tflissingsche Courant R i O" NoielHoordzeeBoulevard Afternoon tea Concert BOONEIi! jdbrieven OSE Tweede Blad "binnenland !ATIS BULLING .INNENKAST illandsche faschvrouw" IJ VAT, I E HYPOIHEEKBAüK lm nog thuis fasschen WfST/iM/l i HUIDIG G Mill 1926. in. 31 Beursbeschouwingen Stads=enProvincienieuws rorden in d©Ze VAN I HET GEBRUIK VAN ÏPPOEDER sgt uw Winkelier Ivangen Ie kwaliteit tni per pond. )TE MARKT 2. ZIERIKZEE }p op 1 Jan. 1926 f 15.173.500. lerdering in 1925 millieen gulden. Sgbaar pdbrievena 101 lingen bij de Heeren IEGERS ZOON voor, vlug, netjes goedkoop, fing op aanvragen. probaat middel tegenI duizenden geholpen li O bij Apoth. en Drog. PotterAsth nu 1.50. Import el, Hilrtrsam. ings middel- verschijnselen be te weinig bloed noet gij, nu vooral, steioos Uw eren rdt wakker zonder gen z'jt gedurig krachten hergeeft wekt den eetlu't rkwikkenden slaap van treurige ver en neurasthenie oldoende. Prijs per AAK :n goede Drogisten. 2c/4. Den Haag- VAN DE VAN Hoog bezoek op Het Loo. Per D-trein van 6.50 uur zijn gisteren uit i Ouitschland te Apeldoorn aangekomen de voormalige groot-hertog van Mecklenburg Friedrich' Frans met zijn gemalin. De hooge I Usten werden op het tweede perron ont- l'vVngen en hartelijk begroet door de Komn- I ,rjn deh Prins en de Prinses. Tot het gevolg van de Koninklijke Fami- fi.e behoorden freule Van Heeckeren van I geil en Baron de Vos van Steen wijk. Gisterenmorgen om S.46 arriveerde de I beheerder van 's Prinsen goederen in Meck- I tenburg, graaf van Buelow. In twee auto's reden de vórstelijke per- Isonen naar Het Loo. Stamboom van Prinses Juliana. Van de directie der „N. R. Ct." ontvin gen wii een exemplaar van den ter gele genheid van de zilveren bruiloft van de Koningin en den Prins uitgegeven stam- 1 boom van Prinses Juliana. Het kunstproduct dat van hooge artistie- kc waarde is, werd ontworpen door den heer T. van der Laars en werd gereprodu- ceerd op de ateliers van de firma L. van I Leer Co. te Amsterdam. De artistieke plaat is niet in den handel, I doch wordt als premie-uitgave verkrijgbaar gesteld voor de abonné's van de „N.R.Ct.", de „Nieuwe Courant" en „het Vaderland". Met de uitgave van dezen stamboom heeft de „N. R. Ct.' een kostbaar kunst product het licht doen zien, dat ook uit Ihistorisch oogpunt van groote waarde j mag worden genoemd. Henri ter Hall 60 jaar. De heer Henri ter Hall, de bekende I „revuekoning" heeft gisteren zijn zestig- sten verjaardag gevierd. Reeds vroeg in den morgen begonnen de geiukwenschen i zijn woning te Rijswijk binnen te stroomen. En de eerste felicitatie, die hem op zijn I verjaardag van buitens huis bereikte, was I die van den minister van staat, Mgr. mr. dr. W. H. Nolens. Die attentie werd door den jarige ten zeerste op prijs gesteld. Kort na de opening van het post- en te- legraafkantoor nam de stroom van tele grammen en schriftelijke felicitaties zoo toe 1 dat de heer Ter Hall zich genoodzaakt zag een andere plaats van bestelling aan te geven. De heer Ter Hall werd des middags in hotel Leeuwendaa! te Rijswijk door zijn vele vrienden in den lande gehuldigd. Ontslag directeur gemeentewerken. 