andS DONDERDAG 13 APRIL. 'Éérste Blad 64e Jaargang 1926» iliiiliüüiilüüi BINNENLAND Stads= en Provincienieuws ^-No. SS- rereeniging 5 acisstraat -Souburg. kan worden ividend, verbruik PRIJZEN. S rakte Haka- cao 16-18 5 Haver- ep 22 cent ;r pot. i/2 poftd. .evertraan flesch. Margarine t. Och- Pudding rije Punch 7 cent per pakje. 1 cent. ee 32—35 e.Zelf- s Zeep- 3 oor de ■M BEN JSTE. Ijke wijze hun li publiek om- Ie nieten voor- Co., A'dam. tl een paar uur la- ■sein, weerbericht, Tiutical engineering. >k van het Savoy- J 1750 M. 12.50, fciano, viool, cello) I 5.05 Kinderuurtje, loudles, persberich- 1300 M. '.50 pig radioroman van I Kamermuziek van Ivemannkwartet (2 [Daarna nieuwsbe- [smuziek. [.20 Kindermatinee. |o Nieuwsberichten [2,35—1.50 Orkest- I uit groote opera s. lezing Rheinische Reichsgesundheits- |sche causerie. ■ie. Daarna heruit- 1 stations. .ACHEN advocatenkantoor (tziend type binnen Jureau zittenden ad- voor de verded'- een man gedood Lijn tarief vooreer lalf uur later Stapte airde're en 'eide, |t zijn piiP beknwa"|, lek maar van w VLISSINGSCHE COURANT Olt nummer bestaat uit 2 bladen ABONNEMENTS-PR1JS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 1—4 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 cent bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop. Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz. prijs, bij vooruitbetaling van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. Het Nederlandsch-Belgisch verdrag. Van officieele zijde wordt te Brussel ca tegorisch tegengesproken, het ook door ons opgenomen bericht van de „Libre Bel- gique", omtrent een onderhoud van den Belgischen gezant te 's-Gravenhage, met minister Vandervelde, in zake het Neder landsch-Belgisch verdrag. Onregelmatigheden bij een Raad van Arbeid Ter vermijding van misverstand, dat blijkt te bestaan, nu bij een Raad van Ar beid onregelmatigheden zijn voorgeko men, zij opgemerkt, dat de taak van den Verzekeringsraad veel overeenstemming heeft met die, welke de gemeentewet aan Ged. Staten heeft toegedacht, voor wat be treft het toezicht, uit te oefenen op de ge meentebesturen. Evenmin als het geacht kan worden op den weg van Ged. Staten van een provincie te liggen, controle uit te oefenen op het ambtelijk doen en laten van het personeel van een gemeente, kan van den Verzekeringsraad verwacht worden, dat dat college controleert de individueele fiatldeiiiïgen der ambtenaren van de Raden van Arbeid. De financieele controle van den Verzekeringsraad op goed te keuren begrootingen, rekeningen en kassen raakt de Raden, hun besturen en hun voorzitter, niet het ondergeschikt personeel, waarop de controle uitsluitend en vanzelf sprekend is taak van voorzitter of bestuur van den Raad van Arbeid. Alle werkzaamheden, in het bijzonder die, welk geldelijke aanspra- lijkheid met zich brengen, geschieden dan ook onder, rechtstreeksere -veFan-twoQrde> lijkheid van den voorzitter of het bestuur, onder wie zij verricht worden. Van de zijde van den Verzekeringsraad is nimmer nagelaten zoowel voorzitters, als besturen hunnen wettelijke verplichtingen ten deze, waar noodig, met klem onder het oog te brengen. Gemeentelijk financieel beheer. „Het plattelandsraadslid" behandelt in het tijdschrift „De Nieuwe Eeuw" de kwes tie van de controle op 't gemeentelijke fi- nancieele beheer en zegt daarbij o.m. Laten wij het eerlijk zeggen, zooals het is: zoowel de gemeenteraden als de com missies staan dikwijls voor vraagstukken, waarmede ook zij geen goeden raad weten. In den raad is deze moeilijkheid nog het beste op te lossen, omdat er een besluit moet vallen, dat in den regel niet ver af wijkt van de voorstellen, die door Burg. en Weth. worden gedaan, maar in de com missies komt men niet tot een zoo defini tief besluit en moet de betreffende wet houder