EYS OKENDE ERRlm IT II. 3 DINSDAG 30 MAART binnenland 64e Jaargang bonbons oespajs ORANJEBAND Maatschappij r Stoomvaart t van vijf foP'ï Stads= en Provincienieuws "IftTOGEENI Ideriandsche ld en aanbevolen ïSTERKlNGSMiQOf. gvan smaak. '.6° per „esth |Chem' Shriek, DEN 11^ ik '•iMk- 75 '1926 Ijp tabak na het I beter door, Jng, waarvan de -t. is de fijnen pittigen zonder aantrek- vrouw WOLTERS, Iplein, vraagt een net dagmeisje, 1416 jaar. Aanmeld» |i4iy2 uur. Ihuur aangeboden een ;i bovenwoning, llle gemakken voorzien, fes Noordstraat 41. Vrouw VAN DEN HOEl (tisstraat 18, vraagt legej een dienstbode dag en nacht, v. g. g. |elden na half acht. |ngen - Mïddelb.-Rotterd ïusschengelegen plaatst; KOER VAN PASSAOW jkoeren en vee I |1U- 'U Maart I' 1 Rag 30,j - Vlissingen wordt Wor .terdag 's morgens ten 121 "ddeiburg gevaren. lnformatiën ts bek omes: srdam N.V. Transport- 1 v.h. Erven Q. VOS, TlH 2018 ,,L elbnrgB. EENHOORN, WL W. v. OOSTERHODT, t'-S wht. Gebrfl. BIHTENHffl. Wf jConcertgebouw I VL1SS1NGSCHE COURANT I ne staatscommissie voor den radio-omroep. I M ri,. Residentiebode" verneemt, is de Krommissie-Ruijs de Beerenbrouck, in- S dTor Bongaerts op J Oc- S i)- om de regeering van advies te fl'«ver de staatsbemoeiing ten aanzien I Jen Nationalen Draadloozen Omroep, I thans met haar voorbereidenden arbeid ge- r€Na^uitvoerige besprekingen is een lijvig -nnreot-rapport samengesteld. Ter definitieve vaststelling van het aan jen minister van waterstaat uit te brengen rapport, is de commissie tegen 19 April bij- I ee\n hoofdhjnen hebben alle leden zich met het advies vereenigd. De moeilijkheid is ge- jlffen in het toevertrouwen van de dagehjk- sche leiding der op te richten Omroep- I maatschappij aan één neutraal persoon, I zooals de meerderheid wil of aan een drie hoofdig directorium, gelijk de grootst mo gelijke minderheid voorstelt. R.-Kath. Volkspartij. Onder leiding van den heer W. C. Set- leur had Zondag te Utrecht een algemeene vergadering plaats van de R.-Kath Volks- ^De'voorzitter opende de vergadering met een toespraak, waarin hij een uiteenzetting gaf van het partijprogram in verband met een goede welvaartpolitiek. Spreker keurde het af dat de voorzitter van het R. Kath. Werkliedenverbond in een vergadering van dat Verbond propaganda maakte voor een groote R.-Kath. Staatspartij, terwijl toch vele leden van het Verbond lid zijn van de R.-Kath. Volkspartij. Uit het jaarverslag van den secretaris, dén heer F. Donders, bleek dat de partij thans 33 afdeelingen telt. Bij de verkiezin gen bleken 40.000 mannen en vrouwen ach ter de partij te staan. Binnenkort zullen de 18 Rijkskieskringen geformeerd zijn. Nadat het jaarverslag was goedgekeurd sprak mr. P. M. Arts, lid van de Tweede Kamer. Spreker vergeleek deze vergade ring bij het eerste congres van de R. Kath. Volkspartij en constateerde daarbij den groei der partij, zoodat deze thans te be schouwen is als-te omvatten de democra tische Roomsch Katholieken en dat deze richting uit de R.-Kath. Staatpartij eigen lijk verdwenen is. Spreker wees er vervolgens op dat de crisis voor de R.-Kath. Staatspartij op een groot fiasco is uitgeloopen. De vertegen woordiger van de partij, zeide spreker, zal ook in de Tweede Kamer aan het partij program vasthouden en niet doen zooals de Michaëlisten bij de Oorlogsbegrooting, n(. wegblijven uit de Kamer, hetgeen volko men in strijd was met zijn woorden buiten de Kamen'i' Prof. Veraart geeft wei af op onze partij, doch hét ware beier, zeide spr., dat hij in de Kamer handelde volgens de punten van zijn democratisch program. Men ié be vreesd; dat R.-Kath. arbeiders zullen over- Ioopen naar de sociaal-democraten bij even- fueefè samenwerking tusschen de R.