Stads= en Provincienieuws SPORT BUITENLAND jSfNOül! ende pan in de handen heeft En zoo kon ik tot in het oneindige doorgaan. Neen, Henkie, U zult om deze argumen ten misschien lachen en zeggen, bedenk dat een dier redeloos is, maar dan zeg ik U bedenk dat een kind schuldeloos is. En als U dan zeer terecht pleit voor de dieren, breng dan liever den dierenliefhebbers onder het oog, dat zij hun beestjes zóó dresseeren, dat de mensch niet behoeft te wijken voor het dier, maar andersom. Een kat eet ook een vogeltje op en het is m.i. wel een zeldzaamheid, dat een kind een vogel kwaad doet, daarvoor kan een vo gel vliegen. 'Ten slotte Henkie, pleit'voor de dieren zooveel U wilt, maar betitel dan géén kin deren als „losgelaten bende", „ruiten smijters" of „uitgedoste soldaten" daar mede beleeldigt U vele ouderharten en zonder uw dierenhart te beleedigen, wilde ik U maar even zeggen dat een kind ons dierbaarder is als een dier. Leeren wij onze kinderen een hart heb ben, dan is dat gevoelig genoeg voor den evenmensch als voor het dier. Pleit voor de dieren, maar eerst voor de kinderen. Ook zij zijn onschuldig en ver dienen daarom geen minderwaardige naampjes als „lam mirakel", „bende" enz. U zult mij nu «nog tegenspreken dat U slechts het arme vogeltje hebt willen ver dedigen, maar spaar dan voortaan de groot gezins-ouders van uw spot-ironie. Of is het soms schade veel kinderen te hebben of er mede uit wandelen te gaan Dan wensch ik U een zeer lang leven toe, mis schien geniet U dan nog eens het voor recht honden, apen, katten enz. in een auto te zien rijden, terwijl U zelf er achter mag nahollen, met de tong uit den mond. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de lange ruimte (ik kom echter hierop niet terug), verblijf ik in vriendschap voor de dieren, maar in liefde voor de kinde ren... Een Moeder van 6 kleintjes. EENÏGE VRAGEN IN BELANG DER VERBETERING VAN 'T ALGEMEEN Wat er zooal te verbeteren is of in een toestand zou kunnen gebracht worden om Vlissingen als badplaats nog meer vooruit te brengen en ook ten gerieve der inwoners. No. 1. Het Betje Wolffplein eens flink onderhanden te nemen wat de bestrating betreft, zou er kans zijn desnoods dit zoo aan te leggen als de z.g. Ritthemsche Markt en de verhooging om het wachthuis te ver- grooten No. 2. De koienasch rondom het plant soen bij het standbeeld van Frans Naere- bout in zijn geheel te doen verwijderen en dat te bestraten, 's Zomers geeft 't stof in de oogen van de wandelaars, 's winters is het soms een aanzien van een vijver of beek. No. 3. Het onverdragelijke stampen en stooten dat de electrische tram door de Walstraat doet. 'Dit komt m.i. door het altijd eenzijdig rijden. De rails zakken tel kens weg omdat de putten niet met zorg en met geen zoetwaterzand gevuld worden voor de bestrating. Het aangewaaide zand werkt telkens weg en is o-ngeschikt voor de bestrating, waar zulke enorme vrachten over vervoerd worden, dat de huizen schud den en dreunen, de plafonds er zelfs van s'cheuren. Dankend voor de plaatsing blijf ik ver trouwen, dat het moge bijdrage voor ver betering van onze gemeente. EEN ABONNé. VLISSINGEN, 23 FEBRUARI. Watersnood. Ingekomen giften bij den penning meester Vorige opgave ƒ3533.10 Nader ingekomen door tus- schenkomst van den heer Van Hoeflaken Inhoud der bussen bij het op halen van kleeding enz., na aftrek der onkosten148.75 Totaal ƒ3681.85 De collecte te Ter Neuzen heeft ƒ3308 opgebracht. Muziekavond kunstkring „Het Zuiden". Op het concert van den Kunstkring „Het Zuiden", dat Woensdag 2 Maart in het Concertgebouw zal gegeven worden, zullen optreden de dames Julie de Stuers (zang), met liederen van Schubert, Brahms, Dina Appeldoorn etc. en Agnes Johns (piano), met composities van Chopin en B. v. d. Sigtenhorst Meyer. In onze Tijdinghal. Foto's van de nieuwe overstroomingen in de Maasstreek in de nabijheid van Roer mond. Het dorp Ooi staat geheel onder waterDe