HOFBERGORGEL Firma A.S.J. DEKKER Goes GEMENGD NIEUWS Voor de Vrouw en het Kind voor den kenner van goede muziek „The best of1 best". GEBRUIKTE INSTRUMENTEN worden ingeruild. Afbeeldingen en demonstraties gratis op aan vaag. (Ingez. Mededeeling.) log alle financieele betrekkingen werden beïnvloed, allengs begint te verdwijnen moge daarvoor wat ons land betreft, geen goedgeloovigheid, maar oud-Hollandsche bedachtzaamheid in de plaats treden, wel ke niet alleen de moeder der wijsheid, maar ook de beschermster van de brand kast is. üi We behoeven na onze uitweiding over de beleggingsmarkt van den handel op de Locale af deelingen ter beurze van Amster dam niet veel meer te zeggen. Nieuwe ge zichtspunten van beteekenis zijn daar ook niet geopend, de oude verheugden zich echter in een voordeelige belichting, zoo dat Rubberaandeelen, Suikerwaarden en Oliën meerendeels enkele procenten kom- den stijgen. Wat Rubber betreft, de prijzen van het product zijn iets stijgende en het feit dat de Engelsche restrictiebepalingen weer in werking worden gesteld, wanneer de prijs op dit niveau blijft, houdt bij velen het optimisme levendig. Intusschen zijn ge lijk men reeds heeft kunnen lezen, de rub berbanden door meerdere fabrieken be duidend in prijs verlaagd, vermoedelijk minder als gevolg van den lageren rubber- prijs' dan wel in verband met de „onthul lingen" in Amerika over de buitensporige winsten der rubberfabrikanten, waarvan wij eenige weken geleden ook een staaltje hebben gegeven. Ten aanzien van Suikeraandeelen kan er op worden gewezen dat ondanks de berich ten over ruime oogsten en hooge oogst- ramingen voor het nieuwe jaar, toch de prijs vast blijft, zoodat de Visp deze week voor 10.25 per picol superieur kon ver- koopen, wat voor de beurs aanleiding was om vooral aandeelen H.V.A. te favorisee- ren ook andere suikeraandeelen echter hooger. De stijgende olieprijzen in de Unie en de sterk teruggaande productie aldaar waren oorzaak dat de vaste tendenz voor Olie waarden bestaan bleef, oon al liepen aan deelen Koninklijke slechts enkele procen ten op. Tabaksaandeelen waren stil, maar prijs houdend, van Mijnwaarden ondervonden Redjangs nu en dan eenige vraag en op de afdeeling der Industrieelen bleef de be langstelling voor de zwaardere aandeelen bestaan Kunstzijde-waarden profiteerden van de berichten over groote vraag naar het artikel in de Unie en de oprichting van twee fabrieken in Engeland door de Hol- landsche Kunstzijdefabriek. De Ameri- kaansche markt had weinig beteekenis de speculatie poogt af en toe ons publiek voor de een of andere share te interesseeren, het succes is dusver nog niet groot. New-York zelve werd beïnvloed door hoogere geld koersen en mede door het teleurstellende feit dat de Steeltrust per einde Januari een vermindering der onuitgevoerde orders publiceert van 150.000 ton. Men is nu be zig hiervoor een plausibele verklaring te vinden. DE VERRASSING DOOR J. P. BALJÉ. „Hallo Ja, juffrouw, mag ik vier-drie- zeuven-zes-één,... nee, juffrouw, zes-één „Ja, ben jij daar, An Ik kan helaas van avond weer niet thuiskomen, vrouwtje. Ja, weer zoo'n saaie vergadering van de leden van onzen bond. Wat zeg je, wegblijven Och, kind, begrijp dan toch, het is in ons beider belang, dat ik ga de salarissen zijn te laag, we moeten protesteeren, allen moe ten we aanwezig zijn om klem achter onze eischen te zetten. Ja kind, als het laat wordt, ga je maar gerust naar bed, hoor, 't is wel vervelend, maar bedenk eens, als het lukt is misschien ook meteen mijn vele