AftemoonteaËoncert VRIJDAG 26 FEBRUARI Hotel Hoprdzae Bouleïard 64 e Jaargang perste Blad BINNENLAND Stads- en Provincienieuws ,f*ï0.4@' VLISSIINGSCHE COURANT -.if nummer bestaat uit 2 Waden ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- f 2.20 per drie maanden. I-ranco tioor Net geheele rijk 2.50. Week-abon- .menten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 1 -4 regels 1.10 voor tedere ..pel nieer 26 cent bij abonnement spe cie prijzen. Reclames 52 cent per regel tieine Advertenties betreffende Huur en Verbuur, Eoop en Verkoop. Dienstaanbie dingen cn Dienstaanvragen, enz. prijs, bij vooruitbetaling van 1—5 regels ƒ0.75, elke .pirel meer 15 cent. 'Familieberichten van 1 -6 regels 1.70, ,edere regel meer 26 cent Nederland en België. Op vragen van het lid van de Eerste Ka mer, den heer van Embden, betreffende de uitwisseling van leerkrachten met België le. Is het verzoek, op 20 Januari 1921 door de Belgische- regeering tot de Neder- landsche gericht, om, ter bevordering van de intellectueele toenadering tusschen beide ianden, de wederzijdsche uitwisseling van lioogleeraren en studenten overeen te ko men, destijds hier te lande ter openbare kennis gebracht 2. Zoo neen, waarom niet 3. Moet uit het aan ondergeteekende op 2 Februari 1926 gegeven antwoord worden opgemaakt, dat dit verzoek der Belgische regeerinp ongeveer 4Yi jaar zonder be scheid is gebleven, behoudens wellicht een formeel bericht van ontvangst 4. Is in gevallen van negatieve beschik king zulke gedragslijn aan het departement van buitenlandsche zaken gebruikelijk en acht de minister haar wenschelijk, met na me, wanneer pogingen tot internationale toenadering worden in het werk gesteld 5. Zijn er door de Belgische regeering ten deze 2, dan wel 3 verzoeken tot onze regeering gericht 6. Op welken datum is den Nederland- schen gezant te Brussel opgedragen, het nadere standpunt, alzoo de huidige bereid verklaring der Nedc-rlandsche regeering, aan de Belgische te doen weten Heeff de minister van buitenlandsche za ken geantwoord Het in de eerste vraag bedoelde verzoek der Belgische regeering is hier te lande niet p openbare kennis gebracht, omdat zulks jj1 strijd zou zijn geweest met hetgeen in net internationaal verkeer te doen gebruike- [[1* is, terwijl er bovendien in hèt onder havige geval geenerlei aanleiding bestond °ro van dat gebruik af te wijken. Ofschoon het voorstel der Belgische re dering eerst later schriftelijk is beant woord, had Hr. Ms. gezant te Brussel ge legenheid, bij onderhandsche besprekingen ï'an het aanvankelijk standpunt der Neder- v*che regeering te doen blijken. Van een gebruik, als waarop de vraag stib 4 doelt, is, zooals reeds uit het voren staande blijkt, geen sprake. De Belgische regeering heeft slechts één erzoek tot de Nederlandsche regeering gericht. tt.9P Januari 1.1. is aan Hr. Ms. gezant n ^rjjssel^ opgedragen, het nadere stand punt der Nederlandsche regeering ter ken- ls van de Belgische regeering tè brengen. Werktijd in slagerijen. hpS\minister van arbeid, handel en nijver- a> beeft aan hoofden of bestuurders van De kabinetscrisis. Het Haagsche Correspondentiebureau deelt mede' Naar wij uit welingelichte kringen verne men, zou er een redelijke kans zijn, dat de kabinetsformateur, mr. Limburg binnen en kele dagen zal zijn geslaagd in de vorming van een kabinet. De geschenken aan het Koninklijk echtpaar. In de Gothische zaal aan de Paleisstraat te 's-Gravenhage is gisteren de tentoonstel ling van de geschenken, het Koninklijk ichtpaar aangeboden, ter gelegenheid van zijn 25-jarig huwelijk. Zooals bekend is, zal de opbrengst aan entrée-gelden dezer tentoonstelling door H. M. de Koningin ter beschikking worden aesteld van het algemeen watersnood comité. Reeds dadelijk bleek er groote belang