JENS flissiiphe Courant Hbinnenland Li KEES HELDER DOORNS I T 1 o I Ir I I Tweede Blad fthet 25 s jnen Bers en n ZATERDAG 24 APRIL 1926. No. 96 Afternoon Tea Dansant Stads= en Provincienieuws nuttig. J maar gaan En denk lente en =---• Vervelen weer ieder iaJ 111 je even in de n7 ir de wijzig™1 kant. Knap ciati V' namaakt. ®'t Wijze. ik rer op Zonneveld boterhammen re lucht hapt.fi oeder een stuft „ij j haar binnen fe ja|* erg altijd j dat ;erlijke »- en, blijft - Als j je daai- de zoo i de pleizi' iveel L, frissche mt, moede: om :enin, }p 't tj es, o -ij" idée. lie Nou graag hoor, ju g wil sturen.. je „e water gegaan en toch I zonder dat moeder, I jongen, het water k,. 1 en 't is voor möcd, 1 iucc. Voor een verhaal», veek geen plaats. Ja er de groote menschen verhaal er wel eens bjj Natuurlijk mag je een aadselhoekje maken en k«| n erg nieuwsgierig, ja a kleine poesjes. Van groote i, ik heb ze niet. Wel hond, die heet Prins, loeien. Welkom hooi Beun". Jullie zijn bepaald heb ik goed geraden? Dank je wel voor hel ik durf den naam er v8n dat gaat moeilijk als je et en ik mocht eens een [issing maken. Dan zou jt at dom En dat wil ik o m B| T. gaan open 1 en met 16 IWeLB ds frï£arFigeiti. 1 i hinder ondervindl, eek kunt ge afdoend 1 leren. tent aar diensten. Koop 1 verwijdert likdoorns 1 of schadelijke ge- 1 en. re aan N.V. Haco'sjU rburgwal 143, A'dair, II t"ad ÏAGBLAD (GEN. voor een week, - Amsterda n van de VAN KAMER-OVERZICHT Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag 23 April. Indië. Gelijk te verwachten was zijn de beide moties die nog over waren verworpen. De heer Cramer wenschte het anti-stakings- artikel op te heffen. Voor zijn motie stem den behalve zijn fractie ook de vrijzinnig- democraten, de communist en de eenling der Katholieken Arts. De motie—De Visser die het regeerings- beleid in zake de communistische relletjes wilde afkeuren en amnestie vroeg voor alle externeerings- eri andere rancune in ver band met' die relletjes kreeg slechts één stem. De S.D.A.P. wilde niet uitspreken dat de Regeering alleen schuld had en wilde niet alle vonnissen gelijk behandeld zien, zoodat zij tegenstemde. Bij de verdere behandeling der begroo- tinc zijn allerlei details ter sprake ge bracht. De heer Cramer sprak over. de ar beiderstoestanden, den dwangarbeid en de poenale sanctie, de heer Kleerekoper over de willekeurige toepassing van de preven tieve hechtenis met name bij persdelicten, de heer Scheurer over het alcoholgevaar en de heer Joekes over de gebrekkige recht spraak, die tot allerlei willekeur leidt. Het is inderdaad wel een beetje bar dat bij de eenvoudigste persdelicten preventieve hechtenis wordt toegepast, terwijl gevaar voor ontvluchting is uitgesloten. Het is zelfs voorgekomen dat een journalist ge boeid werd getransporteerd. Als er iets geschikt is om een slechte stemming te bevorderen dan is het wel iets dergelijks. De heer L. de Visser deed weer zijn uiter ste best om flink op te treden voor de „breede" massa. Hij diende een half dozijn moties in tegen de mishandeling der koe lies, tegen de poenale sanctie, tegen den arbeid van vrouwen en kinderen, vóór steun aan werkloozen en vóór een alge- meene regeling van den arbeid en één voor volledige vrijheid voor politieke ver- eenigingen. Niemand steunde deze moties, zoodat zij geen onderwerp van beraadslaging konden uitmaken. Er was op het moment dat de moties werden ingediend geen en kele socialist in de