INGEZONDEN STUKKEN BUITENLAND GEMENGD NIEUWS heeft gebezigd en waaruit men heeft ge concludeerd, dat hij deelt het standpunt van dr. Geelkerken. Ds. van Duin heeft aan den kerkeraad medegedeeld deze vragen niet direct te kunnen beantwoorden, waar op jl. Donderdag onmiddellijk weder 'n ker- keraadsvergadering is gehouden, waarbij ook ds. Wielenga van Hoofddorp en ds. Groenewegen van Halfweg tegenwoordig waren. In deze kerkeraadsvergadering is het besluit genomen ds. Van Duin 14 da gen bedenktijd te 'geven voor het beant woorden der gestelde vragen de predikant mag gedurende dezen termijn niet in zijn gemeente optreden. Bij het begin van den avonddienst op Goeden Vrijdag heeft een der ouderlingen van den kansel van die kerkeraadsbesluit mededeeling gedaan, waarna dezelfde ouderling voorging in den dienst. De dien sten zijn gedurende de Paaschdagen waar- fenomen door de predikanten van Hoofd- orp en Halfweg. Ds. Van Duin heeft op den tweeden Paaschdag wel gepredikt te Aalsmeer. Een der vragen, die aan ds. Van Duin zijn gesteld, betreft zijn al of niet tegen woordigheid op de bekende vergadering van bezwaarden te Utrecht op 22 Maart. De kerkeraad van de GerefKerk Amster dam-Zuid buiten de Synode heeft, wat be treft de kerkelijke goederen aan de Syno dale Geref. Kerk AmsterdamZuid een voorstel gedaan. Deze kerkeraad heeft een minnelijke schikking voorgesteld, indien deze groep kan aantoonen nominaal 30 te vormen van het aantal belijdende-leden, dat zich heeft verklaard. De kerkeraad is dan bereid te komen tot een definitieve re geling, waarbij de Schinkelkerk wordt afge staan. De baten en schulden zullen dan pond- pondsgewijze verdeeld worden. Dit voorstel is door den nieuw gevormden Synodalen kerkeraad van Amsterdam-Zuid in overwe ging genomen. Geref. Kerken. Bedankt voor het beroep naar Zwartsluis door ds. A. Wijngaarden te Baarland. De Unie Een School met den Bijbel. De 48ste jaarlijksche vergadering van de Unie Een School met den Bijbel is gis teren tè Utrecht gehouden. De voorzitter, ds. H. de Geus, emeritus predikant te Zaandam, wees er in zijn ope ningswoord met dankbaarheid op, dat de omstandigheden van thans beter zijn dan een jaar geleden. De rust is, volgens spr. zich niet al te zeer, weer in „ons school huis" teruggekeerd. Het is misschien wel goed, zeide spr., dat wij gaan gevoelen, dat wij nog lang niet hebben, wat wij zoo van harte begeeren de vrije school. De druk wordt weer gevoeld, en van den druk moe ten wij het hebben. Dit is uitgekomen in de Unie-collecte, die weer 5000 meer op bracht dan het vorige jaar. Door de in krimping van het onderwijzend personeel een op zichzelf betreurenswaardig feit kan er weer gevraagd worden naar begin selvaste en -getrouwe mannen. De secretaris deelde mede, dat de op brengst van de Unie-collecte is gestegen tot ruim 98.000. Goedgekeurd werd het bestuursvoorstel om uit te keeren aan het paedagogisch leerstoelfonds 1000, aan Barnabas 150, aan Johannes 150, aan Lukas 100, aan de bibliotheek ten dienste van het Christe lijk onderwijs 100, en aan de commissie voor de oud-strijders bij het Christelijk on derwijs 1000. Tot onderwijzer aan de Christ, school te Groede is benoemd de heer P. Verhage te Pernis. RECHTSZAKEN Poging tot oplichting. Een 23-jarige kantoorbediende uit Den Haag heeft voor de Vierde Kamer der recht bank te Amsterdam terecht gestaan wegens poging tot oplichting van de Nederlandsche Handel-maatschappij voor een bedrag van f 6000. Volgens de telastelegging belde ver dachte in den voormiddag van 12 Februari uit Den Haag de