MnrtiitiR MAIL SHOES" zijn niet te vervangen 64e Jaargang 1926 DINSDAO 16 FEBRUARI phe Maatschappij w| Stoomvaart lg'l9 i 22 8 "u "^BmNENUNpT""" FEUILLETON DE VONDELINGE VLISSIINGSCHE COURANT iur cn Verhuur, Koop en Verkoop ingen en Dienstaanvragen, enz. irultbetaling, van 1-5 regels Ike regel meer 15 cenl HYPOTHEEK )0.op modern pand i 41/2 letters F O, Bureau he Courant". d een net 3AGMEISJE, en de 16 jaar, bij Me- iRAHAMSE, Villapark- g liefst 's avonds na AGÜIENSTBODE Joulevard de RuyterlO j I LOOPJONGEN bij H. LOOIS, Groene- - Middelb.-Rotterdam :hengelegen plaatsen VAN PASSAO®® KEREN EN VEE. I iu«. ebruari |'-B- 16 - J» ■sslngen wordt WoaaMJj lag '8 morgens ten 12 eiburg gevaren. >rmatiën te bekomen- B. EENHOORN, I v. OOSTERHOUT, gj, I Gebre. BUITENHEK, i. T.S. 11 h. rg ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissiagen en gemeenten op Wal- ...Lpre'i ƒ2.20 per drie maanden Franco ,ir riet geheele rijk: ƒ2.50. Weèk-abon- tit,senten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS yan i4 regels: ƒ1.10 voor iedere «cel meer 26 centbij abonnement spe- waic prijzen. Reclames 52 cent per regel iüelne Advertenties betreffende Huur en W li uur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie- (tingen en Dienstaanvragen, enz., prijs, bij vooruitbetaling van 15 regels ƒ0.75, elke vogel meer 15 cent. familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70, rsdere regel'meer 26 cent. Het zilveren huwelijksfeest van het Koninklijk echtpaar. Bij den terugkeer van de Koninklijke Familie in de Residentie hebben de Hage naars Haar een indrukwekkende hulde be reid. deen eerepoorten of triomfbogen, <reen bloemen of kransen mochten deze hulde luister bijzetten de Koningin had den wensch uitgesproken dat alles in den <rrootsteii eenvoud zou geschieden. Maar niettegenstaande dien eenvoud en sober heid is toch de intocht van het Koninklijk gezin in de Residentie een joyeuse entrée geworden dank zij de enorme belangstel ling en de laaiende geestdrift der duizenden en nogmaals duizenden, die zich langs den weg hadden geschaard om de Koninklijke Familie te begroeten. Gedurende den geheelen tocht, een wa ren triomftocht, bogen en wuifden H. M. de Koningin, Z. K, H. Prins Hendrik en H. K. H. Prinses Juliana dankend voor de hun gebrachte hulde en Hun verschijnen op het balcon van het Paleis onder de to nen van het Bruidskoor uit Lohengrin door de militaire kapel gespeeld, was nog een laatste dankgroet van de Koninklijke Familie voor den schitterenden intocht. Ten paleize vond het Kon. Echtpaar het huldeblijk van bijna 300 organisaties en vereenigingen te 's-Hage, nl. het portret van hun dochter Prinses Juliana, getee- kend den kunstschilder W. van Konijnen burg. Te half negen vertrok de Koninklijke Familie met gevolg in gesloten auto's van het Paleis Noordeinde naar de Groote Kerk, om den wijdingsavond bij te wonen. Bij het Paleis, waar zich duizenden menschen hadden verzameld, werd het Koninklijk Gezin bij het wegrijden met luide toejuichingen begroet, hetgeen door Koningin en Prinses met handwuiven werd beantwoord. Ook langs den gevolgden weg, waar zich een groote menigte belangstellenden had opgesteld, mochten de leden van het Koninklijk Huis telkens weder herhaalde toejuichingen in ontvangst nemen, terwijl bij aankomst aan de Kerk een geestdriftig gejubel losbarstte. Eenige minuten voor het vertrek van het Koninklijk Gezin had de Koningin- Moeder, eveneens in een gesloten auto en met gevolg, zich reeds onder toejuichin gen van het publiek van het Paleis Noord einde naar de kerk begeven. Om half acht werden de deuren van de Groote Kerk geopend, ten