IissBlanche BOUW ie worden ior"-Theater hem er uit DOOD ïENT 64e Jaargang 1936 MAANDAG 1 FEBRUARI binnenland INGEZONDEN STUKKEN Stads- en Provincienieuws A**' No.26 tl treedt Concertzaal op. 10PIN, LISZT. erwijs hebben te toegang. Stedelijke Belasting, ■ing van 12-2 uur. f week in brengen, vele RICHARD van DOUGLAS volgens de bios- rvertreft. in de Matinée's "E ROTTERDAM. SPAARKAS „De schaffing" (premiei week) Heer Kti-p 67—71 Rotterdam, ar direct een actief, baar persoon vooi en en uitbreiden van! nde afdeeling leden] provisiebasis, terwijl! ken geschiktheid de oordiging voor de[ Zeeland niet uiige- personen, die met der-i erkzaamheden bekend len verzocht te solli- erwijl voorkeur wordt, ran diegene, die n of stellen. Brieven tto „Spaarkas" bureau! che Courant". SINGSCHE COURAINT li unr en Verhnnr, Koop en Verkoop dingen en Dienstaanvragen, ent oruitbetaJing, van 1-5 regel» Ike regel meer 15 cem gevraagd voor direcil Maart, een 3ERWOONHUIS stand. Br. met omschtl ran C. M. SIPS, Zuid| ewal 54, Helmohd. ip gevraagd 'AELKWIJK. ureau „Vliss. Courant". gd een net MEISJE of dag en nacht, tegen I Bureau ..Vliss. Courant" ur gevraagd een PAKHUIS. leetters E.L., bureau I Jeneden- en .venwoningen gevraagd. Huurprijs! tot f30 per maancljj entelijke WoningheursT Stadhuis- uw VAN DEN HOEKJ straat 118, vraagt tegei| een üSTBODE, v.ggv. riding des avonds na| SHOUTS, Schilder,! traat 40 - Vlis inge»! zich beleefd aan voor! rkomende werkzaarolre-| et Schildersbedrijf. agd een flinke G DIENSTBODE Scheldestraat 31. (bov)| rnd benoodigd een MEISJE. leden de 16 jaar. AdresJ WOOY, Walstraat fl»1 BLOKLAND VlSSER-jj rd Evertsen 40, vraaS'J Maart een DIENSTBODE, voor dag en nachh_ De kabinetscrisis. Vaar het Volk" meldt, heeft de sociaal democratische Kamerfractie zich uitgespro ken tegen deelneming van sociaal-democra ten aan een extra-parlementair kabinet. Het partijbestuur heeft echter nog met over de ze zaak beraadslaagd. Het zilveren huwelijksfeest van Koningin en Prins. Van het schilderij der Koninklijke Fa milie, dat het Oranje-comite 1926 b.j ge legenheid van het zilveren huwelijksfeest van de Koningin en den Prins aan het Koninklijk Echtpaar zal aanbieden, zullen, zooals reeds is gemeld, reproducties wor den gemaakt ter uitreiking aan de school kinderen in Nederland. Iemand uit Limburg heeft aangeboden, de kosten benoodigd voor het kosteloos uitreiken van de platen aan de schoolkin deren in geheel Limburg, voor zijn reke- nine te nemen. In St. Jansklokken is een schrijven van den bisschop van 's-Hertogenbosch, Mgr. A, F. Diepen, opgenomen, waarin het volgende voorkomt Wij verordenen, dat bij gelegenheid van het Zilveren Huwelijksfeest van Hare Majesteit, onze beminde Koningin, op 7 Februari a.s, na de Hoogmis in alle open bare kerken van ons Bisdom een plechtig „Te Deunt" zal gezongen worden. Deze plechtigheid zal op Zondag 31 Ja nuari den geloovigen worden aangekon digd die tevens dringend zullen worden uitgenoodigd, Gods rijkste zegeningen ever de Koninklijke Familie af te smeeken. Ook door den bisschop van Breda is een dergelijke brief gepubliceerd. Sociaal-democratie en geloofsvrijheid. Het bestuur der afdeeling der S.D.A.P. te Schiedam ontving, naar wij in „Het Volk" lezen, van mr. Heemskerk den volgenden brief ,,In antwoord op uw beleefde uitnoodi- ging voor een openbaar debat heb ik de eer u te berichten, dat ik, hoezeer die uit- noodiging waardeerende, toch daaraan geen gevolg kan geven, en meen, dat tot een mondeling debat geen aanleiding be staat. De heer Albarda heeft bij openbaren