RG'S MG MAANDAG 15 FEBRUARI MIS5ÖLANCHE .3® )UTENS NSVELT pTDAGH vlissingen .UITWIES ise I-Papieren, 64e Jaargang -1926 ^BINNENLAND FEUILLETON DE VONDELINGE Stads= en Provincienieuws Uw Lippen PUROL burg' - urgsch Gebarenspel- chterlijken vorm ej inaar ook de telw HET BOEK VAN papier in kartonnen I GULOEN. 1 de ontvangst R ACH TIG E hanger- Glazenmaker 57 Telefoon 318 en Verhuur, Koop en Verkoop gen en Dlenstnanvragcn, enz, uitbetaling, van 1-5 regelt regel meer 15 cenl Kamer, Alcool elegenheid door etters F. D., bureau rant". -HOUDSTER. touw, 36 jaar, v.g. idig kunnende koken zoekt plaatsing bij e of in klein gezin, rieven letters O. K., iddelburgsche Cou- elburg. Damestasch mei gen belooning terug raat 61, beneden. tegen 1 Maart een 3AGAHEISJE. te melden na 7 uur. vrouw SiEMELINK, Eve risen 36. DUYVIS, Badhuis- ■aagt een fatsoenlijke MSTBODE. liefst 's av. na 8 uut. ij Van Dishoekstraai IEISJES en strijkwerk. Leef- aa TRAPLOOPER ■n en prachtige Janglamp. Sottegemstr. 78 bov Kleermakers-Bedrijf IEISJES orden. onder letters F. W., ss. Cour." ÜRKSTËR Noordstraat 70 een ES-RIJWIEL en een lal Masqué Cos- es Glac-sstraat 55. te huur een Bo- sg, Kanaalstraat No. f23 per maand. :hterk Tusschenk,, :en, Zolder met ka- :>pg. Te bevr.C.SAN- ibeirstr. 79 het È-BILJARO che weg 81, Vlissingen. E KOOP f 12. Damesfiets, x, luxe, nieuw R'j- 160 voor f 110 Nog iers, wegens plaats- ooi). Wagenaarstraal. gevraagd Hinkt' ERWONING, stand en centrum net opgaaf van Pr'-,s ving, onuer letters au „Vliss. Cour' SINGSCHE COURANT ABONMEMENTS-PRtJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- f 2.20 per drie maanden. Franco SoMb-t gebeele rijk ƒ2.50. Week-abon- «eoenten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van i4 regels: ƒ1.10 voor iedere eel meer 26 centbij abonnement spe- „jj prijzen. Reclames 52 cent per regel ïfetoe Advertenties betreffende Huur en Verbuur. Koop en Verkoop, Dienstaanbie- Lien en Diensfaanvragen, enz., prijs, bij yWJruitbetaling van 1—5 regels ƒ0.75, elke ..vel meer 15 cent. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. De Kabinetscrisis. Naar wij vernemen, zet mr. J. Limburg, oie H- M. de Koningin verslag heeft uit gebracht van den stand van zaken met be trekking tot vorming van een extra-parle mentair kabinet, zijn pogingen tot kabi netsformatie voort. De leiding van de P.T.T. De afdeeling 's-Gravenhage van den Centralen Bond van P.T.T .-personeel heeft een vergadering gehouden, waarin de bondsvoorzitter, de heer J. G. van der Jagt sprak over „Het personeelsbelang in ver band met het conflict tusschen den minis ter van waterstaat en den directeur-gene raal". Het personeel had door zijn opkomst ook uit Leiden, Leidschendam en Delft v/aren ambtenaren Aanwezig blijk gege ven van meer dan gewone belangstelling. Met algemeene stemmen weid een motie aangenomen, waarbij de vergadering als daar oordeel uitspreekt, dat het huidige conflict een poging is van een der stroo mingen in het hoofdbestuur der P. T. T., ten aanzien van de bedrijfsvoering en de personeelsbelangen om een voor den dienst e het personeel funeste reorganisatie te for- ceeren. Voorts wordt hierin verwacht, dat met de bestaande rechten en vooruitzichten, zoo als die door het personeel zijn verkregen, bij een wijziging in de formatie op de kan toren ten volle zal worden rekening ge houden en dat voor het geheele personeel een billijke salarisregeling zal worden vast gesteld. Luitenants bij den belastingdienst. In een binnenkort te verwachten leger order wordt mededeeling gedaan van de mogelijkheid van overgang van luitenants bij "den belastingdienst. Voor beroepsluitenant (ook zij, die op non-aetiêf zijn-gesteM^y-die-eb Februari 1926 den vollen ouderdom van 29 jaar niet hebben overschreden, bestaat tot een be perkt aantal gelegenheid