DONDERDAG 11 MAART 'Eerste Blad Abonnements prijs 64e Jaargang 1926 straat 94 sche Maatschappij w Stoomvaart Stads- en Provincienieuws vo. 59 VL1SSINGSCHE COURANT penjjaan 13, Tuiiïdo, Djt nummer bestaat uit 2 bladen rkrijgbaar bij ap het drukste ge- stad, zoo goed als L- eit WOONHUIS. letters H. M., Bureau 'he Courant". mooie Engelsche (AMESFIETS iet nieuwe banden, enz. Snob motor. Wagenaarstraat 23. N BESCHIKBAAR chotten vanaf 100.— k zonder borg). G. A. S, Vlasmarkt 10, Mid- onderdag 101, Vrij- - Middelb.-Rotterdam iiengelegen plaatsen VAN PASSAQIBkS. >EREN EN VEE. 16 1 ingco wordt WoenxW t 's mor»ens ten 12 uut burg gevaren, natiën te bekomen: N.V. Transport- on i. Erven G. VOS, T«W- B. EENHOORN, W.J® r. OOSTERHOOT, Tel.J» ebrs. BUITENHEK, T«U™ V„or Vlissingen en gemeenten op Wal- f 2.20 per drie maanden. Franco het gcheele rijk f 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. advertentie prijs v.„ 1—4 regels 1.10 voor iedere revel meer 26 cent bij abonnement spe cie nrijzen- Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verbuur, Koop en Verkoop. Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen. enz. prijs, bij vooruitbetaling van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent. "bInnenland Een dankbetuiging. De particulier secretaris van de Koningin heeft tot den luitenant-generaal Muller Massis, commandant van het veldleger, een brief gericht, waarin hij den generaal in op dracht van de Koningin en den prins, ver zoekt, aan de officieren der Nederlandsche landmacht, de reserve officieren daaronder begrepen, den welgemeenden dank van de Koningin en den Prins over te brengen voor de toezending van een bedrag van f1640, ten bate van de slachtoffers van den watersnood in aansluiting aan het prachtige geschenk, de Koningin en den Prins door deze officieren aangeboden. De Koningin en de Prins waardeeren de toezending van het bedrag ten zeerste en hebben de 1640 doen overmaken aan de Algemeene Watersnood Commissie te Am sterdam. Generaal Muller Massis heeft in een tot de verschillende legerautoriteiten gericht schrijven verzocht het bovenstaande ter kennis te willen brengen van de beroeps officieren en zooveel mogelijk van de res. officieren. Nederlandsch-Belgisch verdrag. De Bruselsche correspondent van „de Tel." meldt De besprekingen tusschen de Nederland sche en Belgische socialisten over een Ne derlandsch-Belgisch verdrag zullen, zooals gemeld, Zaterdag a.s. te -Antwerpen aan vangen en twee dagen duren. Van Belgi sche zijde zullen er o.a. aan deelnemen de i jieeren Piérard. en De Brpuckère. De heer De Broukère deelde ons mede, nat de Belgische socialisten vol goeden wil de uiteenzetting van hun Hollandsche kame raden tegemoet zien, zonder evenwel iets te voélen voor' eèn herziening van het vêr- IragEen herziening zou immers mede brengen, 'dat opnieuw veel tijd en v.érkre- jen oplossingen, zonden verloren gaan, wat niét"te wenschen is. Een andere kwestie is I echter, of wij over de interpretatie van söihnirge bepalingen van 't verdrag niet tot ten nader bepaalde gemeenschappelijke opvatting kunnen geraken1. Dat is het wat wij dan ook zullen nastreven. Op onze vraag, of hetzelfde reeds niet wordt gedaan door Belgische en Neder landsche hoofdambténaren antwoordde de heer De Broukère Ik meen inderdaad de weten, dat de besprekingen tusschen de Hollandsche en Belgische ambtenaren zeer ten gunste van hét bestaande ontwerp-ver- drag zullen uitvallen. Verlaging spoortarieven. Het „Volk" zegt uit goede bron te ver nemen, dat bij de Ned. Spoorwegen een herziening d.w.z. een verlaging van de reizigers-tarieven te verwachten is. De onrust in Atjeh. De le luitenant H, K. van Heerde kwam, patrouilleerende in het Bakongansche, in aanraking met kwaadwilligen, van wie er zes werden neergelegd... Vijf. karabijnen werdén teruggevonden, Önzèrzijds is er één nian gesnèuV'eld'én zijn er twee gewond, terwijl'luiterlaht Van1' IHe.