stelling voor te bestaan van het tijdstip der opening af bewogen zich velen uit al lerlei kringen door de zaal, welke met pal men en ander groen een stemmige versie ring had gekregen. Langs de wanden staan opgesteld de ge schenken van picturalen aard, de schilde rijen voorstellende het koninklijk gezin, de Java" en „Sumatra", e.a., de overtocht van een legergroep over den ljsel, de af beeldingen van den Boroboedoer enz., het Amsterdamsch stadsgezicht, het portret van Prinses Juliana, namens de aangesloten ver- eenigingen aangeboden vanwege het Hagsche comité voor sportfeesten 1926, enz. Op een tafel in het midden der zaal lig gen de geschenken der Indische vorsten èn hetgeen voorts uit Indië het Koninklijk gezin is aangeboden, meest kostelijk zil ver-smeedwerk alsmede het geschenk uit Suriname, voornamelijk gedreven gou den gebruiksvoorwerpen, waarbij blijkt op welk een hoogte de goudsmeedkunst daar I slaat het zilveren theeblad, geschenk van rfe leerlingen van chr. scholen in Nederland, (s zoo meer. Op afzonderlijke tafels zijn neergelegd de albums, oorkonden enz., allen buitenge woon fraai bewerkt, welke grootendeels bij aangeboden geschenken waren ge voegd. Beambten van de koninklijke hof houding houden bij deze tentoonstelling toezicht. met een winkel verbonden slagerijen in al le gemeenten des rijks vergund, dat in het tijdvak van 1 tot en met 31 Maart 1926, in afwijking van het bepaalde bij art. 24 der arbeidswet 1919, op Zaterdag de arbeid van de in zoodanige onderneming werkza me mannelijke arbeiders van 15 jaren of ouder aanvangt om 6 uur des voormiddags onder voorwaarde, dat in de betrokken on derneming niet door eenigen arbeider op dien dag arbeid wordt verricht na 8% uur des namiddags. Een motie inzake het Gezantschap bij den Paus. Op de te Doetinchem gehouden verga dering van den Bond van R.K. Kiesvereni gingen in de provincie Gelderland stelde de heer Verheijen uit Zevenaar onderstaan de motie voor, welke zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen „De afgevaardigden van den Bond van R. K. Kiesverenigingen in Gelderland, in hunne vergadering van 20 Februari 1926, spreken hierbij den wensch uit, dat de Katholieke Kamerfractie zich zal onthou den van iedere medewerking aan de oplos sing van de regeeringscrisis, waarbij een kabinet aan het bewind zou komen, dat accrediteering ter plaatse van den Gezant bij den H. Stoel niet in zijn program heeft opgenomen, en besluit deze motie ter ken nis te brengen van genoemde fractie en pu- bliceeren in de pers". P.T.T.-personeel gestraft. Zooals bekend had het bestellersperso- neel van het postkantoor te Amsterdam en Rotterdam dien lsten Januari door tijdelijk niet aan het werk te gaan, uiting gege ven aan zijn ontevredenheid over het feit» dat de met 1 Januari ingegane salarisver- hooging niet van kracht zou zijn voor het bestellèrscorps. Naar „de Tel." verneemt zal dit perso neel worden gestraft men één dag inhou ding van verlof. De gestraften hebber, evenwel recht op beroep. In verband hiermede heeft de Federatie van personeel in openbaren dienst voor Zondag a.s. 's morgens om half tien, een vergadering in gebouw „Harmonie" uitge schreven. De onregelmatigheden op het ontvang kantoor te Deventer. Omtrent de onregelmatigheden ten kan tore van den oud-gemeente-ontvanger E. K. te Deventer wordt nog gemeld, dat de ge meente tegen het haar toegebrachte nadeel van 66.000, is gedekt door een borgstel ling in effecten nominaal 25.000, welke een effectieve waarde van 22.000 zullen vertegenwoordigen. De oud-ontvanger heeft verschillende ontvangposten buiten de kas-controle. gehouden hij liet steeds na de nieuwe boekhouding in te voeren, welke wettelijk in 1925 reeds tot stand moest ko men. Had hij dat wel gedaan dan zouden de feiten eerder