Kamer aanwezig. Op zettelijk waren ze heengegaan. Zal men dus eindelijk in hun groep verstandig worden in de wijze van behandeling van dezen meneer De Visser, wiens holheid werkelijk weergaloos is. De Minister zei welwillende overweging en veel aandacht toe maar verder kwam het niet. Alleen de Burgerlijke Kinderwet ten komen het volgend jaar en de Voor waardelijke Veroordeeling is ook op komst. De befaamde jenever-fabriek komt niet, dus die angst behoeft niet te bestaan. In de preventieve hechtenis brengt de Minis ter geen verandering omdat de openbare orde die.instelling noodig heeft. Over ver laging der pandhuis1tarieven zal de Minis ter met den nieuwen gouverneur-generaal eens praten. Over de erfpacht-uitgifte, over de hou ding der Regiering tegenover de Regent schapsraden waren de Indische specialitei ten ontevreden. De Minister zeide overwe ging toe evenals ten aanzien van den aan koop van particuliere landerijen, die nogal veel geld vragen. Het jaarljjksche klaaglied over de volks gezondheid dat mevrouw De VriesBruins pleegt te houden, Dleef ook ditmaal niet achterwege. Die dienst laat veel te wen- schen over. We weten het al en de Minis ter zal zijn best doen. Ditmaal wenschte zij als nieuws de oprichting van een ge zondheidsdepartement. Een langdradige overbodige rede van den heer Bulten besloot dezen saaien dag. Het aftreden van minister Van Royen. De -f-correspondent van het „Hbld." heeft den afgetreden minister van oorlog, a.i. minister van marine, prof. A. van Roy- tn, gevraagd, of hij bereid zou zijn, een nadere uiteenzetting te geven van de be weegredenen, welke ihem tot zijn ontslag hebben genoopt,. De heer Van Royen antwoordde, dat naar-.zijn meening niet hij de aangewezene was om nadere inlichtingen te geven, maar de minister-president, de heer De Geer. Slechts wanneer deze mededeelingen mocht uoen, met welke hij zich niet zou kunnen vereenigen, zou de heer Van Royen zich geroepen gevoelen zelf te spreken. De correspondent zeide, dit standpunt van den oud-minister natuurlijk te moeten eerbiedigen, maar dat zijn stilzwijgen in zooverre ook te 'betreuren was, dat thans kon voortwoekeren het gerucht, dat reeds ronde deed, volgens hetwelk deze por- tejeuillewisseling „van te voren wel zou ZlJn afgesproken". De heer Van Royen moest om deze sup positie glimlachen „Ik kan u de verzëke- ™g geven, dat daarvan natuurlijk geen sprake is. Ik heb vanochtend zelf pas in ae couranten gelezen, dat de heer Lamibooy weer zou óptrëden". Naar „het Volk" meldt zou het aftreden ml J1in'ster Van Royen venband houden fnct de zaak van de nieuw aan te bouweh 1 gcrs en duikboot voor de marine en"kr voorgaager van den heer Van Roy- i a,e "u weer zijn opvolger wordt, de lip bambooy, had op de marinebegrooting vra TQ iaSers en die duikboot aange- Van d' ^en ^er eerste daden van den heer feJ\ Noyen als minister was, de desbetref- te n eSrootingsposten voorioopig terug denz t"' hii vooraf zou kunnen on- rinp,, 1 die nieuwe aanbouw van ma- "evaartuigen wel noodig was". de regeering een schriftelijke vraag heeft gericht over de ministerwisseling aan het departement van oorlog. Het Alkmaarsche ziekenhuis. Naar het „Hbld." verneemt hebben Ged. Staten besloten aan het gemeentebestuur van Alkmaar te berichten, dat zij niet be reid zijn aan Alkmaar voor de stichting van het ontworpen ziekenhuis in de Ca dettenschool een jaarlijksche bijdrage van 20.000 gulden of welk ander bedrag ook beschikbaar te stellen. Ook om andere redenen adviseeren Ged. Staten aan het gemeentebestuur het raads besluit betreffende de stichting van dit ziekenhuis in de Cadettenschool niet uit te voeren. 