kerkgangers gaan per boot naar het naburige dorp Herten de kinde ren worden uit de vensters gedragen om in een boot naar veiliger plaatsen te wor den overgebracht. Daarnaast een geruï neerd huis door de vorige overstrooming In angstige overspanning staan de Limbur gers weer bij een hernieuwden aanval van het water, hetwelk nu dreigt te verwoesten hetgeen bij de laatste overstrooming bleef gespaard van de feestelijke herdenking te Leiden van het 70-jarig bestaan van de Vereeniging „Litteris Sacrum" in den Stadsschouwburg te Leiden een beeld van de huldiging van den schrijver, te midden der spelers, o.w. mevr. De Boervan Rijk, die de hoofdrol in „Liefdes Daemon" ver vulde van den bekenden Leidschen hoog leeraar prof. dr. H. Kamerlingh Onnes, Zondag jl. overleden. Alhambra"- theater. C. de Ru ij ter. Maandagavond hebben wij nog even en kele zeer aangename oogenblikken door gebracht in het „Alhambra-Theater". De heer C. de Ruijter, waarover wij in het nummer van Zaterdagavond reeds woorden van onze waardeering schreven, had een zeer groot deel van het program ma voor zijn rekening genomen, daar hij het feit herdacht, dat hij twintig jaar aan de cabaretkunst en het tooneel verbonden is. In dien tijd heeft deze artist zich als zijn groote Vlissingsche broeders Pisuisse en Pierre Leenhouts naam weten te maken. Wij twijfelen niet, dat, indien de heer De Ruijter nog meer buiten de stedelijke grenzen ging, hij nog grootere reputatie zou verwerven. Wij blijven waarheidge- trouw als wij schrijven, dat zijn beschaafde manier van voordragen, zijn leuke mimiek en geestige zetten dit waard zijn. Daarbij komt, dat telkens iets nieuws te brengen in een kleine plaats al zeer lastig is. Iiitus- schen, misschien doet de zich ontwikkelen de badplaats in den drukken tijd vaker een beroep op dezen humorist. Verdienen doet hij het Voor zijn program, dat gedeeltelijk een herhaling van Vrijdagavond, gedeeltelijk nieuw was, hebben wij niets dan lof. „Jij en ik", „Marietje", pittig en uitbeeldend werden die liedjes gezongen. Bijzonder goed was ook de voordracht van zijn imi taties van drie gelukkige echtgenooten. Er waren bloemen van de directie en na tuurlijk veel toejuichingen, die ook wel ge golden zullen hebben voor „meneer, de piano". Baldadigheid. Twee jongens werden door de politie betrapt, toen zij hun baldadigheid zoover doordreven, door z.g.n. ijzeren koppen van het hekwerk rondom een der kerken alhier, daarvan met geweld af te slaan. Toen de politie dit ontdekte, bleek dat de „lieve" knapen ook den kerkmuur hadden beschadigd en zelfs eenige steenen uit het daarvoor gelegen trottoir hadden gebroken. De ouders dezer jongens, welke laatsten bij de nadering der politie een goed heen komen zochten, doch wier namen bekend zijn, werden natuurlijk op de hoogte ge steld van het wangedrag hunner kinderen. Op den Nieuwendijk spuwde een jongen chocolade op den mantel van een passee- rend meisje. De politie wist den jongen op te sporen en zullen nu de ouders de schade hebben te vergoeden door zoonlief aan eens andersmans eigendom toegebracht. Het wordt wel tijd dat ouders hun kin deren eens wijzen op de gevolgen van de soms veel te ver gedreven baldadigheid en hen ernstig vermanen zich daarvan te ont houden. Vechtpartijen. De politie arresteerde op den Nieuwen dijk een man, die betrokken was in een vechtpartij. Natuurlijk was de invloed van alcohol, waaronder de man verkeerde, aan deze vechtpartij niet vreemd. Ook in de Breestraat beslechtte de po litie een vechtpartij, waarbij een der bel hamels, die eenigszins beschonken was, werd aangehouden en ter kalmeering naar het bureau werd gebracht. Een meenings- verschil over het kaartspel was oorzaak van de schermutseling. Beide „vechtjassen" werden, na gekal meerd te zijn, in vrijheid gesteld. Provinciale Zeeuwsche Schoonheids- en Archeologische commissie. Aan het verslag over 1925 van bovenge noemde commissie, uitgebracht