RT Miinhardt's Hoofdpijntabletten SB Pnj5 60ct. Bij Apoth en Drogisten. (Ingez. Mededeeling.) radio-programma. BUITENLAND GEMENGD NIEUWS beurs van amsterdam UIT DRAAD EN LUCHT donker plekje, en komt, vrees ik dat duur van het reer een jaar gele- )fde een radiotoe- is ik nagenoeg de aar sinds dat jaar de radio-antennes jk gevolg daarvan het alleen anten- leider, of als dak- el ij ks dient deden dan was het nog estoelen uit den liet beweren, maar elangrijk vermeer- >ver denk er maar maar dat zal ik n. ipitre terug te ko- avond is voor mij voor velen mijner helse he kwelling avond is letterlijk vergenereerd en 't gegund geweest Geen twee maten buitengewoon mooi beroemde bariton gneerd door alier- :n, de muziek werd ;ereten en het koor ?n gegil en gefluit :eurs van een tram nbestuurder aan 't 't gehoor te bren- n was en de tram gij denkt dat ik verkei ijk nog veel zou het talent van moeten hebben om idee te geven van in de mistige, drui- peelde een drama ;chien de slag aan ïl bij waren. Het h een complot van d gevormd, met het n 't water, maar in :n. n dien avond zoo :ooveel avonden er li n gen schijnen een i van de plaag- of inige gewetenlooze ig oud en zwak en een kerkuitzending ivond een oase zijn gelijksche bezighe- verknoeid werd en aanstaat een preek wandelen en gij zijt >ok uw medemensch w lampen en accu's issingsch Dagblad envriend moord en aan zijn staart en n wordt getrokken, altijd afkeerig van mensch te treiteren dor zijn stier, lezeres, ik verzoek (ewetenlooze spelen an schuldig zijt en of kennis hebt, die apt, dat hij door oestel oorlogje wil n. zeg hem dan be- loen en wijs hem op oze daarvan want landag zou ik bijna de bedreiging uit te log op beloofde te >r een vijf- of zes- en dan ook eens llesbehalve liefelijke hart van vele men- c U dringend vraag ?gen dat iemand op et te vergallen ge ntleman en als een enshuis, maar ook beleefd dankend die U mij, naar ik villen toestaan, ver- ■n Radio-amateur. •postzegels. og eenmaal van uw i mee te deelen het dezer stede, rkocht 4428 post- lostzegels a 11 cent, ]/2 cent, totaal voor de verkoop der wel- op 567. Er is dus vooruitgang, waar- jken dank betuigen, mheid aan om open- spreken aan den di- cantoor, den heer J jn groote hulpvaar- nedewerking. /oor de plaatsing, Plaatselijk Comité. ^stieren in het hotel den volgenden uit- :n in 31 beurten, ge- te serie 19 A. J- 30 beurten, geniid- e 23. unten in 31 beurten, ite serve 30 A. J 30 beurten, gemid- e 30. unten in 25 beurten, serie 19 C. Hoor- beurten, gemiddeld n de volgende paf- rPeeman Haaze GoormachtigHoor- bekende biljart-kam- te Utrecht een Belgischen kaïn- was aanvankelijk was weldra ver vooruit- werd door Dom- beurten, met een een hoogste serie i 44 beurten 742 gemiddelde van van 87. eeft len ijd miering partner ten 45 een stillen spoedig de ergste hoofdpijn B Woensdag 17 Februari. Hilversum, 1050 M. 12.00 en 7.30 Po- wlnrhten. 5.006.30 Vooravondcon- door het H.D.O.-orkest, onder leiding Fr Lupgens. 6.30—7.30 Proefles in de 'rwtsclie taal. 7.45 en 10.00 Persberich- ,„810 Christel, radio-avond. Uitzending een samenkomst in de Luthersche Herk te Deventer. Programma 7.45 Orgel- en vioolsolo door de heeren A. Mooij Z ell A. Mooij Jr. 8.00 Opening der sa menkomst. Zingen Psalm 43 3 en 4. Le- fen medeelte H. S. Gebed. Openingswoord. I 5 Ds C. van der Zaal, Chr. Geref.' pre- rfilnnt te Deventer, over „De kloppende Heiland" Zingen Psalm 95 4, 2a en 3b. «45 De heer P. C. Tijssen, Evangelist, Voorganger der Ned. Herv. Evangelisatie te Deventer. Onderwerp „De onmisbare Heiland". Zingen Gez. 130:6 en 7. 9.15 Ds I P. van Heest, Evang. Luthersch pre dikant te Deventer. Onderwerp „De over winnende Heiland". Zingen Luthersch ge- nn<r 133 4 en 6, Dankgebed. 9.45 Orgel spel 9.55 Sluiting. Daventry, 1600 M. 10.50 Tijdsein, weerbericht. 