nt DONDERDAG 4 MAART 'Eerste Blad ^meentebestüür" binnenland 64e Jaargang 1926 Stoomvaart Stads= en Provincienieuws No. 53' VLISSINGSCHE COURANT agd een net MEISJE, ïorgens 9 tot 's middags tdrcs Bureau „Vlissing- urant". agd een WERKSTER jdag- of Zaterdagmorgen- Oprit 30. f direct gevraagd een LAGERSKNECHT, eden de 18 jaar. GLERUM, Walstraal. op een goed onderhouden iDIEPINGSHUIS, op goe- id. Hypotheek zoonoodig aar. Brieven letters G.P. .Vlissingsche Courant". op of ter overgename I een ZAAKJE, onver- ivat. Brieven met opgaaf onder letters G. R.. lissingsche Courant". ir gevraagd ruime of BENEDENWONING. =fc 35.—. Brieven let- 4., Bureau „Vlissingsche igd net WERKMEISJE Vrijdag. Adres Lepel- 2 (beneden). n - Middelb.-Rotterdao ichengelegen plaatsen IS V/STPASSAOS®8 ÏDEREN EN VES f. Ml T.3. T, Kil. r. a. ui. 8 8 Maart ag 4 5 8 9 Issingen wondt WosnntM Jag 's raorrens ten 12 elburg gevaren. >rmatiën te'-b-efeonwa K.V. Transport- tgj' h. jlrven Q. VOS, tgB. EENHOOKN, W-g v. OOSTEBHOTO Gobr». BÜITEHHEK. W-1" oit nummer bestaat uit 2 bladen ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wai- f 2.20 per drie maanden. 1-ranco Snor het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent. alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. advertentie prijs ya|1 4 regels 1.10 voor iedere meer 26 cent bij abonnement spe- •iile prijzen. Reclames 52 cent per regei «reine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Kesp en Verkoop. Diensfaantsie- Sineen en Dienstaanvragen. enz. prijs, bij vooruitbetaling van 1—5 regels 0.75, elke rceel meer 15 cent Familieberichten van 1 6 regels f 1.70, iedere regel meer 26 cent hinderwet! Burgemeester en Wethouders van Vlis- ""üelet' op art. 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 1 Maart 1926 aan de American Petroleum Company te VGravenhage in de daarbij gestelde voorwaarden ver dunning is verleend tot bet plaatsen van een kluis in de aftaploods harer inrichting lot berging van een hoeveelheid benzine van ten hoogste 240 L., in het perceel, ka dastraal bekend gemeente Vlissingen, Sec- lit B. no. 1464, plaatselijke gemerkt Lam'p- .ensstraat, hoek Singelweg. Vlissingen, 4 Maart 1926. Burg. en Weth. voornoemd, van woel deren. De Secretaris, f. bisschop. gekomen is een voorloópige stelling te nemen. De regeeringen hebben wederom onderhandelingen aangegaan om tot een te gemoetkoming in de ernstigste bezwaren te geraken. De oppositie bHjve opbouwend, men besluite niet tot een verwerping, aldus spr., maar veeleer tot een wijziging van het verdrag. De Kabinetscrisis. Naar de „Res.bode" verneemt, zijn Maandagmiddag verschillende leden van het bijna geformeerde kabinet-Limburg te legrafisch naar den Haag opgeroepen, met wie Dinsdag en gisteren besprekingen zijn gehouden. Aan deze besprekingen zouden wel de katholieke leden van dit kabinet hebben deelgenomen, maar niet de christ.- historisclien, althans niet de heer Slotema- ker de Bruine. Aanvankelijk was gedacht, dat deze besprekingen gisteren voorloopig ten einde konden worden gebracht, maar hierin is men niet geslaagd, zoodat de bur gemeester van Heerlen, mr. Waszink, die gisterenavond noodzakelijk in Heerlen moest zijn voor het presideeren van een raadsvergadering, gisterenmorgen telegra fisch mededeeling heeft gedaan, dat hij gisterenavond onmogelijk te Heerlen aan wezig kon zijn en de raadsvergadering moest worden uitgesteld, wijl er voorstellen aan de orde kwamen, die de aanwezigheid van den burgemeester noodzakelijk maak ten. In bepaalde kringen ging gisteren het gerucht, dat, alvorens zou worden overge gaan tot de benoeming van een formateur, gepoogd zou worden of deze opdracht wer kelijk kans van slagen had, wijl, wannee, dit