DINSDAG 26 «JANUARI No. 31 64e Jaargang 1926 gemeentebestuur BINNENLAND ÏN^ZÖNDËN STUKKEN Stads= en Provincienieuws VLISSINGSCHE COURAINT ijUt immnier bestaat uit 2 bladen hinderwet. Verdaginc der beslissing op een verzoek om vergunmng. Burgemeester en Wethouders der ge- "'tielrt \)ji het verzoek, onder dagreke ning van 23 September 1925, ingediend door de American Petroleum Company te VGravenhage, waarbij vergunning wordt gevraagd tot het plaatsen van een kluis m de aftaploods barer inrichting tot berging van een hoeveelheid benzine van ten hoog ste 240 'L. op het perceel kadastraal bekend Gemeente Vlissingen Sectie B No. 1464, plaatselijk gemerkt Lampsensstraat Overwegende, dat de beslissing op dit verzoek niet kan worden genomen binnen den termijn, bepaald in art. 8,eerste lid, der Hinderwet, op grond dat het technisch onderzoek zijn beslag nog niet heeft ver- Gelet op art. 8, tweede lid, der Hinder wet Besluiten: De beslissing op voormeld verzoek te verdagen. Vlissingen, 25 Januari 1026. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDERhN. De Secretaris, F. BISSCHOP. De kabinetscrisis. 'Bii de gisteren door ons vermelde rnede- derfing van het Haagsohe Correspondentie, bureau, dat, naar in parlementaire kringen verluidt, mr. Limburg zijn medewerkers vooral links zou zoeken, teekent het „Hbl. o.m. Het volgende aan Wij gelooven dat de parlementaire krin gen, die dat den volke kond doen, de kan sen van mr. Limburg's welslagen niet be vorderen. Dat zou na de bewuste poging tot het uiteenslaan der coalitie wel het beste middel zijn, om de groepen van rechts weer bijeen te drijven. Het komt ons dan ook zeer waarschijnlijk voor, dat de parlementaire kringen in het bericht van het Correspondentie-bureau be doeld, de intelligentie van mr. Limburg on derschatten. Hoezeer ook mr. Limburg met „rechts" bevriend moge zijn, men kan hem toch moeili'k het voornemen toedichten, om de vuile wasch, die „rechts" zelf niet in staat bleek te doen, voor de coalitie te rei nigen. Naar de parlementaire redacteur van „de Tel." meldt, zou het in de bedoeling van mr. Limburg liggen, om van de zit tende ministers althans de heeren Van Kar_ nebeek en De Geer in zijn kabinet op te ne men. Deze laatste zou dan de portefeuille van finajiciën aanvaarden, terwijl de ka binetsformateur zelf de portefeuille van justitie op zich zou nemen. Voorts verne men wij nog. dat de heer Limbcrg zich in verbinding heeft gesteld met de katholieke ministers, doch naar ons verzekerd werd, is het uitgesloten te achten, dat deze in het ministerie zouden zitting nemen, indien niet in een of anderen vorm het gezantschap bij fiet Vaticaan bleef gehandhaafd. Mr. Th. Heemskerk over de crisis. Zaterdag heeft te Amsterdam, in een bij eenkomst van het Provinciaal Comité van A.-R. kiesvereenigingen in Noord-Holland, mr. Th. Heemskerk het woord gevoerd en (>.a. gesproken over de crisis. Aan 'het ver- s:ag in „De Standaard" ontleenen wij Thans heeft mr. Limburg een opdracht ontvangen. Het is wel een treurig einde, in- then dit moet gebeuren wegens verdeeld heid onder de christelijke partijen, die ieder aan eigen touwtje willen trekken en den gemeenschappelijken strijd niet zien. Het is een treurig geval en een geval, dat u ts te zeggen heeft. Wij weten niet, of hij in zijn pogingen slagen zal. Maar spr. acht het niet waarschijnlijk, dat hij veel men tenen van rechts er voor vinden zal, en een Kabinet met een linksche signatuur is ook niet gemakkelijk samen te stellen. Indien hij echter wel .slaagt, d<yi zullen de A.