HOFBERGORGEL WOENSDAG 24 FEBRUARI ■- j^Oo 46 Jü64e Jaargang 1926 CiEMEENTE BESTUUR BINNENLAND Stads- en Provincienieuws Firma A. S. J. DEKKER Goes VLISSINGSCHE COURANT HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Vljs- 5,"ge|"t óp artikel 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit°van 22 FebTuari 1926 aan de So- cicté Anonyme des Tramways a Vapeur j» Flessingue-Middelbourg et Extensions (hier vergunning is verleend tot het uit breiden der Electrische Centrale, door het hjiplaatsen van een turbine-installatie, nor maal 2800 P.K,, in het perceel, kadastraal bekend gemeente Vlissingen Sectie B, no. H95, plaatselijk gemerkt Koningsweg no. 37. Vlissingen, 24 Februari 1926 Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. De Kabinetscrisis. Het was gisteren een maand geleden dat H. M. de Koningin aan mr. J, Limburg de opdracht verleende tot het vormen van een nieuw kabinet. Aanvankelijk heette het dat hij in enkele dagen met deze opdracht zou slagen en reeds werden verschillende .na men van de nieuwe ministers genoemd. De enkele dagen werden enkele weken en nu is de tweede maand 'reeds begonnen en nog is geen nieuw ministerie gevormd. Wij gaan er dan ook hard aan twijfelen dat mr. Limburg zal slagen en het zou ons niets verwonderen als hij binnenkort zijn opdracht aan H. M. de Koningin teruggaf. Wat dan zal volgen Met zekerheid valt het niet te zeggen, maar de kans wordt dan toch zeer groot dat H. M. de Koningin het door het minis terieColijn gevraagd eervol ontslag niet zal verleenen en dit demissionaire kabinet aan het bewind zal blijven. Het voorstel tot Kamer-ontbinding, door de sociaal-democraten, krijgt .natuurlijk geen meerderheid. De volgende week Dinsdag komt de Kamer weer bijeen juist ter behandeling van het voorstel der sociaal-democraten. De kabinetscrisis zal dan 111 dagen hebben geduurd. Een fraai record Nadat bovenstaande reeds gezet was, lezen wij in het ochtendblad van het „Hbl." een bericht van den -F-correspondent van genoemd blad, waaruit blijkt dat mr. Lim burg zijn pogingen nog niet heeft opge geven. Genoemde correspondent schrijft nl. het volgende Wij hebben reden aan te nemen, dat mr. Limburg bij de oplossing der kabinets crisis, in den geest als door hem ontwor pen, nieuw oponthoud heeft ondervonden, ten gevolge waarvan hij de oplossing weer moet zoeken in een andere richting. Eenige weken geleden hebben wij reeds doen uit komen, dat hij bijzondere waarde scheen te hechten aan de medewerking van recht- sche personen als minister. Aanvankelijk moet hij de medewerking ook gekregen hebben van twee roomsch-katholieken en twee christelijk-historischen (onder wie minister De Geer), terwijl het kabinet ver der zou worden gevormd door vier perso nen van links, benevens den heer Van Kar nebeek.. Maar nu zou de tweede christelijk- historische aanstaande minister (niet de heer De Geer) niet heen gekomen zijn over zijn bezwaren tegen het herstel van- het gezantschap bij den Paus, waarvan mr. Limburg was uitgegaan. Dientengevolge zal de kabinetsformateur de oplossing weer in een andere richting moeten zoeken. Jhr. mr. L. H. L. J. van der Maesen de Sombreff. In den ouderdom van 71 jaren is gisteren op zijn landgoed te Hulsberg, waar hij sinds de vorige week ziek lag, overleden jhr. mr. L. H. L. J. van der Maesen de Sombreff, lid der Eerste Kamer en kanton rechter te Heerlen. Het Nederlandsch-Belgisch verdrag. in het „Hbld. van Antwerpen" bespreekt Servus het Nederlandsch-Belgisch verdrag, zulks naar aanleiding van de bezwaren daartegen geopperd door de vereeniging van R. Kath. werkgevers. Hij beschouwt de stemmen voor en tegen het verdrag en