FUSEIBEESTEN 64e Jaargang ii9a6 VRÏJDAÖ a ARRIL, Eerste Blad BINNENLAND Stads= en Provmcienieuws Z SLAGERIJ KOLE INGEZONDEN STUKKEN BUITENLAND No- 'P'S VLISSINGSCHE COURANT git nummer bestaat uit 2 bladen Herdenking sterfdag Michiel De Ruyter. Het ligt in het voornemen van het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Vereeniging Onze Vloot" om op 29 April a.s. op plechtige wijze den 250sten sterfdag van onzen grooten ''Michiel Adriaanszoon de Ruyter te herdenken in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Prof. dr. P. J. Blok heeft zich bereid ver klaard bij die gelegenheid de herdenkings rede uit te spreken, waarna de plechtig heid met een kranslegging op het praalgraf besloten zal worden. Een gevoelig lesje. Onlangs werd overeenstemming bereikt tusschen de Belgische en de Nederlandsche regeering over nieuwe telegraafregeling.De Fransche tekst van dit verdrag werd, door minister Van Karnebeek in de Kamer ter goedkeuring neergelegd. De „Residentiebode" vernam, dat ten gevolge van een krachtig protest van het Algemeen Nederlandsch Verbond enkele ministers zijn gaan inzien, dat deze zonde •van gebrek aan eerbied voor eigen taal tegenover Nederland en tegenover de Vla mingen gepleegd, niet door den beugel kon. Zij hebben in den laatsten ministerraad er op aangedrongen om dezen Franschen tekst terug te nemen, de besprekingen met de Belgische regeering in het Nederlandsch te heropenen en alleen den Nederlandschen tekst als rechtgeldig aan de Kamer over te leggen. Laat ons hopen dat dit lesje indruk maakt op de ambtenarij, die uit sleur maar steeds in de besprekingen met een land, waar onze taal een van de twee officieele is, van de andere, de Fransche, gebruik blijft ma ken. Het is al erg genoeg, dat dergelijke lesjes noodig zijn. („Hbld.") Herhouw in de overstroomde streken. De algemeene Vereenigde Commissie tot leniging van rampen door watersnood in Nederland is met Ged. Staten van Gelder land overeengekomen de volgende regeling inzake den herbouw van de streek „Maas en Waal" en van eenige andere streken, die mede door den watersnood getroffen zijn, te treffen. Deze commissie is gemachtigd het herstel aan gebouwen te doen verrich ten, mits de kosten van dat herstel per ge val niet een bedrag van 1000 overtreft verder kan zijnoodwoningen aanschaffen en maatregelen voor nieuwbouw voorbe reiden, alsook voorstellen doen tot herstel van gebouwen, waarvan de kosten per ge val van 1000 zullen overschrijden. Haar beslissingen behoeven de goedkeuring van de Algemeene Commissie en van Ged. Sta ten. Ten aanzien van haar voorstellen zal, alvorens tot uitvoering wordt overgegaan, mede noodig zijn de instemming van de al gemeene Vereenigde Commissie en van Ged. Staten. Ged. Staten hebben, met goedvinden van de Alg. Vereenigde Commissie hun taak ten deze gedelegeerd aan een lid van hun college, nl. den heer Keurschot. De nieuwe loodsdienst voor Dungeness. Eenige gezagvoerders en stuurlieden, die geen kans zagen een schip te krijgen, zijn op het denkbeeld gekomen een vereeniging op te richten om door aankoop van een loodsschoener, loodsdiensten vóór Dunge ness. Hieruit ontstond de vereeniging der North Sea Pilots, bestaande uit gezagvoer ders en stuurlieden ter koopvaardij. Een oud-inwoner van Den Helder, de koop- vaardij-kapitein J. M. de Vos, werd direc teur dezer maatschapij de heer A. Bremer te Rotterdam, is voorzitter de heer C Noordijk, te Rotterdam, vice-voorzitter. Het doel dezer vereeniging is het waar nemen van loodsdiensten vóór Dungeness. Het rijk heeft den