aan Ged. Staten van Zeeland ontleenen wij, dat naar aanleiding van een circulaire van den mi nister van binnenlandsche zaken en land bouw, een nieuw artikel 9 aan het huis houdelijk reglement der commissie werd toegevoegd, waarin bepaald wordt, dat bij opheffing der commissie de onder haar be rustende archieven naar de Provinciale grif fie zullen worden overgebracht. Een circulaire van denzelfden minister van 28 Mei 1925, in aansluiting waarop Ged. Staten nogmaals de aandacht der ge meentebesturen op de commissie vestigde, omdat het ging om het behoud van natuur schoon, sorteerde in het afgeloopen jaar voor de commissie nog geenerlei effect. Daarentegen moest de commissie uit de dagbladen vernemen, dat het Staatsbosph- beheer een kapverbod haa doen leggen op een groot aantal boomen langs het kanaal van Sluis naar Brugge en op de wallen, die door het gemeentebestuur van Sluis ten doode waren opgeschreven. Op aesthetisch gebied werd aan Ged. Staten advies uitgebracht op een drietal ingekomen verzoeken om ontheffing terza ke van de verordening tot het weren van inbreuken op natuurschoon door reclame- middelen onder de gemeente Kattendijke, Neuzen en Scherpenisse. Voor het gemeentebestuur van Goes werden 14 aanvragen om vergunning tot verhouw en 27 voor nieuwen aanbouw be handeld. Van de laatste konden 4 alleen worden goedgekeurd, wanneer nader door de commissie gewenschte veranderingen werden aangebracht, terwijl ten aanzien van 2 bouwplannen afkeurend moest wor den geadviseerd. Voor 3 van de verbou wingsplannen werd een verbetering in overweging gegeven. De overige plannen werden goedgekeurd, terwijl van de beide afgekeurde plannen kon één in tweede in stantie slechts voorwaardelijk worden goedgekeurd. Voor het eerst werden ook 6 bouwplan nen voor de gemeente Zoutelande onder zocht, ten aanzien van één werd een af keurend advies versrekt en ten aanzien van een ander werd een geringe wijziging aan de hand gedaan. Het zal het streven der commissie zijn te trachten'te bewerken, dat de "toekomstige bebouwing van dit schil derachtig aan de duinen gelegen dorp zoo veel mogelijk bij den natuurlijken eenvoud der omgeving zal aansluiten. Tegen de plannen voor den bouw van een schoolgebouw te Kruiningen had de commissie geen bezwaar, voor dat voor een woning met postkantoor te Rilland-Bath werden een aantal verbeteringen voorge steld. Ook het gemeentebestuur van Sluis riep de hulp der commissie in ten aanzien van het plan tot verbouwing eener woning, die het, en terecht, „niet passend" vond voor Sluis. In dit uitzonderlijk geval besloot de commissie, in afwijking met den door haar aangenomen regel, niet met aanwijzingen te volstaan, doch werd een concreet plan overgelegd. Een artikel van den heer J. P. Mieras in het „Bouwkundig Weekblad" toont aan hoe ook hier toezicht op de be bouwing van overheidswege geen overbo dige bemoeienis is. Aan de gemeenten Aardenburg, Brou wershaven, Hulst, Sluis en Veere werd ver zocht een monumentenverordening in te stellen, alleen Sluis en Veere voldeden hier aan, doch pleegden nog geen overleg met de commissie inzake het vaststellen der lijst van monumenten. Naar aanleiding van een mededeeling, dat hetgeen over was van het oude kloqster VVateriooswerve onder Aagtekerke zou worden gesloopt, werd een onderzoek in gesteld. Het klooster was op het einde der dertiende eeuw van Noorddijk op Noord- Beveland naar Walcheren overgebracht en was nog in 1560, toen Margriete Borbon abdis was, in wezen in de stormen van denGeuzentijd ging het kort daarop teniet. In den aanvang der 17e eeuw herleefde het en op de puinhoopen van het oude kloos ter werd een buitenplaats opgetrokken naar aanleiding van een steen met spreuk en anno 1626 schijnt het aannemelijk, den herbouw op dat jaar te stellen. In de 18e eeuw geraakte het huis in verval in 1745 blijkt de toren, die in 1717 nog aanwezig was, te ziin afgebroken. Later werd het huis een