om, indien zij daarvoor geneeskundig geschikt worden bevonden, over te gaan naar de admini stratie der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen. Belanghebbenden moeten voorts hef eindexamen der hoogere burgerscholen met 5-jarigen cursus of het eindexamen der gymnasia met goed gevoig hebben afge legd of een getuigschrift bezitten dat, te- beoordeeling van den minister van finan ciën, een niet geringe ontwikkeling waar- borgt. Zij, die worden toegelaten, zullen een volledige opleiding genieten voor het sur- Het is een kwestiie van smaak Daarom zegt 99 der rookers Geef MIJ maar Maakt eens kennis met Miss Blanche „Royal". (ingez. Mededeeling.) 42) Naar het Engelsch. (Nadruk verboden) „Ten zeerste verheugd u te zien, uw ladyschap Ik was juist op weg naar „het Nest" Maar nu heeft u misschien mijn ambstbezoek niet meer noodig?... Wat maakte u echter zoo opgewonden Er is toch niet iets ergs gebeurd Tot zijn groote verbazing en teleurstel- ling zag de dokter tranen glinsteren in de gitzwarte oogjes van haar ladyschap. „Wat zal je mij laf vinden, Pyefinck Ja, ontken het nu maar niet, want het is ook lafMaar je hebt gelijk, ik voel mij erg geagiteerd... Vertel me eens even in alle oprechtheid, geloof 'je dat het vinden van dat blikken doosje, daar aan den voet van den kerseboom, nog zoo heel veel verschil heeft gemaakt?..." Nu, de dokter was een goed verstaan der en bovendien had hij er een duidelijke illustratie bij Kers en Geoff waren beiden m de.hall-deur verschenen. -.Mijn hemel riep dokter Pyefinck. ..Je kunt toch niet meer verrast zijn dan Ja... hoe vindt je het? Zoo onverstan dig is zij nu, om Vincent Atherley zijn woord terug te geven, of liever, hij heeft t haar zelf terug gegeven, en om nu dood eenvoudig mrs. Hawthorne te worden, zon der meer J" Dat de dokter het nu zoo heel onver- s andig of onbegrijpelijk vond, kon hij on- n10 H-Ü Z€Sgen Toch was hij te beleefd m dit met ronde woorden te ontkennen, maar cfe uitdrukking van zijn gelaat was j noers welsprekend genoeg, zijn nu weer wangen glunderden, zijn mond was éen glimlach ..Wat een sentimenteel kind toch, hé?... an m°et u ze zien, dat paar Ze geven numerairs-examen voor hdt'vakexamen. De kosten voor deelneming aan de opleiding worden ten laste van het departement van oorlog gebracht, terwijl verhuiskosten naar de plaats, waar de cursus wordt gehouden, volgens de voor militairen beslaande bepa lingen zullen worden vergoed. Het drama in de Schiestraat te Rotterdam. Burg. en Weth. van Rotterdam hebben den gemeenteraad voorgesteld een schade vergoeding van 10.000 toe te kennen aan de nagelaten betrekkingen van den bij de bekende vervolging der souteneurs in de Delftsche straat door een inspecteur van politie doodgeschoten molenaar G. Ambro- sius, nl. ƒ7000 aa nde weduwe en ƒ1000 aan elk der 3 kinderen. VLISSINGEN, 15 FEBRUARI. Moedercursus Groene Kruis. Men verzoekt ons ter verduidelijking nog mede te deelên, dat genoemde cursus niet alleen gegeven zal worden voor jonge moeders en aanstaande moeders, maar ook en vooral voor jonge meisjes van 23 jaar en ouder, die dezen cursus willen beschou wen als een voorbereidjngscursus voor den door het Groene Kruis te geven opleidings cursus theoretisch en practisch voor de toekomstige gediplomeerde rijksbakers. Het Groene Kruis zal zich met de aan- vraagverzoeken om kraamverpleegsters en bakers belasten en deze dan goed on derlegde bakers naar de verschillende gezinnen uitzenden. Voor de bedoelde jonge vrouwen wordt dit een loonend beroep. Uit de vele aangiften, reeds nu gedaan, blijkt wel, dat. de moedercursus, door dr. Smitt te geven, zeer gewenscht is. Iedere vrouw is dan ook welkom, maar in het bijzonder die jonge vrouwen, die daarna opgeleid wenschen- te worden voor bovenbedoeld beroep, zullen wij op de Woensdagen 