-R. volkomen los staan. De%t mag ech- tei niet beteekenen zich geroepen gevoe len tot een systematische oppositie. De mi nisters zijn verantwoordelijk, maar ook het parlement. Wanneer iets omver geworpen "wordt, moet iets kunnen worden opge bouwd. En in de gegeven omstandigheden moeten wij 'hopen, dat hij in het vervullen zijner opdracht slaagt. Als de pogingen van mr. Limburg niet ge lukken en spr. hoopt, dat een resultaat gauw bekend worde dan zou misschien het zelfde kunnen gebeuren als bij de vloot wet, nl. dat de ministers zeggen wij zijn genoodzaakt .te blijven. Dit wenscht de A.- R- partij echter niet. Want zij is zich dan bewust, dat het kabinet-Colijn zijn werk onder zeer ongunstige omstandigheden, zou moeten hervatten. Er is als uiterste noodzaak één combina tie mogelijk, nl. de combinatie Roomsch- Kood. Doch liever wil spreker hierover niet uitweiden. Rome zelf wil hier ook niet van weten. Wat de positie der A.-R. partij is De Positie kan moeilijk worden. Onze partij is altijd bestreden de scherpste pijlen waren voor haar, niet voor de R.-K. Vrijen naar a° d'~K' kruid is voordeeliger dan naar de A-R. bruid, die maar een klein vermogen heeft en die ze niet mooi vinden. Maar ze as m°oi van binnen. Men heeft zich moeten werpen op de Colijnsche-politiek, die onder ae moeilijkste omstandigheden moest ge voerd worden. Onze roeping is voort te gaan op de wij ze als tot nog toe gewerkt is en om zich met van de wijs te laten brengen, noch oor Kerstianen, noch door Limbeekianen of anderen. Het nieuwe wetboek van strafvordering. Het nieuwe wetboek van strafvordering is 1 Januari jl. ingevoerd. Dit bevat ver schillende bepalingen welke niet algemeen bekend zullen zijn. De „Nederlander" geeft een duidelijk overzicht van dit nieuwe wet boek en wij nemen dit overzicht daarom over. Volgens het oude wetboek was ge durende den eersten tijd van het onderzoek, de z.g. instructie, de verdachte geheel en al rechteloos. Zoo kon hij geen advocaat raadplegen en moest zonder voorafgaan- den bijstand de verhooren op het politie bureau en bij den rechfer-com'missaris on dergaan. Wilde de verdachte getuigen te zijner verdediging doen hooren, dan was dit niet toegestaan. Hij mocht alleen de namen opgeven. De advocaat kan nu den verdachte op het politie-bureau en tijdens diens voor- loopige hechtenis opzoeken om hem bij te staan. Ook kan de advocaat in het alge meen de verhooren van den verdachte en eveneens die van getuigen en deskundigén door den rechter-commissaris bijwonen. De wet geeft evenwel die bevoegdheid niet voor veïhooren op het politiebureau. Hier tegenover staat weer dat de verdachte al daar, zooals trouwens ook voor rechter commissaris en rechtbank, niet tot ant woorden verplicht is. De verdachte "heeft voorts het recht tot inzage van de processtukken, waardoor hij dus in tegenstelling met vroeger, zich nauwkeurig op de hoogte kan stellen. Deze regel lijdt alleen uitzondering als het be lang van het onderzoek zulks naar de mee ning van rechter-commissaris of officier van justitie vordert. In dat geval heeft de verdachte echter recht van hooger beroep. Het nieuwe Wetboek is hem nog op an dere wijze tegemoet gekomen. Hij kan na melijk uit de voorloopige hechtenis worden ontslagen onder nader vast te stellen voor waarden en al of niet onder zekerheid stelling. Blijkt het achteraf, dat voor de voorloopige hechtenis geen reden bestond, kan kan hem een geldelijke schadevergoe ding worden toegekend. Dit is een belang rijke verbetering, die eenigszins de gevol gen van onverdiende bejegening tracht weg te nemen. Ook op de terechtzitting heeft de be klaagde thans meer bevoegdheden dan vroeger. Hij en zijn advocaat kunnen rechtstreeks de getuigen ondervragen vroeger geschiedde de ondervraging door tusschenkomst van den president. Het nieuwe Wetboek beslist