'Door Burg. en Weth. van Leeuwarden wordt voorgesteld, aan den directeur van gemeentewerken, ongevraagd ontslag verleenen met ingang van 15 Februari, on- acr doorbetaling van zijn tegenwoordig netto jaarwedde tot 15 Februari 1928. Burg. en Weth. motiveeren dit voorstel op grond dat de directeur niet in staat is het geheel van zijn dienst te overzien en leiding te geven aan het personeel, en ook wegens onbetrouwbaarheid van zijn woor den. Te voren was hem in overweging gege ven vrijwillig ontslag te vingen onder gun stige financieele voorwaarden. Politie-reorganisatie. De reorganisatie van onze politie en de daarmede gepaard gaande bezuinigingen, schijnt ook in andere gemeenten de aan dacht tot zich getrokken te hebben. Al thans van een wethouder van financiën van een onzer grootere gemeenten (tusschen de 50.000 en 60.000 inwoners) ontvingen wij een schrijven hem nader omtrent deze re organisatie in te lichten. Daar ons dit niet wel doenlijk is, hebben wij dezen wethouder verwezen naar de bevoegde autoriteiten. Wij lezen tegenwoordig schier dagelijks in deze of gene courant dat plannen betref fende 'n reorganisatie van den politiedienst aanhangig zijn. Dit is licht te begrijpen als men er rekening mede houdt dat het politie korps een zoodanig korps van gemeente ambtenaren vormt, dat op dezen tak van dienst een beduidende bezuiniging kan worden verkregen, wanneer het korps be langrijk kan worden ingekrompen, zooals hier ter stede is geschied. Door den commissaris van politie alhier was reeds in April 1924 een geheel reorga nisatieplan uitgewerkt en dit plan kon hier 1 Juli 1925 worden ingevoerd en de prac- tijk heeft bewezen dat het goed voldoet. Dat men nu in andere gemeenten in over weging neemt den politiedienst overeen komstig het hier ingevoerde plan te reorga- niseeren bewijst wel dat men met deze plan nen instemt en het mag voor de autoritei ten alhier een satisfactie genoemd worden, dat men naar de werking van den politie dienst volgens het nieuwe systeem een on derzoek instelt. Zooals wij reeds gemeld hebben wil de gemeente Arnhem het korps verminderen met 29 agenten en dit is natuurlijk alleen mogelijk door een algemeene wijziging van den politiedienst, die zeker wel wat zal overeenkomen met de thans hier bestaande regeling. Weinig zaken op de beurs. Financieele regelingen in Europa De positie van Frankrijk. Ponden iets flauwerDe Amsterdamsche geldmarkt ruim. Rubberwaarden iets vaster zonder bepaalde rich- ti'hg. Suikeraandeelen vast. Aand. Koninklijke in herstel Thee-aandeelen hooger. Brazili anen beter. De koersstijging van aand. Inierc. Rubber. Op de Amsterdamsche beurs is de leven digheid in zaken nog niet teruggekeerd, nier en daar is men geneigd dit toe te schrijven aan de politieke constellatie in ons werelddeel, die weliswaar nog geen beeld geeft van een idealen wereldvrede, maar toch ook niet zooveel van den nor malen stand verschilt, dat de beurzen daar door in bijzondere mate zouden moeten worden gedrukt. De revoluties van één dag in Portugal maken doorgaans op de beurzen geen grooten indruk en hoewel de oproerige beweging in het verre Oosten van meer beduidende beteekenis moet ge acht worden en ook elders het Vereenigd Koninkrijk in zijn koloniale politiek vele moeilijkheden ondervindt, lijkt het toch niet aannemelijk dat men zich in de finan cieele centra hierover druk maakt. Er staan trouwens factoren tegenover, welke tot eenig optimisme mogen leiden. De geest van Locarho beheerscht naar het schij-nt de gedragingen der politieke leidslieden in Europa en werkt ook door in de besprekin gen inzake financieele regelingen, welke voor de ontwikkeling van den internationa len handel van de grootste waarde zijn. Wij denken hier aan de overeenkomst tus schen Engeland en Italië gesloten met be