Hood in Hood DONDERDAG 25 FEBRUARI Eerste Blad I S v 6<<£-e Jaargang dag in luxor s Fairbanks ;he Maatschappij m Stoomvaar! dag in Luxor is Fairbanks Stads- eaProvincienieuws Snijwonden sillW -—No. 47' 1926 VLISSINGSCHE COURANT git nummer bestaat uit 2 bladen ootste filmsrtist in hoofdrol. EN INWONING n zoon, (eigen meu ren letters F. V., Bu- igsche Courant". Middelb.-Rotterdaffi engelegen plaatsen VAN~ PASSAGEN EREN EN VEE, ruari 25 26 T. «Ui T. H. "t iigeti '8 II rorg i tatiën N.V. f.8. W ra wordt Woens^jt mornens ten 12 gevaren. i te bekomen Lassg ibre. BPITEWHEK.W ;rootste fllmartist i' I ie hoofdrol. ABONNEMENTS PRIJS Voor Vtissingen en gemeenten -op Wat eren 1 2.20 per drie maanden. Franco ^or het geheele rijk 2.50. Week-abon- jsnienten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIE-PRIJS Van i4 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 cent bij abonnement spe- eiale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en ferhuur, Koop en Verkoop. Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz. prijs, bij Tooruitbetaling van 1—5 regels 0.75, elke tegel meer 15 cent. binnenland H erinnerings-prentbrïef kaarten Aan de Ned. Rotogravure Maatschappij in door de Koningin en door 'den Prins roestemming verleend tot het in den han del brengen van een serie prentbriefkaar ten naar amateur-opnamen, vervaardigd met het toestel van de Koningin door één der ten paleize het Loo aanwezigen, welke opnamen ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van de Koninklijke familie zijn vervaardigd. De Nederlandsche Rotogravure-maat schappij te Leiden heeft van deze foto's fraaie prensbriefkaarten in koperdiepdruk gemaakt. Het is het verlangen van Koningin en Prins, dat deze briefkaarten tegen een be drag, dat binnen ieders bereik valt, worden uitgegeven. Het Nederlandsch-Belgisch verdrag. Het overleg tusschen Brussel en Den Haag over 't Nederlandsch-Belgisch ver drag is nog niet geëindigd, aldus meldt de -(--correspondent van het „Hbld." Alle me- dedeelingen over een aanvullend verdrag of een nadere overeenkomst, welke tot stand zou zijn gekomen, moeten dus als voorbarig worden beschouwd. De sociale verzekering. Bij beschikking van den minister van ar- beidl handel en nijverheid, is in overleg met de bezuinigingscommissie ingesteld een commissie van deskundigen, met op dracht gegevens te verzamelen, die zullen kunnen strekken om na te gaan of, hetzij binnen het kader der tegenwoqrdige sociale verzekeringswetten, hetzij door een wijzi ging daarvan, blijvende binnen de grenzen eener novelle, vereenvoudiging en daardoor bezuiniging in de thans geldende wijze van uitvoering van de beginselen dier wetten verkregen kan worden, en worcien aange wezen als voorzitter dier commissie H. A. van IJsselsteijn, oud-minister van land bouw, nijverheid en handel, terwijl het se cretariaat zal worden vervuld op de wijze, bepaald door de bezuinigingscommissie in overleg met den voorzitter der bij dit be sluit ingestelde commissie. Personeel bij de betonnfng en verlichting. Naar aanleiding van de bekend gewor den salarisregeling 1925 voor bovenbedoeld personeel en de groote teleurstelling, die daardoor is ontstaan, hebben de heeren Baak, Waterman en Veldhuijsen, respectie velijk bestuurslid van de centrale van ver- eenigingen van personeel in 's Rijksdienst en voorzitter en secretaris van den Bond van personeel bij de betonning en verlich ting dezer dagen een onderhoud gehad met den heer inspecteur-generaal van het loods wezen. Breedvoerig werd het salaris der licht- wachters, matrozen, stokers, motoristen en koks besproken en werd gewezen op het lage aanvangsalaris van de schippers der motar^betonningsvaartuigen. Bovendien