MPEN ips AME Klissingsclie Courant sell Roggebioot idveftentiü Tweede Blad MAIL SHOES" zijn niet te vervangen IJ VAT, e Maatschappij m oomvaart 1, nut. jewerk ARNHEM «SMt IIIBIIUI 19». k. 94 Vervolg Binnenland FEUlLtJETOPT DE VONDELINGE INGEZONDEN STUKKEN GEMENGD NIEUWS ^5® ier gezonde en in e broodsoort. •ersch verkrijgbaar, Aanbevelend IU sijtsma iESTRAAT. SEN een partij :e kwaliteit irreerende prijzen 'E IWIARKT 2. In Verhuur, Koop en Verkoop lEsn en Dienstaaavragen, ent, Itbetaling, van 1-5 regels 1 regel meer 15 ceni - bpjongen Ij J. B. VAN DER pewaterstraat. CAFé BILJART, Verkeersweg te Vlis- te aanvaarden. Itters F C, Burea.i Courant". IMACH1NES, fen WASCHKETELS loncurreerende prij- f)F, Nieuwstraat 57. ■achterkamer, In, plaats en 2 zol- |st de Moorstraat 5. /liddelb.-Rotterdam gelegen plaatsen 'AN PASSAGIERS. EN VEE. i, a. mi. 8 8 1. ïlii. in 8 en wordt Woensdag moreens tea 12 iur gevaren. Ken te" bekonm I.V. Transport- en Exp, I Erven G. VOB, Telrf. EENHOORN, Tel. 16! 3STERHOÜT, Tel M! RTTTTFNH'KK Tol 101 terdag liezen 169 en 5.19 8 en 7 len 0.63 I 6 dig. 1.09 s 11 en 8 er 3 pak 24 hners (voll. opl. in |rgevorderden 30 lelscorrespon- krrespondentie irrsspondenti® [its-Praktijk-Di- i Administratie [act. dipl. Boekh)- in tot heden reeds IWie werkelijk de pg wenscht in één p den betreffende)) als drukwerk toe Jverplichting) pros' 1921/24 sturen. Adres van de van De kabinetscrisis. De „Maasbode" schrijft over de kabinets- "'^^fn^i'e/vcr meer van een kabinets- iC van 100 dagen, want we beleven he- a™ al den 88sten dag en nog is er mets Send. Gedurende den geheelen crisistijd ,shet nog niet zoo stil geweest als deze "Geheimzinnigheid bij de formatie is dar ,k «een monopolie van de rechterzijde, vnoals nu blijkt eischt een vrijzinnig- democraat ook de grootst mogelijke ge heimhouding van de personen, met wie hij Onderhandelt. In aansluiting op onze to*- Schouwingen van den vorigen Zondag waarin we schreven, dat het program, dat als basis moest dienen voor het te vormen Jxtra-parlementaire kabinet, gereed was, Maandag de officieete bevestiging gekomen door 'n communiqué van den formateur, of Souden we moeten zeggen van het drie manschap, dat probeert den parlementairen Sagen weer aan her rollen te krijgen In het communiqué stond ook, dat bij het DOlsen van personen, de formateur met oroote welwillendheid werd tegemoet ge neden. Dat was op dat oogenblik juist. 7-ierdag 30 Januari moet de kans van sla- een vrijwel hopeloos zijn geweest, maar Maandag moet Plots de zon weer door de wolken zijn gebroken en bestond er weder hoop, dat de opdracht tot een goed einde zou worden gebracht. Gemakkelijk gaat het in alle geval niet, want zelfs bij de formatie van een extra-parlementair kabinet stuiten dt heeren Limburg, de Geer en Van Kar- nebeek op ontzettende moeilijkheden. Afgescheiden van het onbesuisd optre den van den heer Marchant, die nu zelfs in zijn partij vriiwel alleen staat en zich ge dwongen voelt zijn uitlatingen wat te ver zachten, blijven er nog meer dan genoeg over. Voor zijn kabinet en zijn program heeft de formateur steun noodig in de Ka mer en alhoewel wij absoluut niet weten hoe dat program er uitziet, moet het toch vrij zeker zijn, dat daarop voorkomt de vezantschapspost bij den H. Stoel en het zoo hevig bestreden verdrag Nederland- België. Minister Van Karnebeek moge ten opzichte hierover zeer optimistisch ge stemd zijn, zoolang de nadere toelichtingen niet zijn gegeven, die toegezegd zijn bij de behandeling van de begrooting voor buiten- landsche zaken, achten we het niet waar schijnlijk, dat partijen bereid zijn dit pro grampunt te steunen. £r is echter nog meer. Nemen we aan, dat de Tweede Kamer bereid zou zijn het te vormen extra-parlementaire kabinet het leven mogelijk te