trekking tot de oorlogsschulden, welke door een bedrag van millioenen een streep haalt, maar Engeland de ontvangst van ettelijke millioenen waarborgt, waar mede in de begrootingscijfers niet was ge rekend. Voor Italië brengt deze regeling de mogelijkheid mede van een financieel evenwicht voor zijn staatshuishouding, voor Frankrijk beteekent zij de belofte van misschien nieuwe concessies en in elk ge val wordt allengs de financieele positie van ons werelddeel op deze wijze gecon solideerd. riet is zelfs niet geheel uitgeslo ten dat Amerika straks ook met meer aan nemelijke voorstellen uit den hoek komt. Op de New-Yorksche beurs was er tenmin ste reeds eenige weken sprake van dat met Frankrijk een regeling zou worden getrof fen, welke de Fransche regeering een eind- weegs zou helpen in het overwinnen der moeilijkheden, waarmede ze te kampen heeft om den Frankenkoers op peil te hou den. Dusver is dit wonderwel gelukt, dat wil zeggen, gedurende de gepasseerde maanden des jaars, hetgeen naar men meent te danken is aan steunaankoopen voor Amerikaansche rekening. Jn eigen land speelt de regeering het dusver echter nog altijd niet klaar met de doorvoering van noodzakelijke heffingen. Dat dit al lengs meer noodzakelijk wordt, ook om een stagnatie in de industrieele bedrijvig heid te voorkomen, blijkt wel uit de terug gaande cijfers van den exporthandel. Aan vankelijk steeg die uitvoer in verband met de gedeprecierde valuta, gedurende de laatste maanden van 1925 neemt de invoer toe en de export af, zoodat zelfs ondanks de inflatie van het ruilmiddel de handels balans strakes allicht een nadeelig saldo zal aanwijzen. Dat de groote export gedu rende 1925 aan de Fransche bevolking geen voordeel heeft gebracht, hebben we meer dan eens opgemerkt. Men heeft on langs brekeningen gemaakt en daarmede aangetoond dat de gemiddelde goudwaarde van elke ton geëxporteerde Fransche fabri katen in December niet meer dan 1162 goudfrancs bedragen heeft tegen 1800 goudfrancs in Juli en dat de Fransche volkshuishouding in haar geheel genomen dus aanzienlijke verliezen moet hebben ge leden. Dit is een gevolg hiervan dat de exportgoederen voor een deel nog altijd worden gefactureerd op basis van bin.nen- Iandsche prijzen, die zich nog niet ten volle aan 4en stand van den wisselkoers hebben kunnen aanpassen. Met andere woorden Frankrijk exporteert zich arm, gelijk ook Duitschland zich arm geëxporteerd heeft. Hoe eer hieraan een eind komt, hoe beter. Ook natuurlijk voor de omliggende landen, welke misschien in economischen zi,n tot op zekere hoogte bij dien Franschen ex port gebaat zijn, maar wier industrieën feitelijk een oneerlijke concurrentie hebben te weerstaan. De Pon den koers, welke de vorige week verder tot f 12.13'/2 is opge- loopen, ging ditmaal weer iets terug. Gelijk wij in ons vorig overzicht opmerktea zijn er den laatste,n tijd kapitalen aan de Am sterdamsche geldmarkt onttrokken en naar Londen overgebracht in verband met den hooge ren discontokoers der Engelsche Bank. Nochtans blijft de geldmarkt te Am sterdam ruim. Geld op prolongatie stijgt niet boven 3 hetgeen mede verband houdt met de geringe zaken, welke er thans op de effectenbeurs worden gedaan. De afdeeling der Rubberwaarden komt weliswaar allengs weer in wat steviger positie, nu de rubberprijs iets aantrekt en de Londensche voorraad iets teruggaat, van een bepaalde opwaartsche richting is er nog geen sprake. De Engelsche onder nemingen mogen vanaf 