Nederl. Handelsmaat schappij te Amsterdam telefonisch op. Aan den bediende der kasafdeeling, die hem te woord stond, gaf hij op „Mulder van de kasafdeeling" te zijn (daarmee kennelijk bedoelende de kasafdeeling der Nederl. Handelsmaatschappij te 's-Gravenhage) en verzocht hij 's namiddags, ten laste van den heer Th. J. van Rossum te 's-Graven- hage, een peldbedrag van 6000 uit te be talen aan den heer J. P. Servaas in „Hotel Neuf" te Amsterdam. In aansluiting met dit telefonisch gesprek huurde verdachte dien middag onder den naam van J. P. Servaas een kamer in „Ho tel Neuf" te Amsterdam en toen daar in den loop van dien middag een bediende der Nederl. Handelmaatschappij in de door ver dachte gehuurde hotelkamer verscheen, vertoonde verdachte hem een kaartje ten name van J. P. Servaas en zei hij „U komt zeker de 6000 brengen". iAl deze opgaven waren verzinsels ge weest. Ook heette verdachte niet Servaas. Al aanstonds had men dan ook bij de Han delmaatschappij wantrouwen opgevat, zoo dat aan verdachte de 6000 niet alleen niet uitbetaald werden, maar hij ten overvloede door de politie werd gearresteerd. Zijn arrestatie had onder hevig verzet plaats. Beklaagde ontkende de Handel maatschappij te hebben opgebeld. Wel er kende hij den naam van Servaas te heb ben gebezigd. Vroeger was hij bij de Handelmaatschap pij werkzaam. In Juli 1924 werd hij wegens valschheid in geschrifte veroordeeld. Het O.M, eischte één jaar en drie maan den gevangenisstraf. MARINE EN LEGER Te Nieuwediep is het vaartuig voor hy drografische opnemingen „Eilerts de Haan" in dienst gesteld en te Hellevoet- sluis het stoomschip „Hydrograaf". Op het eerste is geplaatst de luitenant ter zee 3e kl. J. van Doorn en op laatstgenoemd de luitenant ter zee 2e kl. W. F. Vreedenburg. Bii beschikking van den minister van ma rine a.i. z;:n de officieren van administratie der 3de klasse, J. C. Meershoek, H. A. Wes terouwen v. Meeteren en J. M. Giel, den 16en April a.s. geplaatst onderscheidenlijk aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Vlis- singen, Hr. Ms. wachtschip te Willems oord en bii de onderzeedienstkazerne te Willemsoord. Opgave van overgeplaatste onderofficie ren der marine De bevolen overplaatsing van den machi nist-majoor W. de Jong naar Tromp is in getrokken. 1 April sergeant-machinist P. J. Deyl van Van Speyk naar Z 3 idem A. Rabe- nort van Z 3 naar Van Speyk sergeant kok J\ van den Berg naar wachtschip Wil lemsoord naar Gelderland idem G. C. Broeke van Gelderland naar wachtschip Willemsoord. 6 Aprilsergeant-ziekenverpleger J. F. Nieuwenhuis en sergeant-timmerman Th. Verduren geplaatst bij afbouw Sumatra. 1 Aprilopperschrijver D. Paats van onderzeedienstkazerne naar wachtschip Willemsoord. 6 April sergeant-machinist C. Klik van Tromp naar wachtschip Willemsoord. 7 Aprilsergeant der mariniers W. F. Lauwerier van Van Speyk naar marineka zerne Amsterdam idem A. van Brumme- len van marinekazerne Amsterdam naar Rotterdam. 20 April idem' A. Zonneberg van Kon. Instituut naar wachtschip Willemsoord. 12 Aprilidem H. H. J. Kroeze van wachtschip Willemsoord naar Sumatra. 14 Aprilsergeant-schrijver J. Bavelaar van Van Speyk naar Soemba. 