werd bepleit een billijker re geling te treffen voor toekenning der extra- verhooging ten aanzien van het personeel der Semaphoren. De inspecteur-generaal stond niet ge heel afwijzend tegenover deze wenschen en zal een en ander eens onderzoeken, alhoe wel het geheele salarisvraagstuk op dit oogenblik niet gewijzigd zal kunnen wor den. De malversaties te Bergen op Zoom. Het rapport der commissie uit den ge meenteraad van Bergen op Zoom over de onregelmatigheden in dé boeken der ge meente, dat in de morgen te houden zitting van den gemeenteraad behande,ld wordt, komt tot de conclusie, dat er jaren met groote geraffineerdheid een kluwen van malversaties is ineen gevlochten, waardoor memand meer in staat is deze te ontwar ren. Daar wegens gebrek aan bescheiden elk onderzoek moet vastloopen zal er wel memand kunnen gevonden worden, ja zelfs geen combinatie van de beste accountants, me in staat zijn een juist beeld te geven van de handelingen van de groep schuldi gen, die sinds jaren de gemeente hebben bestuurd. De commissie raadt daarom in vo le overtuiging een verder onderzoek, dat geld moet kosten af en acht de workzaam- hrid van den raad en het dagelij ksch be stuur beter besteed aan de toekomst dan aan het verleden. Zij komt tot het besluit o.a. dat door net accountantsrapport is komen vaststaan een geldelijk tekort van 71.798,04 dat eenter daaraan nog verschillende tekorten en renteverliezen moeten worden toege voegd en dat het- ontbrekende door den verc|an^er Za' moe*en worden aangezui- Be commissie stelt ten slorre voor haar tpP°rt ter kennis te brengen van den in h r r' die ten opzichte van de trJE ra,,r)0rt genoemde personen kan op een en laat aan den raad over te beslis- L JJ hoeverre de vroegere burgemeester le |jouders aansprakelijk dienen gesteld Fraude te Deventer ontdekt. Gisterenavond is te Deventer een spoed- eischende vergadering van den gemeente raad gehouden. De burgemeester jhr. Hu- malda van Eysingha deelde mede, nadat de raad anderhalf uur in geheime zitting was geweest, dat hij tot zijn leedwezen eenige onregelmatigheden, op het kantoor van den ontvanger had moeten constateeren. Deze onregelmatigheden waren gepleegd onder het beheer van. den oud-ontvanger. Spreker wenschte er dit uitdrukkelijk bij te voegen, om geen verkeerden indruk te wekken. Het kastekort bedraagt ongeveer 66.000. De oud-ontvanger was in de gelegenheid gesteld om zich te verantwoorden. Hij had bericht gezonden, dat hij heden in de ver gadering van Burg. en Weth. zou verschij nen. Evenwel is hij niet verschenen, zoo dat er niets anders overbleef, dan de zaak in handen van de justitie te stellen. Het weder in Januari. Aan het overzicht van het Kon. Nederl. Met. Instituut over het weder in Januari is het volgende ontleend Van 1 tot lÜ*en van 15 af was de lucht druk hoog in het ZW. en Z. Op den 6en kwam een gebied van hoogen luchtdruk in het N.O. tot ontwikkeling, dat van 11 tot 19 het weer hier te lande beheerschte. De depressies bewogen zich meest in NO.-lijke of ZO.-Iijke richting. In de eerste dekade waren Z.-liike, in de tweede O.-Iijke en in de derde Z.-Iijke en Z.O.-lijke winden over- heerschend de gemiddelde windkracht week niet merkbaar af van de nQrmaal. De temperatuurafwijkingen waren in elk der dekaden aanzienlijk, doch hieven elkaar volkomen op in het maandgemiddelde. Vooral in de tweede dekade waren de ver schillen met de normaalwaarden groot. De hoogste temperatuur was 13.3 op den 27en te Maastricht, de laagste 14.7 op den !9en te Akkrum. De hoeveelheid neerslag gemiddeld over het geheele land bedroeg 67 mm tegen 47 normaal In de tweede dekade viel 'slechts 7 mm. De grootste hoeveelheid neerslag. 