HENNING' iVlOLETTESl WOENSDAG 31 MAART 'Eerstelllad Gemeentebestuur binnenland 64e Jaargang 1926 ischg Maatschappij I NIEUW en ORIGINEEL I 5 Stads= en Provincienieuws No.76 VÜSSINGSCHE COURANT 1IGER en RIJWIELEN te koop. PARATIEINRICHTIN6 n naaimachines. A. KLIP, WalstrÉji 3. d een nette IENSTBODE. des avonds na 8 i Nieuwendijk 7. gevraagd tlJWIELHERSTELLEÜ ONGEN. Te kor MESRIJWIEL 20.— aul Krugerstraat 12. voor spoedig een JUFFROUW, gte met het makw blouses en linge- d TE hoogte i nen dier. Bureau Vlissingscln ziekte voor NOODHULP n de huishouding Sf ïvr. LAHAUT, Oprit3L 1 - Middelb.-Rotter®1 therigeiegen plaatse» VAN SCEREN PASSAOB!» EN VEE. T, «141. April ,1! 2,1 8 3,1- 6,1 8 |g 7 istagen ag 's morgens :iburg gevaren. rmatien 1 l: N.V. - h. Erven I® ML 11 9 9 ten 12 a bekome* T".fvos> g({ nummer bestaat uit 2 bladen ^BONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- f 2.20 per drie maanden. Franco Sor het geheele rijk 2.50. Week-abon- oêmenten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS yan j4 regels f 1.10 voor iedere „vel ineer 26 cent bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop. Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz. prijs, bij vooruitbetaling van 1—5 regels f 0.75, elke ,egel meer 15 cent STORTPLAATS VOOR PUIN. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen brengen ter algemeene kennis, dat het terrein, gelegen nabij het voormalige fort „de Nolle" .vanaf 1 April a.s. niet meer als stortplaats voor puin mag worden gebe zigd, doch hiervoor moet worden gebruikt het hiervoor bestemde terrein, gelegen aan den West-Souburgschen weg. Viissingen, 31 Maart 1926. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen Gelet op art. 8 der Hinderwet brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 29 Maart 1926 aan H. GROE- N0UWE alhier op de daarbij gestelde voorwaarden vefgunning is verleend tot het oprichten van een brood-, beschuit en banketbakkerij, waarin zullen worden geplaatst een heetwateroven én een elec- tro-motor van 3 P.K., dienende tot heit drij ven van een kneed-, snij-, kluts- en aman- delwrijfmachine in het perceel, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, Sectie A No. 3101, plaatselijk gemerkt Scheldestraat No. 58. Vlissingen, 31 Maart 1926. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Autobus-diensten. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de afdee- Irngen der Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot wijziging van de wet van 23 April 1880 betreffende de openbare mid delen van vervoer, met uitzondering der spoorwegdiensten. Daaraan is het volgende ontleend Met voldoening vernam de minister van waterstaat, dat het wetsvoorstel, waarbij in algemeenen zijn gevolg is gegeven aan de denkbeelden, voorgedragen in hoofd stuk II van het eerste verslag der com- missie-Patijn, met instemming begroet. De beschouwingen in verschillenden zin, welke in het Voorloopig Verslag zijn ge wijd aan de vraag, of voor een centrale re geling omtrent schadeverzekering de tijd reeds gekomen is, leiden den minister tot de slotsom, dat onthouding vooralsnog verkieslijk is, zoodat hij omtrent deze aan gelegenheid van privaatrecht met zijn ambtenoot van justitie in overleg is ge treden. Opneming in de wet van voorschriften omtrent arbeidstijd van bestuurders of van een opdracht aan de Kroon, om daarin bij algemeenen maatregel van bestuur te voor zien, zou onjuist zijn, alleen reeds, omdat bij de arbeidswet "bereids voorziening is getroffen, en dubbele regeling bij de wet niet in aanmerking kan komen. Minder juist is in het voorloopig verslag aan het vergunningsstelsel zekere strekking toegeschreven om in de praktijk te dienen tot bescherming van tramwegondernemin gen tegen