2 GEBRUIKTE ORGELS WOENSDAG ÏO FEBRUARI Eerste Blad binnenland 64e Jaargang Stads= en Provincienieuws No-34' 1926 SïNGSCHE COURANT Dit nummer bestaat uit 2 bladen Geschenk van de Chr. schooljeugd. H. M. de Koningin heeft den wensch te kennen gegeven het door de kinderen van Christelijke scholen bijeengebracht bedrag voor een geschenk aan H. M. de Koningin en Z K. H. den Prins der Nederlanden, groot f 7000, te bestemmen voor de slacht offers van den watersnood. Het hoofdbestuur heeft gaarne aan den wensch gehoor gegeven. Het meent in den «eest der kinderen te handelen. Van de aanbieding zal nader kennis gegeven worden. De P.T.T.-Ieiding. Van welingelichte zijde heeft de parle mentaire redacteur van ,.de Tel." beves tiging gekregen van het gerucht, volgens hetwelk H. M. de Koningin destijds, in verband met het demissionnaire karakter van het kabinet, gemeend heeft niet het besluit tot instelling van een uit drie per sonen bestaand directorium als leiding van het P. T. T.-bedrijf te moeten be krachtigen. In verschillende kringen is men van oor deel. dat het minstens genomen twijfel achtig moet worden geacht of de heer Danime wel op 1 Maart a.s. als directeur- generaal zijn functie aan het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie zal hervatten. Ten slotte kan „de Tel." nog mededee- lea. dat het Tweede Kamerlid mr. Boon voornemens is om opnieuw schriftelijke vragen tot den minister van waterstaat in zake de leiding van het P. T. T.-bedrijf, te richten. Postzegels van 9 cent. De nieuwe postzegel van 9 cent in de serie-prof. Veth komt thans in circulatie. Hij is oranjerood en heeft veel overeen komst met die van 10 en 12l/2 cent. De waarde is met zwarte cijfers op de gewone plaats gedrukt, aldus de „Tel." Examens stuurlieden ter koopvaardij De commissie voor de stuurliedenexa mens, bedoeld in de Schipperswet (Stbld. 1907 n- 244), zal, aanvangende 9 Maart 1926, zitting houden te 's-Gravenhage, Ca- rel van Bylantlaan no. 5. De aanvragen om tot de examens toe gelaten te worden moeten den voorzitter tier commissie bereikt hebben vóór 21 Fe bruari a.s. Belanghebbenden worden ten aanzien van de voorwaarden om tot dit examen te worden toegelaten verwezen naar art. 7 van het bij besluit van 27 Dec. 1907 (Stbld. no. 358) vastgestelde reglement voor de stuurliedenexamens. Voor den watersnood. De watersnood-collecte te Amsterdam heeft ongeveer 150.000 opgebracht, wat een record-opbrengst is voor een collecte in de hoofdstad. Er werden in het geheel ongeveer 500.000 bloempjes verkocht. Behalve deze 150.000 zijn te Amster dam reeds op andere wijze giften verza meld o.a. door het „Hbld." welke meer dan 200.000 hebben- opgebracht, zoodat de bijdragen uit Amsterdam tus- schen de 3 en 4 ton beloopen. Bij de Algemeene Watersnood-Commis sie is totaal f 1.834.923 ingekomen. De wethouderscrisis te Almelo. Maandagnamiddag is wethouder G. J. A. ter Steege opgenomen in het R. K. zieken huis te Almelo voor het ondergaan van een operatie. Daar nog steeds niet voorzien is in de vacature, ontstaan door het bedanken van wethouder G. Kortenbout van der Sluys, kan het college van Burg. en Weth. wegens onvoltalligheid thans geen beslui ten meer nemen.'Vermoedelijk zal Almelo gedurende een week „regeeringloos" zijn. Ongevraagd eervol ontslag directeur gemeentewerken. In de gisterenmiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van Leeuwarden is zonder discussie en ^onder hoofdelijke stemming aan den heer L. H. E. van Hyl- ckama Vlieg eervol ontslag verleend als directeur der gemeentewerken met ingang van 15 Februari a.s., onder doorbetaling van zijn tegenwoordige netto jaarwedde tot 1 Juni 1926 en daarna van een zoodanig bedrag en gedurende een zoodanigen tijd, als na volledig onderzoek