11.20—1.20 Het radiokwartet en solisten (sopraan, bariton, piano.) 1.20 Kerkdienst. Orgelconcert en preek. 2.00 Orgelconcert. 3.35 Lezing „Heroes of fic tion-Dickens' Pickwick". 4.20 Tijdsein, causerie „Out of doors". 4.35 Muziek van het Capitoltheater. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 7.13 Tuinpraatje. 7.20 Tijd sein Big Ben, weerbericht, nieuws. Lezing The Triumph of beauty". 7.45 Pianosona tes van Beethoven. 8.00 Lezing „Assyrian Christians". 8.20 Pianoconcert. Chopin's pianoconcert in E-mol op. 11. Stanislaw Niedzielski, pianist. Het Symphony-orkest. 8.50 Variété De Serenaders mandolineband R. Percy, humorist. 9.20 Werken, van Ed ward German door het orkest, gedirigeerd door den componist, 9.50 H. Williams en koor. 10.05 Orkestconcert. 10.20 Tijdsein, weerbericht. 10.50 Wireless charades van P. H. Shaw. 11.2012.20 Dansmuziek van het Savoyhotel. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris (piano, viool, cello.) 2,05 Nieuws. 5.05 Orkestconcert. 8.50 10.20 Orkestconcert. Königswiisterhausen, 1300 M. 7.50 Kamermuziek (viool, viola, contra bas, fluit, clarinet, hoorn, fagot, piano) F. Soot, tenor. Werken van Beethoven en Spohr. 9.50—11.20 Dansmuziek. Brussel, 262 M. 8:20 Fragmenten van „Aida", opera van Verdi. Na de le acte lezing„La protection des sites et des forêts"." 10.20 Nieuws. Miinster, 410 M. 12.35—1.50 Operet temuziek. 3.20 Kindervertellingen. 5.10 Voorlezing uit Fasching, van Hauptmann. 7.50 Gedichten en orkestconcert. DE permanente volkenbondsraad In de kwestie van de permanente Vol- kenbondsraadzetels trekt een bericht uit Berlijn de aandacht, waarin o.m. wordt ge zegd Indien voor de toetreding van Duitsch- land tot den Volkenbo-nd én voor zijn op- I reming als permanent lid van den Raad mocht worden besloten het aantal zetels van den Raad uit te breiden, dan ziet de rijksregeering zich tegenover een nieuwen I toestand geplaatst en zal zij zich dus dan I hare verdere handelingen moeten voorbe- houden eventueel zal zij het verzoek om toetreding terugtrekken. We zouden hier dus te doen hebben met t een Duitsch dreigement, dat evenwel geen officieel karakter draagt, en misschien wel is gelanceerd om invloed uit te oefenen, bij de besprekingen tusschen de kanselarij en, die vóór den 8en Maart, datum waarop de Volkenbondsraad weer bijeenkomt, on getwijfeld plaats zullen vinden. Van Du:t- sche zijde zet men natuurlijk alles op ha ten en snaren om uitbreiding van het aan tal permanente Raadszetels ten behoeve van Polen, België etc. te voorkomen, en daarom valt ';i)k slechts een zeer oetrek- I kelijke waarde *oe te kennen aan een be- i richt van de „Voss. Zeitung", waarin mel- Iding wordt gemaakt van een actie dei Scandinavische landen, ouder leiding van 1 Zweden tegen vermeerdering van her aan- I lal zetels in den Raad van dt.i V ke.nbond, I een actie waarbij Nederland zich eveneens I zou hebben aangesloten. Het berich neemt laan het slot een wending, die plaats geeft Ivoor het ver-noeden, dai de veronaerstel- 1 -Mg omtrent de aansluiting van Nederland I "ij deze actie uitsluitend gegrond is op een i f'iswending uit een artikel in een Necer- 'andsch blad, wat echter niet verder ie controleeren is. In ingelichte kringen te Berlijn biijKt nen ie opvatting toegedaan, dat de beslissing Bonden ligt. Het zal dus niet aan pogni- I gen ontbreken, om op de houding van En geland in voor Duitschland gunstigen zin I '"vloed uit te oefenen. De diplomatieke medewerker van de ",uaily Herald" merkt intusschen op, dat er nans ongetwijfeld in hooge kringen te onden meer neiging bestaat dan een week geleden, om aan Polen en Spanje Ihn !fxZete,s 'n den Raad van den Volken bond te verschaffen. 