concurrentie van autobus-dien sten. Het vergunningsstelsel heeft geen an dere strekking dan om tusschenkomst der overheid ook voor het ontstaan van auto busdiensten noodig te maken, en daarme de te voorkomen, dat door onjuiste of te ruime voorziening met vervoermiddelen de duurzame verkeersbehoeften worden ge schaad. Daaruit zal onder bepaalde omstandig heden kunnen voortvloeien, dat zekere autobusdienst, die een spoor- of tramweg- aienst of een anderen autobusdienst con- urrentie had kunnen aandoen niet in wer- wng wordt gebracht, doch dit is dan enkel en der mogelijke gevolgen en met een hJen de autobusdiensten gericht doel van t stelsel, dat beoogt ongebreidelde en op komenUr concurrentie, te voor alsnog acht de minister het wenschelijk, Pf»rJJeSr.?nt*e bepaling van artikel II, die 1p_ 5'd wordt aan het slot aan te vul- sriiïtn ren 'aatsten tijd doet zich het ver- hiici- xV00r> dat ondernemers van auto- riniL-ien we* van 1880 pogen te ont- zirh n d.e v°lgende wijze. Door van de npn +aanmeldende personen alleen diege- van vervoeren, die, naar het heet lid zijn mp tei" zake coöperatieve vereeniging het 'e.contributie, beoogt men aan in den rYoerm,ddel zijn openbaar karakter ook hp?n we*te ontnemen. Daar aldus in de welslagen van de gewijzigde wet steld ua^sc^aal zou kunnen worden ge- Kan VOOrziPnina niet arhteni; blijven. voorziening niet achterwege tjjJI zaken n_ieu.we niinisfer van binnenlandsche enth°«siasta"poXanmr' J' B De sportieve minister Kan. In zijn „Parlementsfilm" in het weekblad „de Vrijheid" herinnert de schrijver, de heer D. Hans, daar nog eens aan eni de film over den populairen minister zal ook onze lezers wel interesseeren. De schrijver zegt dat mr. Kan een oud- internationaal is, een all-round, sportman. Hij werd dertig, veertig, vijftig jaar, en hij bleef spelen, die Jan Kan, met z'n kroost naast 'm. En als ge dan weer op uw de partement kwaamt, dan bracht ge de frisschheid van het sportveld mee, de ruim heid en de jovialiteit. Gebruind, gehard. En mil zijt ge minister. De volbloed- sportman in het parlement. Midden in de politiek. Excellentie Schiet ze d'r maar in Glijd maar voort over de parlementaire ijsbaan, met den breeden slag van uw schaatsen- sport. Leg het hout er maar lekker op Win maar iedere set Spurt er maar van door Maak maar doelpuntjes Loop ze maar ondersteboven daar hielden ze in uw jonge jaren van, Excellentie, en als het eerlijk gebeurt is er niets tegen. En als ge dan Kersten en zijn trawanten tegenkomt, wel, leer ze maar eens wat van uw sport, 't Kan geen kwaad Alleen denk er om, Mijnheer de Minis ter, dat u behoorlijk gekleed arriveert. Met 'n hoed op. En .natuurlijk niet in sportcos- tuum. Al zou ik geweldig m'n draai hebben als ik u op een goeden dag zag binnen komen met een gee'zwart shirt (uw'oude Victoria-kleuren), een korte broek en voet balschoenen... En dan heb ik nog een verzoek aan u. Heb deernis met de velen, die bij u op audiëntie zullen komen, en die ge maar zoo open en bloot midden op den Vijver berg zult zetten. Ik bedoel dit alleen at mosferisch. Gij zijt een verwoed aanhan ger van de open-raam-politiek. Ik ben vele malen bij u geweest, maar midden in den winter, bij sneeuw, hagel, storm de ramen van uw ambts-vertrek stonden open. Het gierde dikwijls van den storm om u heen, en ge vondt het lekker, Excellentie. Maar we hebben allemaal niet zoo'n voor-histo rische Bataven-natuur. Ik hen eens bij een minister uit het kabinet-Ruys op audiëntie geweest en toen ik opstond om weg te gaan, zag ik een zekere verwachting in z'n oogen. Bij de deur van de kamer gekomen, gleed ik op den parketvloer plotseling uit. De minister schoot in een sappigen lach en zei „Daar vallen ze nou bijna allemaal Hij had er weer op zitten