einde den ge- noodigden toegang te verleenen. Geleidelijk vulde zich de kerk met ge- noodigden, terwijl aan de zijde, voor kooi en musici bestemd, de zangeressen en zan gers benevens de leden van het Residentie- Naar het Engelsch. (Nadruk verboden) „In het eerst had Geoffrey er nu wel zoo heel veel lust niet in om de landerijen van de hand te doen, die vóór hem aan zijn vader en grootvader hadden toebe hoord maar ik heb hem overreed, dat hij uit een practisch oogpunt bezien het niet laten mocht, het tegenover zichzelven verplicht was, van een dergelijke gelegen heid te profiteeren, als die zich voordeed. En zooals het nu geloopen is, zal hij maar heel blij zijn Hij weet heel goed, dat hij niet een miss Klarissa Faulkner kan trou wen, ert die op een paar kamers kan laten wonen Als hij nu twee duizend pond kan ten koste leggen aan verbouwing en inrich ting, en zoo voort, dan Kan hij Boxgrove tot een zeer geschikte woning voor haar maken. Daar zal dan mee begonnen wor- praatte haar ladyschap voort, of sir Jerry in 't geheel geen stem in het Kapittel had zoodra de spoorwegmaat schappij hem haar voorwaarden heeft be kend gemaakt en daar zit Ransome achter, dus die zal wel zorgen, dat het niet langer dan een maand meer hoeft te duren Met wat Geoffrey dan krijgt, met wat hij reeds neeft, en met wat je Kers zult meegeven, kunnen ze het dan heel goed stellen!... Natuurlijk beschouw ik je gezegde van zoo even dat je haar niets zoudt meegeven, van nul en geenerlei waarde Dat zou te ,.zl^n oni a'teen te loopen Haar deel mocht op z'n minst zoo groot zijn, als dat ze met lord Atherley was getrouwd, eigen- 'Jk zou het veel passender zijn, als je het I .er deze omstandigheden verdubbelde Jnn" ?eval kan ie ie kleindochter, het a Vaf oudsten zoon, toch niet zonder m cem wegsturen Dat zou nog heel wat cr gepraat geven in Levelshïre van i "as°ok weer een zeer handige zet n lady Anne ze wist toch heel goed, -/frt u-r j n'€ts was> wa* den baronet zóó tnnL •nnderde, dan dat idee, van over de xj e zullen gaan! a*liur!'ik kan je je toestemming wei- zei ze, met onverschillig schouder orkest zich gereed maakten voor hun taak. Toen allen gezeten waren, bood de kerk een schitterenden aanblik Naar schatting waren ongeveer 2000 genoodigden aanwezig. Tot de genoodigden behoorden ook de vriendinnen van Prinses Juliana. Om 10 minuten voor half 9 uur ver scheen Hare Majesteit de Koningin-Moeder met gevolg. Even voor half 9 uur arriveerde het Koninklijk gezin met gevolg aan de kerk. Eerbiedig werden de vorstelijke perso nen door de aanwezigen die van hun ze tels waren opgerezen, begroet. De Vorstelijke personen namen plaats in de voor hen bestemde bank tegenover den preekstoel. Vóór hen waren gezeten de leden der hofhouding, en in hun nabijheid de ministers, de Indische prinsen en eenige der hoogere autoriteiten. Nauwelijks waren de vorstelijke perso nen gezeten, of dr. Joh. Wagenaar hief zijn dirigeerstaf op en daar klonken door de kerkgewelven de jubelende tonen van 't bekende koor uit Handel's Judas Makka- beus, met speciaal voor deze plechtigheid gedichten tekst van Bernard Canter. En daarna kwam een treffend oogen- blik staande zongen alle aanwezigen, met de machtige, bezielende begeleiding van het Residentie-orkest, den Vorstelijken personen een der coupletten van het aloude Wilhelmus toe. De heer J. A. de Zwaan begeleidde met sober register de liederen uit Valerius en speelde als solo een koraal-bewerking van Bach op het „Onze Vader" in een interpre tatie zijn goeden artistieken naam ten volle waardig. Het spreekt vanzelf, dat het kerkgebouw alle teekenen van bijval of toejuichingen