WOENSDAG 14 APRIL, 'Eerste Blad No- 87 64e Jaargang —1926 BINNENLAND Stads= en Provincienieuws VLISS1NGSCHE COURANT Dit nummer bestaat uit 2 bladen ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- rheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS yan i4 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 cent bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Kcop en Verkoop. Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz. prijs, bij vooruitbetaling van 1—5 rege'.s 0.75, elke regel meer 15 cent. Familieberichten van 16 regels i 1.70, iedere regel meer 26 cent. Eetfste Kamer. De Eerste Kamer is gisterenmiddag te 2 uur weder in openbare vergadering bijeen gekomen. De eenige spreker was de heer De Vos van Steenwijk die het woord had gevraagd voor een persoonlijk feit. Hij had de ver gadering jl. Vrijdag verlaten en kwam nu terug op hetgeen de heer Van Embden dien dag had gezegd. In de „Vrijznnig Demo craat" van 17 September jl. is een Artikel geteekend M., opgenomen over de Troon rede, waarin staat dat de coalitie een ver bond van partijen is welks doel het is mi nistersportefeuilles te veroveren. In de „Zwolsche Courant" staat een verslag van een lezing van den heer Marchant, waarin iets dergelijks staat. Van die zijde moet men dus niet te teergevoelig zijn. Spreker zegt dat 'voorbeeld niet te willen volgen. Als hij dat mocht hebben gedaan, bood hij de Kamer, niet den heer Van Embden zijn- verontschuldiging aan. De voorzitter verzocht de leden daarop in de afdeelingen te gaan en verdaagde de vergadering tot Dinsdag 27 April des na middags 2 uur. Het Nederlandsch-Belgische verdrag. De „Libre Belgique" meldt, dat de Bel gische gezant te 's-Gravenhage gisteren ochtend een langdurig onderhoud met Van- dervelde heeft gehad over het Neder- landsch-Bélgisch verdrag inzake de Schel de. De gezant had Vandervelde den indruk gegeven, dat de ratificatie van het verdrag door de Nederlandsche Kamer verzekerd is, behalve voor war de socialisten betreft, die onder pressie staan van de vakvereenigin- gen in de Rotterdamsche haven. Mr. Limburg Staatsraad. Tot lid van den Raad van State is be noemd mr. Limburg, oud-lid van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland. Belasting op hengelen. Naar „de Tel." verneemt, is een wijziging van de Visscherijwet in voorbereiding, waarvan de bedoeling'is om, naast enkele kleine technische verbeteringen, eenige be perkende bepalingen ten aanzien van de hengelsport in het leven te roepen. Daartoe zullen de prijzen van de visch- acten verhoogd worden. Het ligt in de be doeling om den prijs van een vischact^ geldig voor de binnenwateren en rivieren te bepalen op 7.50 per jaar en van. een vischacte voor de rivieren op 2.50. Verder zou een gewone hengelacte wor den ingevoerd, waarvan de prijs 0.50 per jaar zal bedragen, zoodat het dus niet meer mogelijk zal zijn kosteloos te hen gelen. Daar een en ander nog in een stadium van voorbereiding verkeert, kan het nogf wel eenigen tijd duren, alvorens deze wets wijziging bij de .Staten-Generaal aanhangig zal worden gemaakt. Schoolartsen. De vereeniging „Volksonderwijs" heeft aan Gedeputeerde Staten der provinciën een adres gezonden, waarin zij het rapport mededeelt der commissie door haar inge steld tot onderzoek van de beste wijze van inrichting van het instituut schoolartsen ten piattelande. De commissie kom in haar rapport o.a. tot de volgende conclusies De eenige wijze, waarop in het school toezicht ten piattelande behoorlijk kan wor den voorzien" is de aanstelling van districts- beroeps-scfooolartsen. De