24 Februari, 3 en 10 Maart gaarne zien verschijnen. Aanmelding bij den secretaris, den heer M. M. Franke, Coosje Buskenstraat 11. Concert- en Tooneelavond Vlissingsch Mannenkoor. Ter gelegenheid van zijn 30-jarig be staan gaf het Vlissingsch Mannenkoor „D O. U." Zaterdagavond in de groote zaal van het Concertgebouw, alhier, een zang en tooneekntvoering, die druk bezocht was. In zijn openingswoord overzag de voor zitter in vogelvlucht de dertig jaren, die voorbij gingen sinds 27 Januari 1896, toen het koor werd opgericht. Tal van jaren maakte H'ëf een onderdeel ui't van de werkliedenvereniging „De Schelde", en onder den achteruitgang van deze leed ook het Mannenkoor, totdat het eindelijk op eigen wieken moest drijven. Een eeresaluut werd gebracht aan de twee nog overgebleven oprichters, de hee- ren A. Laport en C. Snoep. Gelukkig is er thans weer' een opleving en een uitbreiding van het ledental te be speuren. En gaarne sluiten we ons aan bij den wensch van den voorzitter, dat het koor nog vele jaren zal voortbestaan, dank zij de toewijding van directeur en leden, dank zij ook den steun van vele donateurs en donatrices. Na deze toespraak werd bij monde van een der dames-echtgenooten namens deze de vereeniging gehuldigd door het aanbie den van eey gouden herinneringsmedaille. Ook de heer Ots, exploitant van het Concertgebouw, gaf in den vorm van een gouden gedenkpenning blijk van medele ven met de jubileerende vereniging. Dan de afwerking van het welverzorg de programma. Daarbij heeft den geheelen avond een zeer begrijpelijke factor nog al sterk gedomineerd de feestelijke stem ming. Er was iets luidruchtigs in den zang, om niemand anders, dan om eikaar „Nu, daar hebben, ze gelijk in gaf Pyefinck gul toe. „In den grond denk ik er ook zoo over hoor dokter Anders zou ik het niet op mij genomen hebben, om hun zaak voor te staan tegenover dien ouden mopperaar van een sir Jerry „Ja... Doet u dat heusch, lady Anne „Zeker Ik heb indertijd dat kind over reed om zich met Atherley te verloven, maar dat was toch niet goed' gezien Een edel karakter intusschen Toch kan ik niet zeggen, dat zij de minste van de twee zal hebben met de keuze, die zij nu doet Een goed mensch is Atherley anders Dóór en dóór braaf en edelmoedig. Maar wij, oude lui, kunnen niet meer oordeelen over de gevoelens van de jongeren. Ik had dat dwaze kind zeker moeten onderhouden over haar onverstandigheid ik ben als jong meisje zoo „verstandig" geweest en je ziet het resultaatEen eenzame vrouw ben ik een arme, eenzame vrouw De dokter zei niets, maar stond m stilte te genieten van het geluk van- de jongelui. „Ja... ik zal met sir Jerry spreken, Pyefinck. Ik zal hun zaak bepleiten en hij zal naar mij luisteren, dat verzeker ik je Het zou hem niet passen juist nu met mij van meening, te verschillen en dat weet hij ook heel goed. Hij heeft alle hulp noodig om die zaak van Spencer tot een einde te brengen. De menschen zullen toch al ge noeg praten Bovendien zal ik hem onder het oog brengen, dat er geenerlei smet rust op Geoffrey Hawthorne of op diens goed Borgrove!... Neen, laat dat gerust maar aan mij over, hij wordt zoo gedwee als een lam De dokter moest onldtfUfeurig aan „de goede fee" uit het sprookje denken, terwijl de kleine lady, zoo op haar stok voorover gebogen, naar haar rijtuigje stapte. Toen zij thuis was zond ze haar min ia- i tuur-groom met een brief naar Broadlands, i die sir Jerry allereerst meldde, dat lady dat bij de gezongen liederen wel eens minder op z'n plaats was. We hebben het Mannenkoor beter hooren zingen, dan dezen avond. Wel kwam ook nu weer uit het goede stemmen-materiaal, waarover het koor be schikt wel bleek ook thans het streven om iets goeds te brengen, wat hier en daar volkomen gelukte wel moesten we opnieuw de energieke leiding