laatste niet het geval was, de opdracht heter achterwege kon blijven. Wie op dit oogenblik de leider is van deze besprekingen en wie deze heeren bij elkaar heeft geroepen kon' het blad niet, met zekerheid, te weten komen. Het verdrag Nederland-België. De Algemeene R. K. Werkgeversvereni ging, kring Rotterdam, heeft gisterenavond een ledenvergadering belegd, waar als spreker optrad de heer P. M. Vismaris, lid van cfe Kamer van Koophandel te Rotter dam, met het bovengenoemde onderwerp. Spreker begon zijn lezing met er op te wiizen, hoe z.i. onze hoogheidsrechten door het tractaat niet worden gewaarborgd. Eerder wordt Nederland in een zijner vi taalste belangen Rotterdam ge schaad. Reeds in de Kamer van Koophan del heeft spr. het uitgesproken, dat de dag, waarop het verdrag zal worden geratifi ceerd, een dag van rampspoed zijn zal. Een door wapens gedwongen volk zou zulk een verdrag onderteekenen, maar een vrij volk zou dat niet doen. Het verdrag, aldus spr. mag niet worden geratificeerd. De liefde kan .niet van één kant komen en vol gens het verdrag zou Nederland ontegen zeggelijk offers moeten brengen, terwijl België daartegenover geen noemenswaardi ge compensaties plaatst. Spreker memoreerde, dat de Algemeene H K, Werkgeversvereniging aan de Twee de Kamer der Staten-Generaal een adres heeft gezonden, waarbij het rapport is overgelegd van een door 't dagelijksch be stuur benoemde commissie ter bestudeering van het op 3 April 1925 tusschen de Bel gische en Nederlandschc regeeringen' ge sloten verdrag. Breedvoerig behandelde spreker daarop het verdrag, waarbij hij o.m. de twee ka nalen Antwerpen—Moerdijk en RijnMaas —Schelde aan een critiek onderwierp. Het eerste kanaal zal Rotterdam van haar na tuurlijken voorsprong op Antwerpen beroo- ven. terwijl ook Amsterdam daarvan den terugslag zal gevoelen. Sprekende over het RijnMaasScheldekanaal, zei spreker, |tot het complex verbeteringen van kanalen oeteekent verbetering van den toestand van Antwerpen, terwijl het vervoer wordt ^getrokken van Rotterdam en Amsterdam ver Nederlandsch grondgebied. 'an slotte sprak de heer Visman de hoop ko wanneer ,iet verdrag in de Kamer jp het niet zal worden aangenomen. „Bll de rondvraag merkte het Tweede amerlid dr. L. G. Kortenhorst op, dat Jap verluidt de argumenten van minister M Karnebeek vóór aanneming van het zirh^ blijkbaar zoo sterk zijn, dat velen het h j w'Wen aansluiten.Men doet oest voor de Memorie van Antwoord Dr. P. van Hoek f Gisterenmiddag is te 's-Gravenhage op 61-jarigen leeftijd overleden dr. P. van. Hoek, oud-directeur-generaal van den landbouw. Dr. van Hoek werd den 8en Januari 1865 in het gehucht Op den Houw, gemeente Uffrum, geboren als zoon van een Tandar- beider. Hij bezocht de Rijkskweekschool te Groningen en de normaalschool te Warf- fum, waar hij in 1884 slaagde voor onder wijzer. De heer Van Hoek heeft bijna 35 jaar lang zijn beste krachten aan de behartiging van den landbouw gegeven. In December 1890 aanvaardde hij de betrekking van consulent bij de Noord- Brabanfsche Maatschappij van Landbouw en op 1 November van het volgende jaar werd de heer Van Hoek benoemd tot rijks- '.andbouwleeirraar tin Noord-Brabant, ter wijl hij van Juni 1892 tot Juni 1894 tevens rijkslandbouwieeraar was van Zuid-Hol land. Op 1 Mei 1901 werd hij als opvolger van den heer Löhnis benoemd tot inspec teur van het middelbaar onderwijs en spe ciaal belast met het landbouw-onderwijs. In Februari 1919 werd de heer Van Hoek aïs opvolger van den heer Lovi.nk tot directeur-generaal van den landbouw be noemd. Werkverschaffing. De ministers van binnenlandsche zaken en landbouw en van arbeid, handel en nij verheid hebben de volgende circulaire ge zonden aan een groot