omtrent de in cit voorstel genoemde redenen zal worden vastgesteld door een commissie van drie personen, bestaande uit den voorzitter van het scheidsgerecht, als bedoeld in art. 49 van het werkliedenreglement en twee bui ten de gemeente woonachtige personen, "jet in eenige relatie tot den heer van Hyl- ckama Vlieg of de gemeente staande en aangewezen door de rechtbank te Leeu warden, een uit het vijftal door genoemden \ueLen een uit het v«iftal door Burg. en v» eth. aan de rechtbank op te geven. VLISSINGEN, 10 FEBRUARI. Een fietspad Zwanenburg—Zoutelande en een Vereeniging Rijwielpad Walcheren. Naar aanleiding van het in ons num- ,,r vai} Zaterdag opgenomen bericht, Uol 6r ,T het dagelu'ksch bestuur van Walcheren krachten werk- J". z°uden zijri, die den aanleg ,TVenbedoeld "jwielpad met alle wnrHt zouden trachten tegen te houden, ons van de zijde van den polder Walcheren het verloop dezer zaak medegedeeld. Den 15/16 Januari j.l. bereikte het bestuur van den polder Walcheren een brief van Burg. en Weth. van Vlissin- gen, waarin aan den polder toestem ming wordt gevraagd tot aanleg van het rijwielpad. De ingenieur van den poldér Wal cheren heeft naar aanleiding van dit schrijven een bespreking gehad met autoriteiten te Vlissingen en heeft toen ook een teekening gevraagd. Te vens heeft genoemde ingenieur mede gedeeld, dat er vergunning aan den polder Walcheren gevraagd moet wor den voor den aanleg van bedoeld fietspad. Naar ons verder van de zijde van den polder Walcheren wordt medege deeld, verkeert het gemeentebestuur van Vlissingen ten onrechte in de ver onderstelling, dat de gemeente een strook grond in erfpacht heeft in de duinen, welke strook zou loopen van de bebouwde kom van Zoutelande tot Zwanenburg, waarover het pad zou komen te loopen. Ais een gevolg van de met den in genieur van den polder gehouden be sprekingen hebben Burg. en Weth. van Vlissingen den 27/28 Januari de gevraagde teekeningen ingezonden en vroegen zij tevens aan den polder voorloopige toestemming voor den aanleg van het pad. Den 3en Februari heeft de ingenieur zijn rapport over deze zaak aan het bestuur van den polder Walcheren uitgebracht. Het bestuur van den polder Walche ren heeft na kennisname van dit rap port van 4/5 Februari een schrijven aan Burg. en Weth. van Vlissingen gezonden. Aan dit schrijven, dat ons door het bestuur van den polder Walcheren welwillend ter inzage werd gegeven, is het volgende ontleend Wij hebben de eer U te berichten, dat tegen het verleenen van een ver gunning tot den aanleg van een rijwiel pad van Vlissingen naar Zoutelande in de duinen, welke de polder Walche ren in erfpacht heeft, in het stadium, waarin dit plan thans nog verkeert, dezerzijds bezwaren van formeelen aard bestaan. Waar deze aangelegenheid feitelijk nog in voorbereiding is, is zij, naar on ze meening, op dit oogenblik nog niet voor definitieve behandeling vatbaar in dit verband hebben wij dan ook be zwaar, dat nu reeds met den aanleg van het pad wordt aangevangen. Alvorens een privaatrechtelijke ver gunning daartoe te verleenen, meenen wij ons zekerheid te moeten verschaf fen, dat het departement van financiën in verband met het erfpachtcontract zich niet tegen dien aanleg verzet, ter wijl de vraag zich voordoet of niet de algemeene vergadering des polders daaraan hare goedkeuring zal moeten hechten, voorzoover het pad loopt door duin bij den polder in erfpacht. Tegen het verleenen eener publiek rechtelijke vergunning, krachtens arti kel 9 van het Reglement van Politie voor de polders of waterschappen in Zeeland, bestaan bij ons geen bezwa ren wij zijn bereid deze vergunning tot wederopzeggens toe en behoudens de rechten van derden te verleenen aan een als rechtspersoon erkende vereeniging „Rijwielpad", zulks