N schoenen Advertentml KWATTA?5C- 64e Jaargang 1^26 in Katoen Kunstzijde Woï voor vanaf f 77 lianden. ent Tandpasta sche Maatschappij A Stoomvaart BINNENLAND FEUILLETON „Liefhebben zult gij mij!" Stads=en Provincienieuws Beter dan Qoed: DE BESTE NO.08' een aan de ïunten tevens uit d ng, eieganten tsparen 1! groote toenwerk -- vindt U voor eiken I en passende maat. dan ook de best snd, :su 37 59 cent 99 cent St. Jacobstraat 4 I uur en Verhuur, Koop en lingen en Dienstaanvragea, tni, oruitbetaling, van 1-5 regels Ike regel meer 15 ceni ongesteldheid van de :en zoo goed als nieti- TROF-PIANO mgeboden. letters H. S., Bureau he Courant". ;je zoekt gedurende d n plaatsing als DE HUISHOUDING, onder letters H. Z., Bu- singsche Courant". Heen Rasdieren >onstelling van Pluim- snijnen, gedurende de thdagen in het Café in", te Souburg. feur-Reparateur jogte met garage en it, wenscht van be te veranderen, prima Brieven letters J.D., Uiss. Courant". HUIZEN vraagd. Aan hetzelfde prachtig huis te koop. letters J. C., bureau ruram". raai Pakhuis uwstraat met Boven- te koop. Groot 140 zeer geschikt werkplaats, ops nz enz. Te bevragen ERSE, Hobeinstr. 79. p een modern R DIE PINGSHUIS billijken prijs ragen Noordstraat 6 - Middelb.-Rotterdi® hengelegen plaatsen Maart 22 23 jg25 T, Kil. T. B. UI. 8 8 r. W- t.l. li' 26 ringen wordt WoeM« f8 morgens ten 12 Iburg gevaren, matiën te bekomW N.V. Trsnaport;'na Erven 3.'VOS, W* B. EENHOOKN, W g OOSTEBBOOT, T%, ïebrs, BDITENHEHi VLISS1NGSCHE COURANT MAANDAG 22 MAART Zij die zich tegen 1 AprD, voor Stens drie maanden, op de „VUs- slngsche Courant" abonneeren, ontvan gen de nog verschijnende nnmmere ra"9- Nieuwe aboimé's die een polis aan vragen, deelen in de gunstige voor waarden van onze Gratis Verzekering. uFMEENTEBESTUUR hinderwet. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Vlis- ''"gezien ae artikelen 6 en 7 der Hinder- wet neven bij dezen kennis dat bii hen is ingekomen een, verzoek van W V. SCH1LLEMAN, alhier, om ver- -unning tot het uitbreiden van zijne wa genmakerij door het bijplaatsen van een electromotor van 2 P.K., dienende tot het driiven van een schaafbank in het perceel kadastraal bekend, gemeente Vlissingen, Sectie E, n». 1438 ged., plaatselijk gemerkt Scherminkelstraat no. 19. dat dit verzoek met de bijlagen, te be ginnen met Dinsdag den 23 Maart 1926, op de gemeente-secretarie (3e afdeeling) ter visie zal worden gelegd, en dat vanaf dien datum schriftelijke bezwaren 'bij hun college kunnen worden ingediend. Op den 6cn April 1926, zal ten gemeente huize, des namiddags ten 3 ure, gelegenheid worden gegeven Om bezwaren tegen het uitbreiden dier inrichting in te brengen, terwijl daarbij zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren indienen, in de gelegenheid worden gesteld, deze mondeling en schrifte lijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwa ren inbrengen kunnen gedurende drie da gen vóór den 6en April 1926 ter gemeente secretarie (3e afdeeling) van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Voorts zij er de aandacht op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep zijn gerechtigd zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer j zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Vlissingen, den 22 Maart 1926. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Staatsbegrooting voor 1926. Aan de menton e van antwoord op het voorloopig verslag dei' Tweede Kamer over hoofdstuk arbeid, handel en nijverheid is het volgéride Ontleend: Streeft de minister er zoovee! mogelijk naar vacatüije'sört vervuld te laten, ander zijds schijfit het hem bezwaarlijk alleen en uitsluitend bij bepaalde vacatures tot rang- verhooging te besluiten. Dit- zog betéeke- nen, dat een dusdahigen invloed aan het toeval werd 'toegeihten, dat onbillijkheden niet 2óu%n kunnen'uitblijven. Maar dat neemt niet 'weg/ dat de minister zich be wust is, dat: mét rangsverhoógingen in de zen tijd spaarzaam moet worden omge gaan. Ieder, die1 zich voor de uitvoering van de arbeidswet gesteld ziet, zal zich rekenschap moeten geven, hoe ver hij kan gaan met het oog op de- bestaande, ook internationaal werkende eëó'rtoibische omstandigheden en met het oog op het te zijner beschikking staande personeel, belast met de handha ving der wet. Er van uitgaande, dat de arbeidswet er is om zoo volledig mogelijk uitgevoerd te worden, zal de minister met inachtneming van het bovenstaande trachten te komen tot een geleidelijke verdere invoering van die wet. Deze 2al, naar hij vertrouwt, in de eerste Naar het Éngeisch.van DOLF WYLLARDE (Nadruk verboden) 25) Dit „owerd: herhaald door iemand, die de deur had opengedaan,' maar. weet ev*n gauw wilde terugtreden -,Neen. komt-u binnen, dokter Corry sprak ze>beslish. „Er is heelemaal geen re den om weg te loopen we wilden u wat vertellen.. We-hebben... het verbroken..." ..Wat?" riep de oude dokter, snel van den een naar den ander kijkend. ..Ja dit is niet in scherts gezegd, dokter. *hss Falkner is tot de ontdekking geko men, dat ze toch niet genoeg voor -mij kan voelen, hoe zeer ze er ook haar best voor heeft gedaan: En ik wit haar niet tegen wil Cn dank tot mijn vrouw maken". De dokter blééf verwonderd kijken en enigszins droog sprak hij t©t Winnie ..Het is-te hopen, kind, dat je een volgen een keer beter weet, wat je wilt. Want niet d i»t,man zou zo° edelmoedig en zoo rid- erlijk handelen als uajoor Agincourt. Ga et nu maar zoo gauw mogelijk aam je oom tante vertellen, kind." deed Winnie en niet zoodra was zij ®g» of de oude dokter het zich in een stoel ^reek een paar maal door zijn Ppciig grijs haar en vroeg r v°udt u zoo goed willen zijn om even or mij te bellen, majoor Agincourt Ik g nier in ^lit huis doen zooals ik wil, en '0u graag wat whiskey en soda hebben collr! ?et -r moe U|t. dokter," zei Agin- zor[ h')1 hij gevolg gaf aan dat ver- Ik '1 u zieken K "ob den heelen nacht opgetrokken plaats den arbeid in winkels en van enkele groepen van arbeiders buiten fabrieken of werkplaatsen omvatten. Bij de regeling van de arbevds- en rusttijden in winkels zal de vraag onder de oogen worden gezien, of daarmede een wettelijke regeling der win kelsluiting behoort gepaard te gaan. De minister acht den toestand onzer in dustrie nog steeds zorgwekkend. Er is re den om te hopen, dat de moeilijkste tijd voorbij is, maar er zijn nog zeer groote moeilijkheden overgebleven, die het voor het behoud van werkgelegenheid noodza kelijk doen blijven voorloopig nog nu in het eene, dan in het andere bedrijf een lan- geren werktijd toe te staan. Dergelijke ver gunningen zijn uiteraard van langen duur, doch met in zoo'n mate, dat zij nog zou den voortduren, wanneer het motief om een afwijking toe te staan, had opgehouden te bestaan. De minister kan niet vooraf zeg gen, of het aantal overwerkvergunningen zal toe- of afnemen. Wel lean hij verklaren, dat hij niet lange; zal laten overwerken dan in verband met de buitengewone omstandigheden voor het in stand houden der bedrijven en voor de werkgelegenheid noodig is. Ontwapeningsvoorstel K. ter Laan c.s. Volgens het juist verschenen voorloopig verslag over het voorstel Ontwapenings- wet van den heer K. ter Laan c.s., zijn de meeningen der Kamerleden daaromtrent zeer verdeeld. Inlichtingen worden aan de voorstellers