gewone boerenhofstede. Slechts fragmenten van den ouden staat bleken bij een bezoek nog aanwezig te zijn. Twee kelders met tongewelven (waar van één gespaard is), het onderstuk van bovengenoemden traptoren met zandstee- nen treden, en een laat-Gothische schouw met zandsteenen wanden waren overgeble ven uit den kloostertijd. Uitwendig was hiervan minder te hespeuren. Wel bleek een deel van heihuis in oude moppen op getrokken, doch in zoo zonderling verband, dat de conclusie gewettigd schijnt, dat het hier een herbouw betreft, waarbij gebruik is gemaakt van het oude materiaal. Uit de 17e eeuw dateeren, behalve bovengenoem de steen, een eenvoudig gemetseld steenen gangpoortje beide zijn na de afbraak van het huis naar het museum van het Zeeuwsch Genootschap overgebracht. De commissie liet van het in- en uitwendige eenige foto's nemen, teneinde aldus de herinnering aan het voormalig klooster le vendig te houden. Ook werden gemeld de oemoeiïngen van de commissie ter zake het maken van een doorgang in den zijgevel van de in 1650 ge bouwde Kaai- en Waterpoort te Aarden burg naast den bestaanden hoofddoorgang. Het mocht gelukken het gemeentebestuur te overtuigen van de onwenschelijkheid, in het nieuw te bouwen poortje imitatiepand- steenen blokken.en sluitsteen aan te bren gen, daar het, afgescheiden van het onge oorloofde van het gebruik van namaak- zandsteen aanbeveling verdient, ook door het materiaal te laten uitkomen, dat deze doorgang in later tijd is aangebracht. Ook werd het gemeentebestuur op het hart ge bonden, de oude steen, die vrijkwam, we der te bezigen. Dat dit niet overbodig was, blijkt uit het feit, dat men vroeger een stukgereden hoek van den hoofddoorgang met een geheel andere steensoort heeft bijgewerkt. Aan de gemeente Veere werd aangege ven hoe een huisje aan de K*aai, dat in voorkomende gevallen als cachot wordt ge bruikt en dat een deel van het aspect der Kaai vormt, welke in den laatsten tijd reeds te veel heeft geleden door onoordeelkundige veranderingen, met geringe kosten in be hoorlijken staat zou kunnen worden ge bracht. De raad voteerde het benoodigde bedrag op de begrooting 1926. Bij de afbraak van de Ned. Herv. kerk te Axel werden 8 grafzerken te voorschijn gebracht, waarvan de voornaamste waren, die van de familie van den burgemeester Lammens en die van jhr. F. de Chautraine, diet Broucqsaut, commandant van Axel, overleden 7 September 1661 en diens echt- genoote M. A. E. de Bernuy, overleden 27 Maart 1662. In totaal zijn in 1925 33 aan nir. Bloys van Treslong Prins niet bekende zerken in 12 verschillende gemeenten in het hand exemplaar van zijn werk bijgeschreven. Dit geschiedde ook met het hand-exemplaar van de voorloopige lijst der monumenten van geschiedenis en kunst. Te Aardenburg en Axel heeft de secreta ris de gegevens gecontroleerd, terwijl hij geholpen door den heer J. Kreune, secreta ris der commissie voor Zeeuwsche folklore, oude tegeltableaux in boerenhuizen te Heinkenszand opspoorde. Ten opzichte van de Zeeuwsche molens was 1925 minder ongunstig dan 1924. Ge opperde bezwaren tegen het behoud van den windmolen te St. Laurens bleken ten slotte niet onoverwinnelijk, en de molen zal blijven draaien. De voorzitter nam zit ting in het bestuur der vereeniging „De Hollandsche Molen." Polkahaar en deszelfs gevolgen. Maanlicht doorgiimpte het in nachtrust verzonken tuindorp onder de gemeente M. slechts doorzongen van het gekabbel dei- golfjes van het singelwater, opklaterend tegen de wallen der bolwerken, omringen de deze aloude veste... Een onheilspellend moord moord !