DINSDAG 3 MAART „MAIL SHOES" zijn niet te vervangen pgo. SI 64e Jaargang ■1926 int rgsche Maatschappij tis Stoomvaart ïüAÏrVAN STOLBERG en PRINS WILLEM. FEUILLETON „Liefhebben zult gij mij1" BINNENLAND Stads= en Provincienieuws ONGEBODEN: Heerenrijwiel, f 32.50, irge Heerenrijwiel rati remmen, f 20, Prima n.Adres P. Krugerstr.12 op gevraagd een bruikte Piano, ten. n met opgaaf van prijs r, onder letters G.J, Vliss. Cour." rur gevraagd tegen vrij BOVENHUIS nverdiepingshuisje n stand voor dame mei isje. Br. met huurprijs, i., bur. Vliss Cour." TE KOOP: idsche Loopers en Biggen. 1ELEMAN, Baan, Oosl- uw VAN OS, Steenën- vraaet 1 April een QDIENSTBODE. op modern iverdiepingshuis. bureau „Vliss. Cour._ r.„ - Middelb.-Rotterdaffl rchengelegen plaatsen ;R VAN- PASSAGE® EB-EREN EN VER. Maart 2 4 5 8 ag t, nu. i.ui 8 i. Ml. 1.1. isslngen wordt Woe^M r' ig '8 moreens ten (burg gevaren. ieii or ma tien te bekom m VLISSI1NGSCHE COURANT n u en te ■reB. EENHOORN, v. OOSTEBHOÏÏT, ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- f 2.20 per drie maanden. Franco tór hei «eheele rijk f 2.50. Week-abon- ïmenten"' 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIE-PRIJS Van 4 regels f 1.10 voor iedere „.«el meer 26 cent bij abonnement spe- riaie prijzen. Reclames 52 cent per regel kleine Advertenties betreffende Huur en Verbuur Koop en Verkoop. Dienstaanbie- rlineen en Dienstaanvragen, enz. prijs, bij vooruitbetaling van 1—5 regels f 0.75, elke e<rel meer 15 cent. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. Onlangs zond men mij een eerbiedwaar dige verzameling van in deze courant ver schenen artikelen over de stammoeder vaji óns Vorstenhuis en haren oudsten- zoon, onzen prins Will'em. Hoeveel malen in mijn leven heb ik reeds in een strijd, als hier opnieuw ontbrandde, mijn meening moeten zeggen Altijd weder was het dezelfde zaak katholieke afkeer tegenover protes- tanfsche vereering. Wanneer zal men toch eens ophouden op die wijze te kibbelen want anders kan ik het niet noemen Men richtte tot mij opnieuw het verzoek om te spreken. Welnu ik zal nog eenmaal spreken. Ik tart ieder om iets ten nadeele van «rravin Juliana uit echte bescheiden, aan het licht te brengen. Van die voortreffelijke vrouw en moeder is niets anders dan goeds ie zeggen als men ten minste het haar niet als een „boos misdrijf", als een onvergefe lijke" misdaad wil toerekenen, dat zij het Roomsche geloof reeds vroeg voor het Luthersche heeft verlaten en dit laatste tot haren dood vromelijk en innig heeft beleden. Zij is altijd geweest de trouwe echtgenoote, de liefhebbende moeder, de ediele vriendin van den arme, de medelij dende hulp van den ongelukkige, de vrome vermaanster tot het goede, de steun van- haar kinderen en kindskinderen in dagen van geluk en ongeluk, van vreugde en verdriet. Wij bezitten vele harer brieven vol vrome vermaningen, vol liefde, vol van die echte moederliefde, boven welke niets gaat in een huisgezin, zij het van vorsten of van gewone stervelingen. Zij is de type eener voortreffelijke Duitsche huisvrouw, een voorbeeld van trouwe zorg en plichts betrachting, die het „Eeuwige" steeds stel de boven het „tijdelijke". En prins Willem Ik ken hem, geloof ik, goed. Ik heb in mijn boek over hem*), in mijn Geschiedenis van het Nederl. Volk, in tal van artikelen getracht hem ook door I anderen, door ons volk goed te doen ken nen met al zijn deugden en al zijn gebreken, van zijn vroege jeugd tot zijn vroegen dood. Ik heb nooit ontkend «noch verbor gen zooals het een