beste oplossing is een uniforme rijks regeling geldende voor het geheele land. Ook van een provinciale regeling kan een zeer goed resultaat worden verwacht. Aan gezien de rijksregeling in de eerste, tijden met te vóórzien is,en aangezien verder verschillende provinciale besturen reeds blijk hebben gegeven van hunne bereidwil- bgheid, in dezen het initiatief te nemen, nmet aan een provinciale regeling voorloo- P'g de voorkeur worden gegeven. De combinatie van schooltoezicht met an- <tere takken van geneeskundige overheids- *0r8 (zuigelingenzorg, tuberculosebestrij- hoewel niet noodzakelijk lean voor het platteland hare voordeelen hebben. De schoolarts moet kunnen beschikken over de hulp van een verpleegster. Voor d't doel zou naar medewerking van de af delingen van het Groene of Witte Kruis winnen worden gestreefd. Nieuwe muziekuitgaven. Wij ontvingen twee nieuwe muziekuitga- en.^ Het eerste is getiteld „Vertrek naar talmarsch van L. Leistikow, kapalmees- m Vïn-liet sta^muziekkorps te Helder. De arsch is opgedragen van den heer mr. J. L.|JaSer, kapitein ter zee. Deze compositie J10°rt onder de militaire muziek en is be roet om onder het marcheeren der troe pen te worden gespeeld. Het is een opge wekte, prettige marsch. Het tweede muziekstuk is een compositie van den heer Gijs van der Hulst, getiteld „Swallons Boston". De componist is nog geen 20 jaar en het is zijn eerste muziek uitgave. In achterstaande advertentie wordt be- kend gemaakt, dat beide composities ver- kriigbaar zijn in den boekhandel van den heer Landsman. VLISSINGEN, 14 APRIL. Kon. Maatsch. de „Schelde". Naar wij vernemen zal aan aandeelhou ders der Kon. Maatsch. „de Schelde" wor den voorgesteld over het afgeloopen boek jaar 8 dividend uit te keeren en aan aandeelhouders van de naamloóze vennoot schap Nationaal bezit van aandeelen Kon. Maatsch. „de Schelde" 8J/2 Het Emmabloempje Zaterdag 17 April as. zal de Emmabloem door dames, die zich daarvoor welwillend beschikbaar stellen, aan de ingezetenen ten verkoop worden aangeboden. De opbrengst komt geheel ten voordeele der Vereeniging tot bestrijding der Tuber culose alhier, wier doel zoowel omvat het verleenen van hulp aan reeds zieken als het scheppen van gezonde en betere levens omstandigheden voor voorbeschikten, in 't bijzonder van kinderen, opdat daardoor de weerstand tegen de zoo gevreesde ziekte zal wordeh verhoogd. Waar de sterfte aan tuberculose in onze gemeente de laatste jaren weer aanzienlij ke stijging vertoont, is verdubbelde werk zaamheid geboden. Mogen de dames-verkoopsters door vele en zoo mogelijk ruime giften voor hun vriendelijken arbeid worden beloond en daardoor de record-opbrengst van het vorig jaar 829.79) opnieuw worden be reikt of misschien nog worden overtroffen. Uitvoering „Hosanna". De Christelijke zangvereeniging „Hosan na" gaf gisterenavond, met medewerking van het aan deze vereeniging verbonden Kinderkoor, in het Concertgebouw een uit voering, tevens de eerste onder leiding van den heer J. W. Bommeljé. Daar wij dezen avond voor het eerst dit koor hoorden, kunnen we geen vergelijking maken met vroeger gegeven uitvoeringen, maar wel kunnen/we vaststellen dat „Hosanna", zoo wel als het Kinderkoor, er zijn mag en haar plaats met eere inneemt. Getuige de meer dan gevulde groote zaal, waren de verwachtingen nog al hoog gespannen, en zonder twijfel heeft de ver eeniging daaraan beantwoord. In den heer Bommeljé heeft het koor een uitn%menden leider gevonden, die blijkens het dezen avond gepresteerde, niet met half werk te vreden is, maar wat