19; 5Jrdnel<kig blijft het gerucht loopen dat I rik s*en Chamberlain, terwijl hij te Pa- IJ *as' 'n den een of anderen vorm een i o segging van Quinones de Leon, den Ion*»,?? J1 §ezant, heeft gedaan. En zijn I an*woord in het Lagerhuis ver- I stellig kleur aan dit vermoeden. rusland en de volkenbond. i eesknHS^erii!1 jieeH aan Sir Eric Drummond iswaor de Sovjet-regeering wel- l0nmiddeS0Kd zou z$n ^gaan met de maar nrvv bijeenroeping der conferentie, SW uitstel der bijeenkomst goed- I l- ue Sovjet-regeering blijft op haar standpunt staan, dat voorwaarde voor de deelneming der Sovjet-Unie aan de confe rentie is, dat deze conferentie buiten Zwit- scrsch grondgebied wordt bijeengeroepen, in een land, waarmede de Sovjet-regeering in normale diplomatieke betrekkingen staat. Volgens deze officieele mededeeling ver langt de So-vjet-regeering van Zwitserland de betuiging van het oprechte en ondub belzinnige leedwezen over den moord van Worofski en als manifestatie van dit 'eed- wezen het toestaan van een geldelijke schadeloosstelling aan de dochter van den vermoorde. de strijd in marokko. In Marokko ziet het er voor de Fran- schen weer minder goed uit. Onder be dreiging van een krachtig offensief der Riffi, hetwelk elk oogenblik tegelijkertijd op verschillende fronten kan aanvangen, hebben de Franschen Biban, ten Noorden van Fez, opgegeven. Biban was strategisch een zeer belangrijk punt en is bijna voort durend het tooneel van den strijd geweest. Verscheidene malen werd Biban door de Franschen verloren en herwonnen. Abd el Krim profiteert van de voortdu rende regens. Riffi en Djebala's maken toebereidingen om de stammen, die zich in de Westelijke zóne aan Spanje hebben onderworpen en waarschijnlijk ook de Spaansche troepen aan te vallen. Alles wijst op een spoedige hervatting van de campagne. bezuiniging bij de engelsche marine. De Engelsche minister van marine heeft in een rede te Torquay verklaard, dat de bezuinigingen, welke in de begrooting van den minister van marine zullen worden aan gebracht, niet alleen voldoende zouden zijn om de totale kosten van het nieuwe pro gram van aanbouw te dekken, maar ook den belastingbetaler bovendien meer dan 2 millioen pond zouden besparen. Vrijwel alle bezuinigingen zijn op advies van zijn ambtenaren op de admiraliteit en in overeenstemming met het departement van financiën aangebracht. Het eenige punt, waaromtrent geen overeenstemming was verkregen, is aan andere autoriteiten voorgelegd ter arbitrage. De geruchten om trent oneenigheid tusschen de admiraliteit en financiën zijn volmaakt uit de lucht ge grepen. de geallieerde bezetting in duitschland. Door een lid van het Engelsche Lager huis is gevraagd of er eenige verminde ring van de Fransche bezettingslegers is gekomen door het overbrengen van 8000 Engelsche soldaten naar de vroeger door de Fransche bezette zóne. Minister Cham berlain zeide in antwoord hierop, dat het effectief op 1 Januari was Engelschen 9000, Franschen 73.100 en Belgen 17.100. 1 Februari, d.w.z. onmiddellijk na de ont ruiming van de Keulsche zóne, waren de vermoedelijke cijfers Engelschen 7800, Franschen 59.000 en Belgen 7500. Toen het personeel van het hulppost kantoor aan de Biltstraat Te Utrecht Vrij dagmorgen het bureau binnenkwam, vond men in de kantoorlokalen alles overhoop Blijkbaar waren in den afgeloopen nacht eenige ongewenschte individuen aan het werk geweest. Onmiddellijk werd de re cherche gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse was, teneinde direct een onderzoek in te stellen. Vermoedelijk hebben de die ven zich toegang tot de lokaliteit verschaft door middel van 'n tuimelraam aan den zijkant van het gebouw. Er kon worden vastgesteld, dat een aantal postzegels is ontvreemd, waarvan de hoogste waarde 40 cent en de laagste waarde 6 cent be draagt. Verschillende rentezegels in diverse waarden, de hoogste van 60 cent, de laag ste van l/2 cent, zijn ontvreemd. Eenige dagen geleden is te Zeist ook in het postkantoor ingebroken, waarbij de da der echter, doordat een nachttelefonist on raad bemerkte, het hazenpad koos en niets kon ontvreemden. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat deze insluipingen met el kander in verband staan, gezien den korten tijd tusschen het plegen van beide inbra ken en de omstandigheid, dat het beide keeren gebouwen betrof van dezelfde be stemming. Wellicht zal de politie die haar nasporingen terstond na de ontdekking is aangevangen, licht in deze zaak kunnen brengen. Tot nog toe had zij nog geen tastbare resultaten te boeken. Toen Zaterdagavond vier dronken personen in de tram te Heerlerheide wil den binnengaan, werd hun dit door een agent van politie, die in burger in den wa gen was, belet. Hierop gingen zij den agent die zich bekend maakte, met hun messen te lijf en ontrukten hem zijn wapenstok. De agent retireerde in de richting van den politiepost. Tevergeefs trachtte hij zijn aanvallers schrik in te boezemen door een schot te lossen. Zij lieten hem geen rust en toen hij struikelde over een trottoirband vielen zij op hem aan. Een tweede schot trof een mijnwerker in den buik, terwijl een derde, eveneens door den agent afge vuurd, een anderen verzetpleger in den arm trof. In volle woede bleven de anderen echter vechten. Zij poogden den agent de revolver te ontnemen, doch inmiddels na derde assistentie, welke den agent wist te ontzetten. De toestand van den mijnwerker is zeer ernstig. Hij moest in het hospitaal waarheen hij vervoerd werd, onmiddellijk een zware operatie ondergaan. De man staat ongunstig bekend. Pagehaar. Dezer dagen kwam een ingezetene van Nieuw Helvoet den burgemeester vertellen, dat 's nachts iemand door openschuiving van een raam zich toegang had verschaft tot de slaap kamer van haar kinderen en haar 12-jarig dochtertje de haarvlecht had afgeknipt. Bij het door de politie ingestelde onderzoek bekende evenwel de 12-jarige al spoedig, dat zij het verhaal verzonnen had én. zelve haar vlecht had afgeknipt. Haar ouders wilden niet hebben dat ze pagehaar droeg. Bij het verrichten van werkzaamhe den aan boord van een in de Maashaven te Rotterdam liggende motorboot, kreeg de 43-jarige kapitein een duw in den rug van een hijsch ijzerdraad. Hij viel voor over met het gezicht op enkele bossen ijzerdraad, waardoor hij enkele bloedende verwondingen bekwam. Ook klaagde hij over pijn in den rug. Hij werd in het zie- een practisch middel. In 't vorig blad staat een bericht Uit Reuver, dat in Limburg ligt, Dat daar werd ingebroken Een feit, dat juist niet zeldzaam is Maar hoe de dief gevonden is, Mag wel apart besproken. Hij lag het zeer voorzichtig aan En had z'n schoenen uitgedaan. De winkelier of bakker Werd nochtans in z'n slaap gestoord, Hij had vast iets verdachts gehoord En daardoor werd hij wakker. Hij greep den kerel bij z'n kraag, Maar die, op zijn beurt ook niet traag, Wist er weer uit te breken De schoenen liet hij in den steek, Begrijp'lijk, maar een domme streek, Wat spoedig is gebleken De kind'ren kwamen 's morgens trouw, Zooals gewoon in 't schoolgebouw, Ze moesten toen verklaren, 't Ging onder de bedrijven door En geen der kind'ren wist waarvoOF, Van wie die schoenen waren. De een voor d'ander wist het niet, Maar meester zei, geneer je niet, Kom maar een beetje nader, Ze traden toen wat dichter bij Waarop een van de kind'ren zei „Die schoenen zijn van vader". Het bleek helaas maar al te waar, De zaak kwam weldra voor elkaar, De man werd ingerekend. Het middel hiertoe aangewend, Waardoor de dader heeft bekend, Is eenig, maar uitstekend. X. kenhuis ter observatie opgenomen. Op den Armsternraderweg te Hoensbroek is een 8-jarig knaapjedoor een autobus overreden en gedood. Een mijnwerker is in de staatsmijn Wilhelmina onder een ondergrondsche locomotief geraakt. De man is in het ziekenhuis overleden. Een 