brief zich schriftelijk tot mij gewend en het ligt in den aard der zaak, dat ik daar op schriftelijk bescheid geef. Ik stel mij dan ook voor, dat te doen en de eenige reden, dat ik het non niet gedaan heb, is hierin gelegen, dat iedere aangelegenheid tijd veierscht, en dat ik ook andere werkzaam heden heb. Maar ik zal er toch wel tijd voor vinden en daarmede zal de zaak op de vanzelf aangewezen wijze zijn behandeld." Voor den watersnood. De 20ste verantwoording van de Alge- meene vereenigde Commissie ter leniging van rampen door watersnood in Nederland, te Amsterdam, vermeldt een totaal van f L136.061.77j/2- Te Zierikzee heeft de collecte opgebracht 2600 te Wissenkerke f. 2800 te Stave- nisse 670. ONSBELANG. Voor de onderofficierenvereeniging „Ons Belang", afdeeling Vlissingen heeft de heer Krul uit Amersfoort een lezing gehou den, met als onderwerp „Ons Belang en hare instellingen". De voorzitter van de afdeeling heette alle aanwezigen welkom en wel in hef bijzonder den heer Krul en zegt dat-de heer Krul wel de aangewezen man is om ons in te lichten omtrent de instellingen, omdat hij „Ons Belang" en de instellingen mee groot heeft gemaakt. Van het begin af is hij di recteur geweest van „Patria". De marine-onderofficieren hadden be richt gezonden van verhindering in ver- I band met de huldiging. De heer Krul zegtdat op de jl. gehouden algemeene vergadering afbrekend is ge sproken over de instellingen, hetgeen hem heeft genoopt hier en daar lezingen te houden over genoemd onderwerp. Aange zien het oor hoort en het oog ziet, zal hij zijn lezing Verduidelijken met lichtbeelden. I Hij zegt dat door geestdrift en energie I de instellingen zijn gesticht, en die geest- I drift moet bewaard blijven geestdrift [heeft ons omhoog gebracht, doodt nooit i die geestdrift en dan zijn. wij veilig onder I de vlag va.n „Ons Belang". 1 Allereerst wordt op het doek gebracht I net hoofdbestuur uit het jaar 1906. Toen [bestond ..Ons Belang" reeds 9 jaren en [was nog in de groeistuipen. Dit waren de I kranige kerels die de koe bij de hoorns [dorsten te vatten. In dien tijd had de heer J Krul als sergeant-majoor 9.75 per week ■en de president, de heer Wijk als adjudant- 1 onderofficier ƒ14.70 per week en had 6 I kinderen. J Wat was het begin moeilijk. Alles en een ieder werkte tegen. Den hoofdbestuursle- I den werd verboden om lezingen te houden I m de afdeelingen en konden niet vergade- I ren, omdat zij hun garnizoen niet mochten I ver'aten. Wij hadden in dien tijd nog geen I stand. Vervolgens wordt vertoond hèt hoofd- 1 lestuui'. dat in 1918 de verschillende vra- luen stelde aan den minister van oorlog, li oen waren de instellingen gesticht en tot bloei gebracht. Vertoond werden de portretten van wij- en Jan Dijkhuis en AndriesSe met.Juin ge- ■no-f*eenen-. ^wee hoofdbestuursleden, die oit vergeten mogen wórden. 'De graven Het stokpaardje van lederen roo- ker is Geef Ml} maar Maakt eens kennis met Miss Blanche „Royal". (Ingez. Mededeeling.) zijn eigendom van „Ons Belang". Door een viertal dochtertjes van een der onderofficieren werd dezen dooden een danklied gewijd. Vervolgens kwam op het doek het eerste orgaan van „Ons Belang" in 1905. Toen maandblad, nu weekblad. De heer Krul is zelf ongeveer 10 jaar redactheur van dit blad geweest. De tegenwoordige redacteur is de heer Klooster. Achtereenvolgens wordt vertoond het portret van het hoofdbestuurslid sergeant Schuurmans, leider van de afdeeling mo- reele verheffing en ontwikkeling hoofd bestuurslid fourier Brandwijk, leider van de pers- en