)rt nitlikkö buitenland gemengd nieuws uit draad en lucht advertentien itaal tten 75 a Btten 60 ct abletten 60 roth. en Drogisten ?ez. Mededeeling.) N LEGER Dlaatste onderofficie. rt-ziekenverpleger J dkamer op Rijkswerf sergeant-kon- het wachtschip |e „Van Meerlant" 3 van de „Van Me'er- chip te Vlissingen; ingsma van de „Gek mp" idem S. van 1" naar de „Gelder den Berg van het msoord naar de i. van de Braak van de onderzeedienst, ijoor J. A. Schijf van wachtschip te Wil- einer van het Kon, emskerck" idem C naar het Kon] sergeant-schrijver marine-kazerne te nderzeedienstkazerne. 1 zeedienst -monteur A. Pol 16 ,'hinist F. A. Winkel, F. Overmeer. stoker g 10 April korpo- ;se G. A. jona, kor- machinist-majoor C. korporaal-machinist Februari marinier jodsdiënsTbekommerde. (Blok, Willem I, Ipag. 42>; zeegen van zijn bemoeiingen, E" Saksen tot bruid te krijgen erck" i le 22 an 70 jaren is te Bre- P. J. Geill, gepens. officier in de orde n commandeur in de in Roemenië. )urs van militaire corpsen. Elitaire Kapel zal op gemeentebestuur van aan het groote inter- :ours, dat op 23, 24 dt gehouden en waa'- enomen door militaire verschillende andere teren hebben in hotei ssors Drost en Voor- 800 punten gespeeld, il de heer Drost zijn groene laken getoond serie van 163 punten 101 en 100 punten, jstaties. Hij heeft de in 21 beurten, alzoo van 38. de heer Voordinde, 76 punten gemaakt, 20 beurten slechts 315 - gemiddeld 18.7. Dit is gemiddeldfe, doch aan peler worden hoogere adden vee! belangstel loop nog verschillende gemaakt. ttlljkheld der redactie niet teruggegeven EERESCHULD AAN 4 STOLBERG? factie, n het ingezonden stuk rhoeve, vraag ik nog te in uw veelgelezen het standpunt van den ant, kan ik me heel nijn geachte opponent gevoelt jegens den diens moeder Juliana rA\ toch hebben gewe- zelfs nog meer, de i aan het Protestantis- Zonder hen was het hien nooit tot zulk een 5 dankbaarheid is V. en zijne geloof*- dat -op- tsen plicht ook voor de ders Hebben ook zij rkregen Is het Ka rde, tijdens de, door gestichte Republiek, 1 ik naar het Room-1 ■Brabant en Limburg 1 de Protestantsche I )-Zoom, Breda en I n kruiskerken zijn getuigen van de on katholieke kerk tijdens lur der door de Oran- moeten we eerbied jodsdienstzin van den volgens het Comité, dat Juliana van Stol- teeds voorhield ..he ger te stellen dan het em 12 jaar oud wp- er in toe, dat hij tot isdienst zou overga311' nooie erfenis van Rene n gewinnen. Is dat W ren het tijdelijke? naap moet zoo'n daa en hebben aan de tee godsdienstzin, vindt V. ;m opgevoed aan he Hongarije, een Re"®' :t gunstig om van n te maken. Velen )or het Erasmiaans^ 'erschilligheid) Pj pens dl. III Pag- e in zijn Apologie. >nge jaren weinig «n, Anna„2anffoede'partij fe doen. Filips li &»asL toestemming geven tot zijn „en Luthersche. Haar familie 'Luthersch bleei. Welnu in I Huwelijk met een A, Hflt zi LUtnerscri uicci. v»u..u W2n verzekert Willem aan Filips, dat mets 1560 verz hart j. a)g i nos,re Catholique" (Blok. Wil- I i me 57)- Vlak daarop verklaart hij I H firanvelle, dat hij niet enkel voor den 12 Katholiek is, maar met volle overtui- Iv?r™ dat hij er Anna eveneens toe zou Iv "nven en zoo ze misdeed de plak- Ivaten op haar zou toepassen. (Blok pag. Tegelijk laat hij echter in Saksen zijn Ivertrouwden verklaren, dat hij in 't geheim lï; lutheranisme is toegedaan en Anna de l ite vrijheid zal laten. (Blok pag. 59). 