- geschrei doorscheurt plotseling de verhe ven nachtelijke séreniteit. Ramen schokken open en beangstigde oogenparen trachten zich in het onzekere manelicht te oriëntee ren. Een spookachtig verschijnsel, vrouw in nachtgewaad, rent gillend, als bezeten, de straten door... Eenige waaghalzige gasten wagen het, na het wegsterven van het angstgegil, om de veiligheid hunne* huizinge prijs te geven voor het dreigende gevaar buiten en gaan op kondschap uit... Het blijkt, dat een waardig dochter Eva's bezweken was voor den aandrang harer mede-zusteren en tegen het uitdruk kelijk verlangen van haren Adam, zich den haartooi den polka-vorm had doen geven. Hij, in hooge mate daarover verbolgen, had van de nachtrust zijner éga willen gebruik maken, haar gansch te kortwieken, te wil len garconneeren. Zij, op haar qui vive, had daarvan tijdig de lucht gekregen en was op het fatale oogenblik.dat de schaar haar onheilspellend werk zou aanvangen, het echtelijke bed ontvlucht met het bovenomschreven resul taat... Wat er verder is gebeurd, verhaalt de historie niet... Een raadsbesluit geschorst Gisteren is afgekondigd het Staatsblad no. 21. Besluit van den lOen Februari jl., tot schorsing van het besluit van den Raad der Gemeente Sas van Gent van 23 Januari 1926, strekkende tot wijziging van het re glement van algemeene politie in de ge meente Sas van Gent, vastgesteld den I4en Juli 1903 en gewijzigd den lOen Maart 1910, den 11 en November 1916, den 26en Maart 1919 en den 29en Augustus 1919. KERK-~ErT SCHOOLNIEUWS Pensioenen in de Herv. Kerk. De pensioenraad der Ned. Herv. Kerk heeft in het „Weekbl. der Ned. Herv. Kerk." bekend gemaakt, dat het aantal predikan ten, dat aan de verplichting tot deelneming Goede eetlust, goede spijsvertering, goed bloed en een goed humeur wor den verkregen door Foster's Maagpiilen te gebruiken. Deze pilletjes helpen de lever, maag en ingewanden door de vloeiing der gal te regelen. Zij wer ken zeer zacht en hebben geen nadee- Üge reactie. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65 in apotheken en drogistzaken. 10 (Ingez. Mededeeling.) aan het pensioenfonds heeft voldaan dooi den eersten temijn der premie te betalen, met inbegrip dergenen die vrijwillig deel nemer zijn geworden, tot dusver 679 be draagt, terwijl nog een honderd postqui- tanties onderweg zijn. Het gezamenlijke bedrag der door hen verschuldigde jaavpremies bedraagt 147.500. Hiervan is bij eersten termijn 64.000 betaald. Daar het ontwerpen van een passend vignet eenigen tijd vordert, zal het nog wel een poosje duren alvorens de polissen ver zonden zullen worden. Dit kan echter niet van invloed zijn op de uit premiebetaling voortvloeiende pensioenrechten. Ger. Kerken. Bedankt voor het beroep naar Brouwershaven door den heer B. Bou- ma, candidaat te Koudum. Bevestiging ds. G. R. Kuyper. In de volle Westerkerk te 's-Gravenhage had gisterenavond de bevestiging plaats van ds. G. R. Kuyper, die van Haarlem gekomen, a.s. Woensdagavond in hetzelfde kerkgebouw zijn intrede zal doen als vierde predikant van de Geref. Kerk te 's-Graven- hage-Oost. Als bevstiger trad op de oudste predikant van de Geref. Kerk van Oost, ds. D. Ring- nalda, die sprak naar aanleiding, van Ef. 4 14 en 15. Na den nieuwen leeraar en de gemeente toegesproken te hebben, ging spreker over tot de bevestiging, waarna de gemeente ds. Kuyper toezong Ps. 20 1. De dienst werd besloten met het zingen van Ps. 86 6. Ger. Gem. Tweetal te Rotterdam ds. G. H. Kersten te Ierseke en ds. A. Verhagen te Middelburg. Op het tweetal te Vlaardingen komt voor ds. A. Verhagen te Middelburg. RECHTSZAKEN Verkeersongelukken. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad heeft geconcludeerd tot verwerping van het beroep van A. G„ meubelmaker te Middelburg, die door de rechtbank al daar was veroordeeld tot 3 maanden hech tenis, omdat hij op 19 Juni 1925 met een auto een autobus links passeerde, te snei naar rechts had uitgehaald na het passee- ren, tengevolge waarvan de autobus in een sloot gereden was. Tevens was hij veroor deeld tot het betalen van 150 schadever goeding aan een der passagiers van den autobus. Het gerechtshof te '^-Gravenhage had het vonnis bevestigd. Uitspraak over acht dagen. De moord te Nederweert. Voor het gerechthof te 's Hertogenbosch