érde zelf licht gé- wond Werd. Exahi'ens stuurlieden ter koopvaardij. De co.mnijssie v,oor de 'st.uurliedenexa- méfl.s, gedoeldin de Schipp^rswet (Stbl. 1907, po.. 2.44), zal„ aanvangende 7 April 1926, zitting, hóufieu te 's-Grayenhage, Ca- rri.ynn Bijïandtfaan no. 5. D.è aanvragen om tot de t&xamens te worden toegelaten rnoeten den, voorzitter der commissie bereikt hebben vóór 22 Maart 1926. Belanghebbenden worden ten aanzien vnn devoorwaardenom tot dit examen te worden toegelaten verwezen naar art. 7 van het bij besluit van. 27 December 1907 (Stbl.. no, 353) vastgesteld reglement voor de $uui,fljédéuexamens. ,ï)e S- D. A- P. In het „Volk" is vopgenomen het verslag der S.D.A.P.. overhet jaar 1Ö25.: Vermeld wordt, dat. het aantal leden op- 3i Decem ber 41221 bedroeg,^ wat een vermeerdering over 1925 is van 3327 leden», Het laatste kwartaal van. 1925 bracht een: teruggang van 50 leden. Speenhoffdichter-^anger-af Heb bèföep,' va,rt dich'tëriiangér, dat de neer j-. h. Spéeiihoff' 'tal vari" jaren met zooveel succes vervuld heeft, gaat hij ver aten. Hij gaat in den handel en zal zich aartoe waarschijnlijk te Rotterdam of D*m vestiSen- Gok mevrouw Speen- ott-Prinz zal dan nfet meer optreden. Hun r 0n> ^ops Speenhoff Jr., zal zich aan de a ,lst blijven wijden. Nadere bijzonderhe- dc>n hkonc*en wij nog niet vernemen, want ift h^er en mevrouw Speenhoff zijn op dienst K°°S 'S °P het ö0&enbl«k onder z-inIS 'Kt waar 's' dat wii Speenhoff als ger moeten missen, dan zal dat toch hopelijk .geen moedwillig afbinden van den dichtader van onzen volksdichter zijn En hij zal ons toch zeker niet met stille trom willen verlaten Men wacht met spanning op zijn toelichting bij dit bericht. vlissingen, 11 maart. Een beslissing van den minister van onderwijs. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft een beslissing geno men op het adres van het bestuur der Ver eeniging tot bevordering van Christelijk Onderwijs te Vlissingen, waarbij dit be stuur weigerde te aanvaarden het door het gemeentebestuur gedaan aanbod tot het in bruiklèën afstaan van het schoolgebouw aan de Joost de Moorstraat. De minister heeft beslist, dat het school bestuur ten onrechte heeft geweigerd de door den gemeenteraad bij zijn besluit van 30 October 1925 aangeboden lokaliteit als schoolgebouw te aanvaarden. De beslissing van den minister berust op de volgende overwegingen Overwegende, dat naar de meening van het schoolbestuur bij aanvaarding van het aangeboden schoolgebouw de të stichten bijzondere school geene levensvatbaarheid heeft, aangezien de ouders, die de verkla ring bedoeld in artikel 73, eerste lid, on der a. der Lager-onderwijswet hebben ge- teekend, „in geen geval hunne kinderen naar de Joost de Moorstraat zullen zenden, niet alleen om den betrekkelijk grooten af stand, maar bovenal wegens de gevaren van het drukke verkeer" overwegende, dat de afstand tusschen het schoolgebouw en het nieuwe stadsge deelte aan de Westzijde, waar in hoofd zaak de kinderen, welke de school zullen bezoeken, woonachtig zijn, ten hoogste 25 minuten bedraagt en niet kan worden ge zegd, dat een dergelijke afstand het school bezoek in ernstige mate zal kunnen bemoei lijken dat hetzelfde geldt van het tweede be zwaar, hetwelk de ouders zou weerhouden hunne kinderen naar de bijzondere school te zenden, aangezien de voorstelling welke het schoolbestuur geeft van de drukte van het verkeer ter plaatse en dus ook van de gevaren, welke daaruit voor de kinderen zouden voortvloeien, niet vrij is van over drijving dat voorts de