uitsloot. Aan het slot van. de uitvoering alleen steeg uit aller mond de bede Dat 's Heeren zegen op U daal', voor hen op. En toen deze verklonken was, was ook de herdenking van Het zilveren feest voor Den Haag voorbij. Nadat het concert, dat een eerbiedige huldiging werd aan. het Koninklijk Paar, was afgeloopen, verlieten de Vorstelijke personen het kerkgebouw, uitgeleide ge daan door dezelfde heeren die hen vóór den aanvang aan den ingang hadden ver welkomd. Toegejuicht door de buiten saamge- stroomde menigte, reed de Koninklijke familie naar het paleis terug. De Kabinetscrisis. Nog enkele dagen en de kabinetscrisis duurt 100 dagen heden zijn het go- ct geteld 97 dagen .en nog steeds is er geen oplossing gt vonden. Het schijnt mr. Limburg niet voor den wind te gaan, aldus merkt at „N Arnh. Ct." op. Te oordeelen naai de personen, die als minister worden gedoodverfd, loopt hij als een commis-voyageur in portefeuil les aan bij iederen Nederlander, die wel eens op de „Witte" komt en meer dan 3 maal per jaar ten hoogen hoed draagt. Dln eens vermoedt men, dat hij er mede leurt in den zwarten hoek en een oogenblik later meent men hem op te merken in den roode en als 't hem zou gelukken zijn stock aan portefeuilles op te ruimen, dan zal waarschijnlijk niemand zoo verbaasd zijn over het ministerie, dat hij de Kroon aan biedt, als de heer Limburg zelf. Hij zal wel het gevoel hebben van een man, die uitging om een fornuis te koopen en die met een mondharmonica thuis kwam. Nu zou dit geheele gedoe en al dit ge scharrel heel aardig zijn als het in een blij spelletje voorkwam en de geschiedenis van de crisis 1925'26 zou, indien zij het werk ware van een stouten fantist, een zeer geslaagde politieke persiflage zijn, maar zij is helaas een ware geschiedenis en de regeering des lands is een ernstige zaak. Er dient nu toch eindelijk snel een einde te komen aan al dat laffe, smadelijke ge harrewar. En waar de heer Limburg na die weken nog niet is geslaagd en alles volgens de laatste berichten weder op losse schroeven staat, daar is het niet wel mogelijk te ge- looven, dat het hem ten lange leste toch nog zal gelukken een ministerie samen te stellen, laat staan een goed ministerie. De groote sphinx-achtige politieke figu ren hebben nu lang genoeg met de armen over elkaar toegezien op de arme zwoe gende kabinetsformateurs, laat zij nu dan maar eindelijk met hun „faute de mieux" kabinet komen. Ze kunnen dan regeeren veilig als „onmisbaren". De moeilijkheden van mr. Limburg. Naar de „N.R.Ct." verneemt, houden de moeilijkheden, waarmee mr. Limburg bij de vorming van een kabinet te kampen heeft, in hoofdzaak verband mef zijn verklaarbaar verlangen, niet slechts de departementen aan hoofden te helpen, doch voor de on derscheidene departementen geschikte en voor hun taak berekende ministers voor te kunnen dragen. De moeilijkheid, die hieruit voortspruit, wordt dan nog verhoogd door het feit, dat mr. Limburg, behalve den heer De Geer, nog gaarne andere ministers der rechterzijde aan zijn kabinet wenscht te verbinden. Mobilisatie-herinneringen van generaal Snijders. In verband met het zilveren huwelijks feest van het Koninklijk echtpaar, geeft generaal Snijders, oud-opperbevelhebber van land- en zeemacht in „Ons Leger" eenige van zijn mobilisatie-herinneringen. Hij schrijft, dat reeds bij de eerste ver schijnselen van een ernstige politieke span ning, op 27 Juli 1914, de Koningin van haar zomerverblijf naar Den Haag terug keerde, ten einde de gedachtenwisseling met de regeering te vergemakkelijken en tijdverlies te voorkomen. Van dat oogen blik, onafgebroken gedurende den