99 De minister-wisseling. Ant "I verneemt, dat prof. mr. dr. van Gijn, lid der Tweede Kamer, aan POLDER WALCHEREN. Hedenmorgen werd in het Polderhuis in de Abdij te Middelburg de voorjaarsverga dering van het polderbestuur van Walche ren gehouden onder voorzitterschap van den heer mr. H. F. Lantsheer. Het eerst kwam aan de orde het verslag van den toestand van den polder, uitge bracht door het dagelijksch bestuur. In dit verslag wordt o.a. gezegd, dat het aantal stormperioden in 1925 niet zoo tal rijk was als in het vorige jaar, de stormen waren korter van duur maar heviger. De noordwesterstorm van 25 November ging gepaard met een zeer hoogen vloed. Hoe wel de ontstane schaden aan de Noordwa tering in de steengrooiïng aanmerkelijk grooter waren dan in het vorige jaar, kan men deze toch niet zeer belangrijk noemen. De staketwerken zijn nogal beschadigd, terwijl de paalhoofden weinig door de stor men hebben geleden. De schade aan de rijshoofden op de stranden was nog al van beteekenis. Door de stormvloeden is het Noorder- strand tusschen de strandpalen 1 tot 5 en 59 tot 63 zeer verlaagd en de duinvoet belangrijk afgenomen. De stormschade aan de Oostwaterin? vond voornamelijk plaats in de puinglooiïng op verschillende plaat sen, waar de dijk daarmede verdedigd is. Aan deze watering moest ingevolke van de afneming van hef duin tusschen de palen 46 en 47 over 36 M. een rijkspakking ge maakt worden. Aan de Zuidwatering kwam niet veel stormschade voor. Op 19 Januari liep het Engelsche stoomschip „Goodig" tusschen dijkpalen 36 en 37 tot op enkele meters van den teen van den zeedijk op het slik daarvoor. Eem dag later kwam het schip op eigen kracht, zonder noemens waardige schade te veroorzaken, weer vlot. Op 18 December 's morgens half vijf liep het Noorsche stoomschip „Fagewijk" tus schen dijkpalen 4748 voor het zgn. „Ei land" in de steen glooiing, 's middags kwam dit schip met de hulp van een sleepboot bij 'hoog water weer vlot. Alleen de steen- glooiing was beschadigd. De kosten van herstel ten bedrage van 447.53, zijn door de betrokken reederij, Nilson, Niquist Co. te Oslo betaald. Ook aan de Westwatering kwam geen schade van beteekenis voor. De kosten van herstel der stormschade aan de Noordwatering bedroegen 157.10 en voor de Westwatering 262.76. Het kohier van het gewoon dijkgeschot gaf aan voor 15438.25.54 H.A. schotbaar laird ad 22 per H. A. 339641.62 en 1477.11.99 H.A. vrijland ad 13.80 per H.A. 20384.25 is. samen 360025.87. Op het kohier kwamen 6777 aangeslagenen voor. Na de aflossingen ten 'bedrage van 72150, welke uit de 'begrooting van 1925 zijn ge schied, bedroegen de schulden des polders op 1 Januari 1926 20.000 ad 6 (fc\ ƒ45.000 ad 5 228.700 ad 5 198.750 ad 44/2 en ƒ339.200 ad 4 c/t, totaal ƒ831.650. De leening van 78000, waartoe in de najaarsvergadering werd besloten, werd tegen 5 rente op 2 Januari jl. aange gaan met de Spaarbank van het Departe ment Utrecht van 't Nut van 't Algemeen. Verder 'bevat het verslag de gewone mede deelingen betreffende zeedijken, duinen, stranden en oevers, betreffende de afwate ring en ook de wegen. Bij dit laatste wordt o.a'. medegedeeld, dat dé prijs der straat klinkers voor den wal te Middelburg be droeg 20.35 per 1000, tegen ƒ20.30 in 1924 en 29 in 1923. Behalve