aangeboden schoollokalen in alle opzichten voldoen aan de eischen voor het onderwijs en dat de bezwaren van het schoolbestuur derhalve niet van dien aard kunnen worden geacht dat eene uitgave voor de stichting van een nieuw schoolgebouw zou zijn gerechtvaardigd dat voorts deze bezwaren, zooals de raad in. zijn besluit van 30 October 1925 terecht opmerkt, goeddeels kunnen worden ondervangen „door de leerlingen zoodanig over de beide scholen (t.w. de bestaande, school aan de Wagenaarstraat en de nieuw op te richten school) te verdeelen, dat met hunne woonplaatsen rekening wordt ge houden" dat dan ook op grond van het voren staande het aanbod van de gemeente, daargelaten de vraag op welke wijze en onder welke voorwaarden de beschikbaar stelling van het gebouw zal plaats heb ben, welke vraag thans niet ter beant woording staat, en overeenkomstig het tweede lid van artikel 80 der Lager-onder wijswet 1920 zal moeten worden beslist, niet onaannemelijk is te noemen heeft goedgevonden te beslissen dat het schoolbestuur ten onrechte heeft geweigerd de door den gemeenteraad bij zijn besluit van 30 October 1925 aangebo den lokaliteit als schoolgebouw te aan vaarden. Rij kspostspaarbank. Opgave uitsluitend betreffende het post kantoor Vlissingen en zijn bij- en hulpkan toren, over de maand Februari 1926 Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd 42.729.69*) en terugbetaald -34.630.91 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 8.098.78 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 39. P) Hieronder 1 formulier ad 1 in spaar- "bankzegels van 5 cént. Door iusschenkomst dezer kantoren werd ter directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal ƒ1400. en afgeschreven nominaal - 4000; Derhalve ntinder in- dan af geschreven 2600.-— Het aantal nieuw uitgegeven staats schuldboekjes bedroeg 1 De Multatuli-avond. De belangstelling voor den Multatuli- avond, welke heden door het Instituut voor Arbeidersontwikkeling in het Concertge bouw wordt gehouden, is zoo groot, dat aan de zaal geen kaarten meer te verkrij gen zijn. Wij deelen dit mede, opdat zij, die niet in het bezit van een kaart zijn en voorne mens zouden zijn zich hedenavond naar het Concertgebouw te begeven, zich dien gang kunnen besparen. Hotel Noordzee-boulevard. De liefhebbers van de moderne dans kunst zullen Zondag kunnen genieten van de rhythmische dansen van het danspaar ..The Kentucky's", die van 3 tot 6 uur zul len optreden in Jtot hotel Noordzee-bou- levard. The Kentucky's zijn onlangs opgetreden in het Tuschinsky-iheatër te Amsterdam en heelden daar zeer Veel succes. Als een bijzondere attractie zal het dans. paar ook uitvoeren een American step- song and danee-act. In verschillende bladen worden zeer gun stige recensies gegeven over The Kentu- ky's en het zal Zondag a.s. wel blijken dat hun optreden te dezer stede op prijs wordt gesteld, want Terpsichore heeft ook hier ter stede zeer vele bewonderaars. De Schipbrug. In verband met het te water laten van het motor-passagiersschip „Van Heutsz" van de werf der Kon. Maatsch. „de Schel de", zal Zaterdag a.s., des morgens 11 uur de Schipbrug worden weggenomen. Voor het examen als eersten stuurman zijn geslaagd de heeren A. L. J, van der Moer en C. van der Pijl, leerlingen van de De Ruyterschool. Orkestv ereeniging Middelburg. Max Orobio de Castro. Willem Andriessen. De ijlste avond van het seizoen, en waarlijk niet de minste Composities, die meetellenkunstenaars, volkomen bere kend om ze te vertolken en schitteren de instrumenten tot hun dienst. De keus van het programma was een gelukkige. Beide kunstenaars, zoowel Max Orobio de Castro, de cellist, als Willem Andriessen, de pianist, hébben iets speci fiek persoonlijks in