wachten. Zoo hebt gij iedereen die bij u kwaamt. in den zeewind of in een sneeuwbui gezet... Het Nederlandsch-Belgische Verdrag Voor het Haagsche Comité van Actie tot wijziging van het verdrag met België heeft gisterenavond prof. dr. E. Moreseo een rede gehouden over het Nederlandsch-Belgische verdrag Volgens prof Moreseo zijn in het nieuwe Schelde-regime onaannemlijk le. de aanvaarding van het scheepvaart- belang als eenig richtsnoer met uitschake ling van Zeeuwsche oeverbelangen 2e. de verplichting om de vaargeul op zekere diepte te houden (volgens een niet gepubliceerde kaart), wat door natuur krachten onmogelijk kan worden gemaakt 3e. het gemis van een ondubbelzinnige erkenning dat Belgische oorlogsschepen, ook als Antwerpen oorlogshaven mocht worden, op de Nederlandsehe Schelde on der dezelfde beperkingen staan als op an dere nationale wateren in Nederland 4e. het verbod1 om schepen of doorvaart om welke reden ook, aan te houden, het geen uitoefening van onze rechten en even zeer nakoming van onze internationale plichten belet en ons alzoo in conflict met andere mogendheden moet brengen. Examen radiotelegrafist. Het eventueel examen voor het verkrij gen van certificaten voor radiotelegrafist eerste of tweede klasse zal in Mei a.s. aan vangen. Verzoeken om te worden toegelaten moeten vóór 20 April a.s. tot den directeur- generaal der posterijen en telegrafie worden gericht, onder overlegging van een gezegel de geboorte-akte en met opgave van de klasse van het certificaat, alsmede van het volledige adres van den aanvrager. De bevolking van Nijmegen. Gisteren werd bij den burgerlijken stand te Nijmegen de 75000e inwoner ingeschre ven. Het verschil in bevolking tusschen Arnhem en Nijmegen bedraagt nu nog slechts ongeveer 1000 zielen. In 1884, dus 40 jaar geleden, telde Nij megen nog slechts 24794 zielen, terwijl d< bevolking van Arnhem toen 40794 zielen bedroeg. COÖPERATIEVE MELKINRICHTING EN ZUIVELFABRIEK „WALCHEREN". Sedert enkele dagen wordt het bedrijf van de Coöperatieve melkinrichting en zui velfabriek „Walcheren" te Middelburg uit geoefend in de nieuwe fabriek aan den Poelendaalschen Singel, doch de officieele opening had eerst gisterenmiddag plaats. Tegen 3 uur vereenigden zich in een der lokalen, waaraan thans nog geen bestem ming is gegeven, maar waar later melk poeder of kaas zal worden gemaakt, de le den van het bestuur, de directeur, vele met hun dames en meerdere genoodigden, o.w. wij opmerkten den Commissaris der Konin gin, leden van het gemeentebestuur van Middelburg, van dat van Koudekerke en dat van Vlissingen, den hoofdingenieur directeur van den rijkswaterstaat verte genwoordigers van den Noord-Brabant- schen Zuivelbond, en vele personenemwij schen Zuivelbond en verschillende andere personen. Het lokaal was keurig versierd en ver schillende bloemstukken waren ontvangen. Toen allen 'n zitplaats hadden ingenomen, nam de voorzitter der coöperatie, de heer A. de Visser, het woord. Hij hoopte dat allen die mochten bijdragen tot het wel slagen dezer onderneming, met toewijding en opgewektheid hun plich* mogen doen, zijn j Zie Etalage. Zie Etalage. (Ingez. Mededeeling.) en dat Gods rijke zegen zal mogen rusten op dat groote werk van 200 veehouders van Walcheren en Nieuw- en St. Joosland. Hiermede verklaarde hij de fabriek voor geopend. De heer C. Zwagerman, rijkszuivel-con- sulent voor Zeeland, voldeed gaarne aan het verzoek iets mede te deeien omtrent dc beteekenis van dit bedrijf voor de veehou ders van Walcheren, en voor eene in hy giënisch opzicht Hoogstaande melkinrich ting van Middelburg, Vlissingen en Sou burg, omtrent de wordingsgeschiedenis daarvan en omtrent de inrichting en werk wijze. De geldelijke resultaten van het land bouwbedrijf op