gevraagd over verschillende punten om zich een volledig en juist beeld te kunnen vor men van de veiligheidsmacht. Sommige le den meenden dat de kostenberekening van het nieuwe stelsel in de memorie van toe lichting alle waarde mist. Het gezantschap bij den Paus. Na nog eens het standpunt der anti-rev. partij inzake het gezantschap bij het Vati- caan te hebben uiteengezet, zegt de schrij ver van het hoofdartikel in „de Standaard" van Zaterdagavond, dat hij nu ruim 2'/2 jaar lang de rapporten onzer gezanten in het buitenland geregeld gelezen heefthij meent niet geheel ontbloot te zijn van dé gave om tè kunnen lezen met oordeel des onderscheids. Op grond van de langs dezen weg verkregen kennis, is hij bevestigd in zijn overtuiging, dat de post bij het Va- ticaan behoort tot de groep der belangrijke want er zijn ook minder belangrijke Nederlandsche gezantschapsposten. Tot die posten, die volgens den „Standaard'-schrij- ver niet kunnen worden gemist zonder het belang van het land te benadeelen. Daar op vervolgt hij Het is op dien grond en op dien grond alleen, da* de anti-revolutionnairen in het verleden hunne stem aan dezen post heb ben gegeven. In deze kringen behoort men de leiding der regeering te volgen. En daarom nu ook het nieuwe Kabinet het wéér uitsprak, dat de gezant bij het Vaticaan in het be lang van het land noodig is, mocht men vertrouwen, dat de anti-rev. Kamerslub zich opnieuw enkel zou laten leiden door wat het belang van 's lands bestuur vordert. Terecht hebben onze mannen voorgestemd. Voor pen gezant, van kerkeijjk karakter krijgt men onze stem niet. Het 25-jarig bestaan van den Vrijzimijg- Democratischen Bond. Zaterda? heeft de Vrijzinnig-Democrati sche Bond te Amsterdam zijn 25-jarig be staan gevierd. Na een welkomstwoord van mevrouw Ketelaar-Van Gogh was het woord aan derl voorzitter van het hoofdbestuur, prof. mr. R. Kranenburg, die het onstaan van den bond schetste en uitvoerig naging wat er voor 25 jaar voor staatkundige deside rata door den bond waren gesteld. De voorzitter van de Tweede Kamer fractie van den Vrijz.-Dem. Bond, mr. H. P. Marchant, voerde hierna het woord, waarbij hij de wenschen van den bond be sprak, welke vervuld werden en welke on vervuld bleven'. Spreker constateerde dat de democratie allerwege blijft groeien en bloeien. Mevrouw RosVrijman, voorzitster van met een lastigen patiënt een heel lastigen patiënt zelfs 1" Als bij ingeving vroeg Agincourt „Het was toch niet de huurder van uw jachthuisje „Juist", antwoordde dokter Corry „ik heb gewaakt bij een patiënt in dat huisje." „Mr. Murrison „Om u fe dienen. A propos ik denk dat die veranderde houding tegenover Winnie uw bezoek alhier wei zal verkorten „Ik begrijp u", glimlachte Agincourt. „U is zeker blij, dat u van mij ontslagen zult zijn „Palman qui meruit ferat (Die den palm tak verdiend heeft dra ge hem!) Maar daar thoor ik Higgins al met het theeblad rinkelen, majoor Agincourt. Zullen we ons b?j het gezelschapje op het terras voegen- Dan drink 'ik mijn whiskey, in plaats van thee." HOOFDSTUK XVII Agincourt maakte dan ook een einde aan zij.n bezoek en mr. en mrs. Wallace waren wel zeer getroffen door die „vergissing" van Winnie. Eer hij ging bracht Agincourt nog een bezoek op Grande Dunston maar Nor berry was naar Londen. „Wat er toch voor een attractie daar in ue stad kan zijn, dat alle jongelui zoo in net volle van de jacht weggaan, mag de hemel weten riep sir Piers. Maar bij mij is het... omdat mijn enga gement verbroken is", iiohtte de majoor hem gauw toe. „Miss Fal'kner zag in, dat zi; zich vergist had, en heel braaf en eer lijk heeft ze me dit bekend, in plaats van mogelijk ons beider leven voor goed te bederven." „Hm zei sir Piers, met een blik op het gunstige, knappe gelaat. „Zeker nog te de Vrijz.