overwerk afgeloopen, en ben ik 's avonds weer meer bij jou. Nou, dag vrouwtje. Dag poes 1" Zie-zoo, dat karweitje was achter den rug, dacht Wouters, kon-ie tenminste van avond weer met zijn heerlijke Lou uit, zou ze er al zijn, 't Is al kwart voor 6 en dan zouden ze elkaar ontmoeten op het Leid- scheplein. Vlug de Leidschestraat inschie ten, had-ie z'n ring nu al in z'n vestzak gedaan O ja, die zat veilig, verbeel-je, dat-ie 't vergat, was het natuurlijk meteen uit met Lou, daar was ze veel te degelijk meisje voor I Een schat was het, nog maar 19 jaar, een snoezige bruinette (zijn vrouw was blond), met pittige, stralende oogen, en eén lief gezichtje Geen idéé van te geven Gek toch, dat ze op hem verliefd was, een man van bijna 40 al maar hij zag er nog flink uit, je zou het hem nog niet aanzien, eerder een dertiger zou men hem schatten. Ja, hij mocht er zijn. Trotsch en met z'n neus in den wind stapte hij vlug voort. Ha, daar stond ze al voor den Stads schouwburg, nu vlug op 'r af. „Dag pop, heb ik je lang laten wachten, lieveling Niet Nu des te beter En heb je je nog vrij kunnen maken voor van avond Kon je 't gedaan krijgen, dat je moeder toestemde met mij te gaan dineeren en daarna naar den Schouwburg „Gedeeltelijk, ja Wat het eten betreft is in orde. Ze vond het goed, dat we bij Boer dineerden, maar ze staat erop, dat ik je nu vanavond eens aan haar voorstel. En ik geef haar volkomen gelijk. Ik begrijp je voortdurende weigering niet, steeds maar opnieuw stel je het uit, om met mijn moe der kennis te maken. Maar nu vanavond ga je toch met me mee, hè vent Wouters had het benauwd gekregen bij die woorden. „Och kom, schat, ik had me zooveel- ervan voorgesteld, om vanavond eens gezellig samen naar den Stadsschouw burg te gaan. Ze spelen vanavond juist een prachtstuk, 't moet geweldig zijn, naar ik hoorde, „Grompie" met Louis Rooyaards in de hoofdrol. Volgende week is het toch nog altijd tijd genoeg, om bij je moeder aan te loopen, kindje „Nee, ik heb beloofd, dat ik je vanavond zou komen voorstellen moe wil beslist v/eten, met wien ik omga, en ik kan haar geen ongelijk geven. Ik weet nu wel, dat je een fatsoenlijk en net man bent, dat je me trouwen zult (hier snoot Wouters zeer nauwgezet z'n neus), maar ik kan me voor stellen, dat mijn moeder zich ervan wil overtuigen, dat je 't met mij meent. Zou jij later willen, dat onze dochter (Wouters kreeg een hevige hoestbui met een man ging dineeren en tot laat in den nacht naar een schouwburg ging, als wij hem niet eens kenden Nee hoor, je gaat vanavond mee, en anders ga ik nu direct naar huis". Ondanks^ het feit, dat Wouters doodang- sten uitstond, dat er kennissen bij haar moeder zouden zijn, stemde hij met een zuur-zoet lachje toe. Wat kon-ie anders doen In Godsnaam, dacht-ie, we zullen hopen, dat het vanavond goed afloopt, en dan is het tenminste gebeurd. Daarna hoe ven we er niet meer heen, een excuus is later allicht te vinden, als haar moeder mij nog eens uitnoodigt. Weer eenigszins opgefleurd bij die laat ste gedachte, stapte Wouters met zijn „vrouwtje" bij Boer binnen, zocht een ge zellig, intiem hoekje uit, en bestelde een keurig diner. Prettig was dat nou, zoo ge zellig samen te zijn met zijn Loutje, de geel-glanzende gloeilampjes, bedekt met donkere kapjes verspreidden zoo'n zacht- gouden, gedempten gloed, ze zaten hier zoo knusjes, wat jammer nou toch, dat hun verdere avond naar de maan was. Enfin, daar maar niet aan denken, nu volop ge nieten van het oogenblik. Gezellig-babbelend genoten ze van het