geschiedschrijver betaamt dat hij geen heilige is ge weest. Hij was in vele opzichten, ook hij, een kind van zijn tijd de omgeving van bet Brusselsche hof, waar hij opgroeide, heeft ook op hem grooten invloed gehad. .Maar wie heeft daar gewaagd den strijd voor onze vrijheden reeds tegen Granvelle te aanvaarden Wie heeft daar gewaagd, reeds in 1564 en 1565, om het beginsel der vrijheid van het geweten met vuur en overtuiging te verdedigen Het is waar, hij was nooit een dweepziek, zelfs geen streng volger van eenige geloofsovei tui ging, welke ook. Het is waar, nog in 1566 leefde hij katholiek, terwijl hij reeds tot den Lutherschen geloofsvorm neigde wat honderden in zijn tijd deden. Het is waar, kij heeft vóór omstreeks 1570 van het Cal vinisme niet willen weten en hij is ook la- Lr nooit een vurig Calvinist geweest, al heeft hij zich in 1573 voorgoed tot -dien geloofsvorm bekeerd. Zijn geest was meer 2 dl. bij Meulenhoff, Amsterdam. Naar het Engelsch van DOLF WYLLARDE (Nadruk verboden) HOOFDSTUK VI. .,lk hoop, dat ik niet te laat ben,, om nog een welkome bezoekster te kunnen heeten, madame", zei Winnie, terwijl ze op de gastvrouw toetrad. „Maar ik kwam u even vragen of u ook bezet was voor den vol genden Maandag ..Op welk uur ik u cok te zien krijg, is dit altijd aangenaam", zei madame jtot oprechte hartelijkheid. Want ze kon. heel lieftallig wezen als ze dit wilde en ze voelde zelve wel, dat Winnie haast even zeer onder haar bekoring was als Reggie Landor. l £aan de Pyramiden bij maanlicht Rijken om half negen zouden we dan bij me Savoy samen komen." ..Ik zal heel graag van de partij zijn. wie g-- - - mag". Gebïs. BI gaan er nog meer mee, als ik vragen '\^e£gie Landor Reggie is, natuurlijk, «'"Ju van- de partij, als er iets te zien of bezoeken valt En kapitein- Potter en mrs. Dickson en Aimée. Maar Jim kan met gaan." arme kolonel Smith." ba h s'nds h'i dien nieuwen post in ver- ama met de staatsgevangenissen er nog bl' is hij steeds in touw I" '•™ie rijdt dan met mrs. Smith twëe den^ 'k- Er blijven dan nog ki»? an<*ere heeren over, waartusschen u jie en kunt, madame dokter Gaunt of m.,,.aPitewi Gaunt en majoor Agin- C011r'. Met wien gaat u liever Erasmiaansch dan kerksch aangelegd hij leefde in een tijd van woeling en onzeker heid op godsdienstig gebied en zijn groot heid' komt eerst duidelijk aan den dag, als hij zich in 1572 aan het hoofd stelt van onzen vrijheidskrijg. Maar altijd heeft hij de gewetensvrijheid hoog gehouden en, waar het kon, krachtig gestreden voor ieders vrijheid om den godsdienst uit te oefenen, dien men wenschte te belijden. Geen uit hun verband gerukte citaten uit zijn brieven en verdere geschriften kunnen dit doen loochenen. Hij heeft gepoogd een „Godsdienstvrede" (1578) hier tc lande in te voeren, waarbij protestant en katholiek gelijkgerechtigd naast elkander hadden kunnen leven. Daarin is hij niet geslaagd, want de tijden waren voor zoo iets niet rijp en de uitersten van beide kanten hebben zijn plannen te dien opzichte droevig ver stoord zelfs de meeste gematigden van zijn tijd hebben dien vrede niet aange durfd. Maar ook de katholieken ten- onzent mogen zich herinneren, dat, ware hij er niet geweest om hen te beschermen, al is hem dit niet altijd mogen gelukken, er, om zoo te zeggen, geen katholiek in de noor delijke provinciën zou zijn overgebleven, ten minste niet in Holland, Zeeland, Utrecht en Friesland. Dat zij, de katholie ken van dien tijd, hun geloof daar hebben kunnen behouden, tot betere tijden kwa men dat danken