maken, dan dient ook nog rekening te worden gehouden met de Eer ste Kamer, waar men wel eens andere op vattingen kan hebben. Reeds op 23 December j.l. wezen wij hierop, naar aanleiding van een vergade ring der R. K. Kamerfractie. Als de mee ning van vele rechtsche Eerste Kamerleden vermeldden we toen, dat, indien het zou komen tot een andere constellatie, dan een zuiver rechtsch kabinet, hetzij parlemen tair, extra-parlementair- of zakenkabinet, dit niet zou mogen geschieden, zonder dat de kiezers daarover zouden zijn gehoord. Een meening, die zoo onze inlichtingen juist zijn heden nog niet gewijzigd is. 'De kansen voor slagen stijgen hierdoor niet, want behalve de twee demissionaire ministers kan het als uitgesloten worden geacht, dat nog een der andere zitting in het extra-pariementair kabinet zal nemen evenmin als, voorzoover is na te gaan op dit oogenblik, een Roomsch-Katholiek daartoe bereid is gevonden. Tal van namen worden genoemd, ge noeg om wel drie ministeries samen te stellen, maar zekerheid bestaat er absoluut niet. Er liep een gerucht, dat mr. Limburg naar Het Loo zou gaan om daags voor het groote feest, dat daar gevierd werd Hare Majesteit bet nieuwe ministerie voor te 38) Naar het Engelsch. (Nadruk verboden) Toch achtte hij zich verplicht nogmaals te antwoorden „Ja, zeker, liefste 't is Spen Dit lijdt geen twijfel 1 En denk nu ook maar eens een oogeblik na wie kon het nu anders wezen, nietwaar?" »Ja, dat zeggen al die knappe lui, beweren, dat Geoff hem doodde riep op schamperen toon. En toen, het haar van baar klam voorhoofd wegstrijkend „Is 't Spen wel Ja, ^natuurlijk... het moet zoo wezen En toch en toch Ze viel zichzelve in de rede, liep een e,nd in de richting naar de deur, bleef toen staan, met gebogen hoofd, keerde terug en zei ..Vincent... Ik ga zélf kijken >»J'i Maar Kers, neen 1 Neen. Dat jj]ag je niet doen Je zoudt zoo gewel dig ontstellen En je zoudt hem toch niet herkennen dat hoef je niet te denken ..O, maar ik moet... ik moet kijken 1 O- ie mee of nietjièt zooals je wilt. maar ik ga ,.Ach, liefste, doe het toch nietBoven den, sir Jerry heeft den sleutel je kunt er toch niet inkomen." ..Maar die deur kan wel opengemaakt worden 1 Waarom houden jullie me d och zoo tegen Zie je dan niet, dat me daar half gek mee maakt? Geen i mme verstaat wat ik lijd 1" Maar na die heftige uitbarsting werd 4c peens weer anders strekte de warme 'lende ha"djes smeekende naar hem vroeg ••O, vergeef me, Vincent 1 Zóó wreed dan je van leggen maar zooals tal van geruchten in deze crisis, is ook dit weer valsch gebleken. Toch mag men in den ioop dezer week •niet groote zekerheid het resultaat van de ;ingen van mr. Limburg tegemoet zien. Jen ministerie zal wel te vormen zijn, maar dat is niet voldoende, want het moet ook levensvatbaar zijn en daaraan twijfe len we voorshands nog. Er moet eens een einde komen aan de crisis en dat Mr. Lim burg daartoe zijn uiterste krachten inspant is zeker maar daarmede is hij nog niet waar hij wezen moet. Juist de lange duur van zijn werk, nadat het program gereed was, geeft in dit opzicht te denken en stemt ons ten opzichte van zijn slagen niet hoopvol. Intusschen wachten we maar weer ge duldig. „Ons Leger". „Ons Leger", officieel orgaan van de vereeniging van dien naam, heeft een mooi nummer gemaakt ter gelegenheid van de zilveren bruiloft van het Koninklijk echt paar. Minister Colijn, generaal Snijders, de oud-gouverneur-generaal graaf P. van Lim burg Stirum, de president der Eerste Ka nier van Voorst tot Voorst, burgemeester Patijn, prof. P. J. Blok, generaal De Bas, prof. Anema, prof. Groenewegen, de Eer ste Kamerleden A. v. d. Hoeven en mr. H. Verkouteren, mr. L. N. Deckers, lid'der Tweede Kamer, de voorz. van het Alg. Ned. Verbond P. J. de