ouden loodsschoener no. 3 in bruikleen afgestaan. Deze schoener is afkomstig van Delfzijl, doch ligt reeds sedert bijna een jaar op 's rijkswerf in den Helder. De bemanning bestaat uit 5 man en 6 of 7 loodsen (stuurlieden), die de schepen naar de Noordzeehavens brengen. Heden of morgen vertrekt de schoener naar Dun geness. De malversaties te Bergen op Zoom. De Bergen op Zoomsche raadsleden J. van As en Rook zijn te Breda door den rechter-commissaris verhoord ih verband met de ingediende aanklacht tegen den wethouder Verlinden inzake de Bergsche malversaties. Er zal een vervolging worden ingesteld tegen alle personen, die geen belasting heb ben betaald. Het raadslid Walder, die de aanklacht mede indiende, zal dezer dagen gehoord worden door den rechter-commissaris. De accountant Vuisters is uitgenoodigd bij den rechter-commissaris te verschijnen inzake de kwestie-de M., ex-ontvanger. („Volk") De droge maand Maart 1926. De afgeloopen maand Maart was de droogste sinds 1910, toen de regen waarne mingen in den Hortus Botanicus te Amster- am zijn begonnen. De gemiddelde regen val is 49 mm thans is slechts 21 mm ge vallen. Ook Maart 1920 was met 22 mm zeer droog, de natste Maart-maand was die van 1914 met 115 mm. Sinds 12 Maart J l. is geen regen afgetapt. Voorloopig overzicht van het weer in Maart Mededeeling van het Kon. Ned. Meteor. InstituutGemiddeld over de 5 hoofdsta tions was de temperatuur 1 tot 2° C. boven normaal. Tegenover afwijkingen van meer dan 4° te hoog in de eerste dekade, was de laatste dekade 1 tot 2° te koud, uitge zonderd in Helder, waar de gemiddelde temperatuur in dit tijdvak nog iets boven de normale bleef. Behalve in Drenthe, was de regenval overal onder normaal, in West-Friesland, Noord-Holland en Zeeland viel minder dan de helft der normale maandsom. In De Bildt werden 72 uren zonneschijn geregistreerd, tegen 106 uren normaal. Kerk en Vrede. De Groep van Voorgangers tegen oorlog en oorlogstoerusting heeft het Maart-num mer van „Kerk en Vrede", op ruime schaal verspreid, teneinde op deze wijze propa ganda te voeren voor het doel en streven van deze Groep, nl. actie te voeren tegen de oorlogsidee. VLISSINGEN, 2 APRIL. Een vliegdienst VlissingenOstende. De Brusselsche correspondent van „de Tel." meldt Na een onderhoud dat de burgemeester van Vlissingen gehad heeft met vertegen woordigers van de Belgische „Société de navigation aérienne", is thans definitief ko men vast te staan, dat in den komenden zo mer een regelmatige dagelijksche vlieg dienst voor personenvervoer tusschen Ostende en Vlissingen zal worden onder houden. Ingenieur bij de Kon. Maatsch. „de Schelde". De ingenieur der marine M. F. Gunning geplaatst op 's rijkswerf te Hellevoetsluis heeft met 1 Mei a.s. ontslag als zoodanig verzocht wegens zijn benoeming hij de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde", al hier. R. D. V. Bij de electrische tram VlissingenMid delburg is voor het personeel het reglement dienstvoorwaarden ingevoerd, waarom "door de organisaties reeds meermalen verzocht was. Een reclame-boekje. De firma Kreymborg heeft een aardig reclameboekje uitgegeven, getiteld „Hoe Toontje bij Kreymborg waarborg vond", waarin de lof van Kreymborg's kleeding bezongen wordt. Op aanvraag is dit geïllustreerde boekje verkrijgbaar in het filiaal der firma Kreym borg, Walstraat. Onbestelbare brieven. Lijst van onbesteibare brieven en brief kaarten, gedurende de 2e helft der maand Maart 1926 ontvangen en waarvan de af zenders onbekend zijn. Brieven binnenland N. C. Beijerman, Voorburg Anni