itten HENNING'8 VIOLETTES ta ZATERDAG 3 APRIL „MAIL SHOES" zijn niet te vervangen 64e Jaargang 1926 Ik! itelt op •age BINNENLAND FEUILLETON „Liefhebben zult gij mij NIEUW en ORIGINEEL GEMENGD NIEUWS Voor de Vrouw en het Kind fl/j rook tez. Mededeeling.) ioende van spiegel, iirichting er van wa. Jicht. Hoe te hande- erd gevonden door- In besloten ieder een [Is voor den kosten- fcn, zoodat er plaats in erflater, welke no J ontvangst moesten ■en ondernemer van ast met het halen er inige knechten met [sterfhuis zond met Jichtig transport. ■ter keek het bestuur li terugkwamen met [Neen, dat was een [tegels moesten ze I boeken mede. Hoe el hun was medege- Jiiné aan het Tehuis trscheidene jaargan- „De Spiegel". Ta- I willen heeft de erf- Uien met één doen is er groote op. |°r een gebeurtenis, Ten worden. Jbakker uit Maurage |der familie, die aan [enden dat er een II was. De „geesten" 1 vrouw aan te hou- Jiof zou komen. De lp de wacht nabij de een dame naderen, zijn mevr. Prévost, Brusselsch dokter, fcn brachten haar bij Izij mededeelden, dat Vren moest verbrand dat de bakker aar- n een weinig aan de werd de vrouw vrij- Jerd ingediend en de |eeft de daders, o.w. longard, een Neder- Iaangehouden. I'ili' i 1' Ide saus ie sma- jerecht. |ds ge- reiding te zorg ^rlijkste de be net 100 >riek te VLISSINCSCHE COURANT nummer bestaat uit 2 bladen "wegens het paaschfeest zal de VUSSINGSCHE courant" maandag AS. niet verschijnen. PAS CHEN. Pochen, het feest der genade en der rp^iffenis, het feest van de Opstanding Paschen, het feest van de lente de zege er de duisternis van den winter door het ?jcht dat na lange afwezigheid weder is binnengetreden door de gouden deur van Jen hemel en de natuur tot nieuw leven weWèl zwaar heeft de duisternis in deze wintermaanden op ons volk gedrukt. Een hevige politieke strijd vierde hoogtij in het narlementaire leven verantwoordelijke Sroepen, door een ondempbare kloof ge scheiden, vergaten in hun partijstrijd plicht en landsbelang. Totdat van hoogerhand, terwille van het nationaal belang, met for-, sche hand moest worden ingegrepen, en door het optreden van het nieuwe kabinet aan hef tijdperk van benauwenis en duis ternis een einde kwam. Én in het internationale leven heeft een zware Maartsehe bui zich doen gevoelen. Zag in het najaar te Locarno de hemel vredig blauw, alras pakten zich on heilspel lende* donkere wolken samen aan het Ge- neefsche firmament. Wekenlange onder handelingen brachten geen resultaat en over de toelating van Duitschland zal eerst in September kunnen worden beslist. Maar ook hier zal de zon de wolken ver- drijven. Meer dan ooit komt het thans aan op vertrouwen in den Volkenbond. Er valt nog troost te putten voor ons als kleine natie. Is de felle strijd niet het beste be wijs, dat de vraagstukken van de groote politiek langzamerhand gebracht zijn bin nen het kader van den Volkenbond dat de geest van Genève zich in steeds grootere mate in de internationale verhoudingen doet gelden Zouden de zetels in den Volkenbondsraad zoo begeerlijk zijn zou Duitschland een waardige houding hebben aangenomen en beseffen, dat het door een uitdagend vertrek veel zou hebben verlo ren, indien de Volkenbond eenvoudig was een onschuldig vermaak van pacifistisch gezinden En tenslotte zou het vroeger mogelijk zijn geweest, dat weken achtereen werd onderhandeld over vraagstukken, die de verhoudingen van de grootmachten raken, zonder dat met de sabels werd gerinkeld Nu werd het woord oorlog zelfs niet ge noemd, niet alleen omdat men zich daartoe onmachtig gevoelde, maar vooral ook om dat men zich daarmede... belachelijk zou maken. Wij zijn dus na deze sombere winter