binnenland 64e Jaargang DONDERDAG 23 JANUARI stads en Provincienieuws --NO.23' -1926=- VLISSHNCSCHE COURANT De kabinetscri ;is. Aan ten beschouwing van „de lijd n> het volgende ontleend en Nederland moet een reSec"n® h^het Ne- lieer Surg? den nieuwen kabinetstorma- E «aar best vermogen te helpen, ont het he n toegewenscht succes te behalen en E he, samenstellen van zijn kabinett te ^Vergemakkelijken. In het kabinet moge lafom straks blijken zitting te hebben Katholieken, Anti-revolutionairen en Lluis- töijk-historisehen, los van hun partijen, Kaar dragende hun beginselen in hun hart zooals de nieuwe premier het in zijn nart de vrijzinnig-democratische beginselen doet. De partijen der rechterzijde moeten dit niet alleen niet keeren, maar zij behoo- en het te bevorderen in 's lands belang en in hun eigen belang. Zij moeten er hun mannen ook niet om aanzien, als zij optre dende in een extra-parlementair kabinet zich gedragen als zoodanig en bij stem mingen der Kamer daaraan geen andere consequenties verbinden, dan liggen op den weg van ministers in een extra-parlemen tair kabinet, die alleen dan behoeven heen te gaan, wanneer er zich een meerderheid oordoet, die bereid is door de vorming van een parlementair kabinet den meer eregelden gang van zaken te herstellen. Zorgvuldig wakend tegenover zoo'n ka binet steeds vrij, frank en los te staan, ■leeft de rechterzijde er in te zien een kabi net in haar nood en in den nood des lands n het als zoodanig te behandelen. Het oet bet werk dat het hare is, omdat het -eerderheid is. Zij kan dit te eer, omdat de keuze van den formateur een niet on- elukkige is. Het zilveren huwelijksfeest van de Koningin en den Prins. De correspondent van de „N. R. Ct." te Brussel meldt Op initiatief van den raad van beheer van het Holland-Huis alhier zullen Zondag 7 Februari des avonds om half acht in de groote zaal van dat gebouw ter gelegen heid van bet zilveren huwelijksfeest van Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik de films Mooi Nederland en Nederlandsche koloniën worden vertoond. De leden van verschillende Nederlandsche vereenigingen te Brussel hebben vrijen toegang. De films zijn in bruikleen afgestaan door de vereeni- ging Nederland in den Vreemde. Examen radiotelegrafist. [5 Het eerstvolgend examen voor het ver krijgen van certificaten voor radiotelegrafist Eerste of tweede klasse zal in de maand "aart e.k. aanvangen. Verzoeken om te worden toegelaten knoeten vóór 15 Februari a.s. tot den direc- fteur-generaal der posterijen en telegrafie Svorden gericht onder overlegging van een gezegelde geboorte-akte en met opgave van Ide klasse van het certificaat, alsmede van het volledige adres van den aanvrager. De overstroomingen. De Commissaris der Koningin in Gelder- jland heeft in de Prov. Staten een rede ge- Uhouden over de overstroomingen in die Iprovincie. Ged. Staten doen een onderzoek [instellen-naar de gewenschte versterkingen Ider waterkeerende werken met inachtne- Iming van de hoogste rivierstanden en zui pen een commissie benoemen om van ad- Ivies te dienen o-ver de kwestie of de opge dane ondervinding wijziging in de admini- [strateve regeling van liet dijkbeheer, spe- Iciaal het systeem der bestuursindeeling ivordert. Drankverbod in Leeuwarden. De gemeenteraad te Leeuwarden heeft besloten, dat de op 17 Aug. 1920 voorge stelde, maar door verschillende besluiten rog steeds buiten werking gebleven beslui ten houdende regeling van den verkoop van sterkedrank in de gemeente van Zaterdag middag 12 uur tot Maandagmorgen 8 uur, met ingang van 1 Februari a.s. in werking sullen treden. Tevens werd goedgekeurd, dat ook de hagen vóór de Christelijke feestdagen onder [dezelfde bepaling zullen vallen en dat dan pus tevens geen sterkedrank verkocht mag Jyorden. Als zoodanig