fijne diner, dat hun werd voorgezet, daarna stak Wouters een geurige sigaar op en bleven ze nog even zitten. Toen kwam het moment, waar Wouters tegen opzag. Lou vroeg, of ze dan eens zouden opstappen, moe wachtte hen tegen half 8, dus werd het tijd, dat ze gingen. Ze stonden op, nadat Wouters had afge rekend, staken het Leidscheplein over, lie pen een stukje Vondelpark, en gingen toen de van Baerlestraat in. Daar woonde Lou. De voorstelling liep nogal mee, gelukkig kende Wouters Lou's moeder niet, iets, waar hij ook nog voor in angst gezeten had, en na een half uurtje was het gesprek zelfs zeer geanimeerd en schenen ze het uitstekend met elkaar te kunnen vinden. Het werd dan toch nog een gezellig avond je, dacht Wouters, vooral toen Lou voor de piano plaats nam, en hij bij haar stond, om de blaadjes om te slaan. Wat speelde ze aardig, daar leefde je nou waarachtig in mee. Wat zei mevrouw, dat ze ook nog een verrassing voor hem in petto had Dat was zeker een grapje, hè, hij kon zich heusch niet voorstellen, wat dat zou moe ten zijn. Ja, ja, nog een kwartiertje geduld moest-ie hebben, dan zou hij wel zien. 't Was een leuk complotje tusschen Lou en haar, en mijnheer Wouters zou wat in z'n schik zijn. Lachend ging Wouters op de grap in, probeerde te raden, wat het wel kon zijn, doch slaagde niet. 't Was kwart voor negen, toen er ge beld werd. Daar kwam de verrassing, zei mevrouw Wouters, de „jongelui" moesten maar even alleen blijven, maar daar had mijnheer Wouters zeker wel niets op tegen, hè, zei de oude mevrouw met een ondeu gend knipoogje. Werkelijk, Wouters kreeg hoe langer hoe meer sympathie voor haar, hoe was het toch mogelijk, dat-ie daar nu zoo tegen op had gezien Lou was stil geworden nu haar moeder weg was gegaan. Ze stond Wouters ook niet toe, dat hij haar zoende, toen hij daartoe een poging wilde doen, maar zei met een geheimzinnig lachje, dat hij eerst de verrassing af moest wachten. O, daar hoorde ze al voetstappen in, de gang, nu ging de deur open, wel, wat zei mijnheer Wouters wel van de verrassing Aschgrouw zat het slachtoffer op zijn stoel. Daar voor hem stond zijn vrouw ,vDag mannie, wat zie je er slecht uit vent, was het zoo enerveerend op de ver gadering En heb je nu in dit gezellig, huiselijk milieu rust gezochf, vent, na je drukke werkzaamheden als fractie-voor zitter Wat kijk'je me onnoozel aan, vent, is er misschien iets O. je begrijpt mis schien niet, hoe ik hier kom Wel, dat is toch heel eenvoudig, mannie. Dacht jij mis schien haar stem kreeg nu een dreigen de klank dat je me nog langer kon be dotten. Dacht je, dat ik niet reeds lang wist, dat het allemaal smoesjes waren, van dat vele overwerk, die drukke verga deringen. Twee maanden geleden, toen ik je 's avonds opbelde, kreeg ik geen gehoor. Verwonderd en nog niets vermoedend van je laaghartig verraad, besloot ik het plan, waarvoor ik je had willen opbellen, toen uit te voeren, en ging ik om ongeveer 10 uur naar je kantoor, om je af te halen, 't Is dan meteen een verrassing voor hem, dacht ik nog Maar aan je kantoor gekomen, was daar alles stil. De concierge vertelde mij, dat er dien avond, en sedert lang, niet was overgewerkt. Toen kwam er verden king in me op. Ik liet je gangen nagaan en kwam spoedig te weten, op welke wijze je me bedroog. Ik stelde me nu in verbin ding met dit jonge meisje en haar moeder, die beiden vol verontwaardiging waren, en onmiddellijk waren zij bereid, je te helpen ontmaskeren. Eén voordeel wilde ik er ech ter van hebben en daarom heb ik nog eeni ge