een vroe ger betwist punt, n.I. de toelaatbaarheid der politie-bewaring. Onder het oude stel sel bestond hieromtrent geen regeling. Toch moest de politie dagelijks handelend optreden, wat tot gevolg had, dat zij in de practijk den verdachte eenvoudig op het politiebureau vasthield. Steeds evenwel is door velen de wettigheid van deze handel wijze in twijfel getrokken. Bepaald is nu, dat deze vasthouding op het bureau voor niet langer dan 6 uur mag plaats hebben, een termijn die b.v. bij dronkenschap van den gearresteerde zonder twijfel te kort zal zijn. Als verlenging noo.dig is, moet deze geschieden met goedvinden van den officier van justitie. Hèt kan zijn dat de maatregel van de politie-bewaring niet afdoende is. In dat geval is er reden voor het z.g. rechterlijk bevel tot handhaving der openbare orde. Dit bevel wordt afgegeven door den rech ter-commissaris en is ten hoogste 5 dagen van kracht. Deze ambtenaar kan tot uit vaardiging overgaan bij ontdekking op heeterdaad van sommige strafbare feiten, b.v. schandaalcolportage, veroorzaken van volksoploopen, e.a. In het nieuwe Wetboek is aan de op sporingsambtenaren een bevoegdheid ge geven, die zij vroeger niet hadden, nl. het recht om den verdachte staande te houden, b.v. tot het vragen van naam en woon plaats. Zag vroeger een polrtie-agent iemand die hem verdacht voorkwam, dan had hij geen recht hem voor dat doel staande te houden. In de praktijk was dit echter voor de politie een te groote belem mering, omdat zij zoodoende "nooit iemand, die van een voor jaren gepleegd misdrijf werd verdacht en toevallig op straat werd gezien, op staanden voet ter legimitatie zou kunnen medenemen. De politie maakte echter niet veel omslag en handelde alsof zij het volste recht had. Haar bevoegdheid is nu in de wei erkend. Arresteeren is even wel slechts mogelijk ter zake van een straf baar feit, waarvoor voorloopige hechtenis is toegestaan,. In geval van ontdekking op heeterdaad, hetzij van een misdrijf, hetzij van een overtreding, is ieder ook dus een particulier tot arrestatie bevoegd. Vroeger was met het vóór de dagvaar ding ter terechtzitting plaats hebbende on derzoek de officier "belast. Ook soms de rechter-commissaris, maar alleen op vor dering van den. officier of op bevel van de rechtbank. Thans is vervallen de moge lijkheid dat de rechtbank het bevel tot in structie geeft. Dc wetgever besloot tot deze wijziging, uit overweging, dat de rechtbank zich niet met de voor haar bijkomstige taak der vervolging heeft in te laten, maar zich uitsluitend tot haar eigenlijke functie moet bepalen. De vraag, of iemand al dan niet moet worden vervolgd, berust dus nu alleen bij den officier. Rijkssubsidies voor t.b.c.-bestrijding. De minister van arbeid, handel en nijver heid brengt ter kennis van de belangheb bende vereenigingen op het gebied der tu- berculose-bestrijding, dat de voorwaarden, waaronder aan plaatselijke vereenigingen tot bestrijding der tuberculose rijkssubsidie wordt verleend, worden aangevuld met de volgende bepaling Door de plaatselijke vereenigingen mo gen geen patiënten worden uitgezonden, naar sanatoria, dan nadat die patiënten on derzocht zijn op een districts- of kringbu reau pf op een door de inspectie nader aan te wijzen consultatiebureau en nadat de medische leider 'van één der bovenbedoelde bureaux schriftelijk heeft bericht, dat op name in een sanatoria wordt noodig geacht. Geboorte ea sterfte ia Nederland. Prof. mr. H. W. Methorst schrijft aan .,de Tel." Hoewel ten gevolge van de overstroo mingen enkele gemeenten het cijfer hun ner geboorte- en sterftegevallen over De cember 1925 nog niet hebben kunnen op geven, zoo kan toch thans reeds met