1 Februari jl. af weer 100 van de standaardproductie uitvoeren, zoodat dus feitelijk het restric tiesysteem is uitgeschakeld. De vraag blijft alleen of de standaardproductie de pro ductiecapaciteit der ondernemingen over treft, dan wel of de ondernemingen de standaardproductie niet zullen kunnen ha len. Hierover verstaat verschil van gevoe len. Zelfs in Engelsche bladen wordt er aan getwijfeld of de meeste onderneminge-n het veel verder dan tot 85 der stan daardproductie zullen kunnen brengen. De tijd moet het leeren. intusschen is men in Engeland bezig een verkooporganisatie in het leven te roepen teneinde op die wijze sterker te staan tegenover de actie der Amerikaansche koopers. Een en ander brengt op de rubbermarkt een toestand van onzekerheid te weeg, welke ook op de beurs voor Rubberwaarden merkbaar is. B'j betrekkelijk geringe omzetten konden de koersen deze week meerendeels enkele procenten opkomen. Van de andere Locale afdeelingen waren het alleen Suikerwaarden en Petroleum- aandeelen, welke de aandacht trokkep. De eerste blijven den gunstigen invloed on dervinden van de vaste suikerprijzen. De Indische verkooporganisatie heeft reeds circa twee derde deel van den oogst 1926 tot den prijs van goed 10 per picol ver kocht en wanneer het niet tegenloopt, zal de doorsneeprijs voor den geheelen oogst iets hooger uitvallen. De verbeterde positie der suikermarkt is voornamelijk te danken aan de stijgende consumptie, want als be kend is de suikeroogst in 1924/25 grooter geweest dan in het voorafgaande jaar en wordt de oogst voor 1925/2$ opnieuw hoo ger geraamd, nl. op 24.2 millioen ton te gen 23.5 millioen ton in 1924/25. Alleen voor Europa bedraagt de raming reeds 400.000 ton meer, wat geheel voor 'reke ning van Rusland komt, dat naar men meent met een oogst van 1 millioen ton zal uitkomen tegen circa 500.000 ton in het voorgaande jaar. Terloops zij opgemerkt dat. er den laatsten tijd meerdere aanwij zingen zijn voor een toenemende cnltivee- ring van den rijken Russischen bodem, welke de laatste jaren is verwaarloosd onder het Sovjetregime, maar waarop thans naar gemeld wordt het particulier onder nemingsvermogen weer aan invloed wint. Wat den vasten suikerprijs aangaat, deze is te meer opmerkelijk omdat de wereldvoor raad thans grooter is dan een jaar 'gele den en uit Engeland telkens berichten in komen over een uitbreiding van den aan plant. In 1926 zullen daar naar gemeld wordt 128.500 acres met suiker,, worden beplant tegen 56.200 acres in 1925 en 22.600 in 1924. Zooals bekend wordt de opkomende suikerindustrie j-n Engeland met regeeringssubsidie gesteund. Voor Petroleumaandeelen was de stem ming aanvankelijk ongedecideerd in ver band met de oneenigheid tusschen de di rectie der KoninklijkeShellgroep en één der leidende personen in de Venezuelan Oil Co., waarin de KoninkijkeShell sterk is geïnteresseerd. Men vreesde voor een li quidatie van het aandeelenbezit van den heer Gulbenkian, het schijnt echter zoover niet te. komen en nu de heer Walter H. Samuel, voorzitter der V. O. Cy. de be weringen van den heer Gulbenkian heeft weersproken en een andere uiteenzetting van het geschil heeft toegezegd, is de rust onder de houders van aandeelen Koninklij ke blijkbaar teruggekeerd. Tot de betere stemming droeg ook bij de hoogere notee ring voor olie in Amerika, waar men voor OLieshares nog altijd vast gestemd blijft. Op de afdeelng der Theeaandeelen, waarover wij in ons vorig nummer breeder