maanden geduld gehad. Mij kon je geen cadeaux meer geven, vanwege je lage sa laris, waarover je altijd zoo hard klaagde, welnu, die heb ik nu tóch gekregen door bemiddeling van die goede Lou. Want voor haar was je toch altijd zeer gul, en je begrijpt, dat zij mij niet van datgene wilde berooven, wat mij rechtens toekwam. Zoo zie je, mannetje, je hebt gedacht slim te zijn, maar je bent zelf bedot. En inmiddels heb ik alles voor ons echtscheidingsproces in orde gebracht. Binhen enkele weken of maanden kunnen wij scheiden. Lou wil "natuurlijk niets meer van je weten, zoodat je je troost weer in pensions en kosthuizen kunt gaan zoeken, waar je altijd zoo'n he kel aan had Dat zal onze wraak zijn Triomfantelijk draaide zij zich om, knikte vriendelijk naar Lou en haar moeder en ging heen. Twee maanden later werd de scheiding uitgesproken. De vrouw geholpen door Lou, had ge zegevierd en haar was alles toegewezen. Gebukt kwam Wouters uit het gerechts hof. Met langzame schreden ging hij voort, totdat hij plotseling zijn naam hoorde noe men en omkijkend, Lou voor zich zag staan. „Vent, mijn moeder en ik hebben je ver geven, als je bij ons in huis wil komen, ben je welkom". 't Was alsof de hemel zich voor Wouters opende. Gretig nam hij het aanbod aan en korten tijd daarna was Lou zijn vrouwtje, en woonde haar moeder bij hen in. Dat Wouters flink onder de pantoffel zat, be hoeft geen betoog. De twee wisten Wou ters den baas te blijven en tot nu toe is hij het nog niet met zichzelf eens, of Lou na zijn scheiding medelijden met hem had ge kregen en daarom haar aanbod had ge daan, of dat de intrige reeds opgezet was, vóór de ontmaskering door zijn vrouw. Hij besefte echter duidelijk, dat de wegen van een vrouw duister en ondoorgrondelijk zijn. DE DOLLE HOND. Hondje in een hoek gekropen Jankt en krijt zijn pijnen uit. Het is op zijn rug gevallen En hoofdzaaldijk op zijn stuit. Jongen van (zeg) negen jaren Kijkt met veearts-kennisoog. „'t Beest is dol" beslist deêz dokter „Kiek mèr, want zijn neus is droog". Menschen staan opeengedrongen, Dol nieuwsgierig naar dien hond. „Hij is dol", zegt men elkander, „Kiek mèr, want z'n buuk is rond". Ieder lucht zijn hondenkennis, Houdt zijn „diagnose" vol. Pas maar op, 't is hoogst gevaarlijk, Want die dolle hond is dol. En het doodsbeangste hondje Laat zijn witte tandjes zien. Niet alleen lijdt het zijn pijnen Maar is angstig bovendien. 't Is een rare dolle wereld. Ieder doktert, practiseert. „Jan Publiek" verdeelt de zichten Net zooals hij 't zelf begeert. Maar het „dolzijn" is geen kwaaltje, Waar een hond' heel dol op is Doch het menschdom daarentegen Deelt het als een erfenis. „Ik ben dol", zoo fluistrt vrouwlief, „Op dat hoedje met die veer." „Ik ben dol", zoo fluistert vrouwlief, „En je krijgt 't dezen keer", d' Een is dol op „kuitenprikken", Denkt, dat er bedrog in is. d' Ander is ook dol op kuiten, Maar dan van een schellevisch d' Een is dol op pageharen En haar page dol op haar, Zij en hij zijn dolle menschen. Dollen gaarne met elkaar. Daarom in zoo'n dolle wereld Denkt men gauw die hond is dol, Maar het „dolle" van dat hondje Dolt meer in een and're bol. In 't klimaat van ons lief landje „Komt hondsdolheid zelden voor" 't Is ook niet om dol te wezen Op zoo'n dampkring, vuil en goor. Daarom imitatiedokters, Die een hond voor dol verklaart, Ais hij schreeuwt van groote pijnen En wat ronddraait met zijn staart, 'k Zeg je dat een hond hoogst zelden Dol en dan gevaarlijk is. Daarom weest toch nooit voorbarig Uw gedrag