1 vèrt daarop verklaart hij aan Granvelle SU conscientia", dat hij haar nooit .per al huwen, ■a£- o") als ze niet Kath. werd (Blok 1 is02 in 't zelfde jaar woont hij in Saksen Luthersche godsdienstoefeningen bij en t zich in gesprekken als Lutheraan Hor (P- 61). Aan Filips van Hessen laat Ihii weten dat hij eigenlijk niet Kath., maar ILutheraan is (p. 61 en 62). i Op 3 Januari 1561 verzekert hij aan de I ..veering te Brussel, dat hij als Kath. wil leven en sterven (p. 63). In ditzelfde jaar I vaardigt hij in 't Prinsdom Oranje plak katen uit tegen 't Calvinisme en laat hij Ide hoofden er van gevangen nemen, in 't Ihelang van „nostre vraye et anchienne religion", zooals hij Granvelle bericht 1 "Vlak'daarop, in Augustus huwt hij Anna Ivan Saksen en verzekert plechtig, dat Anna Luthersch mag blijven en zijn kin- 1 deren zooveel mogelijk in Luthersche leer, Ide „ware religie" zouden onderwezen worden (pag. 66). I Het wordt zelfs Prof. Blok te machtig, Ijieer V. I Prof. Blok verklaart eerlijk „Hier is J dus dubbelzinnigheid, die zich niet laat goedpraten... Eigenlijk godsdienstig leven Iwas hem in deze jaren... nog ten eenen- Imale vreemd." (p. 62). J Ondertusschen kreeg Willem van Paus Ipius IV een vermanenden brief (Oct. 1561). I In Rome begon men achterdocht te krij- I gen. Op 6 Nov. d.a.v. verklaart Willem aan I den Paus, dat hij de pest der ketterij van rt Calvinisme verafschuwt, en beroept hij I zich op zijn Katholiek geloof, dat hij „al- Itijd beleden had"! (p. 72). I Als in 1563 (11 Maart) Oranje, Egmond I en Hoorne aan Filips schrijven, om verwij- I dering van Granvelle te bepleiten, verklaart I Oranje weer nadrukkelijk, dat ze „goede I onderdanen en „katholieke vasallen" wil- llen blijven van den koning (p. 84). I In 1564 zendt Oranje Pieter van Varick I naar zijn prinsdom, om er „l'anchlenne re ligion" te herstellen (Gachard, Correspon- I dance II, p. 70). I In 1565 geeft de Zwijger aan zijn broer Hendrik, practiseerend Lutheraan, den 1 raad, zich als Katholiek voor te doen, om leen kerkelijke "prebende (kerkelijk inko- Imen) machtig te worden (Groen; Archi- I ves I, 40, 30). I ln 1566 is hij weer protestant „de coeur et par conviction" (Groen Archives II, J p. XVIII). Doch onder zeker vertoon was ■"hij op Paschen met vrouw en kinderen ter I Misse gegaan, om zijn Katholiciteit goed I te doen uitkomen in zijn wantrouwige om geving (Blok, W. d. E. I, p. 132). En in I Mei en Juni verklaart hij weer aan den [Paus, dat hij wilde blijven „heel zija leven I een nederig en gehoorzaam zoon der H. Kerk en van den H. Stoel, en in deze wil, toewijding en gehoorzaamheid volharden" (P- 132). Toch is hij juist in dezen tijd bezig met le propaganda van de Augsburgsche Con- fessie (Lutheranisme), om steun te krijgen I van de Duitsche vorsten in zijn verzet- pogingen (vergelijk R. Fruin Het voor spel van den 80-jarigen oorlog. Verspreide I geschr. dl. I). Tot nu toe had hij, uit vrees en uit min achting (Blok p. 208) de hulp der Calvi nisten afgewezen. Dit verandert nu lang zamerhand, want van de Duitscshe Luthe ranen heeft hij te weinig te hopen. Die blijken niet revolutionnair genoeg. Dan maar naar de Hugenoten, de Calvinisten. Doch, geachte Redactie, tot mijn schrik bemerk ik, dat mijn antwoord wat lang wordt, en er is nog zoo veel. Ik wil eindigen met de vraag Blijkt uit bet voorgaande voldoende de karakter grootheid van den „grooten Zwijger" en I waar is het Geweten van den grooten zoon Dankend voor de plaatsruimte, Ch. SMAGGE. P-S. Eerw. Heer Voorhoeve, Vindt U het nog noodig, dat de heer Van Grol er zich