komt tot de volgende con clusie Dit verslag der R. Kath. patroonsveree- niging uit Nederland bewijst eens te meer, dat de heer Van Karnebeek als de aange wezen persoon voorkomt, om de bezwaren in Nederland gerezen, uit te leggen en te beantwoorden. Van een man als van Karnebeek zullen de Hollanders eerder uitleg aannemen dan van ons. Het weze echter toegelaten onze Kath. geest- en partijgenooten uit 't Noorden te doen opmerken, dat wij de overeenkomst betreffende de Wester-Schelde, zooals wij het reeds eerder uitlegden, zeer billijk vim- den en overeenkomende met het interna tionaal recht. En voor ons, Antwerpenaren, is de bevaarbaarheid der Wester-Schelde kwestie van ,,to be or not to be". Het is dus te verstaan, dat wij er aan houden. Over de kanalenkwestie, die in verband staat met de vestiging en de uitbreiding va" Dns achterland, valt .nog wel te praten. Maar toch is het opmerkenswaardig, hoe in Nederland te dien opzichte de zienswijzen verschillen en de meeningen verdeeld zijn, naar gelang zij van boven of van beneden den Moerdijk komen, naar mate zij uit West-Brabant of uit Zuid- umburg komen. Al die hoeken van Neder- ll0uc*en €r een aparte redeneering Wij zijn in België de meening toegedaan, at iedere verkeers- en vervoersverbete- ng aan het geheele economische complex België:Nederland ten goede komt en ook zoo moet beoordeeld worden. Zoowel Ant werpen als Rotterdam gaan van de nieu we kanalen profiteeren en het is kleingees tig al die plannen en plannetjes onmiddel lijk af te wegen op de vaak onnauwkeurig werkende balans der afzonderlijke en lo cale belangen. Officieren naar den belastingdienst. Enkele dagen geleden is melding ge maakt van het voornemen der regeering om voor officieren tot den leeftijd van 29 jaren, na het volgen van een cursus op kosten van het departement van corlog, de gelegenheid te openen tot den dienst bij de administratie der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen over te gaan. Naar aanleiding daarvan geeft het „Weekblad der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen" een opsomming van de tegenwoordige bezetting der belas tinginspecties. Voor 112 inspecties bestaat deze bezetting thans uit5 hoofdinspec teurs, 149 inspecteurs der dir. belast., inv. en acc., 4 inspecteurs dir. belast., 46 tijde lijke inspecteurs dir. belast., 51 adj.-inspec- teurs dir, belast., inv. en acc., 2 adj.-inspec- teurs dir. belast., 19 tijdelijke adj.-inspec- teurs dir. belast., inv. en acc., 1 tijdelijk adj.-inspecteur dir. belast., 4 controleurs grondbelasting, bestemd om inspecteur te worden, 100 surnumerairs en 50 candidaat- surnumerairs, totaal 430 personen, waarbij dan nog wellicht ambtenaren der registra tie zullen komen. Waarom, vraagt het „Weekblad", is nu nog recruteering van personen buiten het corps noodig Er lijkt een voldoende reserve, ook al zou men de 46 tijdelijke inspecteurs (ook meest oud-mvilitairen) geleidelijk willen ontslaan. Reizen naar België. Met het oog op de nu en dan voorko mende gevallen van Nederlanders, die moeilijkheden ondervinden, doordat zij zich zonder voldoende legimitatiepapieren naar België hebben begeven, vestigt de minister van buitenlandsche zaken er de aandacht op van belanghebbenden, dat voor de toe lating van Nederlandsche onderdanen in België vereischt is, dat zij in het bezit zijn van een geldig Nederlandsch paspoort of van een binnen de laatste vijf jaren afge geven bewijs van Nederlanderschap te hunnen name, voorzien van hun handteeke- ning en portret. Aan deze voorwaarde moet worden voldaan door alle Nederlandsche on derdanen van 15 jaar en ouder en eveneens door alleen reizende Nederlandsche