OMPEI Adverteitii Friesch Roggtbi rijvat! DONDERDAG 4 FEBRUARI Eerste Blad ERIJ SIJTS,| (ERZIEKTÏ ERT HEIJnI ERT HEIjJ No.29 64e Jaargang -1926 gsche Maatschappij m| Stoomvaart BINNENLAND Stads= en Provincienieuws zeer gezonde zame broods,^ verscli verkrijgj Aanbevelend BREESTRAAT. e radicale genezintl n v.d. WATER, Bi J KOOPT BIJ BESTE KWALITEIT. Wijn per fleschj! op wijn )e prijzen zijn nclusief flesch. per pot troop per bus gen Nieuwendijk 5| burg Lange Delft B Telef. 480. VLISSINGSCHE COURANT iNGEN een pan oncurreerende prijiJ OTE MARKT 2, Huur en Verbuur, Koop en Vertel edingen en Dlenstaanvragen, ai ooi-uitbetaling, van 1-5 re£ elke regel meer 15 cenl en beschikbaar jrschotten vanaf f IÉ ok zonder borg). G.i| TS, Vlasmarkt lO.Miil Dond. 10 5, VrijdaJ ;d een net E of WERKVROUW. Koudekerksche weg 36. 1 Maart a.s. wordt NKELJUFFROUW. te melden na 7 uur dël n het adres SPECK£NS,| erij Hoek Walstraat. p gevraagd PAKHUIS ng. Brieven met prijsop-l 85, Bureau „Vliss. Cour."| HUIZEN ;evraagd (prijs, straat er| onder letter E. P., Bureau jrant". gevraagd tegen Mei, Juuil n alle gemakken voorziest! WONING 4 kamers en keuken, id, v. klein gezin (2 pers)| 30, Bureau „Vliss. Cour'p H. COIFFEURS. ;ri een BEDIENDE of aar 3ureau „Vliss. Courant" Te Koop EN BALKEN No. 24, la- ito No. 20 1. 5.10 M. ;2Di-| 1. 3.65 M. GOOTSTEEN, RAMEf| esi KOZIJNEN en een f :mer. Palingstraat 23. LAS MOTOR 2 CYL. annnemelijk bod. Café „De Karseboom r gevraagd WINKELHUIS aarvooi in te richten, id. Briev. met aanduidin|l Bureau „Vliss. Courantj - Middelb.-Rotterdaif ichengelegen plaatsen VAN PASSAÖ®®| SDEREN EN VEE T. ïidi. T. H. IK. 8 r. Slit I r.i. "L ebruari ag 4 5 8 8 I 9 issbigen wordt WoensdJjjl lag 's moreens ten 12 leiburg gevaren. ormatiën tetbekomeji m: N.V. Transport- h. Erven G. VOS, T«l| ligB. EENHOORN, Td-'T v. OOSTERHODT, T«| Gebrs. BÜITENHEK, TeU'i fltt nummer bestaat uit 2 bladen De kabinetscrisis. De .Tijd" schrijft-: Tegenover bewerin gen in'sommige bladen o.a. in de „Voor waarts" van Dinsdag als zou de poging van den kabinetsformateur van katholieke «ide binnenkamers tegenwerking ontmoe ten kunnen wij verzekeren, dat een ver bod der katholieke Kamerfractie aan welk katholiek ook om in het kabinet-Limburg 2:tting te nemen niet bestaat. Integendeel ziin voor zooverre in parlementairen kring bekend is ééne uitzondering daarge laten alle vooraanstaande leden der fractie vóór het welslagen van een kabi netsformatie door rnr. Limburg én voor medewerking van enkele katholieken in dat kabinet. Het zilveren huwelijksfeest van het Koninklijk echtpaar. Gedachtig aan den wensch van H. M. de Koningin om den herdenkingsdag van Haar Zilveren Huwelijksfeest zoo kalm en stil mogelijk te vieren, heeft het bestuur der Oranje-vereeniging te Apeldoord gemeend den dag van 7 Februari a.s. min of meer plechtig in te zetten, en wel door het doen uitvoeren van koraal-muziek door de drie muziekvereenigingen Harmonie-orkest, Soli Deo Gloria en Jeanne d'Arc. Deze aubade, welke door de Koningin hoog wordt gewaardeerd, zal Zondagmor gen plaats vinden precies om half negen voor het hek van het Kon. paleis, en zal ongeveer 20 minuten duren, opdat ieder in de gelegenheid zal zijn zijn kerkelijke plich ten te vervullen. Aan alle schoolkinderen van Apeldoorn zal een reproductie van de schilderij van het Vorstelijk echtpaar worden verstrekt. Maandagavond