monri 150 100 25 DSCHE ELEN ZWIENEN a Advertsntiü KWATTAS5' JAV2VREEP VRIJDAG 9 APRIL Eerste Blad IVO. ®3 64e Jaargang 1926 ZONEN gsche Maatschappij ih Djtgan: firma F. VAN DE VELDE Ir.,Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen ClUU een ongeluk. UUU BINNENLAND Stads- en Provincienieuws ci Beter dan Goed: DE BESTE at" worden uit- digd van in elk baar materiaal. eenvoudige, xe-uitvoering. VI GRONINGEN IGEN Vlissingen agd nette Winkeljuffrouw. Firma HAARSMA, aat 31. agd en slaapkamer dig pension, in gezin zon :ren. Brieven met prijsop- week, letters K. C„ issingsehe Courant". is ziekte een net dagmeisje 1. Adres Glacisstr, 112 winkelmeisje Adres W. M. HAC- Jacobstr. 7, Vlissingen, ap jonge itsche, herder, zwartdek, bekroonde ai- Korte Groenewoud i jet dagmeisje Adres Walstraat 1 jp een net rgerwoonhuis en vruchtboomen. E. SINKE, B 293, SM et dagmeisje in klein gezin. Bureau „Vlissingsét LAMBOOY, Bellamy- agt terstond een netten -oopjongen, den 14 jaar. ovenwoning idres Groenewoud II- r gevraagd een kleine 'e bovenwoning bejaarde menschen letters J. X., Bureau >che Courant". i-Middelb.-Rotterdau :hengelegen plaatsen R VAN~ PASSAGiïW ÏDEREN EN VER April 9 12 13 T, I1U. t. Bi. nr. tgl5 asinge ag 's -lburg f. Ill r,i 9 -en" wordt WMfg morretis ten uuu> j gevaren. rmatiën t6 bekomw N.V. TranaporMD Erven Q. Vw h. v.OC Sebra. VLISS1NGSCHE COURANT rDNNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen endegemeenten op Walcheren/2.20 per 3 maanden. p co door het geheele rijk 2.50. Voor België en de overige landen der Post-Unie, bij wekelijk se verzending 4.15bij dagelijksche verzending ƒ6.10. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels 1.10voor iederen regel meer 26 cent. Familieberichten van 16 regels 1.70. Reclames 52 cent per regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 75 cent, voor eiken regel meer 15 cent. Bij abonnement speciale prijs. pe abonné's in ^'tbezit eener 1000 Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Dit nummer bestaat uit 2 bladen B. EENHOOffl gjg OOSTEBHO® BUITENH® Examens ziekenverpleging. pe minister van arbeid, handel en nij verheid heeft aangewezen als regeerings- deskundigen voor het bijwonen van de »n 1926 af te nemen examens ter verkrijging van het dioloma voor de gewone zieken verpleging (diploma A) R. E. G. van der Heijden te 's-Hertogen- bosch, tevens aangewezen tot voorzitter van de districtcommissie, J. C. Gieben te Middelburg, L. J. H. H. Crobach te Heer len dr. M. H. L. J. Duqueste te Roermond, A.J. H. Hintzen te Maastricht, dr. J.-A. Klein Swormink te Breda, M. R. v. d. Loo te Eindhoven en rA. Staverman te Vlissin gen, voor de ziekeninrichtingen in de pro vincies Limburg, Noord-Brabant en Zee land. Christelijk-Historische Unie. De Christ. Historische Unie hield giste ren haar jaarvergadering te Utrecht, on der leiding van den heer J. ter Haar te Amsterdam. Na een openingswoord van den voorzit ter werd door den heer dr. J. Th. de Visser de jongste kabinetscrisis en haar oplos sing ingeleid. Mén heeft mij verzocht, zeide hij, als voorzitter der Chr.-Hist. Tweede Kamer fractie, dit onderwerp in te leiden. Dit ver zoek bracht mij in een tweestrijd door de ■igenaardige positie, welke ik zelf tijdens die crisis heb ingenomen. Toch gevoelde hij, dat hij ten slotte als voorzitter van de fractie een taak te vervullen heeft, te ern stiger, daar wij Kamerleden om zoo te noemen vertrouwensmannen zijn, wat in iet bijzonder geldt van haren leider. Om reden heeft hij dan ook aan het verzoek foldaan. De voornaamste aanleiding tot de laat ste politieke crisis was niet het gezant schap bij het Vaticaan gelijk dat in 1915 ras voorgesteld, maar het voorstel tot be stendiging van het destijds tijdelijk inge stelde gezantschap. Spreker wierp daarna :en uitvoerigen terugblik op het in 1915 in iet leven roepen van het tijdelijk gezant schap en de behandeling van het voorstel n de T\yeede Kamer en besprak de be stendiging van het gezantschap in 1920. Op lat oogenblik werd voor het eerst het beginsel van het herstel der Nederland- che legatie aan de orde gesteld als ge- eischt door 's lands belangen. Van R.