89 mm kwam voor in Twente en den Gel- derschen Achterhoek, waarvan 48 in de eerste dekade. Van 14 tot 24 lag het ge heele land onder de sneeuw. Het aantal uren met zonneschijn gemiddeld over de 5 hoofdstations was gelijk aan de normaal- waarde van 44 uren dé drie dekaden tel den resp. 14 20 en 11 uren. VLISSINGEN, 25 FEBRUARI. Vereeniging Rijwielpad „Walcheren". Door den polder Walcheren -is aan de Vereeniging Rijwielpad „Walcheren" een publiekrechtelijke- en een voorloopige pri vaatrechtelijke vergunning verleend tot het aanleggen van een rijwielpad van de ge meentegrens Ylissingen bij Zwanenburg tot Zoutelande. Met den aanleg van dit rijwielpad wordt dezer dagen een begin gemaakt. De politieke crisis. Gisterenavond trad voor de anti-revolu-" tionaire kiesvereeniging in het Militair Te huis alhier als spreker op de heer mr. J. A. de Wilde, lid der Tweede Kamer. De vergadering werd geopend door den heer P. G. Laernoes, die liet zingen Psalm 25 6, voorging in gebed en. na een kort welkom het woord gaf aan mr. De Wilde. Deze begon met er op te wijzen, dat er voorzeker stof genoeg is om over te spre ken. Toch moet men van spr. geen poli tieke onthullingen verwachten ten opzichte van de crisis, want niemand kan met ze kerheid zeggen, hoe de politieke toestand zich in de naaste toekomst zal ontwikke*- len. De toestand op politiek gebied is echter zeer ernstig, veel ernstiger dan velen wel vermoeden. De politieke crisis, die op 11 November is uitgebroken is inderdaad zeer verontrustend te noemen. Nauwelijks is tengevolge van de Kamerverkiezingen het Christelijk ministerie bestendigd of bij een eerste samentreffen doen zich ernstige complicaties voor met-den uitslag die allen bekend is. Het verloop der crisis is door zijn langen duur oorzaak geweest, dat de meest gewenschte oplossing, nl. het herstel der coalitie, niet meer mogelijk is. Spr. wil een warm woord van hulde brengen aan dr. De Visser, die twee maanden lang al hef mogelijke gedaan heeft om de breuk- in de coalitie te heelen. Spr. herinnerde aan zijn vroeger reeds gedane waarschuwing, om toch niet te stemmen op kleine partijtjes het optreden dier afgevaardigden heeft in eersten aan leg de breuk veroorzaakt. Eigenlijk had ds. Kersten opdracht moeten ontvangen een kabinet samen te stellen, maar het be treurenswaardige is, dat deze geen poli tieke verantwoordelijkheid draagt. Als ds. Kersten geweten had, dat hem door H. M. deze opdracht zou worden verleend, dan was hij in lerseke gebleven. Nu heeft „de Banier" wel geschreven, dat God zich onder een ministerieAl- barda nog meer kan verheerlijken dan on der een ministerieColijn, doch wij mogen God niet verzoeken en moedwillig op een dergelijke regeering aansturen. In het na tuurlijke leven beschermen wij ook onze polders door dijken en ook op politiek ter rein moeten wij den weg der middelen bewandelen. Spr. gevoelt zeer goed, dat ds. Kersten behoefte gevoeld heeft zich tegenover ons Christelijk volksdeel te verdedigem, want het is niet aan hem te danken, dat een roomsch-rood ministerie niet is werkelijk heid geworden. Zooals de situatie nu js, hoopt spr. dat het ministerieCoflfei terugkomt. Het geval kan zicji echter voordoen dat als mr. Limburg niet slaagt, H. M, het ontslag van het ministerieColijn niet aanvaardt, doch onder de huidige omstandigheden hoopt spr. dat mr. Limburg de noodige mannen kan vinden, wat spr. nader uiteenzette. geneest men spoedig met Doos 30 ct. PU ROL (Ingez. Mededeeling.) Het wi'l spr. voorkomen, dat mr. Lim burg, die een gematigd vrijz.