zal in het Oranjepa'rk een concert worden gegeven door de drie ge noemde muziekvreenigingen Gezagvoerders en stuurlieden ter Koopvaardij. Dit jaar herdenkt de vereeniging van Ne- derlandsche gezagvoerders en stuurlieden ter koopvaardij haar 25-jarig bestaan. Ter irerdenking van dit feit gaf het hoofd bestuur een gedenkboek uit, bewerkt door C. Coslinga, en S. J. v. Limburg Stirum, vooral omdat alleen op deze wijze alle le den der vereeniging, die niet in een werke lijke algemeene feestvergadering bijeen kan komen, konden worden bereikt Behalve -eenige geiukwenschen van be vriende organisaties bevat het ook typogra fisch keurig verzorgde boek een overzicht van den secretaris, die de geschiedenis van de vereeniging in de verschillende perioden uitvoerig nagaat. Verder worden o.m. nog de slachtoffers herdacht, welke de oorlog onder de leden eischte. Voor den watersnood. Te Tiel, welke gemeente-- 12000 zielen telt, heeft de collecte 12.279 opgebracht, alzoo gemiddeld ruim 1 per hoofd der bevolking. De schade alleen te Dreumel aangericht is op ongeveer 1 miliioen gulden ge taxeerd. Te Leeuwen zijn 47 huizen totaal ver woest en i>7 zwaar beschadigd. Het verlies aan vee en pluimgedierte is nog niet vast gesteld. VLISSINGEN, 4 FEBRUARI. Het gezonken stoomschip „Whimbrel". De positie van het gezonken Engelsche stoomschip „Whimbrel" is onveranderd. Maatregelen zijn genomen om het schip te lichten. Het bergingsvaartuig „Buffel" is aangekomen en heeft langzij ligplaats ge nomen. De lading is drijvende. Door den dikken mist kan niets uitgevoerd worden. Door de belanghebbenden is een con tract met L.Smit Co.'s Int. Sleepdienst afgesloten voor het bergen van schip en lading. De werkzaamheden zullen worden uitgevoerd in combinatie met W, A. van der Tak's bergingsbedrijf- Het wrak van het gezonken stoomschip ligt Z.W. y2 W. van Vlissingen circa een halve graad gevaarlijk voor de scheep vaart. W&kboei geplaatst N.O. ten N. van het wralf op 75 M. afstand met kenmerken groenlicht helder 7, duister 3 seconden. Zoo mogelijk zal' het voorschip vertoonen de lichten rood-wrt verticaal. Het stoomschip „Marloch" is gisteren van hier vertrokken met de sleepboot „La- rissa", met bestemming naar Southampton. Ned. Bond van Technici. Voor de leden van den Ned. Bond van Technici, vereeniging van voortgezet Nij verheidsonderwijs en genoodigden, hield de heer ir, J. J. Terwiel, ingenieur der Deutz motorenfabriek te Rotterdam, gisteren avond in de aula van de De Ruyterschool alhier een lezing over „Compressorlooze Dieselmotoren". Aan de hand van lantaarnplaatjes, waar onder verscheidene schema's, grafische voorstellingen en complete machine-instal latie's, heeft spreker op zeer duidelijke wij ze uitleg gegeven van hetgeen wij te zien kregen op het doek, waarvan de beelden zeer scherp te voorschijn kwamen. In de pauze werd gedemonstreerd met drie soorten van oliesproeiers, welke be proeving door middel van een handpomp werd gedaan. Deze sproeiers hadden veel bekijks. De lezing die uit den aard der zaak zeer veel stof bevatte, eindigde te 11.15 en was zeer druk bezocht. Van de gelegenheid tot het stellen van ragen werd door niemand gebruik ge maakt en aan het slot bracht de voorzitter, de heer A. C. Hildernisse, dank aan den heer Terwiel voor dezen leerrijken avond, zoomede aan de toehoorders voor hun be langstelling. Christ. Reciteervereeniging