan de hoogste eischen voldoet. De verklaring, die een aantal artsen heeft gemeend te moeten publiceeren, be- teekent dan ook in het geheel niet, dat tenslotte toch de propaganda niet het hoogste ddel van het ziekenhuis is. Aan dit propagandagevaar wordt door de protestanten naar mijn meening onvol doende waarde gehecht. W. Mijnheer de Redacteur, In de „N. R. Ct."-wordt gezegd, dat twee modern ingerichte ziekenhuizen voor onze stad van 21.600 zielen tastbare geld- verkwisting is. Te Alkmaar durft men den bouw niet aan zonder subsidie van de provincie (wel ke niet verstrekt zal worden). Te Arnhem vraagt men subsidie van het Roode Kruis (waarop evenmin te rekenen valt). De gemeente Vlissingen, die, zooals de schrijver in de „N. R. Ct." zegt, waarlijk niet kan bogen op de kapitaalkracht harer ingezetenen, voteert 5 ton of het een peul schilletje is. De „N. R. Ct." zet boven haar beschou wing „Overbodige weelde Laat men die vraag eens kalm overwe gen en daarover geen overijlde beslissing nemen. Het antwoord zal dan moeten lui den, dat wij ons die groote uitgave van 5 ton niet kunnen veroorloven. Ik ben ook een voorstander van een goed gemeente-zieken huis, maar ik ben eveneens een voorstan der van tal van andere en dringend noo- dige zaken, maar waar niet is verliest de keizer zijn recht. Als men de belastingbetalers het vel over de ooren haalt, ontvlieden zij, zoo maar eenigszins mogelijk, onze gemeente. Moet daarover ook niet eens gedacht worden. Weet men ook wel hoe het verenigings leven er onder zal lijden, als vele ingeze tenen, die door den fiscus te hard zullen moeten worden aangepakt hun vrijwillige bijdragen voor vele nuttige vereenigingen wel zullen moeten gaan verminderen. Moeten al deze argumenten niet in aan merking genomen worden Dankend voor de plaatsing, j- VLISSINGEN, 26 APRIL. De ziekenhuiskwestie. De correspondent van „het Volk" blijft, tegen beter weten in, volhouden, dat de heer Berger geheel vrij was te doen zooals hij zelf verkoos en dit dan ook heeft ge daan. Nu hebben onze lezers in ons vorig num mer kunnen zien hoe de> heer Berger over de ziekenhuiskwestie denkt. Toch houdt „het Volk" nog vol dat de heer Berger geheel vrij was. De uiterste concessie waartoe de heer Berger bereid was hij heeft dus een concessie gedaan was dat hij zich van stemmen zou onthouden. Alleen omdat de vergadering der S. D. A. P. op Dinsdag 13 April gehouden, niet met haar werkzaamheden gereed kwam, werd toen geen besluit genomen hoe de raads leden zouden stemmen. De beraadslagingen werden dien avond geschorst niet met de bedoeling dat de raadsleden vrij zouden zijn maar in de overtuiging dat de be handeling van het voorstel in den gemeen teraad toch een maand zou worden uitge steld, met welk voorstel tot uitstel de raadsleden der S.D.A.P. zich eerst ver- eenigd hadden. Was er dien avond wel een besluit ge vallen, dan was het niet twijfelachtig ge weest of de afdeeling der S.D.A.P. zou ook ditmaal de afgevaardigden een impératief mandaat om voor te stemmen hebben mee gegeven, evenals ze het in 1923 deed bij de kwestie al of niet toelating van den heer Staverman tot raadslid. Toen droeg de af deeling impératief aan de heeren Lindeijer, De Meij en Van Hal op om voor geen enkel voorstel te stemmen, waardoor Ör. Staver man zijn raadslidmaatschap behouden zou, hoewel de afdeeling wist, dat de heer De Meij het hiermee niet eens was. In de raadszitting van 30 November 1923 ver klaarde de heer De Meij volgens de notu len (blz. 583) „dat de afdeeling der S. D. A. P. alhier een besluit heeft genomen, dat dr. Staverman geen lid van den raad kan blijven. Op dien grond zal hij voor het voorstel van Burg. en Weth. stemmen". Wij vragen wie er nu smoesjes verkoopt