aantal gemeentebe sturen Het heeft onze aandacht getrokken, dat in verschillende gemeenten, waar met steun van het rijk werk wordt verschaft, de tegen werkloosheid verzekerde arbeiders, die werkloos zijn, eerst dan bij de werkver schaffing worden tewerk gesteld, nadat zij geheel uit hun werkloozenkas zijn f,uitge trokken". Met het oog op het duidelijk vooropstel len van het beginsel, dat het verrichten van arbeid de voorkeur verdient boven eiken vorm van geldelijke» steun, ook dien uit werkloozenkassen, met het oog voorts op de belangen ter tegen werkloosheid verze kerde arbeiders, en ten slotte om ook langs dezen weg het zelf zorgen voor den tijd, waarin men door werkloosheid zonder in komsten is, te bevorderen, achten wij het van veel belang, deze personen, zoodra zij werkloos zijn, bij een eventueele werkver schaffing te werk te stellen en hiermede niet te wachten tot zij „uitgetrokken" zijn. Het zou door ons op prijs gesteld wor den, indien, uwerzijds in dezen geest werd gehandeld. Dit verzoek geldt vanzelfsprekend alleen voor die arbeiders, die op grond van hun gezinsinkomsten en gezinsomstandigheden en op grond van de door den eersten on- dergeteekende gestelde voorwaarden, voor plaatsing bij een werkverschaffing in aan merking komen. U gelieve den eersten ondergeteekendc te berichten, of met dit vei-zoek voortaan rekening zal worden gehouden. Mochten tegen inwilliging wellicht bezwaren be staan, dan gelieve u deze eveneens mede te aeelen. Patrouille In Atjeh overvallen. Een patrouille uit Kota Radja, welke Maandagavond te Kroeëngbatai in het landschap Troemon (onderafdeeling Sing- kii, Westkust van Atjeh) overnachtte, werd door een bende van dertig man overvallen. Gisterenavond vertrokken de kolonel dei infanterie G. W. Mazee en de resident ter beschikking van den gouverneur van Atjeh (kori geleden te Rota Radja teruggekeerd) peh stoomschip „Bellatrix" derwaarts. Volgens een Aneta-telegram geschiedde de overval nabij de grens van Bakongan. Het hoofd van het plaatselijk bestuur te Singkil is met kapitein van Eek met 4 bri gades derwaarts vertrokken 2 ontkomen militairen melden aanvankelijk dat alle an deren waren afgemaakt, doch thans zijn te Singkil aangebracht 1 zwaar gewonde, 4 lichtgewonden en 3 dooden, o.a. sergeant Gruneveld Generaal Booth 70 jaar. Generaal Bramwell Booth, de leider van het Leger des Heils, zal den 8sten Maart zijn 70sten verjaardag vieren. Hij werd te Halifax geboren, waar zijn vader toen nog Methodistisch predikant was. Op zijn 12de jaar begon hij reeds met werk in 't open baar en op zijn 18de jaar werd hij officier in het Heilsleger. In 1912 bij den dood van zijn vader, werd hij tot diens opvolger be noemd. Alle zeven kinderen van den gene raal zijn officieren in het Leger des Heils. Reorganisatie van de Rotterdamsche brandweer. Reeds geruimen tijd, aldus deelen Burg. en Weth. van Rotterdam den gemeente raad mede, is in hun college de vraag in overweging, of de toestand van het groote brandbluschmateriaal nog wel voldoende is om in ernstige gevallen afdoende hulp te verschaffen. Die vraag moeten zij ont kennend beantwoorden, en zij achten het daarom noodig aan te schaffen zeven mo torspuiten, een motorreddingsladder en drie personen-bestelauto's, voor het vervoer van spuit-personen naar het terrein van den brand tenslotte twee reservewagens. In het gebouw van het reservehuis zal in verband met een en ander een verbou wing moeten plaats vinden. De aanschaffingskosten worden geraamd op 230.000. De verbouwing op 4500. De commissie voor de financiën, die nog eenigen lijd zou willen zien opgeschort, heeft na de uitdrukkelijke verzekering van beide directeuren dat de toestand van de stoombrandspuiten zoodanig