stond gisteren in hooger beroep terecht P. H. J. C-, 32 jaar, landbouwer te Neder weert, die door de rechtbank te Roermond is veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf, ter zake dat hij in den nacht van 22 op 23 September jl. te Nederweert P. Verkennis opzettelijk 10 steekwonden heeft toege bracht, tengevolge waarvan deze zoo ern stig verwond werd, dat hij aan verbloeding is overleden. De president vroeg aan bekL waarom hij, na tweemaal aan den rechter-commis- saris een bekentenis te hebben afgelegd, nu daarop terugkomt. Beklaagde beweerde slechts onder dwang bekend te hebben en hield zijn on schuld vol. De advocaat-generaal hield zich aan de bekentenis van beklaagde en concludeerde dat hij als een bezetene in het wild had gestoken. De eisch luidde weder 5 jaar ge vangenisstraf, waarop beklaagde in tranen uitbarstte. MARINE EN LEGER Georganiseerd overleg zeemacht. De Commissie voor Georganiseerd Over leg zeemacht heeft Vrijdag vergaderd. Deze vergadering was bijeengeroepen ter bespreking van voorstellen bij de com missie aanhangig gemaakt door de ver schillende personeelsorganisaties. Een voorstel tot verruiming van de thans vigeerende voorschriften betreffende het verschuiven van de volgende voor uitzen ding van het personeel naar de tropen, ten gevolge van reizen van eenigen duur onder vond bestrijding van de zijde der regee- ringsgemachtigde, op grond van practische en theretische bezwaren door de voor stellers en ook andere leden werd het voorstel verdedigd en eenigszins gewijzigd den minister aanbevolen. Een voorstel om een gratificatie toe te kennen aan onderofficieren-ziekenverple gers, die een bij wettelijke regeling vast gesteld diploma voor ziekenverpleging heb ben behaald, werd met een klein voorbe houd bijna algemeen met instemming be groet, een lid was er principieel tegen, ter wijl een ander, hoewel zich met dit voorstel vereenigende, hieraan meerdere uitbreiding wenschte te zien gegeven. De regeeringsgemachtigde deelde nog mede, dat aan het voorstel geen terugwer kende kracht zou worden gegeven. Nog werd gewezen op een bepaling in de laatste bezoldigingsvoorschriften, waardoor de thans bestaande overgangstoeslag na verblijf in de tropen komt te vervallen, zoo dat personeel dat in Indië gediend heeft ten achter komt te staan bij degenen, die niet zijn uitgezonden, hetgeen ook op den pen sioengrondslag van invloed kan zijn. Het vermiste legervliegtuig. Zondagmorgen is te Katwijk aan Zee het lijk aangespoeld van sergeant Vos, den waarnemer van het vermiste legervliegtuig. Het lijk vertoonde een wond aan het voor hoofd. Kapitein J. C. Inklaar, van het 14e regi ment infanterie te Middelburg, is tot 10 Maart gedetacheerd te Bergen op Zoom, tot het deelnemen aan de vervolgoefenin- gen der Vie infanterie-brigade aldaar. Algemeene vergadering „Ons Beianr i Door de onderofficiersvereenigino I Belang" zal de 23ste algemeene verd ring worden gehouden te Maastricht1 en 10 Juli a.s. nt°P»l De afdeeling Maastricht van die ve ging heeft bereids een regelingscomi in het leven geroepen, teneinde de t kers van deze vergadering een aanlokbh"! programma te kunnen aanbieden. Biljarten. Gisteren werden in het h I tel „Monopole" de wedstrijden omul kampioenschap van Vlissingen voortgez 11 Zij hadden den volgenden uitslagI A. E. Goormachtig 150 punten in I beurten, gemiddeld 4.69, hoogste serie 19 F. van Gessel 94 punten in 31 beurten' gemiddeld 3.04, hoogste serie 14. 1 R. Mulder 150 punten in 27 beurten middeld 5.55, hoogste serie 30J. §nL I 52 punten in 27 beurten, gemiddeld hoogste serie 6. A. E. Goormachtig 150 punten jn 531 beurten, gemiddeld 2.84, hoogste serie 13 I J. Smits 104 punten in 53 beurten, gemuL I deld 2.06, hoogste serie 11. Hedenavond worden gespeeld de par%,, I C. HoornickxPeeman Van GesseU I Haaze en Van GesselPeeman, RADIO-PROGRAMMA. Woensdag 24 Februari. Hilversum, 1050 M. 12.00 en 7.30 Po-1 litieberichten. 