zij hem, onzen prins Willem, die de Lume/s en Sonoy's zooveel mogelijk in toom heeft gehouden, drijvers als Datheen en andere over-ijverige Calvi nisten heeft bestreden, waar hij kon. Dat is de waarheid En zij zal op den duur bovendrijven P J BLOK. Leiden, 1 Maart 1926. (Wij verleenen natuurlijk zeer gaarne plaats aan dit schrijven. Alle onzekerheid hoe onze groote geschiedschrijver over Juliana van Stolberg en Willem de Zwijger denkt, wordt hierdoor weggenomen. Dat prof. Blok zoo welwillend is ge weest zijn gezaghebbend woord te doen hooren zal wel algemeen op prijs worden gesteld en wij spreken zeker uit naam van al onze lezers als wij den Leidschen oud- hoogleeraar dank* brengen voor boven staand schrijven, waaruit voldoende blijkt dat men met het citeeren van de meening van geschiedschrijvers zeer voorzichtig moet zijn, omdat men daaruit tot geheel verkeerde conclusies kan komen. Red.) De Kabinetscrisis. De „Tijd." deelt omtrent de mislukking van mr. Limburg het volgende mede Zooals bekend is, heeft mr. Limburg steeds voor oogen gehad de formatie van een extra-parlementair kabinet, bestaande uit vier rechtsche (waarvan twee katholie ke) en vier linksche leden en- den heer Van Karnebeek als negende lid. De formateur nam in zijn program op de integrale hand having van het gezantschap bij den H.Stoel. Op grond hienvan werd van katholieke zij de volledige medewerking verleend. Dat staat vast. Hierin ligt dan ook de bevesti ging van ons bericht van jl. Donderdag avond, waarin wij zeiden „aan de Katho lieken zal de eventueele mislukking van mr. Limburg niet kunnen geweten worden". Men mag zelfs verder gaan en zeggen, dat de redelijke kans van slagen, waarvan het Ned.Correspondentiebureau Vrijdagochtend nog gewaagde, mede te danken was aan de zeer loyale medewerking die den heer Limburg van katholieke zijd* werd gebo den. Waar men ook de „duistere" of ver lichte machten wil zoeken, welke deze mis lukking hebben veroorzaakt, de katho lieken, die den formateur ook in zijn pro gram volgden en bereid bleken geschikte personen te leveren, gaan in dezen absoluut vrij uit. Maar voor de gezonde ontwikkeling der staatkundige verhouding is het niet vol doende, dat ons blad dit alles met zeker heid bericht de ware toedracht der zaak moet komen vast te staan door officieele gegevens, die de kabinetsformateurs be- hooren te verstrekken. Mr. Limburg en de Vrijz. Dem. Bond. Naar aanleiding van de door mr. Mar- chant, tegen den ex-kabinetsformateur mr. Limburg gerichte persoonlijke aanvallen, heeft de laatste gemeend als lid der Vrijz. Dem. partij te moeten bedanken en tevens ontslag te nemen als gedeputeerde van Zuid-Holland. I>e SJD.AJF. en de crisis. Door de S.D.A.P. zijn in verband met het voorstel tot Kamerontbinding, in de drie groote steden vergaderingen belegd. Te Amsterdam spraken voor een. volle Concertgebouwzaal de heeren J. E. W. Duijs en W. H. Vliegen. De volgende motie werd aangenomen „De openbare vergadering, van oordeel, dat, nu een aantal pogingen om een nieuw ministerie te vormen mislukt zijn, het ge vaar groot is, dat het ministerie-Colijn zijn bewind zal voortzetten, overtuigd, dat daarmede zou worden ge handeld ins strijd met het verlangen van de groote massa des volks, die reeds na de verkiezingen in 1925 het optreden van dat ministerie als een miskenning van de uit spraak der kiezers heeft gevoeld, van meening, dat uit de mislukking der pogingen om een nieuw ministerie te vor men, duidelijk gebleken is, dat de samen stelling der tegenwoordige