-Kath. Staatspartij en de S.D.A.P. Spreker gelóóft integendeel dat, wan neer samènwerking tot stand mocht komen, de R.-Kath. Volkspartij er zal zijn om alle R.-Kath. democraten in zich op te nemen. Spreker wekte ten slotte op om de R.- Kath. Volkspartij groot en sterk te maken, opdat later gezegd kan worden, dat de partij Nederland heeft behoed voor den rdoden gloed der sociaal-democratie. Begrafenis mr. Pleyte. Gisterenmiddag had op Westerveld de crematie plaats van wijlen mr. T. B. Pleyte, in leven gezant te Madrid en minister van koloniën in het kabinet-Cort van der Lin den. Een groot aantal belangstellenden was aanwezig. O.a. merkten wij op de oud-mi nisters Bosboom en Posthuma. Met vele kransen bedekt werd de baar naar het cre matorium gedragen. Onder de kransen wa ren eenige zeer fraaie van H. M. de Ko ningin en van het department van buiten- landsche zaken. Jhr. mr. BéeJaart van Blok land, oud-gezant in China, sprak het eerste als ambtgenoot van den overledene. De neer P. cie Roo de la Faille sprak daarna en zeide De heer Pleyte was het die den Volksraad van Nederl.-Indië in het leven heeft geroepen. De heer J. H. Andries sprak tenslotte als oud-collega van het advocaten kantoor te Semdrang. De Knalclub van 3 a. De Handelmaatschappij R. S. Stokvis Zonen te Roterdam heeft voor den kit telen. prijs van 60. cent in den handel ge- .bracht een boek van 229 bladzijden in prachtband, dat bovengenoemde» titel draagt. Het is geschreven door den heer D. Hans, pn journalist yan erkende bekwaamheid, .jje/eeds vele jaren voorzitter is van den Nederlandsohen Journalistenkring. De, heer Hans beschikt over een vlotte pen en, pittigen en aangenamen stijl. Dit thans door hem geschreven jongens- en meisjesboek draagt een echt sportief karak ter en zal door de rijpere jeugd zeker met groot genoegen gelezèn worden. Het is een j if v dOeiérid verhaal, dat in 16 hoofdstuk- .ehem slotwoord is verdeeld. Men leeft XJiet be?in «to* ,iet einde met de ,euke .scpetsen niede en dé teekeningen van menno nebben de aantrekkelijkheid van dit mooie boek aanmerkelijk verhoogd, moduli'r tw'jfcl«n er niet aan of de Handel- v'1?*^Jiaöp.ij R- S. Stokvis Zoon zal met n '>K^|!cluo van 3 A" veel succes hebben dJf±^ Hans kan zich overtuigd houden t de jeugd zijn geesteskind op hoogen stellen en er naar hunkeren zal erdere dergelijke pennevruchten van hem te ziem verschijnen. EN WATERSCHAPS ARCHIEVEN IN ZEELAND IN 1925. wm»ü vcrs'a8 van den inspecteur der lsnrfE? waterschapsarchieven in Zee- en ',eer ®r. A. Meerkamp van Emb- Puoom6- fABQitn ajpolai* Groh/ngck (Ingez. Mededeeling.) den, rijksarchivaris in Zeeland, is het vol gende ontleend Te Brouwershaven moest er op worden aangedrongen de oudste charters met eeni- ge andere zeldzaamheden, o.a. het eenige jaren geleden teruggevonden zilveren stads- stempel in een daarvoor bestemde kast ter raadzaal berustend, alsnog in de brandvrije archiefbewaarplaats onder te brengen. Te Dreischor werd door het maken van een archiefkast verbetering verkregen, maar tegen het overbrengen van bet rech terlijk archief naar Dreischor moest be zwaar worden gemaakt, omdat de wanden van de kast van hout zijn en het gemeente bestuur terug kwam op zijn aanvankelijke toezegging om de wanden met aeterniet te bekleeden. Te Heinkenszand staan van af' 1916 de stukken ordelijk geschikt en zegde dé bur gemeester toé den raad te zullen voorstel len, ook het oudere archief, thans op den zolder liggend in een daartoe te maken kast onder te brengen. Te Hulst hebben de pogingen, om het ge meentebestuur te bewegen tot het aanstel len van een eigen archivaris gefaald, alleen werd besloten tot het doen reinigen der archiefkamer. Te Ierseke berusten de notulen met de stukken van comptabelen aard der laatste jaren en de registers