12 Aprilidem A. J. Vorstman van wachtschip Willemsoord naar onderzee dienstkazerne sergeant-seiner G. Ploeg van wachtschip Vlissingen naar Sumatra sergeant-schrijver D. A. Scharn van onder zeedienstkazerne naar Van Speyk. De navolgende onderofficieren worden den 9en April geplaatst aan boord Soemba Schipper G. C. van Dam, konstabel-ma joor G. J. Meuleman, sergeant-seiner G. Bennema, sergeant-bottelier C. Domerchie, geschutmaker-majoor J. V. Schoeman, ser geant-monteur A. v. d. Boon, "machinist- majoor M. G. Gillesse, sergeant-machinist J. ~H. Brandenburg en H. Roskam, boots man J. Oosterhoff. Koninklijke marine-reserve. Dit jaar bestaat voor tien jongelieden gelegenheid toegelaten te worden tot de opleiding van adelborsten voor de Kon. marine-reserve. Vereischtbezit diploma derde-stuurman. Leeftijd op 1 October be neden 22 jaar. Inlichtingen zijn verkrijg baar bij het departement van marine. Aan melden vóór 1 Juli a.s. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt niet teruggegeven DE DRENTSCHE VENEN. Dat- er in de Venen, voornamelijk Emmen en omstreken een wanhopige toestand heerscht, een toestand die de laatste jaren steeds en steeds is verergerd, men heeft het in alle dagbladen kunnen lezen. In geheel Nederland wordt getracht geld bij elkaar te krijgen om het Centraal Steun-Comité Emmen in staat te stellen zooveel mogelijk de helpende hand te bieden. Helaas is door een individu in Rotterdam met een zekere virtuositeit van de gelegen heid gebruik gemaakt, om zich zelf te be- ■voordeelen, door op eigen gelegenheid een bede om hulp voor de veenbevolking de wereld in te sturen en daarvan een zeer groot bedrag te doen verdwijnen. Velen zullen door zoo'n optreden huive rig zijn iets te geven, in de meening dat niet de zekerheid bestaat, dat hetgeen ge geven wordt, daar zal terecht komen, waar het behoort. Het lijkt mij daarom nuttig even er op te wijzen, dat het Centraal Steun-Comite Emmen niets met den Rot- terdamschen heer Verschoor te maken heeft. Verder wil ik even bekend maken de samenstelling van het Werkcomité van het Centraal Steun-Comité, waaruit men zal zien dat de steunactie in goede, vertrouwde handen is Eere-voorzitter C. Kootstra, burgemees ter van Emmen voorzitster H. A. van Riel-Smeenge, voorzitster der afd. Emmen van de Nederl. vereeniging van Huisvrou wen, oud-schoolopziener, lid van den ge meenteraad Secretaris J. Reijntjes, voor zitter der afdeeling Emmen van het Ned. Roode Kruis, Inspecteur der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen pen ningmeester J. Hadders Rzn., secretaris- penningmeester van de vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, oud-wethouder van Emmen dr. A. Roodvoets, secretaris van het Groene Kruis te Emmen, commies ter Gemeente-Secretarie S. Postma, voorzit ter der Handelsvereeniging te Emmen, lid van den gemeenteraad, hotelhouder. Vlissingers, laat u door het optreden van den heer Verschoor ni^t weerhouden de neigingen van uw goede hart te volgen en geeft met ruime hand als Zaterdag de col lectanten bij u aankloppen. Zij die zich beschikbaar willen stellen om Zaterdagmiddag te collecteeren gelie ven zich daartoe aan te melden op mijn bureau, kantoor Waterleiding, de Ruijter- straat, of zich Vrijdagavond 8 uur op het Stadhuis op te geven en daar wijk en col lectebus o-f -zak in ontvangst te nemen, D. L. H. VAN RAALTE, Secr. Vliss. Comité voor Alg. Nooden. EEN BRIEF VAN BORMS' VADER. De tachtigjarige vader van dr. Aug. Borms heeft een brief geschreven aan „De Schelde", waarin hij den premier verwijt, dat hij uit gebrek aan politieken moed en uit slaafsche onderworpenheid aan het „Vlaamsch-vijandig" hof dr. Borms niet durft vrijlaten. Hiertegenover stelt de heer Borms Sr. het feit, dat er uit de gevange nis te Leuven alleen reeds meer dan 10 spionnen die ter dood of tot levenslang veroordeeld waren, door den heer Poullet zelf of door zijn voorganger, minister Mas- son, vrijgelaten werden