hun spel, en dat vooral maakte de Sonate Op. 38, voor violoncel en klavier, vaiji Brahms tot een levende muzikale schilderij. Brahms juist is zoo strikt persoonlijk en daardoqr dikwijls moeilijk te begrijpen. Maar beter belichting van het duistere, waarin de geniale scheppingen van dezen componist vaak zijn gehuld, hadden we niet kunnen verwachten. Het diepe, het echte gevoel, dat Brahms geeft, het zoo souverein beheerschen van de middelen, dat alles kwam volledig tot zijn recht. Het buitengewoon soepele van Orobio de Castro's spel zijn machtig tempera ment de ongekende gloed, waarmee zijn heerlijke tonen kwamen aanrollen, en toch tot in finesses voltooid en beheerscht zie daar cfe factoren die samenwerkten, om ons met hartelijke liefde en oprechte bewonde ring van Brahms' kunst te doen genieten. Het Allegro quasi minuetto boeide uiter mate èn door het verrukkelijk tempo, waar in beide instrumenten zoo treffend juist attaqueerden, èn door de ontroerende een heid, die zoowel tusschen beide spelers en hun instrument, als tusschen deze vier te zemen, bleek te bestaan. in „Variationenüber ein Rococo-Thema" voor violoncel met klavierbegeleiding, v§ai P. Tschaikowsky, wëfccLëen compositie van- geheeb ander genre ontwikkeld. Niet alleen veel meer bevattelijk, hier en daar ook zoetelijk, soms zelfs bij 't banale af. Toch kan deze Russische toondichter voldoening geven, mits zijn. muziek goe.d wordt, uitgevoerd. Aan den eenen kant ademt ze iets overgevoeligs, aan den an deren kant kan ze overslaan tot uitingen van ruwe kracht. De groote inspanning, die de uitvoering dezer muziek dan ook eisch.t-, bleek voor Orobio de Castro niet te groot. Zuiver Jieeft hij» de psyche va.n dit werk aangevoeld en tot expressie gebracht. Tee re, weemoedige oogenblikken vertolkte hij even juist, als forsche, machtige mo menten. Fijne, frissche geluiden wisselden af met in virtuoze, brillante spanning-op gezette accoorden. .Hij teekende ons alles in groote lijnen, gaaf, fijn en weloverwo gen. En. zij;n grenzenlooze, onfeilbare -tech niek stond* telkens op de spits 1 De klavierbegeleiding van Willem An driessen was uitstekend een voorbeeldig accompagnateur, volgzaam en bescheiden, die toch onderwijl van eigen prestatie in drukken achterlaat. Over welke talenten Willem Andriessen beschikt, bleek overduidelijk in de nu vol gende piano-solo's. Eerst eèn drietal van C Debussy, een van -de greotste moderne Fransche meesters. Is het op zichzelf reeds een bewonderenswaardige verdienste al doet het niet vreemd meer aan - dat de moderne componisten de 'meest gewone onderwerpen (Poissons d'or en Jardins sous la pluie bv.) muzikaal weten te ver geestelijken, nog grooter wordt onze be wondering, als. door den pianist die inspi ratie zóó zuiver doorvoeld wordt weerge geven-,. dat hun visioen als een werkelijk heid-ons aandoet, en wij de sensatie van het zoogenaamd gewone beleven als een muz4kale verkwikking. Zoo ook was de vertolking dezer toonzettingen door Willem Andriessen. Volledig gesuggereerd, warm en sprekend, vol expansivifeit, vooral het Jardins sous la pluie. Het laatste dezer piano-soLo'Sy Triana van J. Albeniz, hoe wel op zichzelf verdienstelijk van voor dracht, hadden we liever als eerste num mer gehoord als klimax bevredigde het minder. Na de pauze yolgcje het laatste samenspel voor violoncel en klavier.: Sonate A kh tertSj Op; 36 van E. Grieg. Eenerzijds niet geheel vrij van eentonigheid, door het iet wat eenzijdig aanwenden van de Noorsche klankkleuren, zijn Grieg's composities aan den anderen kant rhythmisch en harmo nisch vaak zóó belangwekkend, dat ze een zekere populariteit hebben verworven. In hun spel wisten de beide kunstenaars zoo iets verhevends te schenken, dat de