-dem. is, niet omver zou gooien, wat in langen moeiza- men arbeid door rechts is tot stand ge bracht. Trouwens de rechtsche meerder heid der Tweede Kamer zal hiervoor wel waken. Spreker is van meening, dat geen voor aanstaande mannen van anti-rev. zijde in een ministerie-Limburg zitting kunnen ne men, ook al uit differentie voor mannen als Colijn en Rutgers, Spreker besprak vervolgens de mogelijk heden, welke kunnen ontstaan door het optreden van een ministerieLimburg. In dit verband wees spr. er op, dat na 11 November de verhouding tusschen soc.- democraten en vrijz.-democraten veel vriendschappelijker is geworden, en dit heeft veel te zeggen voor de toekomst. Voor het heden echter lonken deze beide partij en naar de Roomschen, en spreker brengt hulde aan de R. Kath. Staatspartij dat. zij samenwerking met rood heeft afgesla gen. Ware deze tot stand gekomen, dan zou dit in zijn consequenties zeer groote politieke gevolgen gehad hebben. Door de gebeurtenissen van 11 Novem ber is de positie der R. Kath. ongemeen versterkt, wat blijkt dat van Iinksche zijde naar de vriendschap der R. Kath. wordt gedongen, en spr. staat verbaasd over de kortzichtigheid van ds. Kersten en ds. Lingbeek. Zij hebben wel afbrekerswerk verricht, maar missen de kracht om op te bouwen. Het is geen kunst om een dijk door te ste ken, zoodat de golven vrij spel hebben, maar zij hebben niet gezorgd dat een an dere dijk klaar was. Groen, Kuyper en Lohman hebben in vroeger tijd afgebroken het trotsche, machtige gebouw van het liberalisme, maar als groote staatsmannen hebben zij met dr. Schaepman opgebouwd het gebouw der coalitie. Hierna behandelde spreker het stand punt der anti-revolutionairen ten opzichte der crisis en het gezantschap bij den Paus. Alleen en uitsluitend omdat het landsbe lang het nog vordert is de anti-rev. partij voor de handhaving van het gezantschap een feit is het, dat het gezantschap het land gewichtige diensten bewezen heeft. De anti-revolutionairen zien in het ge zantschap niet een eeren van den Paus als Stedehouder van .Christus of als hoofd der Christenheid, doch letten alleen op het landsbelang. In de eerste plaats zouden de tegenstan ders van het gezantschap moeten protes teeren tegen de aanwezigheid van den internuntius aan ons Hof. Spreker is van meening, dat èn van R.- Kath. èn van Chrs.-Hist. zijde fouten zijn begaan. Beide partijen hebben veel te hard van het kasteel geblazen. Spr. is er echter van overtuigd, dat wanneer de Chr.-Hist. partij nog te beschikken had over een staatsman als wijlen Lohman, na de ver klaring van mr. Marchant op 11 November de houding dezer partij geheel anders zou zijn geweest. Spr. is van meening, dat in de eerstvol gende jaren niet te veel moet gesproken worden over de schuldvraag, doch de ko mende jaren moeten benut om de coalitie partijen weder tot elkaar te brengen en spr. hoopt dat de* vriendschap bestendigd blijft. Spreker wees op het merkwaardige feit dat ook ds. Kersten voor 98 met de Christelijke partijen meestemt. Vervolgens besprak mr. De Wilde de vele zegeningen, door de Christ, ministe- rie's op onderwijs- en sociaal gebied tot starod gebracht, en dank moet er zijn in ons hart dat wij in deze tijden van afval, in ons land nog bezitten mannen, die regee- ren naar de Christelijke beginselen. Spr. verwacht dit ook van ds. Kersten en zijn houding tegenover de coalitie schrijft spr. dan ook toe aan gebrek aan ernst, welke echter zeer ernstige gevolgen heeft gehad. Komende tot het voorstel van de soc.