propagandacortimissie. Dit hoofdbestuurslid is pas geweigerd den cursus te volgen voor sergeant-majoor, omdat indertijd de militaire hoofdbestuurs leden zijn gestraft met verzwaard arrest voor het plaatsen van een stukje in het „Militair Weekblad", waarmede de minis ter van oorlog geen genoegen kon nemen en de hoofdbestuursleden de redactie vormen. Tot de instellingen van „Ons Belang" behoort ook de eereraad, een instelling Nvan groote moreele waarde. Door dezen raad worden geschillen geslecht en zoo- noodig slechte elementen verwijderd. Be trokkene kan desgewenscht in beroep ko men bij den algemeenen eereraad. De ondersteuningskas. Een instelling die de onderofficieren in tijd van nood finan cieel bijstaat. De steun is zeer geheim. Van 1909 tot 1925 werden 288 personen gehol pen en in dien tijd werd een bedrag van ƒ26778.78 uitgekeerd. Deze kas is in het leven geroepen ter vervanging van de z.g. bedelbrieven. Het sanatoriumfonds. Deze instelling wordt door de organisatie „onze parel" genoemd. Een plaatje wordt vertoond waar oud-minister van oorlog jhr. de Jonge een bloempje koopt ten bate van die instelling. Van 1912 tot 1924 werd een bedrag van ƒ80481.67 betaald voor verpleegkosten en er is een kapitaal belegd van 171285.38. Door dezelfde kinderen werd nu het danklied aan de organisatie gezongen. Tijdens de pauze werd gemusiceerd door mej. van Westen (piano) en den heer Daane (viool). De spreker wees nogmaals op de tegen werking van hoogerhand. We waren niet slecht, zegt spreker, we meenden het goed, maar ze wilden ons klein houden. Verder bestaat bij „Ons Belang" „de onderlinge voorzorg". Een instelling waar bij gespaard kan worden, om, wanneer be langhebbende den dienst moet verlaten, eenig geld te hebben voor. het aanschaffen van kleeding enz. Er is reeds een bedrag van ƒ2.320.000 door de handen van den kassier gegaan. Een plaatsingbureau om de onderofficieren bij dienstverlating aan een passende betrekking te helpen. De levensverzekering van „Ons Belang" ontving in 1910 124.18 aan premiën en in 1924 een bedrag van 286042 en de gelden waren in dat jaar als volgt belegd ƒ112.916 aan effecten 429.955 aan hy potheken, en aan vaste goederen ƒ210.000. Om de 5 jaren wordt een deel der ver diensten onder de verzekerden verdeeld. De verschillende bladen geven zeer gun stige verslagen van deze instelling. De woningbouwstichting is opgericht om de onderofficieren uit stegen en krotten te halen, In verband hiermede vertoont spre ker eenige plaatjes van rijkswoningen te 's Hertogenbosch, Maastricht enz. Over den toestand van die woningen zullen we hier maar zwijgen. Reeds 800 woningen zijn door ,,Ons Belang" gebouwd. Als gevolg van deze woningbouwstichting werd ook 'n timmerfabriek gesticht, die tot grooten bloei werd .gebracht" en thans verkocht is. Vervolgens vertoont spreker de nieuwe onderofficierswoningen in verschillende garnizoenen. De onderofficieren hebben met daden getoond dat zij wat konden en dat er pit in zit. De brandwaarborg-maatschappij ontving in 1910 310.60 aan premiën en betaalde 38.45 uit. In 1924 ontving zij 19669.63 aan premiën, betaalde 1495.68 uit en had een reserve van 14143.60. Verder heeft „Ons Belang" verschillende handelsinstellingeri, die, zooals alle andere handelsinstellingen, geleden hebben van de malaise. De drukkerij „Patria" werd op gericht in 1.908 en bezat een oude pers die haast niet werkte. Nu is „Patria" een in stelling met een landelijke bekendheid en heeft nu de levering van het Rijksinkoop- bureau en heeft een boekwinkel te Amers foort en