hij brengt, tot in fi nesses heeft afgewerkt. De voortdurende, nauwlettende attentie voor zijn rustige en toch bezielende leiding deden uitkomen, dax hij in den nog slechts korten tijd van sa menwerking dezen eisch niet alleen aan zijn koor heeft weten op te leggen, doch dien ook met animo heeft doen aanvaarden. Een genor was het, het Kinderkoor te hooren en te zien zingen. Te hoo- ren, omdat het alles zoo zuiver klonk behoudens dan het even zakken in het eer ste nummer omdat het alles zoo fijn werd weergegeven. Te zien, omdat de kinderen met voorbeeldige aandacht er bij waren en velen van hen duidelijk waar neembaar alle vermogens offerden, om het beste te bereiken. En daarin zijn ze ge slaagd. „Aan den Nacht" was een juweel tje, het „Woud-Concert", hoewel eenigs- zins gejaagd, was een keurig, verdienste lijk gezongen nummer, en de door het ap plaus uitgelokte herhaling van enkele cou pletten was volkomen ad rem. De uit spraak onderscheidde zich gunstig bij die van andere kinderkoren en aan de moeilijke ademhalingstechniek was de noodige zorg besteed toch is de laatste nog wel voor verbetering vatbaar. Reeds voor den uitvoeringsavond was het ons opgevallen, dat het programma met smaak was samengesteld. Geen enkel ba naal nummer, geen enkel ook, op effect bejag berekend. Alles ademde rast en waardigheid. De vertolking van dat pro gramma door het groote koor overtuigde ons van den ernst en den goeden wil, om daarin voldoening te schenken. Dat altijd mooi blijvende „Verheugt U, gij Volk'ren" van Möhring was de inzet, vol en statig. Het baadde zich in den war men gloed, waarin dit lied alleen mooi kan zijn. Toch hebben we er een gebrek in geconstateerd, en we zouden daarvan een algemeene opmerking willen maken, omdat hetzelfde ons meermalen is opgevallen in de crescendo's is het koor te zwak. Het zwellen, het uithalen komt niet voldoende tot z'n recht, en voornamelijk de sopranen zijn hieraan debet. „Gods lof in de natuur", het bekende Beethoven-lied, maakte hierop een zeer gunstige uitzondering. Dat was af in dit opzicht, daar ontplooiden de stem men zich volledig, en werden ook de forto's er flink uitgehaald. Ondanks dit euvel lag er den geheelen avond warmte en bezieling in de voorge dragen liederen, 't Was alles stipt en cor rect. In „Zacht zingt de Zee", een heel mooie compositie van Zijderlaan, die stem mingsvol werd weergegeven, wisselden tenor en bas keurig af, en losten overigens de partijen als het ware tot een heerlijke eenheid in elkaar op. 't Gaat niet aan, van het nogal uitge breide programma ieder nummer afzonder lijk te bespreken. We volstaan met nog enkele ervan aan te stippen. „Nacht" van Schubert was in alle op zichten welverzorgd. Een waarlijk niet ge makkelijk lied als „O Nederland Let op U saeck" (Leo Mens) werd pittig, met uitnemende voordracht en vol uitdrukking gezongen. „Ons lied van de Zee", een vlot- loopende toonzetting van P. Hartog, werd in overeenstemming met den wensch van den componist, met geestdrift vertolkt en ook de verschillende tempo's behoorlijk uitgewerkt. Het laatste couplet van „Mor genlied" (ook van Hartog) vonden we iet wat gejaagd, en vooral hier kwamen de sopranen tekort in kleur en kracht. De „Kerst-Cantate" van A. Trutschei Jr. kunnen we als muzikale schepping met te weinig zeggingskracht niet bewon deren-; op de uitvoering ervan was niets af te dingen. De sopraan-soliste gaf een bekoorlijk en zuiver geluid. Heel mooi en met rijk gevoel doortinteld van Julius Röntgen, dat „Een Kindeke ge- geboren." Het meest hebben we genoten van het laatste