gan- schen oorlogstijd, heeft de Koningin zich geheel gewijd aan 's lands belang, 's lands eer en veiligheid. Daar was in die lange jaren geen uur vr/i den dag, noch van den nacht, waarop zij niet beschikbaar wilde zijn, wanneer haar aandacht, haar beslis sing, haar tegenwoordigheid gewenscht werden voor 's lands dienst. Geen vraag stuk van nationale of internationale betee- kenis, dat niet hare aandacht had geen waarachtig volksbelang, waarin zij niet deelde en tot welks bevordering bij niet krachtig meewerkte. Eiken nood des volks deelde zij door haar streven naar verlich ting en verzachting. De lezer zal het in mij, als oud-opperbe velhebber begrijpen, wanneer mijne herin nering aan de oorlogsjaren mij heden te rugvoert naar de toenmalige betrekkingen tusschen de Koningin en de weermacht. Dan moge ik het hier uitspreken, dat bij een terugblik o>p dien ernstigen en veels zins moeilijken tijd, voor mij als helderste lichtpunten blijven schitteren de levendi ge belangstelling van Hare Majesteit voor 's lands weerbaarheid Hare groote waar deering voor de diensten der land- en zee macht het vertrouwen, waarmede de Ko ningin mij, als leider der landsverdediging, vereerde. De Koningin verlangde voortdurend op de hoogte te blijven van alle gewichtige aangelegenheden betreffende leger en vloot. Een hoofdofficier-berichtgever van het al gemeen hoofdkwartier werd bijna dage lijks door H. M. ontvangen, tot het doen van mededeelingen, het geven van ge vraagde inlichtingen of het ontvangen van bevelen. De Koningin stelde het grootste belang in den toestand onzer weermidde len, de genomen maatregelen tot handha ving der onzijdigheid, de plannen en voor uitzichten onzer verdediging, de opstellin gen van leger en vloot. Menigmaal ben ik getroffen geworden door het helder inzicht en de juiste opvattingen, waarvan H. M. blijk gaf bij besprekingen dezer onderwer pen. Evenzeer interesseerde de Koningin zich voor den dienst en de oefeningen der troepen en niet minder voor hunne huisves ting, verpleging en verzorging, stoffelijk en geestelijk. Daarvan getuigden tallooze bezoeken aan kampen en kantonnementen, stellingen en forten, aan de schepen van 's lands vloot aan oefeningen en manoeuvres, bij dag, bij avond en bij nacht, aan grensbe waking tot in de uiterste hoeken des lands aan zanguitvoeringen en niet het minst aan soldatenscholen en hospitalen. Aan geen jaargetijde waren deze bezoe ken gebonden geen weersgesteldheid, hoe bar en guur ook, gold als een beletsel. Geen zee, ruw en ontstuimig, kon H. M. afschrik ken van een voorgenomen bezoek aa.i pantserschip of torpedoboot. Daar was geen terrein nat en modderig genoeg om de Koningin tegen te houden daar was geen hei zoo ongelijk, dat zij niet in vlotten gang te paard werd overgetrokken. Geer. schuurzolder te hoog en geen ladder daar heen te steil, ais de Koningin het soldaten- verblijf daarboven wenschte te zien. Geen loopgraaf zoo diep, geen schuilplaats zoo eng, dat H.M. er niet in afdaalde. En geen ongemak of vermoeienis en... glansrijk overwonnen. Ziet, die koninklijke bezoeken waren voor onze mannen een weldaad, als zij daar aan huis, gezin of bedrijf ontrukt in veelal eentonige of afmattenden dienst den langen, langen tijd moesten af wachten, die eindelijk vrede en demobili satie zou brengen. Die bezoeken getuigden van medeleven en medegevoelen, van waardeering en belangstelling. Zij wekten op tot voortgezette plichtsbetrachting en prikkelenden tot verdubbelde inspanning. Men gevoelde, dat onze Hooge Lands vrouwe een ieder ten voorbeeld hare geheele persoon gaf aan de zaak des va derlands. De nieuwe motor- en