geeft, ergernis. HENKIE. Een 100-jarige. Woens dag heeft Hendrika van Kessel, wed. J. van Duijnhoven, verpleegde in het St. Oda. gesticht te St. Oedenrode, haar lOOsten jaardag herdacht. Dit zeldzame feest werd begonnen met een plechtige H. Mis van dankzegging. De feestelinge toog ter kerke in een versierde auto, voorafgegaan door een stoet van keurig uitgedoste, bouquetten dragende bruidjes. Na afloop der H. Mis werd een rondrit gemaakt over het be- vlagde marktplein, vvaarna men door de netjes versierde kloosterlaan naar het St. Odagesticht terugkeerde. Nadat daar door Dina Hendriks en Rika Janssen in de prachtig versierde eetzaal der „vrouwkes" keurige versjes waren opgezegd, moest de jubilaresse de gelukwenschen in ontvangst nemen van de Eerw. Overste en Zusters en verdere bewoners van het gesticht. Op de na het ontbijt volgende receptie, maakten tal van notabelen hun opwachting. Vele cadeaux werden aangeboden. Zoo vereerde de R. Kath. werkliedenvereeniging haar met een prachtige taart de buurt met een fraaien leunstoel de St. Elizabethsveree- niging een reuzen krentenbrood, terwijl op de cadeauxtafel nog vele geschenken prijk ten als tulbanden, koeken, bonbons. Na afloop van het fijne feestdiner, dat de Zusters hadden aangericht, maakte de jubilaresse in een auto, begeleid door de bruidjes, een rondrit door het dorp Een kwajongensstreek. Thans blijkt ook Arnhem een „kuiten- prikker" binnen zijn denkbeeldige muren te bergen. Toen het dochtertje van een hoofd onderwijzer daar ter stede zich naar haar huis begaf, werd zij in de Hommelstraat plotseling omringd door een aantal joe lende schooljongens, die haar toeschreeuw den pas op voor den kuitenprikker Een der kwajongens, een ongeveer 12-jarige scholier, ontpopte zich daarop inderdaad als een „kuitenprikker" en stak het ont stelde meisje met een naald in het been. De vader deed van het geval aangifte bij de politie, die den snoodaard op het spoor is. Een merkwaardig staaltje, hoe aanste kelijk het voorbeeld van Den Haagschen „prikkebëen" is, aldus voegt de ,,N. Arnh. Ct." aan dit bericht toe. Wist ik het maar. Wat zal het winnende nummer zijn, met of zon der startcijfers Wist ik het maar, zucht menigeen. Welnu, Torracca weet het. In een klein stadje in Italië, Can Ferdi- «nando bij Foggia is bij de laatste loterij meer dan 2 millioen lire verdiend door de inwoners, zoozeer dat de belastingoverheid er door gealarmeerd is en een onderzoek heeft ingesteld, om na te gaan of deze reusachtige winsten wel wettig waren. Het is daarbij uitgekomen dat al deze winsten het gevolg zij<n van de voorspellingen en aanwijzingen van een plaatselijk loterij profeet Torracca, een invalide met een lammen arm, die van zijn vader, die in zijn testament een cabalistische methode heeft nagelaten, het geheim heeft geërfd om ge lukkige loterijnummers te voorspellen. Op zijn aanwijzing heeft de voorzitter der provinciale vakbonden, de afgevaardigde Piozella. 450.000 lire gewonnen, een advo caat De Leo 90.000, professor Santore van Foggia 40.000. De burgemeester var) het stadje die slechts 3 kwartjes gewaagd had, verdiende toch nog 10.000 lire. Een me nigte huisvrouwen, winkelmeisjes, fabrieks arbeiders verdienden bedragen van min stens 5000 lire. Het onmiddellijk gevolg is dan ook een algemeene stormloop om te trouwen. Een bepaling in het testament van zijn vader verbiedt aan Torracac om zijn kost bare eigenschap ten eigen bate te gebrui ken, in dit geval zou zijn kunst onherroe pelijk verloren gaan. Het spreekt echter van zelf, dat de winners