VRIJDAG 12 MAART T-ersteBlad "7 binnenland"^" 64e «Jaargang 1926= "GEMEENTEBESTUUR '-"".SS'™ "ET Stads* en Provincienieuws ik twee rechte ^.No.60 Paneelen worn. De hals afgewerkt me, een smal kraan' je en een jabot dezelfde van stof. Nu aan toilet VLISSINGSCHE COURANT zijn ons toe, we crepe Voor van -ge ?e chiné het dan. sen ziet men graag veel ruim. te in den rok en daarom 2U||en we m deze ja. pon godets In zetten. We ma ken de twee zij. naden open, tot ongeveer 60 c.M. Daarna ver- deelen we het voorstuk in drie gelijke deelen, waarna we twee insnijdingen ma- ken, elk 60 c.M lang. De rug van de japon kan glad blijven, 't Staat aardi ger, ook aaar twee insnijdin gen te maken evenals van vo ren. In elk van en we nu een godet, van - liefst van een fijnere, lemen deze banen in de ef in 't wit. Dat hangt plannen zijn. Willen we tte kant bekleeden, zoo ergrond in de kleur van ter onze keus op smalle dezelfde tint van de stigen we deze op een ze laatste staan vooral sjes-baljapon en ze 2ijn cant. Om de schouders sjaal van dezelfde tulle. lige stoffen japon, kan >k twee rechte paneelen >oven rondloopen. Deze net gekleurde tres. Dit- we aan langs den hals i. Hebben we stof ge hangen we hier de korte n paar lange pagode een practische manier noderniseeren, waarvan lijk is geworden. Men neemt mid den van vo ren uit de japon een baan uit, van ongeveer 20 cM. breedte Deze baan vervangt men over de ge- heele lengte door een ge- plisseerde baan van af stekende kleur, bijeen donkere ja pon, bijv. Schotsche stof bij een lichte japon van pastel- kleurige crê pe de chine enz. SCHIJNBARE EENVOUD. De moder ne japonnen en juist die welke door de chique kleermakers geleverd wor den ge ven, ondanks haar meer dere ruimte ïeering toch vaak den eenvoud. i ze eens een' weinig een, zoo zien we, dat iet de juiste was. Deze zeer gecompliceerd, ïsnijdingen, door com- verschillende richtin- strooken en handige n... En dit is juist de :zer groote Parijsche een toilet, ondanks het n verricht is, een een wat tevens 't voor- o'n bewerkelijk model gecopieerd wordt, 't modehuizen de groo- DEN HALS. nu de dagen langer meer van het licht ;n ook de winterjapon- ten minste wat het t en dit staat de mees- De japonnen zijn van )end op een fijn zijden an roze of witte zijde steeds geplisseerd en ezet met een plisseer- stof, welke garneering uwen herhaalt. WILHELMINE. die uitvoeriger wen- ■orden over de laatste ames als kinderen, ra ta een abonnement te iwe Modeblad", he Nederlandsche mo- ook een schat van ge- X handwerken in alle tgevers dezer courant teerden prijs verkrijg- rijs van het Nieuwe r maand verschijnende telkenmale twee gra* en, bedraagt slechts franco per post 125. Dit nummer bestaat uit 2 bladen De Burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis, SaHn verband met het te water laten van bet aan de Koninklijke Maatschappij „de Sebelde" in aanbouw zijnde motorschip vfn Heutsz", hetwelk den 13 Maart a.s., lies namiddags 2 uur zal plaats hebben de schipbrug over het Marinedok, alhier, door den Rijkswaterstaat zal worden weggeno- ""dat deze brug op genoemden datum te elf uur voormiddag voor het verkeer zal worden afgesloten en nadat het bovenge noemd motorschip zal zijn te water ge laten ter plaatse zal worden herlegd. Vlissingen, 12 Maart 1926. De Burgemeester voornoemd, V1AN WOELDEREN. De regeerlngsverklaring. In een beschouwing over de regeerings- verklaring zegt „de Maasbode" Het kan niet worden ontkend in het program zit lijn en durf. Hier zijn we, kort en duidelijk geven we aan, wat