dat de raadsleden der S. D. A. P. geen vrije zelfstandige leden zijn, „het Volk" of wij en het antwoord kan dan niet anders luiden dan „Bij belangrijke beslissingen worden de S.D.A.P.4eden van zelfstandig handelende leden gedegradeerd tot mario netten." De heer De Meij heeft, volgens zijn eigen verklaring in 1923 tegen zijn overtuiging in vóór een voorstel moeten stemmen, waar hij absoluut tegen was en in 1926 heeft de heer Berger zich bij een stemming onthou den, eveneens omdat hij zedelijk niet vrij was. Dit zijn de feiten en die kan de corres pondent van „het Volk" niet ontkennen en als hij nog meer „onthullingen" wenscht kunnen wij hem die wel geven. De „men" uit Zeeland die bijna wekelijks in de „N. R. Ct." beschouwingen geeft over Zeeuwsche toestanden, behandelt thans ook de ziekenhuiskwestie en schrijft daarover o.a. het volgende Als de uitspraak der kiezers bij de jong ste gemeenteraadsverkiezingen in 1923 tot haar recht was gekomen, dan zou er zeker geen nieuw ziekenhuis gebouwd worden. Want behalve de gekozen katholieken, anti-rev. en chr.-hist. (op één na) waren er ook nog genoeg stemmen voor vier zetels uitgebracht op de lijst-Staverman, die te gen een nieuw ziekenhuis was. Maar die lijst had maar één naam, en de beweging zakte geheel ineen toen hij zelf ook nog moest bedanken als raadslid, omdat hij als chirurg van het gemeenteziekenhuis door den gemeenteraad benoemd werd. Ik heb indertijd verteld welk een zonder linge wethoudersverkiezing daarop gevolgd is. Maar met dien onzèkeren grondslag voor een overeengekomen beleid van Burg. en Weth. scheen men de ziekenhuiskwestie te laten rusten, tot ergernis van de sociaal- demrocraten, die (ook al weer op één na) van dat ziekenhuis hun. stokpaardje hadden gemaakt, en die herhaaldelijk vroegen hoe het er nu mee stond. En zie, twee weken geleden verscheen plotseling een rapport van Burg. en Weth. over den bouw van een nieuw ziekenhuis, dat vijf ton zou kosten. Onmiddellijk ver schenen er in de plaatselijke pers tal van ingezonden stukken, die de becijfering van dat rapport bestreden. En algemeen was toen de verwachting dat in de binnen een week gehouden raadsvergadering een be handeling en zeker een beslissing zou worden aangehouden tot men er nader naar had kunnen informeeren. En in de laadsvergadering werd er ook een voorstel tot uitstel gedaan door den wethouder van financiën die een tegenstander in het col lege van Burg. en Weth. bleek te zijn om financieele redenen, en die ook nog wel een rapport wilde uitbrengen. Maar jawel Er werd over gespot dat hij zich nog niet op de hoogte had kunnen stellen. Dat een ander lid meedeelde dat hij geen teekeningen en geen begrootingen had kunnen vinden dat ten slotte bij de stemming bleek dat er eigenlijk niet eens een voorstel was gefor muleerd, zoodat er nog eerst moest wor den besproken waarover nu moest worden gestemd, het deed er allemaal niets toe. Een meerderheid van tien leden van de ne gentien gaf aan Burg. en Weth. een crediet van vijf ton. Wat echter nog slechts een beginseluitspraak was, zoodat er nog na der uitgewerkte voorstellen zullen moeten komen. Maar inmiddels is de burgerij in beroe ring gekomen. Ingezonden stukken bij pa gina's vol, een protestbeweging met een comité "van verweer aan het hoofd, een adres van de raadsminderheid aan Ged. Staten zijn er de zeer welsprekende symp tomen van. De katholieken zeggen natuur lijk dat het St. Josephgesticht voldoende is. En met heel veel anderen vinden ze dat het onverantwoordelijk is om een nieuwen schuldenlast van vijf ton te leggen op een gemeente, die zich pas uit zeer ernstige financieele moeilijkheden heeft opgewerkt, en die waarlijk niet kan bogen op de kapi taalkracht van haar