dikwijls maar de zaak zien af te wikkelen, al of niet naar den zi" der hee- ren. Overigens is van den ijver der gemeente besturen over geheel de linie geen andere klacht te uiten dan deze dat men de moei lijkheden niet aan kan. Hoe duidelijk werd dat niet gevoeld in Heerlen, waar men ze ven lange vergaderingen heeft volgepraat over de begrooting, elkander, alweer met meer temperament dan verstand dingen heeft gezegd, die eigenlijk nergens voor dienen dan om de stemming te bederven en 'per slot van rekening heeft besloten een commissie van seniores in te stellen, die den financieelen toestand der gemeente zal on derzoeken en daaromtrent een rapport zal uitbrengen. Nu lijkf mij dat een bijzonder nuttig werk als men er maar in slaagt een voorstelling der zaken te vinden, die wer kelijk een beeld van den toestand geeft. Want dat is ook alweer een punt van veel strijd. Met de tegenwoordige kasrekeningen waarmee geheel de gemeentelijke compta biliteit wordt gevoerd, zal men er niet ko men. En de meening, dat de balansvorm het beste overzicht zal mogelijk maken is toch misschien niet zoo geheel verwerpelijk. Men krilgt dan natuurlijk dingen waar men ook al Weer even aan moet gewennen, nl. dat men straten en pleinen en zooveel andere Jngen, die eigenlijk niet voor een waar dering en zeker niet voor een executie in aanmerkng komen, gewoon als bezitposten °P de balans vindt Vermeld. Maar met de- wetenschap gewapend zal men altijd lij.£ wel een gemeentelijke balans behoor- J. fijnen lezen als men er dan nog maar J bedenkt, dat er scheiding is tusschen Privaatrechtelijk en het publiekrechtelijk be^ der gemeente. een? altijd wel een balans zijn met tnch i bijzonder karakter, maar dat sluit dpliib-V niet dat men er een du'~ kar, ?.verzicht van den toestand door meeJ r'^en dan men nu heeft. In de meen .Semeenten is men over het alge van a "let 200 bijster goed op de hoogte En zSv" werk€liihen financieelen toestand, heel n de 2emeenteraad niet in zijn ge- ftvnpiA men dit gemis in Heerlen heeft en ppiL'treeds een begin van beterschap s ett hoop voor de toekomst. Verkeersongevallen in onze groote steden. Nu van onze vier grootste steden de sta tistieken zijn gepubliceerd betreffende de verkeersongevallen, geven we daarvan de volledige vergelijking. Verkeersongevallen toeneming 1923 1924 1925 sinds 1923 A'dam 3451 4093 5175 50 R'dam 2121 2475 3514 65,7% Haag 1360 1885 2252 65,6% Utrecht 684 733 898 31,3% De toeneming van jaar tot jaar geeft het volgende overzicht Van 1923 op 1924 Van 1924 op 1925 A'dam 18,6 26,4 R'dam 16,5 42,0 Haag 38,6 19,5 Utrecht 7,2 22,5 Nog een ziekenhuiskwestie. Gisterenrryddag is den burgemeester op het raadhuis te Rotterdam een door 24.000 bewoners van den Linker-Maasoever on derteekend adres aangeboden, waarin ge vraagd wordt den meesten spoed te be trachten met het uitwerken van de plan nen voor den bouw van een ziekenhuis op den Linker-Maasoever. Weer een politieschandaal te Baarn. Te Baarn heeft zich, naar de correspon dent van het „Hbld." aldaar meldt, een politiedrama afgespeeld, dat deze plaats 'n betreurenswaardige vermaardheid geeft. De onlangs benoemde adjunct-inspecteur van politie werd Vrijdagavond door een troep jongens op straat nagejouwd. Hij meende den dader te kennen en besloot zijn maatregelen te nemen. Zondagmorgen werd de 22-jarige metse laar Hendrik Bon door den adjunct-inspec teur, die wegens afwezigheid van den commissaris tevens diens functie waarnam, op het politiebureau ontboden. Om kwart voor elf kwam hij daar en dadelijk bij het binnenkomen vroeg de adjunct-inspecteur „Je zult zeker wel weten waarvoor je komt „Neen", antwoordde Bon. „Dan zal ik het je wel eens vertellen", hernam de inspecteur „Vrijdagavond ben je dronken geweest en toen heb je mij gezegd dat je mij wel lustte. Probeer dat nu. nog