werden aangewezen Pe tweede Paaschdag, tweede Pinksterdag, loe beide Kerstdagen en de verjaardag van *L M. de Koningin. VLISSINGEN, 28 JANUARI. Voor den watersnood. In een gisteren gehouden bijeenkomst is ïen damescomité gevormd, dat zich za! be. lasten met het inzamelen van goederen Voor de slachtoffers van de door den wa tersnood geteisterde streken. Dit comité is a's volgt samengesteld mevr. Van Woel- derenLuijken, mevr. En-gering-Spillner, mej- Meijer, mevr. Boniest—de Rooij, mevr. Stoops, mevr. Bisschop, mevr. Det- »nar, mevr. Sanderse, mevr. Meeuwse, mevr. ■Wisse, mej. Leijnse en mevr. Van Oorschot. Zooals wij reeds hebben gemeld zal de Rransportcolon,ne van het Roode Kruis Za terdag a.s. met daarvoor gratis beschik baar gestelde vrachtauto's door de stad irekken tot het in ontvangèt. nemen, van >ieederen, Schoenen en welke voorwerpen *ok, welke voor het goede doel beschik bar mogen worden gesteld. Lr worden ook collectebussen medege- ,ragen en wij vertrouwen dat nog menige voor rookers (Ingez. Medcdeeling.) penning zal geofferd worden. Als men de bijzonderheden leest over de onnoemelijk groote materieele schade, welke in de over stroomde gebieden is aangericht, dan blijkt, dat de schade ettelijke millioenen bedraagt. De milddadigheid is allerwegen zeer groot, doch om den nood eenigermate te kunnen lenigen, is zoo enorm veei noodig, dat met klem mag worden aange drongen- dat iedereen een offer brengt. Er wordt globaal gerekend van iederen- Nederlander "een bijdrage van gemiddeld één gulden verwacht. Dit zou voor het ge- heele land 7 millioen gulden worden. Er zal thans alles bijeengenomen tus- sohen de 2 en 3 millioen bijeengebracht zijn. Wij zijn er dus nog niet. In alle kerken van het bisdom Haarlem werd Zondag 10 Januari een collecte ge houden. De totale opbrengst van alle deke naten in dat bisdom bedroeg 131.619.86. In het dekenaat Middelburg werd 2249.19 gecollecteerd, verdeeld als volgt Goes, Parochie ƒ300 Hans weert 164 's Heerenhoek, Parochie H. Willibrordus 200 -Heinkenszand, Parochie H. Blasius 150 Kwadendamme, Parochie 260 Middelburg, Parochie 325 Oud-Vosse- meer, Parochie 100Ovezand, Parochie 284.14; Tholen, Parochie 65; Vlissingen Parochie 100 Yerseke, Parochie ƒ-14.05 Zierikzeé, Parochie 287. Bovenstaande opgave troffen wij in- „de Maasbode" aan. De opgave voor de paro chie Vlissingen moet, naar wij vernemen, evenwel op een vergissing berusten, daar hier ter stede in de parochie niet 100 doch 311 werd ingezameld. Een door den burgemeester bijeenge roepen comité heeft te Biggekerke voor de getroffenen door den watersnood ingeza meld 1035. Hiervan wordt 100 voor Zeeland afgedragen. Voorstel aan den gemeenteraad. Door Burg. en Weth. is het volgende voorstel aan den gemeenteraad gedaan Bij de behandeling der gemeente-begroo ting voor dit dienstjaar werd op voorstel \an den heer Lindeijer besloten een tijde lijk werkman bij het havenbedrijf te doen vervangen door iemand, die door de ge meente op wachtgeld was gesteld. Wij stelden den directeur van het haven bedrijf met uw besluit in kennis en droegen hem op een onderzoek dienaangaande in te stellen. Het onderzoek van den directeur leidde tot het resultaat, dat geen der beschikbare wachtgelders door hem geschikt werd ge acht -om de taak van den tijdelijken werk man te vervullen op de wijze als zulks door hem noodig werd geoordeeld. Deze aangèlegenheid werd-in de vergade ring van de commissie voor het havenbe drijf d.d. 25 dezer breedvoerig besproken. Besloten werd ons college te adviseeren bij uwen raad een voorstel in te dienen om op het besluit van 17 dezer terug te komen. In een overgelegd advies der commissie wor den de gronden ontvouwd waarop zij heeft gemeend het voorstel te moeten doen. Wij stippen uit het advies slechts aan, dat de