O. U. T. Gisterenavond gaf deze vereeniging een uitvoering in het Concertgebouw, waar opgevoerd werd het tooneelstuk „Op bouw", -dat propaganda moest maken voor de Christelijke Jeugdbeweging. De avond werd opgeluisterd door een strijkje onder leiding van mej. De Hondt en door orgel spel van den heer S. Landsman. Ds. A. de Voogd opende den avond met gebed. In zijn voorwoord wees hij er op, dat het een verkeerde opvatting was dat kunst den Christen niet kon dienen. Inte gendeel is de kunst ook zeer goed onder geschikt te maken aan de Christelijke be ginselen. Een tableau en een demonstratie van snelteekenen door den heer A. j. van Nop pen vulden verder den avond, waarna ds. De Voogd de bijeenkomst met gebed sloot, na den bezoekers er nog op gewezen te hebben, dat, waar het batig saldo van de uitvoering ten goede kwam aan het wa tersnood-comité, en de exploitant der zaal deze reeds voor de helft van den prijs had beschikbaar gesteld, een collecte voor het goede doel niet achterwege mocht blijven. De uitvoering werd door een talrijk pu bliek bijgewoond. Overtreding broodbesluit Gisteren constateerde de politie bij een harer controles in een broodbakkerij, dat een bakker eenige wonden en zweren aan een arm had. Den man werd daarom ver boden brood te ibakke'n en rond te bren gen, welk verbod is gegrond op het brood- besluit, zijnde een uitvloeisel van de Wa renwet. Vreemdeling. Gisterenavond is door de politie een vreemdeling, van Belgische nationalitet, aangehouden, die hier rondzwierf zonder middelen van bestaan. Hij is heden over de grenzen des rijks geleid. Brand. In een perceel in de Lange Zelke ont stond door roetaanlading een schoorsteen brand, die zich aanvankelijk min of meer ernstig liet aanzien, daar een balk in den schoorsteen aan het branden was geraakt, terwijl het vuur zich tevens had medege deeld aan den schoorsteenmantel. De politie heeft het vuur met emmers water gebluscht. Ook in de Noordstraat werd een schoor steenbrand gesignaleerd, welke door de politie met een minimax gebluscht kon worden. Voor het examen als machinist, diploma A, is geslaagd de heer B. Hollaar alhier. Concertvereeniging, Middelburg. Capet-Quartet. Een heerlijke Beethoven-avond werd gisterenavond in de Middelburgsche „Con cert- en Gehoorzaal" gegeven door het Capet-Quartet, zoo genoemd naar zijn lei der, den heer Lucien Capet. Heerlijk, èn om het programma, dat werd uitgevoerd, èn om de wijze, waarop dit geschiedde. Immers, de 6 strijkkwartetten van Beet hoven (waarvan het manuscript onvind baar is), die in 1801 als Opus het licht zagen, behooren tot de mooiste kamer- muziekwerken, die er bestaan. Uit deze waren gekozen het le en het 6e kwartet, terwijl na de pauze nog de als Harpen- kwartet bekende Opus 74 werd gespeeld. Beethoven wordt wel eens de erfgenaam van Mozart's kunst genoemd, en vooral zijn 5e strijkkwartet verraadt ontegenzeg gelijk den invloed, welke Mozart op hem geoefend heeft. Toch is de indruk, die de kunst van deze geniale toondichters maakt van uiteenloopenden aard. Mozart daalt als het ware uit de gewesten des lichts tot ons neder. Beethoven breekt zich door de duisternis van hierbeneden baan naar het hoogere licht. Daardoor, en ook omdat zijn eigenaar digheden scherper begrensd zijn dan die van Mozart, staat Beethoven ons wellicht nader en kan althans beter door ons be grepen worden. Zijn