het waren op één enkele uitzondering na allen Walen. Voor de Walen bestaat aldus de vader van Borms de wet waarop de premier zich beroept, dus blijkbaar niet, maar wel voor Vlaamsche idealisten, die enkel uit liefde voor hun Vlaamsch vaderland gehandeld hebben. De vader eindigt met den kreet, die hij zijn zoon na zijn doodvonnis in de as- sisenzaal te Brussel hoorde uitgalmen Leve Vlaanderen In een naschrift deelt hij mede, dat op een aanvraag van zijn zoon, minister Poul let heeft laten weten dat het hem niet toe gestaan is op den laster der dagbladen te DOET UW SCHOENEN GOED (Ingez. Mededeeling). an woorden. Een wederlegging welke zijn zoon wou laten verschijnen, werd door den heer Poullet geweigerd MILITAIRE BEZUINIGING IN BELGIE. In verband met de maatregelen, genomen ter bezuiniging op de begrooting der na tionale verdediging, hebben gisteren weer driehonderd officieren het leger verlaten. In Januari jl. hadden reeds 620 'officieren hun ontslag gekregen. Vijftig officieren der ca valerie en van het militair vervoerwezen zullen voorts machtiging krijgen om, wan neer zij het wenschen het voorbeeld hun ner collega's te volgen. Door deze 970 ont slagen zal het officierskader dalen van 5333 tof 4363. Wat de onderofficieren betreft, wanneer de in 1925 genomen, maatregelen in volle werking zullen zijn, zullen er 1300 van de 12.000 vertrekken. Het totale effectief van het leger be draagt 77.000 man. De officieren, die hun ontslag krijgen, behouden drie jaar hun vol tractement. Het vierde jaar krijgen zij een pensioen naar verhouding van hun aantal dienstjaren. AUGUST TH1JSSEN f Een der groote Duitsche magnaten, August Thijssen, is op 85-jarigen leeftijd overleden. Hij werd in 1840 te Eschweiler in het Rijnland geboren en is onder be hoeftige omstandigheden opgegroeid. Op nog geen dertigjarigen leeftijd richtte hij te Duisburg een handel in ijzerwaren met 8000 taler kapitaal op, welke hij in 1871 naar Mulheim a. d. R. overbracht en daar de firma Thijssen Co. stichtte. Hier werd hij spoedig een aanzienlijk industrieel en legde hij den grondslag voor de belang rijke onderneming, die thans zijn naam draagt. Hij kocht alle aandeelen van een mijn in het district Hamborn, welke zijn firma, waartoe ook zijn broeder Josef be hoorde, met taaie energie en goed door zicht exploiteerde. In Mei 1912 beschikte de firma in het genoemde district over een mijnbedrijf, waarin ruim 15.000 mijnwer kers werk vonden. In 1890 heeft Thijssen te Hamborn ook een hoogovenbedrijf in het leven geroepen. Voor den oorlog om vatte dit bedrijf zes hoogovens, een ijzer gieterij, een Thomas- en Martinfabriek, een geweldige walsfabriek voor bovenbouw materiaal en een pletterij. De productie was tot ongeveer een millioen ton per jaar ge stegen en in dit bedrijf waren ongeveer 10.000 arbeiders werkzaam. In totaal had Thijssen voor den oorlog 50.000 arbeiders in dienst. De eigen transportinrichtingen omvatten een spoorwegnet van 200 K.M. lengte en twee Rijnhavens. In 1903 verwierf Thijssen van Freiherr von Landsberg het sedert 1280 bestaande, tegenover Kettwig a. d. R. liggende berg- slot Landsberg, waar hij zijn laatste jaren in hoogen ouderdom heeft gesleten. Zijn vermogen wordt op 4000 millioen mark geschat. RUSLAND OVER DEN VOLKENBOND. In de zeer uitvoerige rede die Tsjitsjerin gisteren te Moskou voor de vertegenwoor digers van de pers heeft gehouden, sprak hij ook over de houding van Sovjet-Rus land ten opzichte van de jongste ontwikke ling in de wereldpolitiek. Hij maakte van de gelegenheid gebruik om scherpe