van den heer Hollaers respecteeren maar toch ontbrak de fijnheid van kleur, die een Mannen koor kan en moet eigen zijn, om we zenlijke voldoening te geven. Het eerste nummer „Jubellied", op woorden van J. H. J. de Ruijter en ge toonzet door den heer Hollaers, werd goed ingezet. Muziek, woorden en voordracht waren geheel en al met elkaar in over eenstemming. Te meer maken we met waardeering melding van de compositie van den heer Hollaers, omdat het ons ^bij zonder moeilijk voorkwam, den dikwijls weinig rythmischen tekst in goeden muzi- kalen vorm te gieten. Op de juistheid der gedachten van dit lied zullen we niets af dingen, maar aan de eischen om voor toon-verklanking geschikt te zijn, voldeed het o.i. niet. Te grooter is daarom de verdienste van den componist, die de ge breken van den tekst vrijwel heeft weten weg te werken, en in werkelijk „volle ac- coorden", op dikwijls vindingrijke wijze, de feeststemming heeft uitgebeeld. Het enthousiast gezongen lied, heeft ons aan 't slot, toen het nog eens werd herhaald, meer voldaan ;dan bij 't begin. 't Avondklokjevan Joh. Feyhl, een lief nummer, werd niet onverdienstelijk voorgedragen. De partijen zaten er wel in, de klanken-eenheid was goed, maar er lag te veel opgewondenheid ,te weinig rust en vrede' in den zang. Dat vooral was ook de fout bij „Het graf onder den Meidoorn" (H. C. Helle man). 't Is zoo, er werd getracht, dit heerlijk-doorvoelde stemmingslied op d,e juiste wijze in te leven en te vertolken, maar genoegzaam gelukt is dit niet. Mo gelijk heeft ook het ongewone van de piano-bgeleiding zich doen gelden, waar op accompagnement door orgel (dit was defect geworden) was gerekend. De uit spraak der solisten, die bij dit nummer zongen, was wel wat erg plat, vooral van den tenor, wiens geluid bovendien te be scheiden was. Toch werden de eerste vier regels van het laatste couplet lofwaardig door dezen solist gezongen. De bariton, met z'n volleren, dieperen toon, gaf meer voldoening. Beiden moesten echter onderdoen voor de solisten bij het laatste zangnummer „Vrede" van Richard Hol. Deze zangers laten zich blijkbaar langzamerhand met meer vrijmoedigheid hooren, en dit is in hun voordeel. Voori^den tenor hebben we met genot beluisterd. We noemen trou wens dit laatste nummer, ook wat den koorzang betreft niettegenstaande en kele wanklanken in de laatste coupletten als 't meest bezield en 't zuiverst ge karakteriseerd, het beste van den avond. Reeds de correcte inzet deed ons dat ver moeden, en terecht De reeds genoemde piano-begeleiding bij deze laatste nummers was, als altijd, bij Mevr. BrandBekker in uitstekende handen. Na de pauze de tooneelstukken. We hadden ons niet vergist hier was het hoogtepunt hier kwam de feeststemming geheel tot uiting en moe fit ze hoogtij vieren. Alles was er op toegelegd, om iets su bliems te geven, en we leggen er den na druk op het tooneelgedeelte van dezen avond was buitengewoon goed. Eerst 'n komische scène „Het gemopste gouden tientje", die vlot werd gespeeld. Geen der rollen was minder'goed verzorgd, maar door hun positie als Directeur en Dokter hadden Van Mopsen en Spiek- smeer de gelegenheid uit te blinken de eerste door zijn tot het uiterste geprikkelde Anne Kers voor dien nacht bij zich te lo- geeren hield, dan dat zij zelve dien volgen den middag den baronet kwam spreken en vervolgens nog een papier, dat ze op geen enkele andere manier had durven verzen den En daar ze zich trouw aan haar woord hield, werd ze den volgenden mid dag juist toen de korte winterdag begon te schemeren binnengelaten in de bibli otheek en nam er plaats in. den grooten stoel tegenover den heer des huizes met den blik van een veroveraarster „Natuurlijk weet je, met welke bedoeling ik hier kom, sir Jerry begon lady Anne, op haar gemak met beide handen op