voorspant, of wil onder- geteekende den „doorluchten Zoon" ver- der voor U afmaken Hoogachtend, Ch. SMAGGE. (Op ons verzoek zal de heer H. G. van prol in on§ Zondagsblad de volgende week naders mededeelen van luliana van J otolberg, d.w.z. een zuiver objectieve his- I beschouwing, zonder zich partij te stellen in de kwestie over het al of niet I We"scheliike van een standbeeld. Wij ontvingen nog een schrijven over oit onderwerp, dat wij niet kunnen opne- men, omdat de inzender het niet met vol- len naam onderteekent. Red.) UIT DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. de begrootingscommissie uit den J„ ,a5 ls gisteren het debat begonnen TP£r„„ ^onomisch program der rijks- He., 0 sociaal-democraten verklaar- niét "a ,2c vierka"t tegen. Zij gelooven prnnnm' V tot een verbetering van den de nH-lSCïen t°0stnn(t zal bijdragen. Ook be7u2r ^"nationaIen opperden tal van ring e" gen c'e P'an"en der rijksregee- wnnrHS'lanSi^er dr- Luther nam zelf het grim '1et economisch regeeringspro- overtiiiitH ,Ben' E>e regeering is er van °°genhhk' verklaar<!e hii' dat thans het tingnntitiei, Fekomen. waarop de beias- wijS 1 Principieel dient te worden ge- ln den herfst van het jaar 1923 TVyfoerf voor zangers (Ingez. Mededeeling.) was het doel van onze belastingpolitiek de valuta te beschermen. Thans moet het doel zijn het bedrijfsleven van een anders wis sen ondergang te redden. De Duitsche va luta is beveiligd. Buitenlandsche leeningen stroomen binnen en een groot reinigings proces in het bedrijfsleven heeft, zij het ook ten koste van zware offers, goede vor deringen gemaakt. Tal van economische ongezonde ondernemingen, die zich slechts met kunst en vliegwerk konden staande houden en een blok aan het been van het bedrijfsleven waren, zijn verdwenen. Nu men zich niet langer bezorgd vbehoeft te maken over de stabiliteit der valuta, kan en moet de regeering haar aandacht wij den aan de saneering van het economische leven ten einde handel en industrie in de gelegenheid te stellen zich zoo spoedig mo gelijk te herstellen, is een conciliante be lastingpolitiek en in de eerste plaats een vermindering van den belastingdruk nood zakelijk. BELGIE EN LUXEMBURG. De Belgische en de Luxemburgsche re geeringen zijn het eens geworden over den tekst van het compromis, dat aan het Hof van Arbitrage zal worden voorgelegd, het welk uitspraak zal hebben te doen inzake het geschil betreffende de toepassing van speciale tarieven op producten der Luxem burgsche metaalindustrie op het Belgische spoorwegnet. Ook kwamen beide regee ringen tot overeenstemming om aan den Volkenbondsraad te verzoeken een derden scheidsrechter aan te wijzen, die in het Hof van Arbitrage zitting zal hebben. Een ge meenschappelijke missie is met dit doel naar den secretaris-generaal van den Vol kenbond gezonden. Wat betreft de kwestie der onderteeke- ning van een handelsverdrag hebben beide regeeringen bepaald, op welke wijze het Limburgsche gouvernement zal deelnemen aan de uitwerking van onderhandelingen over toekomstige handelsverdragen. Om drie uur gisterenmiddag was men den brand op het stoomschip „Boeton" nog steeds niet meester. Drie ruimen zijin door het vuur aangetast. Een gedeelte van .de lading, bestaande uit tabak, olie en an dere handelsgoederen, is vernietigd. Tien ton buskruit konden echter, na bevochtigd te zijn, aan wal worden gebracht. De lading tabak had een waarde van circa een half millioen gulden. Nader wordt nog gemeld dat het vuur ook ruim 3 heeft