critiek op den Volkenbond uit te oefenen. Aan de hand van uittreksels uit de groote buiten- landsche pers trachtte hij een bewijs te geven van de politieke machteloosheid van den Volkenbond. Scherp hekelde hü de houding van Engeland wiens politiek daar in bestaat scheidsrechter van geheel Euro pa te willen worden. De Volkenbond zeide Tsjitsjerin o.a. heeft opnieuw bewezen onbekwaam te zijn om ernstige politieke vraagstukken op te lossen. Het fiasco van de jongste bijeen komst heeft hem zijn laatste crediet ge kost. Tevens echter heeft dit fiasco de En- gelsche plannen ter beheersching van de wereld doen mislukken. Immers voor de conservatieve Engelsche regeering is de Volkenbond nooit iets anders geweest dan een instrument ter isolatie van de sovjet republiek en voor het vormen van een Europeesch tegen Rusland gericht een heidsfront. Locarno moest de eerste etappe op dezen weg zijn. De aldaar gesloten ver dragen moeten Engeland in staat stellen in Europa als dictator en scheidsrechter op te treden. De mogendheden van Locarno zou den de rol hebben moeten spelen die een eeuw geleden door 6e Heilige Alliantie werd gespeeld. Deze plannen van Cham berlain zijn echter gelukkig door het nega tieve resultaat van de jongste bijeenkomst van den Volkenbond verijdeld en dit is daarom zoo gelukkig, omdat thans de weg tot een rechtstreeksche verstandhouding tusschen Duitschland en Frankrijk, die Chamberlain tot nog toe op zeer handige wijze heeft weten te belemmeren, gebaand is. Rusland volgt deze nieuwe ontwikkeling met oprechte sympathie, aangezien het in een dergelijke toenadering het werkelijke middel tot het behoud van den vrede ziet en wel zonder dat een buiten het continent staande mogendheid de mogelijkheid ver krijgt een beslissenden invloed uit te oefe nen op de Europeesche politiek. De dubbele moord te Culemborg. In officieele kringen wordt te Culemborg medegedeeld, aldus het „Hbld", dat Vroege en Zweris bekend zouden hebben, in vereeniging met Haver man den dubbelen moord in 1923 gepleegd te hebben. Een verslaggever van „het Volk" meldde gisteren o.m. aan zijn blad In een onderhoud, dat ik met den rech ter-commissaris, mr. Hofdijk, had, maakte deze er bezwaar tegen, de pers tijdens de instructie inlichtingen te verstrekken. Wel stelde hij er prijs op, uitdrukkelijk mede te deelen, dat de commissaris van Culemborg, de heer B. niet gearresteerd is, verdacht van medeplichtigheid. De heer B., aldus mr. Hofdijk, bevindt zich hier niet als ver dachte, maar als gegijzelde getuige. Gisterennacht is ingebroken in de woning van een caféhouder aan den Schie- damschendijk te Rotterdam. De inbrekers zijn door een geopende deur van de wo ning, die naast het café is gelegen, bin nengekomen. Daarna kwamen zij in de gang. De deur van de huiskamer, die in deze gang uitkwam, is met een valschen sleutel geopend. Een kast in de woonka mer is vervolgens eveneens met een val schen sleutel opengemaakt. Uit deze kast is een geldkistje ontvreemd, met zeventig halve gulden stukjes, vier gouden horlo ges, een gouden ketting, eenige gouden ringen, een zilveren vulpotlood en een gou den vulpenhouder, alsmede verschillende waardevolle papieren, o.a. een trouwboek je. De dieven hebben het huis op dezelfde wijze verlaten. Gisterenmorgen is het geldkistje door de politie teruggevonden in een straat in het Noordelijk stadsgedeelte. Alle voorwerpen van waarde waren er uit verdwenen, al leen bevatte het nog eenige papieren. Gisterenmiddag kwart over één is een felle brand uitgebroken in een timmer manswerkplaats, staande