vol doende zekerheid worden vastgesteld, dat het geboortecijfer in ons land per 1000 der bevolking in het afgeloopen jaar lager is geweest dan ooit te voren. Van 1876 af is de geboortefrequentie geleidelijk gedaald van ruim 37 tot 24.4 per 1000 der bevol king in 1919. Na de demobilisatie en den terugkeer der troepen tiaar hun haardste den is dit geboortecijfer gestegen tot 28 in 1920, om daarna weer te dalen tot 27 in 1921, 26 in 1922, 26 in 1923, 25 in 1924 en 24.1 in 1925, alles per 1000 inwoners. Het totaal aantal levend aangegevenen schommelde van 1904 tot 1914 om het ge middelde van 171.000, daalde daarna tot 164.000 in 1919, steeg daarop als gevolg van de demobilisatie tot 193.000 in 1920 (hoogste cijfer dat ooit bereikt is) om daarna weer te dalen tot 190.000 in 1921, 182.000 in 1922, 186.000 in 1923, 181.000 in 1924 en 177.000 in 1925 (zelfde cijfer als in 1914). De sterfte is verminderd van 26.6 per 1000 der bevolking in de periode 1840/9 tot 9.5 in 1924, dit is een daling welke veel sneller is gegaan dan de daling van het geboortecijfer. In 1925 zal de sterfte 9.6 per 1000 bedragen. We mogen ver wachten, dat de sterfte in ons land nog wel wat gunstiger kan worden. Doch spoedig zal de leeftijdsopbouw moeten veranderen lo. doordat de menschen ouder worden dan vroeger en 2o. door het afnemen van het absolute aantal geborenen. Dan zal de sterfte per 1000 der bevolking omhoog gaan, ook zonder dat de hygiënische of economische toestanden slechter zijn ge worden. De geboorte- en sterfte-curven be ginnen elkaar dan op natuurlijke wijze te naderen over enkele jaren zullen we ver moedelijk den aanvang van dit belangrijke verschijnsel kunnen waarnemen. De Zuid-Afrikaansche studenten. Hedenmiddag bezocht het gezelschap Zuid-Afrikaansche studenten, dat een stu diereis door Europa maakt, de gemeente Leiden. De officieele ontvangst had ten raadhuize paats, waar de burgemeester jhr. De Gijsekmr de dames ia heeren toesprak, die daarna de stad en bezienswaardighe den bezichtigden. Hierop volgde een ont vangst in de academie met een rede van dr. W. de Sitter, rector magnificus, waarna de heeren door het collegium van het Leid- sche Studencorps op de sociëteit „Minerva" en de dames door de vereeniging van vrou welijke studenten zal worden uitgenoodigd. Een en ander zal gevolgd worden door een gemeenschappelijken maaltijd met de film Nederlands' Volksleven" van Van der Ven en begeleid door muziek in den stads schouwburg. Een nieuw stoomschip. De Koninklijke Paketvaart Maatschappij heeft den bouw van een nieuw schip opge dragen aan de Nederlandsche Scheepsbouw Maatsch. te Amsterdam. De machine-instal latie zal geleverd worden door „Werk spoor". Het nieuwe schip, een zusterschip van de „Pancius" zal een inhoud van circa 6000 ton 'hebben en den naam „Op ten Noord" dragen. Het veer over den Moerdijk. In „de Bedrijfsauto" wordt weer eens de aandacht, gevestigd op de ergerlijke verkeersbelemmeringen, die het veer over den Moerdijk op het oogenblik in zijn ver ouderden toestand oplevert. Het veer, dat schakel is in een bepaalde verbinding, behoort soortgelijk verkeer mogelijk te maken als op de wegen daar heen en van daar toelaatbaar is. Niemand, zegt het blad, zal kunnen ont kennen, dat de op- en afritten, zoowel aan den Moerdijk als aan Willemsdorp, aller ongelukkigst .toegang geven tot alleronge lukkigst ingerichte veerbootjes. Een billijke eisch tooh is, dat een voertuig rechtdoor gaande de boot op kan rijden, stoppen, en rechtdoor gaande wederom aan den over kant de veerboot kan verlaten. Aan dezen meest simpelen eisch voldoen de veerboo- ten in geenen deele. Voertuigen moeten dikwijls aan boord worden geheschen met geweldig tijdver lies. Auto's met bijwagens op de boot brengen kost ook zeer veel tijd, inspan ning" en geld. Maar bovendien, het op déze veerbooten toelaatbare gewicht der wagens en de grootste lengte, die het vervoer met de booten veroorlooft, maken den weg, waar van dit veer onderdeel is, voor vele en juist voor de meest economische vracht wagens onbruikbaar. Bulten verantroordeHJkhcid der redact!» De copie wordt n!