nummer 0ud Paaschlied" van Pratorius, dat in keurigen stijl werd weer gegeven. De met verdienste gezongen kwartet-gedeelten deden zuivere, diepe stemmen hooren en het koor sloot zich tel kens weer met enthousiaste bezieling aan. Met waardeering maken we melding van de goed verzorgde tekstboekjes, waar in we echter gaarne bij zooveel mogelijk alle liederen de namen der componisten zouden zien aangegeven. Als we bovendien in aanmerking nemen, dat „Hosanna" alle nummers, behalve de Kerst-Cantate, a capella heeft gezongen, dan vertolken we zeker het algemeen ge voelen, door de vereeniging te danken voor dezen mooien avond. Nieuwe foto's in onze Tijdinghal. Een drietal groote foto's van het eerste Ned. Paedagogisch Congres, dat te Am sterdam gehouden wordteen overzicht in de versierde Luthersche Kerk tijdens de openingszitting, op den kansel prof. R. Ca- simir een overzicht genomen van de slot zitting vanaf den kansel, en een foto van het bestuur van de razzia onder de Am- sterdamsche wielrijders, waarover wij gis teren een en ander mededeelden ..In de lente des levens" tusschen de bloesemende takken... van de opening der R. Kath. Vakschool voor meisjes te Amsterdam door minister Waszink. Een zilveren jubileum. De heer A. van Schijndel, ladingmeester bij de stoomvaart-maateschappij „Zeeland", herdenkt heden den dag waarop hij vóór 25 jaren als zoodanig werd aangesteld. Dagelijksch opzichter. Tot dagelijksch opzichter bij de vernieu wing van de beschoeiing aan de oude ha ven te Cortgëne is door Burg. en Weth. benoemd de heer W. Vader, gediplomeerd waterbouwkundige alhier. Zelf in overtreding. Gisterenmiddag reed een heer op een motorrijwiel over het rijwielpad langs den Koningsweg. Voor hem reden eenige wiel rijders, een heer. en een paar dames naast elkander. Waar op herhaaldelijke waar- schuwingssignalen van den motorrijder, om plaats voor hem te maken, niet werd vol daan, was hij genoodzaakt het rijwielpad te verlaten. Hierover verstoord zeide hij een paar leelijke woorden tegen den wiel- rijdenden heer, die hoogelijk verontwaar digd zich daarover bij de politie beklaagde. Hij werd echter dadelijk in het ongelijk gesteld, omdat de wet verbiedt het naast elkander rijden op een rijwielpad, in het geval dat andere motorrijders of wielrij ders wenschen te passeeren. Hoe noodzakelijk is het toch dat wiel rijders zich op de hoogte stellen van de eenvoudige bepalingen der motor- en rij- wielwet, zulks niet alleen in het belang hunner eigen veiligheid, doch ook in dat van anderen. Een aanrijding. Gisterenmiddag werd in de Vrouwestraat een handwagen, beladen met groenten, welke behoorlijk aan de rechterzijde van den weg stond, door een voorbijkomende automobiel aangereden, waardoor schade aan den handwagen ontstond. De politie stelde een onderzoek in, in hoeverre de automobilist aansprakelijk kan worden gesteld of gezondigd heeft tegen de regelen van het verkeer Een zeer gevaarlijk spelletje. Door de politie werden gisteren een paar jongens aangehouden, die op den boule vard en het strand een spelletje speelden door flesschen stuk te gooien, waarbij zij natuurlijk de glasscherven achter lieten. Hoe herhaaldelijk hebben wij op het ge vaarlijke hiervan gewezen en hoe is de medewerking van ouders en onderwijzers toch noodig om aan deze verregaande on achtzaamheid, welke reeds herhaaldelijke verwondingen aan voeten van kinderen kinderen veroorzaakt heeft, een einde te maken. Voor Volkenbond en Vrede. Gisterenavond werd in de sociëteit „St. Joris" de jaarvergadering gehouden van de afdeeling Middelburg