Kanter, prof. Eige- man, Th. van Weideren baron Rengers, de leger- en vlootpredikant in algemeenen dienst Jansen en de hoofdaalmoezenier Evers e.a. hebben daarvoor bijdragen ge zonden. Het staatsbedrijf der P.T.T. Van de meest bevoegde zijde heeft men aan het Nederlandsch Correspondentiebu reau een bericht ter verspreiding gegeven, welk bericht wij gisteren ook hadden opge nomen, hetwelk tot misvatting over het geen werkelijk gebeurd is, aanleiding ge ven kan, aldus meldt het „Hbld." en het blad deelt dan nader het volgende mede Het is best mogelijk, dat de heer Da mme ■op 1 Maart zijn bezigheden hervatten zal. Dat kan straks juist blijken. Maar onjuist is de indruk, dien het officieuse bericht „van de meest bevoegde zijde" bedoeld of onbedoeld wekt, dat de heer Damme een zelfgevraagd verlof zou genieten. Er be stond tusschen hem en den minister van waterstaat, den heer ir. Bongaerts, sedert lang een hooggaand verschil van meening over de uitvoering van de bekende drie re organisatierapporten. Zijn wij wel ingelicht, dan deelde de geheele ministerraad het standpunt, dat de minister van waterstaat omtrent bepaalde punten der uitvoering van de reorganisatierapporten innam, welk standpunt ir. Damme weigerde in te nemen. Hem is toen, zooals we reeds meldden, ge heel tegen zijn eigen wil, een verlof van een maand verleend. Wij hebben den indruk, dat de minister van waterstaat, die zijn inzicht als verant woordelijk minister boven dat van den heer Damme handhaven wilde, het verlof bedoeld als een gelegenheid voor den heer Damme om wat tot rust te komen en zich eens de juiste verhouding tusschen een di recteur-generaal en een minister te reali- seeren. In zooverre is te begrijpen de mededee- Iing in het officieuse bericht, dat de heer Damme 1 Maart zijn werkzaamheden zal hervatten. Dat zou wel overeenkomstig de verwachtingen van minister Bongaerts we zen. De -f-correspondent van het „Hbld." ver neemt nader, dat het gedwongen verlof van den heer Damme uitsluitend te wijten is aan zijn meeningsverschil met den minister van watersttaat en niet tevens aan andere personen of omstandigheden, gelijk aanvan kelijk werd bericht. Balten verutroordelljkbeld der redactie De cople wordt niet teruggegeven DE BEZUINIGING BIJ DE P. T. en T. Bij liet Staatsbedrijf van de Poste rijen, Telegrafie en Telefonie leven we de laatste jaren in een stadium van inkrimping en bezuiniging van den dienst. Bijna geen dag gaat voorbij of de couranten brengen het bericht, in ge meente A. is het hulpkantoor in een poststation omgezet en in gemeente B. is het aantal bestellingen van vier op drie gebracht, om van de verminde ringen in het aantal buslichtingen maar niet eens te spreken. Zoo juist krijgen we bericht uit Haarlem dat aldaar, evenals te Vlis- singen, zoo spoedig mogelijk de be steldienst wordt ingekrompen en de Haarlemmers de post één keer per dag minder zullen zien. Of het publiek protesteert, of zooals b.v. in Bussum de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer handteekenin- gen onder een adres aan den Minister van Waterstaat verzamelt, het hoofd bestuur van de P. T. T. blijft er Sibe risch koud onder. Er is maar één streven, n.l. hoe ont wrichten wij in den kortst mogeiijken tijd het eens zoo goed functioneerende P. T. T.