Walcheren worden voor een zeer belangrijk deel bepaald door de inkomsten uit de melkveehouderij. Door 1100 veehouders worden hier ongeveer 5500 melkkoeien gehouden. De gezamen lijke jaarlijksche melkproductie bedraagt ongeveer 22 millioen K.G. Deze mejk krijgt, globaal genomen, de volgende bestemmin gen 2 millioen K.G. of 9 voor kalveren en varkens 7 millioen K.G. of 32 voor de menschelijke consumptie 13 millioen K.G. of 59 vóór verwerking op zuivel producten, vrijwel uitsluitend boter. Ongeveer de helft van de totale productie blijft op de boerderijen. De andere helft gaat van de boerderijen af voor de men schelijke consumptie of voor verwerking in fabrieken. De 11 millióem K.G. die niet op de boerderijen blijven, krijgen de volgende bestemmingen 2 millioen K.G. wordt door de veehouders zelf direct voor de consumptie afgeleverd 2 millioen K.G. gaat via de slijters naar de consumenten 7 millioen K.G. gaat naar een 4-tal fabrie ken. Hiervan komt 4 millioen K.G. -naar de coöperatie „Walcheren". De hoeveelheid melk, die op Waicheren naar de fabrieken gaat, vermeerdert voort durend, ten koste /jjan^de melk op de boer derijen tot boter vérwërkt. De groote economische beteekenis van dit bedrijf schuilt dan allereerst daarin, dat nu reeds 20 van alle op Walcheren ge produceerde melk hier tot waarde moet worden gebracht. Dit percentage groeit nog steeds. Het is dan ook volkomen begrijpelijk, dat dt boerenstand van Walcheren met groote interesse den groei en bloei van dit bedrijf volgt en de opening van deze nieu we fabriek als een gebeurtenis van groote beteekenis beschouwt. Ook de belangen van de bevolking van Middelburg, Vlissingen en Souburg zijn bij deze gebeurtenis nauwer betrokken dan velen misschien denken. In die plaatsen is per jaar voor de consumptie noodig 5 mil lioen K.G. melk 250.000 K.G. natuur boter en bovendien heel wat karnemelk cn room. Van deze producten levert de Coöpera tie 2.2 millioen K.G. melk of 44 der behoefte bijna 60.000 K.G. boter of 24 der behoefte en eveneens een groot deel der benoodigde karnemelk en room. Een goede melkvoorziening der bevol king is een hygiënisch belang van de aller eerste orde. Ik ben ervan overtuigd dat dit bedrijf er niet weinig toe zal' bijdragen de melkvoorziening hier op een hooger peil te brengen. Thans iets over het ontstaan van dit bedrijf. De zuivelcoöperatie die overal el ders in: ons land na 1880 tot grooten bloei kwam. heeft op de boeren op Walcheren langen tijd geen vat gehad. Éérst in 1916 waren een 80-tal landbouwers hier vol doende overtuigd van het feit, dat ook hier de zuivelcoöperatie noodig was om èn dc zuivelnijverheid èn de melkvoorziening der bevolking op een hooger peil te brengen. Een bestaande kleine particuliere melk inrichting werd overgenomen. Sedert 1916 is dit bedrijf in alle richtingen uitgegroeid. De melkaanvoer steeg van ruim 1 millioen tot 4 millioen K.G. de afzet van consump- tiemelk van 670.000 K.G. tot 2.2 millioen K.G. De boteromzet van 20.000 K.G. tot 57.000 K.G. De ruimte in het oude bedrijf werd veel te klein en de werktuigen geraakten oud en van onvoldoende capaciteit. Het aantal leden was gestegen van 80 tot bijna 200. Daarom kwam het bestuur in November 1923 voor de algemeene vergadering met plannen voor de stichting eener geheel nieuwe fabriek. Het ging niet zoo vlot dc meerderheid der léden tot deze grootsche maar noodzakelijk onderneming te doen besluiten. In Februari 1924 viel echter met groote meerderheid het besluit, waarbij aan het bestuur een crediet van hoogstens 240.000 voor nieuwbouw werd verleend. Het bedrag leek grcot, maar is toch zeker niet te drukkend voor een bedrijf dat bijna voor fz millioen gulden per jaar omzet. De bedrijfsonkosten stijgen hierdoor slechts