- democraten om tot Tweede Kamer-ontbin ding over te gaan, zeide spr. dat dit voor stel niet serieus moet genomen worden, en de anti-rev. zullen hieraan dan ook geen steun verleenen. Het is een visschen in troebel water, en het verheugt spr. dat het voorstel bij geen enkele partij instemming vindt. Voor de anti-rev. partij acht spreker het zeer gewenscht, dat er eens een rustig tijdperk aanbreekt. De anti-rev. partij heeft altijd in de vuurlinie gestaan en steeds de zwaarste slagen opgevangen. Het zal in- de eerste plaats noodig zijn hard te werken aan de uitbreiding en verdiepimg der anti-rev. beginselen in eigen kring, om onder den zegen Gods de partij inwendig te versterken. Spreker eindigde met den wensch dat de anti-rev. partij met hooghouding der begin selen in de toekomst zal medewerken aan de samenwerking en het herstel der coalitie omdat alleen in dien weg het werkelijk belang van ons land het beste wordt gediend. Op deze keurige en zeer duidelijke rede van den begaafden spreker volgde nog eenige bespreking, waarna de zeer druk bezochte vergadering door mr. De Wilde met dankzegging werd gesloten Moedercursus Groene Kruis. Gisterenavond werd in de Aula van de Zeevaartschool de moedercursus, welke door dr. A. P. Smitt op drie achtereenvol gende Woensdagavonden zal worden ge geven door den burgemeester als voorzit ter van de plaatselijke af deeling van het Groene Kruis geopend. Allereerst bracht de voorzitter den dank van het bestuur aan dr. Smitt, die als steeds terstond werd be reid gevonden aan het verzoek tot het sa menstellen en het geven van dezen cursus te voldoen. En dat de cursussen, door dr. Smitt gegeven, succes hadden en belang stelling wekten, toonde de geheel bezette zaal. Daarna zette de voorzitter het doel van dezen cursus uiteen. In Vlissingen is eenige maanden geleden een fusie tot stand gekomen tusschen de bestaande Vereeniging voorkraam verple ging en zuigelingenzorg en de plaatselijke broen Kruis-afdeeling. Deze igebeurtenis is op zichzelf niet iets speciaal Vlissingsch, maar heeft in meerdere gedeelten van ons land plaats. Ja, de landsregeering heeft het Groene Kruis, dat reeds zooveel zorg en tijd heeft besteed aan de praktijk van de verpleging, verzocht de kraamverpleging mede in dat verband op te nemen, in Vlis singen za! een: gediplomeerd kraamver pleegster de opleiding van jonge vrouwen tot gediplomeerd rijksbaker op zich nemen, waarvoor Zr. Algra op 't oogenblik een viermaandschen cursus te Utrecht volgt tot opleiding vooir docente. Spreker hoopt, dat dr. Smitt door zijn moedercursus bij vele aanwezige jonge vrouwen belangstelling en liefde weet op te wekken voor de kraamverpleging. Zij, die daarna een bakercursus willen volgen, kunnen teekenen op een lijst, welke in het lokaal aanwezig zal zijn. Dat Vlissingen vopr Zeeland worde, wat Harlingen was en is voor Friesland. Na deze. openingswoorden gaf. ae voor zitter het woord aan dr. Smitt om den cursus te beginnen. Gemengde Zangvereeniging. Tot directeur van de Gemengde Zang vereeniging alhier, in plaats van den heer Hans Cleuver, die eervol ontslag als zoo danig heeft genomen, is benoemd de heer Jan Kuiler te Middelburg, die deze benoe ming heeft aangenomen. Luxor-theater. Robin Hood. Wanneer de geestdrift der buitenlandsche kritieken maar half gerechtvaardigd is, dan is het nog te h-open, dat wij spoedig in de gelegenheid zullen zijn deze filin ook hier te zien, dachten wij enkele maanden ge leden. Thans zullen onze gedachten ver wezenlijkt worden in de komende week zal „Robin Hood" in Luxor op het projec tiedoek geworpen worden. Doch laten we een Nederlandsch gezaghebbènd blad „de Haagsche Post", aan het woord. „Onder de filmondernemingen in Holly wood neemt die, waarin Charles Chaplin, Mary Pickford en Douglas Fairbanks zich hebben vereenigd, een eigenaardige plaats in. Niet gehinderd door directeuren, die er van overtuigd zijn den publieken smaak te hebben doorgrond en hun films op deze vergissing eveneens te moeten baseeren, hebben zij ieder voor zich langs den weg van het geduldige experiment een eigen genre films