-bedrijf. Niet alleen publiek maar ook het personeel is hiervan in erge mate de dupe. Men is begonnen den betrekkelijk goeden geest onder het personeel gron dig te bederven door het invoeren van een serie verslechteringen, die op de uitvoering van den dienst haar stem pel drukken. Sinds i Januari 1920 werden de volgende loonsverlagingen en andere verslechteringen ingevoerd 81/2 pet. aftrek voor pensioen, af schaffing verlofstoelagen, afschaffing gratificatie ambtsjubilea, afschaffing toelage hoogere functie, inkrimping verlofdagen, verlenging werktijden la ger personeel, per 1 Mei 1924 5 pet. a 10 pet. loonsverlaging, 1 October 1924 allen 10 pet. loonsverlaging, 1 Januari 1925 voor het lager personeel tO, 15, 20 en 25 pet. loonsverlaging. Is het wonde? dat op 1 Januari j.l. het bestellerspersoneel in staking ging? (s het wonder dat er onder het perso neel een stemming heerscht van laat maar waaien De bezuiniging wordt doorgezet. Het aantal ambtenaren wordt steeds minder. Goede gerouti neerde krachten, zooals gehuwde ambtenaressen kregen ontslag, omdat zij de groote fout hadden, gehuwd te zijn, hoewel vóór de bezuinigingsmanie daar nooit geen aanmerking op is ge maakt. Tot vóór 1925 bemerkte het publiek weinig of niets van de bezuiniging. Alles speelde zich af in de kantoren. Zenuwachtig gehaast en gejakker om met een sterk verminderd ambtenaren korps dezelfden arbeid te presteeren.De dienst werd gaande gehouden door op voering van de correctiemaatregelen. In Den Haag b.v. wordt iederen dag ongeveer 50 uren strafdienst uitgedeeld onder de bestellers. Thans is het publiek aan de beurt, thans wordt er rechtstreeks op den dienst bezuinigd. Het aantal hulpkan toren dat reeds omgezet is in een hulpstation bedraagt reeds 300. Vraag niet wat voor een nadeelige gevolgen hieruit voortvloeien voor de toch al schraal bedeelde plattelandsbevolking. En men behoeft maar een blik te slaan in de plaatselijke couranten, ver schijnende in die plaatsen waar het aantal bestellingen van vier op drie is gebracht en men krijgt een duidelijk beeld hoe zwaar de inwoners worden getroffen. In Bussum blijft alle corres pondentie die 's avonds na 6.15 arri veert op, het kantoor liggen tot den volgenden morgen. De forens die al daar 's morgens om 8 uur met den trein mee moet, krijgt zijn correspon dentie niet eer voor 's avonds als hij thuis komt. Zoo gaat het in Bussum, maar in Dordrecht, Apeldoorn, Zaan dam, Hilversum en alle andere plaat sen, waar men het aantal bestellingen heeft ingekrompen, kampen de bewo ners met dezelfde bezwaren. Bezuiniging roept het hoofdbestuur bij de P. T. T. Wij vragen waarom In de postbegrooting voor 1926 wordt een winst geraamd groot 7.1 millioen, terwijl over 1925 5.3 millioen geraamd werd. Waarom moet uit dit bedrijf de grootst mogelijke winst geperst wor den tot schade van publiek en perso neel. Het is toch een gemeenschaps bedrijf, waarvan de Staat het mono polie bezit. Begrijpt het hoofdbestuur van de P. T. T. niet, dat wanneer de desorganisatie toeneemt het publiek naar andere middelen gaat zoeken voor de verzending van poststukken Men tracht voor de vermindering van het aantal bestellingen de goed keuring van de Kamers van Koophan del te verkrijgen door een tariefsverla ging in uitzicht te stellen, maar in de begrooting voor 1926 wordt van een tariefsverlaging niet gesproken. Bo vendien blijkt, dat wanneer de Kamer van Koophandel in een bepaalde plaats, zooals in Haarlem, niet inet het denkbeeld accoord gaat en zich tegen de inkrimping verzet, de administratie van de P. T. T. toch de bezuiniging doorzet. Sterker nog dan voorheen zal de Nederlandsche bevolking tegen de ont wrichting bij de P. T. T. moeten opko men. Landelijk zal de protestbeweging moeten worden georganiseerd. Het betreft hier een algemeen belang. Een einde aan het bureaucratische bewind in Den Haag zal én voor publiek èn voor personeel een opluchting zijn. Het Staatsbedrijf is voor publiek en niet omgekeerd. R. NIEUWENHUIS. Secretaris Ned. Fed. Bond van Personeel in Openb. Dienst. Amsterdam. MARINE EN LEGER De marinesplitsing. „Onze Vloot" wijdt een beschouwing aan liet splitsingrapport. Het vestigt de "aan dacht op Mariïis beschouwingen m „het Hbld." van 8 Januari, waarin hij, wat de financieele beschouwingen betreft, tot de slotsom komt, dat de cijfers dier commis sie niet alleen onvolledig, maar voor den argeloozen lezer daardoor ook bepaald misleidend zijn geworden." 