strijkkwartet No. 1 (in F gr. terts) is eigenlijk niet het oorspronkelijke. De eerste toonzetting ervan werd door Beet hoven opgedragen aan een vriend, wien hij later verzocht dit manuscript aan nie mand te toonen, omdat hij het belangrijk had omgewerkt, want eerst nu wist hij recht Strijkkwartetten te schrijven Daarvan gaf het Capet-kwartet ons het bewijs. We vroegen ons af bij dat warme spel van deze elkaar volkomen begrijpen de vier-eenheid Was Beethoven een Duit- scher, of... was hij een Franschman De opvatting, die dit Quartet van Beethoven's muziek heeft, is ideaal een rustige bezie ling, een treffende uitdrukking, die beslag legt. We stippen even aan 't Adagio affettuoso ec! appassionato. Wat gaf de violoncel daar een verrukkelijk spel. Dit instrument maakte den indruk van bijzonder fijnen klank te zijn. Verderop een opvallend gelijk timbre der twee eerste-violen. En dan dat prachtig gelijke rusten en in vallen in steeds afnemende kracht, door het geheele kwartet. Dicht bij het slot van dit gedeelte nog die volkomen eendrachtige ff inzet, in een descresseerend p overgaan de 't Soherzo, met zijn levendig tempo, was het mooiste, meest ervaren deel van dit Strijkkwartet. Het daarop volgende No. 6 in Bes gr. terts deed de stijgende lijn gevoelen, waarin het Capet-Quartet dezen avond speelde. Hier gaf het zulk een warmte en een zóó geheel beleven, dat 'n maGhtige bekoring zich uitstortte. Vooral de pianis simo's klonken als een orgel. Het „Adagio ma non troppo" was van zeldzame ontroe ring, maar werd toch overtroffen door het Adagio uit „La Malinconia". Dat was een samentreffen, dat welhaast niet beter kon. e^n schoonheid, een zielsverklanking, een gebeuren De eerste viool had in het „Allegretto quasi allegro" ruimschoots de gelegenheid van zijn fleurig spel en groote gaven te doen genieten, soms tweesnarig begeleid door de andere violen. Ook in het Harpenkwartet blonk de eer ste viool uit, niettegenstaande het „Alle gro" zware eischen stelde. In het „Adagio ma non troppo" tnof weer de verbluffende gelijkheid van spel bij het invallen. Ook hier dient de gevoelvolle vertolking ver meld, en trad de violoncel met heerlijke tonen op den voorgrond. De inzet van het „Presto" was niet zoo volledig béheerscht als we dat reeds ge woon warendaarvoor viel de kleine, doch direct weer herstelde, afwijking te meer op. De tweede viool en de alt-viool werden hier ook keurig bespeeld. Het geheele concert ademde -een ver fijnden geest en gaf weer bij vernieuwing blijk van het ernstig streven der Concert vereeniging om uitsluitend eerste-rangs- kunst te brengen. Het in grooten getale opgekomen pu bliek, waaronder een groot contingent uit Vlissingen, gaf dan ook herhaaldelijk uiting aan zijn gevoelens en na het laatste nummer ging het applaus in een enthou siaste toejuiching over. Gemeenteraad te Middelburg. In de gisteren gehouden voltallige ver gadering van den gemeenteraad, kwam aan de orde een adres van B. Kruze, die een paar jaar geleden ontslagen werd als directeur der arbeidsbeurs en nu om een commissie van onderzoek vroeg, om zoo te komen tot rehabilitatie. In zijn adres uit hij beschuldigingen aan het adres van den wethouder Onderdijk en den directeur van de arbeidsbeurs, Staal, beide soc.