van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, onder voorzit terschap varï den heer mr. J. F. van Deinse. De secretaris, de heer mr. M. W. G. van der Veur, bracht het eerste jaarverslag uit van de op 10 December 1924 opgerichte afdeeling. In dit verslag wordt herinnerd aan de verschillende spreekbeurten voor de afdeeling gehouden, doch ook aan enkele, die in het voornemen hebben gelegen, maar waarbij de sprekers, die hun komst toezeg den, later verhinderd waren. Het ledental bedraagt thans ongeveer 100. Aan de af deeling werd opgedragen door het hoofd bestuur om te trachten in andere plaatsen in Zeeland afdeelingen te stichten en ver klaarden de heeren Van Deinse en Herman Snijders zich bereid te Zierikzee, Goes, Terneuzen en Oostburg te spreken. De se cretaris meent te weten, dat te Goes een afdeeling in wording is. Aan het einde van het verslag wekt de se cretaris op te blijven werken voor het be ginsel der vereeniging, opdat de geest van Loca'rno al meer en meer doordringt. Hef jaarverslag van den secretaris werd goedgekeurd, evenals de rekening van den penningmeester, den heer Ch. Boasson, welke rekening op 31 December jl. een te kort van 82.92 aanwees, wat nu door de inning der contributie over 1926 in een goed slot is veranderd, maar waarbij niet vergeten mag worden, dat de afdeeling voor 1925 weïd vrij vrijgesteld van de af dracht van 50 cent per lid aan het hoofdbe stuur en ook over 1926 nog niets heeft afgedragen. De voorzitter wees er in verband hier mede op, dat te veel leden zich houden aan de minimum contrbutie van 1, ge tracht moet worden ook meer leden met een hoogere contributie te krijgen, dan kan nog meer worden, verricht. De voorzitter herinnerde er verder aan, dat men ten opzichte,van den Volkenbond in een slechten moeson leeft, gezien het verloop der laatste vergadering. In verband hiermede leest spreker echter een uitvoe rige circulaire van het hoofdbestuur vbor, waarin er on wordt gewezen, dat het werk van Locarno niet voor niets is geweest. Nu juist moet men blijven medewerken aan voortzetting van den Volkenbond, die nood zakelijk is. Trouwens er is op de laatste vergadering geen sprake geweest van sa- belgekletter en is men niet van elkaar ge gaan om zich te wapenen voor den oorlog, maar met de overtuiging, dat het, als men in September weder bijeenkomt, beter zal gaan. Spreker meent, dat hieruit blijkt, dat ook door de afdeeling het werk met kracht moe- worden voortgezet. Verder deelt de heer Van Dernse mede, dat hij a.s. Vrijdag te Goes zal spreken, waar een afdeeling zal worden opgericht en Dinsdag te Terneuzen. Daar het bestuur er nog niet in geslaagd is om in plaats van den heer ds. M. van Empel, die wegens drukke werkzaamheden ontslag nam als bestuurslid, iemand van dezelfde richting bereid te vinden in het be stuur zitting te nemen, werd de voorziening in die vacature aan het bestuur overgelaten. Ten slotte deelde de voorzitter nog mede, dat besloten is 18 Mei, de datum van het bijeenkomen van de eerste vredesconferen tie, in het vervolg als de Vrededag te her denken en dat het bestuur het voornemen heeft dit jaar dien dag te vieren door een bijeenkomst, waarop de Volkenbonds film zal w.orden vertoond en een voordracht over het streven van den bond zal worden gehouden. De zuivelfabriek. „WaichereK". Gisterenmiddag had het bestuur van de Coöperatieve Melkinrichting en Zuivelfa briek „Walcheren" de leden met hun vrou wen en dochters uitgenoodigd tot een be zoek aan de nieuwe fabriek aan den Poe- lendalensingel, waarbij zij onder het genot van een kopje