-K. zijde is toen een groote fout segaan en de onjuistheid verkondigd, dat nen zich thans niet meer in principieele cwesties moet begeven, maar dit had moe- en doen in 1915. Dr. Nolens sprak toen iet komt mij voor, dat de principieele be zwaren, die heden gehoord zijn, tot hun recht hadden moeten komen in 1915. Er is nu alleen een kwestie van gradatie, een gradueel verschil, want de zaak stond prin cipieel in 1915 gelijk zij nu staat. En dat werd beweerd niettegenstaande mr. Loh man uitdrukkelijk in 1915 had gezegd, dat ils het om het principe was gegaan hij zou egen gestemd hebben. Die fout, door de v-K. begaan, heeft zich gewroken. Sterk iwam men toen onder den indruk, dat het lier een Roomsch belang geldt, dat men tort et a travers wilde behartigd zien. Lohman was zeer verstoord. Ook ik, al ius dr. De Visser, heb meermalen mijn nisnoegen over deze houding betuigd en zelfs in die dagen met Lohman over de nogelijkheid van mijn uittreden uit het ka- )inet gesproken. Wat hij mij echter beslist intried met het oog op de uitvoering van te L O.-wet. Nadat spr. zeer uitvoerig de lehandeling van het voorstel inzake het gezantschap bij het Vaticaan in de Tweede tamer had ter sprake gebracht, zei hij, dat nj niet wist of Lohman al klinkt het op iet eerste hooren vreemd wel tenslotte °or het amendement-Kersten zou hebben gestemd. Zeker zou hij dit gedaan hebben j>P het dreigement van dr. Nolens, dat on tegenzeggelijk een zware politieke fout is séweest en blijft, maar of hij liet zou vol gehouden hebben na de politieke manoeu- re, Van. mr. Marchant, is bij hem aan Cm twijfel onderhevig. Men moge hierover verschillende den- en, vast staat dat onze Kamerfractie met ar verzet bleef in de lijn, welke zij steeds «»?evo^-d en n,ema"d kan haar daarvan v*rwii} maken. Het komt mij dan ook hpo c v00r> dat voorturend de er bnoeck Henkemans als de booze ge- dratWorcl* beschouwd, die de schuld zou J£* van de staatkundige moeilijkheden, dr j eJ gekomen zijn. Ten slotte besprak nieuwe kabinet.06 totstandkominS van het toegejuichtV3n df' de Visser werd IevendiS de0l!ü!!?dei,ijk hierna kwam" aan de orde Hist n evenin£en» waarin de Chr.- nissên aüe'i ge!et op de politieke gebeurte- eenstPiw atste 5 maanden, zich in over stemming met de houding der Christ.- spreekt te^n£a+Ct,e bij vernieuwing uit ban. gezantschap bij het Vati- Sie^wast«!l'er0v.er een breedvoerige discus- heid vjifï0 werd me* groote meerder- zal woi-h! men besloten dat geen motie n aangenomen. De voorzitter constateerde nu, dat aan heel Nederland gedemonstreerd wordt, dat in deze partij nog eenheid heerscht. In de middag-bijeenkomst werd mede- deeling gedaan van den uitslag der be stuursverkiezingen. Benoemd werden mr. J. Schokking, dr. J. Th. de Visser, mr. R. van Veen en dr. J. Voorsteegh en na herstemming ds. H. van Eyck v. Heslinge te Berlicum. Nadat nog een hulde-telegram was ver zonden naar H. M. de Koningin en eenige organisatorische aangelegenheden waren behandeld, ging de vergadering uiteen. Staatkundig Gereformeerde Partij. Onder leiding van het Tweede Kamerlid ds. G. H. Kersten, werd Woensdag te Utrecht onder groote belangstelling de algemeene vergadering gehouden van