eens" en meteen begon de adjunct-inspec teur den niets vermoedenden jongeman met een gummistok te slaan. Bon heeft toen nog de deur opengetrok ken en den agent van politie, Huisman, die aan den overkant stond, te hulp geroepen. Door de slagen, die Bon nog steeds k/eeg, moest hij de deur weer loslaten. Hij werd daarna door den adjunct-inspecteur in een cel opgesloten. Daar werd hij nog een keer of zes zqmL. met den- gummistok bewerkt, zoodat het bloed langs zijn gelaat liep en zijn lichaam blauw van de slagen zag. Daar Bon niet tot bekentenis was te brengen en als zijn alibi opgaf, dat hij den bewusten avond naar een zangvereeniging was ge weest, heeft de adjunct-inspecteur hem la ten gaan, na eerst zijn boord, die met bloed was bevlekt, te hebben afgewasschen. „Als je het bekend maakt, sla ik je hier dood en begraaf je hier achter het bureau", voegde de adjunct-inspecteur hem toe. „Als men je vraagt waarom je moest komen, zeg je maar, dat je mij zwaar beleedigd hebt, doch dat ik je niet heb willen be keuren". Bon moest zich direct onder geneeskun dige behandeling stellen van dr. Muysken en is Maandagmorgen met zijn vader naar den adjunct-inspecteur geweest. Deze heeft hem toen nog een sigaret aangeboden met uitdrukkelijk verzoek om deze zaak niet bekend te maken. Bon heeft deze zaak echter aan den officier van justitie te Utrecht in handen gegeven. De adjunct-inspecteur is door den waar- nemenden burgemeester, den heer N. G. van Doornik, in zijn functie geschorst. Bon, die te Baarn als een keurige jongeman be kend staat, is door de ondervonden mis handeling voorloopig nog niet in staat om eenig werk te verrichten. VLISSINGEN, 15 APRIL. Vlissingsch Comité voor de Openbare school. Bovengenoemd comité belegt Woensdag a.s. een openbare vergadering in „de Oude Vriendschap". Als spreker zal optreden de heer Th. J. Thijssen uit Amsterdam, hoofdbestuurslid van den Bond van Nederlandsche Onder wijzers, redacteur van het ouderorgaan „School en Huis". De toegang tot deze vergadering is kos teloos. Het verkeer van Zeeland met overig Nederïand. De Verkeerscommissie der Zeeuwsche Handelsreizigersvereeniging is dezer dagen op bezoek geweest bij de directie der Ned. Spoorwegen, teneinde te verkrijgen op Maandag een sneltreinverbinding van Roo sendaal naar Breda aansluitende op den al leen op dien dag rijdende sneltrein, die ver trekt van Vlissingen 5.46 v.m., van Middel burg 5.56, van Goes 6.16 en van Vlake 6.28, aankomst te Roosendaal te 7.09. Met genoemde in te lassen sneltrein kan te Breda aansluiting verkregen worden op trein 183, die aldaar om 7.38 vertrekt eh kan men dan verschillende plaatsen veel eerder bereiken, dan met den sneltrein, die iederen dag te 7.07 van Vlissingen vertrekt. Volgens de thans geldende winterdienst- regeling kan men dan zijn te Tilburg 8.01, te Eindhoven 8.44, Venlo 1013, Roermond 9.43, Maastricht 10.37, 's-Hertogenbosch 8.45, Nijmegen 9.46, Arnhem 10.12, Zut- phen 10.48, Almelo 12.56, Utrecht 10.04, Amersfoort 10.33, Zwolle 11.41, Leeuwar den 2.55 en Groningen 1.22. Ofschoon genoemde commissie direct geen definitieve toezegging kon krijgen was er bij diverse autoriteiten geen enkel motief dit verzoek niet toe te staan. Binnenkort hopen wij er dan ook nadere mededeelin- gen over te kunnen doen. Bovendien vernamen wij van de commis sie, dat met de nieuwe dienstregeling, wel ke 15 Mei a.s. ingaat, de trein no. 11 die thans te 2.49 van Rotterdam D.P. vertrekt te 2.36 zal vertrekken en niet meer in Roo sendaal boemeltrein zal woraen, doch te 4.06 van daar als sneltrein zal vertrekken en stoppende alleen aan de hoofdstations te 5.23 te Vlissingen zal aankomen. „Madame Sans Gêne". Een buitengewoon groot en grootsch werk op filmgebied zal deze week vertoond worden in „Alhambra" en wel het enorme succeswerk „Madame Sans