-Dem. Vrouwenclub bood vervol gens met eenige vriendelijke woorden een voorzittershamer aan. De veteraan van den bond, de heer H. Snijders, voerde hierna het woord en faal de eenige persoonlijke herinneringen op. De heer Oud, secretaris-penningmeester, deelde nog mede, dat hem 6000 was ter hand gesteld voor het partijfonds. Er waren vele telegrammen met geluk- wenschen ingekomen. De verlaging der spoorwegtarieven. Naar wij nader vernemen is het onlangs gepubliceerde bericht in zake een verlaging der spoorwegtarieven, in dien zin voorbarig, dat het slechts weergeeft een voorloopig denkbeeld, waaromtrent nog geen besluit gevallen is. Dat een verlaging met 1 Mei a.s. zal in treden, staat niet vastof zij in dezen vorm zal intreden is nog onzeker. A. M. Juten, f Zaterdagmiddag is te Bergen op Zoom overleden de heer Alfons M. Juten. De heer Juten was lange jaren in Indië werkzaam bij het departement van licha melijke opvoeding, onderwijs en eeredienst en verbleef thans met pensioen hier te lande. Kroonrijwielen. De firma R. S. Stokvis Zonen te Rot terdam heeft een prospectus uitgegeven, waarin een beschrijving met afbeeldingen wordt gegeven van de door haar in den handel gebrachte Kroonrijwielen. Deze boekjes zijn bij de agenten der firma gratis verkrijgbaar. De Utilé-Ioten. In verband met de recente veroordeling door den kantonrechter te Utrecht, zijn bij eenige hoofdagenten en agenten van de N.V. maatsch. tot exploitatie van onroe rende goederen „Utilé" te Utrecht 300 loten van de 441ste uitloting in beslag genomen. Tegen de hoofdagenten en agenten is pro ces-verbaal opgemaakt. VLISSINGEN, 22 MAART. Christ Gemeugd a capella koor „Sursum Corda". Bovengenoemd koor geeft morgenavond in het Concertgebouw alhier een uitvoe ring onder leiding van den heer T. A. Winter. De vorige week is dit koor opgetreden in de Concert- en Gehoorzaal te Middel burg en de „Midd. Ct." schrijft daarover o.a. het volgende We kunnen zeggen dat de zeer ijverige studie van de koorleden, onder leiding van den heer T. A. Winter, een gelukkig resul taat heeft gehad. We hoorden acht van de veertien liederen die op het programma stonden. En de vertolking daarvan was bui tengewoon verzorgd, zoowel wat zuiver heid, als wat klankverhouding en voor dracht betreft. Er zat in de dictie een wel dadig aandoende soepelheid, 2ich mooi aanpassend bij dien tekst. Dat de eenvoudig klinkende liederen veel succes hadden, is te begrijpen. Maar een lied als de serenade van een lands knecht, dat gebisseerd werd, is allesbehalve een eenvoudig werk Het werd echter ook zeer goed gezongen. Het koor gaf blijk van strenge discipline, wat ook een eerste eisch is voor een goed resultaat bij a capella-zang. Bureau voor Rechtskundig advies. Volgens het jaarverslag over 1925 van het Bureau voor Rechtskundig Advies van den Christelijken Besturenbond alhier werd het Bureau bezocht door 374 personen en de inlichtingen, die zij kwamen vragen he pen over de meest -uiteenloopende onder werpen. De behandelde zaken en gegeven adviezen kunnen worden verdeeld als volgt Betreffende im en uitschulden 65 schei- jong om te weten, wat zij wil. Ze kon er anders wel eens berouw van hebben, naar ik meen „Dat hoop ik niet .Jn-tusschen zullen we u toch nog wei eens zien op Grande Dunston, als de eerste schok wat voorbij is, maar u zult ofts altijd welkom zijn." Agincourt schudde sir Piers-de hand en dacht, dat er van de verdere logeerpartij wel weinig zou komen, daar hij, over het geheel, maar een. half jaar