den zilveren knop van haar stok leunend en haar slachtoffer geen ommezien uit het oog verliezend. „Ik weet, dat Atherley, eer hij ging, je genoegzaam van het een en ander op de hoogte heeft gebracht. Ik bedoelde dan van de verhouding tusschen Kers en Geoffery Hawthorne. Het zal tijd besparen, als ik rustig mag aannemen, dat je dit be kend is, alsook, dat ze trouwen zullen te gen alle verzetten in. We moeten wel toe geven, beste vriend", haar ladyschap gebruikte hier eigenlijk den vorm „we" „en doen nog maar 't verstandigst „bonne mine a mauvais jeu" te maken Gelukkig mag ik ze allebei heel goed lijden Kers dat weet je en Geoffrey vind ik ook een alleraardigste flinke, knappe jongen. Dat zij verliefd op hem is, .yerwondert me niet in het minst Maar int is de vraag, wat denk je voor hen te doen Te oordeelen naar de uitdrukking op het gelaat van sir Jerry, was hij dan méér ge neigd, iets heel onaangenaams te doen voor hen beiden Hij viel dus uit in een tirade, die althans zeer barsch klonk en waarin hij betoogde, cjat zijn kleindochter 't zelf moest weten, als tij zóó idioot wilde wezen óm lord Atherley weg te sturen maar dat hij er dan ook niet aan dacht om haaT iets van zijn geld te geven.. Met zoo'n heereboer... Lady Anne vie' hem in de rede, met haar nerveusiteit, de laatste door zijn zeldzame prestaties op wetenschappelijk gebied. In het laatste blijspel in twee bedrijven door W. Mets Tz. „Een advocatenstreek" werd Oom Knoppenstein, niettegen staande z'n eerbiedwaardige verschijning en z'n besliste optreden inzake het hem goeddunkende huwelijk van zijn beide nichten handig bij den neus genomen. Rasecht oud-scheepskapitein, van het meest conservatieve soort, die zwoer bij alles, wat zeeman is, vond hij een onver beterlijk handlanger in Kees, voormalig bootsman. Vooral deze maakte een uit nemend figuur. Maar ook Eduard en Ka- rel, de beide studenten, die in het uitden ken van middelen, om het dreigende nood lot te keeren en oom's beminnelijke nich ten te veroveren, hoogst bekwaam ble ken te zijn, speelden zulk een meesterlijke rol, dat het dezen stuurlui aan wal gelukte, hun huwelijksbootje, met kostbare "vracht beladen, in veilige haven binnen te loodsen, 't Was spannend spel, dat ner gens haperde, en een daverend applaus uitlokte. De avond werd met een bal gesloten. „Lidadidé. De zeer sympathieke geste van de direc tie van het Grand Hotel „Britannia", haar groote zaal beschikbaar te stellen in dienst der menschlievendheid is beantwoord door een bevredigend bezoek aan de opvoering, welke de tooneelclub „Lidadidé" gaf ten bate der slachtoffers van den watersnood. Het publiek heeft geen nutteloozen gang gedaan. Inderdaad werd het blijspel „De Logé" voortreffelijk ten toonele gebracht. Wij hadden gehoord, dat het ensemble over goede actrices en acteurs beschikte en dus waren onze verwachtingen hoog gespan nen. Die werden niet teleurgesteld. Het blijspel was niet gemakkelijk te spe len, daar het wat gerekt is en te weinig handeling geeft. Vandaar een bijzonder woord van lof vooral voor de dames, die dit bezwaar prachtig wisten te overwinnen. Naast dezen wenschen wij vooral te noe men den zaakwaarnemer Pietersen, de pan toffelheld, die van deze uit talrijke stukken bekende rol een -eigen creatie gaf, en den rentenier Lensvelt. Stem, grimeeren en mu- miek deden hem tot een succes en den drager van het stuk worden. Vooral in het tweede bedrijf was men algemeen uitste kend op dreef en genoten wij in het bijzon der van Lensvelfs kunst, die werkelijk ac- teeren was. Ofschoon hier en daar een lichte weife ling in het kennen van de rollen heel even was op te merken, betuigen wij het geheel gaarne -onzen dank en waardeering voor het gepresteerde. Vooral wijzen wij hier op de regie, welke ons onbekend is, voor de keurige verzorging