Tweede Kamer een behoorlijke kabinetsformatie onmoge lijk maakt, spreekt den dringenden wensch uit, dat de kiezers in de gelegenheid zullen worden gesteld, een nieuwe Kamer te kiezen, en dringt daarom met kracht aan op aanne ming van het voorstel der Soc. Dem. Ka merfractie tot Kamerontbinding". Te Rotterdam sprak in het Concertge bouw mevr. Suze Groeweweg en de heer A. B. Kleerekooper. Het Concertgebouw was geheel gevuld. Mevr. Suze Groeneweg behandelde de po litieke geschiedenis vanaf het begin der crisis. Spreker, bracht de houding der so ciaal-democraten in herinnering. Achter eenvolgens behandelde spreekster daarop de pogingen tot het vormen van een par lement. Gekomen tot het pogen van mr. Limburg, zeide zij o.a. „Tegenover het pogen van dezen kundigen staatsman heb ben wij een welwillend stilzwijgen, be waard. De rechtsche partijen hebben zich hieromtrent op de vlakte gehouden schijn baar steunden zij de pogingen van mr. Lim burg, doch achter de schermen pleegden zij sabotage. Na het mislukken van mr. Limburg zijn wij met ons voorstel geko men, Kamerontbinding, want Colijn willen wij niet terug". Aan het einde van haar rede wekte spr. op tot krachtige propaganda en strijd. De volgende spreker, de heer A. B. Klee- rekoper, behandelde uitvoerig het voorstel der S. D. A. P. Ook deze spreker wekte óp tot het voeren van een groote propa ganda. Te 's-Gravenhage was een vergadering belegd in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, die met belangstellenden geheel gevuld was. Mede waren aanwezig de vroegere leider der S.D.A.P. en echtge noote. Hier traden als sprekers op de heeren Schaper en Albarda. Brand in de „Madoera". Den 27sten Januari, om 3'/2 uur des och tends, werd brand ontdekt in ruim 6 van het stoomschip „Madoera" van de Stoom vaart maatsch. „Nederland", liggende te Soerabaja. Onmiddellijk werden alle luiken gesloten en werd met de bluschmiddelen, welke zich aan boord van elk schip bevinden wa ter gepompt in genoemd ruim. (Ingez. Mededeeling.) Tevens werd om 4.15 uur de brandweer van Soerabaja gewaarschuwd, welke reeds een kwartier later aanwezig was op het haventerrein van de „Nederland". Ook eenige sleepbooten, o.a. de „Am sterdam" van het havenbeheer en de drij vende stoombrandspuit van de marine, wa ren direct aanwezig ent met man en macht werd water gepompt in het brandende ruim. In totaal werd water gegeven uit 20 slangen. De lading in het ruim bestond uit gom copal, tapiocameel en huiden. Om 11 hup arriveerde de drijvende brandspuit „Jan van der Heyden", doch men was het vuur toen reeds in zooverre meester, dat van die zijde geen hulp meer behoefde te worden verleend. De ,Jan van der Heyden" was wel onmiddellijk ge waarschuwd, doch kon, daar het schip in reparatie was, niet eerder aanwezig zijn. Om circa 12.15 uur stond bijna 10 Meter water in dat ruim, waardoor de geheele brandende lading -onder water was gezet en geen gevaar voor uitbreiding meer dreigde. Om 12.30 uur kon de Soerabaiasche brandweer inrukken. De oorzaak is onbe kend, doch men denkt dat de brand is ont staan door broeiing in de lading gom en copal. Een raming der schade is momenteel nog onmogelijk. Voorloopig overzicht van het weer in Februari- Door het K. N. M. I. te De Bildt wordt het volgende medegedeeld Gemiddeld over de 5 hoofdstations was het in Febru ari bijna 3'/2° C. warm. In de laatste deka- de waren de afwijkingen meer dan 4,/£° C. Te Maastricht bedroeg de afwijking in de eerste dekade 6° C. De gemiddelde minima wanen 4.9°, de gemiddelde maxima echter slechts 2.9°, te hoog. De regenval was veel boven normaal in het Z.Oosten, minder in het midden en Z.Westen en slechts wei nig boven normaal i nhet N.Oosten. Te De Bildt werden slechts 26 uur zonneschijn geregistreerd, tegen 55 normaal. Nog 8 uur meer dus dan geringste vroeger in Februari waargenmen som. Scheepvaartbewegmg. Gedurende Februari 1926 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 1041 schepen, metende 1.528.982 netto reg. ton, waarvan 2 zeelichters, met. 1281 netto reg. ton. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 847 schepen, met. 1.263.285 netto reg. ton. In Februari 1925 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 942 schepen, metende 1.350.804 netto reg. ton. waarvan 3 zeil schepen, metende 878 netto reg. ton en 4 zeelichters, met. 3064 netto reg. ton. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 785 schepen, metende 1.147.153 netto reg. ton. Sedert 1 Januari zijn aangekomen Schepen N. R. T. N. Waterweg 1926 2144 3.237.505 1925 1958 2.865.220 Rotterdam 1926 1712 2.646.488 1925 1627 2.400.952 Verminderd reizlgersvervoer. Het totale reizigersvervoer aan de ver schillende stations te Rotterdam (vertrek (Alleenverkoop PLOUVIER.) „Dat hangt er van af, wat er met den ander gebeurt", antwoordde madame, met een ondeugenden glimlach in de oogen. „Die wordt mijn cavalier". „Arme man als dit bijvoorbeeld dok ter Gaunt zou worden „Waarom „Wel ik denk, dat u hèm niet veel te vertellen hadt „O, foei. Madame „U moet toch eerlijk bekennen, dat ma joor Agincourt zich onder uw hoede heeft gesteld. Toch wilde ik u even waarschu wen wees voorzichtig in den omgang met den majoor." „Maar hij is mij geheel onverschillig. Of nu geheel... „O, hij heeft een hoogen rang in het leger is aan den staf en dat alles en toch zijn velen beter aangeschreven dan de majoor." „Maar ik weet niet, hoe verdienstelijk hij zich anders heeft gemaakt in Indië. Bij dien opstand op de Diswarrhi Heuvelen is het aan zijn beleid en zijn doortasten te danken geweest, dat alles nog zoo gauw tot staan is gekomen." „Op de Diswarrhi Heuvelen", herhaalde zij' met grooter belangstelling, dan waar van haar gelaat tot nog toe blijk had ge geven, „is hij daar geweest O, maar, dat geeft ook eigenlijk nietWe kunnen wel zeggen, dat majoor Agincourt een man van gewicht is in zijn ambt. Maar per soonlijk is Hj wat héél erg zwaar wichtig vindt ti apMb Zoo saai en ernstig „Dat vind ik héNMS^l niet", verdedig de Winnie hem me* „Ja, hij is nu eenmaal niet zoo'n jotigmensch meer, dus, ernstig is hij wel vanzelf „Maar vindt u toch niet, d>at de men- schen zijn uiterlijk overschatten Kan men met volle recht majoor Agincourt nu een knappen man noemen „Maar, madameMe dunkt daarom trent kan geen verschil van meening be staan. Vooreerst is hij lang en prachtig gebouwd en dan heeft hij zoo regelmatige trekken, zulke mooie oogen, en zoo'n flinke gezonde tint „Houd op, miss Falkner U beschrijft een Adonis In ieder geval mochten we dan al niet bewezen hebben dat majoor Agincourt er goed uitziet, dan hebben we toch wel duidelijk het bewijs van iets an ders gekregen..." „En dat is 7" „Dat u hem voor knap houdt f" Dit werd met zoo onweerstaanbaar-ondeugen- den lach gezegd-, dat Winnie, met een vreeselijke kleur, wel mee moest lachen, en beschaamd zei „Maar nu ga ik eer u mij er soms weer laat inloopenDus dan mag ik Aimée zeggen dat u, Maandagavond, op het bewuste uur ook present zult wezen „Zeker. En bedank mrs. Smith vast voor haar vriendelijke uitnoodiging". „Goedendag