de gewone herbestratingen, werden de bochten nabij St Laurens en tusschen Oostkapelle en Domburg (Schoonoord) verbeterd, terwijl bij het schrijven van het verslag het werk tot verbetering van de bocht bij „Huis Om" in uitvoering was. Onder hoofd personeel wordt herin nerd aan de eerste verkiezing van 6 com missarissen voor den gebouwden eigen dom, aan -de herbenoeming van den heer mr. H. F. Lantsheer tot voorzitter van den polder en de definitieve benoeming tot ont vanger van den griffier den heer jhr. H. J. van Adrichem Boogaert. Ten slotte ook nog aan het eervol ontslag verleenen aan den heer K. Dekker, hoofd-opzichter van de Noordwatering na ruim 43 jaar in dienst van den polder te zijn geweest, in werk tijd vak hij zich deed kennen als voortvarend, nauwgezet en plichtsgetrouw ambtenaar en aan wien dank wordt gebracht voor den door hem in het belang van den Polder ver richten belangrijken ailbeid. Aan het verslag is toegevoegd aan staat van de uitkomsten der voorjaarspeilingen en een beschouwing naar aanleiding daar van. Verbreeding Noordweg. Het dagelijksch bestuur wijst er op, dat Noordweg tusschen Middelburg en Seroos- kerke een verhardingsbreedte heeft van 4 M. slechts de nieuwe bocht bij St. Lau rens heeft een klinkerbestrating van 4.5 M. breed en overigens is op enkele gedeelten van den weg naast de kantlaag een strook klinkers of keien aangebracht. (De nieuwe weg van „Huis Om" naar café Westdorp is 5 M.). Vanwege de geringe verhar dingsbreedte is bij het passeeren van voer tuigen gemeenlijk een van beide, ter vermij ding van een aanrijding, verplicht over den berm van den weg te rijden; dientengevolge komen in den winter in de wegbermen die pe sporen en wordt veel modder op den weg gebracht, waardoor kans op slippen ontstaat, wielrijders groot gevaar Ioopen te vallen, en in 't algemeen de veiligheid van het verkeer wordt geschaad. Met 'het oog op het tegenwoordig verkeer is het dage lijksch bestuur van meening, dat de verhar dingsbreedte van het bedoeld weggedeelte geheel onvoldoende is en dat zij op 5 M. behoort te worden gebrachthiertegen be staat technisch geen gevaar. Voorgesteld wordt daartoe te besluiten, het ligt in de bedoeling de verbreeding geleidelijk bij hiiihii IIIIBIIIHIIIIWI! ■HIIBH! lllilBIII IIIBIIIIBIillBIIIIBIIIIBIilIBIIIlBIIItBII! i HOTEL NOORDZEE-BOULEVARD ZONDAG A.S, van liiBllilBI'IIBIllll 3 tot 6 uur. A LH AIW3K A-ORKEST illlHIIIW!ll[B9IIIIHIIiailllHIIIIH!ll!S!!'H!!millW!IEtllinillHIIIIBI!milllGj!liailllBIIIIBII Op de Nationale Foto-Tentoonstelling, dezer dagen gehouden te Amsterdam, waar bijna 100 VAK-FOTO GRAFEN uit het geheele land mededongen, werd het werk van FOTOGRAAF Lange Delft I 34, MIDDELBURG opnieuw bekroond met den 2DEN PRIJS voor de 53 53 meest artistieke collectie foto's. 53 53 her^bestrating tot stand te brengen de •kosten zullen 4.50 per strekkende meter •bedragen. Tot leedwezen van het dage lijksch bestuur werd door Ged. Staten af wijzend beschikt op het verzoek te willen .