-demo- craat. Waar de raad vroeger in geheime zitting werd ingelicht over dezen persoon, werd besloten, dat de kwestie-Kruze in de vol gende vergadering in het openbaar zal worden behandeld. Aangenomen werd zonder hoofdelijke stemming een voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing van rechten voor gebruik van gemeentegrond, waar door thans in die verordening ook wordt bepaald wat zal worden berekend voor het herstellen door de gemeente van andere wegdekking dan bestrating. Bij een zonder hoofdelijke stemming aangenomen voorstel om goed te keuren aankoop van grond voor de gemeente, lig gende in de naburige gemeente Kotideker- ke, werd door den heer Van der Weel de vraag gesteld of niet weer eens gedacht wordt aan de wensch el ij kh ei d van grens wijziging. De voorzitter zèide, dat waar een paar jaar geleden een wijziging is verworpen, het zoo moeilijk is daar nu reeds weer mede aan te komen, maar het heeft wel bespreking in het college van Burg. en Weth. uitgemaakt. De heer Van der Weel zegt, dat vele tegenstanders van annexatie veranderd zijn in voorstanders, mede door de wijzi ging in de wet voor forensenbelasting. Na eenige discussie vereenigde de raad zich ook met het voorstel van Burg. en Weth. om ingaande 1 Maart het marktwe zen voor een proeftijd van één jaar onder te brengen bij de politie. Hierna kwam aan de orde de kwestie van invoering van een ophaal en storings dienst. De wenschelijkheid daartoe was in dertijd betoogd door de V.-D. fractie en op haar verzoek hadden Burg. en Weth. een onderzoek ingesteld, en waren 3 rapporten uitgebracht, één door de Ver. van Nederl. Gemeenten, één door den inspecteur van de belastingen, één door den hoofd-boek- houder der gemeentebedrijven. Naar aan leiding daarvan had de meerderheid van Burg. en Weth. gemeld, dat van haar geen voorstel in deze was te verwachten. Mevrouw Weijl hield als woordvoerster van de V.-D. fractie een zeer uitvoerig be toog, waarin zij zeide, dat het doel was bezuinigen en als het waar is wat de rap porten melden, dan zou er gevaar bestaan voor een schadepost en dan zal spr. het niet doordrijven, maar zij is het met de conclusies van het rapport van den hoofd boekhouder niet eens en meent, dat o.a. doordat de gemeente makkelijker over kas geld zal gaan beschikken, de dienst gemak zal brengen en ook voordeel. Zij wijst er od, dat de wanbetaling in gemeenten met een ophaal- en storting9dienst veel minder is dan te Middelburg. In sommige ge meenten is met deze diensten winst ge maakt, maar ook al zou men maar net er mede uitkomen, zou spr. invoering toe juichen. Vooral voor den kleinen man zal de dienst van belang zijn, maar als hij een maal bestaat^ wordt het aantal deelnemen- den steeds grooter. Waar spr. echter be zwaar er tegen heeft de zaak op te dragen aan Burg. en Weth., die er tegen zijn, stelt zij- voor, de zaak nog eens aan te houden. De voorzitter verzekert, dat niets nieuws is vernomen en geen ander advies van Burg. en Weth. te wachten is. Verschillende leden schijnen er echter prijs op te stellen het te drukken betoog van mevrouw Weijl nog eens nauwkeurig te bestudeeren met de rapporten en met 15 tegen 2 stemmen werd besloten de kwestie tot later aan te houden. Burg. en Weth. hadden voorgesteld den Nederl. Bond van gemeente-ambtena ren niet tot het georganiseerd overleg toe <te laten, omdat het een categoriale organi satie is. Dit voorstel werd na ampele be sprekingen aangenomen met 9 tegen 8 stemmen. Vóór 5 S.D.A.P., één V.