handelden, ontstond meerdere vraag, welke aan de koersen ten goede kwam. Voorts was er belangstellng voor de waarden der Indische Houtaankoop maatschappijen, waarvan Javasche Bosch- en Nederl. Ind. Houtaankap eenige procenten konden monteeren. Van lndustrieelen waren vooral aandee len Philips Gloeilampen vast, terwijl Jur- gensaandeelen zich op peil hielden. Van Beleggingswaarden waren Holland- sche Staatsfondsen eerder iets lager, daar entegen konden Braziliaansche obligaties in koers stijgen naar aanleiding van den stijgenden Milreiskoers en de gunstige be richten over den economischen toestand van Brazilië, welke uiteraard men zie de cijfers in ons vorig artikel sterk on der den invloed staat van 'de stijgende koffieprijzen. Voor Russen 'bestaat af en toe meerdere belangstelling, ze is echter steeds van korten duur. In Londen blijft men gelooven dat eerlang den houders van Russische fondsen een verrassing zal be reid worden. De Amerikaansche markt heeft te Amster dam geen groote emoties teweeggebracht. De kwartaalstaat der Steeltrust en het uit blijven van een dividendverhooging was een teleurstelling. In Ne\y-York domineert echter een vaste tendenz, welke echter meest ten goede komt aan shares, welke hier niet genoteerd worden. Een uitzonde ring vormen de aandeelen Intercontinental Rubber, welke nu te Amsterdam tot 23 zijn opgeloopen. Velen en ook wij beschou wen deze stijging als. kunstmatig en be doeld om grootere hoeveelheden shares naar Holland te Ioozen de hausse-specu lanten, welke naar het schijnt in groot aantal onder ons publiek worden gevonden, maken dusver met dit dobbelfonds goede zaken. Een aanmaning tot voorzichtigheid lijkt ons niet overbodig. VLISSINGEN, 6 FEBRUARI. Het Zilveren Huwelijksfeest van het Koninklijk Echtpaar. Wij brengen nog even in herinnering de door den Vlissingschen Oranjebond geor- gaiseerde openbare herdenkingssamen komst in de Groote Kerk op Maandag 8 dezei\ waarin als sprekers zullen optreden ds. Ten Kate alhier en ds. Van der Vliet te Utrecht. Eerstgenoemde zal, op verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente de openingsrede houden, waar na ds. Van der Vliet als feestredenaar vo r den Oranjebond za\ optreden. Ter opluistering zal een a capella-koor, onder leiding van mevr. Soetersvan Balen Blanken enkele liederen ten gehoore bren gen. De samenkomst, die voor een ieder gra tis toegankelijk is gesteld, vangt aan te 8 uur s avonds de deuren der kerk zullen te half acht worden geopend en met uit zondering van een aantal gereserveerde zitplaatsen (o.a. voor de leden van den Oranjebond) zijn alle andere plaatsen vrij. Exemplaren van de te zingen liederen zijn a f 0.25 verkrijgbaar bij den boekhande laar Landsman in de St. Jacobstraat. De burgemeester noodigt de ingezetenen uit op Maandag a.s., bij gelegenheid van de herdenking van het zilveren huwev lijksfeest van het Koninklijk echtpaar, van hun ingenomenheid te doen blijken door het uitsteken der nationale driekleur. Door het Beilamypark-comité wordt ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins een concert aangeboden, hetwelk Maandagavond 8 uur wordt uitgevoerd door de harmonie „St. Caecilia", onder leiding van den directeur, den heer André J. Geijsen. Programma: Volkslied Wilms Psalm 60 J. Worp „Das ist der Tag des Herrn" Kreutzer „Andante Religioso" S. Landsman „Zeeuwsch Volkslied" Morks „Die Himmel rühmen" L. v. Beethoven Gezang 1 f. Worp „Prière de Moïse" Rossini Gezang 