ontwikkeld, dat volkomen is aangepast aan ieders individualiteit. In tegenstelling met de meeste andere ster ren, die in dienstbetrekking staan tot een filmfabriek en die om hun waarschijnlijk groot salaris voor de onderneming, waar voor zij werken op te brengen, van den ochtend tot den avond moeten optreden in den eenen na den anderen film, komt de Chaplin-Pickford-Feirbanks - onderneming elk jaar slechts met een gering aantal films voor den dag. Die enkele films blij ken dan echter weloverwogen werkstuk ken, die iets te zeggen hebben en zich in opvatting en uitvoering van de massa pro ducten der meeste Amerikaansche studio's zeer gunstig onderscheiden en wel in de eerste plaats, omdat zij gebroken hebben met het cliché-matige, dat gene kenmerkt. Het is voorts de niet geringe verdienste van het drietal, met de mechanische film- voortbrenging te hebben gebroken en het levend-menschelijke element in individueele films op het witte doek te hebben ge bracht. Het is opmerkelijk, dat de populariteit van dit film-driemanschap van langer duur en van grooter draagkracht blijkt, dan die van welke hunner collega's ook. Maar behalve aan hun roem moet hun geringe productie per jaar ten goede ko men aan hun werk. De Hagenaars hebben onlangs dit kunnen constateeren bij de vertooning van Douglas Fairbank's grooten film „Robin Hood" in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Wonderlijker dan het feit, dat het vervaardigen van de ze film 2 millioen dollar heeft gekost, is de zorg waarmee hij is in elkaar gezet. De film is romantiek tot in de kleinste détails en daarom ook in alle opzichten film, tooverlantaarn. Het is echter niet die ro mantiek, welke hem van andere Amerikaan sche films onderscheidt. Het is het toege ven aan, het bekennen van die romantiek, dat hem een bijzondere bekoring verleent en dat een kenmerk is van alle groote films, die Douglas Fairbanks in de laatste jaren heeft gemaakt". Onze meening hopen we dezer dagen kenbaar te maken. Oud Mignon. Zaterdag 6 Maart wordt door de dans club „Oud Mignon" een soirée gegeven in het Concertgebouw. Het bestuur heeft voor dezen avond een bijzondere attractie weten te engageeren. Het is er nl. in geslaagd den bekenden humorist Luciën dien avond te laten optreden en kan reeds bij voor baat gezegd worden dat men dan volop gelegenheid heeft eens recht hartelijk Men zie verder achterstaande adver tentie. De „Edith" vkrfgesleept Het Engelsche stoomschip „Edith", dat te Westkapelle op den dijk heeft gezeten, is hedenmorgen per sleepboot „Achilles" en met een vaartuig waarop zich de noo dige pompen bevonden, om de „Edith" drijvende te houden, hier binnengesleept en in het dok opgenomen ter reparatie. Voor het examen als derden stuurman is geslaagd de heer L. K. van der Linden, leerling van de De Ruijterschooi. fosulaire Hypotheekbank. Naar wrj vernemen zullen commissaris sen der Insulaire Hypotheekbank te Zierik- zee aan de op 6 Maart a.s. te houden alge- meene vergadering van aandeelhouders voorstellen, het dividend over 1925 te be palen op 20 (vorig jaar 19 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Begrafenis ds. Van der Linden. Onder zeer groote belangstelling wercf gisteren te 's-Gravenhage ter aarde be steld het stoffelijk overschot van ds. J. van der Linden, em. predikant bij de Gerf. Kerk te 's-Gravenhage. Vooraf ging ten sterfhuize aan den Z.O. Buitensingel een korte lijkdienst, onder leiding van ds. j Douma. Daarop volgde in de Oosterkerk een bijeenkomst. De kerk was geheel ge vuld, o.m. waren aanwezig de minister president, de heer Colijn en de minister van. staat 1 denburg. In de kerk schetste ds. Ringnalda in het kort den levensloop van den overledene en roemde