kinde- re beneden den leeftijd van 15 jaar. Reizen deze laatste kinderen onder geleide van hun ouders, dan behoeven zij geen buiten- landsch paspoort of bewijs van Nederlan derschap te bezitten, mits zij vermeld zijn in het paspoort of bewijs van Nederlander schap van hun ouders. Patrimonium. Nadat gisteren in de morgenuren enkele aangelegenheden van meer internen aard behandeld waren, kwam in de middagzit ting van het Nederlandsch Werkliedenver bond „Patrimonium" aan de orde een rap port over bedrijfsorganisatie, uitgebracht naar aanleiding van een voorstel-Axel op de bondsvergedering van 1922. De voorzitter de heer P. van Vliet Jr., ver klaarde, dat het bestuur naar aanleiding van enkele opgegane stemmen, het geheel aan de vergadering wenschte over te laten of dit rapport in deze bijeenkomst al dar. niet in behandeling zou komen. Met betrekking tot deze kwestie ontspon zich tusschen verschillende afgevaardigden een langdurige discussie, waarbij meerma len de wenschelijkheid naar voren werd ge bracht de afdoening van het rapport, als zijnde nog niet volkomen rijp voor behan deling, tot de volgende bondsvergadering te verdagen, opdat ook de heer J. Huizin- ga (Axel) in de gelegenheid zal zijn als lid van de commissie van rapporteurs zijn ge dachten over deze aangelegenheid te laten gaan. Wat betreft de vraag waar het volgend jaar de bondsvergedering gehouden zal worden, werden uit de vergadering' ver schillende steden voorgesteld. Waar het dan evenwel een jaar geldt, waarin de bond zijn gouden jubileum zal vieren werd be sloten dat het bondsbestuur ten deze nader beslissing zal nemen. VLISSINGEN, 24 FEBRUARI. Watersnood 1926. Ingekomen bij den Penningmeester Vorige opgave 3681.85 Nader ingekomen Door tusschenkomst van den heer Van Hoef laken onder letters S. B- 2. Totaal 3683.85 Vragen van raadsleden. Door den heer Berger zijn de volgende vragen aan Burg. en Weth. gedaan Is het Burg. en Weth. bekend, dat hier ter stede bij wijze van proef de zgn. 3 be- stelüngdienst door de posterijen is inge voerd. Is met Burg. en Weth. voor invoering dezer regeling overleg gepleegd Zoo ja, hebben Burg. en Weth. mede werking toegezegd bij de uitvoering. Zoo neen, hebben Burg. en Weth. in overeenstemming met de motie-Berger, aangenomen in de raadszitting van 25 Maart 1925, pogingen aangewend invoe ring dezer regeling te voorkomen. In de raadszitting trfia 17 December 1925 werd op aandringen fgjftfl nndergeteekende door den wethouder rim publieke werken toegezegd, dat de tijdelijke arbeiders vast zouden worden aangesteld en wel, met de door mi; opgenomen en door meerdere raadsleden gehoorde, volgende mededee- ling Burg. en Weth. zeggen toe, dat dit jaar een deel en het volgend jaar het andere deel een vaste aanstelling zullen krijgen". Is het Burg. en Weth. bekend, dat op blz. 445 van de notulen deze toezegging als volgt is geredigeerd „Zij zeggen thans toe, dat dit Jaar een deel en het volgend jaar een deel losse arbeiders een vaste aanstelling zullen krijgen". Zijn Burg. en Weth. bereid deze blijk bare redactiefout te herstellen. Een radio-avond. In het Alhambra-theater zal van 8 tot ongeveer 11 uur, als proef een radio-avond gegeven worden. Er zal worden aangesloten met Hilver sum/Amsterdam, Parijs en Londen/Daven- try, zoodat men de programma's, door deze stations uitgezonden, welke in onze radio rubriek van heden voorkomen, zal kunnen volgen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. In onze Tijdinghal. Een drietal uitstekend geslaagde foto's van het corps Rijdende Artillerie („Gele Rijders") te Arnhem, ter gelegenheid van het 133-jarig bestaan van het bezoek van Sir Arthur Salter, directeur der financieele en economische afdeeling van den Volken bond, aan Rotterdam van een nieuwe schilderij van Jeas Grégoire, bestemd voor het Maastrichtsche raadhuis. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden. Vrijdagavond a.s. vergadert de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden ten stadhuize te Mid delburg. Het bureau stelt voor voor kennisgeving aan te nemen een verzoek van de Neder landsche Vereeniging voor Economische Geografie om toe te treden als lid, zulks in verband met de beslissingen in andere dergelijke gevallen. Eveneens stelt het voor zoo te handelen met een adres van de Ka mer voor Twente te Hengelo inzake moei lijkheden in verband met de omschrijvin gen van verschillende posten der Tarief- wet. Vervolgens komt weer ter tafel het voor stel naar aanleiding van het schrijven van de Kamer te Breda inzake het weder stop pen van de Parijsche treinen te Roosendaal. Zooals bekend, stelde het bureau voor het schrijven voor kennisgeving aan te ne men, daar het district der Kamer geen be lang heeft bij het stoppen dier treinen en het belang van de groote steden er zeer bij is betrokken. In de vergadering van 22 Ja nuari was het de heer Jeronimus, die meen de, dat Zeeland wel degelijke belang heeft bij het stoppen van dien trein. De kwestie werd aangehouden, opdat het bureau de zaak nog eens nader onder de oogen kon zien. Thans heeft de commissie voor het Ver keerswezen rapport uitgebracht. De meer derheid der commissie vereenigt zich met het voorstel van het Bureau. Eén der leden kan zich niet met het voorstel vereenigen. Hij geeft volkomen toe, dat Zeeland bij het stoppen van de Parij sche treinen thans geen groot belang heeft, al wil hij er toch op wijzen dat, indien trein D 28 te Roosendaal stopte, het mogelijk zoude zijn aansluiting te verkrijgen naar Zeeland op den trein, die te 9.56 te Vlis singen arriveert, indien deze iets later zou vertrekken of sneller rijden. Men zou dan aanmerkelijk later uit Brussel en Antwerpen kunnen vertrekken. Er is derhalve ook thans reeds eenig belang, doch dit lid acht het in ieder geval niet juist het tijdelijk niet bestaan van een belang als uitgangs punt te kiezen. Dit lid meent, dat de Ka mer zich op een breeder standpunt moet stellen zooals hij reeds meer heeft be toogd en moet vragen uit een algemeen verkeersoogpunt aangaat, dat dergelijke treinen Roosendaal voorbijrijden dan wel een lokaaltreintje van Esschen naar Roo sendaal volgt. Bij een verandering in de dienstregeling op de Zeeuwsche lijn kan er belang bij het stoppen van de Parijsche treinen te Roosendaal ontstaan. 'Dit lid wil speciaal wijzen op den uit Parijs komenden ochtendsneltrein, deze vertrekt om 2.21 uit Esschen, zoude deze nu in Roosendaal #stoppen of onmiddellijk door een te Roosendaal stoppenden trein worden gevolgd, dan wel een slip-rijtuig mede voeren, dan zoude men èn naar Dor drecht èn naar Breda en verder met den uit Zeeland komenden middagtrein verder kunnen reizen. De Parijsche trein is thans te 3.51 te Rotterdam D.P., terwijl om 4.05 een trein van Maas naar het Noorden ver trekt. Deze trein kan natuurlijk niet wor den gehaald, zoodat men eerst om 10,41 in Groningen aankomt. Bestond de mogelijk heid om in Roosendaal aansluiting op trein 18 te hebben, dan zoude dit aankomstuur 8.12 zijn. De spoorwegen veranderen de dienstregeling alleen bij voldoende concur rentie en naar het Noorden of Breda-Arn- hem gaan geen vliegmachines naar en van Parijs, zooals van Rotterdam of Amster dam. AI heeft men hu wellicht elders geen oog voor de moeilijkheden in Zeeland op verkeersgebied, dit mag geen reden zijn om steun