32 Worp Pauze. „Wilhelmus" Worp „Union et Concorde" Em. Burion „Carmen Sylva", wals l.lvanovici „Wij zullen Holland houwen" A. Spoel „Kroningslied" A. Scholte „Maritana", fantaisie sur l'Opera arr. Jos Kessels „Wilhelmus" J. Worp Aan deze uitvoering ter gelegenheid van het zilveren feest zal ook een gewijd cachet worden gegeven, daarom wordt vóór de pauze alleen rehgieuse muziek uitgevoerd. (Ingez. Mededeeling.) Ons jubileum-nummer. Wij hebben in verband met het zilveren huwelijksfeest van H.M. de Koningin Wil- helmina en Z. K. H. Prins Hendrik een ju bileum-nummer uitgegeven, dat heden aan de abonné's.wordt bezorgd. Dit nummer bevat een foto-pagina, waar op verschillende gebeurtenissen uit dit zil veren echtjubileum zijn vastgelegd. Het gedicht en de artikelen in dit extra nummer-nummer voorkomend hebben even. eens betrekking op deze belangrijke ge beurtenis en wij twijfelen niet of het over- groote deel van onze lezers en niet minder van onze lezeressen zal deze uitgave op hoogen prijs stellen, en wij hebben het ver trouwen dat dit exlra-nurnmer wel in den smaak zal vallen. Zoolang de voorraad strekt zij,n exempla ren van dit jubileum-nummer aan ons bu reau verkrijgbaar a 5 cent per exemplaar. Een belangrijke opdracht aan de Kon. Maatsch. „de Schelde". De Rotterdamsche Lloyd heeft aan de Kon. Maatsch. „de Schelde" opdracht ge geven voor het bouwen van een enkel- schroef motorvrachtschip met Schelde Sul- zer-motoren van ongeveer 10.000 ton laad vermogen. Wij mogen in de eerste plaats de Kon. Maatsch. „de Schelde", maar ook onze ge meente wel geiukwenschen met deze be langrijke opdracht, waardoor „de Schelde" met de thans in uitvoering zijnde op drachten, weder voor geruimen tijd van werk is voorzien. Voor den watersnood. Ingekomen -bij den Penningmeester Vorige opgave 3424.10 Nader ingekomen giften M. M. R., bij de collecte te Sou burg niet te huis- 2.50 Door tusschenkomst van ds.Ten Kate Familie K'. - 3. Ger. Naaivereeniging „Dorcas" - 6. Totaal 3435.60 Een fietspad Zwanenburg—Zoutelande en een Vereeniging Rijwielpad Walcheren. Een medewerker schrijft ons De plannen om een rijwielpad aan te leg gen van onze Viissingsche gemeentegrens naar Zoutelande, hebben vrijwel algemeene instemming gevonden. Wij hebben met ge noegen vernomen, dat er flink wordt aan gepakt en dat Maandag 15 Februari a.s. de constitueerende vergadering van een „Ver- eeniging Rijwielpad Walcheren" zal plaats vinden. Er wordt echter ook verteld, dat er in het dagelijksch bestuur van den Polder Walcheren krachten werkzaam zijn om met alle macht te trachten den aanleg van dit rijwielpad tegen te houden, om het bijna volslagen isolement der duinstrook tus schen Vlissingen en Westkapelle zooveel mogelijk te bestendigen. Dit valt zeer te betreuren, omdat door de bezwaren van den polder Walcheren de aanleg wordt be moeilijkt en vertraagd, want de gemeente Vlissingen, die een groot deel van het pad in werkverschaffing had willen aanleggen, stelt alleen gedurende de wintermaanden menschen te werk. En bovendien, de pol der Walcheren kan den aanleg van het fietspad alleen bemoeilijken, niet tegengaan, want al zullen de kosten grooter zijn en het onderhoud duurder, het pad kan vrij blij vend van de duinstrook van den polder Walcheren worden aangelegd. Ons schij nen ook de bezwaren tegen het fietspad zeer overdreven. Wij gelooven niet, dat daardoor het bezoek aan de tusschenliggen- de duinen sterk zal toenemen, want de baders en