Leiden. Kledingmagazijn „Voor waarts" is opgeheven vóór dat zij geheel ten gronde ging. De tijdsomstandigheden zijn ook hiervan de oorzaak. Bovendien heeft „Ons Belang" nog een voorschotbank en een reservefonds. Al deze instellingen en gelden worden beheerd door oud-onder officieren. Handels- en zakenmenschen heb ben verbaasd gestaan wat de onderofficie ren gewrocht hebben. De heer Wijk, oud Tweede Kamerlid, de steenlegger van de organisatie, is ruim 25 jaar president va.n „Ons Belang". Ten slotte werd vertoond het portret van oud-minister Cool, de steun van de on derofficieren en de organisatie. Spreker spoorde een ieder aan, lid te worden of te blijven van de schoone en bloeiende onderofficiersvereeniging „Ons Belang". Bij ons dreigt leed noch gevaar. Spontaan werd het bondslied gezongen. De voorzitter bedankte den heer Krul bijzonder voor zijn duidelijke uiteen zetting. We hebben nu pas een kijk ge kregen wat „Ons Belang" feitelijk heeft ge daan en doet. Hij zegt dat de heer Krul voor zichzelf zeer bescheiden is geweest en wil dan ook wel eens zeggen, dat de heer Krul de man is gewwfl«ie in het begin van de mobilisatie, toen alle leiders gemobi liseerd waren, dë leiding heeft genomen van al .die instellingen. Verder dankte hij d# zangeressen, de muzikanten en de ver dere aanwezigen voor de welwillende me- werking en het aandachtig gehoor Buiten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt niet teruggegeven ONEERLIJKE CONCURRENTIE. Geachte Redactie, Het onder dit hoofd yigezonden stuk, voorkomende in uw blad van 28 Januari 1.1. geeft ons aanleiding uwe redactie te ver zoeken het navolgend verweer te plaatsen We zeggen „verweer", omdat, alhoewel onze zaak niet met name wordt genoemd, voor iederen insider het niet twijfelachtig is, dat de schrijver van bedoeld ingezonden stuk onze zaak op het oog heeft. In hoever het „eerlijke" concurrentie mag heeten, om openlijk in uw courant tegen een zaak in sinueerend te schrijven, haar echter niet bij name noemende, doch van „een sla gerszaak, annex worstfabriek te Vlissin gen" te spreken, blijkbaar met de bedoe ling om zich te vrijwaren voor een rechter lijke actie, laten wij aan den lezer over. Wij schromen niet om met open vizier te strij den, ruiterlijk onze meeningen en inzichten aan het publiek voor te leggen, te-meer waar het gaat om de levensbelangen van ons bedrijf. De inhoud van voormeld ingezonden stuk komt kort samengevat hierop neer Het vleescb, afgekeurd op de export slagerij van de Maatschappij „Zeeland" te Vlissingen, de zoogenaamde onthoudingen, is vleesch van mindere kwaliteit, kan daar om niet worden verkocht als vleesch van eerste kwaliteit. De firma, die steeds be kend maakt uitsluitend eerste kwaliteit vleesch en worstsoorten te verkoopen, alles uit eigen slachting verkregen, doch niette min vleesch van onthoudingen verkoopt, gaat misleidend te werk en maakt zich schuldig aan oneerlijke concurrentie. In dit betoog is de opzet onjuist. Het is niet waar, dat het vleesch van onthouding afkomstig, van mindere kwaliteit is. Voor het exporteeren naar Engeland gelden ten opzichte der vleeschkeuring geheel andere eischen, dan die welke hier te lande gevolgd worden. Het in Engeland in te voeren vleesch moet afkomstig zijn van dieren, die geen de minste afwijkingen vertoonen. Mocht blijken van chronische nieraandoe ning (b.v. schrompeinier) en dergelijke, dan laat Engeland dit niet toe. Dit vleesch wordt dan onthouden, m.a.w. niet naar En geland verzonden. Wanneer het hoofd van den Rijkskeuringsdienst, ten deze met de controle