aangetast. In den laatsten tijd is herhaaldelijk ingebroken in de kajuiten van in de Leuve- haven te Rotterdam liggende sleepbooten en lichterschepen. De politie, die naar de da ders een onderzoek instelde, wist dezer da gen aan te houden den 36-jarigen machi nist de B. Deze was in het bezit van een gestolen stoomfluit, afkomstig van „De Hollandsch Diep". Hij bood de fluit aan opkoopers te koop aan en bij zijn aanhou ding zeide hij, het ding van twee hem sechts van aanzien bekende jongens ge kregen te hebben. In verband met zijin ver klaringen heeft men daarna in een loge ment aan de Oppert aangehouden een los- werkman en een schippersknecht. Dit twee tal bleek een heele reeks inbraken aan boord van sleepbooten, ook langs de Maas op z'n geweten te hebben. Ze werden des wege in verzekerde bewaring gesteld. Ter zake van heling werd in dat zelfde loge ment nog gearresteerd een 51-jarige kleer maker, die de gestolen goederen geregeld van de jongens kocht. Toen de dienstbode van den heer Van D. aan den Binnenweg te Rotterdam het electrische licht zou opdraaien, wilde dit niet branden en toen zij een onderzoek naar de oorzaak instelde, kwam zij tot de ont dekking, dat uit den winkel, die in het be nedengedeelte is gevestigd, dikke rookwol ken naar boven kwamen. Zij waarschuwde haar patroon, die op zijn beurt de brand weer waarschuwde. Spoedig was de brand weer ter plaatse en onverwijld werd met twee slangen op de waterleiding met de blussching van den brand begonnen. Daar men door den verstikkenden rook den winkel niet kon binnengaan en zoodoende geen onderozek naar den brandhaard instel len, werd nog een spuit met ééa slang op de waterleiding in werking gesteld. Bo vendien werd een stoombrandspuit in re serve gehouden. Bij een onderzoek bleek de brand in hoofdzaak te woeden in een vak aan de>n zijwand, dat gevuld was met vitragestof- fen. Spoedig was daarop de brand, zij het dan ten koste van groote waterschade aan de goederen in den winkel gebluscht. Naar aanleiding van den diefstal in het hulppostkantoor aan de Biltstraat te Utrecht wordt gemeld, dat door de re cherche te Rotterdam reeds beslag is ge legd op een aantal postzegels die aldaar door een Duitsch sprekend persoon zijn verkocht. Aan de hand' van het door de Utrechtsche recherche ingesteld onderzoek is het niet onwaarschijnlijk dat men te doen heeft met denzelfden persoon die onlangs in het postkantoor te Zeist en in de Zeis ter machinefabriek zich aan inbraak heeft schuldig gemaakt. Een twee en een halfjarig kind had op de derde verdieping van een pand aan de Brielschelaan te Rotterdam in de ach terkamer der ouderlijke wotning het raam weten open te schuiven. Het is daar uit ge vallen en op een plaatsje terecht gekomen. Men bracht het naar het groote ziekenhuis over. Daar kon men echter geen letsel constateeren, zoodat de kleine weder naar het ouderlijk huis is getransporteerd. Gisterenmoren is een 24-jarige vrouw in haar woning aan de De la Reystraat te te Rotterdam dood aangetroffen zij was gestorven aan gasverstikking. De politie heeft de zaak in onderzoek. De man, de 28-jarige bankwerker A. v. A., is in bewaring gesteld. In het gezin van v. ïA. kwam den laatsten tijd nogal eens ruzie voor. Ook Donderdagavond laat was er oneenigheid. Den volgenden morgen be weerde de man aanvankelijk niet te weten, waar zijn vrouw was. Toen zij later dood in de keuken gevonden werd, schrok hij hevig. De politie onderzocht nog, in hoe verre de man aansprakelijk gesteld kan worden