DONDERDAG 8 APRIL No. S3? 64e Jaargang -1936 kamer-overzicht BINNENLAND Stads= en Provincienieuws VLISSIINCSCHE COURANT Eerste Kamer. De vergadering van de Eerste Kamer werd gisterenavond door den voorzitter ge- ooend met de volgende toespraak Het is mij een voorrecht om na een lange gedwongen vacande het feest te gedenken, dat onze geëerbiedigde Koningin en Z. K. H de Prins, zij het in huiselijken kring, ge vierd hebben. De Nederlanders juichten en baden het Vorstelijk echtpaar Gods zegen toe ook uit Oost en West kwamen vele bewijzen van hartelijke deelneming. Zelfs het buitenland deelde in de algemeene Ne- derlandsche vreugde. Het kon ook niet an ders Het vorstenhuis en Nederland zijn samengegroeid, in iedere provincie leven tal van ingezetenen, die hebben ondervonden, wat belangstelling en steun van de Konin gin en den Prins beteekeenen.Elders schreef .spreker dezer dagen in 'n tijdschrift eenige woorden over de heugelijke gebeurtenis. Spreker besluit met den wensch, dat de Eerste Kamer der Staten-Generaal nog vele jaren getuige moge zijn van het huwelijk der Vorstelijke personen. Spreker wijdt vervolgens eenige woorden aan de ramp, die Nederland trof, een natio nale ramp. Vrij plotseling werden meerdere provincies door onzen erfvijand, het water, geteisterd. Zonder de opofferingsgezindheid van de heele natie en het voorbeeldige werk van officieren, soldaten en matrozer, zou de ramp nog veel grooter geweest zijn. Wij hebben groote deelneming met de ge troffenen. Spreker sluit zich evenwel aan bij het antwoord, dat de voormalige minis ter van binnenlandsche zaken en landbouw gaf op de vraag van den heer Braat. Spre ker eindigt met dank te brengen aan de pers en verder aan allen, die hebben ge holpen bij de leniging van den nood. De redevoering werd staande uitgespro ken en aangehoord. De minister van financiën, de heer de Geer. legde daarna de regeerings-verklaring af, waarbij hij zich conformeerde aan de door hem in de Tweede Kamer afgelegde verklaring. Hij sprak de hoop uit, dat het gemeen overleg tusschen de regeering en de Eers'.e Kamer ook onder het tegenwoordig kabinet zoolang de politieke omstandigheden zijn aanblijven tot plicht stellen, goede vrucht zal dragen in het duurzaam belang van ons volk. Na enkele mededeeiingen van onderge schikt belang werd de vergadering ver daagd tot hedenmorgen II uur. De leiding van het postbedrijf. Onder de vorige regeering was het be sluit van den toenmalïgen minister van waterstaat, ir. Bongaerts, tot instelling van een directorium in den ministerraad gesanc- tionneerd. Het „Hbl." verneemt dat de nieuwe minister, de heer Van der Vegte, die zich nog beraadt over den vorm dei- leiding van het postbedrijf, zijn beslissing, eenmaal genomen, ook in den ministerraad zal brengen. De aanvaring tusschen Hr. Ms. „Java" en de „Bondowoso". Op 12 April jl. heeft in. de haven van Tandjong Priok een aanvaring plaats ge had tusschen het stoomschip „Bondowoso" van den Rotterdamschen Lioyd (Java-Ben- galen-lijn) en Hr. Ms. „Java". Laatstge noemd schip voer achteruit de haven in en liep toen op de „Bondowoso", die aan de boeien gemeerd lag. Beide schepen kregen ernstige averij. Het persbureau Vaz Diaz verneemt thans, dat de aan de „Bondowoso" toegebrachte schade door de marine aan de reederij zal worden vergoed. Omtrent het bedrag, dat de reederij ontvangt, kon de directie van den Rotterdamschen Lloyd geen inlichtin gen verschaffen, daar dit* te Batavia wordt vastgesteld. Internationale scheepvaartconferentie. Van 14 tot 16 April zal te Londen de derde bijeenkomst der Intern. Scheepvaart conferentie worden gehouden. Naar het persbureau Vaz Diaz verneemt, zal Nederland op deze conferentie vertegen woordigd worden door de heeren M. C. Koning, directeur van de Stoomvaart-maat schappij „Nederland" M. H. de Beaufort, directeur van den Kon.Hollandschen Lloyd A. Arrienr, directeur van de Holland- sche Stoombootmaatschappij iA. J. M. üoudriaan, id. van de firma Van Nievelt üoudriaan en Co., Bern. E. Ruys, direc teur van den Rotterdamschen Lloyd Ph. van Ommeren Jr., namens deze firma te Rotterdam, J. Ripperda Wierdsma en W. Piek, directeuren van de HollandAme rika Lijn mr. H. J. Knottenbelt, directeur van de Scheepvaart- en Steenkolen Maat schappij en J. B. v. d. Houven van Oordt, directeur van de Vereenigde Ned. Scheeps maatschappijen. Het Marinerampen-fonds. De stand -van het Marinerampen-fonds was op 31 December 1924 21.021, waar onder een bedrag van 20.213 aan effec ten. Er werd in 1925 2365 winst op de ^tecten gemaakt, uitgekeerd 420 en uit gegeven f 494, zoodat er een batig saldo was van 1478. Op 31 December 1925 was de stand van ^tfonds 22.500. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. »°or Burg. en Wetht. zijn de volgende orstellen aan den gemeenteraad gedaan dezen hebben wij de eer U voor te ppni aan ^en heer J- H. C. Sorber, over- vpr ,S*'S het daartoe door hem gedaan hptrS i eervo1 ontslag te verleenen uit z,Jn vnn van hoofd der openbare school ^..Uitgebreid lager onderwijs alhier, nnpmii ons v00r om> nadat bovenge- den h onts'ag door U zal zijn verleend, on i' i van 'ngang daarvan te bepalen 1 Juni 1926 Overeenkomstig het daartoe door hem gedaan verzoek hebben wij de eer U voor te stellen aan den heer J. H. C. Sorber eer vol ontslag te verleenen uit zijn betrekking van leeraar in wiskunde aan de Avond school voor Nijverheidsonderwijs alhier en den datum van ingang van het ontslag te bepalen op 1 September 1926. In een overgelegd adres verzoekt de heer D. Vreede, Koudekerksche straatweg nr. 3, alhier, van de gemeente te mogen huren een perceel tuingrond ter opper vlakte van 100 M\, grenzende aan het door hem bewoonde perceel. Adressant is genegen een huurprijs te betalen gelijk aan de rente van de koop som, welke de grond vertegenwoordigt. In verband met den koopprijs van 100 M2 tuingrond, zouden wij overeenkomstig bet advies van de commissie voor het grond bedrijf den huurprijs op 6 van 500 of 30 per jaar wenschen te stellen. Waar tegen bovenbedoelde verhuring bij ons college geen bezwaren bestaan, hebben wij de eer uwen raad voor te stellen bo venomschreven grond aan D. Vreede te verhuren tegen een huurprijs van 30 per jaar en voorts onder voorwaarden in een overgelegd ontwerp-besluit vervat Hierbij hebben wij de eer uwen raad ter goedkeuring aan te bieden de gewijzigde begrooting van ontvangsten en uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur, voor het dienstjaar 1925, welke door ons is nage zien en in orde bevonden. De verhooging met 10.274.12j/2 van ar tikel 2 der uitgaven is te wijten aan de bui tengewone uitgaven gedaan ten behoeve van de werkloozen, en wel door het ver strekken van geldelijken steun en bedee lingen in natura. Wij merken hierbij op, dat bij het vast stellen van de gemeentebegrooting voor 1925 met een zóó belangrijke overschrijding van de aan het Burgerlijk Armbestuur toe gestane subsidie ,geen rekening kon wor den gehouden. Eerst aan het einde van het jaar werd een verhooging van het subsidie bedrag gevraagd en een som van 4000 toegekend. Wij zullen trachten het benoo- digde bedrag te vinden uit den post „On voorziene uitgaven" en door af- en over schrijving op verschillende posten. Ten aanzien van artikel 4 der uitgaven zij opgemerkt, dat dit met een bedrag van 872.58 is overschreden door het verstrek ken van reisgelden enz. aan personen, die door tusschenkomst van de Districts-Ar- beidsbeurs, of op andere wijze elders te werk zijn gesteld. Van dit bedrag werd 95.94 van het rijk terug ontvangen. Van het bedrag ad 11.000 waarmede dt