de wandelaars zoeken altijd het strand en de zeezijde. Welk een voordeel daarentegen voor de aanwonenden en voor de toeristen, die de knooppunten Dishoek, Valkenisse en Zoutelande zooveel gemak kelijker en sneller zullen kunnen bereiken Ook zal toch juist het toezicht in die duinen door een fietspad veel gemakkelijker wor den. en zullen ongerechtigheden in de nu zoo- afgelegen duinen door het geregeld fietsverkeer in de toekomst juist in het oog loopen en worden tegengegaan. De ver- keersvoordeelen springen zóó in het oog, dat daarover wel niet nader behoeft te wor den uitgeweid, niet alleen worden de groote omwegen over de dorpen Biggekerke en Koudekerke vermeden, maar die smalle bochtige wegen worden tegelijk van een toenemend fietsverkeer ontlast. De alge meene belangen trouwens, verbonden aan het tot stand komen van het rijwielpad, 2ijn reeds door verschillende publiekrechtelijke lichamen door het verleenen van subsidies erkend, o.a. door den Algemeenen Neder- landschen Wielrijdersbond, Toeristenbond voor Nederland, door het departement van oorlog, en door de gemeenten Vlissingen, Koudekerke, Biggekerke, Zoutelande en Westkapelle. En overal elders in den lande ook langs de duinstrooken heeft men toch ook de bezwaren tegenover de veel groo tere algemeene belangen laten varen, getui ge het stichten van tal van vereenigingen „rijwielpad", sedert 1914 niet minder dan 12, met een totaal van niet minder dan A.s. ZONDAG vin half 4 tot half 6, te geven door het ALHAMBRA-TRIO. (Ingez. Mededeeling.) 10.502 K.M.. waarvan het „Drentsche Rij wielpad" alleen reeds 2662 K.M. omvat waarom zou dat dan bij ons in Zeeland niet kunnen Wij vernemen, dat er reeds krachtig in verschillende gemeenten gewerkt wordt, om leden voor de Vereeniging te werven het minimum lidmaatschap bedraagt slechts 0.50 per jaar en valt dus binnen het bereik van eiken wielrijder wij ho pen, dat er veel belangstelling zal blijken te zijn voor de vergadering op 15 Februari a.s. Maar vooral achten wij het zeer ge- wenscht, dat het bestuur van den polder Walcheren, spoedig een tegemoetkomende houding tegenover de rijwielpadplannen zal gaan aannemen. Het Duizendjarig rijk. Gisterenavond trad in de Nieuwe Kerk voor de Ned. Herv. Ver. „Schrift en Belij denis" alhier als spreker op ds. M. van Grieken, Ned. Herv. predikant te Rotter dam, met bovenstaand onderwerp. Na le zing van Jes. 11 en enkele verzen uit Open haringen 20, begon spreker met op te mer ken dat het Chiliastisch streven niet het kenmerk js van een bepaalde sekte of groep, maar dat bij velen in -velerlei ge loofsgemeenschappen leven Chiliastiscbe neigingen. En waar steeds in tijden van druk als reactie die verwachting opleeft, acht ds. Van Grieken een ernstige bespre king noodzakelijk. Na een historisch overzicht, waarin hij er op wees dat bij Perzen, Joden, Anabap^- tisten en de Middelburgsche Labadisten der 18e eeuw, bij da Costa, Capadose en in onzen tijd bij de Darbisten, Mormonen, RusseUianen die verwachting van het aard- sche vrederijk opbloeide, ontwikkelde spr. nader het wezen van het Chiliasme. Aan het einde der dagen zal Christus wederkee- ren, den anti-christ en zijn macht beteuge len en met de opgestane geloovigen regee- ren. Daarna zal nog eenmaal de Heiland ten tweeden male wederkeeren op de wol ken om zh'n heiligen uit den strijd en druk te verlossen en als Rechter te richten. Daarbij wordt aan die hooft een nationale bekeering van Israël vastgekoppeld. En