ten Napel, Haag Com missaris van politie, Goes. Briefkaarten buitenland Fraulein H. He- genulett, Grewenbriich, Westfalen (twee stuks). Scheep vaartberich ten Op het Duitsche stoomschip „Martha Hemsoth" was Woensdag wederom beslag gelegd voor een bedrg van 4000 Zweed- sche kronen. Gisterenmorgen werd echter telegrafisch bericht ontvangen dat alles betaald was en werd dit beslag toen opgeheven. Hedenmorgen is de „Martha Hemsoth" van hier via Hoek van Holland om al daar te bunkeren naar Zweden vertok ken. Voor het examen als machinist, diplo ma A, is geslaagd de heer M. Munnik te Middelburg. N.V. The Vitrite Works te Middelburg. In de gisteren gehouden vergadering van de N.V. The Vitrite Works te Middelburg werden de balans en de winst- en verlies rekening goedgekeurd en het- dividend be paald op 20 terwijl de heer W. L. Ghij- sen te Middelburg als commissaris werd herkozen. De winst- en verliesrekening geeft in de bet de volgende cijfers aan dubieuse de biteuren 47.28 korting en koersverschil 28.56; algemeene onkosten 53118.98; afschrijving op de gebouwen 16518.41 afschrijving op de inrichting 95755.15; dotatie pensioenfonds f 45.000 dotatie on dersteuningsfonds 8583.46,/2 gratificaties 10.040; dividend (20 tantièmes en 'belasting 266.518.20. De creditzijde geeft de volgende posten onverdeeld winstsaldo 18.10 rente 23262.75 en bedrijfswinst f 470.400.97'/z- De balans geeft aan actiefongeplaatste aandeelen 400.000 gebouwen en erven 165.184.10 inrichting 376.647.65 kan toormeubilair 2 grondstoffen en fabrika ten 675.914.20!^ kas en kassier 34.233.30]/z effecten 518.453.50 rente 6000.62 debiteuren 359.087.35 dubi- euse debiteuren 1 octrooien 1. Aan passief vinden wij aandeelenkapi taal 1.208.000 reservefonds 404.000 pensioenfonds 307.610.28'/2 ondersteu ningsfonds 5441.14; reserve voor perso- neelbelangen 50.000beleening 41.319.25; crediteuren 51.556.38; de posito werkliedenfonds 6132.44 onafge haalde dividenden 2050 winst- en ver liesrekening 459.415.22.V2 RITTHEM. De Chr. zangvereeniging „Zingt den Heer", directeur de heer Fr. J.W. Boogaard te Souburg, gaf gisterenavond in de Chr. shhool haar tweede uitvoering. De opkomst van het publiek was, gezien het late seizoen, zeer goed. De uitvoering van het vrij groote programma, er waren 15 Rangnummers, waaronder 3 kwartetten, liep vlrg van stapel. De laatste zangstuk je werden beter gezongen dan de eerste en vonden dan ook bij het -publiek een dank baar gehoor. Een tweetal voordrachten gaven een aangename afwisseling. Wij slachten de beste en wij verkoopen aan de LAAGSTE PRIJZEN. Beleefd aanbevelend. g (Ingez. Mededeeling.) KERK-ENSCHOQLNIEUWS De zaak-Geelkerken. Te Leeuwarden is een voorloopig comi té gevormd, dat tegen hedenavond een ver gadering heeft belegd voor bezwaarden in dé zaak-Geelkerken. Naar men aan het „Hbl." mededeelt, hebben reeds meer dan 1100 belijdende le den der Geref. kerk van Amsterdam-Zuid de kaarten, waarop het lidmaatschap van de gemeente van dr. Geelkerken kon wor den bevestigd, geteekend ingeleverd. Deze kaarten zijn alleen aangeboden aan de le den der kerk, die belijdenis hebben afge legd de zoogenaamde doopleden zijn bui ten beschouwing gebleven. Intusschen gaat de inzameling der kaarten nog voort. Ambachtsschool te Middelburg. De belangstelling bij de gisteren gedane mededeeling der bevordering van de leer lingen der Ambachtsschool was zeer groot. Behalve het bestuur, de directeur en leera ren en de leerlingen, waren, zeer vele ouders en verdere familieleden van laatst genoemde aanwezig ent 'moesten