in den tuin van huize „Padua" aan de Rottekade te Rotter dam. De brand is overgeslagen op een in de nabijheid staande houten muziektent en het vuur tastte ook de schietloods aan van de Rotterdamsche Burgerwacht en andere schietvereenigjngen. De mannen van de reddingsbrigade ver wijderden tijdig de patronen uit de loods. Het vuur is gebluscht met 9 slangen op de waterleiding. De schietloods en de werk plaats zijn gedeeltelijk verwoest. In een danszaal te Venlo werd Maan dagmiddag een gehuwde vrouw door een handelsreiziger onder het dansen aangeval len en met een mes een ernstige en diepe wonde toegebracht. De steek ging vlak langs het hart- De toestand van de ver wonde is zeer ernstig. De verdachte is ge arresteerd, doch ontkent. Te Leith, ruim 1 uur gaans van Venlo is op ongeveer 200 M. afstand van de Ne derlandsche grens, een geweldige bosch- brand uitgebroken. Het vuur breidt zich met groote snelheid uit. De uitgestrekte prachtige oude bosschen rondom kasteel de Kriekenbeek dreigen een prooi der vlam men te worden. De Feuerwehr van Kal- denkichen en honderden arbeiders pogen de uitbreiding van het vuur te verhinderen, tot nog toe met weinig gevolg. Het vuur blijft zich uitbreiden in de richting van Suchteln en Kriekenbeek. Door den weste lijken wind bestaat er voorloopig geen ge vaar dat de vlammen naar Nederlandsch gebied zullen overslaan. Een 2-jarig meisje te Serooskerke is terwijl de moeder ziek te bed lag, in een sloot geraakt en verdronken. - Gisteren nacht is de 60-jarige mej. G. te Ginneken in de Mark in het water gevallen en ver dronken. Haar lijk werd eenigen tijd later opgehaald. Het lijkje van een sedert Donderdag vermiste 1 V^-jarig kind te Om men, is thans uit een kolk aan de Regge opgehaald. Een 73-jarige man uit Etten is op den Lieboschweg te Princenhage door de stoomtram aangereden en'gedood. Te Purmerend is een 3-jarig meisje door een vrachtauto overreden en gedood. Aan boord van de sleepboot der Holl.- Friesl.-Gron.-lijn is in de nabijheid van Marken een 30-jarige vrouw met haar on geveer tienjarig dochtertje over boord ge raakt. Van de vrouw is niets bekend. In haar koffertje vond men geen andere aan wijzingen, dat dat zij vermoedelijk naar Drachten moest. Bij een f ietsuitstapje is een jongeman uit Maastricht nabij het Bel gisch dorpje Reckheim doodgereden. Op Paaschdag geraakte te Wormer een ne genjarig knaapje onder een autobus. Het achterwiel ging over het hoofd van het kind, dat onmiddellijk dood was. Maan dagavond is te Oudenbosch een 50-jarig man uit Standaardbuiten, die ter bedevaart was geweest, naar Hakendover (België) en per fiets van Roosendaal terugkeerde, aan gereden. Nadat een auto hem gepasseerd was, kwam een andere auto van de tegen overgestelde richting. De fietsrijder werd door deze auto. gegrepen en kreeg daarbij een slag tegen het hoofd, waarbij hij doo- delijk werd getroffen. De ongelukkige werd per auto naar het gasthuis vervoerd, waar, hij bij aankomst bleek overleden te zijn. Een 4-jarig meisje te Alphen a.d. Rijn is in een onbewaakt oogenblik te water geraakt en verdronken. Te Alkmaar is een ma rinier door een trein gegrepen en gedood. De man was afkomstig uit Venlo en te Helder gedetacheerd. Bij het maken van Paaschvuurtjes is een 8-jarig meisje te Heerde in brand geraakt. Het meisje be kwam daarbij zulke ernstige wonden, dat het aan de gevolgen is overleden. Te Wijkebrug had een vrouw, terwijl ze zelf in het achterhuis eenige bezigheden moest verrichten, haar eenigst dochtertje, een zui geling van 9 maanden, in een kinderstoel