onder de navolgende voorwaarden lo. het pad worde aangelegd ter plaatse en overeenkomstig als op de overgelegde teekeningen is aangege ven, ten genoegen van het polderbe stuur van Walcheren en in overleg met den opzichter aan de Westwatering 2o. de ingravingen en ophoogingen in het duin zuilen zich tot de strikt noodzakelijke bepalen, terwijl de be loopen niet steiler zullen mogen ge maakt dan 2 aanleg op 1 hoogte 3o. alle naakte plaatsen in het duin, ontstaan tengevolge van den aanleg of het hebben van hef pad, zullen ten spoedigste ten genoegen van het pol derbestuur moeten worden beplant of bezood 4o. adressante zal nimmer eenige aanspraak op schadevergoeding van den polder Walcheren kunnen maken wegens aan het pad toegebrachte schade, noch, wanneer die schade het gevolg is van verstuiving, het uitvoe ren van werken, noch, wanneer oprui ming, dan wel, verlegging van het pad, in verband met uit te voeren wer ken, noodig mocht zijn 5o. adressante zal, ten genoegen van voornoemd bestuur moeten onder houden de beplanting of begroeiing over een strook grond ter breedte van 1 M. ter weerszijden van het pad, als mede de beplanting van de beloopen der gemaakte ingravingen en ophoo gingen 6o. adressante zal langs het pad aan de Westzijde op afstanden van 200 M. borden plaatsen met het op schrift „het loopen in het met helm be plante duin is verboden" zij zal ver plicht zijn deze borden te haren koste te onderhouden 7o. alvorens met het werk wordt voordeelig te koop. Ook op befaling in termijnen, WW 5 jaar garantie. Firma A. S. J. DEKKER, Goes, (Ingez. Mededeeling.) begonnen, zal adressante een door het bestuur geteekende verklaring van den volgenden inhoud aan het polderbe stuur van Walcheren overleggen De Vereeniging „Rijwielpad", geves tigd te Vlissingen, verklaart de voor waarden, verbonden aan de vergun ning tot den aanleg van een rijwielpad in de duinen gelegen tusschen Vlissin gen en Zoutelande, haar verleend bij besluit van het dagelijksch bestuur van dien polder d.dno. te aanvaarden en verbindt zich deze te zullen naleven. V Wij hebben zoo uitvoerig mogelijk melding gemaakt van het standpunt van den polder Walcheren en hebben tevens het gemeentebestuur om inlich tingen gevraagd. Wij vernamen, dat de polder Wal cheren formeel in zijn recht is. Doch daar liep eigenlijk de vraag niet over. Het gemeentebestuur had gehoopt van den polder Walcheren spoedig al ware het slechts een voorloopige machtiging te zullen krijgen, waardoor reeds dadelijk de gemeente Vlissingen den aanleg van een gedeelte van het fietspad in werkverschaffing had kun nen uitvoeren. Er wordt juist gezocht naar werken voor de werkverschaffing, hoofdzakelijk bestaande uit loon zon der duren materialenpost, daarvoor leent zich het aanleggen van het fiets pad bijzonder goed. Als nu eerst de beslissing van de al gemeene vergadering van den polder moet worden afgewacht, verloopen daar weder enkele maanden mede, waarna de werkverschaffing is afge- loopen en dan is de kans zeer groot dat het fietspad, dat in het algemeen belang gewenseltf-is, dit seizoen niet meer gereed zal komen. Bovendien loopt het tot stand komen van het rij wielpad dan op financieele gronden gevaar, omdat de loonen in werkver schaffing niet door de Vereeniging Rij wielpad behoeven te worden betaald, gelden die anders nog met veel moeite zullen moeten worden bijeengebracht. Ook deelt het gemeentebestuur ons mede, zeer goed te weten, dat de strook, die de gemeente Vlissingen in de duinen in erfpacht heeft, niet loopt van de bebouwde kom van Zoutelan de tot Zwanenburg, maar dat daaren tegen de gemeente Vlissingen bij Kon. besluit van 9 Augustus 1887, no. 14, aan het rijk ten behoeve van de Vlis- singscbe duinwaterleiding tegen beta ling