belast, dit vleesch goedkeurt, dan staat vast, dat dit vleesch voldoet aan alle eischen, die in ons land ten opzichte der vleeschkeuring worden gevolgd. Tenminste is dit vleesch van goede kwaliteit, het kan zelfs van superieure hoedanigheid wezen al naar mate de gesteldheid van het dier, waarvan het vleesch afkomstig is. Want onthouding kan ook plaats hebben van su perieure dieren, doordat de regelen, voor den export naar Engeland geldende, zoo danig zijn, dat zelfs prima kwaliteit vee buiten aanmerking blijft, zooals zelden of nooit door andere Vlissingsche slagers ge slacht wordt. Mocht het vleesch van mindere hoeda nigheid wezen, dan treedt bedoeld hoofd van den Rijkskeuringsdienst in overleg met het hoofd van den Vleeschkeurings- dienst MiddelburgVlissingen en wordt dit vleesch onder ambtelijk toezicht in het klein verkocht. Een derde mogelijkheid is, dat sterilisa tie van het vleesch plaats vindt dan wel vernietiging. Vast staat dus, dat vleesch van onthou dingen, goedgekeurd voor den gewonen verkoop, vleesch is van tenminste goede kwaliteit, zelfs van superieure hoedanig heid kan wezen, immers in elk geval beant woordt aan de meest vèr-strekkende eischen, die in ons land, waar ook, bij de vleeschkeuring worden gesteld. Het is dan ook te begrijpen, dat deze onthoudingen gaarne worden gekocht door alle slagers te Vlissingen, zoo ook door onze vennoot schap. Dat het alles aan ons geleverd zou worden is een infame leugen, nog dezer dagen zijn vijf varkens, die onthouden waren, aan den heer W. Leij.nse verkocht, terwijl ook andere collega's vleesch van onthoudingen afnamen. Is het ons mogelijk vleesch van onthoudingen te koopen, goed gekeurd als bovenbedoeld en naar ons in zicht van prima kwaliteit, dan zullen wij ook in den vervolge niet nalaten dit te be trekken. Het is alleen maar jammer, dat de gelegenheid zich zoo weinig voordoet, waar het aantal onthoudingen betrekkelijk gering, doch de vraag ernaar groot is. Zoo kochten wij sedert de oprichting onzer vennootschap uit onthouding slechts een enkel vet kalf van 47 K.G. tegen ƒ0.70 per K.G. en staat dit thans in het zout om bij de worstproductie te dienen. Tegenover het groote kwantum aan vleesch, dat in onze zaak verhandeld wordj en dat steeds van eerste kwaliteit en uit eigen slachting verkregen is, speelt dit geen rol. Wij vertrouwen dan ook, dat ieder weldenkend mensch, die op onpartij dige wijze de zaak beziet, het ons .niet euvel zal duiden, dat wij op de aangegeven ma nier adverteeren. Want in elk geval voor de enkele maal, dat het. vleesch niet uit eigen slachting verkregen zou worden, is dit niettemin van goede, zoo niet van superi u- re kwaliteit, voldoende aan alle eischen hier te lande gesteld, weshalve het publiek ver krijgt waarop het recht heeft. Trouwens het zou met ons gansche stre ven in botsing komen, wanneer wij niet zorgden, dat het publiek in alle opzichten goed door ons geholpen werd. Aan den vleeschkeuringsdienst te Vlissingen hebben Wij uitdrukkelijk verzocht de betrokken ambtenaren zullen dit bij navrage gaarne bevestigen om in onze zaak zoo streng mogelijk te controleeren en zonder eenige terughouding de regelen toe te passen, die zij moet volgen. Te allen tijde heeft zij dan ook tot onze gansche zaak in haar geheel toegang. Tot het veelzijdig bedrijf, dat door onze vennootschap wordt uitgeoefend, behoort mede een aanzienlijk vleeschexport van bijna uitsluitend vette kalveren op Enge land. De slachting daartoe heeft, moet trouwens in verband met de Rijkskeuring, plaats hebben in de exportslagerij