55-jarige man is op den Coolsingel te Rot terdam aangereden door een motorwagen. De man bekwam een bloedende wonde aan den rechterslaap. Hij is in het ziekenhuis aan den Coolsingel verbonden. Een scheepsjager uit Uffele, gehuwd en vader van eenige kinderen, geraakte te Diever- brug onder de tram. Hij was dadelijk dood. Zondagmiddag geraakte een 5-jarig knaapje aan den Vasserweg te Tubbergen met zijn hoofdje bekneld tusschen 2 zware boomen met het gevolg dat de arme kleine op slag werd gedood. Zondagmorgen reed een chauffeur van een autobus-onder nemer uit Maastricht van Brunssum naar Maastricht. Op den weg liepen 4 kinderen te spelen. Herhaaldelijk gaf de chauffeur signaal en hij reed niet hard. Eensklaps juist bij het passeeren- der kinderen, ge raakte er een onder den auto. Het jongetje was bijna op slag dood. Den chauffeur treft in deze 'geen schuld. Door den bliksem ge troffen. Naar de „Sum Post" ver neemt, is in den avond van den 3en Ja nuari tijdens een hevig onweder, gepaard gaande met feilen bliksem, het hemelvuur in een der pondoks van de onderneming Poeloe-Radja geslagen met ontzettende gevolgen. Het was tegen 10 uur, dat de administrateur van deze kebon werd ge waarschuwd dat er een ernstig ongeluk was gebeurd tijdens het onweer, dat dien avond was losgebarsten boven de onder neming. Hij spoedde zich naar de opge geven pondok en constateerde, dat daar een verschrikkelijke verwoesting onder de bewoners was aangebracht. Er lagen twee dooden een vrouw en een man Aan de vrouw was niets bijzon ders te zien, doch het hoofd van den man was geheel uit elkaar geslagen en bood een afschuwelijk schouwspel. Voorts waren er niet minder dan vijftien gewonden,waar onder acht, die zeer ernstige brandwon den hadden opgeloopen. De overigen wa ren lichter gewond. Men meent, dat de bliksem wel in 20 verschillende vertakkin gen zich vlak boven de pondok moet heb ben verdeeld om op deze wijze een on gekend aantal slachtoffers te maken. Men kan zich de gemoedsgesteldheid van de overige bewoners van de pondok inden ken. Het merkwaardige is, dat in het houten gebouw geen spoor van brand ontstond. Op een der eerste dagen van dit jaar werd het 17-jarig meisje Polly Walker te Londen vermoord op haar kamer gevon den. Ln verband met deze misdaad werd zooals gemeld, een vriend van haar, zekere Eugene de Vere gearresteerd, die bij een voorloopig verhoor bekende den moord te hebben gepleegd. Jaloezie schijnt de drijf veer te zijn geweest. Zaterdag heeft de rechtbank in deze zaak uitspraak gedaan. De Vere werd ter dood veroordeeld, doch de jury die hem wel aan doodslag maar niet aan moord schuldig oordeelde, advi seerde te bevoegder plaatse tot gratie. De gronden hiervoor waren de speciale om standigheden, welke de misdaad hebben geprovoceerd en de bijzondere geestesge steldheid van beklaagde. De rechter ver zoekt in zijn repliek met aandrang aan de jury zich er rekenschap van te geven, of er voldoende provocatie aanwezig is ge weest van de zijde van het slachtoffer, om van doodslag in plaats van moord te kun nen spreken. Reeds van 1911 af viert de telefoon telkens haar 50sten verjaardag, doch den 14en Februari is dit jubileum werkelijk herdacht. Graham Bell en Elisa Gray voerden in 1875 en 1876 de uitvindingen van Reiss zoover door, dat zij beiden, en nog wel los van elkaar, den 14en Februari 1876 patent aanvroegen op de uitvinding om langs electrischen weg „musical tones" over te brengen. In Juni 1876 volgde Bell's uitvinding, om de gesproken stem langs electrische overbrenging op verren afstand hoorbaar te maken. Een gesprek over een afstand van 29 kilometer werd den 26sten September 1876 mogelijk en daarna volg de eene verbetering de andere. De politie te Athene heeft een nieu we methode uitgevonden om af te reke nen met auto-hardrijders, deels als gevolg