van een jaarlijkschen canon vanaf 1883 (vgl. raadsbesluit van 20 Juni 1883, no. 2) een strook duingrond van bijna 9 H.A. in erfpacht heeft van de gemeente Zoutelande kadastraal be kend sectie C no. 545, tot en met ge meente Koudekerke kadastraal bekend sectie A no. 559. Van den directeur der registratie en domeinen te Middelburg is d.d. 27 Ja nuari jl. bericht ontvangen, dat bij zijn dienst geen machtiging voor het aan leggen van een fietspad behoeft te worden gevraagd op het erfpachts terrein. Wij hopen alsnog dat de beslissing van den polder Walcheren zoo spoe dig mogelijk zal worden genomen, op dat de aanleg van het rijwielpad, waarnaar velen met groot verlangen uitzien, niet langer wordt vertraagd dan strikt noodig is. Moedercursas Groene Kruis. In de aula van de De Ruyterschool zal de schoolarts, dr. A. P. Smitt, op de Woensdagen 24 Februari, 3 en 10 Maart, kosteloos voor belangstellenden een moedercursus geven. Alle belangstellende dames en vrou wen kunnen dezen cursus volgen. De volgende onderwerpen, verduidelijkt door lantaarnplaatjes, zullen behan deld worden sie hygiëne der zwanger schap ziekten der moeder, van groot belang voor het jonge kind enkele grepen uit de behandeling van een pasgeborene samenstelling der buik organen bespreking van de lichaams gesteldheid der vrouw in 't algemeen en vooral voor zoover deze van be lang is voor de zwangerschap. Het groote nut van dezen cursus be hoeft niet nader uiteengezet te worden en wij twijfelen dan ook niet of vele dames zullen gaarne gebruik maken van de gelegenheid omtrent deze hoogst belangrijke onderwerpen te worden ingelicht. De cursus gaat uit van de afdeeling van het Groene Kruis en zal geopend worden met een inleidend woord van den voorzitter, den heer C. A. van Woelderen. Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. Op verzoek vestigen wij de aan dacht op achterstaande advertentie betreffende de algemeene ledenverga dering van het Instituut voor Arbei dersontwikkeling, welke morgenavond 8 uur in het Concertgebouw wordt ge houden. In onze Tijdinghal. Foto's van de Koninklijke familie vóór de kerk op 't Loo op Zondagmorgen bij de uitvoering vóór het paleis de aankomst van H. M. de Koningin-Moeder het bloemstuk aangeboden door de Amster- damsche burgerij aan de Koningin een drietal foto's van de feestviering door de Hoilandsche kolonie te Brussel. Voorts van de huldiging van den heer en mevr. Visser, de bekende Kara-korum-reizigers, in hotel ,,1'Europe" te Amsterdam een viertal fo to's van de Watersnood-collecte te Amster dam op Maandag en Dinsdag jl. J. A. E. Musquetier. Te Nijmegen is gisteren op 82-jarigen leeftijd overleden de heer J. A. E. Musque tier, oud-hoofd-ingenieur van den rijkswa terstaat, ridder in de orde van Oranje Nas sau. De heer Musquetier is vroeger ingenieur van den waterstaat te dezer stede geweest en was van de oprichting der Vlissingsche Duinwaterleiding in 1887 president-com missaris van deze maatschappij. Geslaagd voor het examen 2e stuur man, de heeren D. Reefman en L. A. Lerooij, leerlingen van de De Ruyter- scsool. Oud-minister Van Dijk over de crisis. Voor de Centrale Anti-Rev. kiesver- eeniging in den kieskring Middelburg trad gisterenavond in de Noorderkerk te Middelburg als spreker op de heer J. J. C. van Dijk, oud-minister van oor log en thans lid der Tweede Kamer. Na het zingen van Ps. 25 2 en ope ning met gebed door den voorzitter,den heer mr. A. A. de Veer, opende deze met een korte inleiding de vergadering en gaf hij het woord aan den heer Van Dijk. Spreker zeide dat het niet makkelijk is iets nieuws over de crisis mede te deeien, maar daar deze reeds zoolang duurt, acht spr. het goed de verschil lende feiten nog eens te memoreeren en te belichten. Er is geen eigenlijk