Gêne" met Gloria Swanson in de hoofdrol. Buitenge woon is deze actrice het wil ook heel wat zeggen om een rol te spelen van wasch- vrouw opklimmend tot de hoogste instan tie in het toenmalige leven, nl. hertogin, en dit zoo te doen dat het ontegenzeggelijk natuurgetrouw wordt weergegeven. Alle recensenten zijn het over eens, dat Gloria Swanson in deze film iets geheel aparts heeft kunnen volbrengen. Wat de film zelf betreft er zijn kosten noch moeite voor gespaard geworden om hiervan een super product te maken in den allerbesten zin des woords. Leonce Perret toont zich een eerste klas regisseur, zoowel in de leiding der prach tig geregelde levendige massa-bewegin gen, als in het individueele samenspel der diverse artisten. Bovendien wordt in de film een weelde ten toon gespreid, die zelfs voor een Amerikaansche film elke beschrij ving tart. De feesten, veldslagen, bals, op tochten, recepties volgen elkaar in onafge broken reeks op, opgenomen op de histo rische plaatsen, die men toch moeilijk in al hun glorie in Hollywood had kunnen nabootsen. De Fransche regeering heeft al de historische kunstschatten harer musea voor deze buitengewone film beschikbaar gesteld. „De Volksstem". Wij verwijzen op verzoek nogmaals naar achterstaande advertentie voor de uitvoe ring van „de Volksstem" op Zondag a.s. en waar zal opgevoerd worden „De brand in de Jonge Jan" van Herman Heijermans, welk stuk slechts door twee personen voor het voetlicht wordt gebracht. Dat dit tooneelspel overal veel bijval vindt en de vertolking daarvan op mees terlijke wijze wordt uitgevoerd, bewijzen de vele en goede recensies, waarvan we enke le laten volgen. „Goudsch Dagblad" Zaterdag jl. gaf de commissie voor vAfbw:ders-Ontwikkeling- haar eersten Kunstavond. Allereerst trad op de bariton-zanger „Sibenio" met een programma dat al dadelijk zeer in den smaak viel. Daarna kwam aan de beurt het glanspunt van den avond Opvoering van Herman Heijerman's „De Brand in de Jonge Jan". De heer Melk speelde „de offi cier van justitie", terwijl in de 7 rollen der getuigen optrad de heer Kees Bakker. Wij twijfelen er niet aan dat het steeds dezelfde persoon was die optrad, maar het was haast ongeloofelijk. Het was een avond vol kunstgenot, van hooge artistieke waarde, die bij allen een onvergetelijken indruk zal achterlaten. „Het Volk" De tweede feestavond van het 25-jarig bestaan der afdeeling Zaan dam is uitmuntend geslaagd... De heer „Sibenio" vergastte de aanwezigen op eenige prachtig gezongen liederen. Tot slot werd door Bakker en Melk schitterend opgevoerd „De Brand in de Jonge Jan". Dit slotstuk werd een geweldig succes. „Oprechte Haarl. Courant" „De Brand in de Jonge Jan" werd door den heer Bak ker op hoogst artistieke wijze opgevoerd. Steeds staat men hier verbaasd over de vlugge gedaanteverwisseling die negen maal moet plaats hebben en toch volkomen is. Het spel van den heer Bakker pakt en het was dan ook geen wonder dat aan het eind een daverend applaus den artisten ten deel viel, want ook „de Officier van Justi tie" vertolkte zijn rol op uitstekende wijze. Wij twijfelen niet of de heeren „Sibenio" en Kees Bakker zullen ook hier met de opvoering een waar succes oogsten. Nieuwe foto's in onze tijdinghal. Van hef huis op de Noordermarkt te Amsterdam waar de geheimzinnige moord gepleegd werd van het in aanbouw zijnde klooster te Zoeterwoude een kijkje in de schermzaal van prof. Giandomenici te Am sterdam waar thans floret wedstrijden plaats hebben van ds. Y. Stelma, Ned. Herv. predikant te Tzum, die gisteren den dag herdacht, waarop hij 25 jaar geleden te Eexta (Gron.) in zijn ambt werd beves tigd van den heer Bolsboer, adj-dir. der gemeente gasfabriek te Arnhem, die den dienst met pensioen gaat verlaten. Verdronken. In den afgeloopen nacht is de machinist van de zeesleepboot „Goliath", liggende in de Buitenhaven, te water geraakt en ver dronken. De man verkeerde vermoedelijk onder drankinvloed en is daardoor van de loopplank gevallen. Het lijk van den man, die tot de Belgi sche nationaliteit behoort, is door de po litie naar het lijkenhuis van het St. Joseph- ziekenhuis overgebracht. Mandoline-vereeniging Apollo". Niettegenstaande bij het laatste concert van bovengenoemde vereeniging de groote zaal van „de Oude Vriendschap" stampvol was, kwam van verschillende zijden bij het bestuur het verzoek binnen, de mogelijkheid te willen overwegen van een herhaling van het concert van 8 April jl. Het is vanzelf sprekend, dat niet ieder gelegenheid heeft op een vastgestelden avond uit te breken voor een concert e.d. Maar het is een even vaststaand feit, dat velen eerst belangstel lend worden als de persbeoordeeling gun stig is geweest, als het voor belangstelling dus feitelijk te laat is. Uit de binnengeko men verzoeken bleek dit laatste al zeer sterk, reden waarom het bestuur dan ook stappen deed tot het geven van een tweede concert. Het Vlissingsch Mannenkoor„Door Oefening Uitspanning" was aanstonds be reid weder zijn belanglooze medewerking te verleenen. De exploitant van „de Oude Vrienschap" heeft zijn zaal gratis ter beschikking ge steld, waardoor het mogelijk werd, dit con cert te organiseeren als volks-c-oncert tegen verminderde prijzen. De lage toegangsprijs behoeft dus voor niemand een beletsel te vormen thans tijdig, dus niet achteraf be langstellend te zijn. Ieder muziekliefhebber, die het oordeel van onze muziekverslaggever heeft gele zen over het gebodene op 8 April zal deze gelegenheid iets moois te genieten, niet on gebruikt laten passeeren. De herhaling van dit concert is dan ook een goede gedachte van het bestuur van „Apollo" en geheel in overeenstemming met het doel der vereenigingVerheffing van het mandoline- en guitaarspel alsmede de propaganda voor deze muziek. Voor nadere bijzonderheden zij vmvezen naar achterstaande advertentie. Een schilderijen-tentoonstelling. Wanneer U dezer dagen genieten wilt van zeer oorspronkelijke schilderkunst, dan moet U uw schreden eens richten naar het mooie oude huis „In de Steenrotse" op de Dwarskade te Middelburg. Daar zult U werk vinden van uwen stadgenoot, den heer Gerretsen, dat u onmiddellijk zal tref fen, omdat deze schilder zulk een persoon lijken kijk heeft op de dingen die ons om ringen. Als echte Vlissinger zijt ge bij laag wa ter misschien reeds honderden malen langs het strand om de z.g. Punt heengewandeld en dan verder naar de duinen, maar nog nooit hebben die oude knoestige palen met hun verweerd uiterlijk en die grove stukken bazalt er tusschen zóó tot U gesproken. Door zijn forsche lijnen voert de schilder u in een wereld van rotsen met diepe spleten. Ook de groote krijtteekening, op geel strookarton, van den verbrokkelden kazemat met de prachtig weergegeven glooiing van den dijk geeft u een goeden indruk van de groote talenten van dezen schilder. Bij het lezen van de fijn geschre ven opstellen van Haspels, in zijn bundel „Zee en heide" is het soms alsof men den frisschen zeewind voelt. Ongeveer hetzelfde gevoelen heeft men bij het zien van de schilderijen van het Noordwijksche strand met de duinen.Behalve dit alles vindt men. er nog enkele stukken uit Italië, o.a. een zeer groote teekening, getiteld „Gezicht OP Assisi", waardoor we eenigszins een idee krijgen van het bergland, waar Fran- ciscus zwierf en een olijvenboomgaard. Over het algemeen konden wij de gewone krijtteekeningen meer waardeeren dan de stukken in olieverf. Het schilderstuk van de baai van Vlissingen kon ons niet zoo be vredigen, maar de teekening van het vuur torentje, gezien vanaf het strand, met de palen en steenen er voor, zullen we nooit vergeten. Het is niet onze bedoeling om