gezet, welke verwarmd werd door er onder in een test met vuur neer te zetten. Door een of andere oorzaak is de kinderstoel in brand geraakt en daarna ook het kind. De arme stumperd schreeuwde verschrikkelijk; de moeder snelde toe, maar helaas, het ge- heele lichaampje van de kleine was reeds met brandwonden overdekt. Onmiddellijk ontboden geneeskundige hulp mocht niet baten den volgenden morgen is het kind overleden. Een student van het St. Ber- nardus-college te Echt, een slaapwandelaar, had het ongeluk, zoodanig te vallen, dat hij naar een ziekenhuis moest worden overge-, bracht, waar hij is overleden. Maandag avond tegen 12 uur is een man uit Vaals, door een auto overreden en brak daarbij armen en beenen. De auto reed door en bleef onbekend. Een chauffeur uit Vaals vond den overredene op den weg liggen, waarschuwde geneeskundige hulp en poli tie. Na het aanleggen van het eerste ver band werd de ongelukkige naar het zieken huis in Aken overgebracht, waar hij over leden is. Onder Avereest is een 4-jarig kind uit Dedemsvaart door een motorrij der overreden. Het stierf spoedig aan de verwondingen. Een tuinder te 's-Gra- venzande heeft, doordat hij voor autobus sen wilde uitwijken, een klap gekregen van de tredplank van een passeerende tram, BIJGELOOF. Een bakkerszoon, zoo wordt gemeld Werd door een ziekte zwaar gekweld. Z'n vrienden stonden hem ter zij En schreven 't toe aan hekserij. Ze grepen 't eerste vrouwspersoon Dat hun toevallig werd geboön. Een vreemde dame kwam voorbij, Die sleepten ze in de bakkerij, Om haar, met 't fanatieke doel, Te werpen iiTden ovenpoel, 'Het mensch bestierf het haast van schrik Maar op datzelfde oogenblik Kwam in den ziekteloop een keer. Dat gaf ver a nidi* ring in de sfeer. Men liet de dame, gansch ontdaan, Meer dood dan levend, huiswaarts' gaan Uit Brussel kwam die doktersvrouw, 't Geval had plaats in Henegouw. Zq bracht een klacht in bij 't parket Opdat dit naar den eisch der wet, De daders van dit snood bedrijf, Voorbeeldig straffen zal aan 't lijf Dat met bekwamen spoed alvast, Gevangenneming heeft gelast. Hoe 't mogelijk is in onzen tijd, Dat zooveel bijgeloovigheid Nog onder 't menschdom kan bestaan Daar kan 't gezond verstand niet aan. De vrienden waren spiritist, En meenden allen zeer beslist, Dat d' oorzaak, wat men had gevreesd, Was, een of and're booze geest. Ze zullen door 't parket allicht Thans beter worden ingelicht. Uit Maurage in België. X. waardoor hij is gevallen en enkele oogen- blikken later overleden. Hij schijnt de sig nalen van den machinist niet te hebben ge hoord. Een 79-jarige man te Harderwijk is van een zolder gevallen. Hij is tengevol ge van dien val overleden. De ontmanteling der Antwerpsche vestingen vordert snel. Het bestuur der spoorwegen laat steeds voortgaan met het verwijderen der vestingheuvels in de om geving der Borsbeeksche poort. Binnen enkele dagen zal worden aange vangen met het verwijderen van het ge deelte gelegen in de richting der kerk van Berchem. In 't begin had het legerbestuur zich tegen de verwijdering van dit gedeelte der vestingen verzet, voorgevend dat de 'oefeningen, die op het plein achter de heu vels gelegen, door de genie-troepen wor den uitgeoefend, soms gevaar opleveren voor de bewoners der omliggende huizen. Dit bezwaar is echter vervallen daar hef gemeentebestuur van Berchem zich verbon den heeft, voor de veiligheid der bevolking te zullen zorg dragen. Eenige der militaire gebouwen nochtans zullen behouden blijven, da$r ze door het legerbestuur onmisbaar worden geacht, wat met het oog