van den burgerlijken stand in de kluis. Overigens is het grootste deel van het archief opgesteld in een daar toe bestemde bewaarplaats op de boven verdieping. Uit Kerkwerve was het geheele oude ar chies met de oude kerkelijke registers naar het rijksarchief te Middelburg gezonden en daar uitgelegd en gedroogd. Een poging om het archief daar te behouden leed schip breuk, omdat de raad niet genegen was gelden beschikbaar te stellen ter betaling van het door het rijk bepaalde, gering bewaarloon. Te Kloetinge is thans het archief van 1581 tot 1923 geordend en beschreven. Te Koewacht zijn thans de nieuwe ar chief-kasten aangebracht. De secretaris heeft een begin gemaakt met het uitzoeken van het archief, 'maar daar hiervoor weinig tijd-beschikbaar is, zal het werk lang duren. Te Krabbendijke staat het archief van Burg- en Weth. van 1869 af met de bevel schriften van 1892 af en de notulen sedert 1821 goed opgesteld in de raadszaal en het archief van Burg. en Weth. van 1811 1867 en dat van den burgemeester van 18291894 op stellingen oj) de bovenver dieping. Alles tot 1851,. invoering der Ge meentewet, zal boven worden geplaatst en hét oud-archief vormen. Te Kruiningen was de in 1920 ontdekte fout, dat de archieven der gemeente en het .waterschap Kruiningen slecht waren ge schikt, hersteld. Te Noordgouwe is voorloopig het gehee le archief geborgen in nieuwe kasten, al leen de ingekomen stukken, te beginnen met 1851, staan in tijdsorde. Te Rilland-Bath bergt een goede ar chiefkamer de oudere stukken. In 1920 bleek alles in chronologische orde te staan, maar een inventaris kon toen niet worden overgelegd. Thans deelde de burgemeester mede, dat het archief van de vroegere ge meente Rilland in 1878 geheel verloren is gegaan, het archief van Rilland begint thans met het jaar 1766, dat van Bath met 1811. Te Serooskerke (W.) is het archief thans geheel geordend en in nieuwe kasten ge borgen. Uit Waarde was in 1874 aan Ged. Staten opgegeven, dat geene stukken, dateerend uit den tijd vóór 1813 bekend waren. Thans is dit onjuist gebleken en vond de inspec teur de volgende oude stukken requesten van het gemeentebestuur aan de Staten van Zeeland, 1636—1673 eenige omslagen met stukken uit de jaren 1716 en volgende kerkelijke stukken van 1648. De ingekomen stukken van 1809, 1813 en latere jaren stonden in een kast ter raadszaal. Te Wemeldinge bevindt het oud-archief van 16001813 zich in een antieke kast °P den zolder, en is op de deur daarvan een tableau vastgemaakt, verwijzend naar de verschillende vakken. Het archief 1814— 1924 is op dien zolder in rekken geplaatst. Een aanbod om het oud-archief op het bu reau te Middelburg te beschrijven, werd niet aanvaard. Te Zierikzee laat de berging der stukken, die op den zolder van het gemeentehuis worden bewaard, nog veel te wenschen over. De inspecteur steunde het verzoek van den gemeente-archivaris om het voor malig ijkkantoor te willen doen inrichten als archiefbewaarplaats, doch ontving be richt, dat spoedig op andere* maar even eens afdoende wijze aan de nooden van het gemeentearchief zal worden tegemoet ge komen. Te Zonnemaire bleek de toestand wel verbeterd, maar op den duur toch niet zoo te handhaven. De mogelijkheid wordt over wogen een afzonderlijk in het gemeente huis aanwezig kamertje te bestemmen tot bewaarplaats van het oudste archiefgedeel te, dat in 1814 aanvangt. De rest van het archief ligt voorloopig op een paar boor den in de kast ter secretarie. Wat betreft de archieven der water schappen meldt bet verslag het volgende De archiefjes van 20 polders behoorende tot het waterschap 's Heer Arendskerke liggen in een droge kast in het koetshuis van den ontvanger-griffier. Enkele beschei den uit de 18e eeuw werden aangetroffen, maar