met 40 cent per 100 liter melk. Het zou me te ver voeren over het ver loop van den bouw te vertellen. Genoeg zij het te vermelden, dat de gebouwen f 125.000 en de inrichting ÏOO.OOO gekost heeft. Het werk is thans voltooid en wij allen hopen zeker dat het bedrijf ten zegen van de bevolking van ons mooie eiland Walcheren zal mogen werken tot in lengte van dagen. Waar voor de meesten van U de zuivel industrie iets geheel nieuws is, zal ik nog kort even uiteenzetten hoe het bedrijf on geveer ingericht is en werkt. Het gebouwen-comprex heeft den hoef- ijzervorm. Tot heden hoorde ik nog steeds dat iedereen het architectonisch welge slaagd vindt. Als Burg. en Weth. van Mid delburg op den om het gebouw gereser- veerden gemeentegrond, nog wat bloemen en groen zouden willen aanbrengen, zal zeker ook niemand meer critiek uitoefenen op de plaatsing van een fabrieksbedrijf op dit mooie punt van de Singels. In den vleugel op het Noorden vinden we De directeurswoning het bedienden- kantoor de hal voor de uitbetaling der melk het iets verhoogde roomzuurlokaal onder het roomzuurlokaal de koel- en pak- kelder voor de boter het laboratorium. Het roomzuurlokaal op het Noorden is een frisch vertrek met drie groote bassins voor de verzuring van den room. De boter- vrieskelder is van groote waarde omdat de coöperatie daardoor in staat is ook 's zo mers stevige boter te léveren. De inrichting van het laboratorium, een belangrijk onderdeel van een melkinrich ting, is nog niet compleet. Aan de voorzijde bevinden zich, behalve het laboratorium, de „melkontvangst" en een groot reservelokaal. Aan de melkont vangst komt de melk van de boeren 's mor gens binnen en wordt de omdermelk afge geven. Er bevindt zich een nauwkeurige bascule, een uitdrupapparaat en twee on- dermelkbakken. Het reservelokaal zal later waarschijnlijk voor kaas- of melkpoeder- bereiding worden ingericht. Achter de melkontvangst ligt het belang rijkste lokaal van de fabriek. Hier wordt de melk gepasteuriseerd, ontroomd en de melk gekarnd. Hier zijn de voornaamste zuivelwerktuigen opgesteld. De groote karnkneder stelt in staat de room van eén dag in een keer te karnen. In hetzelfde werktuig wordt de boter ook gekneed en gezouten, zonder dat het product met de handen aangeraakt is. De meeste versche, voor de consumptie bestemde melk, wordt hier eerst door. een centrifuge gereinigd, daarna voorgewarmd op ruim 60 graden en vervolgens in een zgn. Dauerpasteur een uur op 64 graden gehouden. Deze pas- teurs zijn alleen nog maar iin de meest mo derne melkinrichtingen in gebruik. Door deze behandeling wordt de melk veel duur zamer, zonder dat het karakter van rauwe melk verloren gaat. Na het pasteuriseeren wordt de melk diep afgekoeld en daarna uitgevent. Na zoo'n behandeling is het vrijwel buitengesloten dat 's zomers melk afgeleverd wordt die bij het koken dik wordt. In den linkervleugel vinden we het ketel huis met 2 ketels, elk met 80 M2. verwarmd oppervlak. De machinekamer met stoom machine van 80 I.P.K., koelmachine voor 80.000 caloriën per uur en installatie voor levering van warm water. De koelmachine is voor een moderne melkinrichting onmis baar. Daardoor krijgt men in den zomer steviger boter en veel duurzamer melk. Verder is hier het pompenlokaal. voor de watervoorziening van het bedrijf. Dan is er de melkbewaarplaats. waar in groote bas sins de consumptiemelk bewaard wordt. Hieraan verbonden is een bordes met meetapparaten om de bussen van de ven ters te vullen. Achter deze ruimte is nog een afdeeling voor het maken van fles- schenmelk en pap. Hier zijn ook de loketten voor afgifte van boter, flesschemelk, enz. aan de venters. Twee Nortonputten leveren een over vloed van diep-grondwater. Twee pompen met 40 M3. capaciteit