dan O, madame", Win nie keerde terug, blozende en- aarzelend „lk zou zoo graag iets willen vragen, maar u moet niet boos worden F' Onwillekeurig voelde madame al naar het sieraad, dat ze om den hals droeg. „Kom er maar gerust mee voor den dag. Op u zal ik niet zoo licht boos worden „Ik zou zoo graag uw naam weten, wat die initiale „B" beduidt". „Is dat al Ja, ik heb een ongewon-en naam daar zoiidt u niet licht op gekomen zijn". „Bianca misschien Iets anders kan ik niet voor u bedenken." „Neen, Britomart". „Britomart „Ja naar de heldin uit de Canterbury Tales. Herinnert u zich wel, het zwaard van Britomart, dat nooit brak „Ik heb het vergeten maar ik zal het nog eens overlezen. Britomart. Wat klinkt dat vreemd. Neen, daar zou ik zeker nooit opgekomen zijn." Tegelijkertijd dacht Winnie, hoe ze ma joor Agincourt eens onderhouden zou over zijn vreeselijke „Bessie" 't Leek er nog al op Maar ze wachtte zich wel, er iets van tegen madame te zeggen, want die zou wel meenen, dat de majoor altijd bij haar in gedachten was. Waarschijnlijk naar aanleiding van de plagerij van madame Miéville, was Winnie wat grillig toen ze den Zondag daarop Agincourt in. den Dierentuin ontmoette. leder die eenigen tijd in Caïro is ge weest gaat op Zondag naar den Tuin Dat hoort er. nu eenmaal zoo bij. Vrijdag, de sabbath van de Mohammedanen, is de •eenige dag dat er volslagen rust heerscht in het bonte, drukke, woelige Cairo. De Smiths en Winnie hadden al ver scheidene vrienden ontmoet eer majoor Agincourt ten tooneele verscheen. Winnie .;zag er bijzonder aardig uit, in een fijn- geteekend mousseli entje, met een grooten hoed op, die het weerbarstige haar heerlijk in bedwang hield. Ze liep tusschen Reggie Landor en kapi tein, Potter, een jongen man, dien Agin court nu niet al te best velen kon. Madame Miéville was er nog niet, van daar dat Reggie zich ook bij miss Falkner en haar geleider had aangesloten maar, niet zoodra werd genoemd jongmensch een nieuwe attractie gewaar, in den vorm van Eileen Edison, of hij liet Winnie en kapi tein Potter verder alleen. Tegen- dat Agincourt zich nu weer bij dit tweetal aaasloot. was Winnie erg aan en aankomst) bedroeg in 1925 3.329.726 passagiers, tegen 4.328.587 in 1919, 4.274.826 in 1920 en 4.399.598 (het hoogst in 1921. Van de 3.239.726 pasagiers die in 1924 werden vervoerd reisden niet minder dan 3.575.317 derde klasse, 590.248 tweede klasse en slechts 74159 eerste klasse. Opgelegde schepen te Rotterdam. Gedurende de maand Februari waren in de haven te Rotterdam opgelegd de stoom- scheepen „Rijndijk". 12.525 ton „Noor- dam", 12.531 ton „Warszawa", 3421 ton „Friesland", 1544 ton „Zeeland", 1544 ton „Beemsterdijk', 6869 ton „Bosch- dijk", 6872 ton „Westerdijk", 8261 ton en her Engelsche stoomschip „St. Pi raise", 400 ton. VLISSINGEN, 2 MAART. Voor den watersnood. De inzameling van kleedingstukken voor de slachtoffers van den watersnood, gehou den door verschillende damesafdeelingen met behulp der Transportcolonne vau, het Ned. Roode Kruis alhier, heeft tot resultaat gehad, dat er is opgezonden kunnen wor den, naar het Ned. R.