van de Maatschappij „Zeeland". De hiervan af komstige losse deelen, als koppen, tongen en dergelijke, verwerken wij in onze worst- fabriek. Bij den omvang der daarin ver kregen productie zou hetgeen wij voor onze winkelzaak slachten, in geen enkel opzicht leveren, wat wij daartoe aan losse deelen behoeven. In zoover komt dus een deel van hetgeen in onze worstfabriek verwerkt wordt, niet rechtstreeks uit eigen slachting, doch uit sjachting in de exportslagerij der Maat schappij „Zeeland", evenwel uit door ons te exporteeren vleesch. De loop van onze zaak, de dagelijksche stijging van debiet en het vertrouwen dat wij in ons bedrijf overal ontmoeten, zijn dan ook voor ons het duidelijkste bewijs, dat het publiek ons streven, om het beste van het beste te leveren, op haar juiste waarde weet te schatten. Slechts hij, die door concurrentie- nijd bezielt, zich niet schuwt om met ver mijding van eigen naam in een anoniem stuk een collega te bekladden, kan trachten verdenking te wekken, in de hoop op die manier een weinig in troebel water te vis- schen. Hij vergeet echter, dat bij goede voorlichting het publiek genoeg gezond oordeel bezit, om kaf van koren te onder scheiden en dat het zich in gedachten zal brengen de zooveel beteekenende zegswij ze „Het zijn niet de slechtste vrrchten, waaraan de wespen knagen". U dankend, mijnheer de redacteur, voor de verleende plaatsruimte, verblijven wij voor de Naamlooze Vennootschap voorheen „Firma Hakker", de directie, G. K. VAN DEN BERG. O. KLINGEBEIL. VLISSINGEN, 1 FEBRUARI. Vereeniging „Rijwielpad Walcheren". In aansluiting met vorige desbetreffende mededeelingen kan thans met zekerheid gemeld worden, dat de aanleg van het rij wielpad VlissingenDishoeckZoutelande, en verder aansluitend op het bestaande pad naar Domburg, vaststaat. Met den aanleg zal weldra een aanvang worden gemaakt, opdat de talrijke wielrij ders, die ongetwijfeld op een behoorlijk fietspad langs de duinen zullen prijsstelten, nog dezen zomer hiervan kunnen profi teered Op Maadag 15 Februari zal alhier een gecombineerde vergadering plaats hebben van de sub-commissies, in verschillende plaatsen op Walcheren reeds tot stand ge komen, teneinde te geraken tot stichting van een vereeniging „Rijwielpad Walche ren". Onder voorzitterschap van den bur gemeester heeft zich bereids ook hier ter stede een zoodanige commissie gevormd, hoofdzakelijk bestaande uit het bestuur van de plaatselijke Olympische commissie en o.m. aangevuld met den heer M. van der Beke Callenfels, consul A.N.W.B. alhier. De voorloopige regeling berust bij den heer A. E. Dudok van Heel.. Elk der com missieleden is in het bezit van lidmaat schapskaarten der vereeniging „Rijwielpad Walcheren", welke vereeniging zich o.m. met toezicht op en onderhoud van het rij wielpad. zal belasten. Tegen een jaarlijk- sche contributie van minstens 0.50 kan men een steentje bijdragen tot instandhou ding van het pad en tot eventueele uitbrei ding op andere punten van Walcheren, ter wijl door een jaarlijksche bijdrage of door een gift ineens men kan deelnemen in de aanlegkosten, die door verschillende bijdra gen en subsidies reeds voor meer dan de helft gedekt zijn. Waar het rijwielpad een Walcherensch belang in het algemeen en een Vlissingsch belang in het bijzonder beteekent, twijfelen we er niet aan of elk wielrijder en wielrijd- ster zal tegen het luttele bedrag van 0.50 per jaar gaarne zijn of haar mede werking stellen tegenover het genot, dat een goed rijwielpad oplevert. De reclamegids van de maatschappij „Zeeland". De