vele zich met een staanplaatsje tevreden stellen. Allen werden welkom geheeten door den voorzitter van het bestuur, den heer mr. A. A. de Veer, die er op wees dat het voor de school weer een gewichtige dag is, nu men weer aan het einde van een jaar werken is en men de resultaten, kan over zien. Het is te begrijpen, dat de ouders belangstellen in de resultaten, waaraan zij zelf veel hebben bijgedragen. Hoe meer onderwijzers en ouders hand aan hand gaan, hoe beter de resultaten zullen zijn. Spr. deelt mede, dat over het algemeen goede resultaten zijn bereikt. Dit is ook te danken aan den directeur en het onderwij zend personeel, die een jaar van inspan ning achter den rug hebben.Spr. brengt hun dank voor de mdeite aan de jongens be steed. Hij hoopt voor-de onderwijzers^ dat de jongens de hun gegeven lessen ook in het verder leven zullen behartigen. Het is voor die jongens zelf ook een gewichtige dag, maar zij moeten ook niet vergeten, dat bekwame vakmenschen geld, waard zijn in de maatschappij. Vooral is het een ge wichtig oogenblik voor de jongens, die de school gaan verlaten en die dus op den drempel van het maatschappelijk leven staan. Zij moeten niet denken er reeds te zijn, op de school is slechts de grond ge legd voor het zich verder ontwikkelen. Hierna verkreeg de directeur, de heer C. Doets, het woord om mededeeling te doen van de reeds door ons gemelde bevorde ringen en tot het uitreiken der behaalde diploma's en prijzen. De directeur vond daarbij gelegenheid er op te wijzen, dat van de eerste naar de tweede klasse 25 der leerlingen niet worden bevorderd. Dit komt omdat dan de eerste schifting plaats heeft. Spr. zegt verder, dat men een jon gen niet moet martelen door. hem voor een taak te willen opleiden, waarin hij geen lust blijkt te hebben. Willen is echter ook kunnen, maar er zijn er ook die Wel kun nen maar niet willen en dan komt er niets van. Spr. brengt dank aan de leeraren, die hem bij, het onderzoek in die richting be hulpzaam zijn. wat een practische toepas sing der psychotechniek is te noemen. Bij de mededeeling over de bevordering en het toekennen van het einddiploma laat spr. niet na waar het noodig is standjes uit te deelen of bijzondere pluimpjes te geven. Hij wees er op, dat wel eens te licht over het proefwerk wordt gedacht, en dit is oorzaak dat een tweetal het moet overma ken. Nog deelde spr. mede, dat de regee ring niet meer toestaat, dat uit de gewone middelen der vereeniging prijzen worden beschikbaar gesteld,, maar dat de voorzit ter een middel heeft gevonden om toch prijzen te kunnen geven. Spr. bracht dank voor den steun verleden jaar van bestuur en leeraren, en ook van den concierge on dervonden en riep die ook voor de toe komst in. De voorzitter deelde nog mede, dat vroeger subsidie van de Teekenacademie werd ontvangen, maar nu betalen rijk en gemeente de tekorten en is men overeen gekomen, dat de Teekenacademie de gel den zal geven voor de prijzen. Spr. eindig de met nogmaals dank aan directeur en leeraren te brengen. Enkele der jongens, die een diploma be haalden, dankten namens de medeleerlin gen hunner afdeeling voor het ontvangen onderwijs, waarna de bijeenkomst door den voorzitter gesloten werd. RECHTSZAKEN Overtreding warenwet. Voor het kantongerecht te Middelburg heeft terecht gestaan H. C. F., slager te Middelburg, verdacht van overtreding dei- Warenwet. Verdachte was ten laste gelegd, het ten verkoop in voorraad hebben van boterhamworst, in welke worst andere kleurstof aanwezig was, dan de bij de wa renwet geoorloofde. Door het