genialiteit van den componist haar volle maat kreeg. Zij legden" er 2ich blijkbaar óp toe, om in dit laatste* nummer hun bui tengewone, talenten nog eens tot volle ont plooiing te brengen. Het Andante molto tranquilto was een. juweel. Orobio de Castro met z'n zuivere, zingende cello- tonen sleepte ons mee en eischte ons op met het volste recht Ook het slotgedeelte van deze Sonate bracht in zulk een betoovering van boven- aardsche pracht en praal, dat het overwel digend applaus nauwelijks in staat was, om o.ns los te rukken van welhaast onver gelijkelijk genieten. Met de aangeboden lauwerkransen werd aan deze gevoelens uiting gegeven. En dat de twee gevierden zich niet tot een toegift lieten overhalen, zal zeker een te leurstelling zijn geweest, al mogen we daar, na den ingespannen arbeid van dezen avoncl, niet over vallen Geknipt In razende vaart kwam gisterennamiddag omstreeks 3 uur een Fransche auto uit dc richting Selzaete naar Sas van Gent aan suizen. Op de waarschuwing der rijks ambtenaren om te stoppen werd geen acht geslagen. Deze zonden hem revolverscho ten achterna, doch deden meer. Even werd het station telefonisch opgebeld en ver zocht de barrière naar de Staak onverwijld te sluiten. Zij hadden lont geroken. De auto was bevracht met een duizendtal liters spiritus of alcohol. Deze was transito door België uit Frankrijk vervoerd en moest nu, na even op Nederlandsch gebied te zijn gebracht, weer l§ngs een anderen kant in België binnen. Twee vliegen dus in één klap de Nederlandsche en idem de Bel gische belasting ontdoken Juist kwam de auto bij den afsluitboom van den spoor weg, toen. deze werd dichtgeschoven. Vol gas nu door de Stationstraat terug. Een der inzittenden sprong er uit en werd na een wilde jacht door de rijksambtenaren gegrepen. De chauffeur geraakte in letter lijken en figuurlijken zin overstuur, kon de auto niet op de oude brug brengen en koos eveneens het hazenpad. Ten einde raad sprong de man in het kanaal, doch werd vol liefde opgevischt en daarna met zijn makker voorloopig in de kazerne der marechaussée onder dak gebracht. Dit muisje zal voor de betrokken personen ze zijn niet aan hun proefstuk zegt men een leelijken staart hebben. Een woord van lof voor onze, in waakzaamheid nooit ver- ffauwende rijksambtenaren, is hier zeker niet misplaatst. SOUBURG. Dinsdagavond werd een algemeene ver gadering gehouden van de afdeeling Groene Kruis te Souburg, in de zaal van den heer Mabilot. Na een woord van welkom tot de aan wezigen door den voorzitter, den heer Plugge, werden de notulen der voorgaande vergadering gelezen en onveranderd goed gekeurd. Ingekomen was een dankbetui ging van de afdeeling te Borculo, voor den ontvangen steun. Verder was ingekomen' een schrijven van de Souburgsche Konij nen- en Pluimveevereeniigng, waarin deze aaub.ood het voordeelig saldo har'er ver loting bij de a.s. pluimveetenfoonstelling aan het Groene Kruis alhier af te dragen. Onder dank aan deze vereeniging werd dit aanbod- aanvaard. Uit het jaarverslag van den secretaris namen we over het aantal verplegings- artikelen is 308 stuks ontvangen werd van de Prov. Zeeuwsche t.b.c. vereeniging 150 van de Algem. Groene Kruis-ver- eeniging ƒ150; van de gemeente Souburg ƒ150 en van het Rijk ƒ303. Het ledental bedraagt thans te Souburg 707 en te Rit- them 129. In het afgeloopen jaar werden te Souburg 174 en te Ritthem 42 stuks verplegingsartikelen afgegeven en werd 30 maal ijs verstrekt. Door de kasopnemers werd bij monde van den heer Gabriëlse medegedeeld, dat kas en bescheiden van den penningmeester in goede orde zijn bevonden, en werd den heer Pieterse dank gebracht voor zijn ge houden beheer. Bij opname van het maga zijn werd ook daar alles in de puntjes in