gemeenteraad te Hulst heeft besloten hoogstens 50 beschikbaar te stellen aan de Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer, om als deze veree niging zulks noodzakelijk acht, een subsi- c'ie te kunnen toekennen aan de stoom vaart-maatschappij „Zeeland" voor de uitgifte van een reclamegids. èommige leden van den gemeenteraad maakten de opmerking dat in dien gids ai e,en heel klein schijntje omtrent Hulst voorkomt, aldus lezen wij in het raadsver- slag in „Zeelandia", Benoeming ingenieur. Ir. J. van der Vegt, vroeger chef van de electrische afdeeling der N.V. Instru mentenfabriek voorheen P. J. Kipp en Zo nen te Delft/is benoemd tot ingenieur bij de Société Anonyme des Tramways a Va- peur de FlessingueMiddelbourg et exten sions te Vlissingen. Het motorschip „Indrapoera". Zaterdag heeft de officieele proeftocht olaats gehad van het motorschip „Indra poera" van den Rotterdamschen Lloyd, gebouwd op de werf der Kon, Maatsch- „de Schelde", welk schip den lOen Februari zijn eerste reis naar Oost-Indië zal aan vaarden. Tot bijwoning van dezen tocht waren verschillende groote bladen uitgenoodigd. Daar wij geen uitnoodiging hebben ont vangen en wij tegenover' het groot aantal van onze lezers dat daarbij belang heeft, toch het een en ander van dezen proeftocht willen mededeelen, ontleenen wij het vol gende aan 't verslag van „de Maasbode" Met ruim 250 genoodigden aan boord, Voor Allen die Sukkelen niet Verstopping of moeilijken en onregel- matigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeer- tablëtten onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken met de minste kramp. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Dro gisten. (Ingez. Mededeeling.) behalve de directies van den Rotterd. Lloyd en de maatschappij „de Schelde", merkten wij o.a. op de burgemeesters van Rotter dam en Vlissingen, de kopstukken van handel, scheepvaart en industrie, enz. ver trok het schip om even half 10 van de Lloydkade. Hef weder werkte bijzonder mede, zoodat alle gasten aan dek bleven en met bijzondere belangstelling van de drukke scheepvaart op de rivier en de schilderachtige Maasgezichten genoten. Tegen half 12 koos de „Indrapoera" het ruime sop. Tet hoogte van het Maasvuur schip werd het stoomschip „Orania" van den Kon. Holl. Lloyd gepraaid, dat naar Amsterdam koerste. Op de terugreis wer den de gasten aan de lunch genoodigd. De verschillende gerechten, door eigen perso neel klaar gemaakt, j/ielen zeer in den smaak. Het was een gezellig samenzijn, waarbij men geheel vergat, dat men aan boord van een zeeschip was. eerder waan de men zich in een eerste klasse restaurant. Men bemerkte noch iets van de machines, die full speed werkten, noch iets van de deining, daar het schip zeer vast op het water lag. Na tafel voerde het eerst het woord mr. Jan Smit, directeur van de Kon. maatsch. „de Schelde", die den moed bewonderde van den Rott. Lloyd om in dezen tijd van malaise een zoodanig schip te bestellen. Hij was overtuigd, dat het afgeleverde van dien aard is, dat het geen tien jaren zal duren of er wordt een nieuw besteld. Hij wenschte voorts, dat de „Indrapoera" voorspoedig zal varen tot groote voldoe ning van reederij en bouwmeesters. De heer Bekker, een der directeuren van den Rott. Lloyd verklaarde het schip, na mens de directie gaarne te aanvaarden. Het is het eerste motorschip, dat met mo tors incluis in Nederland is gebouwd, deze laatste van een capaciteit als nog nimmer zijn gemaakt. Het was voor de reederij een waag, maar men had het volle vertrouwen in de kunde van de