5.006.30 Vooravondconcert door het H. D. O.-orkest, o.l.v. Fr. Lup- gens. 6.307.30 Duitsche les, vanwege de afd. Taalcursussen, v. d. H. D. O. Leider: Fred. Fry. Leeraar Hr. Edgar Grün, uit Berlin, Wilmersdorff. 7.45 en 10.00 Persbe richten. 7.359.30 Uitzending van den kerkdienst in de Westerkerk te 's-Graven, hage, alwaar zijn intreerede hoopt te hou den de beroepen predikant ds. R. Kuy per, Geref. predikant, eerder te Haarlem. 9.3510.45 Chr. Radio-avond. Mede werkers de heeren J. A. Berg, cellist van het Utr. Sted. Orkest, A. Diepenveen, begel Programma van het celloconcert, vermoe delijk afgewisseld door eenige zangnum mers, 1. Adagio uit het celloconcert van Haydn, 2.Interniezzo, Lalo. 3. Le Cygne, St. Saëns. 4. Andante, Gottfried Mann. 5. Ta- rantelle, Popper. 6. Gavotte, Popper. 7.A'- lequin, Popper. 8. Hongaarsche Rhapsodie, Popper. Daventry, 1600 M. 10.50 Tijdsein, weerbericht. 11.201.20 Concert door het radiokwartet en solisten (sopraan, bas. viool). 1.202.20 Tijdsein, Orkestconcert. 2.202.50. Lezing en zang van de rotary- club of London. 3.35 Lezing Heroes of fiction, Theckeray's Esmond. 4.20 Tijdsein, causerie. 4.35 Muziek van het Capitolthea- ter. 5.35. Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek 7.13 Tuinpraatje. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerbericht, nieuws. Lezing Life in the old monasteries, The refectory. 7.45 Piano preludes van Rachmaninow. 8.00 Lezing Amongst the Annaks. 8.20 Duetten uit: The tempest, Lohengrin, Boris Godounov en Madame Butterfly. Symphonie-orkest. M, Licette, sopraan, P. Jones, tenor, G. John son, sopraan, W. Widdop, tenor. Daarna scène van „The way of the world" en duet uit „Die Walküre". 10.20 Tijdsein, weerbe richt. 10.5012.20 Dansmuziek van het Savoyhotel. Parijs, Radio-Paris, 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris (piano, viool, cello). 2.05 Nieuws. 5.05 Orkest-concert. 8.50— 10.20 Concert. Orkest en zangsolisten. Auto-, luchtvaart- en sportkroniek. Königswüsterhausen, 1300 M. 7.50 Declamaties. 8.109.20 Kamermuziek. Het Havemannkwartet (2 violen, viola, cello) werken van Schubert. 9.5011.20 Dansmu ziek door de danskapel. Brussel, 262 M. 8.20 Fragmenten van Mignon, opera-comique van Thomas. Na de le acte causerie Un pep .d'humour. 10.20 Nieuws. Mütnster, 410 M. 12.35—1.50 Operet- tenrevue door orkest. 3.20 Kinderuurtje. 4.30 Mignon in de muziek. Orkest en so praanzang. 6.20 Lezing Die Verbreitungs- wege des Krankheits, Erreger. 7.20 Lezing over L. Schückings. 7.40 Voorlezing „Der Gewissenswurm". De VOLKENBONDSRAAD. In het vraagstuk der uitbreiding van liet aantal zetels van den Volkenbondsraad is nog altijd geen overeenstemming verkre gen. De Engelsche bladen o.a. de „Times" houden de zaak al voor afgedaan en bewe ren, dat Polen geen kans op een vasten zetel heeft. Sedert is echter bekend gewor den, dat Japan zich niet verzet tegen de uitbreiding van het aantal vaste zetels en dat Italië van plan is den Poolschen eisch te steunen. Mussolini zou den Poolschen gezant hieromtrent een formeele belofte hebben gedaan. Te Genève hoopt men, dat een compro mis den Volkenbond van een innerlijken twist en blamage naar buiten kan redden. De zaak zoti geregeld kunnen worden, in dien Duitschland (dat tegen uitbreiding der raadszetels is evenals Engeland) genoegen nam met de instelling van een vasten raadszete! voor Spanje, dat zijn niet-per- manenten zetel zou afstaan aan Polen. In dien Duitschland toegeeft, houdt men het te Genève voor mogelijk, dat Duitschland allereerst zijn vasten zetel krijgt 'n den Volkenbondsraad en dat de opneming der andere staten eerst in de herfstzitting van den Volkenbond zal plaats hebben, als Duitschland lid van den Volkenbond is. Op 8 Maart worden in Genève als leider^ der Duitsche delegatie verwacht de rijks kanselier Luther en minister Stresemann Chamberlain zal de Engelsche delegatie leiden, terwijl behalve Briand ook rau' Boncour