zijn. groote werkkracht op velerlei gebied voornamelijk op het gebied van het chr. onderwijs. Ds. Schuurman sprekende namens 's-Gravenhage West, gaf uiting aan dè droefheid der gemeente, nu zij een van haar meest beminde leeraars moet mis sen. Ten> slotte sprak ds. Donner als vriend van den overledene. Onder het spelen van Psalm 73 12 werd de kist uit de kerk naar de pastorie gedragen, vanwaar uit de be grafenis plaats had. Op nieuw Eik en Duinen had zich reeds lang voor de aankomst van den stoet een groote menigte verzameld. De kist 'werd door acht ouderlingen der Gereformeerde Kerk grafwaarts gedragen. Ter eerbiediging van den wensch van den overledene werd aan de groeve niet gesproken. Ds. Douma las voor een gedeelte van 1 Corinthiën 15, waarna de schare zong Psalm 68 2. Vervolgens ging ds. Douma voor in gebed. Ten slotte dankte hij allen namens de weduwe en familie voor de belangstelling. De heer J. H. C. Sorber, hoofd der openbare Ulo-school alhier, is benoemd tot hoofd der openbare Mulo-school te Haaks bergen. Het teveel aan onderwijskrachten. In „De School m. d. Bijbel" geeft de heer E(mous) de volgende getallen In 1924 telden de Chr. scholen ïn ons land 6119 onderw. In 1925 is dat aantal verminderd tot 5933. De Chr. opleidings-inrichtingen leverden in 1924 nog 536 leerkrachten. In 1925 klom dit aantal tot 590, d.i. bijna 600. De schrijver merkt daarbij op Een korps van 6000 leerkrachten heeft natuurlijk geen jaarlijksche aanvulling met 600 noodig. Men vult het met 240 reeds aan, als het gemiddeld aantal dienstjaren op 25 wordt gegsteld, wat beneden de werkelijkheid is en eer 30 zal zijn. Het is dus duidelijk dat de productie»' voorshands verre boven de behoefte uit gaat en nog uitgaan zal, al zou na eenigen tijd het korps met een duizendtal vermeer derd worden. Die duizend zouden zeker uit de nog talrijke wachtenden te vinden zijn. MARINE EN LEGER Opgave van overgeplaatste onderofficie ren der marine 22 Februari Vliegtuigmaker-majoor G. P. Koens van de Kooij naar de Mok. 6 Maart Schipper P. Vrnk van Gelder land naar wachtschip Willemsoord idem A. J. Warbout van onderzeedienstkazeme naar Gelderland torpedist-majoor H. Slik van wachtschip Willemsoord naar onder- zeedienstkazerne bootsman J. van der Tuin van wachtschip Willemsoord naar Z 3 idem J. de Langen Wendels van Z 3 naar wachtschip Willemsoord idem J. de Graaf van wachtschip Willemsoord naar Schorpioen. VOLKSGEZONDHEIDS. EN VEILIGHEIDSHOEKJE BLIKSEMSCHADE VAN EEN HALF MILLIOEN GULDEN. Bij het naderende onweerseizoen ves tigen wij de aandacht van bewoners en eigenaars van landhuizen en van andere geïsoleerde woningen op het feit, dat een gebouw een grootere tref kans voor den bliksem bezit naarmate het zich verder boven zijn omgeving ver heft. Hooge en verspreid gelegen huizen loopen derhalve een grooter gevaar. Men bedenke verder, dat het moge lijk is zich tegen dit gevaar te beveili gen door den aanleg van bliksemaflei ders. De beveiliging moge niet steeds volkomen zijn, het groote nut van blik semafleiders is reeds sinds tal van jaren door deskundigen van grooten naam boven allen twijfel verheven. Voor ons land berekende Prof. van Gulik in 1904 de jaarlijksche bliksem schade op gemiddeld een half millioen gulden. Hij vond verder, dat de toen malige afleiders de kans op brand bij blikseminslag zes- of zevenmaal kleiner maakten. Sedert hebben de afleiders nog een niet onbelangrijke verbetering ondergaan, en de jaarlijksche onweers verslagen van het Meteorologisch In stituut te De Bildt leggen, telken jare opnieuw, voor ons land een onbetwist baar getuigenis af van het nut der bliksemafleiders. GEZONDHEIDSRAAD.

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1