natuurlijk menige Bijbeltekst wordt dan door de aanhangers van het duizendjarig rijk bijgebracht. Maar hierbij wordt heel vaak de Schrift door inlegkunde misbruikt. En al mag ons veel bekoren in deze verwachtingen, wij moeten de Schrift in haar duidelijk getuige, nis niet opzij zetten. Jezus heeft nooit aan de Chiliastische neigingen zijner tijdgenoo- ten voet gegeven. Integendeel telkens heeft Hij zijn gemeente vermaand om in de moeiten der laatste tijden staande te blij ven. En wanneer we dan de Schrift in zijn geheel nemen en Schrift met Schrift verge lijken, dan blijkt uit Openb. 20 dat WÜ thans in den ernstigen tijd leven, die ons daar geschilderd wordt. Thans heerschen de zielen der gedoode Christenen met Christus, maar niet in aardsche macht op aarde, maar in den hemel met geestelijke kracht. Zoo moet ook de binding van Satan geestelijk verstaan worden. Hij wordt ver hinderd door God om de uitbreiding van het Christendom tegen te houden tot op het laatste der tijden de helsche machtheb ber nog eenmaal in volle kracht zijn legioe nen zal aanvoeren. Maar in die crisisdagen zullen de verlosten niet tevergeefs op hun Verlosser wachten. Zoo zijn ook de duizend jaren symbolisch te Verstaan en wordt de goddelijke volheid er door aangeduid, de periode van Paaschmorgen tot Christus' komst, die de goddelijke wijsheid beschikt heeft. Laten we, hetgeen God ons in den hemel schenken zal niet op de aarde ver wachten. In geen enkele geloofsbelijdenis der Christelijke Kerk is dan ook dat Chili asme vertolkt. Geen tusschentijdsch vrede rijk maar een eeuwigheid van heerlijken vrede wacht hen, die in de-groote verdruk king staande bleven, zoo beslootds. Van Grieken zijn duidelijke rede, die door een zeer talrijk gehoor de Nieuwe Kerk was bijna gevuld aandachtig werd gevolgd. Rede ds. J. Lang man. Gisterenavond trad in „de Oude Vriend schap" voor de Christ. Hist, kiesvereeni- ging alhier als spreker op de heer Joh. Langman, lid van de Tweede Kamer, met het onderwerp„Christelijk-Historisehe politiek". Na een inleidend woord door den voor zitter, den heer Teunis, begon de heer Langman met aan te toonen dat ons land sinds meer dan 3% eeuw is een Christelijk land in Protestantschen zin, en dat de Chr. Hist. Unie wil, dat dit zoo zal blijven en dit verklaart de houding van de Chr. Hist. Kamerfractie op 11 November en tijdens de crisis. De Chr. Hist, zijn altijd tegen het ge zantschap geweest en zijn dus niet op sleeptouw genomen door ds.Kersten. Reeds lang voor ds. Kersten in de Kamer kwam waren de Chr. Hist, al tegen. Ook reeds lang voot ds. Linqtbeek politiek geboren was stemden de Chr. Hist, tegen het ge zantschap. De motie-Kersten was onder teekend mede door 4 Chr. Hist. De spreker behandelde achtereenvolgens 3 punten, waarom de Chr.-Hist. tegen het gezantschap zijn. 1. Zooals het program der Chr. Hist, aangeeft. Nederland is een Christelijke natie, in Protestantschen zin- Dit dateert reeds van 1568, den hervor- ningstijd af. 2. Als zijnde in strijd met ons staatsrecht uitgedrukt in de Grondwet. Voor onze Grondwet zi}n alle godsdiensten gelijk. Een gezantschap bij den Paus zou zijn een be voorrechting van de R. Kath. kerk. Het terrein der overheid is een ander dan het terrein der kerk. 3. Op nationalen grónd, wat door het op de spits drijven van het gezantschap en het willen bevoorrecht zien van de R. Kath. kerk, maakt men scheiding in ons volk.

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 5