ingezetenen. Met be zorgdheid rekenen de Vlissingers uit hoe veel méér hun dat in de belasting zal kos ten. Na wat ik zelf vroeger schreef over het gevaar van opeenhooping van ziekenhui zen in Zeeland, behoef ik wel niet te zeg gen, dat ik tegelijk met belangstelling heb gezien dat in de plaatselijke bladen naar aanleiding van de hals-over-kop genomen beslissing van den Vlissingschen raad, ook weer de kwestie is aangeroerd van con centratie van de ziekenverzorging. Na alles wa( er nu te Vlissingen gaande is, geloof ik niet dat er dit jaar werkelijk veel zal ko men van het leggen van den eersten steen van het nieuwe ziekenhuis. En in dien tus- schentijd zal dan wel móéten worden ge dacht aan de vraag of het niet eenvoudiger kan als de gemeente voor haar gemeente lijke ziekenverzorging een betere inrichting noodig heeft dan nu in het oude ziekenhuis. Hoe hooger de eischen worden die aan een modern ziekenhuis gesteld moeten worden en ze stijgen steeds hooger hoe meer ook de enorme kosten zullen doen vragen kan het ook anders door meer samenwer king. Twee modern ingerichte ziekenhuizen voor een stad van 21.000 zielen is een tast bare geldverkwisting. En behalve dat zit er ook nog de kwestie van de specialisten en hun bestaansmoge lijkheid aan vast. We hebben nu hier op Walcheren een ziekenhuis te Middelburg (Gasthuis) met een behoorlijken staf spe cialisten. Het St. Joseph-gesticht te Vlis singen heeft ervoor gezorgd dat het op dat gebied niet achter bleef, en maakte ook, mèt haar inrichting, haar staf compleet. Als er nu in Vlissingen nag een derde in richting bij komt met 6 bedden eerste klas, 18 bedden tweede klas, en 80 bedden derde klas, en met alle inrichtingen die de mo derne ziekenverzorging eischt, dan zal er ook weer een staf specialisten noodig zijn om die inrichtingen te bedienen. En als we er dan op letten, dat op Zuid-Beveland vanwaar nu nog tal van patiënten naar het Gasthuis te Middelburg of het St. Josef- gesticht te Vlissingen komen, thans een katholieke ziekenverpleging gemoderni seerd wordt en een neutraal ziekenhuis van het Gasthuis geheel nieuw opgebouwd en natuurlijk tegelijk vergroot wordt, dan komt de vraag of de spoeling dan niet te dun wordt, voor de ziekenhuizen en voor de specialisten. En als die te dun wordt, loopen we hier de kans dat we de goede specialisten die we hier hebben, hier niet houden, of tenminste niet zien vervangen door andere even goede. Het belang van de Vlissingsche kwestie reikt dan ook uit over de grenzen van Vlis singen. De zware storm. Het is gisteren in Engeland noodweer geweest. De mailboot is ongeveer 4 uur te laat uit Folkestone vertrokken en kwam gisterenavond dan ook eerst te 9 uur hier binnen. „Uit het VolkVoor het Volk". Met de vertolking van het tooneelspel „Een Herder", gisterenavond in het Con certgebouw door bovengenoemde vereeni ging gegeven, heeft zij haar goeden naam op tooneelgebied volkomen gehandhaafd. Het boeiende werk van den Vlaamschen schrijver, den heer Jan Bruylants, hetwelk op een tooneelwedstrijd te Antwerpen is bekroond geworden, werd uitstekend ver tolkt en het publiek leefde er in mee. Wij zullen geen afzonderlijke rollen noemen, want alles was af. Alleen willen wij een uitzondering maken voor den ouden pastoor Heilands, wiens spel, en niet te vergeten de mooie en duidelijke uitspraak van de woorden, een uitnemenden indruk bij de talrijke aanwezigen achterlieten. Het ap plaus was voor de spelers en regie ten volle verdiend. De tooneelvereeniging „Uit het Volk Voor het Volk" kan met genoegen op deze welgeslaagde uitvoering terugzien. Nieuwe foto's in onze Tijdinghal. Foto van de deelneemsters en deelne mers aan de jaarlijksche reclasseerings- vergadering van het Leger des Heils te Amsterdam. Bekende persoonlijkheden o.w. kolonels Govaars en King, luit-kol. Schuur man, mevr. luit. Schuurman, mej. mr. Frieda Katz, mr. Van Geuns een viertal uitnemend geslaagde spelkieken van den gisteren te Amsterdam gespeelden steden- wedstrijd AmsterdamDuisburg, welke eindigde in gelijk spel 22 twee foto's van den voetbalwedstrijd FeijenoordEn schedé, gewonnen door Enschedé met 3 2 overzichtsfoto van het groot aantal deelnemers aan de reünie van de K.N.M.V. te Laren (N.