verlof had. Maar hij had opzettelijk melding ge maakt van het verbreken van zijn engage ment, in de hoop dat Norberry dit hooren zou van huis. Zijnerzijds had hij dus ge daan voor Winnie wait maar in zijn vermo gen was. Hij nam het haar niet kwalijk, hijzelve had wijzer moeten zijn. Hij had veel van haar gehouden maar toch was hij al weer te verstandig om wanhopend of gebroken te zijn. Als een man over de vijf-en-dertig was, zonder ooit een grande passion te hebben gevoeld, dan was het ook maar beter, dat hij zich alle gedachte aan een huwelijk uit het hoofd zette. Om een andere reden moest hij toch ook weer blij wezen, dat hij uit Dunston Hoe weg was maar vreemd, de bewoners var. het jachthuisje wilden hem maar niet uit de gedachten. Hij had er geenerlei bewijs van, of zijn waarschuwing eenige vrucht had gedragen en nog steeds werd hij dus gekweld door de mogelijkheid van het treurspel dat zich daar kon afspelen. Drie rustelooze dagen bracht hij in Lon den door. Hij ontmoette er niemand cüen hij kende en naar Norberry keek hij niet hard uit. Op het eind van den derden dag raad pleegde hij Bradshaw, wat betreft de trei nen naar Middleshire en: de Dunston-Iijn. ding van tafel en bed en echtscheiding 16 invaliditeitswet 8 belastingaangelegenhe den 27 arbeidswet 1 testamenten 5 piocedure's 13 uitweg 2 strafzaken 3 huurkwesties 22 koopovereenkomsten 12 huwelijkstoestemming 7 pensioen 1 voogdij 3 erfeniskwesties 18 arbeids overeenkomst 73 hypotheek 2 faillisse ment 4 ongelukken verzekering 1 han delsregister 1 alimentatie 25 naamsver andering 1 naturalisatie 1 huwelijksaan gelegenheden 3 drankwet 1 verzekerin gen 8 militiewet 1 onrechtmatige daad 9 diversen 41 totaal 374. in 1924 werden 345 adviezen gegeven, zoodat er in 1925 29 meer werden ver strekt, wel een bewijs dat het bureau een gewaardeerde instelling is. Klachten over de wijze van werken van met Bureau werden ook dit jaar niet door oen Rechtskundigen adviseur, den heer C. Willeboordse te Middelburg, vernomen Een zilveren jubileum. Den 8 Maart heeft mej. L. Wielemaker den dag herdacht, waarop zij voor 25 ja ren in dienst trad bij de familie H. Loois alhier. Dit feit is de aanleiding geworden, dat gisteren aan haar is uitgereikt de zil veren medaille voor trouwen, eerlijken dienst vanwege de Maatsch. tot Nut van 't Algemeen. Onder eenige hartelijke be- woordigen werd haar de medaille overhan digd door den eere-voorzitter van het de partement Vlissingen van genoemde maat schappij, den heer C. A. van Woelderen, die zich daartoe naar de woning van den heer H. Looi9 had begeven, in gezelschap van den secretaris, dr. P. J. Vermaas en een der bestuursleden, den heer A. van de Sande. De Dageraad. De afdeeling Vlissingen van de vrijden- kers-vereeniging „de Dageraad" houdt Woensdag a.s. des avonds 8 uur, een open bare vergadering in het Concertgebouw, waarin als spreker zal optreden de heer J. Hoving uit Amsterdam. Wij verwijzen daarvoor verder naar ach terstaande advertentie. Het 25-jarig jubileum der „Witte Ballons". Dit zilveren jubileum is gevierd op waardige wijze door een enthousiaste groote menigte bezoekers. Zaterdagavond en Zondagmorgen, -mid dag en -avond maakte de prettige, gezel lige stemming, die daar heerschte in de feestelijk versierde zaal, een aangenamen indruk. Het is een voortdurend gaan en komen geweest van vele vaste bezoekers en belangstellenden, die door hunne komst blijk gaven van attentie voor het 25-jarig jubileum. Vooral de surprises die den bezoeksters en bezoekers werden uitgereikt, n.L een doos bonbons aan de dames en een zakje sigaren of doos sigaretten met luxe pijpje aan de heeren, werden