werkzaamheden van den bedoelden werkman niet alleen bestaan in het schoon houden van het terrein en de gebouwen (waaronder het wachtlokaal der havenar beiders), alsmede van de werktuigen, doch ook in het verrichten van tal van opdrach ten, welke betrouwbaarheid, regelmaat en netheid eischen. Naast onafhankelijkheid tegenover ieder die met het havenbedrijf in aanraking komt, zal hij moeten beschikken over de noodige tact teneinde het hem op gedragen toezicht aan de haven naar be- hooren te kunnen verrichten. Het is geble ken, dat de tegenwoordige werkman zeer tot tevredenheid van,den directeur zijn taak vervult. Ofschoon het ons bekend is, dat het door U genomen besluit zich niet richtte tegen den persoon van den functionnaris, doch uitsluitend op bezuinigingsmotieven rustte, is het thans gebleken, dat indien de werk zaamheden aan een der wachtgelders zou den worden opgedragen het te behalen voordeel voor de gemeente niet 1000 zoo. als in uwe vergadering van 17 December ji. genoemd is, doch over 1926 slechts 475.50 en gedurende de volgende wacht geldjaren 431 per jaar zou bedragen. Na afloop van de wachtgeldregeling zou wel licht de billijkheid mede brengen, dat het salaris van 1040 in overeenstemming werd gebracht met het oude salaris van den wachtgelder. Waar wij niet gaarne zouden zien, dat het geringe voordeel dat door de uitvoering van genoemd besluit ten koste zou gaan van een goede vervulling der genoemde dienstbetrekking, waardoor het havenbedrijf schade zou lijden, zijn wij gaarne bereid aan het advies der havencommissie gevolg te geven en uwe vergadering voor te stel len, het in deze genomen besluit in te trek ken, overtuigd als wij zijn, dat het beheer van het bedrijf door den directeur op de meest zuinige en economische wijze ge schiedt. Het zilveren huwelijksfeest van het Kon. echtpaar. Ter herdenking van het zilveren huwe lijksfeest van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik, wordt door den Vlissing- schen Oranjebond op Maandag 8 Februari in de Groote Kerk een openbare samen komst gehouden. Als feestredenaar treedt op ds. P. Ch. van der Vliet, predikant bij .de Ger. Kerk te Utrecht, vroeger te de zer stede. De bijeenkomst wordt geopend met het Wilhelmus. Ter afwisseling zullen verschillende lie deren gezongen worden, terwijl de bijeen komst wordt gesloten met het Wilhelmus, door het koor en de gemeente te zingen. Inschrijving voor ét» «enstplicht. Belanghebbenden, inzonderheid de in het jaar 1907 geboren mannelijke personen, die zich nog niet ter inschrijving voor den dienstplicht hebben aangemeld, worden er nogmaals aan herinnerd, dat dit behoort te geschieden in de maand januari, en wel ter gemeente-secretarie, 4e aMeeling. NederlandschDuitsche vereeniging. Het rationeel kiezen van het meest ge schikte beroep mag zich vooral in den laat- sten tijd in een groeiende belangstelling verheugen', getuige het ook hier ter stede gevormde voorloopige comité voor beroeps keuze. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de .nu nog jeugdige tak van wetenschap, die men psychotechniek noemt, en welke o.a. be oogt langs proefondervindelijken weg vast te stellen of beschikbare candidaten voor een bepaald beroep ook de daarvoor noodige lichamelijke en vooral geeste lijke eigenschappen bezitten, zich tot een zeer voornaam hulpmiddel bij de beroeps keuze zal ontwikkelen. Het behoeft geen betoog, dat vele mislukkingen en daardoor veroorzaakt leed zouden worden voorko men, indien men zooal niet onomstoote- lijk dan toch met groote mate van waarschijnlijkheid van te voren kon vast stellen voor welk beroep lichamelijke en geestelijke eigenschappen iemand bij uit stek geschikt maken. Hoewel ook hier te lande reeds enkele groote instellingen, als de Staatsmijnen en de N.V. „Philips" bij de keuze