u nog meer te vertellen aangaande alles wat ge in het zoo smaakvol ingerichte huis „In de Steenrotse" kunt bewonderen, maar wij kunnen u wel aanraden er eens een tochtje voor naar Middelburg te maken. Pro Rege. Gisterenavond hield de afdeeling Middel burg van Burger Pro Rege een druk be zochte bijeenkomst in de groote zaal van het Schuttershof. De bijeenkomst werd op de gebruikelijke wijze door den voorzitter, den heer C. W. van der Kuip, geopend en bracht deze o.a. dank aan de Z. L. M. voor het afstaan van haar toestel om films af te draaien. Hierna hield de algemeene voorzitter van Pro Rege, de heer ds. T. J. Hagen uit Delft, een rede, waarin hij er op wees, dat de belangstelling in leger en vloot zich ge woonlijk niet langer doet gelden als dat men een na bloedverwant onder de wapens heeft. Het is het doel van Pro Rege die be langstelling meer blijvend en grooter te doen worden, maar daarnaast wil de ver eeniging ook krachtigen steun geven aan de onder de wapens komende jongens en wa ken, dat zij niet afdwalen van God. Nadat in de pauze gezamenlijk het Wil helmus en enkele andere liederen waren ge- gen, werd begonnen met de vertooning van de Leger en Vlootfilm. Vereeniging de Ambachtsschool te Middelburg. In de gisterenavond in het schoolgebouw gehouden vergadering van de vereeniging „de Ambachtsschool" werd door den secre taris-penningmeester, den heer S. Caljouw Pz., het jaarverslag uitgebracht, waarin al lereerst woorden van waardeering worden gewijd voor hetgeen in het belang der school is gedaan door den heer P. J. H. van Roo, die om gezondheisredenen bedankte als bestuurlid en door door wijlen den heer H. J. van Kreke, den op 26 Juli 1925 over leden concierge der school, die sedert se dert 1 December 1908 die functie bekleedde. De vereeniging telde in 1925 2 eere-leden, één begunstigster, 36 leden en 49 belang stellenden. De contributies brachten ƒ312 op en van verschillende particuliere instellingen werd te zamen 155 ontvangen. Van de teekenacademie werd een bedrag ontvangen ter beschikking van het bestuur, teneinde daarvan eenige uitgaven te be kostigen, welke het bestuur nuttig acht en niet in de rekening kunnen worden opge nomen. Na enkele mededeelingen over mutaties en het personeel, deelt het verslag mede, dat over het algemeen kan worden ver klaard, dat gedrag en vlijt der leerlingen voldoende waren, 24 leerlingen verlieten tusschentijds de school. De nieuwe cursus is aangevangen met 240 leerlingen, en wel 86 in de le, 64 in de 2e, 67 in de 3e klasse en 23 van den machinistencursus. Van deze leerlingen zijn 128 niet in de gemeente Door krabben worden huidaandoeningen nog erger. Wend Foster's Zalf aan, die on middellijk verzachting geeft en uw kwaal geneest. Inderdaad een probaat geneesmid del. In zeer handige tube-verpakking 1. 5 (Ingez. Mededeeling.) woonachtig, terwijl 13 vrijstelling van beta ling van schoolgeld genoten. Het jaarverslag werd goedgekeurd, even als de rekening, welke in ontvang en uit gaven aanwijst ƒ96.836.51. Aan subsidie van het rijk werd ontvan gen 51000 en is nog ontvangen ƒ5957.06, van de gemeente werd 27.342,40 ontvan gen, aan schoolgeld 57.424,55. Tot bestuurslid werd herkozen de heer mr. J. W. Zijlstra en gekozen in de vaca ture-van Roo, de heer H. van Diffelen. De Fokker VII. Het nieuwe vliegtuig de Fokker VII (3 motoren) vloog hedenmorgen half twaalf boven Veere, met aan boord de heeren Fokker en Grasé, op weg naar Engeland. De passagiers wierpen boven Veere een briefje uit met hun groeten. De romp van de Fokker VIÏ is te Veere gebouwd en het binnenwerk te Amsterdam. Tappen aan jeugdige personen. De politie te Middelburg heeft verleden week een zeer jeugdig persoon wegens dronkenschap in arrest gesteld. Dit gaf aan leiding tot een onderzoek, waarbij bleeK, dat een 3-tal vergunninghouders