thee werden toegesproken door den voorzitter en door den adviseur, den heer Zwagerman, die in welgekozen worden het belang der nieuwe inrichting voor de boeren en in het bijzonder voor de leden uiteenzette. Hierna werd een kijkje genomen in de verschillende deelen der in werking zijnde fabriek en ook nu werd van alles met groote belangstelling kennis genomen. Vooral- voor de vrouwen was de wijze van boter maken, zooals die hier in het groot wordt toegepast, wat zij anders op de boer derij moeten doen, een belangrijk onder deel. Na afloop der wandeling vereenigden alle zich aan een koffietafel en ook daarna bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen en werden verschillende zaken de coöperatie en haar bedrijf rakende besproken. Werkloosheid te Middelburg. De werkloosheid te Middelburg neemt steeds grooter afmeting aan. Zoo waren er op 10 dezer bij de arbeidsbeurs in totaal ingeschreven 319 mannen en 11 vrouwen, terwijl deze aantallen op 11 April 1925 resp. bedroegen en 221 en 13. De grootste vermeerdering bij de mannen komt wel voor rekening van de ongeschoolde arbei ders, wier aantal klom van 91 tot 148, dus alleen hier een vermeerdering van 57 of ruim de helft der totale vermeerdering, die 98 bedraagt. Doch ook het aantal beroe pen, waarin personen werkloos zijn, is ver meerderd. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ger. Kerken. Beroepen te Baambrugge de heer J. C. Haartsen, cand. te Souburg te Soerabaja ds. P. van der Spek te Spij- kenisse. Ger. Gem. Bedankt voor het beroep naar 's-Gravenpolder door ds. H. Kieviet te Vee- n endaal. Zedige kleeding. De bisschop van Haarlem heeft zijn ge- loovigen gewezen op de noodzakelijkheid van zedige kleeding. Z.D.H. schrijft onder meer „Wij waarschuwen dus bij dezen, dat geen geestelijke tot een sacrament ook niet tot het ontvangen van het sacrament des huwelijks een vrouw of meisje mag toelaten, wanneer zij niet alleszins zedig is gekleed, en dat hij gehouden is, ook bij huwelijksplechtigheden, de bruidsmeisjes en bloed- en aanverwanten uit de kerk verwijderd te houden, wanneer zij zich in dezen niet aan de wetten der kerk onder werpen willen. Wannéér men ons vraagt, wat moet ver staan worden onder de woorden „zedig ge kleed", dan meenen wij ten dezen geen betere omschrijving te kunnen geven, dan die, welke is opgenomen in het reglement der wereldlijke" derde orde van den H. Francsicus De vrouwelijke leden moeten in hare kleeding ten allen tijde zorgvuldig vermijden a. ontblootingen of daarmede gelijk te stellen gebruik van doorschijnende stoffen, door uitsnijdingen lager dan de hals b. mouwen, die den bovenarm tot den elleboog niet bedekken of laten door schijnen c, doorschijnende vleeschkleurige voering of vleeschkleurig belegsel op plaat sen, die bedekt behooren te blijven d. rokken, die, op welke wijze ook, de zedig heid kwetsen". De bisschop wijst ook op de taak der school in deze. DOET UW SCHOENEN GÓED (Ingez. Mededeeling.) RECHTSZAKEN Kantongerecht te Middelburg. Door het kantongerecht te Middelburg zijn veroordeeld wegens Fietsen zonder lichtA. J., Vlissingen, tot 10 b. s. 10 d. h., P. S., Oostkapelle, tot 5 b. s. 5 d. h.; overtreding TrekhondenwetW. V., Zou- telande, tot 10 b. s. 10 d. h. met een voertuig de linkerzijde van den weg hou den C. J., Koudekerke, tot 8 b. s. 8 d. h.; dronkenschap J. L. R„ tot 5 b. s. 5 d. h. en J. J. de K., tot 3 b. s. 3 d. h., beiden Vlissingen met een motorrijtuig rijden zonder lichtA. S., tot 5 b. s. 5 d. h. en M. A B. tot 3 b. s. 3 d. h., beiden Mid delburg op straat noodeloos schreeuwen C. V., tot 3 b. s. 1 w. t., J. M., L. Ch. V. en C. M. D.