orde bevonden. Bij de rondvraag deelde de heer v. d. Broeke mede dat, waar hij in de voorgaan de vergadering een subsidie van 200 aan dc Chr. wijkverpleging had voorgesteld, welk voorstel werd aangenomen, hij dit thans vermoedelijk niet zou gedaan heb ben, daar hij destijds veronderstelde dat door deze subsidieverleening alle leden van het Groene Kruis gratis geholpen zou den worden, wat achteraf blijkt niet het geval te zijn. De voorzitter antwoordde hierop, dat dit niet in de bedoeling heeft gelegen, al wordt ieder geholpen, ook wanneer men geen lid van Chr. wijkverpleging is, en men is niet bij machte een geringe contri butie te betalen. De heer Gabriëlse wijst op de oorzaak waardoor velen een onjuiste opvatting in deze hebben. Dit is nl. zijns inziens "ont staan door de eerste circulaire, door Chr. wijkverpleging verspreid, welke spreker misleidend noemt, wat niet weggenomen werd door een later convocatiebiljet, daar dit laatste niet ieder bereikte. De heer De Priester zegt dat, waar de gemeente dit jaar subsidie heeft verleend, het nutteloos en hier ook niet de plaats is om over de Chr. wijkverpleging te spreken. Hij zal echter zeker te zijner tijd en plaats nader op deze zaak terugkomen. De heer De Priester vraagt verder in lichting aangaande het salaris van een enquêtrice voor de t.b.c.-bestrijding. De voorzitter deelt o.a. mede, dat het rijk 300 subsidie 'aan de t.b.c.-vereeniging geeft, onder voorwaarde, dat aangesteld wordt een enquêtrice als bovenbedoeld op 150 salaris. De heer Baljé vraagt of er reeds eeii lid van het Groene Kruis is benoemd in het bestuur der Ver. Chr. wijkverpleging, waarop geantwoord wordt, dat door hei bestuur de heer Van Veen als zoodanig is benoemd. De heer Baljé is van meening, dat de leden dit toch dienen uit te maken, ook de heer De Priester is deze meening toegedaan persoonlijk is hij niet tegen deze benoeming, maar wel tegen de wijze waarop deze tot stand kwam. Een heftige discussie ontspon zich hierna tusschen den voorzitter en den heer De Priester, welke laatste protesteerde tegen de wijze waarop hij thans persoonlijk werd aangevallen. De toon behoort zuiver zakelijk te blijven. Hij verklaarde hier nog maals ook in den raad alles gedaan te hebben wat hij kon om de subsidie voor de wijkverpleging er door te krijgen, daar gaat het bij hem niet om. Er is hier een elkander niet kunnen of willen begrijpen. De ondragelijke jeuk en pijn van aam beien worden onmiddellijk 'verzacht dopr aanwending van Foster's Zelf. Inderdaad een probaat geneesmiddel. Per doos 1.75 per tube f 1.5 (Ingez. Mededeeling.) Nadat de heer Van Veen verklaarde gaarne zijn lidmaatschap ter beschikking te willen stellen, werd een vrije stemming gehouden en verkreeg de heer Van Veen 18 stemmen, en was dus opnieuw, maar thans door de leden, gekozen. De heer Baljé dringt bij het bestuur aan, om het verkrijgen van een eigen brancard te bespoedigen. Spreker is niet voor een rijwielbrancard, de wegen deugen hier niet voor, maar een ander veel goedkooper vervoermiddel voor gewonden is hier niet te missen. Het bestuur zal een én ander onderzoeken. Hierna werd de vergadering gesloten. KERK- EN SCHOOLNIEUWS De zaak-Geelkerken. Naar „de Tel." verneemt, is liet ant woord van dr. Geelkerken op de „verkla ring" der synode thans reeds gereed. Dit zal echter nog niet aan de synode worden gezonden, daar de kerkeraad van Amster dam-Zuid eveneens een schrijven tot deze vergadering wil richten en dr. Geelkerken verzocht heeft zijn antwoord uit te stellen, tot dit schrijven gereed is. De kerkeraad is gisterenavond wederom in, buitengewone vergadering in de Park- kerk bijeen geweest, waar het bovenge noemde schrijven is opgesteld. Heden zal dus dr. Geelkerken's antwoord