Maatsch. „de Schelde". Zeer zeker mocht men de hoogste ver wachtingen stellen, men zou niet worden teleurgesteld. Het moet, zoo sprak de heer Bekker verder, een groote voldoening zijn voor den ouden heer Arie Smit om dezen proeftocht mee te mogen maken. Er staat nog een schip, op stapel en hij hoopte, dat de heer Arie Smii ook bij den proeftocht van dit schip te zien. Verder bracht spreker dank aan de firma Mutters voor de betimmering, waarop men trots mag zijn. De firma Mutters is in het ontwerpen en afwerken bijzonder ge slaagd. Ook dankte hij de aanwezigen voor het accepteeren der uitnoodiging. De burgemeester van Vlissingen, de heer C. L. van Woelderen, nam vervolgens het woord en wees op het gelukkig huwe lijk van de Maatsch. „De Schelde" en den Rott. Lloyd, waaruit veel kinderen (sche pen) zijn geboren, hij is er den tel van kwijt geraakt, maar hij hoopte, dat er nog meer zullen bijkomen. De burgemeester van Rotterdam ant woordde op de voorgaande speech, dat heel Rotterdam juicht, als het „kind" binnen komt en al had de Maatsch. „de Schelde" verklaard, dat van de 100 90 niet ten goede kwam aan haar, voor Rotterdam is deze toevoeging van de grootste beteeke- nis. Indrapoera, d. i. verzameling van wo ningen) en hij hoopte dat het schip vele Nederlandsche huishoudens van en naar Indië zal brengen. Daarna nam de heer Crone, voorzitter van den raad van commissarissen het woord. Het schip is gebouwd op de lijnen van de Insulinde, Patria en Slamat, met de verbeteringen op alle voornoemde schepen, hij vertrouwde dat het schip alle satisfac tie zal geven. Waarom boven de motoren een schoorsteen was geplaatst, was hem als niet-vakman niet duidelijk, maar hij meende, dat deze er was voor den rook. Gaat de rook door den schoorsteen, dan vertrouwde hij, dat het de maatschappij wel goed zal gaan. De heer O. S. Knottnerus, directeur van de Ned. Ind. Gas Mij., bedankte de berde directies, ook namens de gasten, voor de uitnoodiging. Hij wees er op, dat de „Sla mat", vóór de „Indrapoera" afgeleverd, alle records had geslagen. Hij schrok, toen hij op de uitnoodiging las „dubbelschroef- motorschip" (over met hulpzeil of hulp- stoomvermogen werd vervolgens op gees tige wijze uitgeweid). Een eeresaluut bracht hij aan kapitein Boon, een man uit een stuk, die in zeer korten tijd bij de Maatschappij tot kapitein promoveerde en aller achting geniet. Hij is een „Boon a part". Maar alles wat onder hem staat dient mede te werken en dit is het geheim van den kapitein, hij weet uitstekend met zijn ondergeschikten om te gaan, zoowel met het technisch als zeevaartkundig ge deelte. Hij wenschte ten slotte de reederij, na mens alle aanwezigen, dat het schip onder de degelijke leiding van kapitein Boon aan de stoutste verwachtingen zal beantwoor den. Als laatste woordvoerder sprak admiraal De Booy, die er op wees, dat de Rotterd. Lloyd steunt op de ervaring van de Kon. Maatsch. „De Schelde", die tal van pri meurs heeft geleverd aan de marine. Daar van heeft ae particuliere scheepvaart partij kunnen trekken. De Maatsch. „de Schelde" heeft ook de Schelde-Sulzer 2 takt Diesel motoren gebouwd, waarmede zij een ge lukkige greep heeft gedaan. In 1917 heeft de regeering een contract gesloten van 8 ton voor onderzeebooten. Hij is overtuigd, dat de „Indrapoera" een schip is, wat eer zal aanbrengen aan bouwers en reeders. Afscheid K. Jasperse. De 30ste Januari 1926 zal voor den heer Jasperse een bijzondere dg blijven in zijn verder leven. Het is de dag, waarop hem

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1