we van plan zijn te doen, daarbij alles vermijdend 'vat partijstrijd zou kunnen ontlokken daarom steunt ons volgens eigen overtui ging. In dit opzicht is zoo'n extra parle mentair kabinet nog zoo kwaad niet. De oorzaak van de crisis, de gezant- schapspost bij het Vaticaan, zal opnieuw aan de orde worden gesteld. We verheu gen ons hier zeer over. Onomwonden ver klaart de voorzitter van den ministerraad, dat het votum van 11 November door po litieke overwegingen werd beheerscht. Evenals al zijn voorstellen wenscht hel kabinet ook deze kwestie zakelijk en los van bij-overwegingen te behandelen. Met het ministerie-Limburg in wording ver schilt het alleen hierin, dat, hoe de uitslag ook moge zijn van de te nemen naar de regeering hoopt „zuiver-zakelijke" beslis sing, geen lid van het kabinet zich zal ge noopt voelen tot heengaan. Moge overeenkomstig den wensch van minister De Geer deze kwestie zakelijk en uitsluitend met het oog op de daaraan voor ons land verbonden belangen worden behandeld. Is dat het geval, dan vreezen wc niet voor de beslissing. Het „Vad." zegt o.a. Het program van het ministerie biedt I veel goeds. Naar verdere bezuiniging door vereenvoudiging en reorganisatie van den Staatsdienst als door een zoo efficient mo- I gelijk, gebruik van gebouwen en andere hulpmiddelen wordt gestreefd moge er in deze ook iets bereikt worden door krach tig optreden, een extra-parlementair kabi net behoeft niet op politiek terrein te strij den, en heeft dus een overschot aan krach ten, dat het parlementair kabinet mist, laat dat overschot nu maar gebruikt worden tegen departementalen onwil en sleur, waar van de bezuinigingscommissie-Rink heeft ondervonden, dat ze alle verbetering in deze tegenhouden. Over de sociale paragraaf van het kabi net is het moeilijk iets te zeggen, vóór dat de ontwerpen zeiven vóór ons liggen dat uitbreiding van de toepassing van de Ar beidswet niet kon uitblijven, is duidelijk, en de unificatie van sociale verzekering zou groote vereenvoudiging en bezuiniging kunnen zijn. Alleen lijkt het ons niet op den weg te liggen van een extra-parlementair kabinet om de Drankwet zoo te wijzigen, dat invoering van de Plaatselijke Keuze mogelijk wordt. Hier heeft men toch te doen met een wensch, waar de Tweede Kamer zich tweemaal in meerderheid vóór heeft verklaard, maar waar de Eerste Ka mer zich tot tweemaal tegen heeft ver klaard. De heer Slotemaker de Bruine be gint wel wat heel gauw op een van zijn stokpaardjes te rijden. Extra-parlementaire ministers zullen echter ook goed doen als zij hunne speciale liefhebberijen niet te vee op den voorgrond brengen. Uit „de Telegraaf" Evenals te voren blijft thans de vraag, wat zullen de verschillende partijen bij de stemming over de begrooting van buiten- landsche zaken doen Voor de sociaal- en vnjzinnig-democraten brengt een nieuwe stemming over het gezantschap geenerlei positie-verandering met zich. Het is alleen mogelijk, dat de R. K. fractie zich na een zakelijke gezantschapsstemming neer zal 'opeen bij een begrooting zonder gezant schap. Zoolang hieromtrent geen zekerheid be gaat, blijven de negen nieuwe ministerieele ev^ns aan zijden draden hangen. Men kon tevoren wel zoo ongeveer na gaan, hoe het program van het nieuwe da 5"* ?r zou u'tz'en> meent de „Stand- arö; Immers de Kamer onderging geen randering, al wisselde op een paar na -- het stel ministers. nvÏÏ Pro2ram van 1925 was opgesteld in aiw me* ^.e rechtsche fracties en had r instemming verkregen. Die 3 fracties om €1,1 no^ en ^us was veiligste weg hii