van de wenken van de Britsche commis sie, die te Ahene het politie-wezen reor ganiseert, deelt de „Chicago Tribune" mede. In den laatsten tijd is het snelle rijden met auto's geweldig toegenomen, ten koste van zoowel de bevolking als de verkeers leiders. Men heeft er nu genoeg van ge kregen neergesmakt te worden door de hardrijders, die na de botsing er vandoor gingen, en nu hebben de verkeers-agenten de beschikking gekregen over een voor raad planken, waardoor spijkers geslagen zijn, die zij kunnen werpen voor eiken auto-rijder, die hun standplaats met groo- ter snelheid, dan toegelaten is, naderen. Zonder twijfel, doet het blad opmerken, zal dit plan voor de bandenverkoopers te Athene een voordeelig zaake worden. De vraag alleen is, of de politie de aansnel lende auto's spoedig genoeg kan snappen, om de doorspijkerde planken neer te wer pen In elk geval zal de methode wie er ook wint den voetgangers veel plei- zier verschaffen. Het stoomschip „Maria Therese" van Hamburg, is Zaterdag bij de kust va-n Norfolk in aanvaring gekomen met de olie tankboot „British Earl", tengevolge van den mist. De „Maria Therese" werd mid- schips getroffen en zonk binnen tien mi nuten. De bemanning wist zich in de boo ten' te redden en werd door de „British Earl" opgepikt, die ze te Grimsby aan land bracht. Te Bailleul-sur-Therain leefde ge scheiden van zijn vrouw de 33-jarige Lan- guepin, tegen wien wegens dronkenschap en slecht gedrag, de echtscheiding was uit gesproken. De man, die zijn echtgenoote een doodelijken haat had toegezworen, zon op wraak en besloot op wreedaardige wijze zijn plan te volvoeren. Hij drong, tij dens de afwezigheid der moeder, in haar woning binnen en bood zijn drie kinderen vergift te eten aan, bewerend dat het lek kernij was. De moeder kwam echter juist thuis en kon haar kinderen nog tijdig be letten van het vergift te eten. De laffe vader koos toen het hazenpad, nam zelf het vergif in en stierf in de schrikkeüjkste pijnen. Een mijnongeluk. Vol gens berichten uit Moundsville (West Vir ginia) heeft er gisterenmorgen een ernstig mijnongeluk in Ohie plaats gehad, toen een ploeg van tusschen de 500 en 700 ar beiders reeds aan het werk was en 24 mijnwerkers zich in de schacht bevonden om neer te dalen. Vermoedelijk heeft een ontploffing plaats gehad, waardoor ook brand is ontstaan De 24 mijnwerkers, die op het punt stonden af te dalen, zijn ern stig gewond. Het lot van de overige mij«n- werkers, die zich in de mijn bevinden, is nog onbekend, daar nadere bijzonderheden over den omvang van de ramp nog niet zij ontvangen. Uit alle naburige plaatsen zijn terstond reddingscolonnes afgezonden. De mijn behoort tot de grootste van Amerika en met iedere ploeg gingen ge middeld 700 man naar beneden. De brand op Oulton Hall, bij Londen, waarbij, naar wij gisteren gemeld hebben vijf menschen om het leven zijn gekomen, schijnt ontstaan te zijn in de dienstboden- vertrekken op de bovenste verdieping. Toen de heer Cooper, die het huis van sir Philip Grey Egerton in huur had, werd gewaarschuwd, had de brand al een em- stigen omvang De heer en mevrouw Coo per en hun gasten er was een huiselijk feestje ter eere van mevrouw, die van een opratie hersteld was slaagden erin het huis ongedeerd te verlaten. Majoor Cotton, de rentmeester van het gebouw, trachtte nog zooveel mogelijk te redden van de kostbaarheden. Met een man of vijftien was hij aan het werk in de hal om schil derijen af te nemen, toen plotseling de zoldering instortte. De meeste der aan wezigen liepen ernstige brandwonden op en vier hunner, twee dienstmeisjes, een knechtje van 18 jaar en een landarbeider zijn in de vlammen omgekomen. Een brandweerman die er, hoewel zwaar ge wond, nog in geslaagd was uit het gebouw te komen, is later ook overleden. Het huis was meer dan twee eeuwen oud, een statig 