hem niet onbe loond hebben willen laten Hij heeft een gift van 20.000 lire gekregen, doch boven dien wordt hij door zijn stadgenooten met beloften bestormd. Zijn kleermaker biedt hem aan om al zijn kleeren voor de rest van zijn leven gratis te maken. Slagers, bakkers en alle winkeliers willen hem alles zonder betaling leveren een comité van inwoners wil hem een huis aanbieden en reeds heeft een architect het pla.n ontwor pen van een prachtige villa en tuin, die de zijne zullen zijn, indien hij de winnende nummers der volgende loterij richtig voor spelt. De fiscus, zooals wij zeiden, was eerst geschrikt over deze reusachtige win sten, doch het schijnt nu wel, dat hij geen bezwaren maakt om de bedragen uit te betalen, want de animo voor de staatslo terij is er zoo door toegenomen, dat de inschrijvingen tegen deze sommn ruim op wegen. (Zie verder Tweede Blad.) Wat zou je doen, Pieterse, vraagt de sergeant bij de theorie, als je op sluippa- trouille was en een vijandelijke tegenpa- trouille richt plotseling de geweren op je en commandeert Handen omhoog. Nou, ik zou me doodschrikken, ser geant, antwoordt Pieterse spontaan. APOTHEEK GEOPEND Zondag 14 Februari is de apotheek geopend van den heer S. J. Engering, Hendrikstraat. Licht op voor Auto's en Fietsen Februari uur Zaterdag 13 5.36 Zondag 14 5.38 RADIO-PROGRAMMA Zondag 14 Februari. Hilversum, 1050 M. 8.30—9.30 R. K. Morgenwijding. Spreker v. d. Biggelaar, red. v. d. Maasbode Aan een moeder. Zang Mej. Joh. Kuipers, sopraan André de Wolf, tenor mej. Kuipers, sopraan, zingt: 1. Ecce Panis, J. J. Viotta. 2. Jesu dulcis, Verhulst. 3. Jerusalem, aria u. d. Paulus van Mendelssohn-Bartholdy. De heer Wolf zingt1. St. Jozeflied, J. de Jong. 2. Ave Verum, Viotta. 3. Lobgesang (duet met mej. Kuipers), Mendelssohn- Bartholdy. 10.00 Kerkdienst in de Vredes- kerk te Utrecht. Voorganger Dr. J. F. Beerens. Inleidend orgelspel door den heer G. C. Roosendaal, o.a. zal worden ge speeld Sonate 3 opus 65, Mendelssohn- Bartholdy. Voorzang: Gezang 194: 1, 4. Votum, Groet. Belijdens des Geloofs, ge volgd door het zingen van gezang 52 13. Schriftlezing Math. 6 2434. Gebed. Inleiding. Tekst Lukas 10 42 Een ding is noodig. Zingen Psalm 27 3a, 2b en vs. 5. Gedurende het verlaten van het kerk gebouw door -de gemeente, orgelspel, waarbij o.a. zal worden gespeeld Prae- ludium in E. kl. Terts van J. S. Bach. 8.10 Hilv. Draadl. Omroep. „De Barbier van Sevilla", opera comique in 4 bedr. van G. Rossini. Rollen Graaf Alma VivaL. v. Tulder. BartholoM. v. Reen. Figaro John de Nocker. RosineElsa Heinrich. MarcelineAnnie Hofman. Muzikanten, soldaten. Het H.D.O.-koor en het H.D.O.- orkest, o.l.v. Fr. Lupgens. 8.00 Persbe richten. Daventry, 1600 M. 10.50 Tijdsein, weerber. 3.50 Klassieke muziek door or kest. W. Hyde, tenor K. Bacon, piano D. Milward, gedichten L. Godowsky, viool. 8.20 Het luiden der kerkklok. 8.35 Kerkdienst. 9.15 Liefdadigheidsoproep. 9.20 Weerber., nieuws. 9.35 Het De Groot- en Piccadilly-orkest. O. Jënkin, sopraan. 10.50 Sluiten. 10.50—11.20 „The silent Fellowship". Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 1.05 Concert Lucien Paris (piano-viool-cello). 2.05 Nieuws. 8.35 Lezing Les affaiblis, les amaigris et la sural-imentation. 9.05—10.50 Orkestconcert. Königswusterhausen, 1300 M. 10.50 12.10 Concert. Orkest. A. Gebbert, bazuin; A. Lichtenstein, fluit. 6.50 „Zar und Zim- mermann", kom. opera in 3 acten van Lort- zing. Speelt in Zaandam in 1698. 