aan den dag zijn getreden. De fraude is ontdekt door den tegen- woordigen ontvanger en diens personeel. Gebleken is dat alle vervalschingen door den oud-ontvanger met eigen hand zijn ge pleegd. Aan medeplichtigheid van anderen wordt niet gedacht. Men strekt het onder zoek thans tevens uit in de richting van een stichting, waar beklaagde deelnam in het beheer. Een logeergastenbelasting. Burg. en Weth. van Noordwijk stellen den gemeenteraad voor over te gaan to1 invoering eener logeergastenbelasting op een tarief van 25 cent per dag en per per son met een maximum van 1 per gezin. Kinderen beneden 15 jaar zijn vrij. Indien het verblijf korter duurt dan 7 dagen, is geen belasting verschuldigd. PROVINCIALE ZEEUWSCHE VEREENIGING TOT BESTRIJDING DER T. B. C. Gisterenmiddag hield bovengenoemde vereeniging haar jaarvergadering te Mid delburg in de sociëteit St. Joris", onder voorzitterschap van den heer C. A. van Woelderen, die mededeelde, dat van den Commissaris der Koningin, de heeren v. d. Weijde en Dusseldorp, leden van Ged. Staten en dr. van Gilse, vertegenwoordi ger van de Nederl. Vereeniging, bericht van verhindering was ingekomen. Het is spr. aangenaam, dat het afgeloopen jaar voor de vereeniging goed is geweest. De vereeniging voert den onafgebroken strijd tegen de t.b.c. en deze strijd zal een eeuwige, niet makkelijke blijven. Men moet daarbij ook kijken in de toekomst en daarom is het spr. aangenaam, dat de heer dr. A. P. Smitt, schoolarts te Vlissingen, zich bereid heeft verklaard een lezing aan het einde der vergadering te houden. Aan het door den heer dr. C. Orbaan als secretaris uitgebracht jaarverslag, ont- leenen wij, dat steeds dringender gevoeld wordt de behoefte aan een verplegings- fonds. Weliswaar kan de vraag worden ge steld of in vereenigingen als deze, voor zorg, opsporing en voorlichting niet het voornaamste deel van haar taak moet zijn, observaties, verpleging en nazorg zijn als directe consequenties van het geheele systeem van t.b.c.-bestrijding, zooals deze zich in ons land heeft ontwikkeld en ge organiseerd, te aanvaarden. In beginsel is dan ook tot de oprichting van een ver- plegingsfonds besloten. Spr. herinnert er aan, dat de provinciale .enqueirice, mej. Deetman, door--een onge val eenigen tijd buiten dienst is geweest. Gelukkig is volkomen herstel gevolgd en' is na korten tijd mej. Deetman weer met den bekenden ijver aan den arbeid gegaan. Zij heeft in het einde van het jaar een bij zonder goed werk verricht door de ver schillende hüisbezoeketers in Zeeland in een Bond te vereentgea. Aan het einde van het jaar dreigde een kas-tekort. Met groote dankbaarheid moet worden geme moreerd. dat toen op verzoek Ged. Staten onmiddellijk hun subsidie tot het toege zegde maximum van ƒ6000 hebben op gevoerd. Het aantal aangesloten vereeni gingen is wederom gestegen door toetre ding van Westdorpe, 2 in ijzendijke, Groede en Breskens. In begin 1926 sloten zich bovendien aan Philippine en Wissen- kerke. Zoo blijkt aldus de secretaris uit alles toenemende actie op alle ge vechtsfronten. Moge uit nog vele jaarver slagen deze toename blijken, want al wordt er met succes gewerkt, wil men op den duur de tuberculose-bacil overwinnen en binnen redelijke grenzen inperken (want blijvende vernietiging zal wef een utopie zijn), dan zal nog heel wat jaren maximale energie van de geheele gemeen schap noodzakelijk zijn. Het jaarverslag werd met woorden van dank aan den secretaris goedgekeurd. Hierna was het woord aan den t.b.c.