maanden vooruitgegaan, nationaal en in ternationaal. En zoo brengt ons ook dit Paaschfeest, het feest van het nieuwe licht en van de lente, troostrijke gedachten. Na de duisternis komt steeds het Licht Uitzichtbelemmeringen op de wegen. Naar aanleiding van het steeds grooter aantal klachten over het gevaar veroor zaakt door belemmering van het uitzicht voor het verkeer in wegbochten en -krui singen door houtgewas, bouwwerker, ge timmerten enz. hebben de dagelijksche be sturen van den A.N.W.B. en de K. N. A. C. verleden jaar aan Ged. Staten van verschil lende provinciën een adres gericht, waarbij is verzocht om in het belang van de veilig heid voor het verkeer zoodanige maatrege len te willen nemen, dat in de toekomst de eigenaars van gezichtsbelemmeringen als hierboven bedoeld kunnen worden ver plicht, deze voor zooveel moodig te ver wijderen. Ged. Staten van Gelderland hebben hier in aanleiding gevonden er de aandacht op je vestigen van de gemeentebesturen van hun gewest, in het bijzonder der gemeenten Barneveld, Eibergen, Ermelo, Gorssel, Hoe velaken, Ruurlo, Voorst en Warnsveld, Naar het Engelsch van DOLF WYLLARDE (Nadruk verboden) "Wie zou de attractie nu zijn Mrs. Lar- wns misschien Hij heeft nog al' notitie van haar genomen nadat Winnie Falkner weg was ..Neen. dat geloof ik niet Ik denk eer der dat hij het in Engeland niet zoo pret- 'g vond, na het verbreken van zijn ega- gement. Je weet toch. dat het af is. In ieder geval, Agincourt is terug en we zuilen er wel gauw achter komen wat hem terug bracht Dit viel haar echter tegen. Ze wisten ok niet dat madame Miéville weer terug as in haar voormalig kwartier bij epheard, want ze bleef zoo kalfm op haar amer, dat velen in het hotel haar zelfs n,et kenden. Agincourt vertoonde zich ook al heel 'einig, en als hij een enkelen keer al eens n ouden kennis ontmoette, was hij zeer °ngenaakbaar. Nu had hij ook wel wat anders te doen Hpt t,r°' dan er z'^n vermaak na te jagen. daL m hem. soms v00r dat de enkele don a Van zifni vorig verblijf in Cairo v. de ontmoeting met madame Miéville <teMevei? zouden z'Jn voor heel zijn ver- een soort gewapende vrede ,,'„..en hem en madame. Hij wist, hoe onrJ «r zii was i" haar besluit om zelve rzoek te doen, toch had hij met dezelf- waar zich voor het verkeer min of meer gevaarlijke punten bevinden, dat het steeds toenemend snelverkeer in de laatste jaren het gevaar, veroorzaakt door genoemde verkeersbelemmeringen, dermate vergroot, dat het naar hun oordeel aanbeveling ver dient in het belang van de veiligheid van het verkeer voorzieningen te treffen, waar door die belemmeringen zooveel mogelijk worden voorkomen of opgeheven. Daarbij werd ernstig in overweging ge geven voorschriften vast te stellen, waar door het mogelijk zal zijn, dat eigenaars of beheerders van heggen, beplantingen, struiken of boomen, welke in of nabij krui singen of bochten van wegen het vrije uit zicht belemmeren, verplicht kunnen wor den op aanschrijving van Burg. en Weth., binnen een door dezen te stellen termijn, in het belang van de veiligheid van het verkeer dit houtgewas op te snoeien of tot door dezen aan te geven hpogte af te knippen of te kappen. Statistiek woningvermeerdering. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt de volgende cijfers mede omtrent de toeneming van het aantal woningen in Ne derland (de le groep cijfers geeft de ge reedgekomen woningen weer, de 2e groep de onbewoonbaar verklaarde, gesloopte en aan haar bestemming onttrekken woningen, terwijl de 3e groep de netto vermeerdering van den woningvoorraad weergeeft). Januari 1926 2997 378 2619 December 1925 3522 216 3303 November 4332 357 3975 October 4131 325 3806 September 3733 425 3308 Augustus 4421 366 4055 Juli 3388 410 2978 Juni 3530 344 3186 Mei 4517 481 4036 April 4795 452 4343 Maart 4557 331 4226 Februari 3251 331 2920 Januari 3014 377 2637 RADIO-PROGRAMMA. Zondag 4 April. Hilversum, 1050 M. 7.30 Het luiden van de klokken van het Paleis op den Dam te Amsterdam. Klokkenspel, bazuinblazen, hoboist. Carillonneur J. Vincent. 