is geworden, dat het niet verantwoord zou zijn, de ver vanging door modem mG tormateriaal nor langer uit te stellen, tenslotte gemeena, zich te moeten onthouden van het uitbren gen van een afwijzend advies. Burg. en Weh. vragen ten behoeve van de aanschaffingskosten een crediet van ge zamenlijk 234.500. Helden der zee gehuldigd. Gistorenavond is namens de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij de bemanning van de reddingboot Oosterend op Terschelling gehuldigd, voor de dappere redding op 25 November jl. verricht, waar bij 17 opvarenden van de „Ellen Lansen" werden gered. De 75-jarige schipper A. P. Smit ontving een mooie gesp. De tien leden der bemanning krggen ieder een zilveren medaille met inscriptie. Voorts ontving elk der manschappen een getuigschrift. Het tekort bij de politie te 's Bosch. De burgemeester van.'s Bosch heeft aan den raad medegedeeld dat het rapport van den gemeentelijken accountant, die een volledig onderzoek naar het tekort bij de politie heeft ingesteld, is ontvangen en ter visie van de raadsleden wordt gelegd. Het rapport moet echter als vertrouwelijk wor den beschouwd. Het staat intusscshen vast, dat het tekort ƒ8225.54 bedraagt. Tevens is gebleken dat het tekort is ontstaan op het commissia- riaat van politie. Burg. en Weth. zijn tot de conclusie gekomen, dat de commissaris, als hoofd der politie voor dit tekort aan sprakelijk is. Deze heeft reeds aan Burg. en Weth. bericht dat hij zoo spoedig moge lijk het tekort zal terugbetalen, niet omdat hij geld van de gemeente wederrechtelijk heeft weggenomen, hetgeen hij met be slistheid ontkent, maar omdat de commis saris gevoelt dat hij voor de gelden ver antwoordelijk is. De beantwoording van eer.ige door mevr. Brouns gestelde vragen werd, met haar goedvinden uitgesteld tot de raad de geheele aangelegenheid zal behandelen. Complexverwarming. Ofschoon men reeds in verschillende dee len van het land complexverwarming hegft toegepast, waarbij dus meerdere warmtc- verbruikers hun warmte uit één daarvoor cangeleg.de centrale verwarmingsinstallatie ontvangen, toch heeft zich dit systeem van verwarming hier te lande nog niet in die mate kunnen ontwikkelen, als bijv. in De nemarken. Noorwegen en Zweden. In hoofdzaak is dit wel daaraan te wij- ten, dat een goede methode, het individu- tele warmteverbruik te bepalen ontbrak en I in de praktijk gebleken was, dat bij een j complexverwarming, waarbij iedere aan- l sporing tot zuinigheid in 't warmteverbruik j afwezig is, het brandstofverbruik in door- i snede het dubbele is van dat bij installaties, j waarbij zuinigheid direct voordeel voor den j verbruiker beteekent. 1 Het in de noordelijke landen met com- plexverwarming bereikte succes is wel in hoofdzaak te danken aan de daar alge meen toegepaste warmtemeters, systeem Viga Petersen, waarop iedere aangeslotene zelf zijn warmteverbruik kan aflezen, juist op dezelfde wijze als bijv. zijn electriciteits- verbruik op een electriciteitsmeter. Wij vernemen thans, dat in den Haag eomplexverwarming met Petersen-warmte- meters wordt uitgevoerd, en wel in ee^ ziekenhuis, een kerk en een woning. Gezien de reeds elders hiermede bereikte resultaten mag men aannemen, dat thans cok hier hef vraagstuk van een doeltref fende complex-verwarming opgelost za! worden. VLISSINGEN, 4 MAART. Te weinig betaalde belasting. De minister van financiën maakt bekend dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen bij den inspecteur der directe belastingen, enz. te Vlissingen, respectie velijk 2926.15 en 2844.11 wegens te weinig betaalde Rijksinkomstenbelasting, Verdedigingsbelasting 11 en gemeentelijke inkomstenbelasting over de belastingjaren 1921/1922 tot en met 1924/1925 als vo