-K. Huisvestingcomité te 's-Hertogenbosch, 64 collies inhouderde 3545 stuks kleeding, schoenen enz. Multatuliavond. Donderdag 11 Maart geeft het instituut voor Arbeidersontwikkeling in de groote zaal van het Concertgebouw een Multatuli- avond. Alvorens iets over dezen avond te zeg gen een opmerking vooraf. Het doet prettig aan, dat het instituut ook zijn drukwerk goed verzorgt. Wie hef programma, tevens bewijs van toegang, dat typografisch zeer goed ver zorgd en met smaak uitgevoerd is, verge lijkt met de dikwijls flodderige, onsmake lijke programma's voor andere kunstavon den, moet direct reeds overtuigd zijn dat het het instituut ernst is de volksopvoeding zoowel wetenschappelijk als kunstzinnig, ter hand te nemen. Aan den avond verleenen hunne mede werking de heer J. Sternheim, declamator uit Amsterdam en de kapel Höfelein Bekker. Het programma is met zeer veel zorg gekozen. De avond is als het ware in tweeën ge splitst. Voor de pauze het dramatisch-tra- gisch-revolutionaire van Multatuli met daarbij behoorende muziek, muziek die be doeld is de stemming voor te bereiden en te houden in den toon van de voordracht en na de pauze de declamatie vol sarcastische en ironische humor. Geen humoristische voordracht die vol trucjes den lachlust van de aanwezigen op wil wekken, maar ge zonde, diepe humor, waaraan onze Neder- doelt op de minder goede gevoelens van den mensch te werken. Een humor evenwel die ook de aanwezigen doet lachen, dat zooals we het eens hoorden, de nieren er pijn van doen. Ook bij dit gedeelte van humor is een passende muziek. Waarbij dezen avond te vergelijken Bij den Heijermansavond van het vorig jaar. Vergelijkingen zijn nu eenmaal niet goed mogelijk. Een vergelijking tusschen Multa tuli en Heijermans, schrijvers uit twee zoo verschillende stadia is niet mogelijk. Alleen kan men zeggen, dat deze Multatuli-avond zeker op niet minder hoog peil zal staan dan het vorig jaar de Heijermans-av-ond. De toegangsprijs is voor leden en dona teurs laag gesteld. Voor niet-leden is de prijs eenigszins hooger, niet zoo hoog evenwel dat deze avond niet voor ieder bereikbaar zou zijn. Nog een goede maatregel van het insti tuut. Een tjokvolle zaal hoe aandachtig het publiek ook moge zijn is stee'ds hinderlijk. Het publiek zit te dicht op elkaar en kan zich niet bewegen. Het instituut meende, hoewel het daar financieele schade door lijdt, slechts een beperkt aantal genummerde kaarten uit te het flirten met Potter, moet tot haar schande gezegd worden. Na een enkele begroeting van den ma joor zette ze haar gesprek met Potter voort en Agincourt bleef zwijgende, naast haar gaan. „Suffe diertjes toch, die boschbokken zei Potter op het hok wijzend, dat zij zoo juist voorbij gingen. „Er kan niet veel aardigheid zijn in een jacht op hen 1" „Hebt u het wel eens geprobeerd vroeg Agincourt droog. „Neen dat nu niet". „Dan zoudt u er wel anders over pra ten dét verzeker ik u „Met Engelsche fazanten ben ik tevre den. O, op h-et goed van mijn vader in Norfolk, miss Falkner, vielen ze aan alle kanten om mij heen wilt u wel gelooven Winnie lachte helder-op. Zelfs de strenge bhk van Agincourt, die zulke grootspraak niet dulden kon, was niet in staat, haar haar jeugdige vroolijkheid te benemen. Een oogen blik later vroeg zij „Morgen gaan we de pyramiden bij maanlicht bezoeken. Heeft u ook een uit noodiging gehad, majoor Agincourt „Nog niet, miss Falkner." „Hoe vreeselijk nalatig van Aimée I" zei Winnie. „Ik weet dat ze toch op u rekende. Gaat u ook, kapitein Potter „Nu ik zou niet graag ontbreken op het appèl Agincourt nam den hoed af voor een dame, tüe voorbij ging en knoopte verder een gesprek met haar aan. Winnie's gezichtje betrok wel eenigszins, at deed ze ook haar best geen blijk te ge ven van haar teleurstelling. Ze zag hem niet wéér, voor bij het ver laten van den tuin, toen hij, bij het hek, met Aimée Smith sprak. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1