-•bevorderen, dat uit de provinciale kas een subsidie tot «de helft van de kosten der wegverbetering zal worden verleend. Bij wijze van proef wil het bestuur het in de gemeente St. Laurens dit jaar te verbeteren wegsgedeelte tot 5 M. verbreeden. Subsidie Stoomtram Walcheren Door den polder werd gedurende 20 jaar i 200 per jaar subsidie verleend aan de N.V. Stoomtram Walcheren, het subsidie eindig de na 1925. Deze N.V. schijnt blijkens hare exploitatie-resultaten verderen steun niet te kunnen ontberen en stelt het dagelijksch bestuur daarom voorovereenkomstig het •desbetreffend verzoek ook voor 1926 200 toe te kennen. Overdracht onderhoud zeewering aan het Rijk. Tengevolge van de uitbreiding der Vlis- singsche buitenhaven, in verband waarme de de oosthave-ndam zal worden opgeruimd, -zal een gedeelte van 's polders zeewering aan de Zuidwatering, hetgeen thans door /dien dam beschermd wordt in de toekomst •niet onbelangrijk meer te lijden hebben van de aanvallen van het Scheldewater. Na overleg met den hoofdingenieur, directeur van den rijks-waterstaat stelt het dage lijksch bestuur voor het onderhoud van het betrokken deel der zeewering over te dra gen aan het rijk en daarvoor te vergoeden 1740, zijnde dit de gekapitaliseerde som, welke gemiddeld jaarlijks door den polder voor het onderhoud van het over te ne men deel zeewering moet worden be steed. Pensioentoeslag. Overeenkomstig de daartoe gedane ver zoeken stelt het dagelijksch bestuur voor den heer M. C. Koole en -mej. wed. Noor- deibröek-de Kat ook over 1926 20 toe slag op hun pensioen te geven en de pen sioenen resp. vast te stellen op 1200 en 600. Bemalingsperceelen. Voorgesteld wordt aan R. Janse te St. Laurens verlof te verleenen tot het bema len van enkele perceeien in die gemeente. Ai wateringsovereenkomst. He* dagelijksch bestuur stelt voor aan •het bestuur van den Mortierepolder toe- .stemming te verleenen voor het leggen van een nieuwen uitwateringsduiker in den dijk .tusschen dien polder en den polder Wal cheren en dit vast te leggen in een over eenkomst en daarin ook een drietal over eenkomsten in de jaren 1856, 1879 en 1896 met dien polder gesloten, op te nemen. Overdracht onderhoud van wegen. Door het gemeentebestuur van St. Lau rens was gevraagd om van 's polderswege over te gaan tot het vervangen van de kei bestrating op het dorp St. Laurens door een klinkerbestrating, op welk verzoek om verschillende redenen door het dagelijksch .bestuur afwijzend werd beschikt. Het da gelijksch bestuur deed echter aan het ge meentebestuur het voorstel, het onderhoud van de dorpsstraat aldaar met haren ver bindingsweg (keiweg) naar den Noordweg van den polder over te nemen tegen over dracht aan de gemeente St. Laurens van het piantrecBit langs de dorpstraat, den ver bindingsweg en den Grijpskerkschen (aar den) weg tot het hof „Klein Popkensburg" als vergoeding. Het gemeentebestuur van St. Laurens heeft bericht zich met dit voorstel te kuqnen vereenigen en het dage lijksch bestuur stelt nu aan de vergadering voor dienovereenkomstig te 'besluiten. Rijwielpad Walcheren. Door het dagelijksch bestuur werd aan de vereeniging „Rijwielpad Walcheren" te Vlissingen een publiekrechtelijke vergun ning; verleend tot het aanleggen van een rijwielpad aan de binnenzijde der duinen, gelegen tusschen V'Iissingen en Zoutelande. Aangezien het pad o.ni. loopt door de staatsduinen, welke aan den polder Wal cheren in erfpacht zijn uitgegeven, behoeft bovengenoemde vereeniging voor het heb ben van het pad op dit terrein bovendien privaatrechtelijk vergunning. De minister van financiën heeft geen bezwaar tegen het verleenen van deze vergunning, mits zij opzegbaar is en stelt hetdagelijksch be stuur voor de vergunning te verleenen. Buitengewone werken Noordwatering. Uit een schrijven van den ingenieur van den polder blijkt, dat het noodzakelijk is, dat ten noorden van den Westkapelschen zeedijk