gemeentelijke subsidie moet worden verhoogd, is reeds bij raadsbesluit d.d. 17 December 1925, hr. 17, een bedrag ad 4000 aan het Burgerlijk Armbestuur toe gekend. Zooals uwe vergadering bekend zal zijn ligt vóór het perceel Kerkhoflaan nr. 1 een strook grond, waarop zich heesters en een prieel bevinden, die het uitzicht voor het aldaar vooral in den zomer drukke verkeer belemmeren. Teneinde den weg ter plaatse te kunnen verbreeden,hebben wij ons tot den eigenaar van dien grond, den' heer F. H. Timmer man, alhier, gewend met het verzoek be doelde strook grond aan de gemeente te verkoopen onder voorwaarde, dat door hem de heesters en het prieel, op dien grond aanwezig, zullen worden opgeruimd. Blijkens een overgelegd schrijven van den heer Timmerman is deze inderdaad bereid den vóór het perceel Kerkhoflaan nr. 1 buiten de rooilijn gelegen onbebouw- d'en grond met uitzondering van den grond waarin zich de toegang tot een kel der bevindt ter oppervlakte van 198.5 M2, zooals op een overzichtsteekening is aangegeven, tegen den prijs van 1 per M2. aan.de gemeente in koop af te staan. Waar wij dezen prijs billijk achten, heb ben wij de eer u voor te stellen het aan bod van adressant te aanvaarden en den grond hierboven omschreven aan te koopen voor een som van 198.50. Onder aanbieding van een tot uwen raad gericht adres van Francois Wielemaker Az„ landbouwer, te Oost- en West-Souburg, houdende verzoek om aan het perceel ka dastraal bekend gemeente Vlissingen, Sec tie B no. 116, grenzende aan de gemeente Oost- en West-Souburg en gelegen aan den Oost-Souburgschen weg door hem genoemd Oude Vlissingsche weg zijn bestemming als industrie-terrein te doen ontnemen en hem toestemming te verleenen daarop woningen te doen stichten, hebben wij de eer U het navolgende mede te dee- len. Het door adressant bedoeld terrein be hoort tot het gedeelte dezer gemeente waarvoor nog geen uitbreidingsplan krach tens artikel 31 der Woningwet is vastge steld, zoodat zijn meening dat dit voor in dustrieterrein is aangewezen niet juist is. Met het oog echter op de thans plaats hebbende havenuitbreiding zal zich weldra de behoefte aan een plan van uitbreiding van het genoemde gedeelte der gemeente zijnde het grondgebied gelegen ten oosten van het Kanaal door Walcheren doen gevoelen. In verband hiermede hebben wij dan ook tot het ontwerpen van een zoodanig plan opdracht gegeven, zoodat u te zijner tijd hieromtrent een voorstel zal bereiken. Wat het verleenen van vergunning tot het stichten van woningen betreft zij ver meld, dat deze krachtens artikel 5, le lid, sub ader Woningwet, door ons college kunnen worden verleend. Waar echter artikel 22, 1, der Bouw en Woonverordening o.m. voorschrijft, dat het verboden is te bouwen ten zij aan stra ten, welke van een rioleering zijn voorzien en aangesloten zijn op het gemeentelijk rioolnet, aan welken eisch het terrein van adressant niet voldoet, zal door ons op een eventneele aanvraag om vergunning tot het bouwen van, woningen ter plaatse afwij zend moeten worden beschikt. Op grond van het bovenstaande heb ben wij de eer u voor te stellen adressant in bovengenoemden zin te berichten. In een overgelegd adres verzoekt de Naamlooze Vennootschap „Stoomtram Walcheren" de aan haar over 1926 verleen de subsidie ad 665 te willen verhoogen $tot 1000. Zooals in de toelichting bij den betrek- kelijken post in de gemeentebegrooting voor 1926 werd vermeld genoot genoemde vennootschap gedurende de jaren 1906 tot en met 1925 een jaarlijksche subsidie ad 1000. Waar de minister van waterstaat bereid was de helft te vergoeden van het verlies over 1924, indien de betrokken streek de andere helft zou willen bijpassen, verzocht de vennootschap in het genot van een ge meentelijk subsidie te mogen blijven. Hierbij werd