van candi daten gebruik maken van de Psychotech niek, telt deze wetenschap vooral in Duitschland vele beoefenaars. Bet is daar om, dat de afdeeüng Vlissingen van. de NederlandschDuitsche Vereeniging ge meend heeft nuttig werk te doen, door een specialiteit op dit gebied uit te noodigen, alhier een lezing te houden zij heeft tot hare voldoening prof. dr. ing. Adolff Friedrich van de Technische Hochschule te Karlsruhe bereid bevonden tot dit doel de verre reis naar hier te ondernemen. Bedoelde geleerde zal Dinsdag 2 Fe bruari, des avonds te 8 uur in de kleine zaal van het Concertgebouw voor leden en genoodigden van genoemde vereeniging een voordracht met lichtbeelden houden, getiteld „Organische Menschenführung und lebendige Organisation". Het introduceeren van geleerden van naam als prof. Harms, prof. Kessner en nu weder prof. Friedrich te Vlissingen, zal zeker ten goede komen aan het doel der vereeniging, nl. „Het bevorderen yan de goede betrekkingen tusschen de vólkeren van Duitschland en Nederland". Ieder die tot dit goede doel zijn steentje wenscht bij te dragen, geve zich op als lid van genoemde vereeniging bij den secreta ris, den heer F. C. Matzinger, Koningsweg 5, alhier. Lezing Christ.-historische kiesvereeniging. De lezing welke ds. Joh. Langman, pre- dkant bij de Ned. Fk-rv. gemeente te Gro ningen, voor de Christ.-historische kiesver eeniging alhier zal houden, is uitgesteld tot Vrijdag 5 Februari. Reclasseeringsarbeid. Gisterenavond sprak in het lokaal Buning in een vergadering voor belangstellenden in het maatschappelijk hulpbetoon aan ont slagen gevangenen, de heer Ploeg ujt Utrecht, op uitnoodiging van het Vlis- singsch Drankweercomité. Uit humanitaire of sociale overwegingen zijn thans velen de overtuiging toegedaan, dat de straf aan misdadigers een opvoe dend karakter moet dragen. Terecht vraagt men daarom van den Staat en zijn orga nen, dat gelet zal worden op den aard van het misdrijf, het karakter van den misda diger en de sociale en psychische oorzaken die tot de daad dreven. De celstraf mag op een enkele opvoedend werken, de groote meerderheid wordt er door gedemorali seerd. Zoodoende wordt de reclasseering van ontslagen gevangenen bemoeilijkt. De nieuwe richting bracht in 1915 de voorwaardelijke invrijheidstelling en voor waardelijke veroordeeling. Vooral het laat ste heeft reeds verbeterend gewerkt, omdat hier nog de schrik voor de gevangenis als steunende factor werkt. Een groote verbete ring was ook, dat toen de drankbestrijding iri den reclasseeringsarbeid werd betrokken en hier ook de arbeidende klasse mee kon werken. Spreker behandelt dan enkele pogingen in het buitenland waarbij met celstraf ge broken wordt, gemeenschappelijke buiten- arbeid verricht wordt en zelfs door Osborn aan de gemeenschap der gevangenen in zijn inrichting zelfregeering wordt toege staan, waardoor het verantwoordelijkheids besef wordt versterkt. Hoe kan nu hier steun geboden worden Naast financieelen en moreelen steun der overhead is bovenal noodig een liefdevol toewijden aan den -zedelijk-zwakke. Met enkele voorbeelden uit de literatuur, o.a. uit „de Oorzaak" van Leonhard Frank il lustreerde de heer Ploeg zijn voordracht, erop wijzend, dat we de vaak verscholen •psychische oorzaken van de misdaad moe ten, benaderen om zoo in tactvol medeleven steun te bieden. Wij kunnen o'nze ideeën en strevingen nie^ overpompen in den gere- classeerde, doch wel moeten we zijn goede aspiraties trachten te ontwikkelen. Daartoe zijn vooral de drankbestrijders geroepen, waar. veelal de drank een ontzettend aan deel in die geestelijke ellende heeft. Zooals prof. Van Rees het zei elk ,mensch is een magneet, laten we dan ons zoo tot de zwakken en ellendigen richten, dat het goede in hen ontwaakt. Na een korte bespreking sloot