tusschen de strandpalen 1 en 5 van •het Noorderstrand der Noordwateringywaar de duinen in de laatste jaren sterk worden aangevallen, eene definitieve duinvoetver- dediging wördt gemaakt, en stelt het da gelijksch bestuur voor daartoe te besluiten. De kosten van dit werk worden geraamd op 118.000, welke som evenwel verhoogd moet worden met een bedrag van 7000, wegens de kosten van aanleg van een spoorbaan van dijk paal 31 naar" 38, welke van invloed kan zijn op de aanneemsom van het voorgenomen werk en bovendien in de toekomst niet kan worden gemist. Ter bestrijding der kosten van uitvoering van het werk zal een geldleening moeten wor den aangegaan, waartoe het dagelijksch bestuur ter zijner tijd een voorstel zal in dienen. Ontsla gaan vrage. Ingekomen was een verzoek van den heer jhr. H. J. van Adrichem Boogaert. ontvanger-griffier van den polder om hem ontslag te verleenen uit zijn betrekking van griffier. Polderbegrooiing 1926. Ten slotte kwam aan de orde de polder- begrooting voor 1926, twel'ke in ontvang en uitgaaf aanwijst ƒ411.822.71 met een post onvoorzien van 10330.30. (Op de begrooting 1925 was 2077.49,/2 on voorzien uitgetrokken.) Onder de inkom sten treffen wij aan een geraamd goed slot- over 1924 ad 40866.23, aan dijkgeschot van 15438.50.11 H.A. schotbaar land ad 18 v.j. 22) per H.A. is 277893.02, van 1477.15.61 H.A. vrijland ad 9.80 (v.j. 13,80) is 14476.13 en van de gebouwde eigendommen met een totale belastbare op brengst van 2.457.237 ad 1.70 per 100 belastbare opbrengst is 41773.03, alles 'bij elkaar dus aan de woon dijkgeschot 334.142.18. Onder de uitgaven komt voor de kosten der gewone werken voor de Noordwate ring 126.000, oostwatering 145.000, zuidwa tering 16.500, westwatering 21.500, voor herstellen van stormschade resp. 16.000. 500, 1500 en 1500, buitengewone werken zijn pro memorie uitgetrokken. Voor de kosten der gewone werken aan de wegen is uitgetrokken 13.300 en voor de buitengewone werken 9500. Verder treffen wij nog aan 41.168 voor rente en 62.650' voor aflossing op de leeningen door den polder aangegaan. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. In de gisterenavond te Middelburg ge houden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuw- sche eilanden waren aanwezig 15 leden. Afwezig waren de heeren De Vos, Anker, Stofkoper, Oosterbaan, Chamuleau met en de heeren P. G. Laernoes en Klijberg zon der kennisgeving. Onder de voor kennisgeving aangenomen mededeelingen was het rapport van den heer Van Niftrik over hetgeen door hem bij den spoorwegraad is bereikt De voorzitter, de heer C. Boudewijnse, bracht den heer Van Niftrik dank voor het geen hij heeft gedaan in het belang van de Zeeuwsche verbindingen. De ingekomen stukken, alle afschriften van adressen van andere Kamers of mede deelingen van de afdeeling handel van het departement van arbeid, handel en nijver heid, werden voor kennisgeving aangeno men. Rekening Kamer. De rekening der Kamer over 1925 met een eindcijfer van 17873.67 en een goed slot van ƒ3605.86, dat aan het stamkapi taal der Kamer zal worden toegevoegd, werd zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Verslag Kamer. Bij de behandeling van het ontwerp ver slag der Kamer, wees de heer Jeronimus er op, dat de cijfers betreffende de uit komsten der N.V. Stoomtram Walcheren niet juist kunnen zijn, zoo is de opbrengst per dagkilometer over 1923 in het verslag der Kamer over 1923 genoemd 8.81 y2, in dat van 1924 