zeer op prijs gesteld. Aanrijding. Een man die bij de Keersluis uit de van Middelburg gekomen tram was uitgestapt en achter langs de tram den weg wilde oversteken, werd plotseling door een pas- seerende auto aangereden en eenige me ters meegesleurd. De man bekwam geen noemenswaardig letsel. Volgens ooggetuigen moet de chauffeur geen signalen hebben gegeven, in deze te meer onvoorzichtig, waar hij reed langs een stilstaande tram. De politie stelde een onderzoek in en heeft proces-verbaal van deze aanrijding opgemaakt. Baldadigheid. Door de politie zijn een drietal jongens aangehouden, die op den boulevard De Ruyter werden ^angetroffem met een lat, welke afkomstig bleek van een der aldaar staande banken, welke uit baldadigheid daarvan was afgetrokken. Een 13-jarige jongen gooide, mede uit baldadigheid, een ruit in van de kerk aan den Singel, terwijl voorts door de politie Hij had daar zoo zeer den omtrek verkend, dat hij zich ook nog heel goed herinnerde, hoe hij, op een keer, aan een landelijk loge. mentje had gevraagd, of men daar ook in den zomer logies opnam. Het lag nabij het dorpje Dunston of the Moors en van ;iair uit kaï gejaagd worden. Zou hij daar nu üijn intrek nemen en zich, zoodoende, wat meer zekerheid verschaffen ten op/.ichte van de zaak die hem zelfs 's nacht» nog geen icsi iet. Dunston of the Moo:s was wel tien mijlen van Duston Hoe af en dus was het niet waarschijnlijk, dat zijn verb'ijf aldaar opgemerkt zou worden. Het was een idyllisch plekje en dat men hem in de herberg nu niet zulk gerieflijk logies kon bieden, dit was voor hem geen bezwaar hij had zich, als militair, wel leeren behelpen. Hij stapte uit den trein, aan het verbin dingsstation voor Dunston en huurde daar een rijtuigje aan het hotel, dat hem verder ae zes mijlen voerde die hem nog geschei den hielden van de plaats van zijn«be- stemming. De eigenaar van het eenvoudige Ioge- mentje te Dunston of the Moors was een heereboer en door dien kreeg hij vergun ning om daar in den omtrek te jagen. Flora, de hond van dezen mr. Burnett, ging miee op de jacht. Op een avond keerde Agincourt, met zijn geweer over den schouder, heel vergenoegd terug, toen er ineens, op onverklaarbare wijze, een gedaante voor hem oprees uit de duinen de gestalte van een man, diè al heel slecht thuis hoorde in dit typisch En- gelsche landschap. Het was een man in het vaal-blauwe gewaad van den Arabischen fella uit zijn donker gelaat traden twee vreemd-lichte oogen te voorschijn en het plechtige salaam, waarmee 'hij Agincourt begroette, was geen Arabische beweging. jJwjvreep (Ingez. Meaedeelmgj een tweetal jongens werden aangehouden, die, zonder daartoe gerechtigd te zijn, vischfuiken hebben geopend, waardoor visch verloren ging. Diefstal. Bij de politie kwam aangifte in van dief stal van geld uit een muntgasmeter Derge lijke aangiften komen den laatsten tijd her haaldelijk in, zoodat blijkbaar iemand er op uit is speciaal zitn werk er van te maken, muntmeters te lichten. Gered. Door de duisternis misleid geraakte he dennacht een marine-schepeling te water in. de zgn. kolk van de schutsluizen bij het station. Twee in de nabijheid zijnde agenten van-politie hoorden het hulpgeroep van den drenkeling en snelden toe, waarbij zij dem man dadelijk een reddingsgordel konden toewerpen. De drenkeling had het geluk deze te grijpen. Met behulp van an dere personen- die intusscben; te hulp wa ren gekomen, werd de man op het droge gehaald en werd hij door de politie naar boord gebracht. Voor het te 's-Gravenhage afgenomen examen voor surnumerair der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen, is geslaagd onze vroegere