per uur brengen hét op. Door de fabriek loopt een voor oninge- wijden verwarrend net van buisléidingen. Een buizennet dient voor het vervoer van gekoeld pekelwater. Een ander voor koud nortonwater. Een derde voor warm water voor de reiniging. Ten slotte een vierde buizennet voor den stoom, die voor het ont smetten van leidingen en zuivelwerktuigen geregeld gebruik wordt. Daar tusschen door loopen allerlei leidingen voor melk, karnemelk, room en ondermelk. Vloeibare producten worden alle door leidingen en goten gepompt. Overal in de fabriek liggen met flink verval prachtige tegelvloeren. De riolee- ring en de ventilatie zijn tot in de puntjes verzorgd. Alle voorwaarden voor een uiterst zin delijke en hygiënische behandeling der in dit opzicht zoo teere zuivelproducten zijn hier aanwezig. Als dit bedrijf den bloei van het zuivel bedrijf op Walcheren helpt verhoogen en bovendien er toe bijdraagt dat de melk- verzorging der bevolking op een hooger peil komt, zullen de verwachtingen van zijn stichters daarmede in vervulling gaan. Hierna nam de Commissaris der Konin gin, de heer jhr. mr. J. W. Quarles van Uf- ford, het woord en zeide eerst niet van plan te zijn geweest het woord te voeren, het feestelijk aanzien van het lokaal noopt hem er toe dit echter wel te dóen. In de eerste plaats wil spreker dan dank bren gen voor de hem geworden uitnoodiging, maar dan uitdrukking geven van zijn groo te belangstelling in een tak van het land bouwbedrijf, namelijk de veehouderij en de daaruit voortvloeiende zuivelbereiding. Het is begrijpelijk dat men meer en meer de antieke wijze van zuivelbereiding verlaat en meer zorg besteedt aan het vraagstuk der aflevering van de melk. Reeds dikwijls is vroeger dit vraagstuk ook bij de Z. L. M. besproken, maar er is nog altijd bij de Zeeuwsche landbouwers een soort tegen zin tegen coöperatie. Toch is het zeker een materieel belang voor de landbouwers en ook een algemeen belang. Spreker wil zich geen partij stellen over de vraag coöperatie of niet, maar wel zijn voldoening uitspre ken over de goede samenwerking, die men heeft betracht en hulde brengen aan de bestuursleden en de leden, die durf en doorzettingsvermogen toonden om deze fa briek tot stand te brengen. Men zegt wel eens dat de Walchersche boeren minder vooruitstrevend zijn, maar deze fabriek toont, dat dit maar praatjes zijn. Spreker spreekt zijn beste wenschen voor de ver eeniging uit en hoopt, dat God's zegen op dit werk moge rusten. De burgemeester van Koudekerke, de heer H. P. baron van der Borch tot Ver- wolde, bracht ook dank voor de aan het gemeentebestuur gezonden uitnoodiging en hoopte, dat altijd de fabriek in de gemeente Koudekerke zal blijven staan, want dat is een landbouwende gemeente. Er zijn wel licht wel eens moeilijkheden in den weg gelegd, en spreker hoopt dat alle samen zullen blijven werken om de moeilijkheden uit den weg te ruimen. Spreker uit zijn beste wenschen voor de fabriek en hoopt op God's zegen. De burgemeester van Middelburg, de heer P. Dumon Tak, bracht ook dank voor de uitnoodiging aan het gemeentebestuur. De fabriek is voor de streek van groot belang. Spr. wil van de vroegere wijze van melkvoorziening geen goed en geen kwaad zeggen, maar geeft aan de tegenwoordige toch de voorkeur. Ook meent spr. dat de oprichting blijk geeft van grooten durf der leden. Toen tot de oprichting van een nieuwe fabriek werd besloten, was toch eigenlijk reeds de pap gestort. En er zullen nu nog wel leden zijn, die angstig de toe komst te gemoet zien en zelfs nog wel, die zelfs een boete zullen willen betalen van 150 per koe. Er zijn vele conferenties met Burg. en Weth. gehouden en het be stuur zal gemerkt hebben, dat de gemeen telijke wetgevende machine niet altijd vlug