rijwielwet. De invoering van de nieuwe motor- en rijwielwet vereischt een dergelijke voorbe reiding, dat naar „de Tel." van bevoegde zijde verneemt, deze niet, zooals reeds ge meld, tegen Maart a.s., doch vermoedelijk eerst in het midden van dit jaar kan wor den tegemoet gezien. Mevrouw Booth in ons land. Ter gelegenheid van het verblijf van mevr. Booth in ons land, hadden Zater- 99 (Alleenverkoop PLOUVIER.) ophalen, „maar even zeker zullen ze dan toch trouwen. En de vraag is, wie van beiden de weigering dan nog het meeste kwaad zou doen. Want hun verbintenis is populair hier in de streek de menschen houden in den regel van een romance zoolang het althans hun dochters of hun zusters niet raakt Nadat Kers en haar man de gasten zullen geweest zijn van mijn neef, den hertog, en ik zal zorgen, dat dit zoo gebeurt, staan alle kringen hun open Daarom is het je te meer heusch niet ge raden, beste man, dat je je door een even- 'tueele weigering gehaat zoudt maken en de menschen nog meer over je doen praten dan dit nu al het geval is Dit was al wéér een schrede nader tot de overwinning maar de „groote kleine lady" bestormde de vesting niet met ge weld, maar met kalm strategisch beleid. „Kom", zei ze nadrukkelijk, „wees nu verstandig, sir Jerry, en geef toe!... Je moet wel bedenken, dat er een man is in Engeland, jegens wien je familie zeer veel verplichtingen heeft, en die eene is Geof frey Hawthorne Was hij er niet geweest, dan zou je je kleindochter in het werkhuis hebben gevonden, en ik betwijfel het of je dit nu wel zoo heel aangenaam zou zijn geweest In ieder geval zou het stof tot praten hebben geleverd, hier in Levelshire En dan, als Geoff tegenover Spen nu eens gedaan had, wat hij had mogen doen, dat was ook hoogst-onteerend geweest voor den familienaam J,n plaats dat die jongen dan zooals nu eerstdaags veilig en wel in Australië zit, was hij dan in de gevange nis opgesloten Ik zal ook niet zeggen, dat Kers van een maatschappelijk standpunt beschouwd nog niet een beter huwelijk had kunnen doen, maar die twee, ze houden toch zoo innig veel van elkaar en wat zouden wij dan het recht hebben ze te scheiden Er zijn genoeg meisjes, die er zich best in weten te schikken om enkel „een positie te trouwen", zonder dat ze een vonkje liefde daarbij noodig hebben maar Kers hoort «iel W die soort!... Dus je wilt dan wel Je toJlunming geven, sir Jerry?... Anders zal ik er het huwelijk toch wel doorkrijgen, maar het zou voör beide partijen immers veel beter zijn, als het niet met zooveel verdeeldheid tot stand hoefde te komen. Je bent een man, die zijn woord houdt, als hij het eenmaal gegeven heeft Toe, geeft het dan nu Wat kon sir jerry nu anders doen, dan „ja" zeggen?... Hij zei dan ook „ja", al ging bet niet zoo heel grif en zoo heel van harte Lady Anne stak hem haar handje toe en dankte hem nadrukkelijk. „Nu nog iets", sprak ze, terwijl ze zich al gereed maakte heen te gaan „Het kon zijn en ik geloof haast, dat het zoo maar het beste was dat je geen directen erfgenaam naliet. Dan kon het eens zoo loopen, dat je het goed aan Kers en haar kinderen wilde nalaten. Zij is de dochter van Will en haar man kon misschien je naam bij den zijnen voegen. Je naaste bloedverwant John Faulkner, de advocaat in Londen, aan wien de titel vervalt, heeft heusch geen geld meer noodig. Hij heeft een inkomen van vijfduizend pond per jaar en als hij er drie van gebruikt, is 't mooi Hij zit immers altijd opgesloten tusschen zijn protocollen en andere paperassen Nu, Mary heeft ook niets noodig, zij trouwt een rijken man, kan nu al over dertig dui zend pond beschikken en bij -den dood van haar