w 200 nauw mogelijk aan te sluiten Vr\A ProSram van het vorige kabinet, hptmf/ .zoaveel het zuiver zakelijke deel M.1 ,s dat dan ook geschied. kabinetVnnrt?ezette^bezuiniSing beêint het Trfinn j Geer. Zoo ook in de jongste kahinii o na de beginseluitspraak van het junet-Colijn. dwiin^tingver,aging door het doen ver- Het laa^anf^e °verbodige heffingen voor zinnen J,nSsf°nds en door de groote ge- min? m das ten is in overeenstem- et de ingediende plannen van het vorig kabinet. De eenige afwijking is, dat niet de heele Verdedigingsbelasting II zal verdwijnen maar slechts de helft, terwijl de andere helft der verlaging zal worden ge zocht in schrapping van de leening-opcen- ten op de personeele belasting en op den suikeraccijns. Bezwaar is daartegen onderzijds niet te maken. Hoofdzaak is, dat de ongeveer 25 millioen gulden, die thans voor het Lee- ningfonds onnoodig geheven worden, voor taan niet meer van ons volk zullen worden gevraagd. Wat van het program te zeggen, vraagt de „N. R. Ct". Er is veel uit het program van het vorig kabinet overgenomen. De regeering erkent het. Men ontwaart er overigens eenige wijzigingen in, die toe juiching verdienen. Een en ander komt aan de orde, zoodra de ontwerpen bij de Ka mer ingediend zijn. Over het algemeen lijkt het programma meer, dan de Troonrede van September deed, nadruk te leggen op de oeconomische behoeftén van het land. Men is daarom slechts verwonderd, het tractaat met Bel gië, dat voor de oeconomische toekomst van ons land van overheerschende betee- kenis moet worden geacht, andermaal te zien doodgezwegen. Het „Handelsblad" stelt de volgende vragen Hoe zal de houding van het kabinet zijn, wanneer zoo'n antithese van uit de Kamer opkomt (amendement, initiatief-voorstel, motie) en ten tweede Hoe zal het kabi net staan tegenover andere politieke an tithesen, b.v. tegenover die, welke de heer Marchant als bron van nieuwe politieke verhoudingen getracht heeft aan te boren, iets dat zoowel de vrijzinnig- als de so ciaal-democraten zeker zullen blijven po gen...? Voorts rijst er, dunkt ons ,een vraag betreffende de samenstelling van het kabi net. Geen der ministers zit daarin, zoo verklaarde de minister-president, als lid van zijn partij. Maar is dan deze samen stelling, waarbij alle groepen van rechts èn een van links in het kabinet schijnen te zijn vertegenwoordigd, slechts toeval Of wellicht slechts een demonstratie van neutrale zakelijkheid De gedachtengang van het kabinet in zake den gezantschapspost bij het Vati caan vindt het blad uitnemend aangezien er geen coalitie meer te breken is, kan er meer zakelijk worden gestemd. De „Residentie-bode" "vindt het teeke nend dat er in de regeeringsverklaring geen letter staat betreffende het verdrag .met België. Zat minister Van Karnebeek niet in dit kabinet, dan zou dit veelbeteekenend zwij gen wel moeten beduiden, dat het verdrag stillekens achter de bank zou gewerkt wor den. Thans kunnen we dat natuurlijk niet aannemen. Integendeel zal het zwijgen nu wel zooveel moeten beduiden als dat het vanzelf spreekt, dat de regeering het ver drag verdedigen zal. Het behoeft wel niet gezegd, dat de beroemde Memorie van Antwoord, die nof moet komen, heel wat wijzigingen zal moeten bevatten, wil er eenige kans zijn, dat deze Kamer het ver drag slikt. Vooral nu er geen politiek be hoeft te worden ontzien en het stuk ge heel op eigen mérites beoordeeld kan wor den, zullen er harde noten gekraakt wor den Ten slotte, hoe de partijen, hoe vooral de eigen partij tegenover het ministerie de algemeene