„ ieder tot 3 b. s. 3 d. h., al len te Veere als bestuurder van een mo torrijtuig rijden zonder krachtig werkende remmen G. N. en A. B. R., ieder tot 3 b. s. 3 d. h., beiden te Vlissingen buiten noodzaak rijden over klinkerpaden A. B., Middelburg, tot 3 b. s. 3 d. h. met een rijwiel zonder noodzaak de linkerzijde van den weg houden J. v. B., Middelburg, en J. D., Souburg, ieder tot 3 b. s. 3 d. h. een trekdier onbeheerd laten staan A. B., Middelburg, tot 2 b. s. 2 d. h. buiten toestemming over een spoorweg loopen Th. A. T., J. de P. en R. M., allen Vlissin gen, ieder tot 2 b. s. 2. d. h. De gouden stoep. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Ledeboer, heeft geconcludeerd tot verwerping van het cassatieberoep van C. E. B. W„ bewoonster van het bekende beroovingsperceel Spinosastraat 6 te 's-Gravenhage, die wegens medeplichtig heid aan diefstal door het Haagsche Hof is veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf. Uitspraak 10 Mei. Mr. Ledeboer deelde mede, dat mej. A. M. A. L„ die wegens het opzettelijk bevor deren van ontucht is veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, inmiddels is overleden. De kuitenprikker. De kinderrechter te 's-Gravenhage heeft gisteren met gesloten deuren behandeld de zaak tegen den 16-jarigen jongen, die be kend is als de kuitenprikker. Overeenkomstig den eisch werd? hij ter beschikking van de regeering gesteld. Overtreding maximum snelheid. Voor het kantongerecht te Leiden heb ben eenige weken geleden eenige bestuur ders van auto's terecht gestaan, terzake dat zij in de bebouwde kom der gemeente Leiden met een snelheid hadden gereden, welke meer dan 15 K.M. per uur bedroeg. De politie-agenten, die zich op eenigen afstand van elkaar hadden opgesteld, had den dezen afstand niet zelf gemeten. Dit was namelijk geschied vanwege den dienst van gemeentewerken. De waarnemend kantonrechter, mr. A. J. Fokker, heeft al deze autobestuurders vrij gesproken, en zulks op grond, dat, wat be treft de lengte van het weggedeelte, dat blijkens de dagvaarding in het daar ge noemd aantal seconden was afgelegd, het proces-verbaal niets anders behelst dan dat dit blijkens opmeting vanwege den direc teur van gemeentewerken 194 M. lang zou zijn dat dit geen feit is door de verbali santen zélf waargenomen en evenmin on dervonden en dat mitsdien niet door den inhoud van de dagvaarding en de wettige bewijsmiddelen de overtuiging is gevestigd van het bewijs, dat de verdachten het hun bij dagvaarding ten laste gelegde feit heb ben gepleegd. Omdat zij niet dorst. Aardig frisch-uitziend jong dienstmeisje neemt op een mórgen den drank aan, die „goed voor elck" is, toen er een aanrijding plaats greep tusschen de tram en des melkboers onbeheerd gebleven melkwagen. Het dienstmeisje werd naar aanleiding daarvan voor het kantongerecht te Leiden opgeroepen om als getuige te komen ver klaren wat zij van deze aanrijding gezien had. Zij had echter op de oproeping niet gereageerd maar was kalm weggebleven. In de gisteren gehouden zitting van het kantongerecht te Leiden was zij echter wèl verschenen, maar nu als verdachte. Op de vraag van den kantonrechter, waarom zij aan den eersten oproep geen gehoor gege ven had, antwoordde zij „omdat ik niet dorst", en nadat twee geldboeten van ƒ4 tegen haar geëischt waren en zij gelegen heid kreeg zich te verdedigen, deed zij dit met de vier woorden die haar geheelen ge moedstoestand weergaven „omdat ik njet dorst".

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1