10.15 12.00 R.K. Radio-omroep. Dienst in de St. Dominicuskerk te Amsterdam. Missa Re- ginae Pacis, W. van Kalmhout (4 stemmig mannenkoor). Paaschcantate, Evert Haak (4 stemmig mannenkoor), woorden van Victor A. Borghout. Tantum ergo, Diepen- broek. Predicatie van pastoor L. H. Per- quin. Uitvoering van de muziek door het koor van de St. Dominicuskerk, onder lei ding van den heer -G. Kimijzer. Orgelbe geleiding door den heer Evert Haak. 5.50 Kerkdienst in de gereformeerde kerk te Soest. Voorganger ds. J. Hoek. Orgelspel, Votum en Zegen, Psalm 118 vers 7, lezing van de apostolische Geloofsbelijdenis. Ge lezen wordt 1 Cor. 15 vers 111. Gebed. Voorlezing van de Tekst Lucas 24 vers 34 Gezongen wordt Psalm 116 vers 1, 2 en 3. Predikatie. Tusschenzang Psalm 51 vers 6. Predikatie vervolg. Dankgebed. Psalm 103 vers 2. Zegen, orgelspel. 8.10 Conceri. Paaschprogramma Het versterkte H.D.O.- orkest, onder leding van Wiliem van War- melo. Solisten Mej. A. Dudok van Heel, sopraan. Mevr. Ina Santhagens-Waller, alt. Uitgevoerd worden o.m. Stabat Mater, G. B. Pergolesi. 8.00 Persberichten en sport uitslagen. Daventry, 1600 M. 10.50 Tijdsein en weerbericht. 3.50 Licht orkestconcert. I. Menges, viool en het radio-orkest. 5.50 6.05 Predikatie. 7.208.20 Dienst in de Norwich Cathedraal. 9.15 Liefdadigheids- oproep. 9.20 Weerbericht, nieuws. 9.30 Weerbericht voor schepen. 9.35 Dansmu ziek door het Groot- en Piccadilly-or- kest. 10.5011.20 „The silent Fellowship". Parijs, „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris (piano, viool, cello). 2.05 Nieuws. 8.35 Persberichten. 8.50 Jazz muziek door de band Mario Cazes. Königswüsterhause", 1300 M. 10.50 12.10 Concert door het muziekcorps van de 3e Pruisische Berichtenafdeeling. 7.50 Paaschconcert. Het Fanfare-blaaskorps. A. Sex, sopraan. K. Jöken, tenor. H. Boettcher. humorist. Brussel, 262 M. 8.20 Galaconcert met medewerking van Mme. Boulanger, zang. 8.50 Lezing Les évènements de la semai- ne. Daarna weer concert. 10.20 Nieuwsbe richten. Münster, 410 M. 8.05 Concert. Orkest, bas en koor. Paaschliederen. 9.05 Klokken gelui. 9.05. De C-dur Mis van L. van Beet hoven, door koor, orkest en solistenkwartet. 10.50—11.50 Concert door het Kuhlo- hoornkwartet. 3.50 Kuhlo-hoornkwartet. 4.50 Orkestconcert. 5.50 Mandoline-concert. 6.20, 6.50 en 7.20 Lezing. 7.50 Faust n gedicht en muziek. Maandag 5 April. Hilversum, 1050 M. 9.50 Kerkdienst in de gereformeerde kerk aan de Hooigracht te Leiden. Ds. H. J. Kouwenhoven, geref. predikant te Leiden. Orgelspel. Votum en zegen. Voorzang Psalm. 98 2. Lezing van Joh. 20 29b. Zingen Psalm 9 10. Gebed. Zingen Psalm 89 1, 7 en 8. Predikatie. Tusschenzan^ Psalm 33 11. Vervolg predikatie. Dankzegging. Slotzang Psalm 131 4. Zegen. 2.00 „Mattheus Passion", J. S. Bach. In de groove St. Bavokerk te Haarlem. Dubbelkoor, jongenskoor, dub bel orkest. Solisten Mevr. Noordewier, sopraan. Suze Luger, alt. C. Erb, tenor. M. Kloos, bas. Jac. Caro, bas. F. Koene, viool. Verder nog hobo, orgel, clavecimbel koor en orkest van de Zangvereeniging van de Haarlemsche afdeeling van de maatschappij tot bevordering van de Toonkunst. Utrechtsch Stedelijk Orkest, knapenkoor. Het geheel staat onder leiding van Evert Cornells. 