stadgenoot de heer E. E. Melker. Een ophaal- en stortingscfiensL Door den hoofdboekhouder der gemeen tebedrijven te Middelburg is aan den raad een rapport uitgebracht over het al of niet wenschelijke van invoering van een op- haal- en stortingsdienst, welke kwestie Woensdag a.s. in den raad aan de orde komt Rapporteur wijst er o.a. op, dat met een ophaal- en stortingsdienst steeds wordt gecombineerd iets wat aan dien dienst niet inhaerent is, en wat toch als een groot voordeel moet worden be schouwd, n.l. de centrale kas en de centrale inning. De heer Muller zet de voordeelen dezer beide zaken in den breede uiteen, en wijst er op, dat beide, centrale kas en cen trale inning, even goed kunnen worden in gevoerd zonder dat '.n ophaal- en stortings dienst wordt ingesteld. Wat betreft de fi- nancieele resultaten van een pphaal- en stortingsdienst zegt de heer M„ dat bij zulk een dienst nooit sprake kan zijn van winst. Zulk een dienst staat buiten de overige gemeentelijke diensten, werkelijke baten heeft hij niet, daarentegen wel wer kelijke lasten, omdat de inningen op maan- delijksche en wekelijksche termijnen meer kosten medebrengen dan gewone twee- maandelijksche inning en op kwitantie, zooals nu bij de bedrijven wordt toegepast. Als een ophaal- en stortingsdienst een winst calculeert, is deze altijd fictief en ontstaan doordat niet alle kosten aan den dienst verbonden daarop drukken door dat meer dan de werkelijke kosten op de bedrijven en instellingen, die van den dienst gebruik maken, wordt omgeslagen door het kweeken van baten door gefin geerde renteposten. Rapporteur zet dit alles in den breéde uiteen, mede naar aanleiding van bezoe ken aan Maassluis, Apeldoorn, Zwolle en Arnhem, waar hij de diensten bestudeerde. O.a. kwam hij daar ook tot de conclusie, dat een ophaal- en stortingsdienst zeer omslachtig is wat betreft de administratie, terwijl deze geen andere diensten ontlast. De meerdere administratiekosten raamt de heer Muller per aangeslotene en per jaar 5.12 bij wekelijksche inning en ƒ0.72 bij maandelijksche. Verder wijst hij er op, dat te Middelburg reeds verschillende gemak kelijke betalingswijzen in gebruik zijn, bij „De kinderen- van de Zonriep de majoor onwillekeurig, toen hij nu ook de breede jukbeenderen- en den vreemd-gesple ten neus zag. Hij moest zich bedwingen om den man niet met geweld van zich te wer pen, daar hij oorzaak was geweest van al de onrust, die hem den laatsten tijd had vervuld, want het was hetzelfde gelaat, dat hem had aangestaard door bet» venster m het hotelletje in Dunston Hoe. „Ja, Agincourt, sahib", antwoordde de man kalm en in een dialect, dat een men geling was van de taal, gesproken in- ver schillende provinciën van Indië want hii bediende zich niet van het Arabisch. „Wat doe je hier En wat verlang je van mij vroeg de majoor. „Heeft de sahib vergeten de Diswharri Heuvelen. Voorwaar niet, want hij spreekt van mijn orde „Neen ik heb ze zeker niet vergeten zoo min als het bloedbad onder den Dis- wharri-stam 1" „Dat bloedbad was geweldig en de macht van de Engeischem werd hersteld-", sprak de man steeds even kalm. „Ik heb u drie dagen gevolgd. Agincourt sahib. ïk heb een boodschap". „Voor wien?" „Voor dengeen dien ze betreft. Ik wikit- ze u zelve overbrengen, sahib maar ik werd teruggeroepen Agincourt moest met geweld den kreet van verlichting onderdrukken, die hem bijna was ontsnapt. „Wie roept u terug?" vroeg -hij. ..Bramak, priester van onze Orde." „Ik herinner mij den naam",,sprak Agin court, meer tot zichzehre dan tot den ander. „Wie zijt gij „Ik ben Darna. sahib." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1