'Die conclusie acht „Onze Vloot" juist. Wij krijgen den indruk, dat de commis sie bij hare financieele voorstellen en be schouwingen de voorop gestelde bedoeling heeft gehad een splitsing moet voordeeü- ger zijn. Maar met den heer Marin is het niet anders, deze redeneert eveneens „Hoe ook, de spitsing moet er komen. Ma rin duidt het der commissie euvel, dat ZÜ 'n baar opdracht om ook de financieele gevol gen van de splitsing te berekenen, zoowel voor de Staatsbegrooting als voor de In dische begrooting, is blijven steken en doet het dan voorkomen, dat, als zij dat maar gedaan had, de meerdere zuinigheid bij splitsing wel zou gebleken zijn. Nu dui den wij dat der commissie ook euvel, maar om juist de omgekeerde reden. Wij meenen, dat waar de meerderheid der commissie zich voor splitsing uit spreekt, terwijl er onder die meerderheid verschillende financieele specialiteiten wa ren, die zeker niet tot de minst vasthouden de voorstanders der splitsing behooren, het feit, dat zij omtrent de derde rubriek, waar in de commissie de kosten verdeelde, nl. „de overige lasten", moet leiden tot d' conclusie, dat die financieele deskundigen bevreesd waren, dat zelfs een globale ra ming eer op vermeerdering dan op vermin dering van uitgaven zou lijken. Gegevens moeten hierover toch te krij gen zijn geweest en het "wekt dus be vreemding, dat juist de posten, die over Indië ongetwijfeld verhooging zullen bren gen, niet zijn geraamd. Het staat, meent „Onze Vloot", vast, dat de splitsing tot hoogere uitgaven zal leiden. Marin's conclusie deelt het blad overi- 99 (Alleenverkoop PLOUV1ER.) wilde ik tot jou niet spreken Je hebt me in alle ellende meer troost geboden dan iemand anders Maar ik voel mij zoo ellendig... Als jij het nu niet hebben wilt, zal ik het lijk niet gaan zien dat beloof ik je 1..." Lady Faulkner kwam binnen en dit vatte lord Atherley op als een wenk om zich terug te trekken. Hij ging bij het vuur in den hall zitten en was allesbehalve opgewekt gestemd. Het eerste woord van teederheid, dat Kers tot hem sprak, was toch geweest naar aanleiding van zijn troost in haar leed over iemand anders 1 Nog steeds kon hij Geoffrey Hawthorne benijden, die, in zijn kerker, verreweg de gelukkigste was van de twee De grauwe dag ging over in avond en daarmede werd het tijd voor het diner. Lady Faulkner liet zich verontschuldigen en miss Faulkner zou bij haar blijven. Sir Jerry was nog ééns zoo ongeniet baar als anders het had hem niet zachter gestemd. De overige vier leden van het gezelschap waren verschenen na den heer des huizes. Lord Atherley had mrs. Guest den arm geboden. Het diner was uiterst onopgewekt geen van allen deden ze het éénige eer aan en er werd niet veel meer gehoord aan ta'ïel dan het grauwen en snauwen van jien ba ronet tegen de bedienden. Na afloop van den maaltijd trok sir Jerry zich in de bibliotheek terug. Mrs. Guest verdween naar haar eigen kamer en Mary draalde nog wat, beneden aan de staatsie trap, want ze wilde nog enkele woorden wisselen met Merritt. Ze zag er heel aardig uit in haar zwart japonnetje, met de gitten versieringen. ,,(k zal je maar meteen goeden nacht wenschen", sprak ze, hem haar handje toestekend. „Mama is toch al naar boven. En lady Faulkner heeft den heelen dag over hoofdpijn geklaagd, dus die zal wel naar bed verlangen. Dan moet ik mijn plaats bij Kers weer innemen. Goeden avond I Goeden nacht, lord Atherley 1" Miss Guest ging nu ook naar boven en beide heeren stonden bewonderend het elegante figuurtje na te kijken. Merritt voelde meelij met den viscount, die er zoo innig troosteloos uitzag en om hem