7.00-;-7.30. Radiopraatje door den heer R. Swiertstra, over Hoogfrequentver- sterking (Onder voorbehoud). 8.10 Paasch programma. Het versterkt orkest onder lei ding van Willem Warmelo. Mevr. Truus Berkhout-Scheepers, zang. Paul Loewer, fluit. Corn. Berkhout, piano. 8.00 en 10.00 Persberichten. Daventry, 1600 M. 2.20 Concert. M. Corran, contra-alt. C. de Ville, piano. H. Hearty, humorist. 4.35 Concert uit het New Prince Restaurant. 5.35 Kinceruurtje en dansmuziek. 6.20 Dansmuziek. 7.20 Weer bericht, nieuws. 7,45 Pianosolo's van Brahms. 8.00 Causerie. 8.20 Dansmuziek. 9.20 Orkestconcert uit het New Prince Res taurant. 10.20 Weerbericht, nieuws. 10.50 Vivian Foster (The vicar of mirth). 11.20 12.20. Dansmuziek van het Cecilhotel. Parijs, „Radio-Paris", 1750 M, 12.50 Concert Lucien Paris (piano, viool, cello). 2.05 Nieuws. 5.05 Orkestconcert. 8.50 So listenconcert, o.m. uit De Meesterzangers van Wagner. Königswüsterhausen, 1300 M. 7.50 „Die schone Galathee", :omische opera van Suppé. 9.5011.20 Dansmuziek. Brussel, 262 M. 8.35 Concert. Mme. Pauwels, zang. 9.20 Nieuws. 9.30 Dansmuziek. 10.20 Nieuws. Münster, 410 M. 7.508.50 Religieus morgenconcert. 10.00 Weekoverzicht. 10.50 Orkestconcert. 2.20 Kinderuurtje. 3.20 Or kestconcert. 4.50 Orgelconcert. 5.50, 6.20 en 6.50 Lezing. 7.20 Goethe-cyclus. 8.10 Faust, van Goethe. 9.00 Concert door versterkt orkest. 10.2010.50 Dansmuziek. Dinsdag 6 April., Hilversum, 1050 M. 12.00 en 7.30 Po litieberichten. 6.307.30 Engeische Les door den heer Fred. Fry. 7.45 en 10.00 Persberichten. 80010.00 R.K. Radio-om roep. Het K. R. O.-kwartet, leden van het concertgebouw-orkest. Mej. Louise Wijn gaarden, viool. Mej. Mia Tibbe, piano. De heer Henri Tibbe, viool en Jan Wagemaker, cello. Sprekerde heer J. P. J. Asselbergs. industrieel te Bergen op Zoom. Onderwerp Vereenigt U. 17 rio sonate in C-mol, Boc- cherini. Allegro, Andante espressio. Allegro con spirito. (2 violen, cello en piano). 2. Concert voor 2 violen en piano in D-mol, Bach. Vivace, Largo ma non tanto, Allegro 3. Lezing door den heer J. P. J. Asselbergs. 4. Pianokwartet, Faure. Allegro molto mo derato, Scherzo (Allegro vivace), Adagio, Allegro molto. Daventry, 1600 M. 11.20—1.20 Con cert door het radiokwartet en solisten (so- zijn Zie Etalage. Zie Etalage. (Ingez. Mededeeling.) praan, bariton, viool), 1.202.20 Tijdsein, iunchmuziek. 4.20 Tijdsein, lezing Perso nality and clothes. 4.35 Orkestmuziek. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 7.20 Tijd sein, weerbericht, nieuws. 7.45 Pianosolo's van Brahms. 8.00 Lezing Shanghaied out of Frisco in the nineties. 8.20 Symphonie- concert. 9.20 De Messias, Handel (gedeel telijk), door de koorvereeniging van de St. Mary kerk. 9.35 Welsh programma. Man nenkoor octet en. L. Evans-Williams, so praan. 10.20 Weerbericht, nieuws. 10.45 12.20 Dansmuziek. Parijs, „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris (piano, viool cello). 2.05 Nieuws. 5.05 Solisten-concert. 8.35 En geische les, koersen en Havaspersberichten. 9.05 Crkestconcert. Königswüsterhausen, 1300 M. 7.20 „Ehrliche Arbeit", comedie met zang in 5 acfen. 9.5011.20 Dansmuziek. Brussel, 262 M. 5.20 Orkestconcert. 8.20 0rkestconcert.8.50 Lezing Les trésors d'art de Bruxelles (Les musées). 9.30 Spe ciaal muziekconcert met medewerking van het Russisch Tziganekoor du Samovar 10.20 Nieuws. Münster, 410 M. 12.35—1.50 Vroolijk concert. 3.60 Concert. Orkest Ch. Schröder, sopraan. Werken van Strauss en d'Albert. 5.20, 5.50, 6.20, 6.50 en 7.20 Lezing. 