politieke situatie staat het voornaamste van alles valt nu nog niet te zeggen. Eerst na de beslissing om trent het Gezantschap kan de eindrekening opgemaakt worden. Nog enkele dagen moeten we dus geduld hebben, vóór de nevelen optrekken... Het verdrag met België. De berichtgever van het „Hbld." te Ge- nève seinde gisterenavond De Belgische minister van buitenland- sche zaken verklaarde ons heden, dat hij ernstig hoopt, dat de hervatting der be sprekingen met de Nederlandsche regeering ter opheldering van bepaalde punten in het Nederland-Belgisch verdrag tot aanvaar ding van het verdrag door Nederland zou leiden. De minister is van meening, dat er even wicht bestaat tusschen het geven en het nemen aan beide zijden en hij sprak de verwachting uit, dat beide landen in vriendschappelijke samenwerking zouden treden, hetgeen te meer mogelijk is gewor den sedert de huidige Belgische regeering het standpunt van de Groot-Belgische voorgangers duidelijk heeft afgewezen. De heer Vandervelde eindigde met te wijzen op de noodzakelijkheid van samen werking van kleine natiën, thans meer dan ooit. Vermoedelijk doelde hij hiermede op de pogingen om den invloed der groote mogendheden in den Volkenbondsraad aanmerkelijk te versterken. VLISSINGEN, 12 MAART. Multatuli-avond. Concertgebouw. Wij hebben het al meermalen ondervon den, dat beoefening van twee of meer schoone kunsten op één avond van zeer sterken invloed is op den duur der uitvoe ring en gisterenavond was het ook weer zoo. Het is jammer het te moeten consta- teeren, omdat de avond overigens zeer schitterend verloopen is, maar ruim half 12 is te laat en we vonden het einde der ove rige avonden van het Instituut voor Arbei dersontwikkeling zoo ongeveer half elf dan ook wel zoo aangenaam. Om 8 uur opende de heer De Meij de bijeenkomst met een woord van dank en welkom aan de kapel HöfeleinBekker en constateerde met genoegen, dat er zoo'n overgroote belangstelling was, waarbij het hem speet, enkelen nog te hebben moeten teleurstellen. Met vreugde deelde hij mede dat dit soort avonden zoo in den smaak valt en dat juist deze avond ruim 50 leden en donateurs had aangebracht. Spreker zou niets zeggen over Multatuli, daartoe rekende hij Sternheim beter bevoegd, maar wel wilde hij iets vertellen over het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling, waarvan het doel was ontwikkeling bij te brengen, die geen inspanning bracht maar eer onder uitspanning gerekend mocht worden. Daar om zou het bestuur alles in staat stellen om slechts bevoegden te laten optreden, in de hoop, dat degenen, die opkwamen dit toonen zouden te waardeeren. Met den wensch, dat allen een aangenamen leerrij ken avond zouden hebben, eindigde spre ker zijn rede en gaf het woord aan de kapel Höfelein. Waar deze haar medewerking aanbiedt, kan men rekenen iets goeds, iets moois te hooren, want „onze" kapel heeft haar naam op te houden en zoowel vóór de pauze, met haar zgn. zware, muziek heeft ze ons doen genieten als er na met haar „lichtere" nummertjes. We hebben het kun nen doen van het schitterende duo van den cellist, den heer Vleugels jnet den pianist, den heer Höfelein, maar eveneens van de muzieknummers van het ensemble. En daarna was het woord aan den heer Sternheim, den declamator, dien we reeds meermalen mochten genieten. Nadat het begroetingsapplaus was verstomd ving hij aan met de woorden, dat wie volle zalen wil trekken, moet spreken over twee man nen uit onze literatuur Multatuli en Heij- ermans, tusschen welke twee personen hij een parallel