18e eeuwsch gebouw, dat vermoedelijk sir John Vaubrugh als bouwmeester heeft ge had. Het bevatte tal van schilderijen en' andere kostbaarheden. Een Van Dijck is o.a. gered. De schade wordt geschat op 200.000. Heer bij een kapper Knip mij het haar zoo kort mogelijk, anders houdt men mij voor m'n vrouw. Overzicht van 16 Februari, 3 uur. De handel ter beurze gaf weinig teeke- ,nen van opleving. Op de rubberafdeeling voerden Amsterdam rubbers den boven toon. In overeenstemming met de verdere prijsvrlaging van rubber, ondergingen ook de rubberkoersen een reactie. De suiker waarden aan den flauwen kant, waarvoor de aanleidende oorzaak de prijsdaling van suiker in Amerika was. In tabakken ging weinig om. De Sumatra-aandeelen waren weinig veranderd. Oliewaarden hadden een beperkte markt. Koninklijken in vaste houding ingezet, doch waren onder beurs- tijd aan geen noemenswaardige variaties onderhevig. Voor scheepvaarten was wei nig belangstelling. Van de Nederl. indus- trieelen konden gewone aandeelen Jurgens zich goed handhaven. Op de Ya.nkee-afdee ling werden intercontinental rubbers op een lager koerspeil afgedaan. Prolongatie 2 synode der ger. kerken. ASSEN. (V. D.) Hedenmorgen om 9 uur werd de 12e zitting der Generale Synode geopend. Bij het appel-nominaal bleek dat prof. Van Gelderen, van wien wij verleden week meldden, dat hij niet meer ter Synode aanwzig kon zijn, weer present was even als trouwens verleden week Woensdag. De voorzitter deed voorlezing van een schrijven Van ds. Gispen, die mededeelde dat zijn toestand vooruitgaande is. Na af handeling van eenige ingekomen stukken, deelde de voorzitter mede dat het antwoord van dr. Geelkerken op de hem gestelde vragen, gisteravond is binnengekomen en hedennacht is gedrukt, zoodat alle leden der Synode één exemplaar van dit ant woord kunnen krijgen. Ter kennisneming van dit antwoord ging de Synode in co mité-generaal. Na opheffing van het comité-generaal werd nog aangenomen een conclusie be treffende den evangelisatie-arbeid te Brus sel, besluitende 3 deputaten te benoemen met de opdracht om de broederen in Brus sel en omgeving van, advies te dienen in deze zaak en voor de eerstvolgende Gene rale Synode voorstellen in betrekking tot den evangelisatie-arbeid in België te ont werpen. Ds. Kunst maakte nog een opmerking in verband met de publicatie in. „de Tele graaf" van de aan ds. Geelkerken, gestelde vragen. De voorzitter adviseerde tot vol harden bij de tot nu toe gevolgde gedrags lijn der Synode en dus de vragen niet op te nemen m het officieel perscommuniqué. De zitting werd hierop na dankgebed gesloten. een complot ontdekt. ROTTERDAM. (V.D.) Sedert eenige we ken was het de politie bekend dat in een pakhuis in de Gerard van der Lindenstraat groote partijen goud werden gesmolten. Men besteedde daaraan in den aanvang nog niet de noodige aandacht, doch toen Zaterdag te Parijs verschillende arrestaties plaats hadden in verband met valsche mun- terijen, stelde de Rotterdamse he recherche ook daar ter plaatse een onderzoek in, om dat de berichten luidden dat daar Neder- landsche verpakkingen plaats vonden. Gis teren werd in bovengenoemd pand een in val gedaan. De politie kwam hierbij tot een belangrijke ontdekking. In het pakhuis be vonden zich 5 groote smeltovens, een po- lijstmachine en een galvaniseerinrichting. Ook werd een enorme hoeveelheid goud, zilver en koper gevonden. De huurder van her pakhuis, de 52-jarige J. B. werd aange houden. Hij bekende in dienst te zijn van zekeren Merlez te Parijs. Hij deed niets an ders dan de metalen smelten. Het goud kwam uit Engeland, terwijl het koper in Rotterdam werd gekocht. De politie be greep echter niet, waarvoor de galvaniseer inrichting noodig was en stelde daarom een verder onderzoek in. Tenslotte vertelde de Belg, waarvoor deze gebruikt was. In Frankrijk