-H.) op Zondag 25 April drie foto's van de Zaterdag geopende honden tentoonstelling te Amsterdam, met niet minder dan 1019 inzendingen het corps de ballet van de Parijsche Opera op Waalha ven foto van den heer J. Klootsema, di recteur van „de Kruisberg" te Doetinchem, die op 17 Mei a.s. zijn 25-jarig ambtsjubi leum hoopt te vieren. Ook een kuitenprikster. Een meisje dat met een vriendinnetje liep te wandelen, hield daarbij een scherpe haarpen in de hand. Toen zij op een ge geven oogènblik bukte drong de haarpen in het been van het andere meisje. Een vGo.i'bijganger trok de haarpen weer uit het been. De politie stelde de moeder van het ge beurde in kennis, opdat de hulp van een medicus zou kunnen worden ingeroepen. Baldadigheid. Bij de politie komen de laatste dagen weer herhaaldelijk klachten over gevallen van grove baldadigheid. Zoo werd op een terrein aan de Kanaalstraat door de jeugd dt daaromheen staande schutting vernield en verschillende materialen, als buizen en dakpannen, welke op dit terrein waren op geslagen, stuk geworpen of stukgeslagen. Van een magazijn in de Wilhelminastraat werd door een knaap een winkelraam ern stig beschadigd, door er met een steen een zgn. „ster" in te gooien, terwijl in de Van der Manderestraat"een 7-jarig kind een ruit ter waarde van 15 met een steen verbrij zelde. De politie wist den betrokken dader dn handen te krijgen en zorgde er voor dat de veroorzaakte schade door de ouders werd terugbetaald. De drankduivel. Zaterdagavond trof een inspecteur van politie in het Bella,mypark een vrouw aan, die langs de huizen strompelend haar weg volgde. Het bleek den politie-ambtenaar dat de vrouw in beschonken toestand ver keerde. In verband hiermede werd door den inspecteur, mede omdat hij een ernstige hoofdwonde bij de beschonkene consta teerde, naar het bureau gebracht. Nadat al daar door een geneesheer de wond, welke ontstaan was door een val, waarbij 'haar hoofdijzer in het gelaat was gedrongen, was gehecht, is zij door de politie huiswaarts gebracht. Zii bleek een 70-jarige vrouw te zijn. Aanrijding. Zaterdag ontstond in de Badhuisstraat een aanrijding tusschen twee wielrijders, doordat een hiervan, komend uit öe Glacis- straat, te kort voor den ander het rijwiel pad wilde oprijden. Beide wielrijders vie len en bekwamen de rijwielen eenige schade. Bij het Zaterdag te Arnhem gehouden examen slaagde onze stadgenoote mej. A. de Vries voor het diploma stenografie A (Pitman) en macbineschrijven (Folmer's tienvingersysteem), leerlinge van mej. M. Somers, alhier. Mondorgel- en harmonica-vereeniging. Bij de eerste uitvoering van de mond- orgel-vereeniging „Crescendo" te Middel burg heeft de Vlissingsche harminoca-ver- eeniging van dien naam, onder leiding van den heer W. Lijnberg, haar medewerking verleend en daarmede groot succes te-boe ken gehad, vooral ook de elfjarige solist had dankbaar applaus van de honderden, die Zaterdagavond aanwezig waren in het VOLKSGEZONDHEIDS. EN VEILIGHEIDSHOEKJE MOEDERS Laat U omtrent de voeding en de ver zorging van uw zuigeling door een dokter voorlichten. Ook als uw kind gezond is. Zoodoende kunt gij veelal voorkomen, dat de kleine ziek-wordt.

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1