trok, tenminste wat betreft de tijdsomstandigheden, waarin ze leefden. Deze waren gunstiger voor den laatste dan voor den eerste, die leefde in den tijd, dat er een revolutionaire strooming door Europa trok. We weten van hem, den man van den Max Havelaar, dat hij niet uit zich zelf geworden is de strijder voor waarheid en recht, maar dat de, in zijn oogen on- ïechtvaardige, onwaarachtige behandeling van den inlander, de drijfveer is geweest van de opstandigheid van Multatuli. En wie dat nog niet wist, dien is het wel dui delijk geworden uit de voorlezing van het slot van het machtige boek, van den Have laar. Na dit zijn eerste werk zijn er weinig onderwerpen, die hij niet behandejd heeft, en nu moge het waar zijn, dat hij geen volledige studies van al die onderwerpen heeft gemaakt, wat hij trouwens zelf er kent en waarom hij die geschriften dan ook Ideeën heeft genoemd, een feit is, dat vele dezer verhandelingen aan talloozen de oogen hebben geopend. Uit die vele behandelde spreker meer i.n het bijzonder de twee ideeën godsdienst en vrijmaking der vrouw. Wat het eerste betreft, drukte spr. als zijn persoonlijke inèening uit, dat Multatuli niet in werkelijkheid zoo anti-godsdienstig was als waarvoor de geloovigen hem wel uit- kieten. Door met schitterende intonatie het Gebed van den onwetende voor te dragen, gaf de heer Sternheim het bewijs van het door hem beweerde. Het tweede punt „de vrijmaking der vrouw" behandelde hij naar aanleiding van de 8e geschiedenis van ge zag, waarin Tugater, de uitstekende melk ster, het lot toebeschoren krijgt om dom en onwetend te blijven, omdat „weten, be grijpen en begeeren zondige dingen zijn voor een meisje". Deze twee punten van Multatuli's strijd, die gevoerd werd om misstanden op het gebied van opvoeding en zedelijkheid te bestrijden, werden helder belicht in sprekers inleiding, die gevolgd werd door eenige voordrachten, waarvan het eerste „Een hagepreek met hindernis sen" vooral aantoonde op welk standpunt Multatuli zich -plaatste ten opzichte van den godsdienst. Had de declamator in de voordrachten, -die zijn inleiding door be wijsstukken uit de geschriften van Multa tuli verduidelijkten, getoond meester te zijn van een hoogopgevoerde intonatie, in zijn beide declamaties na de pauze, die een paar brokstukken uit Woutertje Pieterse's geschiedenis naar voren brachten, toonde hij ook zijn voordracht te kunnen verster ken door mimiek, ten bewijze waarvan we alleen maar naar voren brengen, de geba- len en de stemnabootsingen in „Het salie- avondje", dat we als 't ware voor onze oogen getooverd zagen. Alles bijeengenomen kunnen we het be stuur van het Instituut voor Arbeidersont wikkeling geluk wenschen met den schit terend geslaagden, leerrijken avond, dien ze leden en donateurs heeft aangeboden en spreken de hooo uit, dat deze „late" avond een unicum in haar geschiedenis moge blijven. De oplossing der kabinetscrisis. Voor een openbare vergadering der S.D. A.P. sprak Woensdagavond in het Con certgebouw de heer C. Werkhoven, secre taris van het partijbestuur te Amsterdam. Na de opening der vergadering, die niet druk bezocht was, memoreerde de voorzit ter, de heer Van Hal, in het kort het ver loop der crisis, de verwerping der motie Albarda tot ontbinding der Kamer, en wees hij er op dat gezien de zwakke posi tie van het kabinet, wellicht meerdere ver gaderingen binnenkort gehouden zullen worden. De heer Werkhoven ving zijn rede aan met te wijzen op de groote leerzaamheid der laatste jaren voor de arbeidersklasse, die zich in 1918 