voor haar dood. Aan boord van het stoomschip „Lou don" van de Kon. Paketvaart Maatschappij met bestemming naar Bandjermassin, had een ontploffing plaats in den compressor. Het schip keerde naar Soerabaja terug. De vierde machinist is zeer ernstig ge wond. Bij de directie van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij te Amsterdam is, naar het Haagsche Aneta-kantoor bij na vraag vernam, het volgende telegram ont vangen „Motorschip Loudon bij vertrek Soerabaja explosie machinekamer. Schade niet belangrijk. 4e machinist Kampherbeek uit Delfzijl niet ernstig gewond aan achter hoofd." Gisterenavond is een 5-jarig knaapje te Rotterdam, bij het oversteken van de Vuchtstraat tegen een vrachtauto opgeloo- pen. Met eenige gebroken ribben en een hoofdwonde is het kind in het ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging opgeno men. Na het eten van gebakken lever zijn te Liessel alle leden van een gezin on gesteld geworden. Het vleesch was in As ten gekocht, waar bij twee slagers in de buurtschap Leensel een onderzoek is inge steld. Zij bleken het vleesch van twee jon ge varkens, die na het sterven geslacht wa ren in voorraad te hebben. Gisterenmor gen had op de Zandvoortsche laan nabij de brug over de Leidsche vaart onder de ge meente Heemstede een ernstige botsing plaats tusschen een luxe-auto uit Aerden- hout en een mestkar. De botsing was het gevolg van de groote snelheid van de luxe auto, die niet spoedig'kon stoppen en door de gladheid van den weg kwam te slippen. De auto botste eerst tegen de mestkar en tegen het paard, dat neerviel, en vervol gens tegen een boom. Toen de wagen tot stilstand kwam, hing de chauffeur bewuste loos uit de auto. Hij werd met ernstige schedelbreuk naar het Groote gasthuis "te Haarlem vervoerd. De auto is totaal ver nield. Het paard zal worden afgemaakt. Den laatsten tijd worden herhaalde lijk aangiften gedaan dat uit loodsen aan het Maasstation te Rotterdam goederen gestolen worden. Doordat het gestolene in den regel bestaat uit zware balen, blijkt wel dat de dieven rustig hun slag kunnen slaan. Het is gebleken, dat een oude main 's nachts wacht houdt over de opgeslagen goederen. Waarschijnlijk komen de daders met een bootje over de rivier en slaan ze hun slag in de loodsen, als de oude man zijn aandacht tot een ander gedeelte van het terrein bepaalt. Indertijd waakten daar drie bewakers van een nachtveiligi.ngs- dienst, maar toen de Nederlandsche spoor wegen van deze onderneming schadeloos stelling eischten voor wat gedurende den waakdienst gestolen werd, is de bewaking van thans ingesteld. Dat deze maatregel niet voldoende kan worden geacht, blijkt wel uit de vele diefstallen, die de laatste wekein in de loodsen worden gepleegd. Een landbouwer te Feuchy (Frank rijk) reed per auto naar zijn huis, in ge zelschap van zijn vrouw en vier kinderen, toe>n hij bij Buissv-Baralle een overweg moest passeeren. Hij vond de slagboomen geopend en reed dwars over de spoorlijn. Op hetzelfde oogenblik kwam er een trein uit de richting van Atrecht aanstoomen. De auto werd in de flank aangereden en een 80-tal meters meegesleurd. Uit de overblijfselen van de carosserie haalde men de vier kinderen ongedeerd te voorschijn. De landbouwer en zijn vrouw echter, die vóór in den wagen zaten, had den opgehouden te leven. Het hof van gezworenen te Melutn heeft den jeugdigen moordenaar André Hamard ter dood veroordeeld. Gelijk be kend werd' hij beschuldigd van roofmoord. Hij vermoordde een rijke