wat op te beuren, vroeg hij „Een sigaar, Atherley Me dunkt, roo- ken is nog het beste tijdverdrijf om een uur klein te krijgen Om klokke negen kan je toch nog niet naar bed gaan Lord Atherley gaf werktuigelijk gehoor aan die uitnoodiging, maar hij was zoo rusteloos en zenuwachtig, dat hij Merritt inviteerde voor een wandeling „Ik weet niet wat dat is, Merritt, maar ik heb een gevoel^of ik stikken zou Ik kan het hier binnen ook niet langer uit houden, want ik weet vast, dat ik dan ook den heelen nacht geen oog toe doe. En geen grooter bezoeking dan dit 1 Heb je lust, een eindje mee te gaan „Nu... onder normale omstandigheden zou ik althans zeggen ik begrijp niet wat je in je hoofd haalt, om met zulk weer naar buiten te willen Hoor je den wind wel „Dat is juist goed, om eens flink door te waaien en af te koelen Maar, zie je er bezwaar in ga dan niet mee ik loop enkel maar 'n eindje het park om HOOFDSTUK XXVII Het was buiten ook geweldig koud en winderig, maar de viscount wilde zich eenmaal zóó moe loopen, dat hij thuis komende op eenmaal hoopte in slaap te vallen. Telkens brak de maan zoo eens even door de wolken, maar haar schijnsel was daardoor onguur. De gevallen bladeren kraakten onder hun voetstappen en over het geheel kon het dus geen bepaald ge zellige wandeling heeten „We worden achtervolgd riep lord Atherley opeens. Rechts van het pad werd inderdaad ook eenig gedruisch vernomen En, terwijl de maan weer even enkele lichtstralen wierp, zag men de schaduw van een ge stalte, tusschen het kreupelhout. Merritt sprong er op af en trok den persoon op het pad. Beiden slaakten een kreetHet was... Spencer Faulkner, er uitziende als de armzaligste schooier... Vincent Atherley moest zich aan een boom vasthouden, zoozeer was hij ge schrokken. Mr. Merritt had zich onmiddel lijk weer hersteld en schudde Spen bij den schouder „Jou schurk hijgde hij. „Dus je was al dien tijd in leven „Het heeft er nog niet veel van, of ik dood ben, hé Maar mijn schouder hoeft dan ook niet uit het lid, zeg Dat ze mij algemeen voor dood hielden, dat gaf dien Hawthorne een bittere pil te slikken Ik had het graag nog zoo een beetje lan ger uitgehouden hij zou dan echt hebben gevreesd, dat zijn leven in gevaar was !,r Mr, Merritt had Spencer nu losgelaten, maar wel was hij vóór hem gaan staan om hem den weg te versperren „Weet je wel, dat Geoffrey H^wthor.ne in de gevangenis is beschuldigd van een aanslag op jouw leven Lord Atherley was nog steeds niet in staat iets te zeggen. Hij beefde over zijn heele lichaam en had alle zelfbeheersching verloren. „Natuurlijk wist ik dat 1" antwoordde Spen. „Zóó ver ben ik niet weg geweest niet verder dan naar Bretchley, vlak bij Larborough. Daar ben ik dien avond naar toe geloopen, nadat ik uit de rivier krab belde Het kwam mij niet goed uit om zóó. met dat natte pak naar huis te gaan gens in geenen deele. Zijn argument, dat de tegenwoordige toestand zoo onbevredi gend is, snijdt, meent „Onze Vloot", geen ïout. Dit argument dat Marin zegt dat het zwaarste weegt, houdt slechts verband met het algemeene personeelsgebrek zoowel in Nederland als in Oost-Indië. Het heeft met de splitsing niets te maken, getuigt althans in geenen deele tegen een ongesplitste ma rine. De tekorten aan personeel moeten verhoudingsgewijs door Nederland en In dië gelijkelijk worden gedragen vandaar den door hem aangehaalden maatregel. Gaat men nu na, dat de ongesplitste ma rine sinds de helft van de vorige eeuw be staan bleef, zonder dat er van splitsing ernstig sprake was, en dat behoudens for- meele en administratieve bezwaren, daar tegen weinig of geen oppositie is gevoerd, behoudens de laatste jaren, toen groot per- soneelgebrek oorzaa.k was, dat ook op personeelsgebied moeilijkheden voorko men, dan komt men