7.50 Concert door de Gewandhaus-TSlaser-Ver- einigung Leipzig. Tien jaar in een auto de wereld rond. Jules Verne liet zijn held in tachtig dagen de wereld rond trekken en de jonge Phileas Fogg deed er, op den kop af, de helft over. De Vliegende Hollander zwierf jaar en dag over de zeeëm en zijn noodlot verbood hem naar huis terug te keeren. Tegenwoordig zijn eT genoeg, die o'rn dé een of "andere reden, vrijwillig rondtrekken en in tijden hun huis niet wederzien. Zoo geven de Parijsche bladen thans het portret van twee jonge landgenooten, die met hun hond in een soort tot woonwagen verbouwden vrachtauto de wereld rond trekken. Het gaat hier om een wedden schap van 125000 dollar, dat zij een onaf gebroken reis van tien jaren zullen maken. De beide wereldreizigers -Engelsman en Kumpers zouden ze heeten zijn 28 October i914 uit Den Haag vertrokken en zijn achtereenvolgens Denemarken, Zwe den, Noorwegen, Duitschland, Polen, Rus land. Tsjecho-SIowakije, Oostenrijk, Hon garije, de Balkan, Italië en Frankrijk door getrokken. Op het oogenblik rijden ze door Noord-Frankrijk in de richting van de Belgische grens. Tot zoover de Fransche bladen, die nog weten te vertellen, dat ai- les wèl aan boord is. Wanneer zullen de wereldreizigers ovei de Laakbrug de residentie weer binnen rijden De Ver. Staten, die streng waken te gen toelating, in het land, van personen die op het gebied der zeden in hun levensge schiedenis een vlekje hebben, en van alco holica, gaan nu ook scherper dan tot nu toe het geval was optreden tegen de bin nenstrooming .jvan onzedelijke lectuur of wat als zoodanig door de desbetreffende (Alleenverkoop PLOUVIER.) de booten en treinen gereisd om haar van dienst te kunnen zijn, want dit was zijn eemig doel. De geschiedenis had nog niet haar climax bereikt. Prins Said was zijn belooning nog niet komen opeischen, waartegen hij toch de vrouw, die hij lief had, zou trachten te beschermen zooveel als dit in zijn vermogen was. Tegenover de andere passagiers aan boord hadden zij gewone kennisen geloken, maar Aginw court en Britomart wisten dat ze op den rand van een afgrond liepen, al spraken zij geen van beiden hun gedachten uit. Zoodra dit mogelijk was hernieuwde Agincourt in persoon het onderzoek dat hij schriftelijk al had ingesteld naar prins Said. Met behoedzaamheid ging hij hierbij te werk, daar hij geen achterdocht wilde wekken. Van de buitenwereld kwam hij niets te weten, want die scheen het feit van 's prinsen verdwijning eenvoudig als een gril te beschouwen. Dat zijn bedienden ook zoo zeer het stilzwijgen bewaarden, was zeker volgens voorgeschreven orders. De prins zou zich waarschijnlijk om de een of andere reden hem alleen bekend in Europa schuil houden. Cairo haalde er de schouders over op. „We kunnen nu niet anders doen dan aan zijn eigen woning gaan informeeren", zei Agincourt tot Britomart. En zijn gelaat droeg de gewone plooi van onverzettelijk heid. die het altijd toonde als hij moeilijk heden ondervond op zijn weg. „Ik heb mij de zekerheid verschaft, dat de huishouding van den prins wordt voortgezet op den ouden voet. Wie daar dus aan het hoofd staat, moet in vertrouwen zijn genomen öf door den prins zeiven öf dooF iemand anders". „U denkt dus, dat de zaak tot een op lossing is gekomen vroeg zij,weer steeds bleeker wordend. „Ik erken dat ik mij zijn afwezigheid niet anders verklaren kan, nu het toch voor de hand ligt, dat hij. zich anders maar veel te graag vertoonen zou." „Gaat u nu dadelijk naar zijn verhlijf het Suez Palace vroeg zij, na even nadenken. „Ja." „Laat ik dan met u meegaan". „Geen denken aan Neem mij niet kwalijk, dat ik zoo beslist spreek, maar dit kan ik ook onmogelijk toestaan. Vooreerst zal ik veel beter tot mijn. doeF geraken als ik alleen ga". „Maar als u nu eens iets overkwam als er nu eens gevaar was Ik vertrouw geen enkelen