blijkbaar is er niet veel ouds. Het archief van den Isabellapolder is thans beschreven. De oudst-bewaarde rekeningen van het waterschap Krabbendijke, den Maags- en den MairepoJder zijn uit 1814, 1879 en 1879. Over het lot der oude rekeningen kon de ontvanger-griffier van het waterschap geen inlichtingen verstrekken. Het oud archief van 1756 tot de loopende admini stratie staat thans droog op den zolder bij den ontvanger-griffier. De kast van het waterschap Kruiningen staat met de archiefstukken van 1590 tot 1923/1924 in de archiefkamer der gemeente Kruiningen. Notulen zijn niet aanwezig vermoedelijk gingen zij verloren bij een brand in een directiekeet tijdens de mobi lisatie. Het archief van het waterschap Noord- gouwe ligt bijeen in een kast ten huize van den ontvangen-griffier. Dit zelfde is het geval met het archief van den Oostpolder. Het belangrijkste deel van het archief van het waterschap Schouwen staat op het bureau van den ingenieur in goede kasten. Een scheiding tusschen oud- en nieuw ar chief is nog niet aangebracht. De ingenieur wilde voorstellen allés naar de zolderverdie ping over te brengen, waarvan een nadeel zou zijn, dat de zolderruimte aan de straat zijde inderdaad goede gelegenheid biedt tot het aanbrengen van talrijke kasten, doch in geval van brand moeilijk te berei ken is. Èen voordeel is, dat de zolder met vier breede ramen op bet Ple*n v00r óe „Kamer 's lands van Schouwen" uitziet, waardoor in geval van nood wellicht spoe dige ontruiming van het lokaal mogelijk is, terwijl de kamer van den ingenieur uitziet op een kleine binnenplaats. De ontvanger-griffier van het waterschap Waarde zal de oudste stukken, overloopers uit de 18e eeuw, een indicieel register 1644 —1756, rekeningen van 1818 en volgende ja ren,voorloopig afzonderlijk bergen in kast ter secretarie. Wellicht is een keet staande aan den dijk buiten de gemeente voor ar chieflokaal in te richten. Het archief van den Zaamslagpolder, be ginnende in 1649, is thans bijeengebracht in het woonhuis van den ontvanger-griffie-. De charters van Veere, meer dan 1000, zijn naar het bureau van den inspecteur overgebracht en daar beschreven, terwijl ook de notulen van het gemeentebestuur ten dién einde daar tijdelijk werden ge plaatst. De herstelling van het archief der ge meente Nieuw- en St. Joosland, werd voort gezet, het lijkt gewenscht, de aangenomen grens tusschen oud- en nieuw archief te verleggen van 1829 tot 1851. De verzameling afschriften van inventa rissen, berustend op het Rijksarchief, werd vermeerderd met de volgende nummers gemeente Ellewoutsdijk 17441852 Isa bellapolder benoorden Aardenburg zonder jaartallen gemeente Kloetinge 1581 1923 gemeente Rilland-Bath 17661925 gemeente Waards 16201.811 waterschap- Waarde 1643—1808,,. VLISSINGEN, 30 MAART. Een vliegdienst Ostende-Vlissingen De correspondent van de N. R. Ct." te Bi ussel meldt Naar aanleiding van het bericht betref fende de mogelijke exploitatie, door de Belgische Luchtvaartmaatschappij (Sabe na)', gedurende de zomermaanden, van een vliegdienst tusschen Ostende en Vlissingen is mij, van de meest bevoegde zijde, ver zekerd, dat de Sebena zeer ernstige finan- cièele bezwaren heeft tegen het organisee- rên van een zoo korte luchtlijn, waarvan vermoedelijk alleen door Engelschen, Ame rikanen en een gering aantal Nederlanders gebruik zou worden gemaakt en welke de kosten van een nieuwe basis te Ostende en het verblijf aldaar van verscheidene pi loten on mecaniciens eveneens in acht ge nomen zeer waarschijnlijk veel te weinig of zelfs in het geheel niet, zou rendeeren. Het met den burgemeester van Vlissingen besproken plan heeft dan ook veel kans hoezeer het Sabena ook spijten moge niet te worden verwezenlijkt. Bezoek van