- arts, den heer A. J. Hoorweg, voor het uitbrengen van het verslag over de werk zaamheden van het Districts-consultatie- bureau en van de Kringbureaux voor t.b.c. in Zeeland. Evenals het genoemde en de nog te noemen verslagen, zal dit in druk ver schijnen en gezien de uitgebreidheid, moe ten wij ons beperken tot' de vermelding van het meest belangrijke er uit. Het be gint met de vermelding dat het werk van de bureaux op ongeveer dezelfde wijze werd voortgezet.Voor Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen zal het noodig zijn in meer dere plaatsen spreekuur te houden, daar men huiverig is naar een bureau voor t.b.c.- patiënten te komen, omdat men dan als t.b.c.-patiënt „door de buren" gesigna leerd wordt. Wel wil men komen op een spreekuur, gehouden in een andere plaats. Een 68-tal patiënten werden met den huis arts aan huis bezocht en onderzocht. Deze werden niet als bureaupatiënten ingeschre ven. Met den Raad van Arbeid te Goes werd op dezelfde aangename wijze samenge werkt als de vorige jaren, met dien te Middelburg bleef de samenwerking gering. Door die Raden werden 73 patiënten op gegeven, van wie 42 reeds aan het bureau bekend waren. Verschillende armbesturen en liefdadigheidsvereenigingen en vele particulieren verleenden steun voor het uit zenden van patiënten naar sanatoria, zie kenhuizen, zeehospita enz. en voor het verstrekken van hulp in allerlei vormen. £)e heer Hoorweg heeft den indruk, dat langzamerhand, heel langzaam aan ook in Zeeland meer doordringt het besef, dat het beter is een t.b.c.-patiënt te helpen in het begin van zijn ziekte, dan te wachten tot het proces een ernstig karakter heeft aan genomen. Ook wordt meer en meer inge zien, dat afzondering van lijders aan open- t.b.c. van zeer groote beteekenis is voor het voorkomen van besmetting voor de bestrijding van de verspreiding der t.b.c. Het aantal gemeenten van waar uit pa tiënten komen, steeg met 9 tot 98 van de 109 gemeenten, terwijl 78 van de 87 huis artsen patiënten zonden. Het bureau wacht nog ietwat ongeduldig op de mededeeling van de inspectie van de namen, van alle personen in de provincie, die aan t.b.c. overlijden. De von Pirquetsche reactie werd zooveel mogelijk bij alle kinderen beneden 15 jaar beproefd en bij een aantal volwas senen. De Mantoux reactie werd op de bureaux niet toegepast, evenmin de tuber- culine innecties. Spr. herinnert wat betreft de propagan da aan de goed geslaagde tournée in Oost- Zeeuwsch-VIaanderen met het t.b.c.-mu- seum en aan een 12-tal lezingen door hem op 6 verschillende plaatsen gehouden, waardopr tal van personen, groot en klein, van allerlei rang en stand, werden bereikt. De samenwerking met de inspectie en met het bestuur der Prov. Vereeniging was voortreffelijk. Ook spr. acht een verple- gingsfonds hoog noodig. Vele patiënten werden in het paviljoen te Middelburg in observatie gegnomen. Spr. geeft nu tal van staatjes, aangeven de de onderzochte patiënten en de bevin ding van al of niet t.b.c.-lijders zijn. Wij moeten er ons toe bepalen te melden, dat in 1925 voor de eerste maal onderzocht werden 163 m., 222 vr. en 340 kinderen hiervan waren niet lijdende aan t.b.c. 46 m., 55 vr. en 242 k. nog twijfelachtig 14 m., 19 vr. en 27 k. voor het eerst werden als t.b.c.-patiënt ingeschreven 10? m 148 vr. en 71 k. Op 1 Januari waren als lijders ingeschreven 320 m., 421 vr. en 171 k. Het aantal gezinnen, waar huisbezoek plaats heeft kwam van 619 op 774, in 57 waarvan een lijder aan open longtuber- culose voorkwam. Het aantal nieuwe pa tiënten was iets grooter dan het vorige jaar, nl. 725 tegen 687 in 1924. Het aantal consulten was ongeveer 400 meer. Spr. toont aan de hand van cijfers aan, dat Zeeland steeds zeer gunstig afsteekt bij andere provincies inzake de sterfte aan t.b.c. Wat betreft de verhouding der dee- len van Zeëland wijst spr. er op, dat het wel eigenaardig is dat op Tholen de sterfte grooter is dan b.v. in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, met veel ongunsti ger toestanden op het gebied der huisves ting en