bijna kon verbeelden in 't voorportaal van den socialistischen heil staat te zijn aangeland, hoe toen verschil lende vooraanstaande burgerlijke politici bereid waren de arbeiders te helpen en hoe nu weer alle strijd voor verbetering ver geefs lijkt. Wie kortzichtig deze dingen bekijkt, zegt spreker, kan wel alle hoop op verlossing zijner klasse laten varen doch wie zich de veroveringen der laatste tientallen jaren voor oogen houdt zal moeten erkennen er geen dal diep genoeg kan zijn om ons er iu gevangen te houden. Zooals Christenarbeiders wordt voorgehouden eerst het Koninkrijk Gods te zoeken, zeggen wij eerst het ideaal voor recht en, rechtvaardigheid moet worden eigen, gemaakt en dan is er geen macht ter wereld die kan voorkomen dat wij voort schrijden.Wie de vakorganisatie beschouwt als een automaat waar men met een dub beltje twee kwartjes loonsverhooging di rect kan uithalen of andere voordeelen, heeft de kern van den strijd niet gesnapt, en wordt gauw zijn vaandel ontrouw waar van de bourgeoisie gebruik maakt om haar macht weer te vestigen. Geen wonder dat mannen als Colijn dan hun tijd weten te benutten, geholpen door werkloosheid, om de arbeidende klasse er geheel onder te krijgen en de bevoorrechte positie der bourgeoisie onaangetast te Laten, hetgeen dan nog geschiedt met behulp der Chr. en R. Kath. arbeidersorganisaties. Wel is daar dezen zomer al bij moeten komen de smoes dat Colijn niet alleen bezuinigen kon als 't noodig was maar ook wel democratisch kon regeeren geen zij ner regeeringsvoorstellen echter was an ders dan reactionair. Van eenheid des ge- loofs bleek ook meermalen het tegendeel, bij de vaccinatie, de doodstraf, het proces sie- en missieverbod en vele kleine inzich ten stonden de coalitie-partijen ver van elkander af. Nu wordt achteraf door de „Nederlander" geschreven het einde van den schoolstrijd had tevens het einde der coali tie moeten zijn en volgens de R. Kath. kenden zij beter in zee gaan met joden en heidenen dan met de dominocratie van Christenen die het onfeilbaar leergezag des Pausen loochenen. Ook Groen van Prinsterer en Kuyper hebben herhaaldelijk gewaarschuwd tegen het samengaan met Rome. Dat de R. Kath. nog niet aan de uiterste noodzaak waren om met de soc.-democra- ten samen te regeeren is begrijpelijk vol gens spr., daar men altijd de socialisten als baarlijke duivels heeft afgeschilderd. Het zou verwarring stichten bij de kiezers, hiervan binnen 8 dagen terugkomen gaat niet. De heer Albarda deelde spr. mede dat hij onder zijn rede gevoeld had dat er iets zat bij de rechtschen, zoo gauw hij dan ook zijn rede had uitgesproken was er het nieuwe ministerie wat er van dit alle gaartje te wachten is, kan spr. niet zeggen. Misschien is het er 2 a 3 jaar, misschien ook nog geen 14 dagen. De onbeleefdheid tegenover Albarda en de sociaal-democra ten is nooit goed te praten om te zwijgen in alle talen, terwijl zij wisten dat het nieuwe ministerie klaar stond. Spr. juicht het toe dat de coalitie kapot is en noemt het voor de arbeiders een les om ook de muurtjes af te breken die hen scheiden van de andersdenkende lotgenooten. Als 't ons gelukt van die andere arbeiders ook be wuste strijders te maken, dan komt onze kans, zegt spr. Om de kern van het Chris tendom te verwezenlijken is noodig een ongedeelde arbeidersklasse, eerst dan ma ken wij alle kans op meer recht en recht vaardigheid, meer geluk en meer liefde. Nu het kapitalistische stelsel dezer maatschap pij niet meer in staat is meer loon te geven, ieder te laten werken, en