op de schoonheid en de uitbreiding der stad erg jammer is. De grond van de afbraak dier vestingen, zal dienen voor het aanleggen van het ter rein, waarop het nieuwe station van Au- struweel zal worden opgericht. De 53-jarige mijnwerker Hennache te Béthune leefde sinds enkele maanden ge scheiden van zijn vrouw, die met haar vier kinderen het huis bleef bewonen, terwijl hij zijn intrek had genomen te Wingles in een huis dat zijn eigendom is. Toch gebruikte vrouw Hennache in gezelschap van vrien den en familieleden het middagmaal, als de mijnwerker in dronken toestand in het huis terugkeerde. Nijdig en jaloersch om de vroolijkheid die heerschte in de gezellige eetkamer, trok hij woedend naar boven in de kamer zijner vrouw. Zijn komst had de goede stemming onder de gasten verbroken. Iedereen stond op en ging op de binnenplaats, waar nadien een woordenwisseling ontstond tusschen de genoodigden en den mijnarbeider. Deze liet zijn geweer halen, terwijl vrouwen en kin deren op de vlucht sloegen. De twist ging tusschen Hennache en zijn schoonbroeder den 28-jarigen E. Morieau. Plots schoot de woeste mijnwerker op zijn tegenstander, met hef gevolg dat deze zwaar getroffen neerstortte. De vrouw van den moordenaar kwam toegeloopen. Haar man schoot een tweede maal en kwetste de ongelukkige in de zijde. Na deze wreede daad stopte de woeste- I'ng zü» pijn en ging in een nabijgelegen drankhuis een glas drinken. Hij werd door de rijkswacht aangehouden. De schoonbroeder overleed tijdens zijn overbrenging naar hef gasthuis. De kappersbedienden van Parijs zijn ontevreden en willen staken. Zij zijn geor ganiseerd in drie verschillende vakvereni gingen, die gezamenlijk de eischen der be dienden zullen steunen. Nu schijnt de le vensweg dezer nuttige menschen, die het uiterlijk schoon verzorgen en steeds gereed staan op dat gebied, werkelijk niet over rozen te gaan. Zij vragen de 48-urige werkweek, 14 dagen vacantie per jaar en een regeling, waardoor zij afwisselend Zon dagmiddag vrij zijn. De algemeene slui tingsdag der Parijsche kapperszaken is nl. de Maandag en de kappers meenen recht te hebben op nog een vrijen middag. De patroons beweren, dat hun bedien den geen reden tot ontevredenheid kunnen hebben, daar velen wel 40 frs. per dag ver dienen en groote zaken aan hun bedienden 10 van den omzet afstaan. Het verkeer in Londen was tijdens de Paaschdagen in verband met het mooie, warme weer buitengewoon groot. De 4trams, autobussen en undergrounds ver voerden 21.600.000 passagiers, dat is 2.690.000 meer dan verleden jaar, terwijl 38.000 passagiers (5000 meer dan verleden jaar) met treinen naar de booten, die op Frankrijk varen, vervoerd werden. Van het eiland Wight konden Maandag avond wegens den mist geen booten ver trekken. Vele reizigers bleven, profiteerend van het warme weer, op het strand over nachten. Uit de provincie werden zelfs ge vallen van zonnesteek gemeld. In het St. Maria-ziekenhuis te Keulen is een raadselachtige misdaad gepleegd. Eenige dagen geleden werd de architect Oberreuter, op verzoek van. den geneesheer Pröscher, naar genoemd ziekenhuis overge bracht. Proscher, die huisarts van Ober- reuter was, heeft den patiënt buiten mede weten der andere doctoren, krachtige kwik- inspuitingen gegeven, tengevolge waarvan Oberreuter overleed. Het voorloopig onderzoek heeft reeds aan het licht gebracht, dat men hier onge twijfeld met een moord te doen heeft, daar de toegediende doses zoo sterk waren, dat de patiënt daaraan moest overlijden-

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 2