conflict tusschen regeering en volks vertegenwoordiging geweest, het ging niet om een hoofdpunt van het regee- ringsbeleid. Spr. betreurt het uit eikaar vallen der coalitie, na een samenwer king van zooveel tientallen van jaren, het te niet gaan van het werk van Kuy per, de Savornin Lohman en Scliaep- man, voorbereid door Groen van Prin- sterer, die zoo zeer gekant was tegen het anti-papisme. De coalitie is stuk geslagen door menschen, die het beter meenden te weten als Groen, door coa- litie-genooten en alles wat links staat. Spr. ging nu na de geschiedenis van het gezantschap bij den Paus en wees er op, dat te dezer zake de anti-rev. steeds dezelfde houding hebben aange nomen als thans. Het is alleen een bil lijkheidsoverweging. Als de minister van buitenlandsche zaken zegt een luis terpost bij het Vaticaan gewenscht te achten, dan mag men hem de middelen daarvoor niet onthouden. Wat betreft de houding der vrijz.-dem., in 1920 heeft mr. Marchant reeds gezegd, dat zij voor het behoud stemmen als het gezantschap zeer gewenscht wordt ge noemd en er geen redenen zijn om te gen te stemmen. In 1924 heeft mr. Mar chant er reeds op gezinspeeld, dat het mogelijk zou worden, dat er andere re denen nl. van politieken aard zich voor deden. Spr. komt dan tot de motie- Kersten en op de verklaringen van de heeren Nolens, Snoeck Henkemans en Marchant. De verklaring van dezen laatste noemde spr. een zeer merkwaar dige, daar er in gewezen werd op de politieke zijde der kwestie. Terugkomende op het gezantschap zelf zegt spr. dat dit geen principieele kwestie is, de anti-rev. laten den Paus voor wat hij is en niet meer, hij is een centrum van diplomatie en internatio naal verkeer en een Staat, die mede wil leven moet op de hoogte blijven van hetgeen in dien kring wordt behan deld. Er zijn 25 landen bij den Paus vertegenwoordigd en daaronder Enge land, waar de koning bij de troonsbe stijging moet beloven, dat hij de En- gelsche kerk zal beschermen tegen aan spraken van de R. Kath. kerk. Zeker, Kuyper heeft ook meermalen tegen het gezantschap gesproken, maar stemde in 1915 als lid van de Eerste Kamer toch voor het tijdelijk gezantschap. De verantwoordelijkheid voor de crisis nagaande, zegt spr. dat men ds. Kersten, die de nfotie indiende en ds. Lingbeek wel de aanleiding kan noe men, maar dat men van hen toch niet de vorming van een kabinet kon ver wachten. De R. Kath. luidden de storm klok, de Chr. Hist, beklaagden zich er over, dat de zaak op de spits wordt gedreven. Als zij echter meenen dat het een principieele kwestie is, hadden zij ook niet voor een tijdelijk gezantschap mogen stemmen. De Chr. Hist, zeggen altijd prijs te stellen op het behoud der coalitie, maar zij hadden na de verkla ring van de vrijz.-dem. moeten begrij pen, dat er politiek in het spel kwam. Men kan hen geen woordbreuk verwij ten omdat zij geen toezeggingen heb ben gedaan, maar wel hadden zij moe ten weten wat de consequenties van het voorbehouden van hun stem zouden zijn. De S.D.A.P. zeide niet veel in haar korte verklaring, maar bleef ook bij de houding der laatste jaren. Wat betreft de vrijz.-dem., deze deden zuiver aan politiek. Zoo dikwijls heeft mr. Mar chant verklaard bevreesd te zijn voor het niet behouden van het parlementai re stelsel en de zedelijkheid in de poli tiek. Spr. vraagt echter of het eerst niet en later weer wel voor het ge zantschap zijn, zedelijke politiek is. Mr. Marchant zegt dat de coalitie onzede lijk is, omdat zij bij elkaar brengt, wat niet bij elkaar hoorf, maar als mr. Marchant tracht R. K., S.D.A.P. en V.D. bijeen te brengen, dan vraagt spr. of dat 't specimen van zedelijke poli tiek is. De grootste verantwoordelijkheid be rust volgens spr. bij de V. D., dan bij de C. H. en dan bij