de Staatkundig Gereformeerde Partij. De voorzitter hield een rede, waarin hij de gebeurtenissen op politiek terrein in het afgeloopen jaar naging. Een telegram van hulde werd gezonden aan H. M. de Koningin. Op aandrang van ds. Zandt besloot de vergadering de rede van den voorzitter in druk te doen verschijnen, teneinde te die nen als propaganda-materiaal. Secretaris en penningmeester brachten hun verslagen uithet bleek, dat de partij in het afgeloopen jaar met 13 kiesvereni gingen was uitgebreid haar financieele toestand geeft reden tot tevredenheid. De aftredende bestuursleden, ds. Barth van Alphen en ds. Zandt van Delft, werden herkozen. Verschillende voorstellen door de kies verenigingen ingezonden werden behan deld. Tijdens de vergadering werd 3000 beschikbaar gesteld voor een partijbestuur met een vast secretariaat. VLISSINGEN, 9 APRIL. De films van het Instituut voor Arbeiders- Ontwikkeling. Gisterenmiddag om 3 uur werden in het Alhambra-theater eenige films vertoond, die heel wat afweken van die, welke ge woonlijk in de matinée's worden afge draaid, films, die een min of meer propa gandistische strekking hadden. Nadat een komische rolprent was afgedraaid, werd vertoond de opname, die gemaakt was van folkloristische merkwaardigheden, alle in verband staande met het lentefeest. De koe ken ruitertjes en paardjes van Schouwen zinnebeeldige voorstelling van het drijven der paarden in zee, nadat ze den heelen winter op stal hebben gestaan en het gebruik om met den vastenavond Maandag een wedstrijd te houden om een ellenlange metworst en groote krentebrooden, ge bruik, dat nog in Boxmeer in zwang is en bij welke gebruiken de bierkroes lustig rondgaat, werden geplaatst tegenover het Pinksterfeest zooals dat gevierd wordt op de Paaschweide bij Vierhouten in Gelder land door de iA. J. C.. Hier geen gebruik van het brouwsel en toch vreugde, hier on gedwongen vrijheid en toch orde en regel maat. We zagen ze wat niet te waar- deeren schat vormt dat gezamenlijke kamp leven optrekken, in drommen als 't wa re, naar het Makkerhuis, in welks onmiddel lijke nabijheid door vrijwilligers onder de jongeren ae tenten waren opgeslagen. We hebben ze van den vroegen morgen tot den laten avond 't wasschen en ontbijten, maar ook de fakkeloptocht bespied we hebben hun genoegens gedeeld het dan sen en spelen, maar ook de opvoering var» het symbolieke zoeken naar Goudvreugde We hebben ze hun vreugde zien uitleven bij de opvoering van Bulletje en Boone- staak en het dansen om den Meiboom, maar ook zagen we het afscheid, het tot weer ziens. Tijdens deze film werd een duidelijke explicatie gegeven door den heer Jef Last, die doel en streven, maar ook het nut van de A. J. C. glashelder uiteenzette, waar- tusschen zoo af en toe liederen weerklon ken. Waren zoo 's middags de kinderen onder het gehoor geweest van bovengenoemden „explicateur", des avonds verzamelden de ouderen zich in het Alhambra-theater om te genieten van de film „het haringvis- schen". Na een inleiding van den heer Last, waarin hij de industrieele revolutie en haar gevolgen voor volkskunst, -cultuur en -ontwikkeling bespreekt, deelt hij mee geen film te zullen geven, waardoor de harts tochten worden opgewekt, ook geen sen- sationeele film, maar evenmin een zuivere leerfilm. Hij wil met de' rolprent een inzicht geven in het leven der kameraden in het visschersleven en ons inziens is hij daarin ruimschoots geslaagd. Hij heeft ons een kijkje gegeven in het gevaarvolle bestaan, waarin' de menschen niet alleen blootstaan aan de zeegevaren, maar ook aan die van ziek te worden op zee, zonder al te veel geneeskundige hulp, aan die van zich te wonden bij