9.50 11.20 Dansmuziek door de Jazzband. Brussel, 262 M. 8.35 Galaconcert. Mile. Lenssens en Renée, zang. 9.05 Le zing Les évènements de la semaine. 9.20 Voortzetting v. h. concert. 10.20 Nieuws. Minister, 410 M. 8.20—9.20 Orkest concert. Werken van de fam. Bach. 10.20 11.20 Sonates van Bach voor viool en piano. 2.20 Plat-Duitsche declamaties. 3.50 „De bruiloft van Figaro", opera van Mo zart. 6.20 Schaakles. 6.50 LezingLeis-# tungskontrolle beim Gefliigel. 7.20 Lezing Der Kalk, seine Aufgabe, Verwendung und Wirkung. 8.05 „Die goldene Eva", klucht in 3 acten, v. Schönthau. Maandag 15 Februari. Hilversum, 10.50 M. 12.00 en 7.30 Politieber. 5.006.00 Kinderuurtje, ver zorgd door Mevr. Ant. v. Dijk. 7.00—7.30 Radio-praatje v. d. N.V. Philips-Radio. De heer SwierstraElectromagnetische in ductie 7,45 en 10.00 Persberichten. 8.10 Concert ter gelegenheid v. h. 25-jarig hu welijksfeest van H. M. de Koningin, ge houden in de Groote Kerk te Den Haag. Medew. Mevr. Noordewier-Reddingius, so praan Suze Luger, alt Louis v. Tulder, tenor Tom Denijs, bas Koor afd. 's Gra- venhage v. d. Mij. tot bev. der Toonkunst. Orkest Het Residentie-orkest. Orgel Joh. de Zwaan. Leider Dr. Joh. Wagenaar. Klein orgel (opgesteld bij het koor) G. v. d. Burg. Volgorde van de uitvoering 1. Koor uit Judas Makkabaus, Handel. Woor den van Bernard Canter 2. Wilhelmus van Nassaue, Marnix v. St. Aldegonde. Eerste vers, gez. door alle aanwezigen 3. Cantate Oott, der Herr ist Sonn, und Schild, Joh. Seb. Bach. Koor en soli met orkest en orgel4. Geluckig is het land Waer dat men sich al keerd of wend. Uit Valerius Gedenck-Clanck. Gezongen door Tom Denijs met orgelbegel. 5. O Heer die daer des Hemels ten te spreyt. „Kom nu met Sang en soete tonen". Uit Valerius „Gedenck-Clanck". Gezongen door Mevr Noordewier-Reddingius, met orgelbegel 6. Koraalvariatie „Onze Vader, die in de Hemelen zijt", J. S. Bach. Orgel. 7 Te Deum Laudamus. Dr. Alph. Diepenbroek Koor en soli met orkest. Daventry, 1600 M. 10.50 Tijdsein weerber. 11.201.20 Concert. Radiokwar tet, sopraan, bariton en cello. 1.202.20 Tijdsein, orgelconcert. 3.35 Lezing British Wild animals-The badger. 4.20 Tijdsein. LezingCollop Monday. 4.35 Dansmuziek. 5.35 Kinder-uurtje. 6.20 Dans muziek. 6.50 Omroep voor Europa. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. 7.45 Pianosonates van Beethoven. 8.00 Lezing The Waterloo Cup. 8.20 De Luton Red Cross-band. P. Heming, bariton. 8.50 Speeches a. h. dinée v. d. Soc. of Somer set Folk. 9.35 Muziek. 9.50 Speech v. d Prins van Wales. 10.00 Muziek. 10.20 Weerber., nieuws. 10.50 Harp-concert tot 11.20. 11.2012.20 Dansmuziek, v. h. Sa- voyhotel. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris (piano-viool-cello) 2.05 Nieuws. 8.5010.20 Orkestconcert. Königswusterhausen, 1300 M. 7.50 Orkestconcert. V. Delmar, sopraan. 9.50—- 11.20 Dansmuziek. Brussel, 262 M. 8.35 Fragmenten van Miss Helyett, operette v. Audran, 9.05 Lezing Comment fonctionne la téléphonie sans fil. 9.05 Concert. 10.20 Nieuws. Munster, 410 M. 12. 35—1.50 Walsen door orkest. 3.20 Werken in Es-dur, door orkest. 4.35 Lezing FaschingsgebrKuche in fremden Landern. 6.50 Lezing Sinnes- Wahrnehmungen im Tier- und Pflanzen- reich. 7.20 LezingRich. Strauss, die jiingste Kunst. Daarna sopraanzang. 