te onthouden voor een belang, hetwelk billijk is. Vindt men de vraag van de Bredasche Kamer onbillijk, dan is er alleszins reden het adres voor kennisgeving aan te nemen. Naar aanleiding van een schrijven van de Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland", waar in onder aanbieding van een proefdruk ver zocht wordt steun te verleenen aan de uit gifte van een gids voor Zeeland, meldt het bureau het volgende Uit de bij het schrij ven overgelegde proefdruk blijkt, dat de uitvoering van den folder aan hooge eischen zal voldoen en in het kort een overzicht zal feven, van het bezienswaardige in geheel eeland. Waar het in de bedoeling ligt de zen folder in zeer grooten getale te ver» spreiden, zal dit zeker aan het vreemde- lingenbezoek ten zeerste bevorderlijk zijn en van een druk bezoek zal ook de handel in ons district weer voordeel hebben. Het bureau acht het dan ook alleszins op den weg van de Kamer, de plannen van de „Zeeland" te steunen en stelt voor, aan die maatschappij voor de uitgave van de be doelde folders eene bijdrage te verleenen van 100. De commissie voor de financiën vereenigt zich met het voorstel, die voor het ver keerswezen is niet eenstemmig in haar oor deel over het voorstel. Een van de leden kan zich eeheel met de strekking en den inhoud van het voorstel vereenigen. De overige leden zijn echter van meening dat de Kamer een bedenkelijk precedent zoude scheppen, door voor bedoelde reclame een subsidie te geven. Men zal dan latere aan vragen van anderen, van gelijke strekking, niet wel kunnen weigeren. Een van deze le den merkt op, dat de drukproef overigens een zeer goeden indruk maakt en de uitgaaf door hem zeer wordt geapprecieerd. Hij acht subsidie aan een reclame-uitgaaf van een particuliere onderneming onjuist. Een van de andere leden meent, dat de reclame toch in de eerste plaats bedoeld is voor de maatschappij zelve. Hebben ook winkelza ken er voordeel van, dan ligt het op hun weg steun te verleenen aan de Vereeniging van Vreemdelingenverkeer, die hunner zijds een dergelijke uitgaaf weder zouden kunnen steunen. Het vierde lid, bovenstaan de ten volle onderschrijvend, wil er nog aan toevoegen, dat z- i. de direct belang hebbenden bij het vreemdelingenverkeer (Mij. „Zeeland" en dergelijke uitgezonderd) veel en veel te weinig doen teneinde ten eigen profijte belangrijke prpaganda te ma ken, Z. i. zou het overweging verdienen, dat het bureau zoowel schriftelijk als mon deling de betreffende ondernemers op den wensch van steun aandachtig maakte. Ten slotte vermeldt de agenda een be spreking van het verdrag van Nederland met België. Zooals men zich zal herinne ren, verklaarde in de vorige vergadering de voorzitter, de heer C. Boudewijnse, zich bereid een inleiding over dit verdrag te houden. De moderne richting op land- en. tuinbouwgebied. Steeds meer en meer beginnen zich ook in Zeeuwsch-VIaanderen sporen te vertoo- nen van het moderne op land- en tuinbouw gebied. Enkele energieke mannen der ver eeniging van Ooft- en Tuinbouw geven hieraan hun beste krachten en zoo kunnen wij constateeren, dat in vele plaatsen van Zeeuwsch-VIaanderen stukken land in ge bruik worden genomen voor het verbouwen van frambozen, aardbeien en zwarte bes sen, en er combinaties worden benoemd tot het aanleggen van proeftuinen. Met opzet kiest men de genoemde drie vruchten omdat de vraag hiernaar op de Engelsche markten steeds grooter wordt, waarbij komt, dat Zeeuwsch-VIaanderen voor ex port naar Engeland zeer gunstig gelegen is. Een eventueele opkomst der kweekerijen van genoemd fruit zou een groote vooruit gang op landbouwkundig gebied beteeke- nen, temeer daar de landbouw