de R. K. Als men vraagt of de kabinetsforma tie in Juli wel juist is geweest, dan zegt spr. dat de verkiezingen in het teeken van het behoud der coalitie heb ben gestaan en dan moest er toch wel een rechts kabinet komen. Nagaande de opdracht aan mr. Mar chant en daarna de drie opdrachten aan dr. De Visser, kwam spr. tot de opdracht aan mr. Limburg, die een zeer goede pers had, behalve van mr. Marchant, die volgens spr. in een moei lijk parket zit, omdat hij een zaak, die reeds half verloren is, heelemaal ten gronde ziet gaan. In een extra-parle ment is plaats voor alle richtingen, zoo kan er gerust een anti-rev. in zitting nemen, al gelooft spr. niet dat daar voor makkelijk iemand te vinden zal zijn. Ook R.Kath. kunnen zitting nemen en reeds heeft mr. Limburg verklaard, dat hij het gezantschap bij den Paus op zijn programma heeft geplaatst. Voor de Crist. Hist, zal het heel moeilijk zijn. Als mr. Limburg slaagt, dan zul len de Anti-Rev. een loyale oppositie voeren. Zeker heeft een extra-parle ment veel bezwaren, maar ook een Roomsch-rood kabinet zal niet met succes kunnen werken, daar de R. Kath. zijn voor een gewone verdeeling in partijen en de S.D.A.P. zich plaatst op het standpunt van den klassenstrijd. Het is dan ook volgens spr. niet goed de democraten uit alle partijen bijeen te brengen, omdat zij dan niet leven volgens één beginsel. Nadat de spreker nog enkele vragen van een der aanwezigen had beant woord en de heer De Veer er op gewe zen had dat de Christ.-Hist. z.i. de coa litie den rug toedraaien voor een zaak, die te vergelijken is met een mug, ter wijl zij daardoor de coalitie zelve, die spr. vergelijkt met een olifant, bena- deelen. Op verzoek van den heer De Veer zongen de aanwezigen samen het eer ste couplet van het Wilhelmus, waarna de heer Van Dijk de bijeenkomst met dankzegging sloot. Restauratie Ned. Kerv. Kerk. De gemeenteraad te IJzendijke heeft een subsidie van f 500 toegestaan in de kos ten van restauratie der Ned. Herv. kerk aldaar, op grond van de ouheidkundige waarde van dit gebouw. Een uiting vati Oranjegezindheid en een van onbeleefdheid. Maandag was de gemeenteraad van Zaamslag door den burgemeester expres bijeengeroepen om in openbare vergadering té kunnen getuigen van trouw en aanhan kelijkheid aan het Vorstenhuis en werd dan ook onder applaus met algemeene stemmen besloten tot het zenden van een telegram aan H. M. de Koningin, waarin de raad Haar en Haar Huis gelukwenschte met Haar zilveren huwelijksfeest. Toen enkele minuten later evenwel een van Hr. Ms. ambtenaren, de directeur van het rijkswaterleidingsbureau, de heer Car rière, met den voorzitter van het Zeeuwsch- Vlaamsch waterleiding-comité, die daar voor expres uit den Haag was overgeko men, verzocht om in de vergadering toege laten te worden, teneinde het verzoek van het comité om alsnog tot de Zeeuwsch- Viaamsche waterleiding toe te treden nog rader toe te lichten, werd deze met 6 tegen 5 stemmen verwezen naar de publieke tri bune, waar hij de behandeling ais toehoor der zou kunnen bijwonen, en waarvoor ge noemde heeren, zeer begrijpelijk bedankten. Enkelen zijn daar zóó fanatiek tegen een waterleiding voor hun gemeente, dat ze er zelfs niets over wenschen te hooien. Ook het daar wonend lid der gezondheidscom missie steunde zelfs een actie onder de in gezetenen tegen aansluiten. Het voorstel van Burg. en Weth. tot aan sluiting is met 7 tegen 4 stemmen verwor pen, zoodat die kwestie voor Zaamslag nu wel als afgedaan kan worden beschouwd. SOUBURG. Gisterenavond vierde de Chr. Kna- penvereeniging „Samuel" onder veel belangstelling haar 9e jaarfeest in „Re- hoboth" alhier. De avond werd recht gezellig doorgebracht met verschillen-

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1