ƒ9.88,/2 en nu in dat van 1925 ƒ9.56. Het is zeer gewenscht nader te informeeren alvorens het verslag af te drukken. De voorzitter zegt dit toe. Commissie voor het handelsonderwijs. Bij het voorstel om over te gaan tot in stelling van een commissie voor het 'Han delsonderwijs, werd op voorstel van den heer Jeronimus besloten te lezen dat een lid zal gekozen worden uit de omgeving van Middelburg en Goes of uit die plaat sen zelf. De heer Jeronimus zegt dat de benoe ming van een commissie een sterker band zal vormen en dat daaruit niet mag volgen dat de Kamer ook subsidie geeft aan het Handelsonderwijs. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen en daarop overge gaan tot de benoeming van leden der com missie. Voor een lid uit Middelburg of om geving werden uitgebracht op de heeren Jeronimus 7, Machgeels 3, Bosman 2, Olt- hof 2 en Stofkoper 1 stem. Bij de tweede vrije stemming werd de heer Jeronimus ge kozen met 9 stemmen tegen 4 op den heer Olthof en 2 op den heer Machgeels. Voor een lid uit Goes of omgeving wer den uitgebracht op de heeren Kielstra 6, Massee 4, Oosterbaan 3, Witkamp 1 en blanco 1. De voorzitter wees er op, dat de heer Oosterbaan lid van het bestuur der Han delsschool is. Bii de tweede vrije stemming werd de heer Kielstra gekozen met 8 stemmen, te gen 7 op den heer Massee. Beide benoem den verklaarden zich bereid zitting te ne men. De voorzitter deelde nog mede, dat de heer Stofkoper wel bereid zal zijn als lid van het bureau zitting te nemen Winkelsluiting. Bij het voorstel om afwijzend te beschik ken op het verzoek van de afdeeling Noord-Beveland van den Nederl. Bakkers- bond, om mede te werken tot het verkrijgen van een wettelijke regeling der winkelslui ting, werd nog voorlezing gedaan van een mededeeling van de Federatie Zeeland van dien bond, dat zij wel steunt het idee der wettelijke winkelsluiting, doch niet inzake Zondagssluiting. De heer Machgeels meent gelezen te hebben dat deze zaak reeds de aandacht der regeering heeft. Het voorstel wordt aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Tot afgevaardigde naar de vérgadering van de vereeniging der Kamers op 30 April te Utrecht te houden wordt de heer M. Laernoes benoemd, die deze benoeming aannam. Bestendiging extra kracht. Bij het voorstel, om in verband met het aantal nalatigen voor de inschrijving in het Handelsregister de extra kracht op het bu reau nog eenigen tijd te handhaven, deelde de voorzitter mede, dat de commissie voor het Handelsregister een gunstig advies heeft uitgebracht. Het voorstel werd zonder hoofdelijke steming aangenomen. Vliegdienst VlissingenRotterdam. Bij het voorstel om voor een proef van een maand voor een vliegdienst Vlissingen- Rotterdam een crediet van ten hoogste 450 beschikbaar te stellen, merkte de heer Je ronimus op, dat de motiveeringen door de schriftelijke gedachtenwisseling vrijwel uit geput zijn, terwijl hij op een vraag van den heer Massee uitlegt, dat hij met maximum ten opzichte van VlissingenAmsterdam heeft bedoeld, dat men verder als Amster dam geen vliegdiensten heeft. De heer Van Niftrik meent, dat een proef niet meer behoeft genomen te worden, men weet wel wat vliegen is tegenwoordig en een maand beteekent niets. De heer M. Laernoes meent, dat men een maand kan probeeren of er passagiers ko men, is dit zoo, dan kan men de proef van maand tot maand voortzetten. De heer Van Niftrik zegt, dat dit dan toch ietieren keer weer ƒ450 kost. De