medegedeeld, dat, ofschoon het juiste bedrag van het benoodigde nog niet bekend was, dit in ieder geval niet meer dan 665 zou bedragen. Volgens verkregen inlichtingen was het tekort over 1924 op de begrooting der ven nootschap voor 1926 gedekt. Echter blijkt het aandeel, hetwelk de provincie Zeeland hierin zal bijdragen, thans lager te zijn dan waarop was gerekend. Bovendien heeft de provincie aan het ver leenen der subsidie ad 2963.30 de voor waarde verbonden, dat door de betrokken gemeenten en verdere belanghebbenden een subsidie tot gelijk bedrag worde toe gekend. Nu heeft de som' der subsidiën der betrokken gemeenten en van den polder Walcheren tot nu toe 2925 bedragen. Waar de vennootschap het verschil 2963.30—2925) van particuliere zijde hoopt te ontvangen, zou het benoodigde be drag derhalve bijeen zijn, indien alle be trokkenen de tot nu toe toegekende subsidie voor één jaar verlengden volgens de uit komsten van het jaar 1925 zal het subsidie over de volgende jaren minder dan f665 kunnen bedragen. Zooals reeds opgemerkt is, heeft de hand having van het oorspronkelijke subsidie ad 1000 voor 1926 uitsluitend betrekking op de nadeelige uitkomsten van het bedrijf, welke over 1924 waren ontstaan, daar over 1925 het verlies met meer dan de helft is verminderd. Wij kunnen hier nog aan toevoegen, -dat de overige subsidieerende gemeenten reeds aan het verzoek der N.V. Sreomtram Wal cheren hebben voldaan om nog voor één jaar verleng.ng te verleenen voor het voile bedrag der vroegere subs'die. Daar wij van meening zijn dat er alle reden is om het verzoek van adressante r te willigen hebben wij de eer uwen raad voor te stellen op het onderhavige adres gunstig te beschikken. VLISSINGEN, 8 APRIL. Herdenking van het 50-jarig bestaan van het Militair Tehuis. Gisterenmiddag werd door het bestuur in het Militair Tehuis een druk bezochte receptie gehouden. De navolgende perso nen en corporaties kwamen hun geluk- wenschen aanbieden De burgemeester en de heer M. J. Harts, wethouder, namens het gemeentebestuur ds. Janssen. leger- en vlootpredikant; ds. J. H. Ruijsch van Dugteren, legerpredikant de heer Van Steijn Callenfels, secr.-pen- ningm. van den Ned. Militairen Bond de heer en mevr. ds. Voorhoeve en verder afgevaardigden van de Kerkeraden der Ned. Herv. Kerk, Geref. Kerk en Evang. Luth. Kerk alhier bezoekers van het Te huis voor Zee- en LandmachtGeref. Jon- gelingsvereeniging„Patrimonium" het bestuur van het Militair Tehuis te Middel burg en van het bestuur van Burger „Pro Rege" te Middelburg. Het plaatselijk comité alhier overhandig de het bestuur een door dit comité bijeen gebrachte som gelds. Telegrammen met gelukwenschen waren ingekomen o.a. van luit.-generaal Weber en van de Nat. Landstormcommissie te 's- Gravenhage en verder talrijke brieven van oud-bezoekers van het Tehuis. Prachtige bloemstukken waren ontvan gen van de gezamenlijke bezoekers van land- en zeemacht van het Tehuis van het bestuur van het Tehuis te Middelburg en van den huisvader, zijn gezin en bezoekers van het Tehuis te Middelburg. Des avonds te acht uur had een feeste lijk samenzijn plaats, toegankelijk voor mi litairen en genoodigden. Ook de bezoekers van het Tehuis te Middelburg waren met den huisvader, den heer Kanon, tegen woordig. De zaal was keurig versierd met palmen en planten en gedrapeerd met de Neder- landsche driekleur en Oranjevlaggen. De planten en vlaggen waren belangeloos be schikbaar gesteld door de firma's De Witte en Pervoost. Een strijkje, gevormd door de familie Batten, zorgde den ganschen avond door keurige muziek voor de noodige afwisse ling. Aanwezig waren behalve de burgemees ter van Vlissingen, de garnizoenscomman danten van Vlissingen en Middelburg, de commandant der marine alhier, en de com mandant der Kon. marechaussee. De