draait, maar dat het ook wel eens anders gaat heeft het ondervonden, toen binnen 24 uur toestemming werd' verkregen om buizen te leggen in gemeentegrond voor de uitloozing op het kanaal. Spr. eindigt met hartelijke gelukwenschen bij deze opening. Ook de heer Schoenmakers, directeur der Coöperatieve fabriek te Hasselt, wenscht her bestuur en den directeur van harte geluk met de opening der nieuwe fabriek. De heer M. Laernoes, wethouder alhie*-, voerde het woord en deelde mede, dat ae burgemeester verhinderd was te komen. Ook spreker wenscht geluk met de tot standkoming der fabriek. Hij heeft met belangstelling vernomen dat hier 2200 ton melk per jaar wordt geproduceerd en- meent. dat er ook op export zal worden gewerkt, wat weer van groot belang is voor de bevordering van het vervoer per stoomboot en spoor. Spreker hoopt dat al len, die in de fabriek werken, er hun le vensdoel in zullen vinden. De heer Joh. Vos, uit Roosendaal, voor zitter van den Noord-Brabantschen Zuivel bond, wepscht ook geluk met de opening en zegt het niet eens te zijn met den Com missaris der Koningin, dat de Zeeuwsche boeren niet voldoende voor coöperatie voelen, hij wijst daarbij op de groote Z.L.M. Ten slotte voerde nog het woord de heer J. Philipse, directeur van de coöperatieve landbouwvereeniging „Eiland Walcheren" om zijn gelukwenschen aan te bieden. De voorzitter bracht dank voor de ge sproken woorden en hoopte, dat alle goede wenschen in vervulling zullen gaan. Intusschen waren door een viertal doch ters varr bestuursleden, gelukkig allen in de Walchersche kleedernracht. verver- schingen aangeboden, na het gebruik waarvan in drie ploegen een wandeling door de verschilléndg deelen van de fabriek begon en konden allen zich overtuigen, dat de heer Zwagerman niets te veel van de inrichting had gezegd. Alles maakt een zeer f linken- en vooral ook zindelijken indruk. VLISSINGEN, 31 MAART. Vereeniging Rijwielpad Walcheren. In het Concertgebouw wordt morgen avond een vergadering gehouden, teneinde over te gaan tot de oprichting van een af deeling Vlissingen van de vereeniging Rij wielpad Walcheren. A. G. O. Het bestuur van A.G.O. meldt ons Vrijdag 16 April zal door het Schouw- tooneel het blijspel van Hugo Hoppe „Met de verkeerde getrouwd" voor onze leden worden opgevoerd tot slot van het seizoen. Wij hadden met deze voorstelling het seizoen juist willen openen, maar door een geweldige pech moest de voorstelling drie maal worden uitgesteld. Een woord van aanbeveling is overbo dig allen zullen zich stellig nog herinneren hoe 'n groot genot de opvoering van „Le- vensstroomingen" door dit tooneel-gezel- schap ons verschafte. Dit stuk was droevig. Nu is het een geestig blijspel dat overal een uitstekende critiek heeft gehad en zul len we dus opgewekt en vjoolijk ons sei zoen sluiten. Zeegat van VIissingen. Op een der dagen in het tijdvak van 13 tot en met 16 April a.s., om 9 uur voorm.. zullén schietproeven gehouden worden met middelbaai geschut, geplaatst ten Zui den van het licht van Kaapduinen. Onveilig is een gedeelte van Galgeput, Oostgat, Deurloo en Wielingen, van het strand en van de duinen, begrensd door achtereenvolgens de peiling 174 de Zeeuwsch-VIaamsche kust, eën cirkelboog met een straal van 13 K.M. uit de batterij als middelpunt beschreven en de peiling 313°, de peilingen gerekend van de batterij. Een nieuwe zaak van Albert Heijn. De firma Albert Heijn die reeds vele ja ren een zaak op den Nieuwendijk heeft, zal morgen ook in het nieuwe stadsgedeelte een zaak openen en wel in de Scheldestraat no. 23, waar het aantal winkelpanden ge leidelijk toeneemt, Deze nieuwe winkel is in elk opzicht mooi afgewerkt en bleek dit werk bij den

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1