pogingen om de visch houdbaar te maken gedurende het 4 tot 8 weken verblijf op zee. Na een beschrijving van de eigenlijk al te beperkte ruimte aan boord van den logger en een uitgebreide bespre king van het werk tijdens de vischvangst (netten uitzetten, inhalen, boeten, als het noodig is, kaken en verpakken) gaan we eerst aan boord van het hospitaalschip zouden we kort kunnen zeggen en daar na vertrekken we uit Vlaardingen met een (Ingez. Mededeeling.; logger zelf. Eerst wordt ons echter een beeld gegeven van de ontwikkeling der haringvisscherij, die, dank zij de uitvinding van het haringkaken, zoo'n groote vlucht heeft genomen, dat ze, in tegenstelling met de walvischvangst, den naam kreeg van groote visscherij. Maar er hangen dan ook tal van bedrijven mee samen tonnen- makerij, mandenvlechten, touwslagerij, ijs fabrieken welke we alle in overzicht te zien kregen. Na gewezen te hebben op de verschillende wijzen van vangen, zagen we de visschers in hun moeitevol bedrijf bezig en waren toeschouwers van het uitzetten en inhalen der netten, het kaken der vis- schen wat niet gekaakt kan worden, wordt aan wal gebracht als steurharing, die dan gerookt wordt tot spekbokking en ten slotte het aan wal brengen en op de markt, waarbij gewezen werd op het ge bruik om de bemanning percentsgewijze van de opbrengst der vangst te be talen. Ook zijn we van IJmuiden uitgevaren met de trawlers, waarop we het zgn. „spe ten" van de visschen zagen. Daar deze laat ste schepen voor 10 a 14 dagen uitgaan, wordt aan boord gemalen ijs meegenomen, waarin de visch wordt verpakt. Na den in druk van het bedrijf gekregen, legde spre- der den nadruk op het vele, dat in dit be drijf nog verbeterd kan worden door orga nisatie. Na de pauze werd eerst een beeld gege ven van het feest ter gelegenheid van het 40-jarig„bestaan der Belgische socialisti sche partij, waarvan de machtige optocht ons een beeld gaf van de viering dezer ge beurtenis. Dat daarbij verschillende liede ren weerklonken, behoeft geen betoog. Hierop volgden eenige grepen uit de Len te- en Pinksterfeestfilm,die 's middags voor de jeugd werd vertoond, terwijl daar op volgde het Journaal, dat eenige momen ten uit de arbeidersbeweging toonde Wi- baut en eenige andere vooraanstaanden, het jubileum van Troelstra, van „het Volk" en de begrafenis van Heijermans. Nadat de explicateur de muziek had bedankt voor de keurige wijze, waarop ze hulp gebodeii had, moest de heer Last woorden van warmen dank in ontvangst nemén, waarop de mooie film was verklaard. Concert „Apollo" en Mannenkoor „D.O.U." Met genoegen hebben we gisteravond het concert bijgewoond, dat door de man- doline-vereeniging „Apollo" in samenwer king met het Vlissingsch Mannenkoor „Door Oefening Uitspanning" in „De Oude Vriendschap" voor een talrijk publiek werd gegeven. Met genoegen omdat we zelf hebben genoten van 't geen beide vereenigingen boden en het bij ons vaststaat, dat alle verstokte bevooroordeelaars, die deze uit voering beluisterden, meer waardeering voor goed© mandoline-muziek hebben ge kregen. „Apollo" geeft iets goeds, dat is weer bewezen. Het programma was met smaak samengesteld, de uitvoering ervan getuig de van degelijke studie onder een leiding, die ver boven het alledaagsche uitgaat. Wat de heer P. C. Oorschot dan ook be reikt, is bewonderenswaardig. Doch om met een mandoline-orkest iets moois te ge ven, moet ook aan bijzonder zware eischen worden voldaan, en alleen dan kan succes volgen. Voorbeeldige stiptheid en correct heid van maat, gevoelvol en bezielend spel, beide zijn in hooge mate bij „Apollo" aan wezig, maar dat alles is nog niet genoeg. De grootst mogelijke voldoening komt