O.M. waren eenige scheikundi gen van den keuringsdienst van waren te Goes gedagvaard als deskundigen, welke verklaarden dat bij het scheikundig onder zoek was gebleken dat bedoelde worst een anilinekleurstof bevatte, waarvan het ge bruik volgens de warenwet niet toegestaan is. Verdachte ter terechtzitting aanwezig bekende het hem ten laste gelegde. De kantonrechter onmiddellijk vonnis wijzende veroordeelde den verdachte tot 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. Oneerlijke brievenbesteller. Voor de rechtbank te 's-Gravenhage heeft terecht gestaan een 29^-jarige post bode aldaar, wegens verduistering. Ver dachte bekende. Hij heeft zich verschillen de malen brieven toegeëigend, waarvan hij vermoedde, dat ze geldswaardigen inhoud bevatten. Zoo ook op 5 Februari jl. een brief, welke 2 zilverbons van 2.50 inhield. Het O. M. eischte 1 jaar gevangenisstraf. De verdediger wees er op, hoe verdachte door droevige familieomstandigheden tot de feiten, is gekomen. Hij riep de clementie der rechtbank voor den verdachte in en verzocht, zoo mogelijk, een voorwaardelijke straf op te leggen. Doodslag. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft terecht gestaan 'n 18-jarige jongen, die een meisje met een mes zwaar lichamelijk let sel heeft toegebracht, met het voornemen het meisje te dooden. Hij was met zijn kameraad gaan wan delen met de bedoeling het meisje tegen te komen. Hij had nog nooit om het meisje gedacht. Bijzonder knap had hij haar nooit gevonden, op dien avond echter wel. De jongen had in den laatsten tijd veel gelezen, allerlei romans, los en vast door elkaar. Bioscopen bezocht hij niet. Hij had wel het denkbeeld gehad, dat er eens iets bijzonders met hem moes* gebeuren. De dokter die het meisje had behandeld, verklaarde dat ze 7 steekwonden had in armen, borst en rug.Diep wren de woanden niet, klaarblijkelijk was het mes afgegleden. De plaats der verwondingen was wel ge vaarlijk. Een zenuwarts, die T heeft on derzocht, achtte den jongen toerekenbaar. Het eenige wat hij heeft gevonden is een lichte pathologische aanleg. Alleen uit het gebruik van drank en opwinding kon de arts de daad verklaren. Men blijft min of meer voor een psycho logisch raadsel staan. Het O.M. noemde den dader een gevaar voor de gemeenschap en vroeg, wegens po ging tot doodslag, zijn veroordeeling tot 5 jaar gevangenisstraf. MARINE EN LEGER De luitenant ter zee 2e klasse B. Q. Boe len, dienende aan boord van Hr. Ms. pant serschip „Tromp" te Nieuwediep, is over geplaatst aan boord van Hr. Ms. opleiding schip voor matrozen Schorpioen te Gorin- chem. Blijkens bij het departement van marine ingekomen telegram zijn Hr. Ms. onderzee booten K 2, K 7, K 8 en K 9, onder bevel van luitenant ter zee le klasse J. G. van den Berg, op 1 April te Manilla aange komen. Aan den luitenant ter zee le klasse H Vreedenburg is vergund uit Oost-Indië naar Nederland terug te keeren. De minister van marine a. i. heeft aai1 het gemeentebestuur van Gorinchem me degedeeld, dat de matrozen-opleiding te Gorcum gevestigd blijft. Marine-Rampenfonds. Te Helder is de tweede algemeene ver gadering gehouden van de leden der ver eeniging Marine-Rampenfonds 1914 1919. De burgemeester van Helder bracht hulde aan den afgetreden secretaris-pen ningmeester KI. F. Oortgijsen. Tot nieuw lid, tevens secretaris-penningmeester, werd benoemd de heer Fijkens van Walsem. Het fonds beoogt steun te verleenen aan behoeftige nagelaten betrekkingen van bij rampen omgekomen marine-personeel en volgt daarbij de bepalingen van de Armen