werden gouden munten opge kocht tegen hooge prijzen en deze werden gesmolten en als baren goud in den handel gebracht. Het complot in Parijs moest zich echter dekken, wanneer geïnformeerd Werd hoe zij aan het goud kwam. Daarvoor was aanvoer uit Nederland noodig. Wanneer dit nu echt goud geweest was, dan had dit complot niets verdiend, doch op de smel- terij te Rotterdam werd het goud uit En geland gebruikt om er blokken zilver en koper mee te vergulden. Het ging dan per vliegmachine als echt goud naar Parijs. Dagelijks werden honderden K.G. uit Rot terdam vervoerd naar Parijs. Het complot kwam daardoor in het bezit van door de douane aan de Fransche grens geteekende vrachtbrieven. Men is er te Parijs toch ach ter gekomen wat het complot uitvoerde en daar hebben reeds 6 arrestaties plaats ge had. Ook de Belg werd overgebracht naar het hoofdbureau, doch voor zoover bekend, heeft hij zich niet schuldig gemaakt aan overtreding der Nederlandsche wet. Ver moedelijk zal de uitlevering van B. door de Fransche regeering worden gevraagd. onder een boom verpletterd. ALMELO (V. D.) Gisterenmiddag wa ren te Takbergen eenige kinderen met twee op den grond liggende boomen aan het wippen. Plotseling kantelde de bovenlig gende boom, waardoor een 6-jarig knaapje er onder geraakte. De kleine werd door den zwaren boom verpletterd en was onmiddellijk dood. duitschland en d1ï7volkenbond. BERLIJN (V. D.) De Duitsche bladen houden zich bezig met de aanwezigheid van den secretaris-generaal van den Vol kenbond Drummond te Berlijn. Zij leggen den nadruk op de kwaliteiten van deze persoonlijkheid, die thans overtuigd kan worden dat Duitschland de voorwaarden voor het toetreden tot den Volkenbond loyaal is nagekomen. uit de fransche kamer. PARIJS (V. D.) In haar nachtzitting heeft de Fransche Kamer op verzoek van de commissie de belasting op de betalin gen met 389—112 stemmen verworpen. Nadat Briand de kwestie van vertrouwen gesteld had, werd het geheele financieele voorstel betreffende de nieuwe bronnen van inkomsten aangenomen met 258 145 stemmen. Doumer schat de geheele opbrengst van de nieuwe belastingen op frs. 1600 millioen op een deficit van 4 milliard. De geheele rechterzijde, benevens de communisten stemden tegen de regee ring. De socialisten onthielden zich van stemming. De Kamerzitting werd heden morgen om 6.35 uur opgeheven. de mikado ernstig ongesteld. TOKIO. (V. D.) De gezondheidstoestand van den Japanschen keizer blijft een voort durende bron van ongerustheid. Gemeld wordt dat men thans voor zijn leven vreest. Groote menschenmassa's verzamelen zich dagelijks voor het paleis om voor de ge zondheid van den keizer te bidden. mijnwerkersstaking in belgie. CHARLEROI. (V. D.) De stakende ar beiders in de ijzerfabrieken hebben het bemiddelingsvoorstel aanvaard en. genoe gen genomen met een onmiddellijke loons verlaging van 4 een nieuwe kankerverwekker. 'BEiRLIJN. (V.D.) De geneesheer dr. Jozef Schumacher heeft een nieuwe kankerver wekker gevonden, welke hij als de voor naamste acht. schipbreuken. LONDEN. (V.D.) Het slechte weer, dat de laatste dagen rond de Britsche kusten heerscht, heeft verscheidene schipbreuken veroorzaakt. Zonder resultaat werd een on derzoek ingesteld naar de bemanningen van twee trawlers van Swansea die op de Galway-kust verloren zijn gegaan. Het aan tal vermiste koppen bedraagt ongeveer 24, doch de hoop op hun redding is nog niet opgegeven. Het is mogelijk dat zij een ha ven hebben gevonden. Geen spoor van een wrak is gevonden. De bemanning van het Italiaansche stoomschip „Liberta" is door een reddingboot aan wal gebracht. De Spaansche stoomer „Cirilo Amoros" is te Stradbally County Waterford gestrand. De bemanning, bestaande uit 34 koppen, is door een reddingboot aan wal gebracht.

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 3