sociale maatre gelen in te voeren zooals Colijn zeide, ter wijl wij in Europa toch nog 10 millioen soldaten op de been houden en het er maar 1 millioen moeten zijn volgens Lloyd Geor ge in 1919, is er het bewijs dat het stelsel krankzinnig is. Daarom tegen de macht van een pers, het geld en de priesters die dezen maatschappijvorm verdedigen, de macht van het georganiseerde proletariaat. Met een woord van dank voor sprekers schitterende rede sloot hierna de voorzit ter de vergadering. Verbetering weg VlissingenMiddelburg. Men is aan de Keersluis weer begonnen met de werkzaamheden tot verbreeden van den weg VlissingenMiddelburg. De steenen beer aan het begin van den weg alhier zal worden verwijderd en de tram enkele meters worden verlegd, zoodat de passage voor het drukke verkeer ter plaatse veel verbeterd wordt. In onze Tijdinghal. Onder de nieuwe foto's, die heden wer den geëxposeerd, trekt die van het nieuwe Ministerie, hetwelk Woensdagochtend voor het eerst vergaderde, de bijzondere aandacht. Nederlandsche Reisvereeniging. Voor de afdeeling Vlissingen van de Nederl. Reisvereeniging zal Woensdag a.s., des avonds 8 uur, in de De Ruyterschool als spreker optreden de heer B. L. van Verre uit Rotterdam. Hij zal een lezing houden over Spitsbergen en het gesproke ne zal door lichtbeelden worden verdui delijkt. De heer Van Verre heeft ongeveer 2'/2 jaar te Spitsbergen vertoefd, zoodat hij wel interessante mededeelingen omtrent deze eilanden-groep in de Noordelijke IJszee zal kunnen doen. Vluchten RotterdamVlissingen en vice-versa. Het Walchersch Propaganda-comité voor de luchtvaart tracht, om gedurende de 4 zomermaanden een twee-maal daagschen vliegdienst te organiseeren tusschen Rot terdam en Vlissingen en wel in den ko menden zomer. Vanwege het departement van Water staat wordt het luchtvaartterrein te Vlissin gen zoowel voor de militaire- als ook voor het burger-luchtverkeer in gereedheid ge bracht. Een hangar zal einde Mei gereed zijn en dan wordt een begin gemaakt met Vlissingen als luchthaven. De uren van vertrek en aankomst zullen denkelijk als volgt zijn Van Rotterdam vertrek 7 uur v.m. aan komst Vlissingen 7.45 uur v.m.vertrek Vlissingen 8.15 uur v.m. aankomst Rot terdam 9 uur v.m.vertrek Rotterdam 5 uur n.m. aankomst Vlissingen 5.45 uur n.m. vertrek Vlissingen 6.15 uur n.m. aankomst Rotterdam 7 uur n.m. De kosten van een enkele reis zouden bedragen 10, wanneer men in aanmer king neemt dat de prijs per spoor 1ste klas VlissingenRotterdam bedraagt 8.65 dan is dat per vliegtuig zeker niet te hoog. De kosten per vlucht berekent de K. L. M. op 75 gulden. Er zou dan gevlo gen worden met het grootste type Fokker VII waarin 9 plaatsen zijn. Behoudens goedkeuring van den minister van water staat zal dan gevlogen worden van Juni tot en met September. Wapenwet. Naar aanleiding van een ingekomen klacht werd door de politie in het Bellamy- park een man gearresteerd, op wien door haar een dolk werd bevonden, zijnde een verboden wapen overeenkomstig de wa penwet De dolk werd in beslag genomen. Aschbakken. De politie vestigt er de aandacht op, dat den laatsten tijd meer en meer de gewoon te schijnt door te breken om aschbakken, ketels en dergelijke voorwerpen op straat neer te zetten zonder behoorlijke afsluiting. Als gevolg daarvan waait bij wind, veel asch, vuil en papier uit die bakken, waar door verontreiniging ontstaat, of zoeken kinderen in die open bakken datgene wat van hun gading is. Waar het neerzetten van niet afgesloten vuilnisbakken verboden is, zal de politie