van de taal. Het be schaafde langzame spreken en duidelijk ar- ticuleeren wordt door tallooze dilettanten- vereenigingen, vooral hier in Vlissingen, verwaarloosd, waarschijnlijk omdat er dan niet zoo veel opvoeringen en zoo spoedig kunnen gegeven worden. En toch, wanneer men wil tooneelspelen, dient allereerst de taal verzorgd te worden. Andere vereeni- gingen kunnen in dit opzicht aan deze club, die wij nog vaak voor het voetlicht hopen te zien, een voorbeeld nemen. De entractmuziek werd uitgevoerd door onze bekende kapel Höfelein-Bekker en i was dus uitstekend. Natuurlijk was er voor haar ook veel succes. Tenslotte zouden wij willen aanbevelen om, zooals elders gebruikelijk is, de hinder lijke laatkomers niet tijdens het spelen bin nen te laten. Men komt dan wel op tijd. 50-jarig bestaan Chr. Militair Tehuis voor Laeid- en Zeemacht. Op 6 April a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat het Chr. Tehuis voor Land- en Zeemacht „Generaal van Marle" alhier werd opgericht. Het bestuur heeft gemeend, dit heuglijk feit niet onopgemerkt te moeten laten voor bijgaan, en zal daarvoor op Dinsdag 6 Ap ril een herdenkingssamenkomst houden in kalmer, maar even nadrukkelijk gesproken betoog „O, wat dat betreft als we nu op het punt „afkomst" raken, dan is het mis schien wel eens goed in herinnering te brengen, dat Geoffrey Hawthorne in ge boorte nagenoeg gelijk staat met Klarissa Faulkner. Er zijn in Levelshire Hawthor ne's van Boxgrove geweest net zoolang als Faulkner's van Broadlands. De moeder van Geoffrey Hawthorne was een dominé's dochter, terwijl Ker's moeder niet dat ik iets onaangenaams wil zeggen van het ar me vrouwtje tot den kleinen handels stand behoorde ik geloof, dat haar vader zoo iets was als de vader van je vrouw", voegde haar ladyschap er, zéér onschul dig, bij. Sir Jerry liet een onverstaanbaar gebrom hooren en driftig schoof hij heen en weer in zijn stoel, maar hij durfde toch niets onaardigs zeggen. Hij voelde zich nu ook veel kleinmoediger dan bijvoorbeeld een week geleden er rustte nu immers zoo groote vernedermg op Broadlands na het gebeurde met Spen Dat zijn erfgenaam een losbol, een verkwister ja, wat niet al zou zijn dit was nog te dragen maar dat hij op de loer had gelegen om een diefstal te bedrijven dit was de grootste schande, die hij wel over zijn ge slacht had kunnen brengen „Dus, wat nu den stand betreft, zal ze volstrekt niet zoo'n slecht huwelijk doen", ging haar ladyschap weer lcalm-aan ver derf „en wat het geld betreft ook niet". „Zóó?... Ik dacht anders, dat Hawthor ne er nog kort geleden zóódanig had inge zeten, dat hij had moeten leenen van di_en Pedrick of hoe heet de man ook weer „Jawel maar toen heb ik hem in staat gesteld, zijn schuld aan den korenhande laar af te doen. Dit is nu ook weer bijna twee jaar geleden en hij is er niet alleen geheel bovenop, maar het gaat Geoffrey Hawthorne op het oogenblik aller-voor- spoedigst springen bij guur weer vaak stuk of worden ruw en schraal. Dit is spoedig te verzachten en te ge nezen door Doos 30 ct. (Ingez. Meaedeehng.) de Groote Kerk, waar als sprekers hopen op te treden generaal Weber en ds. Jansen, leger- en vleotpredikant. De bijeenkomst zal worden geopend door ds. W. A. B. ten Kate en gesloten door ds. P. N. Kruijswijk. Woensdag 7) April zal in het Militair Te huis een feestelijke bijeenkomst plaats heb ben, waarin o.a. het woord zal worden ge voerd door ds. Ruijs van Dugteren, leger- predikant en den vlootpredikant, ds. War ners. Er zal gevormd worden een eere-comité, een uitvoerend comité, benevens een comi té van oud-bezoekers. Als bijzonderheid deelen wij nog mede, dat het Militair Tehuis alhier het eerste Te huis was, hetwelk door den Chr. Ned. Bond van Militaire Tehuizen werd opgericht. Verschillende bekende predikanten