andere terreinen. Spr. meent, dat hierbij persoonlijke, constitutioneele facto ren, familie-antecedenten, gelegenheid tot familiaire infectie enz. naast de sociale fac toren van heel groote beteekenis zijn, dat deze zelfs een grootere rol spelen dan de sociale. De werkzaamheden van de Prov. Huis bezoekster, mej. Deetman bleven dezelfde, zij heeft de opleiding van de leerlingen van den cursus met dr. Zaaijer en spr. voltooid en alle leerlingen slaagden, terwijl een nieuwe airsus is begonnen met 12, wel licht 13 leerlingen. Naast het werk aan den cursus, geeft ook het propagandamaken, het bezoeken van Groene Kruis-besturen, gemeenteraadsleden, doktoren enz. uiterst moeilijk werk in Zeeland. Mej. Deetman heeft veel en goed werk gedaan. De dis- stricts-huisbezoekster, mevrouw Verburg, had zooals uit haar verslag blijkt, de con trole over de reeds in functie zijnde en de in functie gekomen wijkverpleegsters en huisbezoeksters. Dit gaf haar naast het A.s. ZONDAG van half 4 tot half 6, te geven door het ALK AHEBKA-TRI0. «yqp*VTOVIVVW1 (Jngez. Mededeeling.) bureauwerk nog veel ander werk, terwij! ook de bewerking van de statistiek kaar ten, patiënten- en gezinskaarten, enz. heel wat inspanning en tijd kost. Aan beide da mes brengt de heer Hoorweg hartelijken dank. Er wordt veel voor de t.b.c.-patiënten en bedreigde kinderen gedaan, maar toch nog lang niet genoeg. De nazorg is in Zeeland nog in het geheel niet georganiseerd. Slechts de hulp van alien, die weten hoe veel ellende, stoffelijke en geestelijke el lende er door de t.b.c. veroorzaakt wordt, kan helpen het doel te bereiken, aldus ein digt het belangwekkende verslag. Aan den heer Hoorweg werd ook dank gebracht evenals aan de dames Deetman en Verburg, die daama hun verslagen uit brachten, van welke verslagen wij alleen kunnen mededeelen, dat ook zij getuigen van het vele, goede werk, dat wordt ge presteerd. De rekening van den penningmeester, den heer S. J. Nootenboom, werd goedge keurd met een ontvang en uitgaaf van ƒ10735.62 en een goed slot van ƒ235.48 tegen 585.47 het vorige jaar, evenals die van het Districts-consultatiebureau, aan wijzend ƒ20314.46 in ontvang en uitgaaf met een goed slot van ƒ2130.24 tegen ƒ2746.71 op 1 Januari 1925. Ook de ont- werp-begrootingen der vereeniging en van het bureau werden goedgekeurd. Tot bestuurslid werd bij acclamatie her kozen de heer C. A. van Woelderen en ge kozen in plaats van den heer De Gier, die niet herkiesbaar was, de heer Van Lierop te Hulst. Hierna kwamen nog verschillende ge- noodigden ter vergadering ter bijwoning van de lezing van den heer dr. A. P. Smitt schoolarts alhier over „Het werk van den schoolarts bij de bestrijding van de tuber culose". Spr. zeide, dat de schoolarts veel, zeker indirect daarbij kan doen, b.v. door het tijdig ontdekken van afwijkingen. Spr. onderzoekt bijna alle 4000 schoolkinderen te Vlissingen in den tijd van 3 jaar. Daar door is veel te voorkomen, op het gebied van het gezichtsvermogen en van neus- aandoeningen. Als afwijkingen worden ge constateerd, worden de kinderen naar het consultatiebureau verwezen, want de schoolarts moet bescheiden zijn en zich niet op de plaats stellen van het bureau of van den huisarts. Het is zeker, dat de t.b.c. het best te bestrijden is op de school, niet omdat er besmetting zou zijn, maar omdat de t.b.c.-lijder er meer vatbaar wordt. De schoolarts kan het weerstandsvermogen helpen vergrooten. Men moet de ziekte in het eerste stadium bestrijden, want de t.b.c. is niet besmettelijk, doch wel erfelijk. Spr. doet nu biljetten en kaarten rondgaan, voor het opzamelen van gegevens over de t.b.c.