streng tegen dit euvel gaan optreden en desnoods door bekeuring daaraan een einde maken. Vechtpartij. De politie arresteerde in een café bij het sluitingsuur een marine-schepeling die, on der drankinvloed verkeerend, aldaar met kameraden was „slaags" geraakt, waarbij tevens een ruit werd vernield. Vreemdelingen. Door de politie zijn alhier 2 Duitschers aangehouden, die uit hun vaderland waren afgereisd in de hoop hier werk te zullen vinden bij de nieuwe havenwerken. Waar zij daarin niet geslaagd zijn en verder zon der bestaansmiddelen bleken, zijn zij door de politie als ongewenschte vreemdelingen over de grenzen des rijks geleid. Kortsluiting. De stationstram nam gisteren bij de Keersluis een draad van de electrische ver lichting mede, waardoor ter plaatse kort sluiting ontstond en het electrische licht in de naaste omgeving eenigen tijd niet heeft gebrand. Schoorsteenbranden. De politie bluschte schoorsteenbranden in perceelen in de Kanaalstraat, Hellebar- dierstraat, Beursstraat en Vrouwestraat. Een lange reis. Dezer dagen ontving een ingezetene de zer gemeente een briefkaart, welke 27 Juni 1918 te Horten (Noorwegen) was gepost. Dee briefkaart heeft met de „Maud" de reis r.aar de Noordpool gemaakt en werd 4 Augustus 1924 van Polkhaw verzonden en kwam 1 Vz jaar later hier aan en werd toen bij den geadresseerde te dezer stede be- z°rgd. Handelsbelang te Middelburg. Gisterenavond hield de vereeniging Han delsbelang te Middelburg een algemeene vergadering in de sociteit „St. Joris", onder voorzitterschap van den heer G. van Ne- derveen, die in zijn openingswoord zeide, dat 1925 niet direct de zoo begeerde op leving in zaken heeft gebracht. Door den secretaris, den heer L. A. Stof- koper, werd een zeer uitvoerig jaarverslag uitgebracht, waarin hij ten eerste opmerkte, dat van 1925 volstrekt niet mag worden gesproken als van een periode van bloeiend zaken- en bedrijfsleven. Wel was eenige vooruitgang in den binnenlandschen toe stand te bespeuren, doch deze vooruitgang gaat zeer langzaam en men zal goed doen te gelooven aan een slechts langzaam zich ontworstelen uit den doolhof van moeilijk heden en gevaren, waarin de oorlog en zijn gevolgen de menschheid hebben gebracht. Na de hoop uitgesproken te hebben, dat het verzoeningswerk te Locarno verricht, spoe dig voelbaar moge worden en dat de kwestie van het verdrag met België alsnog in wederzijdsche vriendschap naar recht en billijkheid geregeld worde, wees de secre taris erop, dat hier te lande de hooge be- drijfs- en aanmaakkosten, zoomede de zware belastingen, een rem blijven voor een snelleren vooruitgang.Verlichting der belas tingen en versoepeling van de arbeidswet geving en voorzeker een minimum over heidsbemoeiing zijn factoren, die aan den opbloei van handel en industrie ten zeerste ten goede zouden komen. Wat betreft den handelstoestand te Middelburg en omge ving, bespreekt de secretaris eerst den loop der zaken in het winkelbedrijf en komt tot de volgende conclusie de verkoop van consumptieartikelen was vrijwel gelijk aan dien van 1924, dus niet onbevredigend in zaken van luxe en aanverwante artikelen sloot het jaar over het algemeen onbevre digend, in die van zuiver weeldeartikelen was het jaar eerder slechtde verkoop van huishoudelijke artikelen gaf geen reden tot ontevredenheid in vergelijking met de twee vorige jaren de zaken in ijzerwaren, bouwgereedschaj^pen, landbouwgereed schappen enz., hadden een vrijwel gunstig verloop de handel in granen, zaden en

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1