voorzitter zegt neen, men gaat alleen door als de garantie niet noodig bleek. Het voorstel wordt verworpen met II tegen 4 stemmen, die der heeren M. Laer noes, Wesseling, Massee en Boudewijnse. Het cadeau-stelsel. Daar de commissie voor de Handelsbe langen nog geen rapport heeft uitgebracht inzake het rapport over het cadeauxstelsel, werd dit nog niet in behandeling genomen. VLISSINGEN, 24 APRIL. Uitvoering zangvereeniging „Looft den Heer," De uitvoering van de zangvereeniging „Looft den Heer", die gisterenavond in het Concertgebouw alhier voor een volle zaal gegeven werd, stond op een zeer hoog peil. En hoe kan het anders als de leiding in handen is, niet alleen bij een beroeps musicus, die alle technische fouten snel onderscheidt, maar meer nog bij een diri gent, die geheel opgaat in zijn werk, zoo als de heer Theo Höfelein dat doet. Een man, die bezield door heilig vuur voor de kunst zijn orkest en koor inspireert en uit al die menschen apart iéts naar boven haalt van energie en gloed om 't tegelijkertijd samen te brengen tot één gelijk en muzi kaal aanvoelen van alles wat er aan ge voel en stemming in de uit te voeren wer ken aanwezig is. Door de keuze van de twee nummers op 't goed verzorgde pro gramma vermeld, nl. „Prinzessin Ilse" van A. Schulz en „Die Kreuzfahrer" van Niels W. Gade, kreeg hij de gelegenheid uiting te geven aan de meest verschillende emo ties, die deze twee stukken over ons bren gen. Al blijft het een persoonlijk aanvoe len, welke van de twee de meeste aantrek kelijkheid heeft, zeker is het dat door den uiteenloopenden inhoud wij de gelegenheid kregen te constateeren, dat koor en orkest in staat waren ons in de uitbeelding van verschillende zielstoestanden te blijven boeien. Het eerste dat, wat de orkestpartij be treft, onze groote bewondering afdwong, deed ons genieten van de uitstekende na bootsing van alle bekoorlijke geluiden, die de lente aankondigen (we behoeven slechts aan den koekoek te denken) en van de prachtige verschillen, die de natuur ons in haar rust en haar woestheid doet gevoelen. De fluitpartij, die een belangrijk aandeel in deze compositie heeft en ons bijzonder trof in het koor „Schön Ilse ergreifet die Zügel" en in de begeleiding van de daar opvolgende baritonsolo „Am schattigen Blatterhauschen", werd op voortreffelijke wijze door den heer A. S. J. van Kesteren uit Den Bosch vertolkt en verdient onge twijfeld een aparte vermelding. Ook genoten we bijzonder van de kleine gedeelten voor cello in hetzelfde koor en die aangevuld en gevolgd door de eerste violen na „Und Ilse das schaumende Ross", ons den indruk gaf, dat hier eerste klas beroepswerk geleverd werd. De vertolking door het geheele orkest, ook door de prachtige koper- en hout bezetting was van dien aard, dat het een voortdurend genot was de klankenweelde tot ons te laten komen. Wel hadden we gaarne af en toe iets meer het verschil gemerkt tusschen de sologedeelten en de begeleiding van het koor, maar hinderlijk was de sterke orkestbezetting niet. Dadelijk willen wij er aan toevoegen, dat we voor de koren als zoodanig niets dan lof hadden. Zoowel in het eerste als in het tweede nummer is er gezongen met een warmte en een gloed, die getuigde van muzikaliteit en perfecte leiding. De uitspraak was uit stekend verzorgd en gaf daar in het koor „O Wunder, da rauscht's in den Bfischen", duidelijk blijk van. Het koor was niét alleen

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 5