Engelsche fruitkweekers. Een gezelschap van 25 Engelsche fruit kweekers zal Zaterdag a.s. Zuid-Beveland bezoeken. In de morgenuren wordt per autobus gereden naar* de fruitkweekerij „Terliicht" te 's-Heer Arendskerke, vervol gens naar „Zeeland's proeftuin" te Wilhel- minadorp. Nadat in „Centraal' te Goes de lunch gebruikt is worden de boomkweeke- rijen van de N.V. wed. P. de Jongh te Goes en D. j. van der Have te Kapelle bezichtigd. De excursie wordt geleid door den rijks- tuinbouwconsuJent den heer A. W. van de Plassche. De Engelschen nemen hun intrek in het Grand Hotel „Britannia" alhier en Vrijdag a.s. met de mailboot aankomen en Dinsdag 6 April weder met de mailboot van hier vertrekken. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Het instituut voor arbeidersontwikkeling is zooals bekend een landelijke organisatie met een algemeen bestuur en een maand blad. Door het hoofdbestuur worden o.a. tournee's van tooneelgezelschappen enz. georganiseerd. Daarnaast heeft het insti tuut de beschikking over een eigen film dienst, d.w.z. het beschikt over een auto, die geschikt is naast opwekking van elec- trischen stroom voor filmprojecties, zoodat in de kleinste piaatse» van ons land bios coopvoorstellingen gegeven kunnen wor den. Vast aan het instituut is verbonden een explicateur voor het uitleggen der films. In het begin van de bioscoop waren bij elke voorstelling explicateurs. Deze zijn langzamerhand verdwenen. Eensdeels om dat ze niet altijd voldeden, anderszijds om dat de kosten een bezwaar waren. De ex plicateur van het instituut Jef Last, is een goede, een heel goede zelfs, die ook zon der film een zaal een heelen avond op on derhoudende wijze kan bezighouden en dat trouwens reeds deed. Hij hield o.a. in Haarlem en Zaandam cursussen over de cultuur van China. Daarnaast publiceerde hij nog onlangs zijn gedicht „De Boer" in dé Sociale Gids. De explicatie is dus in goede handen. Behalve een eigen filmdienst beeft he^ instituut ook films in eigendom. Films die of voor het instituut zijn opgenomen of door haar zijn aangekocht. Tégen de boscoop bestaat nog zeer veel, en zeer dikwijls ten onrechte een wantrou- wen. Elke bioscoopvoorstelling is niet even goed. Maar niettemin zal elk onbevooroor deelde moeten toegeven dat van de bios coop veel goeds kan uitgaan en dat de bioscoop kan worden een instelling die me de kan helpen aan de voortgang der be schaving. Als we zelf maar willen. Ook de afdeeling Vlissingen van het in stituut zal hier een bioscoopvoorstelling geven en wel op Donderdag 8 April 1926 in de daartoe welwillend door de Erven A. W. Smits beschikbaar gestelde Alhambra- bioscoop. 's Middags om 3 uur wordt in de matinee gegeven de zeer bekende Pinxstermm en 's avonds als hoofdnummer de Haring vangst. Behalve deze hoofdnummers worden nog eenige bijfilms gegeven. De prijzen zij.n als altijd zeer laag gesteld. In de pers wordt uiterst waardeerend over deze films gesproken. C. v. d. L. schrijft in „de Strijd" o.a. „Dan knipt de film en zie je de tot stoeten gevormde reek sen jongens en meisjes optrekken naar het station, de stad zettend in hun kleur, waar bij je hart dan sneller gaat slaan als je dat ziet en je de trahen in de oogen krijgt, omdat je nu, fel gegrepen, in eens duide lijk beseft hoe een groot feest dit Pinkster feest voor onze jongens en meisjes toch is en ook... omdat je gelijk terug denkt aan je eigen jeugd, toen je daar vergeten rond zwierf in de^groote stad; alleen, omdat nie mand, niemand van de grooteren zich ooit met je bemoeide of feesten voor jou be reidde..." Ook de film van de haringvangst is bij zonder, omdat door technische maatregelen voorkomen is da^ de toeschouwers zeeziek worden hetgeen anders wel het geval is. De opname van