-D. en 3 A.-R. tegen 2 V.-D., 2 V. B., 2 C.-H., 1 R.-K. en 1 A .-A. Door Burg. en Weth. was voorgesteld van de lijst, bevattende de perceelen waar aan slechts met toestemming van Burg. en Weth. veranderingen mogen worden aan gebracht, er 6 te schrappen, die daar bij nader inzien ten onrechte op zijn ge plaatst. Dit voorstel gaf den heer Portheine (V. B.) aanleiding er op te wijzen, dat het blijkt/men Burg. en Weth. wel wat te veel maent heeft gegeven, terwijl hij het vooral afkeurt dat sommige van de 127 eigenaars ook de mededeeling kregen niets aan het inwendige van hunne percee len te mogen veranderen, men is nu geen baas meer in eigen huis. De voorzitter verzekerde, dat alleen be doeld is het uitwendige en dat Burg, en Weth. daarnaar zullen handelen Het doel is om het aspect der stad Zooveel mogelijk ongeschonden te laten. Het voorstel tot schrapping werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Door den heer Den Hollander (A.-R.) werd nog een voorstel ingediend, gezien de klachten over het vele vloeken bij een der gemeentebedrijven, Burg. en Weth. uit te noodigen in verschillende inrichtingen der gemeente bordjes op te hangen met verzoek niet te vloeken en God's heiligen -naam niet ijdellijk te gebruiken en aan de hoofden van dienst te vragen hun men- schen op het verkeerde van het vloeken te wijzen. De voorzitter zeide dat dit laatste ook reeds het plan van Burg. en Weth. was, maar voor de bordjes voelt hij niets. Verschillende der leden lieten het voor- en nadeel van die bordjes nader hooren en ten slotte werd het voorstel-Den Hollander verworpen met 10 tegen 7 stemmen, zuiver links tegen rechts. RITTHEM. De geitenfokvereeniging „Samenwer king" hield gisterenavond haar algemeene jaarvergadering. Uit het verslag van den oenningmeester bleek, dat de ontvangsten over 1925 bedroegen 134.07 en de uitga ven 134. Het aantal leden bedraagt 40. De heer M. Osté brengt verslag uit van de laatst gehouden vergadering der provincia le vereeniging te Middelburg gehouden. Als bestuursleden werden herkozen de heeren J. M. Cevaal, J. Schout en Joh. de Visser, die hunne benoeming aannamen. Het dekgeld werd bepaald op ƒ0.90 per geit. Als melkcontroleur werd benoemd de heer M. Hoogesteger en als zijn plaatsver vanger de heer M. Osté. De voorzitter spoorde de leden aan om met alle geiten naar de keuring te komen. Besloten werd de jonge geitjes van de beste stamboekgeiten op te kweeken. Ge tracht zal worden bij dè leden enkele z.g. steekproeven te nemen. Daar de vereeniging in het verloopen jaar 25 ontving van de Provinciale Ver eeniging, bleef nog een kleine schuld op de vereeniging rusten. De voorzitter voldeed uit eigen middelen deze schuld, zoodat nu de bokkenstal geheel het eigendom is van de vereeniging. De voorzitter ontving den dank der vergadering voor zijn gift. Daar zelfs het rijk en de provincie gere geld subsidie geven voor de geitenfokke rij, omdat deze va.ii zulk een groot nut is, werd op de vergadering het betreurd, dat er in de gemeente een z.g. wilde bok werd gehouden, hetgeen tot nadeel der geiten fokkerij is. De leden werden aangespoord om hun geiten alleen bij den bok der ver- vereeniging te laten dekken, opdat door samenwerking de geiten fokkerij te dezer plaatse beter aan haar doel zal beantwoor den KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Het geestelijk, testament van