wet. Echter was de vergadering van oor deel, dat onderhoudsplicht door derden al leen dan van toepassing is, wanneer dezen zonder te groote geldelijke opofferingen hiertoe in staat zijn. Een nader onderzoek zal worden inge steld of de weduwen van de bij mobilisatie rampen verongelukten hun opgroeiende kinderen passend onderwijs kunnen doen genieten. De onlangs benoemde vloot-predikant voor inlandsch marine-personeel zal wor den aangezocht, een onderzoek in te stel-, len naar de levensomstandigheden van de weduwen en kinderen van omgekomen in landsch marine-personeel. Vervoer van dienstplichtigen per autobus. De minister van oorlog heeft bepaald, dat voor het vervoer van dientplichtigen, bij opkomst in werkelijken dienst, enz., voor rijksrekening gebruik mag worden ge maakt van autobussen, die zijn te beschou wen als openbaar middel van vervoer. In dien de ondernemers het vervoer alleen wenschen te doen geschieden tegen dade lijke betaling van de kosten, kunnen de burgemeesters bij voorschot voldoen en aan het departement bij declaratie in rekening brengen. Boften verantwoordelijkheid dep redactie Be cople wordt niet teruggegeven DE DRENTSCHE VENEN. Zaterdag 10 April zal voor de noodlij denden in de Drentsche Venen een collecte worden gehouden. Indien men zich dien dag eens even indenkt hoe de toestanden daar zijn, dan ben ik er zeker van dat deze collecte een flink bedrag zal opleveren. Vlissingers, bedenkt dat van U een offer wordt gevraagd voor een streek in ons land, waar door de bijzondere oorlogs omstandigheden een bevolking zich heeft opgehoopt in een tijd dat er werk in over vloed was, terwijl deze groote werkgele genheid plotseling is opgehouden toen de steenkool weer ruim verkrijgbaar werd en naar turf geen vraag meer bestond. Velen werden in dit gebied werkeloos en hebben sinds jaren geen gelegenheid tot het vinden van werk meer gekregen. In de gemeente Emmen met ruim 40.000 in woners, over een groote uitgestrektheid verdeeld, zijn hierdoor duizenden en dui zenden gezinshoofden niet in staat hun huishouden in stand te houden, terwijl de plaatselijke autoriteiten en middenstanders niet meer kunnen doen dan ze reeds deden om hun plaatsgenooten te steunen. De mid denstand zelf is trouwens door deze om standigheden ook sterk achteruitgegaan door de verminderde koopkracht van haar afnemers. Aan alles is gebrek en uitzicht op een spoedige verbetering ontbreekt geheel. In één der Twentsche gemeenten wor den 250 woningen gebouwd, om daarheen een deell der veenbevolking te doen emi- greeren, maar al is deze overheidssteun zeer te waardeeren, toch is op het oogen blik de bevolking er niet direct mede ge holpen en wanneer deze emigranten uit de streek zullen zijn vertrokken, zullen nog veel meer behoeftigen in dezelfde omstan digheden achterblijven. Op den duur zal nog een veel grooter aantal uit de venen elders werk moeten vinden, doch dit kan niet zoo spoedig en zoolang mo@t er toch geholpen worden. Stadgenooten, overdenk dit eens in de Paaschdagen en handelt dan Zaterdag 10 April overeenkomstig uwe overpeinzingen. De uitvoering van de Gemengde Zang vereeniging kan door droeve omstandig heden van een der medewerkers Zondag niet doorgaan, het mooie aanbod blijft ech ter en hier zal uitstel blijken geen afstel te zijn. D. Ür H. VAN RAALTE. Secretaris Vlissingsch Comité voor Algemeene Nooden en Rampen. VLISSINGEN EN DE WATERSPORT. Mijnheer de Redacteur, Vergun me een bescheiden plaats in uw veelgelezen blad, bij voorbaat mijn dank. Daar Vlissingen zich met een bescheiden strand moet