deze 1800 M. lange film kostte 9 maanden tijd. Bureau voor Arbeidsrecht. Wegens den Goeden Vrijdag zal de amb tenaar van het Bureau voor Arbeidsrecht van den Vlissingschen Besturenbond deze week zitting houden op Donderdagavond van 8-9 uur in de bovenzaal van het café Buning. Nieuwe ketels innemen. Heden is hier aangekomen het stoom schip „Tjerimai", van den Rotterdamschen Lioyd, teneinde aan de werf der Koninklijke Maatsch. „de Schelde", nieuwe ketels in te nemen. In onze tijdinghaf. Een foto van de begrafenis van wijlen Jos. Orelio, gisteren te Amsterdam ter aar de besteld. Door een wagen overreden. Hedenmorgen is de sleepersknecht F. W., wonende te Koudekerke, door een wa gen over den rechtervoet gereden. De voet werd ernstig gewond. De man werd naar zijn woning te Kou dekerke vervoerd, alwaar een ter hulp ge roepen geneeskundige constateerde, dat de voet zeer ernstig gekwetst was. Uitreiking mobilisatiekruis. Vrijdag 30 April zal te Goes aan onge veer 1000' Zuid-Bevelanders, die tijdens de mobilisatie in dienst waren, het mobilisatie- kruis worden uitgereikt. Hiertoe heeft zich een comité-mobilisatiekruis gevormd, waar in vertegenwoordigers van al de 25 ge meenten op Zuid-Beveland zitting hebben. De burgemeester van Goes, ae neer G. A. Hajenius maakte deel uit van het eere-co- mité. Het ligt in de bedoeling voor deze plech tigheid o.a. den minister van oorlog en den gépensionneerden generaal Snijders uit te noodigen. De stad zal op verschillende plaatsen versierd worden. Mederwerking zal worden verzocht aan de militaire luchf- vaartafdeeling te Soesterberg. L. J. van der Moer f Op 66-jarigen leeftijd is te Ter Neuzen overleden de heer L. J. van der Moer, se dert 1892 notaris daar ter stede. Brandstichting. Naar het huis van bewaring te Middel burg is overgebracht een 15-jarige jongen uit Stoppeldijk, die er van verdacht wordt brand te hebben gesticht in een landbouw- schuur aldaar, die totaal is afgebrand. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Geref. Kerken. Beroepen te Middelburg ds. C. van der Woude te Gorredijk. Vrije Evang. Gem. Aangenomen het be roep naar KeulenMiilheim door ds. H. j. de Meijere te Cadzand. Tot onderwijzer aan een christ- school te Neder-Hardinxveld is benoemd de heer J. Maas te Koudekerke en tot onderwijzer aan een christ. school te Axel de heer J. Ie Feber te Zaamslag. Te veel onderwijzers. Het groot overcompleet aan onderwijzers blijkt duidelijk uit het groot aantal sollici tanten naar vacante plaatsen. Voor vaca tures in de kleinste gemeenten melden zich tegenwoordig soms over de honderd sol licitanten aan. De onderwijzerssalarissen. Gisteren heeft de minister van onderwijs, kunsten, en wetenschappen in particuliere audiëntie ontvangen de heeren H. J. Bon, L. Nooter en W. Lieggen, afgevaardigden van de onderwijs-centrale. Deze lichtten hun ten vorige jare inge diend salaris-adres toe en betoogden daar bij, hoe door de regeering het mes is ge zet in de onderwijzerswedden en hoe daar bij enkele groepen dubbel werden getrof fen. Ook werd hunnerzijds gewezen op de (Ingez. Mededeeling.) h. i. onleesbaarheid van het thans geldend besluit en op de noodzakelijkheid welke h. i. bestaat om de thans bestaande door een nieuwe regeling te vervangen. De minister stemde in met de bezwaren tegen de huidige, ingewikkelde regeling en beloofde verschillende van de geuite wen schen ter overweging te zullen geven aan de bijzondere commissie voor georgani seerd overleg. Leerarensalarissen. De besturen van de Algemeene vereeni- ging van leeraren bij het middelbaar onder wijs, van het Genootschap van leeraren aan Nederl. Gymnasia en van de R. Kath. lee raren vereeniging hebben een adres aan den ministerraad gezonden, waarin ze met verwondering hebben opgemerkt, dat de regeling getroffen in art. 27 niet wordt ge volgd ten opzichte van ambtenaren, waar van de gemeente waarin ze tot aan dien tijd werkzaam waren bij de herclasificatie in een hoogere klasse wérd geplaatst. De besturen verzoeken daarom een zoo danige interpretatie te geven aan art. 27 sub, 2a, dat verhooging' niet wordt verre kend met de toelage. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank te Middelburg wer den' heden de navolgende uitspraken ge daan Mishandeling J. J. P„ 34 jaar, smid, wonende te Middelburg, tot 20 b. s. 20 d. h. verduistering W. P. K„ 26 jaar, machi- chinedrijver, wonende te Koudekerke, tot 20 b. s. 20 d. h. D. W., 28 jaar, werk man, wonende te Zoutelande, tot 20 b. s. 20 d. h. T. C. v. M., 65 jaar, koopman, wonende te Zierikzee, tot een maand ge vangenisstraf voorwaardelijk ontuchtA. M„ 18 jaar, landbouwers- knecht, wonende te Ierseke, tot vier maan den gevangenisstraf voorwaardelijk vernieling J. B. A„ 50 jaar, vlasser, wonende te Koewacht, tot 1 b. s. I d. h. geweldpleging tegen ambtenaren G. A. v. H., 37 jaar, koopman, wonende te Mal- deghem (België), tot zes maanden gevan genisstraf motor- en rijwielwetovertredingG. H., 32 jaar, rijwielhersteller, wonende te Bieze_ linige, tot 75 b. s. 25 d. h., met bevestiging van het vonnis waarvan beroep dronkenschap A. C. W., 57 jaar, slagef, wonende te IJzendijke, tot 3 weken hechte nis en. een jaar rijkswerkinrichting, zulks met bevestiging van het vonnis waarvan beroep wapenwetovertreding j. v. C, 33 jaar, arbeider, wonende te Axel, tot 15 b. s. 15 d. h., met last tot teruggave van het ge weer, zulks met vernietiging van het von nis waarvan beroep arbeidswetsovertredingW. D. J. B„ 51 jaar, bedrijfsleider, wonende te Middel burg, töt 2 X f 5 b. s. 2 X 5 d, h„ zulks met bevestiging van het vonnis waarvan beroep. Door den Politierechter te Middelburg werden heden de navolgende zaken be handeld T. de J-, 23 jaar, werkman, zwervende, verdacht van bedelarij te Terneuzen1 op 6 Februari 1.1. 12 dagen hechtenis. P. de H„ 20 jaar, werkman te Graauw, verdacht van mishandeling van A. Molders te Graauw, op 6 Februari 1.1. vrijgespro ken. H. D-, 35 jaar, landbouwer te Water landkerkje, verdacht van beleedigimg van P. de Meij op 17 Februari f.1. 10 b. s. 10 d. h. P. V.. 55 jaar, landbouwer te Waarde, verdacht van beleediging van M. Dijl te Waarde op 15 Februari 1926 10 b. s. 10 d. h J. B., 31 jaar, koopman, zonder vaste wooi*- of verblijfplaats, verdacht van het beletten van een ondernomen ambtshande ling te 's-Heer Arendskerke op 16 Februari 1926 20 b. s. 20 d. h. J. R., koopman, 39 jaar, te Oostburg. verdacht van verduistering van een dekzeil ten nadeele van C. E. Buijsse te Biervliet op 4 Februari 1926 f 25 b. s. 25 d. h. C. F. M. v. H., 47 jaar, koopman te Vlis singen, verdacht van mishandeling van J. R. Grool te Vlissingen op 12 Februari 1926 f 15 b. s. 15 d. h. J. J. B., 52 jaar, te Goes, verdacht van huisvredebreuk te Kloetinge in den nacht van 6 op 7 Februari 1926 15 b. s. 15 d. h. M. L., 20 jaar, arbeider te Rilland-Bath, verdacht van mishandeling van J. C. Pol derman te Rilland-Bath op 5 Februari U. f 10 b. s. 10 d. h. J. A. d. K., 63 jaar, veekoopman te St. Jansteen, verdacht van beleediging ambte naar te St. Jansteen op 22 Februari 1926 f 15 b. s. 15 d. h. W. P., 39 jaar, timmerman, te Hansweeri, verdacht van mishandeling van den rijks veldwachter C. de Jonge te Kapelle op 20 Februari 1926 20 b. s. 20 d. h. F. G„ 32 jaar, ijzerhandelaar te Seroos kerke, verdacht van diefstal van zand te Vrouwepolder op 16 Februari 1926 IQ b. s. 10 d. h. J. de J., 26 jaar, landbouwersknecht te Nieuw- en St. Joosland, verdacht van be-

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1