eerst dan, als het mandoline-spel in staat is, de sensatie van strijkmuziek te doen ondergaan, en dat is dezen avond herhaal delijk gelukt. In dit verband wijzen we op het tweede nummer „Mormorio del Mare" (Simone Salvetti), dat zoo ontroerend schoon was en zieletaal tot uiting bracht. Het legato, dat ons voor mandoline moeilijk schijnt, was uitnemend. Dat „ff conpas- sione" was ff en toch óók conpassione volledig beleefd. En wat een volkomen heid in die wegstervende laatste tonen „Ases' Tod" uit de Peer Gynt Suite van E. Grieg, dat nog hooger eischen stelde, en zoo mooi aansloot bij het voorgaande num mer, omdat in beide het uitdrukkingsver mogen in pianissimo werd geëischt, be koorde ons nog meer. De fijne mystiek en de stijlvolle somberheid van Grieg werd hier onverbeterlijk weergegeven. „Milena" van Mario Maciocchi bracht ons, dank zij de uitstekende vertolking, in de sfeer van het zigeunerleven, waarin ge voeligheid en hartstocht zulk een belang rijke rol spelen. Het syncopische, dat te vens het kernachtige van deze muziek uit maakt, werd correct, en toch niet overdre ven geaccentueerd. Vooral het laatste deel gaf levendig, karakteristiek spel. In „Cortège de Muguet", eveneens van Mario Maciocchi was het weer het fijn- genuanceerde, zangerig-ineenvloeiende spel dat onder bekoring bracht, en speciaal de guitaar muntte hierin uit De begeleiding bij „Rhapsodie" van Joh. B. Kok, kwam er nogal op aan, en vroeg veel, doch was keurig verzorgd. De uiteen- loopende tempo's kwamen alle tot hun recht en gaven blijk van een volkomen beheerschen aan de eene, en disciplinair volgen aan de andere zijde. Begin- en slotnummer waren beide mar- schen, die zeker lofwaardig werden voor gedragen, die zelfs meesleepten, maar die, in vergelijking bij de overige, dikwijls aangrijpende muziek van dezen avond, ons minder hebben beïnvloed. Het overige deel van dit concert kwam voor rekening van het Mannenkoor, terwijl nog een der program-nummers door beide vereenigingen gecombineerd werd uitge- yoerd. Het Mannenkoor heeft zich van zijn beste zijde laten zien. Het was voor de derde maal in dit seizoen, dat het zich liet hoo- ren, en met voldoening constateerden we weer, hoe de directeur, de heer J. A. Hol- laers, aan het koor zijn beste krachten wijdt. Er is goed gezongen. Eén ding echter dringt zich telkens weer aan ons op, dat men zich niet genoegzaam toelegt op het zingen in piano. Vooral de eerste tenor moest zich wat meer intoomen, het geheel zou er door winnen. Enkele der gezongen nummers hoorden we reeds eerder, wat we volstrekt niet als een aanmerking neerschrijven, vooral niet als ze mooier en beter zijn, dan een vorig maal. Het meest viel dat op in het „Ave Maria" van Fr. Witt. Dergelijke muziek is alleen maar zuiver te zingen na eindelooze oefening vandaar waarschijnlijk, dat dit lied èn in klankenuitbeelding èn in warmte van voordracht ons meer voldoening gaf. Nu was het de uit het hart tot het hart sprekende, volle wijding, aan religieuze muziek eigen. Prachtig en statig klonk dat „Dominus tecum". Van de nieuwe nummers heeft „De Noordzee", een schitterende toonzetting van P. M. Zijderlaan, uitstekenden indruk gemaakt. De inzet was perfect, de kern achtige muziek van den componist kwam goed tot haar recht, en de frissche voor dracht maakte het geheel tot een pittig, welgeslaagd nummer. Het „Avondlied", voor mannenkoor ge arrangeerd door den heer Hollaers, was zuiver aangevoeld, en werd geheel in over eenstemming met de bedoeling van den oorspronkelijken toonzetter uitgevoerd. „Het Koningskind" van Zijderlaan, een ballade op keurige muzikale vertolking, werd eveneens verdienstelijk gezongen. Het meest