voorzitter, de heer P. G. Laernoes, opende de vergadering en verzocht te zingen Psalm 68 vs. 10, waarna hij voor ging in gebed. Vervolgens nam de voorzitter het woord en zeide ongeveer het volgende Heeren burgemeester en wethouders van Vlissingen en verdere leden van het eere comité, hooggeachte heer Van Steijn Cal lenfels, als vertegenwoordiger van den Ned. Militairen Bond, mej. Van Marle en den heer Van Marle, uit Wassenaar, die hier uw vader vertegenwoordigen waar voor we U zeer dankbaar zijn hem, naar wien dit Tehuis is genoemd en aan wien dit Tehuis zooveel te danken heeften vervolgens ds. Warner, vlootpredikant, en ds. Ruijsch van Dugteren, legerpredi kant militairen van zee- en landmacht het plaatselijk comité uit Goes, de stad die bekend staat om haar gulheid en het royaal steunen van die zaken die nuttig zijn, waar nooit tevergeefs een beroep wordt gedaan, hetwelk ook nu weer getoond is door de groote gift die ge hedenmiddag aan ons bestuur overhandigde en waarvoor wij U nogmaals dank zeggen verder het comité in onze gemeente, ook U onzen dank voor de mooie som gelds die we van U als bewijs van sympathie uit de burgerij mochten ontvangen, U allen roep ik een hartelijk welkom toe. Ook een woord van welkom aan het be stuur van het Militair Tehuis te Middel burg en het bestuur van het R. Kath. Mili tair Tehuis alhier, en ten slotte aan alle Kerkeraden, corporaties, begunstigers en belangstellenden in ons Tehuis, van harte allen welkom op ons 50-jarig herdenkings feest. Het is nu 50 jaar geleden, dat ds. Klomp, ds. Rutgers, de heeren Esser, Van der Poel en Dommisse, mannen die voelden ook voor de geestelijke belangen van onze mi litairen, de handen ineen sloegen en het plan maakten tot het stichten van een Mi litair Tehuis. Er behoorde moed toe het was dan ook in het geloof dat men begon aan dit werk met 54.50 aan vaste con- tributiën en 80 aan giften ineens. Het ging om onze jonge mannen. De soldaat was toen meestal niet in tel, maar 't waren toch de kinderen van ons volk. Veel moes ten ze ontberen, vooral wanneer ze kwa men van de dorpen en het platteland naar de vreemde garnizoensplaatsen, ver van huis in geheel andere omgeving, waar met de Christelijke beginselen, op enkele uit zonderingen na, weinig of geen rekening werd gehouden. Zij wilden den jongens een tehuis verschaffen, waarin ze in hun vrijen tijd iets konden terugvinden van het huise lijk leven, wat ze nu missen moesten. Deze mannen, wier napien ik U zoo even noemde en die voor sommigen uwer nog een bekenden klank hebben, stelden zich in verbinding met het Ned. Militair Verbond, het Verbond dat toen nog niet zoo lang geleden was opgericht (28 October 1874) door vooraanstaande Chr. mannen in ons leger, die wilden bevorderen het oprichten van deze Tehuizen. Dit Tehuis was het eerste dat met steun van den Bond werd opgericht. De middelen waren toen nog niet ruim, men begon op eenvoudige wijze en huurde in den Krommen Elleboog een huis en be noemde een huisvader. Deze eerste huis vader is er niet lang geweest. Toen kwam het bestuur in aanraking met A. Meerman, die benoemd werd en meer dan 37 jaar met zijn vrouw de taak vervulde van huisvader en huismoeder, en ik ben blij dat ik de ge legenheid heb om in dezen kring op den herinnerings- en feestavond hen nogmaals hartelijk dank te zeggen voor alles wat zij gedurende die lange reeks van jaren en onder veel minder gunstige omstandighe den voor het Tehuis en zijn bezoekers heb ben gedaan, en nog is de heer Meerman altijd bezig om voor de belangen van ons Tehuis te werken. Het zal hem dan ook goed doen, nu nog te mogen zien onder welk een groote belangstelling wij dit 50- jarig bestaan mogen vieren. Wanneer wij nu om ons zien, dan mogen wij ons verheugen in een mooi, geriefelijk ingericht Tehuis, dat wij 