-lijders onder de kinderen. Spr. deelt dan jnede, dat 51 der kinderen te Vlis singen geen borstvoeding hadden gehad en b.v. te Leeuwarden maar 39 Men be grijpt het nut nog te weinig en o.a. hierop wordt in de vergadering van de ouder commissies gewezen. Een belangrijke fac tor is ook het gebit, hoogstens 1/3 der kinderen heeft een geheel normaal gebit. 1/3 heeft 4 tot 5 slechte tanden. Ook dient te worden gelet op een betere ademhaling en meer aan heil- en algemee- ne gymnastiek worden gedaan, mede om verkromming van de wervelkolom te voorkomen. Dit laatste wordt door het zit ten in banken van niet gewenscht model veroorzaakt. Ook kwam bij 60 der kin deren Engelsche ziekte voor, terwijl ook anoide vegetaties veelvuldig voorkomen. Voor dit laatste is het wegnemen van de derde amandel van groote beteekenis. Spr. wijst verder op de noodzakelijkheid van goede voeding, van zindelijkheid en netheid, vooral moet de kinderen gewezen worden op de noodzakelijkheid van veel handen wasschen en goed gebruik van den zakdoek. Dan bespreekt de heer Smitt het groote belang van de kinder vacantiekolonies, waarin uit Zeeland maar 47 kinderen zijn opgenomen, zijnde naar verhouding maar 1/3 van andere provincies. Hierop kan de schoolarts veel invloed uitoefenen. Vooral de winterverpleging acht spr. van groot belang. Ook het instituut van huitenscholen acht spr. van groot belang, al kan goede ventilatie in de lokalen ook al veel goeds doen. De buitenscholen geven bij minder lesuren dezelfde resultaten als andere scholen. Ook de openluchtspelen moeten meer worden bevorderd, evenals school- baden. De schoolarts kan veel bereiken door het spreken voor onderwijzers en ouders en het houden van moederschaps cursussen. Ook door Films kan veel worden geleerd. De steun van onderwijzers neemt gelukkig toe. Bij nieuwbouw van scholen dient de schoolarts te worden geraad pleegd. Het gemeentebestuur kan o.a. hel pen door steun aan de vacantiekolonies. Na zijn rede verduidelijkte spr. het aan gevoerde nog door een serie mooie, dui delijke lichtbeelden. Op een vraag uit de vergadering werd door spr. en door de inspectrice van de Volksgezondheid, dr. Schagen van Soelen, nog uiteengezet, dat voor het platteland het idee van districtsschoolartsen ge wenscht is. Laatstgenoemde kreeg echter op een verzoek aan Ged. Staten van Zee land om dit te bevorderen, een ontkennend antwoord. De heer Hoorweg betreurde het nog, dat te Middelburg nog geen schoolarts is aan gesteld. Met dank aan den inleider werd de ver gadering door den voorzitter gesloten. VLISSINGEN, 26 FEBRUARI. De beteekenis der Christelijk-sociale beginselen voor dezen tijd. Gisterenavond hield de afdeeling van „Patrimonium" alhier in het Militair Te huis een openbare vergadering. Nadat de voorzitter, de heer J. de Bruijne, de verga dering op de gebruikelijke wijze geopend had, gaf hij het woord aan ds. A. C. Heij, Geref. predikant te Koudekerke, die het onderwerp behandelde„De beteekenis der Christelijk-sociale beginselen voor de zen tijd". „Patrimonium", aldus spreker, geniet bij velen niet die bekendheid en belangstelling die ze waard is. Voor velen heeft het woord sociaal nog een verdachte klank. Toch is het een heel eenvoudig woord, dat beteekent „gemeenschap". Spr. ging na wat .sociale beginselen zijn. Het zijn die beginselen, welke de verhoudingen regelen in de onderlinge samenleving. Dr. Kuyper heeft gezegd Het Christendom is bij uit nemendheid sociaal. De christelijk-sociale beginselen geven alle verhoudingen aan van de menschen onderling, in het geheel, als leden van één lichaam. Niet enkel de stoffelijke belangen vallen hieronder en ook niet enkel die der arbeiders. Zoo wordt het wel vaak voorgesteld, maar dit is ver keerd, al valt niet te ontkennen dat vooral het arbeidersvraagstuk zich meer op den voorgrond dringt. Toch zijn er omstandig heden, dat het sociale vraagstuk zich ver plaatst, zooals in de laatste jaren in