kardinaal Mercier. Kardinaal Mercier schrijft in zijn geeste lijk testament o.m. het volgende De goede herder geeft zijn leven voor zijn schapen. Samen met onzen Godde- lijken Zaligmaker, die zijn leven heeft ge schonken voor het heil der wereld, breng ik U vandaag, o mijn God, het nederig offer van mijn leven. Ik aanvaard heden, bij volle kennis, het doodvonnis dat Uwe rechtvaardigheid heeft geveld over mij, ik onderwerp mij er aan om het kwaad te herstellen dat ik gedurende mijn levens loop heb bedreven en ik hoop dat mijn cffer moge vruchtbaar zijn voor de kudde die gij mi' hebt willen toevertrouwen. Ontvang dan mijne ziel, o mijn God, in Uw handen leg ik ze neer. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Oostburg. De kantonrechter te Oostburg heeft G. V. v. H. te Maldeghem wegens verboden invoer van vee veroordeeld tot 500 boete subs, 180 dagen hechtenis en A. A. B. v. H. te Westcapeile voor hetzelfde feiï tot 50 'boete subs. 100 dagen hechtenis. ,yDe Gouden Stoep". Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft uitspraak gedaan in de zaken tegen be woners van het perceel Spinozastraat 6 te VHage, welk perceel door de vele beroo- vingen, die er plaats hebben gehad, zoo berucht werd, dat het den naam kreeg van het huis met „de gouden stoep". De gedetineerde koopman T. K. te 's- Hage, werd schuldig verklaard aan dief stal (berooving) van 500 en 700 francs ten nadeele van een man, die in perceel Ged. Burgwal 13 met een vrouw had ver toefd, en verder aan het maken van een beroep en gewoonte van het bevorderen van ontucht door derden. De beklaagde werd terzake van deze beide feiten ver- oodeeld tot 5 jaren gevangenisstraf. De vrouw A. M. A. L., echtgenoote van den vorigen beklaagde, werd eveneens schuldig Verklaard aan het maken van een beroep en een gewoonte van het bevorde ren van ontucht door derden. Zij werd deswege veroordeeld tot 1 jaar gevange nisstraf. Het Hof gaf tevens bevel tot ge vangenneming van de beklaagde. De vrouw C. E. B. W., die tijdens de behandeling van haar zaak reeds in arrest ■was gesteld, werd schuldig verklaard aan medeplichtigheid aan diefstal, nl. verschaf fen van gelegenheid aan bekl. K. tot bet plegen van diefstal. Het Hof veroordeelde deze beklaagde tot 3 jaren gevangenis straf. WILDE DIERENDRESSUUR DOOR BARNUM EN BAILEY AFGESCHAFT, Aan Terry (uit Jack London's veel gelezen werk „Terry de Broeder van Jerry"). Terry, beste brave rekel, Zingende Carusohond, Die voor spot der dwaze wereld Op 't tooneel als zanger stond. Zeg, ik moet je wat vertellen Wat je vast verheugen zal. 't Is iets uit die heibeweging Als Mucachy's Dierenstal. Weet je nog hoe of die kerel, Hoe die ónmensch, hoe die fielt Met Ben Bolt, den koningstijger Eens zijn eerste lesje hield. Hoe die pracht Bengaalsche tijger, Pas gevangen in het wild, Systematisch werd gepijnigd Dat men er nu nog van rilt. Hoe hij spart'lend, opgeheschèn, Half gewurgd door den strop, Als een groote slinger zwaaide, Met de oogen uit zijn kop Hoort ge nog de doffe slagen Op zijn neus met zweep of iat En het tergend „Hier, pak aan nu, Neem nog dat en dat en dat. Hoe ben Bok, het kind der prairie, Dol gemarteld, half gestikt, Met krankzinnig, doffe oogen Nog Mucachy's schoenzool likt Weet je ook nog, brave Terry, Dien kolos, cf'Alaska beer, 't Was St. Elias, die echt grappig Veel geleek op een rijk heer. Weet je nog hoe of die rakker, Hoe die groote, sterke beer Ring en neus gelijk afrukte, Zelfs nog voor de derde keer. Hoe Mucachy toen vol woede Moest erkennen ,,'k Geef het op, 'k Weet geen ring meer vast te maken Aan dien halven berenkop Weet je ook nog, beste Terry Neen ik schei er maar mee uit. Want zoowaar, ik word onpaslijk Van zoo'n wreeden aardsschavuit. 