15 Juni 1921 be trokken, dank zij ook den steun van het departement van marine. Nu staat het Tehuis onder leiding van vader en moeder Van Benthem, die met de meest mogelijke opgewektheid hun taak hier vervullen, en niets liever zien dan dat zooveel mogelijk mannen van onze vloot en ons leger het Tehuis bezoeken. En welk een zegen ons Tehuis heeft ge bracht aan die vele duizenden bezoekers, is niet onder cijfers te brengen. (Alleen in het jaar 1918 kwamen in het Tehuis 37.000 bezoekers). Maar dit weten wij, dat al is ons werk met veel gebrek geschied, het vruchten heeft gedragen. Een aardige er varing hiervan deed het bestuur eens op, toen op zekeren dag een eenvoudige land bouwer met zijn gezin in de stad was en het bestuur kwam opzoeken om dit te dan ken voor alles wat het voor hun zoon in het Tehuis had gedaan. Bij het weggaan gaf de vader 2 voor het Tehuis. Ook denken we nu aan die vele mannen die als voorzitter of bestuurslid hun krach ten hebben gegeven voor het Tehuis, en dan noem ik in de eerste plaats wijlen den heer Dommisse, gemeente-ontvanger al hier, die meer dan 30 jaar in het bestuur zitting heeft gehad, meest als secretaris, en die behalve het vele andere werk bijna iederen Zondagavond zich met de jongens in het Tehuis bezig hield. Dan noem ik de namen van ds. Klomp, De Gaaij Fortman, Rutgers, Montagne, Hunningher, Talma (later minister), Toorenbeek, Norel, Voor hoeve, Brinkman, Frater, en de heeren Bos, Meeuwse, Esser, Guillaume, Landsman, Tichelman, Van der Poel, Merckens, Ver horst. Louwerse en Den Otter, en denk ik aan nog vele anderen. Wij zijn dan bovenal veel dank verschul digd aan God, Die alles zoo wel maakte met dit ons Tehuis. Ons past dan ook een dankbaar „Eben Haëzer", tot hiertoe heeft ons de Heere geholpen, en spreker besloot met den wensch dat God ook in de toe komst ons Christelijk Militair Tehuis nog tot een rijken zegen moge stellen. De heer C. A. van Woelderen, hierna het woord verkrijgende, zeide gaarne de gele genheid aan te grijpen om zijn gelukwen schen aan te bieden. Spreker wees nog op de gewichtige plaats die de datum van 6 April in de geschiedenis van Vlissingen in neemt. Het Tehuis heeft bijzonder moeilijke tijden doorgemaakt, doch zij is die geluk kig te boven gekomen. Spreker wijst er op dat men op dit mooie Tehuis trotsch kan zijn en hij herinnert aan de geschiedenis van het oud-patricische huis, waarin nu Een zittende leefwijze is vaak oorzaak van aambeien. Zorg voor geregelden stoel gang, de noodige reinheid en pas Foster's Zalf toe. Inderdaad een probaat geneesmid del. Per doos 1.75, per tube 1.5 (lngez. Mededeeling.) het Tehuis is ondergebracht. Het huis da teert uit den bloeitijd van Vlissingen en spreker hoopt, dat de oude spreuk in den gevel „Tenslotte zegeviert de goede zaak" voor Vlissingen en ook voor het Militair Tehuis bewaarheid moge worden. Vervolgens sprak ds. Warners, vloot predikant, die allereerst het bestuur zijn gelukwenschen aanbood met dit heuglijk feit. Spreker wilde zich speciaal richten tot de aanwezige bezoekers, soldaten en ma trozen, om wien feitelijk dit feest zich be weegt. Het nut van de Militaire Tehuizen ligt ook hierin dat de militair in het Tehuis van „nummer" weer persoon wordt. In den dienst is absolute gehoorzaamheid eisch, en in het Tehuis herkrijgt men weer zijn persoonlijkheid. Spreker herinnert aan het pas gevierde Paaschfeest en wees op de vele geestelijke moeilijkheden, waarin de militairen kunnen verkeeren. De taak der huisvaders en -moe ders is een heerlijke taak, daar zij van grooten invloed kunnen zijn op de persoon lijkheid der bezoekers. Met dank aan God mogen wij daarom trotsch zijn op onze Tehuizen, en spreker hoopt dat nog vele militairen van land- en zeemacht ook in het Tehuis alhier bevrediging mogen vinden