ter synode aanwezig zijn. Men verwacht dat dr. Geelkerken niet weigeren zal de „verklaring" te teekenen, doch zal vragen welke bewijsgronden de synode uit de Heilige Schrift kan bijbren-^ gegn om te beweren, dat alleen de opvat ting van „de slang]' als schuifelend dier, de eenig mogelijke is. De classis Amsterdam zou gisteren bij eenkomen. Door de gebeurtenissen op de Gen. Synode is deze vergadering echter uitgesteld tot 24 dezer. Het Belangrijkste punt op het agendum is de behandeling van een klacht vari een tweetal broeders tegen ds. Vonkenburg, die terwille van een bezwaar op kerkelijk terrein, dat deze heeren tegen bedoelden predikant hadden, hun een proces heeft aangedaan. MARINE EN LEGER Vlootoefeningen in Oost-IndJë. Hr. Ms. kruiser „Java", die 6 Februari té Soerabaja zou terugkeeren van een tocht naar jMakassar en Balik Papan, zal, naar de „Loc." kan meedeelen, in Maart of April met de vloot-oefeningen in grooter verband wederom deze plaatsen bezoeken, waarbij dan wellicht Amboina .en Ternate, ja misschien zelfs Menado worden bezocht, indien deze plaatsen niet op de Chinareis worden aangedaan. Behalve enkele nog niet geheel versle ten jagers, zullen onderzeebooten en vliegtuigen aan deze oefeningen deelne men, reden waarom het moederschip de „Pelikaan" en de kleinere „Krakatau" zul len medegaan. In het najaar zal misschien een tocht voor vlagvertoon naar China en Japan worden gehouden door de „Java". Voorts ligt het in het voornemen van de marine-autoriteiten om de „Zeven Pro vinciën"' in Indië uitsluitend te bestemmen voor artilierie-schoolscbip, waarvoor het schip met haar 28 c.M. kanonnen beter geschikt is dan met de voormalige „Bel- lona", die in Holland hiervoor lange jaren heeft dienst gedaan. Het 1600-groote flotille-vaartuig „Soem- ba", dat dit jaar uit moet komen, zal ver moedelijk te Soerabaja in station komen. Met het zusterschip „Flores", dat later uit komt, zal het enkele schepen de twee a driemaal kleinere schepen, Serdang-, en Mataram-klasse, vervangen. Onnoodig te zeggen dat zoowel de „Soemba" als de „Flores" zeer modern zijn ingericht. Ten slotte kan nog worden medege deeld dat te Makassar een kleine, maar zeer vlug loopende gouvernementsstoomer in stationkomt, daar de dienst voör de aldaar thuis behoorende „Alebaran" te druk is. Toegelicht kan worden dat te Ma kassar eri Menado en Timor-Koepang, voorheen reeds twee gouvemementsstoo- mers thuis behoorde, doch dat de bezuini ging indertijd hier tot vermindering van vlootmaterieel heeft geleid. Directeur hoogere marine krijgsschool. Zooals men weet werd indertijd bij het optreden van minister Lambooy, ook als minister van marine ad interim, kapitein luitenant ter zee A. van Hengel directeur der hoogere marine krijgsschool, werkzaam gesteld aan het departement van marine, onder de directe bevelen van den minister. Naar het Haagsche Correspondentiebu reau thans uit marine-kringen verneemt, heeft de nieuw opgetreden minister van marine a.i:, prof. Van Royen, voorshands de tewerkstelling van overste Van Hengel beëindigd. Deze zal eerstdaags weder ef fectief als directeur der hoogere marine krijgsschool, in welke functie hij ook tij dens zijn werkzaamheden aan het departe ment van marine gehandhaafd bleef, doch waarvan de werkzaamheden tijdelijk wa ren opgedragen aan luitenant ter zee le klasse J. van Reede. De luitenant ter zee le klasse J. van Leeuwen, onlangs uit Oost-lndië terugge keerd, wordt belast met het bevel over Hr. Ms. torpedoboot Z 3 te Willemsoord. De bij de Ned. Scheepsbouwmaatschap pij te Amsterdam nieuwgebouwde onder zeeboot O 10 heeft in het IJ de eerste duik proeven afgelegd en is naar IJmuiden ver trokken.

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1