de voor zitter met een woord van dank aan den ervaringrijken spreker. Het teeken des kruises. „De Oude Vriendschap". Bovenstaand stuk hebben wij een jaar of vier geleden zien opvoeren en wij verna men, dat het voor een twintig jaar druk werd gespeeld. Het stuk is dus oud en de tijd, waarin het gemaakt is, heeft op dit melo-drama met zijn hoogdravenden stijl en met zijn gezwollen woordvorming, zijn stempel gezet. Wanneer men deze dingen uitzondert, kan men van de opvoering eigenlijk niets dan lof zeggen. De aanklee ding van de acteurs was „zeitgemass" zouden de Duitschers zeggen, de ensce- neering was zoo, dat men niet veel ver beeldingskracht behoefde te bezitten om zich geheel in te denken in de omgeving van de personen, die ons dit tooneelstuk vertolkten en de rollen zelf werden goed uitgebeeld. Van ons kan in een beknopt verslag niet gevergd worden, dat we elk der ongeveer 20 rollenspelenden afzonder lijk vermelden, maar wel mogen we even wijzen op de contrasten in de rollen van Marcus Superbus, den edelen* Romein, die, getroffen door de schoonheid en onschuld van Mercia, de jonge Christin tracht te beschermen, met die van dien 'anderen Romeinschen edelman, welke, vijand der Christenen zijnde en bovendien mededinger van Marcus in het verwerven van macht en van gunst, hem bij Nero, den keizer, op allerlei manieren tracht in ongenade te brengen. Deze contrasten kwamen goed uit en het spel deed ze flink op den voor grond treden en tot het eind toe werd de tegenstelling •'flink volgehouden. Van de andere meespelenden noemen we de ver tolksters der rollen van Poppéa en Bérénice, de Romeinsche edelvrouwen, die hun jaloe zie ten opzichte van Mercia trachten te voldoen door op haar dood aan te dringen bij Nero, den keizer. De anderen gaven goed tegenspel te zien, zoodat de heele voorstelling in den smaak van het tamelijk opgekomen publiek viel. We zouden niet volledig zijn, wanneer we geen melding maakten van de begeleiding helaas maar op de piano die door een der leden van het gezelschap lang niet onverdienste lijk bespeeld werd. Het gezelschap N. V. Groot Tooneel, onder leiding van Joh. Lan- genaken en Joh. Lemaire, heeft de toe schouwers eenige aangename uren bezorgd. Feestvergadering N. V. V. Het bestuur van den Vlissingschen Be- stuurdersbond verzoekt ons naar aanlei ding van de gisteren in ons blad opgeno men advertentie mede te deelen, dat alleen leden van de aangesloten organisaties met hun familieleden, benevens genoodigden, voorzoover zij van kaarten zijn voorzien, toegang hebben tot de feestvergadering. Dit om eventueele teleurstelling te voor komen. IJsclub voor Vlissingen en omstreken. In een kernachtige toespraak riep de voorzitter van bovengenoemde vergadering in het stampvolle zaaltje van „de Oude Vriendschap" gisterenavond de aanwezige belangstellenden een hartelijk welkom toe, zijn blijdschap er over uitsprekende dat er zoovelen enthousiast-gehoor gegeven had den aan den oproep in de „Vlissingsche Courant" geplaatst en wekte hen allen op als propagandisten werkzaam te zijn. De voorzitter deelde mede, dat er, onaf hankelijk van elkaar, zich tegelijkertijd twee comité's hadden gevormd, die nu ver- eenigd waren en thans eendrachtig samen werkten, waarin zich personen bevonden met kennis van zaken. Hij deelde mede, dat het comité reeds een terrein op het oog had, dat pl.m. 15.000 M=. groot is, maar waarvan de exploitatiekos ten pl.m. ƒ1500 zullen bedragen, wat. door de deskundigen in het comité is vastge steld en dat die er moeten komen, wil de onderneming voortgezet kunnen worden. Hiertoe moeten alle belangstellenden medewerken. Het comité kan de risico niet dragen, als dat bedrag niet bij elkaar komt. Dit zij dus een aansporing om met ver eende krachten leden en begunstigers té winnen, in de eerste