'k Heb je nu iets fijns te zeggen, 't Is 't begin van een goed eind. Want het allergrootste circus Heeft deez dressuur afgeseind. Het publiek, dat wil niet langer Deze vrucht van wreedheid zien. 't Is onmensch'lijk en misdadig En onpractisch bovendien. Maar ach lieve beste Terry Er is weer een schaduwzij. Jan Publiek, houdt zoo van „grapjes", Wil graag lachen, is graag blij. 't Wil zich nu nog „amuseeren" Met de grappen van een paard, Van een zeeleeuw of van honden, Die zijn wel hun lachlust waard. Maar, ach hemel, als zij wisten 't Geen dat jij en ik ook weet, Vast ging niemand er naar kijken Naar die bron van dierenleed. Ken je nog Barney Barnato, 't Ezelke dat altijd sloeg, Dat er niemand op kon zitten En ze van zijn rug afjoeg Niemand zag de helsche pennen. Onder 't zadel vastgemaakt, Waardoor reeds de minste drukking De patiënt tot duivel maakt. En daar zit men om te lachen, 't Dom en blinde Jan Publiek. En zegt nog met tinteloogen Wat een kunst, 't is artistiek. Beste Terry, brave rekel, Langzaam gaan we toch vooruit.. Jan Publiek en zijn familie Reizen nog per zolderschuit. 't Lijntje mag vooral niet breken, Daarom trek ik niet te hard. 'k Eindig dus, als keukenmeisjes Met de pen, niet met het hart. HENKIE. De rechtbank te 's-Gravenhage, voor welk college in eerste instantie deze zaken zijn behandeld, had den eersten beklaagde 4 jaren gevangenisstraf opgelegd wegens diefstal met vrijspraak van de verdere te- lastelegging, terwijl de beide vrouwelijke beklaagden waren vrijgesproken. „Boter"-letters. Voor den kantonrechter te Delft heeft zich te verantwoorden gehad een winkelier die reclame maakte voor boterletters, waarbij hij in de étalage van zijn winkel aangekondigd had dat ze waren gemaakt met natuurboter. De keuringsdienst had er echter niet meer dan 4 boter in kunnen vinden. De kantonrechter heeft den winke lier veroordeeld tot 25 boete snbs. 5 da gen hechtenis. Het O. M. had 50 boete stfbs. 2 maan den hechtenis geëischt. Overtreding Loterijwet De kantonrechter te Delft heeft beslist, dat de reclame van de firma Bensdorp, zijnde een cadeaux-systeem, een overtre ding der Loterijwet vormt. De winkeliers, die de artikelen van deze fabriek verkoo- pen, ontvangen een lijst met 60 vakjes, om op deze lijst de namen der koopers van bussen cacao te noteeren. Als alle vakjes zijn aangevuld, wordt een verzegelde enve loppe geopend, waarin zich de aanwijzing bevindt van het nummer, waarop de pre mie, een servies, is gevallen. De winkelier G. te Delft (meer winkeliers zijn in ver band hiermede verbaliseerd) stond voor genoemden kantonrechter terecht. De amb tenaar van het O. M. eischte wegens over treding der Loterijwet 50 boete subs. 2 maanden hechtenis. De kantonrechter veroordeelde den win kelier tot 5 boete subs. 3 dagen hech tenis. MARINE EN LEGER. De luitenant ter zee 2e klasse F. Pinke, dienende aan boord van Hr. Ms. instructie- schip „Van Speyck", is overgeplaatst op het wachtschip te Willemsoord.

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1