Oos tenrijk en Hongarije, waar de intellectueele stand van profesoren, rechterlijke macht, onderwijzers en predikanten ontegenzegge lijk in veel benarder omstandigheden ver keert dan de arbeidersklasse. Spreker acht de Christelijke beginselen de ware. Ten eerste moet hierop gelet worden dat God de menschen schiep als menschheid. De schepping Gods moet zijn naar den wil van den Schepper. Niet wij, maar Hij heeft dat te bepalen. En wij heb ben dat ie eerbiedigen. Alles uit de schep ping voortvloeiende, mag niet gewijzigd worden, want het is goed. De scheppings- ordinantie van huwelijk en overheid blijft voor alle tijden geldig, doch er zijn ook toestanden in het volksleven opgekomen die een gevolg zijn van de zonde, en in den weg van evolutie gewijzigd kunnen worden. Echter niet met geweld er moet zijn een zich schikken naar en gehoorzaam zijn aan het betaande. Wij hebben ons niet aleen te regelen naar de openbaring Gods in Zijn Woord maar ook naar de gedach ten.' Gods, die in de ontwikkeling van het leven zich openbaren. Vervolgens wees spr. er op, dat God den mensch schiep als Zijn beelddrager. Dat beeld heeft de mensch, ondanks de zonde, in ruimeren zin behouden. De mensch is nog een redelijk-zedelijk wezen, en is een, zij het dan ook gevallen, koning. Met dit alles moet in de samenleving rekening ge houden worden. De mensch moet als mensch behandeld worden, verre verheven boven het dier. De mensch moet geëerd worden omdat in hem iets is van het we zen van zijn Schepper. De juffrouw, die haar schoothondje verzorgt en vertroetelt en haar dienstbode kou laat lijden in de keuken, en de fabrikant die voor zijn ma chines meer over heeft dan voor de belan gen zijner arbeiders, zondigen tegen het beeld Gods. Doch hoewel het stoffelijke niet mag verwaarloosd, moet er rekening gehouden worden met het geestelijke, en moet reke ning gehouden met zijn ziel. De mensch heeft aan het stoffelijke niet genoeg. Aan deze verschillende eiscben beantwoordt onze samenleving nu niet. Veelal vindt men verdeeldheid en onderdrukking. Het ongeloof ziet daarin niet de gevolgen der zonde, maar de onvolkomenheid der ont wikkeling. Daarom steeds sneller evolutie, desnoods door revolutie. Wij moeten ech ter terug tot God. De menschelijke samerv- leving heeft behoefte aan Christus. De so ciale misstanden zijn een gevolg der zonde en Hij alleen kan ons daarvan verlossen. Tegenover God hebben wij geen recht, te genover de menschen wel. We moeten echt schuldbesef hebben, zwijgen voor God, niet tegenover de menschen. Dat heeft Christus ook gedaan. Hij wilde het onrecht niet laten bestaan, maar het wegnemen. Wij mogen dan ook enkel eischen, omdat God het zoo wil, niet uit onszelf. Eerst ge hoorzaamheid en, zoo noodig, zelfopoffe ring, naar het voorbeeld van Christus. Niet het Evangelie van dm haat, maar van de liefde moet heerschen. Eenige verbetering in vergelijking met de vorige eeuw op het terrein van den arbeid, vooral wat vrou wen- en kinderarbeid betreft, is verkregen, maar wij zijn er nog niet. Nog lang niet ieder mensch heeft de plaats, die hem als beelddrager Gods toekomt. Socialisme en bolsjewisme kunnen en zullen geen redding brengen. Ze brengen slechts geestelijke eH stoffelijke ellende waarvan Rusland heden ten dage een voorbeeld is. Spreker wees vervolgens op de roeping de banier der Christelijk sociale beginselen omhoog te houden ondanks tegenstand, he laas ook nog in eigen kring. Wij hebben allen van God een sociale roeping ontvan gen en we moeten onderzoeken in Gods Woord wat dit van ons vordert en ook de maatschappelijke toestanden beter Ieeren kennen. De samenleving mag nooit verbe terd worden ten koste van den enkeling. In dezen strijd neemt „Patrimonium"

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1