steeds meer en meer in verdrukking komt en er overal een verschuiving merkbaar is naar de in tensieve teelten, die de tuinbouw met zich brengt. Het is ten zeerste te hopen, dat de pogingen, welke tot het telen der bessen etc. worden aangewend, met succes worden beloond, opdat de geruchten, welke onlangs liepen over het oprichten van een jam- fabriek te Breskens, bewaarheid mogen worden en er weer een, stukje industrie moge worden toegevoegd aan het overigens zoo geïsoleerde Zeeuwsch-VIaanderen. Dit zal de werkeloosheid, waaraan genoemd deel van ons land ook niet vreemd is, zeer ten goede komen. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Dr. J. R. Callenbach. Heden herdenkt dr. J. R. Callenbach, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Rotterdam, zijn 25-jarige ambtsbediening aldaar. Dr. Callenbach diende tevoren de gemeenten te Ierseke en Door.n. De jubilaris, die 5 Mei 1897 tot doctor in de Godgeleerdheid promoveerde, be weegt zich op onderscheiden gebied, w.o. vooral op dat der zending. Dr. Callenbach is voorzitter van het Sangir en Talaud- comité, lid van het hoofdbestuur van het Ned. Zendelinggenootschap en- voorzitter van de vereeniging het Chr. Nat. Zendings- feest. Zoowel te New-York als te Edin burgh bezocht hij zendingsconferenties. Ds. W. K. P. Goeree, geboortig uit Vlis singen, nam Zondag jl. wegens emeriaat afscheid van de Geref. Kerk van Wagen borgen (Gr.) met een predikatie over Hand. 20 vs. 27 Paulus' getuigenis aan gaande den inhoud van zijn arbeid in den dienst des Heeren. De quaestie-Geelkerken. Naar men aan het „Hbld." mededeelt, heeft een der acht heeren, die verleden week door de Synode over hun bezwaren tegen dr. Geelkerken zij.n gehoord, een brief aan de Synode geschreven, waarin hij mededeelt, dat hij van verdere actie tegen over dr. Geelkerken afziet. Christendom en Page-kopjes o.a. Ds. L. H. van der Meiden heeft Zondag in de godsdienstoefening, volgens „de St." der Chr. Geref. Kerk te Dordrecht namens den kerkeraad de volgende afkondiging gedaan „De kerkeraad, betreurend dat de zonde van wereldgelijkvormigheid zich ook meer era meer openbaart tn het onwelvoegelijk kleed en in het afsnijden van het haar der vrouwen, waarschuwt op grond der H. Schrift (1 Tim. 2 9 en 1 Cor. 11:6) ern stig tegen dit toenemend kwaad en besloot dit desnoods met tuchtmaatregelen tegen te gaan." Wordt Columbus zalig verklaard De R. Kath. medewerker van „de Tel." schrijft Uit Mexico wordt gemeld, dat een groot aantal Amerikaansche katholieken het ini- voor den kenner van goede muziek „The best of best". GEBRUIKTE INSTRUMENTEN worden ingeruild. Afbeeldingen en demonstraties gratis op aan vaag. (Ingez. Mededeeling.) tïatief heeft genomen om den Paus te ver zoeken het proces der zaligverklaring van Christoforus Columbus aanhangig te ma ken. De groote ontdekker baande den weg voor vele missionarissen, die van Spanje uit Amerika kerstenden. Spanje zond dan ook vele blijken van instemming en steun voor dit initiatief. Ontslag aan de huwende onderwijzeres. De gemeenteraad te Leiden heeft na breedvoerige discussie, met 16 tegen 15 stemmen (rechts tegen links) aangenomen een voorstel van Burg. en Weth. om aan onderwijzeressen met ingang van den dag waarop zij in het huwelijk treden, eervol ontslag te geven. Stuurlieden - examens. Volgens het verslag van de rijkscommis sie voor de stuurliedenexamens over het jaar 1925 werd gedurende het verslagjaar op 162 dagen examen afgenomen, een ver mindering dus, vergeleken bij vorig ver slagjaar. De geringe aanmelding van can- didaten was hiervan de oorzaak. Hun aantal was nl. dit jaar belangrijk minder dan over 