Arabischen bediende", zei ze. Haar gelaat was nog steeds van hem afgewend, zoodat ze niet de uitdrukking zag door haar woorden op zijn gelaat te voorschijn geroepen. „Er is geen gevaar en zelfs ai' was dit zoo, dan zou ik het nog met het grootste genot dragen, in het bewustzijn, dat u zich ongerust over mij maakte". „Algemeene menschenmin zou mij be zorgd doen zijn over een ieder", sprak zij. „Ik voel mij verantwoordelijk, moet u den ken. Wanneer gaat u „Vanmiddag." Ze keerde zich nu om en kwam er rond voor uit „Nu het zóó ver is, kan ik toch de gedachte niet verdragen, dat u gaat. Ik weet zeker dat er iets gebeuren zal en ik zou nooit weer gelukkig kunnen zijn... Ga toch in ieder geval niet alleen... Neem iemand mee, al is het dan ook niet mij Hij lachte heLder-op en zag er in eens zóó stralend uit, dat zij schrikte van de uitwerking van haar woorden. „Er is geen gevaar", betuigde hij nu weer, „en ik ben volkomen in staat om op mij zeiven te passen Maar je weet niet hoe heerlijk het is om je op die manier te hooren spreken. Als mijn veiligheid je zoo veel waard is, moet je toch ook wel vrien delijker over mij zijn gaan denken, Brito mart?..." Ze kreeg een kleur en haar stem klonk haperend „Ik weet niet... Misschien... O, maar dit is toch groote dwaasheid. Als je prins Said immers vindt, heb ik mijn woord gegeven en heb ik het recht niet je zóó tot mij te laten spreken als je nu doet". „Zelfs al vind ik prins Said en wordt daardoor mijn ergste vrees bewaarheid, dan nog zal het mij een voldoening wezen, dat je je bezorgd maakt over mij. Laat mij althans enkele minuten in den droom verkeeren, dat je mij eenigszins hadt lief gekregen." Dit zeggende sloot hij haar in de armen en kuste haar lang en innig. „O, laat mij gaan laat mij gaan smeekte zij. „Wij hebben het recht niet om elkaar lief te hebben jij en ik „Liefhebben zult gij mij toch zeide hij. „Zoo niet in deze, dan in de andere wereld Het „Suez Palace" was maar een klein verblijf voor een vorstelijk persoon, maar Sair Pasha was ook maar de jongste zoon. Agincourt werd ontvangen in de hall. rijk met Perzische tapijten gestoffeerd, en bestuursautoriteiten wordt beschouwd. De Duizend-en-een-nacht, de Decamerone, en eenige verhalen van Balzac staan reeds op den index en de lijst zal van tijd tot rijd worden herzien en uitgebreid. De douane dienst, die de controle heeft op de inge voerde boeken, heeft „consoren" aange steld, die de uit het buitenland aangevoer de boeken zullen moeten keuren op 'hun zedelijk gehalte. Onder redactie van TRUUS EIJGENHUIJSEN. VOOR DE VROUW opstanding. Op den Zaterdagavond vóór Paschen zat ze voor het open raam. Het was hét uur waarop het daglicht langzaam, lang zaam plaats maakte voor den duisteren avond. In de kamer was het al donker, de hoeken' vielen al weg, alleen glinsterde het glas van een schilderijtje, waar het laatste licht in viel en plekte wit een licht gekleurd kleedje en een paar narcissen in een vaas. Ze zat er in dit uur geheel tegen haar gewoonte in. Ze hield niet van den teede- ren schemer, die zooveel geheimzinnigs om de dingen weefde, ze hield er niet méér van, al langen tijd niet meer." Maar dit wilde evenmin zeggen dat ze dit deel van den dag haatte. Tusschen haten en lief hebben ligt de weg van onaandoenlijkheid en hiraan dacht ze, niet alleen in 't schemer uur, maar op alle uren van den dag. En nu, op dien stillen Zaterdagavond voor het open raam, moest ze er aan den ken. O, zonder droefheid. Droef zijn had ze verleerd, evenals blij zijn. Geen bitterheid kroop ooit door haar heen, maar ook geen stille vreugde. Nooit was ze „zum Tode betrijbt", maar ook nimmer „Himmelhoch jauchzend". Ze