voor hun geestelijke behoeften. Na de pauze werden verschillende filmen op het doek vertoond, w.o. oefeningen van Spaansche artillerie en Fransche marine matrozen het bouwen van een schip in gewapend beton. Doch de „clou" was de film van de jubileumfeesten te Amsterdam, mef den rit van het Koninklijk Echtpaar en de Prinses door de stad en de aankomst op den Dam. Spontaan werd toen door alle aanwezigen staande het Wilhelmus gezon gen. Vervolgens nam daarop de legerpredi kant ds. Ruijsch van Dugteren het woord en het was hem een genoegen uiting te kunnen geven aan zijn vreugde hier dezen avond tegenwoordig te mogen zijn, vooral nu niet alleen militairen doch ook burgers aanwezig zijn. Dit is een bewijs, dat het Tehuis leeft ook in de harten der burgerij. Dit wordt door de militairen zeer op "prijs gesteld, want daaraan hebben zij behoefte. Spreker hoopt, dat de militairen dat ver trouwen niet zullen beschamen, en sprak den wensch uit dat het bestuur stelJs de kracht zal ontvangen, met de huisouders om tot zegen van de militairen werkzaam te zijn. Hierna werd een humoristische samen spraak ten beste gegeven, die goed werd voorgedragen en zeer in den smaak viel. Tenslotte werd het woord gevoerd door mej. Van Marle, die een groet overbracht van haar 90-jarigen vader, die in deze beide dagen zoo met het feestvierende Tehuis medeleeft. Dien groet betreft be stuur en manschappen en het is de bede van haar vader dat het het bestuur steeds moge gegeven zijn, in samenwerking met de huisouders, de trouwe bezoekers steeds te wijzen op het Tehuis dat boven in de hemelen is. De voorzitter dankte mej. Van Marle voor de hartelijke woorden namens haaf vader gesproken en hij verzocht haar aan den generaal de beste wenschen over te brengen. De voorzitter zeide in zijn slotwoord dat hem een dankbare taak rest. Het bestuur is overweldigd door het groote medeleven van zoovelen met deze feestdagen. Spre ker brengt dank aan den burgemeester voor zijn belangstelling deze dagen be toond aan de commandanten van leger en vloot en den commandant der marechaus- sée voor hun tegenwoordigheid aan het plaatselijk comité voor de som gelds aar het heeft bijeengebracht en voor de regeling van beide avonden aan de familie Batten voor de goede muziek de firma's Witte en Pervoost voor de belangelooze beschik baarstelling van planten en vlaggen niet het minst aan den vader en moeder van het Tehuis voor hun gewichtigen arbeid en verder aan allen, die hebben medegewerkt om dit feest zoo goed te doen slagen, en bovenal dank aan God voor al het goede dat wij mochten genieten. Hierna eindigde ds. Ten Kate dezen feestavond met dankzegging. Cor Ruijs' Klein Tooneel. Concertgebouw. Een avond van lichte kunst, van futili- teitjes, die, èn door hun: weinig zeggenden, maar veel lachlust opwekkendèn inhoud èn door de manier, waarop ze werden voor gedragen, aan de vrij talrijke eenwezigen een zeer vroolijken avond hebben bezorgd. Het inleidend smoesje door Cor Ruijs, die als maitre d'hótel zich kwam aandienen en in een knap volgehouden vergelijking van het menu en van het hotelbedrijf een VOLKSGEZONDHEIDS. EN VEILIGHEIDSHOEKJE VEEREN HOOFDKUSSENS EEN GEVAAR VOOR ZUIGELINGEN Nu en dan worden sterfgevallen ge meld van zuigelingen, die te slapen ge legd zijn met het hoofdje op een week- veeren kussen. De kinderen geraakten in een kuil van het kussen en konden hun hoofd niet meer vrijmaken. Zij stierven daardoord en verstikkingsdood. Moeders, gebruikt dus nooit zachte, weeke hoofdkussens in de bedjes Uwer kleinen. Vervangt ze door dunne kus sens, gevuld met zeegras of varen. Veeren kussens „broeien" ook te veel aan het hoofdje. De kussens moeten dun zijn, omdat anders óf het kindje afglijdt óf de rug krom groeit.

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1