plaats voor hen die door hun aanwezigheid toonden zich een offer in den vorm van arbeid en financiee len steun te getroosten, maar vooral voor hen die niet ter vergadering aanwezig wa ren en geen adhaesiebetuiging zonden, doch meenden wei lid te kunnen worden als de ijsbaan er eenmaal zou zijn. Dezul ken zij echter in hun belang gezegd, en uit de gehouden besprekingen bleek het over duidelijk, dat zij dan zelf de dupe worden met andere»', daar dan de ijsbaan er niet komt. Het brandpunt van den avond was hoe komen we aan dat geld en hoe moet de contributie worden vastgesteld Na eenige discussie over dit onderwerp werden twee voorstellen ter stemming ge bracht en door zitten en opstaan bij meer derheid besloten dat de „eerste kaart", ge woonlijk hoofdkaart genoemd, zou kosten ƒ3, voor iedere bijkaart 1 en kinderen be neden de 10 jaar vrij te stellen van be taling. Is dat duur Neen, voor wat men; krijgt geenszins, nl. eerder ijs. beter ijs en langer van duur op een eigen' en vooraf met "het oog op de kinderen veiliger en voor den wind goed beschut en gemakkelijk bereik baar terrein. Het ligt tevens in de bedoe ling de baan te verlichten, zoodat zij die overdag geen gelegenheid hebben, 's avonds dan nog van het ijs kunnen pröfiteeren. Behalve de orde die er heerschen moet, zijn nog vele plannen om de gezelligheid op de baan te verhoogen in voorbereiding. Ten slotte vergete men niet, dat de prijs in vele andere plaatsen ƒ5 tot 10 bedraagt. Men moet nu eenmaal iets voor de goede zaak over hebben en kan1 eventueel ia termijnen betalen. Besloten werd de oprichtingscontributie vast te stellen op 3. Worden de exploita tiekosten een volgend jaar minder en is dan het ledental voldoende, dan zal zoo mogelijk die prijs ook dalen. Voorloopig kan men tegen dat bedrag lid worden. Wie nadien lid wordt moet toch de stortingssom van 3 betalen, al ware de contributie ver minderd. Dus uitstel baat hier niet. Nu is noodig de toezegging. Wie dus werkelijk belang stelt, geve zich bij de aanwezigen, die ieder met een lijst zich zullen melden, zoo mogelijk bij iedereen, thans op, waarbij tevens ge legenheid, is op de lijsten als donateur of lid te teekenen voor een vrijwillige bijdrage. Hiervan maakten reeds dadelijk 26 perso nen, die tevens lid zijn. gebruik en stortten in totaal een bedrag van ƒ78.50, wat zeker getuigt van het warme hart dat zij de zaak toedragen en het moge voor velen een aan sporing zijn ter navolging. Besloten werd, dat wa.nneer na een Aambeien zijn een bij vrouwen zeer vaak voorkomende kwaal, die ondraaglijke onge makken met zich brengt. Foster's Zal) geeft baat vanaf de eerste toepassing. In derdaad een probaat geneesmiddel. Per doos 1.75 per tube f 16 (Ingez. Mededeeling.) maand bleek, dat een voldoend aantal per sonen zich als lid heeft opgegeven, ook uit Souburg en Middelburg b.v,, in een ver gadering de vereeniging definitief zal wor den opgericht, alsmede dat dan het comité zal worden vervangen door een bestuur, uit de leden gekozen. Ieder doe dus wat hij kan. Nog werd besloten te trachten bij even tueel' ijs in dezen winter, ook de bestaande banen door vrijwillige medewerking (let wel) in een zoo goed mogelijken staat te brengen. Na een opwekkend woord van dank sloot de voorzitter deze vruchtbare en gezellige bijeenkomst. Het voorloopig comité bestaat uit de heeren H. van Leeuwen, Boulevard Ban- kert 42, voorzitter D. Wagemaker, Bou wen Ewoutstraat 62, secretaris J. Prins, Scheldestraat 32, penningmeester en eenige andere leden. Mej. E. C. M. Risseeuw, die benoemd is tot hoofd der gemeentelijke bewaarschool te Hansweert, is thans onderwijzeres aan de Nuts-Fröbelschool alhier. Zij zal 1 Fe bruari in functie treden. Het motor-mailschip „Indrapoera". Van het op de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier gebouwde motor-mail schip „Indrapoera" van den Rotterdam- schen Lloyd, heeft deze stoomvaart-maat schappij een doorsnede-teekening laten maken, waardoor men de geheele inrichting van dit prachtige schip tot in de kleinste bijzonderheden kan overzien. Deze teekeningen worden kosteloos ter beschikking gesteld van alle openbare en bijzondere scholen en middelbare scholen in ons land, ten behoeve van het onderwijs. Met de uitgave van dit kostbare album heeft de Rotterdamsche Lloyd zeer zeker een nuttig werk gedaan, dat door alle in richtingen van onderwijs wel op prijs zal worden p-esteld. Wij twijfelen dan ook niet of alle scho len zullen dankbaar gebruik maken van de gelegenheid deze teekening aan te schaffen. Door 'het hoofd of den directeur van een school kunnen 1 a 2 exemplaren worden aangevraagd aan het adres Rotterdam sche Lloyd, afdeeüng reclame, Veerhaven 7, Rotterdam. Autobussen. Door den keuringsdienst Zeeland is de autobus naar het Thoolsche veer gekeurd. Daarbij werd geconstateerd dat van deze bus bestuurd door denzelfden chauffeur die in December met een autobus in de Eendracht reed, waarbij verscheidene men- schenlevens verloren gingen de remmen niet voldoende werkten. Deswege werd procesverbaal opge maakt. RECHTSZAKEN. Een woesteling. Voor de rechtbank te Utrecht stond gis teren iemand terecht die reeds herhaalde lijk wegens mishandeling was veroordeeld. Op Oudejaarsavond vond een poütie-agent hem in beschonken toestand zitten op de Oudegracht. De agent arresteerde hem. Gewillig liet de arrestant zich medenemen, doch op den hoek van de Schoutenstraat en Neude trok hij plotseling een mes en viel den agent aan. Een burger kwam dezen te hulp en ontrukte den woesteling het mes, waarop de beschonkene den agent begon te trappen en wel zoodanig, dat deze "be wusteloos tegen den grond viel. Een andere burger en een inspecteur van politie en een agent kwamen thans den burger ter hulp. Ten slotte werd de woeste vent overmees terd en werd hij naar het politiebureau gedragen. Ook draag gedroeg hij zich we der als een dolle en trapte hij een burger en 'n agent, zoodat de laatste ook niet kon loopen. De agent, dien hij op straat getrapt had, moest in de rijksklinieken ter "verple ging worden opgenomen en is nog buiten dienst. Het O. M. eischte tegen dit gevaarlijk heerschap een jaar en negen maanden ge vangenisstraf met aftrek van de voorloo pige hechtenis. KERK- EN SCHOOtNIEUWS. De martelaressen van den stemplicht De „Gereformeerde gemeenten" (zgn. oud-Geref. etc.) hielden onlangs een syno de. Qe classis Middelburg vroeg, naar „De Saambinder" meldt, den bijstand der syno de in haar protest tegen den stemplicht en bijzonder tegen vrouwen-stemdwang. De bedoeling is, dat namens de synode zal worden geprotesteerd tegen de wet. Er werd tér vergadering nadruk op gelegd, dat men niet zal pruttelen tegen de straf. Wil men, zoo betuigde men, onze vrouwen beboeten en in de gevangenis werpen, om dat men meent, dat zij kwaad doen, de Heere geve haar genade deze onrechtvaar dige straf blijmoedig te dragen. Doch een woord van protest diene te gaan tegen de wetgeving, die meer en meer met Gods rechten spot, en ons volk ten verderve voert. Met algemeene stemmen is door deze synode besloten aan deputaten bij de Hooge Overheid te verzoeken dit protest over te brengen. De vereeniging der Christelijke kerken. De „Daily Express" heeft haar kolom men opengesteld voor een enquête aan gaande de meening van vooraanstaande geestelijken over de mogelijkheid in de toekomst van unificatie der Christelijke kerken. De eerste, die zijn opinie daarom trent zegt, is de bisschop van Winchester. Ondanks de apathie en afkeer van veran dering, kerkeüjken gewoonlijk eigen, ge-

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1