was geworden de gelijk matige mensch, maar niet door wijs le vensinzicht, niet door schoone beheer- sching. Waardoor wel Och, ze wist het niet. Niet wanneer het begonnen was, niet wanneer het was een voltrokken feit. Er was een tijd geweest, dat de wereld haar te klein leek voor haar juichend hart, om dan plotseling te lijken zwaar en groot en drukkend op haar nietigheid. Maar dat was in den tijd toen ze jong en onberede neerd de dagen doorging, toen ze alles met haar jonge vriendinnen „zalig" en alles „eng" vond. Toen was er een tijd geko men van alleen juichen. En daarna Och, wie bleef er juichen Zelfs geen kind juichte fanger dan een kwartier om een paar gewonnen knikkers en niet langer dan een dag om een hevig begeerd ge schenk. Sloeg er al eens een golf van vreugd door hem heen bij het weer denken en zien er van, na een paar weken was ook dit er niet meer. Zoo verloor een elk de vreugd om de verwezenlijking van zijn hevig begeerde illusie, zoo verloor een elk ook het geloof en het vertrouwen in het leven zelf. O, eerst met bewustheid en in bitterheid, later als een vanzelf sprekend feit.. Een vogel floot in de ruischende avond stilte... Opeens dacht ze, hoe ze jaren geleden en jaren lang een wensch gekoesterd had. Geen onbereikbare wensch en alles scheen er op ingericht dat die wensch vervuld zou worden. Maar met de jaren ging de schijn in wezen over en bleek het dat de vervul ling altijd even ver van de illusie gebleven was. Ze had het ontdekt met ontzetting en langen tijd lag toen vleugellam het snik kende verlangen naar den droom van wel eer, naar het geloof en vertrouwen in de verwezenlijking. Toen was ze, neen niet „zum Tode betrübt", alleen maar „be- trübt", heel erg „betrübt". Maar Ook dit ging verloren, tot er niets meer bleef, niets dan één groote onaandoenlijkheid. Zoo zou het wel blijven. Weer floot de vogel, ritselde er een blad langs het raam... Even meende ze heimwee te voelen naar het onwankelbare geloof van weleer. Maar ze wist het niet zeker. Stil sloot ze het raam en ontstak de lamp. Ze werd wakker en hoorde de klokken een oude mam met sneeuwwitten baard gn een tulband op, ontving hem. Dit was de groot-vizier vam Agincourt's huishouding de chef vam de andere bedienden. „Is uw heer weg?" vroeg Agincourt in het Arabisch. „Ja, Effendi. Hij is niet in Cairo. Hij is langen tijd weg 'geweest. Zijm Excellentie prins Said Ahmed is een groot reiziger." Intusschen trilde de mam als een espen blad en Agincourt kreeg den indruk dat hij niet de waarheid te hooren kreeg. „Ik heb anders reden om te gelooven, dat de prins veel dichter bij' is dan zijm vrien- dem wel verwachten", waagde Agincourt het er op. En ofschoon hij zich vleide nu well eenigszins op de hoogte te zijn vam den Egyptischen aard. was hij toch niet voorbereid op deze uitwerking. De oude man viel neer of hij een schot ontvangen had en begon „O, Effendi, ik zal u alles vertellen... Maar heb toch erbarmen over een ouden man ik was niet betrokken bij 't dooden." „Ik zal erbarmen hebben", sprak Agin court heel nadrukkelijk. „Ik zal toe zien, dat het gouvernement zich niet wreekt dan op degenen, die het verdienen. Maar je moet mij de heele waarheid zeggen en niets achter houden". „Ik was ook van plan de heele waarheid te zeggem als het gevaar weer eenigem tijd voorbij was em degenen, die het misdrijf begingen, in veiligheid zouden zijn. Maar tot nog toe durfde ik dit niet, want zij dreigden." De Kinderen vam de Zon, hoorde hij nu, die in hum fanatisme geen vrees kenden, hadden het lijk van Said' Ahmed in diens huis gebracht en de bedienden bezworen,

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1