tevreden stellen in vergelijking met andere badplaatsen, is het door zijn waterrijke omgeving en gunstige ligging, voor alle takken der watersport de aange wezen plaats. Het badbedrijf loopt goed, doch door verschillende verbeteringen kan het ge bruik der baden aanmerkelijk toenemen. Ten eerste waren één of twee duiktorens met springplanken wel gewenscht, almede een voldoend afgebakend gedeelte voor figuurzwemmen en voor het beoefenen van het waterpolospel. Aanlegplaatsen aan strand en boulevards voor pleiziervaartuigen, alsmede gelegen heid vanaf strand en boulevards, water tochtjes te ondernemen, hetzij per motor boot, zeilboot of kano'. Een te houden groot watersportfeest waar eenige bekende figuren uit ons land demonstraties hielden, zou een grootsche en succesvolle reclame zijn om Vlissingen te maken tot één der meest geliefde verblijfplaatsen tot beoefe ning der watersport. Een, warm voorstander van gezonde watersport. DE VOLKENBONDSCRISIS. In het „Vrijz. Protestantenblad" be spreekt prof. dr. J. de Louter de crisis in den Volkenbond. Hij komt tot de volgende slotsom Het blijktlo dat de Volkenbond nog ver is verwijderd van het denkbeeld van den oorspronkelijken stichter Woodrow Wilson, die zich een wereldbond had voor gesteld van elkander welgezinde staten, die in onderling overleg gemeenschappelijke belangen zouden behartigen en den wereld vrede handhaven. 2o. Dat de geest van den oorlog, waaruit de Volkenbond als een aan geboren gebrek ontsproot, nog geenszins is uitgebluscht en heimelijk voortsmeult, on danks den schoonen schijn en veler oprech te liefde voor vrede en verzoening van tegenstrijdige belangen. 3o. Dat vooruit gang op politiek terrein moeilijker is en trager voortschrijdt dan op humanitair ge bied. Desniettemin blijkt gelukkig tevens, dat de Volkenbond zelfs in de donkerste dagen treffende bewijzen levert vaa inter nationale gezindheid en offervaardigheid, zooals Zweden en Tsjecho-Siowakije thans hebben getoond. Etische beginselen., geen politieke com binatiën, kunnen den Volkenbond opvoe den. Zijn deze niet in staat de zege te be halen, dan verdient een eervolle oogenblik- kelijke nederlaag de voorkeur boven een onwaardig compromis, zij dit ook de vrucht van lofwaardige bedoelingen. Onwillekeurig herinner ik mii het stoute woord in 1920 door een rechtschapen Duitscfier geschre ven „De Duitsche nederlaag heeft de Duitsche ziel gered". Hier geldt dit even eens. De mislukking van hef vernuftig schaakspel van Maart 1926 te Genève heeft de ziel van den Volkenbond behou den en voorspelt het herstel van zijn zwaar beproefd lichaam in September. Meer be hoef noch mag ik er voorloopig en op deze plaats van te zeggen. Niemand verlieze den moed, zegt prof. de Louter. Niemand onttrekke zich aan den strijd. Jong en oud, ieder in eigen kring, werke met woord en daad mede aan den opbouw eener ook nu nog niet hopelooze internationale gemeenschap en verwachte de einduitkomst van den Heer van volken en tijden. DE BELGISCHE LEENING. Naar men in officieele kringen opmerkt, zijn de onderhandelingen over de Belgische buitenlandsche leening nooit afgebroken geweest. De regeering bleef in contact met de vertegenwoordigers der buitenlandsche banken. De minister van financiën zal in het begin der volgende week naar Londen gaan, om met de Britsche schatkist be sprekingen te voeren over de uitvoering van de overeenkomst, welke werd gesloten tot consolidatie van de Belgische schuld aan Groot-Britannië. Hij zal bij die gele-

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1