deed het Mannenkoor ons genieten in het derde deel van „La Festa Del Grano" (Mario Maciocchi). Met het spel van „Apollo" vormde zijn zang een buitengewoon goed geheel. Het Morendo van het mandoline-spel uit het eerste deei was treffend in het tweede deel was de solist even uit de maat, maar de klokken- nabootsing was subliem, en het streng .doorgevoerd, meesleepend rythme bewees, dat de spelers nog niet aan het eind van hun krachten waren. De mannenkoor-zang in het reeds ge noemde derde deel bracht ons in verruk king hier was het nu eens echt beschaafd en voor de keurige uitspraak van den Franschen tekst verdient het koor een pluimpje De solist gaf mooie, gave tonen en ook de eenige, zachte zang van het koor bewees, dat men wel kan Het niet zien van den leider was natuur lijk de oorzaak, waardoor in het laatste deel muziek en zang (deze achter de cou- lise aanvankelijk niet gelijk waren. Laten we besluiten, zooals we begon nen, met nog wat meer klem met groot genoegen woonden we dit concert bij, en we hopen, dat beide vereenigingen de vruchten van hun werk mogen zien. Overigens een combinatie als op dezen avond bevelen we van harte aan 't is óns best bevallen „Apollo" gaf dan ook wel verdiende uiting van zijn dank, door het Mannenkoor voor de welwillende medewer king, speciaal bij „Het Oogstfeest" ver leend, een herinneringsmedaille aan te bieden. Chr. Zangvereemging „Hosanna". Bovengenoemde vereeniging geeft op Dinsdag a.s. in het Concertgebouw een zanguitvoering onder leiding van den heer J. W. Bommeljé. De uitvoeringen van deze vereeniging trokken altijd groote belangstelling. Dit zal ongetwijfeld nu nog meer het geval zijn als gewoonlijk, omdat deze uitvoering de eer ste is onder leiding van haar nieuwen directeur, den heer J. W. Bommeljé. Er zullen door het koor liederen gezon gen worden van Mendelssohn, Schubert, Beethoven, Zijderlaan, Hartog en anderen, dus verscheidenheid genoeg. Iets nieuws op deze uitvoering is wel dat er alleen num mers gezongen worden voor het geheele koor. Alleen het laatste nummer van het programma is een dubbel kwartet met koor. Dit is ook het geval met het kinderkoor, dat dien avond een 5-tal liederen zal zin gen, waarvan het laatste een trio met koor is. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. In onze tijdinghal. Ter gelegenheid van het op 8, 9 en 10 April te Amsterdam gehouden Paedago- gisch congres werd in de St. Agnietenka- pel een Montesori-tentoonstelling georga niseerd. Eenige foto's daarvan geven weer moderne leermiddelen en een „huishoudelijk hoekje" uit de Montesori-school foto van den heer Guilaume Hesse, solo-cellist van de Groninger Orkest-Vereeniging, die met 1 September als 1 e solo-cellist optreedt aan de Philharmonie te Oslo (Noorwegen). Hotel Monopole. Het dames-duet Henny en Cato, dat on langs in het hotel „Monopole" in het café- chantant is opgetreden, zal op verzoek ook deze week zich weder doen hooren. Men zie de desbetreffende advertentie in dit nummer. Een nieuwe winkel. Morgen wordt door den heer Leon de Groot in de Kerkstraat no. 8 een filiaal geopend van zijn bekenden tabak- en siga- renhandel. De nieuwe winkel is geheel naar de laatste eischen ingericht en is daar een buitengewoon groote collectie van alle soorten tabak, sigaren en sigaretten tegen concurreerende prijzen voorhanden. Radio-diploma. Voor het examen als radio-telegrafist 2e klasse is geslaagd de heer H. J. van der Weijde, leerling van de „De Ruyterschool". De vliegtuigenfabriek te Veere. Uif betrouwbare bron vernemen wij, dat het bedrijf der Fokker Vliegtuigenfabriek te Veere binnenkort, waarschijnlijk reeds be gin Juni, zal worden opgeheven. De