dame en nam daarop de vlucht met ruim 1 millioen francs aan bankbiljetten, welk bedrag hij er in 14 dagen wist door te brengen. Een mass a-m oordenaar. In de Galicische stad Nowosoncz is een massa-moordenaar Ruczuk gearresteerd. Men beschuldigt hem van niet minder dan 53 moorden. De meeste slachtoffers waren vrouwen, die hij op gruwzame wijze mar telde, langzaam doodde en daarna de lij ken in stukken sneed. Ook bracht hij vele kinderen op die wijze om het leven. Tot zijn slachtoffer behoort ook een priester, Majeski, die hij na berooving langzaam doodmartelde. De onmensch heeft al zijn misdaden bekend. Gisterenoehtend bij den aanvang van het werk in een cementfabriek te Fos-sur- Mer, kwam men tot de ontdekking, dat de brandkast uit het kantoor gestolen was. De kast, die 200 K.G. weegt, bevatte 50.000 franc voor uitbetaling van loonen, voor 4000 franc aan juweelen en voor 140.000 franc aan effecten en aandeelen van den directeur. De dieven moeten door een ven ster binnengekomen zijn en zijn zoo voor zichtig te werk gegaan, dat noch de direc teur en de onder-diréeteur of hun gezin nen, die in het gebouw wonen, noch de chemicus, die op de benedenverdieping sliep, iets gehoord hebben. De chemicus ontdekte echter bij zijin opstaan, dat de dieven hem uit voorzorg in zijn kamer hadden opgesloten. Men vermoedt, dat de inbrekers de brandkast weggevoerd hebben met een motorboot, die niet ver van de fabriek moet hébben gelegein. BEROOVING. AMSTERDAM (V. D.) De zesde Kamer der rechtbank zette heden voort de op 12 Februari j.l. geschorste zaak tegen P. Brakkee, die tezamen met anderen in 1918 en 1919 in een perceel in de Lutmastraat verschillende personen beroofde. Nadat hij de slachtoffers in staat van bewusteloos heid had gebracht door in hun dranken atropine sulphaat te doen, met het oog merk den diefstal te vergemakkelijken. De officier van justitie ging mede met de conclusie der deskundigen, dat bekl. toe rekenbaar is en simuleert en eischte 4 jaar gevangenisstraf. VERDRONKEN. UTRECHT (V. D.) Gisterennamiddag geraakte een 5-jarig knaapje al spelende 'in de Nieuwe Gracht. Een politieagent sprong gekleed te water, dook verscheidene malen, doch zonder resultaat EEN ERNSTIG AUTO-ONGELUK. STADSKANAAL (V. D.) Een auto van den heer Drenth uit Emmer-Compas is te water gereden. De heer Drenth werd ge red. Zijn echtgenoote en de heer Kuipers verdronken. DE MAAS WEER WASSEND. ROERMOND (V. D.) De' Maas is de laatste 24 uur 1.80 M. gewassen, ln de Weerd en Ooi is gisterenavond het vee in veiligheid gebracht. De laagst gelegen woningen zijn ontruimd. HOOGWATER IN HET BUITENLAND. KEULEN. (V.D.) De Rijn en de zijrivie ren wassen weer. Een gedeelte van Trier staat reeds onder water, terwijl ook het Saargebied weer overstroomd wordt. VENLO (V. D.) De Maas is de laatste 24 uur 1.21 M. gewassen. De havenkade te Venlo staat onder water. Er is evenwel nog geen reden tot ongerustheid. MAASTRICHT (V. D.) De Maas is ge durende 24 uur 40 c.M. gewassen. De stand was heden 45.32 M, boven N.A.P. EEN WOESTAARD. OSS (V. D.) Gisterenmorgen werd door de marechaussee uit Geffen geboeid naar Den Bosch overgebracht de landbouwer J. de H. uit Geffen. Naar aanleiding ven een kleinigheid had hij zijn 16-jarigen zoon dermate mishandeld, dat de jongen ineen zeeg en langen tijd bewusteloos bleef. De woesteling, in de meening dat hij zijn zoon genoeg gegeven had, vloog daarop zijn vrouw aan, zeggende ook haar te zullen vermoorden. Toegeschoten buren wisten beide sltchtoffers in veiligheid te stellen. EEN BROEDERTWIST. ROERMOND (V. D.) Gisterenavond te gen 9 uur had in de Schoolstraat alhier een ernstige broedertwist plaats, met het nood lottig gevolg dat zekere F. Scheffers zijn broeder J. 3 diepe messteken toebracht, welke het slachtoffer vermoedelijk het le ven zullen kosten. De politie heeft den dader gearresteerd. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis vervoerd. Nadere bijzonder heden ontbreken nog. DIEFSTAL E^TGEWELDPLEGING. OSS (V. D.) Als verdacht van diefstal met geweldpleging op een ruim 60-jarige vrouw, gepleegd in den nacht van jl. Zon dag te Heesch, is zekere H. v. d. B., af komstig uit Heeschevinkel door de mare chaussee uit Geffen geboeid naar de ge vangenis te Den Bosch overgebracht. DE FRANSCHE OORLOGSSCHULDEN AAN AMERIKA. PARIJS (V. D.) Naar verluidt zijn er groote moeilijkheden gerezen. Te Wash ington hebben Amerikaansche autoriteiten de Fransche voorstellen tot regeling van de oorlogsschulden verworpen. De Ame- kanen houden nog steeds vast aan de voorstellen die reeds aan Caillaux gedaan zijn. SCHIPBREUKELINGEN GERED. TOKIO. (V.D.) Het stoomschip „Java Arraw" deelt draadloos mede, dat het 13 leden van de bemanning van het Japansche stoomschip „Teishin Maru", die reeds een maand lang hulpeloos ronddreven, op 1400 K.M. N.O. van Yokohama heeft opgepikt. Een 19-tal andere leden van deze beman ning worden als verloren beschouwd. EEN KAMERLID AANGEVALLEN. TOULOUSE. (V.D.) Renaudel, de socia listische leider werd alhier door een menig te aangevallen, die hem verweet zijn ver kiezingsbelofte niet te zijn nagekomen. De politie moest hem in- bescherming nemen. BEURS VAN AMSTERDAM Overzicht van 20 Februari, 12 uur. Op de beurs werd slechts aan enkele specialiteiten eenige aandacht besteed. Rubberwaarden hadden een kalm verloop, doch Amsterdam rubbers zorgden voor eenige afwisseling. In tabakken gi.ng wei nig om en deze waren zoo goed als onver anderd. Op de afdeeling voor Nederland sche industrieelen vormdo zich een hoek in gewone aandeelen Jurgens, die weer boven 160 kwamen. Van aandeelen handelsven nootschappen waren het de preferente aandeelen Banda, die nogal wat beweging veroorzaakten en zich op een verhoogd niveau stelden. Suikerfondsen waren prijs houdend, doch slechts met geringe affaire. De oliemarkt was stil en weinig veranderd. Onder de Yankeewaarden waren intercon tinentale rubbers gevraagd. Ook in marine waarden ging iets om op de prijzen van gisteren. Prolongatie 1% STOOMVAARTLIJNEN „Rotterdam" Neew-York naar de Midd. Zee, 19 Feb. te Agiers „Veendam" 17 Feb. van New-York naar West-I ndië „Dinteldijk" Vancouver naar Liverpool en Rotterdam, 1-8 Feb. (4.30 vm.) 1215 mijl W. van Valentia „Noorderdijk" Rotterdam naar Vancouver, 19 Feb. van Antwerpen „Bilderdijk" 18 Feb. van Rotterdam te Baltimore „Moerdijk" Seattle naar Rotterdam, 18 Feb. te Glasgow „Grootendijk" 17 Feb. van Rotterdam te Seattle „IJsseldijk" (uitr.) pass. 18 Feb. Gibraltar „Toba" (uitr.) 18 Feb. te Dar es Salaam „Djocja" (uitreis) 18 Feb. (7.50 nm.) 30 mijl ZO. van Niton „Springfontein" (thuisreis) 18 Feb. te De- lagoabaai „Aagtekerk" (uitreis) 19 Feb. te Genua „Almkerk" (thuisreis) pass. 19 Feb. Perim „Orania" (uitrei) pass. 19 Feb. Ouessant „Zeelandia" (uitr.) 18 Feb. v. Pernambuco „Maasland" 17 Febr. van Rosario naar Rot terdam „Alkmaar" 19 Feb. van Iquique te Am sterdam „Medan" 18 Feb. van. Batavia te New- York „Tjilatjap" Batavia naar Amsterdam, 19 Feb. te Suez. „Siantar" New-York naar Java, 18 Feb. v. Sabang „Bondowoso" 17 Feb. van Calcutta te Me dan „Menado" 19 Feb. v. Rotterdam te Batavia „Indrapoera" (uitreis) 19 Feb. van Mar seille „Kertosono" (thuisreis) pass. 18 Feb. Gi braltar „Samarinda" (thuisr.) 