ren, resp. 3038.51 en 3116.80 wegens weinig betaalde Rijksinkomstenbelasting, Verdedigingsbelasting II en gemeentelijke inkomstenbelasting over de belastingjaren 1923/1924 tot en met 1925/1926; als voren, 1074.43 wegens te weinig betaalde Oorlogswinstbelasting als voren, 402,8-1 wegens te weinig betaalde Rijksinkomsten belasting over de belastingjaren 1919 en 1920 als voren 3597.16 wegens te wei nig betaalde Rijksinkomstenbelasting en Verdedigingsbelasting II over de belasting jaren 1919 en 1920 tot en met 1924/1925 en gemeentelijke inkomstenbelasting over ae belastingjaren 1921/1922 tot en met 1924/1925 als voren, 5715,42 wegens te weinig betaalde Rijksinkomstenbelasting, Verdedigingsbelasting II en gemeentelijke inkomstenbelasting over de belastingjaren 1923/1924 en 1024/1925 als voren, 1784,58 wegens te weinig betaalde Oor logswinstbelasting. Tentoonstelling voor Handel en Nijverheid. Van 12 tot en met 16 Mei aanst. zal hier ter stede een Vlissingesche Al gemeene Middenstand-Industrie tentoon stelling, kortweg genoemd V.A.M.LT. wor den gehouden. De plannen zijn op het oogenblik wel zoo definitief, dat de in schrijvers niet hebben geaarzeld hun biljet in te vullen. Wij herinneren ons dat er ook verleden jaar plannen waren voor zoo'n tentoonstelling, maar toen waren de voor bereidingen van dien aard, dat wanneer de tetoonstélling had plaats gehad, een mis lukking wel eens het gevolg zou geweest kunnen zijn. Thans is deze voorbereiding Als uw kinderen last hebben van een jeukende huidkwaal, past dan Foster's Zalf toe. Inderdaad een probaat geneesmiddel. Per tube f 1.4 (lngez. Mededeeling.) vroeg genoeg begonnen en wordt een wel slagen verwacht. Het Concertgebouw waar de tentoonstel ling zal worden gehouden za! geheel in gebruik genomen worden. Volgens de schets is er al zooveel besproken, dat zelfs in de gangen stands geplaatst moeten wor den. Wij zagen tevens dat er vele groote Vlissingsche firma's durf hebben en dat zal zeker tot een succes bijdragen. Deze tentoonstelling, welke zal worden gehou den, om te laten zien, dat te Vlissingen al les te koop is, kon dus evengoed het parool hebben „Koopt in Vlissingen". Iedere za kenman zal dus deze tentoonstelling moe ten steunen, echter behoeven wij daarop niet meer te wijzen, want, zooals wij hier boven aanhaalden hebben reeds velen hun belang begrepen en kunnen wij er van overtuigd zijn dat de tentoonstelling in den smaak valt. Alhambra-theater. G. Borgström. Een zeer bijzondere» avond heeft de di rectie van Alhambra velen bereid door den accordeon-virtuoos Borgström in haar in richting te Iateai optreden. Vooral in havenplaatsen is de harmonica een bekend instrument, daar men aan boord van' schepen en scheepjes wil musi- ceeren, en door de ruimte o.a. aangewezen is op een „scheepsklavier". Beslist gewild wordt dit speeltuig door den echten mu ziekliefhebber niet, omdat muziek en hierbij denker, we aan strijkinstrumenten, piano, zang de snaren van het hart in trilling brengen moet en dit wordt door de harmonica niet bereikt. Dit wil echter-niet zeggen, dat er geen meesters gevonden worden, die over dergelijke capaciteiten beschikken, dat zij aan een accordeon een klankenweeilde kunnen ontlokken, welke orgelmuziek of orkestwerk nabij streeft. Herinneren we ons -slechts „De muzikale schilderij van Vol e»n dammers" bij het spe cialiteiten-gezelschap „Faveur". Wat wij echter gisterenavond hebben mogen beluisteren, klonk schier ongeloof lijk. Nimmer aanschouwden we talenten als van Borgström aan een verbluffende tech niek paart hij een rijpe voordracht bui tengewoon volmaakt bespeelt hij zijn in strument, waarmede hij zich één gevoelt, terwijl zijn bewondering-afdwingend mu zikaal geheugen nimmer