in den lande hebben als voorzitter de belangen van het Tehuis behartigd, o.a. in 1876 als. eerste voorzitter wijlen ds. Klomp, in 1881 de ern. pred. ds. De Gaay Fortman, ds. C. L. Voorhoeve, ds. Hunningher en wijlen oud-minister ds. A. S. Talma. Voorzitter van het tegenwoordige bestuur is de heer P. G. Laernoes. Schrijver der posterijen en telegrafie. Met ingang van 1 Maart a.s. is tot schrij ver der posterijen en telegrafie benoemd de besteller J. Biesma van het postkantoor te Vlissingen en werkzaam gesteld op het bureel van den ingenieur der telegrafie al daar. Scheepvaartberichten. I Het Belgische stoomschip „Charbonmi- ine", komende van Antwerpen, js gisteren avond met lekken ketel uit zee terugge- keerd en op de reede geankerd. Gisteren is alhier binnengekomen het En- gelsche stoomschip „Merchant", van De- marara met een lading hout voor Middcl- Voor het examen als machinist, diploma C (theoretisch gedeelte) is geslaagd de heer M. J. Polderman, leerling van de De Ruijterschool. Aanvaringen op de Wester-Schelde. De Harwichtboot „Antwerp", welke Za terdagmiddag hier passeerde, is ter hoog te van Hansweert in aanvaring gekomen met de van Antwerpen komende Hull- boot „Darlington". De „Antwerp" liep door den schok tegen den zeedijk omhoog en bevond zich daardoor en ook ten ge volge van het zwaar lekstooten, in zeer gevaarlijke positie. Het achterschip bevond zich reeds kort na de aanvaring in zin kenden toestand. Onmiddellijk gingen van Hansweert reddingboofen uit, waarmede de passagiers, vijftig in getal, en de be manning, die allen het schip moesten ver laten, overgebracht werden op een juist passeerende Engelsche boot, die ook naar Antwerpen ging. De mail werd eveneens in veiligheid ge bracht. De „Darlington" werd ook zwaar be schadigd, doch behoefde niet verlaten te worden door de opvarenden. Het schip, dat o.a. een groot gat in den voorsteven bekwam, zit eveneens tegen de slikken van den dijk omhoog. Te Hansweert zijn dadelijk alle pogingen in het werk gesteld om de Harwichboot in zoodanigen toe stand te brengen, dat verder zinken voor komen kon worden. Er worden onderhandelingen gevoerd omtrent het bergen der vaartuigen. Het Belgische stoomschip „Cocaillier", van Nieuw-York naar Antwerpen en de „Olympia" van Buenos-Ayres naar Ant werpen zijn in het Middelgat met elkaar „Zóó... Gelukkig dan maar, lady Anme, want van mij zijn ze niets te wachten Of lady Anne van die laatste opmerking niet gehoord had, ging ze voort „En dat het hem nu zoo voor den wind gaat, en vooral zal gaan, komt door dat aanleggen van het zijlijntje Knoddishall— Brantford. Misschien heb je daar door de drukte van de weken, die pas achter ons liggen, nog niet van gehoord Die weg loopt dwars door de Boxgrove-ianderijen." Sir Jerry keek op en spitste de ooren. Hij had, iai waarheid, nog maar heel weinig van dit zij-spanlijntje gehoord en er zich totaal niet voor geïnteresseerd maar als dit nu toch zoo'n voordeelig zaakje bleek... Haar ladyschap lichtte verder toe „De lijn zal diagonaals-gewijd door de Box- grove-landerijen loopen. Ze zijn nog steeds aan het overleggen en opmeten maar binnenkort staat de weg vast In ieder geval moet de Maatschappij het land koo- pen en Geoffry kan dus zijn voorwaarden stellen. Daar het land onbezwaard is, kan hij er een aardige som van maken Ran- some zal hem daarbij terzijde staan. Zoo- dra ik van de zaak hoorde, heb ik dien geraadpleegd en die heeft nog menigen nuttigen wenk kunnen geven..." (Slot volgt.) VOLKSGEZONDHEIDS. EN VEILIGHEIDSHOEKJE LEG EEN BRANDENDE SIGARET ooit zoo op een aschbakje, d'at hij bij verder opbranden zijn evenwicht yer- liest, over den rand van het bakje op het tafelkleed tuimelt en daar brand sticht Veliligheidsmuseum, Amsterdam.

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1