groote loods alsmede de machines en werktuigen zullen verkocht worden. Zooals waarschijnlijk bekend zal zijn is het hoofdbedrijf te Amsterdam gevestigd, waarheen dus vermoedelijk de technici ver plaatst zullen worden. Als oorzaak moet aangenomen worden, dat buitenlandsche bestellingen uitblijven en ons land zelf te klein is om een groote vliegtuigenfabriek aan het werk te kunnen houden. De machines der Koninklijke Luchtvaart-maatschappij vliegen betrekke lijk zonder ongelukken en daar de slijtage der vliegtuigen zich grootendeels slechts tot de motoren beperkt, ligt het voor de hand, dat nieuwbouw voorloopig niet dik wijls zal voorkomen. De vliegtuigen voor het Nederiandsche leger worden voor een deel uit liet buiten land betrokken en ook bij deze instelling valt hetzelfde waar te némen als bij de K L. M„ namelijk weinig ongelukken en zoodanige betrouwbare constructie der ma chines, dat zij jaren lang mee kunnen. Voor het vliegwezen is dit natuurlijk een verheu gend verschijnsel, daar het wel de veilig heid van het nieuwe verkeersmiddel de monstreert, doch voor de industrie in kwes tie en vooral voor het personeel der fabriek te Veere; dat grootendeels wel ontslagen zal worden is het gebrek aan werk een ramp. Ook de gemeente Veere zelf zal de fabriek noode missen. RITTHEM. De Coöperatieve Boerenleenbank hield Donderdagavond haar 10e jaarvargadering, welke goed was bezocht. Bij de opening wees de voorzitter, de heer H. M. van de Putte op het jubileum der bank, herdacht in korte trekken haar nuttig werk en spoorde de leden aan zoo veel mogelijk van de bank gebruik te ma ken. Door den kassier werd de rekening en de verantwoording over het boekjaar 1925 voorgelezen. Hieruit bleek, dat de bank nog in een gunstigen toesthnd verkeert. Door vertrek bedankten 3 leden, terwijl 7 nieuwe leden toetraden, zoodat de bank thans 93 leden telt. Tot voorzitter werd herkozen de heer H. M. van de Putte en tot lid van den raad van toezicht de heer W. Cevaal Pz. Tot plaatsvervangende bestuursleden werden, gekozen de heeren J. Breel en P. Schout. Het salaris van den kassier werd vast gesteld op 250. Aan het bestuur en den kassier zal voor de vergaderingen presen tiegeld worden gegeven. De rentevoet werd vastgesteld 3.84 voor spaargeld, 5 voor voorschotten, c/c voor provisie en 1/10 voor loopende rekening. KERK- EN SCHOOLNIEUWS De Juliana-kerk te 's-Gravenhage. De nieuwo Herv. Kerk te 's-Gravenhage, de Julianakerk is gereed en werd gisteren avond in gebruik genomen. De nieuwe kerk is gebouwd aan de Paardenstraat, hoek Kempstraat en Schalkburgerstraat. Het kerkgebouw heeft drie hoofdtoegangen, met trappenhuizen naar de gaanderijen, en twee zlj-ingangen. Tegen den achterwand is de kansel gebouwd, waarboven het mo numentale orgel oprijst. Langs de drie an dere zijden zijn breede gaanderijen ge bouwd. Men onderscheidt den koepel "als hoofdmoment, waartegen gegroepeerd zijn het langschip met de beide dwarsschepen, en daarvoor de ingangen met trappenhui zen. Het ruim bevat 1780 zitplaatsen, waarbij er slechts enkele zijn, waarvan men den predikant niet ziet. De kansel, het orgel, de banken en de koninginnelo-ge, welke laatste recht tegenover den kansel achter in het ruim gebouwd is, zijn van eikenhout, met spaarzame toepassing van koroman- delebbenhout. In alle banken zijn verwar mingsbuizen aangebracht. De muren zijn van rooden en gelen baksteen, de fundeerin gen, vloeren en de koepel van gewapend beton. De verlichting geschiedt door ramen van glas in lood, en des avonds hoofdzakelijk door één groote en drie kleine lichtkronen. Het orgel, dat ontworpen is door den

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1