moeder nog weer meer Maar dit is alles nu nog toekomstmuziek En als je mij nu naar mijn rijtuig wilt geleiden, dan ben ik je wel zeer verplicht voor dit privaat onderhoud, sir Jerry Ik zal Kers en Geoffrey naar je toesturen zoodra ik thuis ben Geoff kan je dan meteen nog wat meer vertellen van die spoorlijn Lady Anne had dus weer overwonnen... Het zou interessant zijn om te weten, hoe veel van dergelijke victories ze al achter den rug had.... Haar ladyschap had dus verwacht, de verloofden op „het Nest" te vinden, maar net, toen ze op den hoek van de algemeene weide was, zag ze ze door het gat in den muur kruipen ze hadden Philadelphia een bezoek gebracht, die nu weer in den zevenden hemel was van Innige voldoening en genot Lady Anne liet haar rijtuig stilhouden en wenkte de jongeluitjes naderbij „Hoor eens even, nu jullie toch eenmaal hier zijt, gaat dan nu ook maar niet eerst terug naar „het Nest", maar laat Geoffrey jou naar huis brengen, Kers, en dan meteen eens praten met sir Jerry... Hij zal jullie geen van beiden meer opeten dat zal je erg meevallen 1" „O, lady Anne, wat is u toch... knap „Ja, bijzonder knap Om van een toe komstige viscountess nu een „niemand" te helpen maken Ik ben er dan ook zeer trotsch op „Mag ik u ook wel ten zeerste dank zeggen, lady Anne sprak Geoff nu, héél ernstig en met grooten nadruk „Jullie zijt beiden mijn kinderen en zoo lang je zelf geen aanleiding geeft tot het tegendeel, zal ik je zoo blijven beschou wen. Maar laten we hier nu niet langer in de kou blijven staan anders zijn we mor gen allemaal ziek Gauw dus je opwach ting bij sir Jerry gemaakt, GeoffJe hebt wel grooter beproevingen achter den rug, jongen Met tranen in de oogen keek haar ladyschap het innig-gelukkige paartje na. Zoo door het zilveren maanlicht besche nen, leek zij, met recht, een fee uit een tooversprookje Boxgrove is op het oogenblik dan wel zéér verfraaid en vergroot. De veranderin gen hebben ook niets benomen van het schilderachtige van de ligging het spoor lijntje KnoddishallBrantford schaadt in het minst niet aan de schoonheid. Bijna alle vertrekken hebben eenige hervorming ondergaan. En aan de tuin- zijde is er een vleugel bijgebouwd Miss Bunker fungeert nu als juffrouw huishoudster, maar is nog altijd even be drijvig en rusteloos. Nicodemus is ook nog niet geheel op pensioen gesteld, maar mag er toch eens meer zijn rust van nemen, dan bijv. een jaartje geleden Het verwonderlijkst misschien nog van de heeie situatie is, dat sir Jeremiah Faulkner vrij dikwijl komt op Boxgrove en tegen Geoffrey Hawthorne niet onaange namer is dan tegen de rest van zijn om geving, wat zeker op zichzelve als een grooten triomf mag worden beschouwd Lady Faulkner komt heel dikwijls haar gevoelens jegens Kers, nu als jong-ge- trouwd vrouwtje, zijn er aboluut niet op veranderd. Mary komt ook wel eens op Boxgrove bij voorkeur als ze wat erg vermoeid is van een Londensch „season" en mr. Merritt komt zijn vrouwtje dan halen of brengen. Het meest van allen mis schien nog komt de „groote kleine lady" (Ingez. Mededeeling.) dag in de groote zaal van den Dierentuin te 's-Gravenhage een drietal samenkom sten plaats, op een waarvan mevr. Booth het woord voerde. In de zaal was geen plaatsje onbezet en nadat de Leger des Heils Harmonie eenige nummers had laten hooren, trad burgemeester mr. J. A. N. Patijn naar voren om met een enkel woord mevr. Booth in te leiden Onder een hartelijk applaus kwam hier na mevr Booth naar voren om een lezing te houden over „Het Leger des Heils en de Hedendaagsche problemen". Kolonel P. Vlas, intern, secr. voor Europeesche zaken te Londen, vertolkte