18 Feb. v. Port Said „Kawi" (thuisr.) wordt heden te Rotter dam verwacht „Celebes" (uitr.) 19 Feb. van Amsterdam „Koningin der Nederlanden" (uitreis) 18 Feb. van Colombo „Prinses Juliana" (uitreis) 18 Feb. van Southampton „Soemba" (thuisr.) pass. 19 Feb. Suez MARKTBERICHTEN Vlissingen, 20 Februari 1926. Op de gisteren gehouden groente- en fruitveiling werden de volgende prijzen be steed Goudreinetten 21 a 26 ct. ermgaard 20 a 25 ct. grauwzoet 16 a 18 ct. pipping 8 a 12 ct. bruineboonen 15 a 16 ct. schorseneeren 11 a 12 ct. uien 5 a 6 ct. oude spinazie 28 ct. koolrapen 2/2 a 3 ct. spruiten 8 a 30 ct. kroten 2/2 a 5 ct. wijnpeen 2 a 4 ct. kleine peen 3l/2 a 7 ct. witlof 11 a 20 ct„ alles per K.G. kipeieren 6 Oa 62 ct. per 10 stuks boere- kool /2 a 4/2 ct. roode kool 4 a 14 ct. savoye kool 1 a 10 ct., alles per stuk sel derie 6!/2 a 16 ct. prei 5/2 a 10/2 ct. rabarber 9 a 10 ct. rapen 2/2 a 4 ct„ alles per bos veldsla 28 a 54 ct. postelein (Fransche) 46 a 53 ct., beiden per mand. Middelburg, 20 Februari 1926. Op de gisteren gehouden veiling werden de volgende prijzen besteed Kroten 5 a 7 ct. spruiten 18 a 22 ct. lof 25 ct. uien 6 ct. peen 6 ct. spinazie 30 a 35 ct. zoete bellefleur 18 ct. goud reinetten (le soort) 24 a 27 ct. idem (2e soort) 14 ct. kleiperen 45 ct., alles per K.G. veldsla 25 a 53 ct. boerekool 34 ct., beide per mandje prei 3 a 11 ct. savoye kool 3 a 10 ct. veldsla 5 a 10 ct. y resp. per bos en per stuk. APOTHEEK GEOPEND Zondag 21 Februari is de apotheek geopend van den heer A. J. VAN OCKEN- BURG, Kleine Markt. WISSELKOERSEN Noteering vaM heden, 20 Februari 1926, des midd. 12 uur (niet-officieel) Chèque-koersen. Koopen en verkoopen. New-York 2.49f 2.49% Londen 12.14—/ 12.14% Berlijn 59.42— 59.44; Brussel 11.3411.35; Parijs 8.90—/ 8.92. Bankpapier. Dollars 2.48—2.49!/2 Ponden 12.12 12.14% Marken 59.39—/ 59.46; Belgische Francs 11.3411.37 Fran sche Francs 8.929.10. WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 21 Fe bruari Matige tot krachtige Zuid-Weste lijke wind. Zwaar bewolkt tot betrokken. Waarschijnlijk regen. Weinig verandering in temperatuur. Licht op voor Auto's en Fietsen Februari uur Zondag 21 5.51 Maandag 22 5.53 Hoogwater te Vlissingen Februari Zondag 21 Maandag 22 v.m. n.m. 8.14 9.05 9.42 10.25 AGENDA van Publieke Vermakelijkheden* Openbare Uitvoeringen, Vergaderingen enz. Hotel Monopole. Zaterdag en Zondag Café-chantant, 8 uur. Matinée Zondag van 122 en van 46.30 uur. Zondag 21 Februari. Afternoon-tea-con- cert, Hotel Noordzeeboulevard van 3.305.30 uur. Woensdag 24 Februari. Openbare ver gadering anti-rev. kiesvereeniging, Te huis voor Militairen, 8 uur. Donderdag 25 Februari. Lezing afdee ling Vlissingen „Patrimonium", Mili tair Tehuis, 8 uur. Tot onze diepe droefheid overleed na een langdurig lijden, te Amsterdam, onze geliefde Dochter, Zuster, Behuwdzuster en Tante, Mevrouw PIETERNELLA JOSEPHINA MARIA |ANNET, geboren Wielix, in den leeftijd van 39 jaren. Vlissingen A, WIELIX. J. C. WIELIX— Muller. Hoek van Holland: C. M. M. WIELIX— Bruin. N.A. BRUIN en Kind Amsterdam C. R. H. WIELIX en Verloofde. Vlissingen, 5 Februari 1926 Verk. Quakkelaarstr. 14. Wegens omstandigheden eerst heden geplaatst.

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 7