jongens beneden de 16 jaar in hun inrichting toela ten en aan die jongens tappen ook. Zij maakten zich dus schuldig aan twee over tredingen en is thans deswege procesver baal tegen hen opgemaakt. Een abattoir te Goes. Burg. en Weth. van Goes hebben aan de heeren Rothuizen, directeur van gemeente werken en Van Baak, directeur van den Vleeschkeuringsdienst, opgedragen een rapport in te dienen over de vraag, of het gewenscht en noodzakelijk is in Goes een abbatoir op te richten. Genoemde heeren komen in een uitvoerig rapport tot de con clusie, dat stichting van een abattoir vooral om hygiënische en economische redenen noodzakelijk moet worden geacht. De toestand der slagerijen, zooals deze thans bestaan, laat zeer veel te wenschen over. Er bestaan uit hygiënisch oogpunt sterk te veroordeelen, maar momenteel niet te verbieden toestanden. De exploitatie van een abattoir zal per jaar ƒ7665 kosten, welk bedrag dus aan keur- en slachthuisloon moet worden op gebracht. Zij stellen het volgende tarief voor Slachting van een-rund ƒ9 (keur- en slachthuisloon en gratis gebruik van koel- inrichting), varken ƒ5, kalf ƒ4.50, paard 9, schaap 2, geit 1.50. Verhooging van den vleeschprijs zal hierdoor wel niet noodig zijn, in ieder ge val zeer miniem behoeven te zijn (2/2 ct. per K.G.) Het abattoir is geprojecteerd aan de Zaagmolenstraat. Bij Kon. besluit van 10 dezer is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Rot terdam, ter standplaats de gemeente Vlaar- dingen, H. M. Markusse, thans notaris te Kortgene. Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg maatschappij. Aan aandeelhouders van de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramwegmaatschappij zal wor den voorgesteld over 1925 4V2 dividend uit te keeren. De Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding. De gemeenteraad van Zuidzande besloot met 4 tegen 2 stemmen tot niet-aansluiting bij de Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding, niettegenstaande de heeren Carrière van het Rijksbureau voor drinkwatervoorzie ning en mr. Dieleman, voorzitter der Zeeuwsch-Vlaamsche waterleidingmaat schappij met klem de aansluiting verde digd hadden. Wegverbetering in Zeeland. In den grooten verkeersweg Zeeland Noord-Brabant lag tot voor korten tijd in de gemeente Rilland Bath bij den Separa- dijk, aan den voet van een afrit, een scher pe bocht met een hoek van nog minder dan 90 graden, met het natuurlijke gevolg, dat daar meermalen ongelukken plaats hadden. Het bestuur van den Reigersberg- schen polder heeft deze bocht thans laten verbeteren, door haar aan den binnenkant flauwer te maken, waarvoor de duiker, welke daar onder den weg loopt, een tien tal meters moest worden verlengd. In de kosten dezer verbetering is door den A.N.W.B. en de K.N.A.C. elk een bijdrage van 350 verleend. SOUBURG. Evolutie, verandering, waar valt dit niet waar te nemen, vooral in dit jaargetijde, dat zich in ongewone pracht op zijn schoonst laat zien. Overal buiten frisch ontluikend groen, de ooftboomen als met een sneeuwkleed van bloemen getooid, bie den den wandelaar een verrukkelijk ge zicht. Ook parken herleven weder na hun winterslaap en hun pas ontluikend teere groen spreekt ons van evolutie. Denken wij ons bijv. de oude Bierkade te Vlissin gen bij laag of hoog water, zooals wij ouderen dit nog kunnen, verscheidene ja ren geleden en maken wij dan een vergelijk met het mooie Bellamypark van heden, waar deze kade in herschapen is, met zijn heesters en verdere beplanting, met zijn mooi bloeiende tulpen en hyacinthen om het monument van Vlissing's beroemde schrijfsters hoe groot is dan ook hier de verandering Zoo heeft ook op Souburg ons zeer oude Oranjeplein zijn evolutie doorgemaakt of medegemaakt. Stond onze oude kerk met

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1