toch tot de slotsom dat de bestaande moeilijkheden, al wordt splitsing doorgevoerd, niet zullen worden opgeheven, voordat het personeel gebrek is hersteld. Het blad gaat dan na, hoe dat perso neelsgebrek is ontstaan. De splitsing zal dat niet kunnen verhelpen. De luitenant ter zee le klasse M. A. A Winkler, die te Amsterdam is geplaatst bij den afbouw van Hr, Ms. kruiser „Suma tra", is bestemd voor den dienst in Oost- Indië en zal 16 Maart met hef stoomschip „Johan de Witt" daarheen vertrekken. De luitenant ter zee 2e klasse C. W. Slot, die onlangs uit Oost-Indie is teruggekeerd, is 6 dezer op cle „Schorpioen" te Gorin- chem geplaatst. DOET UW SCHOENEN GOED (Ingez. Mededeeling.) Zaterdag ontdekte een voorbijganger dat de blinden van het woonhuis van den alleenwonenden J. Mulder te De Elft op Wieringen nog gesloten waren, terwijl een vensterluik half openstond en de glasruit stuk was. Hij keek naar binnen en- zag Mulder bij de tafel in de woonkamer staan in anderkleeding, terwijl een wonde aan het hoofd zichtbaar was. Mulder vertelde dat hij des nachts te ongeveer 12 uur, ter wijl hij te bed lag, was overvallen door een persoon, die hem om zijn geld vroeg. Toen Mulder zeide, dat hij geen geld in huis had, richtte de inbreker een electrische lantaarn op hem en viel hem aan. Mulder verdedigde zich en in de worsteling bracht de persoon hem een snede over het hoofd toe, waarna Mulder zijn bewustzijn had verloren. Aan den ontboden geneesheer vertelde Mulder den dader te kennen, een jongeman, die door de politie gehaald werd. De jongeman ontkende echter, hoe wel Mulder bleef volhouden, dat deze hem had overvallen. De politie zet het onder zoek verder voort. Een dubbele moordpoging had Maan dagmorgen plaats op de eerste verdieping van een huis op de De Boelaerlei te Bor- gerhout bij Antwerpen. Aldaar woont de 20-jarige Hortense Vloors, echtgenoote V. De vrouw was in December jl. in den echt getreden met den 22-jarigen Cornille V., bediende. Het gezin was niet gelukkig. Op 1 Februari jl. verliet de man het echtelijk- dak en nam zijn intrek bij zijn moeder op de Suikerrui. Hij had weldra berouw over zijn heengaan en verzocht zijn vrouw het echtelijk leven te hernemen. Maandag- meldde hij zich voor de zooveelste maal bij zijn echtgenoote aan en liep er een nieuwe weigering op. Toen haalde V. een revol ver te voorschijn en loste verscheidene waarom, dat is mijn zaak maar van dat koude bad was ik den volgenden dag zóó verkouden, dat ik niet op of neer kon En den daaropvolgenden hoorde ik dien alarmkreet, dat ik verdronken zou zijn, of moedwillig te water zou zijn gegooid of vermoord en ik hoorde ook door wien Dus besloot ik, mij althans een week stil te houden. Ik wist, dat het verdriet over mijn wegblijven bijvoorbeeld niet het hart zou breken van mijn nichtje en de ver loofde van lord Atherley „Goede hemel viel de viscount in. „Dus dit was alles volgens een overlegd plan „Ja zeker een overlegd plan om dien Hawthorne zijn verdiende loon te geven En ik zou het nog wel langer hebben uit gehouden, als ik .niet aan mijn laatsten stuiver toe was..." „Omdat je Hawthorne dien avond niet hebt kunnen bestelen vulde mr. Merritt aan, met ronde woorden. Dit had Spec niet verwacht en hij raakte er zóó zeer door van streek, dat hij zijn onbeschaamd heid voor het oogenblik verloor. (Wordt vervolgd.) VOLKSGEZONDHEIDS. EN VEILIGHEIDSHOEKJE MOEDERS. BESCHERM UW KIND. VERKOUDHEID, voor volwassenen een BEZWAAR, vormt voor ZUIGELIN GEN en kleuters een groot GEVAAR. Van elke honderd kinderen, die bene den het jaar sterven, gaan ongeveer twintig DOOD aan LONGAANDOE NINGEN. HOUD zooveel mogelijk VERKOU DEN, HOESTENDE personen uit de buurt van Uw kleinen. Gezondheidsraad

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 5