als Frankrijk's vertegenwoordi gers zullen aanwezig ziin in de zitting waarin Duitschland zijn intrede als lid in den Volkenbond zal doen. Een Duitscher zal tot onder-secretaris-generaal worden benoemd, terwijl nog een aantal Duitschers tot min of meer hooge ambtenaren bij den Volkenbond zullen benoemd worden. EEN PAUSELIJK SCHRIJVEN. De Paus heeft aan kardinaal Gasparri een brief gericht, betreffende de aan staande indiening in het parlement van voorstellen, door de ministerieele commis- sie inzake de kerkeli *&dru'k wordt er in legd, dat het noodza oeen enkele opdracht Stoel, doch verlof kr I nemen, ofschoon men I "an welke beginselen Si «aar men heen Thans, "u bovenf, wet gaan worden, zoo^ schrijven gezegd, en 1 Vil maken omtrJ 'n personen, die minsi onderworpen aan de ij I j.n Vader der Christii rie Paus zich genood dat hij, «et die zakel gaat, geen ander ref macht kan erkennen d maken behalve w.j derhandelingen gevoed eenkomsten getroffen Stoel e" den Paus. I den brief word] Hiemand ter wereld kP gelooven, dat, zonder L L, e,, overeenkomstei nen Opperpriester Ka dit Rome zelf ooit ge{ een nieuw wettelijk re thoüeke Kerk in Italië Want daarover gaat niet over het nemen vr maatregelen, zoo als h wijs in de school of e Van den anderen k nu of in de toekomst t deling, noch eenigerlei tregaan worden, zoolaii dige toestand, waarin P Paus geplaatst zijn, vcj DE DOCHTER VAN IN LEVÉ Eenigen tijd geleden Zjch in een sanatorium de mevrouw v. Tschail vermoed werd, de doch Anastasia was, maar et De „Tag" brengt ech le bericht, dat de betreff waarschijnlijk, Anastati: het Russische keizerspa Het blad verklaart, da iwitsch, de hand in de a: spraak had. De advocaat staat in grootvorst Cyrillys, die L tsaar heeft geproclameel belang bij heeft, dat va niemand meer in leven U ken in gevaar zou kunn Szawitsch slaagde er doelde misleidende bericl ■titeit der vreemdelinge 11 De „Tag" meldt verd sche staat sinds maanc der vreemde dame beta; lingen, die haar voor v bolschewiki doen vree vreemdelinge, haar idej maken. Het blad geeft voorts| verhaal over de redding een Rtissischeh rooden naar Romenië zou gevol broeder van den soldaal vandaar naar Berlijn helT Door hd3r angst om ttl werspannen toestand wel linnig gehouden. Later werd zij uit het jzij was ondergebracht, 0 san een ernstigen vorm v )ok van zware wonden, iarer familie te Jekaterii )en, een schotwond achtt ie gevolgen van een do( lorzaakte schedelbreuk, v hu toe nog niet genezen DE AMNESTIE IN J Naar verluidt verschijn »at het verwachte konii zake amnestie voor de a leden van het onderwijsp tens activisme van besti «estraft. Bij dit besluit z< gien dat de gestraften d ï«n zaak mogen aanvrt lommissie uit Kamerlede Jnet die taak zou worden fcissie zou herstel in ee iwijtschelding van de str lellen. Volgens de „Soir" heeft et hof van appel te Brut mnestiewet voor activiste tan 't gemeene recht woi an het departement van j omen. Dif ontwerp zou ensten van het departen ïrzocht en binnenkort ir en wetsontwerp bij de orden ingediend, lntussc eeds bij den eersten mini 'ekschriften in om Borms j> te ontslaan en evenzoo jj te laten. Nu echter de Hen is gebracht, zal het oalistische zijde wel niet ,mt Borms eerlang vrij. Kinderdood! I^siini is een 23-jarige die puilen, verdacht van dod Jsgeboren kind. Het hooft (enen waren van den ^werd in pakjes op haa] Een dame in de Qysin, 'i' ontving gisterenmo 'Pe, inhoudende schrijfpr [t™ „wordt afgehaald", oppe mee op straat, om te inhield. Vervolgens gil >'«antoor om geld te hal aan bankpapier deed Pe, waarop zij weer 1 Ph e1ülgen «id 'ater de enaald werd deze af ei 50 erin Eerst later henn idat bet geld in de i rinaa'' politie, die er -ortu man te ""den de a weer afgehaald. nn'„ .ee" bedrag van I J.! zat, was hij zeer veP ie 0P8e,iaalde enveloppe bevitwl?" b-eeli "°K 1 if; Het bedrag is al aine W hancf gest ht

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 2