8.35 „Ein Radiospuk auw Welle 410", comedie Eenvoudige Radiotheorie per Radio. Het volgende radiopraatje, behoorende tot den radiocursus van den heer R. Swierstra, radio-technicus der N.V. Phi lips Radio, „eenvoudige radiotheorie" ge naamd, zal gehouden worden voor den microfoon van den H.D.O. op 15 Februari, a.s. te 7 uur en zal handelen over electro magnetische inductie. Onder redactie van TRUUS EIJGENHUIJSEN. VOOR DE VROUW WREEDHEDEN IN DE OPVOEDING. Er waren eens, neen, 't is geen sprookje', maar bittere werkelijkheid 1 Er waren eens een vader en een moeder, neen, er waren eens twee volwassen menschen, die zich verbeeldden vader en moeder te zijn. Ze liepen met hun kindje, dat nauwelijks het loopen geleerd had aan de hand door het park. Plotseling liep de moeder weg en verschuilde zich achter een dikken boom en even later volgde de vader haar voorbeeld. Ieder stonden ze achter een dikken boom en ze lachten, lachten... om het kleine, kleine miniatuur- menschje, dat daar smartelijk gillend en schreiend geheel alleen gelaten tusschen de hooge boomen stond, met radeiooze angst in de oogjes en een gezichtje, ver trokken door 't verslindend gevoel van verlatenheid, omdat het vader noch moe der meer zag... Later werd dit voorval aan anderen met trots en onder geschater als een „aardig heidje" verhaald. Maar later, veel later, bleek hoe dit zelfde „aardigheidje" de kiem had gelegd in 't kinderzieltje voor een niet te overwinnen zenuwspanning. Hoeveel ouders spelen op die zelfde wij ze met hun kinderen verstoppertje op zichzelf een goed spel, maar niet wanneer ouders het spelen met hun nog heel jonge, niet begrijpende kinderen, voor de aardig heid misschien, uit leegheid van geest en ziel veelal. Want er ontstaat angst uit, hopelooze, beklemmende angst, die in één oogenblik het wasweeke kinderhartje ver vormen kan tot een onding, niet in staat uit te groeien tot een gezond voelend en verwerkend innerlijk. Angst aanjagen uit „aardigheid" Alsof er niet genoeg tragiek in de wereld is Maar niet alleen uit „aardigheid", hoe dikwijls wordt ook uit „dienstigheid" angst aangejaagd Och, angst aanjagen, wat le vert het geen prachtige resultaten op in de opvoeding Als Jantje zijn boterham niet wil opeten, is ééri herinnering aan den wolf die komen zal om hém te verslin den, voldoende om zijn boterham séhielijk naar binnen te zien gaan en als Pietje moppert omdat hij vader's pantoffels van boven moet halen, is één woord over Sin terklaas' alwetendheid genoeg, om het hem zonder mopperen te laten doen. „Ons kind is toch zoo onberedeneerd bang alleen in t' donker zei eens een moeder, „ik laat hem al steeds 's avonds alleen naar boVen gaan, ik wil hem niet sterken in die onzinnigheid Ik laat hem maar stilletjes schreeuwen in 't donker Maar 't geeft niets." O wreedheid der groote menschen, wien het ontbreekt aan wijsheid en deernis, twee onontbeerlijke dingen, deernis vooral voor wie een jong leven te leiden hebben en op te voeden tot mensch. Want waar deernis is, kent men geen wreedheid. Deernis wil sparen, deernis voelt Intuïtief de wegen waar de kinder voetjes zich wonden en wil die wegen ver mijden. En waar wijsheid ontbreekt, daar is ge brek aan inzicht, daar kent men geen ge duld en wil men moedwillig forceeren. waartoe het leven zelf het kind geleidelijk zal ombuigen. Naarmate het kind ouder wordt en de physieke kracht groeit, zal er èn door het logische verstand èn door de meerdere lichaamssterkte normaler span ning komen in het zenuwleven, zal stilaan als rust zich invoegen, wat eerst nog ah angst naar voren sprong. Zoo men slechts te sparen weet en geduld bezit. Alleen domheid verwacht, van het kind hulpeloos laten in. angst, dat het dien angst overwinnen zal. En 't is alleen wreedheid die zich verheugt in 't spelletje van politie-

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 2