de rede zeer duidelijk in de Nederlandsche taal, zoodat een ieder deze belangwekkende uiteenzet ting gemakkelijk kon volgen. De gemeentelijke middelen en bedrijven te Rotterdam. De opbrengst van verschillende bronnen van inkomsten der gemeente Rotterdam bedroeg over de maand Januari ƒ842.650 tegen 848.689 in deelfde maandz van 1925. Het havengeld voor zeevaartuigen bracht ƒ318.974 op (v.j. 315.672), dat voor binnenvaartuigen ƒ200.151 (v. .j ƒ194.117), de beursbelasting ƒ9638 (v. j. ƒ99.146), de belasting op vermakelijkhe den ƒ62.894 (v. j. ƒ67.699). De gaspror ducti bedroeg 6.082.680 M3. tegen 6.366.860 het vorig jaar. Het electriciteits- bedrijf produceerde 12.880.000 K.W.U. te gen 11.439.000 in Januari 1925. JULIANA VAN STOLBERG. 16 Februari 1506 17 Juni 1580. „Zij w&s ae Dochter, Weeuw en „Moeder van de Helden, „Die goed en bloed voor God, voor „Staat en Vrijheid stelden". (Oud gedicht). 16 Februari 1506, dus 420 jaar geleden, werd op het slot Stolberg, nabij het stadje van dien naam in den Beneden-Hartz, de stammoeder van ons geliefd vorstenhuis geboren. De Nederlanders, die door het heerlijke jubileum in September 1923, en nü weder bij de herdenking van het Koninklijke Zil veren Huwelijksfeest zóó innig de betee kenis gevoeld hebben van den onverbreek- baren band tusschen Oranje en Nederland zullen op dezen dag met ootmoed en dank baarheid gedenken, hetgeen in Juliana van Stolberg aan ons volk geschonken is. Zij zullen den rijken zegen erkennen, dat Willem van Oranje, de Vader des Vader lands, een Moeder heeft gehad, die hem, den grondvester van onze vrijheid, burger lijk en geestelijk, in de bange barensweeën van de geboorte van ons dierbaar Neder land als éénheid, wanneer tegenspoed en ontrouw, haat en verguizing, hem ten diep ste ontmoedigeden, als een tweede „Mac- cabeeër-moeder" zóó innig steunde en op beurde, dat hij, kracht vindende in zijn vertrouwen op den Potentaat der Potenta- bij haar „pleegkinderen" Ze gaat steeds meer geboken over haar stok met zilveren knop en blijft net zoo autocratiscr als al tijd Geoff gebieden, haar huiswaarts te geleiden Dokter Pyefinck komt ook vrij dikwijls op Boxgrove. Die schijnt de eeuwige jeugd te bezitten en is frisch en opgewekt, als jaren terug Maar van allen, die Boxgrove met een bezoek vereeren, is er misschien géén, die Kers zóó graag ziet, als viscount Atherley Hij schijnt zich met verstand getroost te hebben in zijn leed en speelt zóó aardig met baby Will, dat Philadelphia blijft vol harden in haar oude opvatting dat het zonde en jammer is, hoe hij geen vrouws persoon mocht zijn Met de geboorte van baby Will was sir Jerry voor het £erst op Boxgrove ver schenen. Misschien voelde hij zich ook getroffen door het feit, dat zijn achter kleinzoon Will was gedoopt, in ieder geval, hij vatte een bijzondere teederheid op voor dien kleinen Will Er werd dan ook al gefluisterd, dat, na den dood van den baronet, John Faulkner in Londen wel diens titel zou erven, maar niet het geld, dat ging naar de kleindochter van sir Jerry evenals ook het goed Broadlands, verviel aan haar en haar nakomelingen. Spen Faulkner was geheel verdwenen van het tooneel een maand na zijn landing in Sydney was hij aldaar overleden. Intusschen gaat Boxgrove steeds moer vooruit. En onbeschrijflijk is de weelde van het jonge paartje, als ze hun baby al moeite zien doen om door het gat in den ouflen muur te kruipen EINDE. VOLKSGEZONDHEIDS. EN VEILIGHEIDSHOEKJE Naar GASLEKKEN moet men zoeken met ZEEPWATER. Een lucifer met zijn kleine vlammetje kan leiden tot een groote ontploffing.

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1