1924. Voornamelijk voor den rang van 3de stuurman was de toe loop aanzienlijk kleiner. De slechte voor uitzichten bij de handelsvaart zullen aan dezen achteruitgang wel niet vreemd zijn. In totaal meldden zich 956 candidaten voor het examen aan. Van 841 hunner kan het onderzoek om toelating worden inge willigd. Hiervan meldden zich 937 candi daten voor één diploma, 1 candidaat voor twee diploma's, 2 candidaten voor aanv. diploma, 1 candidaat voor 1 verkl. ex. art. Kon. bestuit 27 Dec. 1907 (Stbl. no. 355.) Van de voor het examen opgeroepenen bleven er 56 op den examendag weg het aantal geneeskundig afgekeurden bedroeg 7, zoodat het aantal candidaten, dat werke lijk aan het examen deelnam, 878 bedroeg, tegen 974 in 1924. Ook dit jaar was het aantal dergenen, die zich wel opgeven voor eenig examen, maar op den examendag niet verschijnen, weder groot. Elk geval werd in het bijzon der onderzocht, waarbij in de meeste ge vallen ziekte, gecertificeerd door een ge neeskundige verklaring, als geldige reden tot afwezigheid aanvaard moest worden. Dat dit aantal ziektegevallen wel abnor maal groot is, ontging niet aan de aan dacht der commissie. Tijdens het examen trokken zich 95 can didaten terug, van wie 86 voor hun schrif telijk examen onvoldoende cijfers hadden gekregen. Het geheele examen werd mits dien afgelegd door 779 candidaten voor 1 diploma, 1 candidaat voor aanv. diploma, 1 candidaat voor 1 verkl. ex. art. 5 Kon. be sluit 27 Dec. 1907 (Stbld. no. 355). Het percentage der geslaagden lijkt dit maal iets gunstiger in vergelijking met de uitkomst van het vorige jaar. In wezen is het dit echter niet. Het resultaat 61.4 voor het jaar 1925 evenals dat van 60 voor 1924 geeft toch aan de verhouding van het aantal geslaagden tot het aantal candidaten, die het geheele examen afleg den. Neemt men in aanmerking de aantal- Ien van hen, die zich tijdens het examen terugtrokken (95 in 1925, 55 in 1924) en bedenkt men, dat voor het meerendeel als regel de geringe kans op een gunstigen af loop oorzaak was van dit zich tusschentijds terugtrekken, dan lijkt de conclusie eerder gewettigd, dat de uitkomsten over 1925 nog iets ongunstiger zijn dan over 1924. Het groot aantal malen, dat voor het schriftelijk werk een voldoend cijfer moest worden toe gekend, heeft zeer veel hiertoe bijgedragen. Voor de adspirant-le-stuurlieden bedroeg het percentage dergenen, die onvoldoende cijferden, dit jaar 16 tegen 11 in 1924 en 3!/2 in 1923 een bedenkelijke ver meerdering dus in enkele jaren tijds, waar voor in den aard der vraagstukken of in den maatstaf der beoordeeling, die onver anderd bleef, niet de oorzaak kan liggen. RECHTSZAKEN Principieele dienstweigering. De krijgsraad te 's Bosch heeft weder vier miliciens wegens principieele dienst weigering, veroordeeld tot gevangenisstraf- fit van 9 tot 10 maanden, met ontslag uit den militairen dienst. MARINE EN LEGER Opgave van overgeplaatste onderofficie ren der marine 22 Februari bootsman G. M. Kasteel van onderzeedienstkazerne naar afbouw Sumatra. 1 Maartbottelier-majoor G. Nuhaan van wachtschip Willemsoord naar onder zeedienstkazerne. 24 Maartsergeant-bottelier J. P. M. J. Sanderse van Tromp naar wachtschip Willemsoord en bestemd voor Flores. 22 Maart sergeant-bottelier N. Blom van wachtschip Willemsoord naar Tromp. 3 Maartidem D. Domerchie van onder- zeedienstkazenne naar wachtschip Willems. oord en bestemd voor Soemba. 22 Februari sergeant-machinist F Evers van wachtschip Willemsoord naar onderzeedientkazerne sergeant der mari niers R. Brinkman van wachtschip Wil lemsoord naar marine-kazerne Willems oord.

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1