faalt. De kunstenaar heeft o.ns op een keur van muziekstukken vergast. Daar wij ow. geen program beschikten kunnen we niet alle titels memoreeren. Forsch en krachtig kIo.nk de bekende marsch van Blankenburg „Abschie'd der Gladiatoren", gevolgd do.or het fijne, teere „Schneeflocken" van Wen- zel. Dit laatste werd zoo vol nuanceering voorgedragen, dat we voor onzen geest de witte sneeuwvlinders zagen dwarrelen en neerstrijken. Zeer goede vertolking geno ten voorts het Andante Maestro uit de Ouverture der Opera „Tannhauser" van Richard Wagner „Orpheus in der U.nter- welt" van Mascagni. Een tweetal inarschen benevens de mazurka van Cannes „La Czarine" brachten een ander genre ten too- neele en bewezen eveneens de muzikaliteit van den solist. „Standchen" van Schubert getuigde van een goede opvatting dat we echter „Rhapsodie No. 2" van Liszt onbe rispelijk zouden liooren verklanken, hadden we niet durven hopen en heeft o.nze ver wachtingen' dan ook verre overtroffen. Daar dit toonwerk als pianosolo bedoeld is krijgt men natuurlijk een imitatie, doch dit muzikale glanspunt werd met een kunstvaardigheid geteekend, dat wij niet kunnen .nalaten onze bewondering te ken nen te geven. Schitterend kwam in de In troductie tot uiting het forsche thema, wat allengslcens overgaat in het weemoedige, zuivere Hongaarsche tot aan het Allegro later komt dat weeke. roerende nog eens terug om zich tot besluit toch weer te laten overheerschen door het vurige, het gloeien de, het hevige. „Stars en Stripes", de fris- sche marsch van Sousa vormde een waar dig slot. De toejuichingen van het gehoor, waren gedurende de geheele uitvoering dermate enthousiast, dat het „accordeon- wonder" een toegift gaf i.n den vorm van een Potpourri, welke o.m. het Intermezzo Rococo (Rendez-vous) van Aletter bevatte. Gaarne betuigen wij der directie dank voor het zeer buitengewone, wat zij ons op muzikaal gebied heeft aangeboden, ter wijl wij overtuigd zijn, dat alle aanwezigen hiermede zullen instemmen. Nieuwe telefoonaansluitingen. In de afgeloopen maand zijn de volgende personen aangesloten aan het telefoonnet No. 343 dr. J. Spuijman, bureau voor scheikundig onderzoek, Badhuisstraat 70. No. 281 Vee- en Vleeschkeuringsdienst Groote Markt 22. De storm. Een voor een perceel in de Badhuis straat geplaatste schutting woei heden- .nacht, tengevolge van den storm om, ter wijl van een perceel in de Noordstraat een 20-tal dakpannen zijn afgewaaid. De politie nam maatregelen dat het straatverkeer geen belemmering onder vond. Door het hoog door den storm opge- zwiepte water werd tevens beschadiging veroorzaakt aan de beschoeiing aan de Marinehaven. Baldadigheid. Baldadige en onder drankinvloed ver- keerende matrozen hebben hedennacht op den Prins Hendrikweg .nabij het station vernieling gepleegd aan een rijwielhek en een paal met een bord met aanwijzingen uit don grond gerukt. De daders zijn bij een door de politie onmiddellijk ingesteld onderzoek bekend geworden en zullen zeker wel aansprake lijk worden gesteld voor de door hen aan gerichte, schade. In onze Tijdinghal. Eenige momentopnamen van Kamerleden vóór den aanvang der zitting der Tweede Kamer op Dinsdagmiddag jl„ o.a. de hee ren- Ir. Albarda, R. Stenhuis, mr. Baron van Wijnbergen, ir. Kramer, Th. Ketelaar. SOUBURG. Dinsdagavond had alhier op het jaag pad een ernstig ongeluk plaats. Twee fietsrijders reden zoo kort achter elkander dat de achterste met den voorste in aan- raking kwam, en daardoor op het jaagpad viel, juist op het oogenblik dat een motor fiets passeerde, waardoor de fietsrijder werd gegrepen en ernstig gewond werd. Per auto van dr. Pronk, die hem voorloo pig behandelde, werd hij naar zijn woning te Middelburg vervoerd, vanwaar hij he denmorgen naar het gasthuis gebracht werd. Den motorrijder treft in deze geen schuld, deze gaf tijdig signalen en remde zoo 'snel dat hij over zijn motor heen op den dijk terecht kwam, en er gelukkig met slechts eenige ontvellingen afkwam. De motor werd beschadigd. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Jeugddienst. Zondag za! er weer jeugddienst gehou den worden in de Nieuwe Kerk. Ds. Ten Kate zal dezen dienst leiden en spreken over De beteekenas van het Kruis. Het Jeugdkerkkoor zal zijn medewerking ver- leenen. Daar er in de kerk geen gelegen heid is om de vele fietsen te bergen van bezoekers uit de omgeving, heeft de heer Van den Heuvel verlof gegeven de fietsen te bergen in zijn garage over de kerk ge legen. De kwestie-Geelkerken. Bij den uitgever W. ten Have te Am sterdam is in druk verschenen „Mijn antwoord aan de Synode, Mechanische Binding öf Organische Vrijheid inzake Schriftbeschouwing", door dr. J. G. Geel kerken. Het geschrift is opgedragen aan mijn trouwen vriend en medestrijder prof. dr. R. H. Woitjer". Dr. Geelkerken zegt in een voorwoord, dat deze brochure met het antwoord op de 19 vragen, min of meer een beeld geeft van de eigenlijke tegenstelling binnen den Gereformeerden kring, zooals deze, reeds vele jaren bestaande, nu met name in zake de Schriftbeschouwing tot een crisis kwam door het tactlooze optreden van de classis Amsterdam bij de behande ling der bekende klacht tegen mijn Cate chismus-preek over Zondag III op 23 Maart 1924. „Alhoewel met velen betreurend de moeite en kosten, het rumoer en de op spraak, door deze aangelegenheid verwekt, zie ik Gods leidende hand in heel dit ge beuren, evenals zoo vaak, machtig bezig om uit het kwade het goede voort te bren gen. Ik meen namelijk, dat nu wel zeer dui delijk uitkwam, waar ten deze verschil en eenheid zijn te zoeken. En voor wie«in dit VOLKSGEZONDHEIDS. EN VEILIGHEIDSHOEKJE EERSTE HYGIëNE TENTOONSTEL LING IN NEDERLANDSCH-INDIë. In de maanden juni en Juli 1927 zal te Bandoeng de Eerste Hygiëne ten toonstelling voor Nederlandsch-Indië gehouden worden. Het Hoofd-comité van hetwelk Prof. Neeb, Hoogleeraar in de Hygiëne a.d. T. H. S. te Bandoeng voorzitter, de heer Keiling 2e Beheerder der Militaire Pensioen-fondsen secretaris is, noodigt een ieder, die met het streven instemt, de tentoonstelling daadwerkelijk te steunen, hetzij door toezending van voorwerpen ter expositie, hetzij door giften of subsidies, dan wel door korte letterkundige bijdragen, welke zooveel mogelijk vertaald zullen worden ter kostelooze verspreiding onder de In- Iandsche bevolkingsgroepen. Het hoofd van den Dienst der Volks gezondheid in Nederlandsch-Indië zal met een eigen inzending aan deze ten toonstelling deelnemen. Uit het voorloopig schema van de verschillende afdeelingen noemen wij hier slechts Geschiedkundige ontwik keling der hygiëne medische inzendin gen van instituten, laboratoria, onder wijsinstellingen en vereenigingen, welke op eenigerlei wijze medewerken aan het onderzoek, de toepassingen en de verspreiding van kennis betreffende de gezondheidsleer in het algemeen en voor de tropen in het bijzonder groepeering van voor de tropen-bewo ners belangrijke, cosmopolitische en tropenziekten en de door deze teweeg gebrachte lichamelijke afwijkingen toegepaste hygiëne (assaineering wo- ninghygiëne; voedselhygiëne; epidemie- bestrijding hygiëne der hotels, melke- rijen, veestallen enz. vervoershygiëne; kinderhygiëne geestelijke- en licha melijke hygiëne bevolkings-, militaire en marine-hygiëne plantage-hygiëne bedrijfs-hygiëne steden-hygiëne zie kenhuiswezen veterinaire-hygiëne propagandadienst). GEZONDHEIDSRAAD.

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1