«t teruggegeven JA, JAZZ MUZIEK IS MINDERWAARDIG. Mijnheer de Redacteur Vergun mij nog even den heer Van Beers te beantwoorden. l'k vroeg U een nadere theoretische ver klaring van de Jazz-muziek, en had dan ook gedacht dat U dit aan de hand van een of ander muziekstuk voor mij uitgelegd 'had, maar helaas niet zoo dat ik ook niet tot andere gedachten gekomen ben. Ik wil U nu mijn meening over de Jazz in een paar verschillende punten laten zien le. Wat is Jazzmuziek 2e. Is ze .minder waardig. (Ik had daarvan nog niet ge sproken). In uw antwoord vind fk alleen over de Jazz „de frissche rhythme volksmuziek". Is dat alles'? Dan Tiebt U hef heel goed gezegd. Het is een stuk rhytfime, anders mets! Dit is het oer-element van alle kun sten (rhythmus beteekent niet anders dan beweging die harmonisch van gang of lijn is). Het is te vinden in het stampen van. een stoommachine, in het slaan met hamers, en de oude volken konden niet anders en sloe gen op hun schilden en steenen, later trom mels en klokken. Jazz-muziek is neger- muziek de negers die hun eentonige lie deren met handen en beenen rhythmisch begeleiden. Zie, mijnheer Van Beers, U erkent zelf dat de Jazz-imuziek rhythmus is, dus staat ze nog in de oerontwïkkeling, en is daarom voor ons minderwaardig. Het eenige verschil tusschen de Chinëe- zen en Javanen en negers is, dat de eerste hun muziek op hun instrumenten spelen, echt origineel. De neger grijpt nu naar onze moderne instrumenten, tot zelfs de saxophon (zie uw vorig schrijven) en de piano. Dit getuigt wel van een evolutie on der de muzikale negers, doch wil zeggen dat zij hun oog gericht hebben op onze 'beschaving, en nu "spelen zij hun rhythmi- sche liederen op moderne instrumenten dat wil dus niet zeggen dat de Jazz za! brengen een revolutie (zie uw vorig schrij ven) in de muziekwereld, maar een volgen. Zij zullen heel den lijdensweg der muziek ontwikkeling moeten volgen, om onze groo_ te meesters te verstaan. Mogelijk dat ze zelf nog groote meesters voortbrengen. Daarom is er ook voor de negermuziek een recht van bestaan. Mogelijk dat ze ons nog voorbijgaan, want ons hoogtepunt hebben wij wel be reikt in J. S. Bach., waarvan Wagner zegt „De onbegrijpelijk groote Sebastiaan" (zie Den Hartog „Leven van Bach"). Beetho ven noemt hem „Urvater der Musik" (Zie „Leven en werken van Beethoven"). Van Milligen zegt „Hij is door niemand overtroffen, door velen bewonderd, maar nog door betrekkelijk weinigen geliefd". Goethe zegt„Mie ist bei Bach, alsob die ewige Harmonie sich met sich selbst unterhielte". Zie hier het verschil de eeuwige Har monie, niet de eeuwige Rhythme. Daarom staat de Jazz als minderwaardig. Dat onze ontwikkeling niet verder gaat, is al te waar, doch hoe komt dat We hebben het voorbeeld gezien bij de oude Grieken, daar de muziek zich eerst ontwik kelde tot het bij de opvoeding kwam mu ziek te leeren, net als nu het geval is. Het hoort nu ook bij de opvoeding en als men dan het eerste begin kan, dus een liedje kan spelen, is men volleerd en durft dan al meepraten over muziek. Plato zegt„Goede muziek maakt den hoorder edel en goed, sLechte bederft hem". Toen later Griekenland onder de heer schappij der Romeinen kwam, die hun mu ziek alleen voor dans-, bras- en zwelgpar tijen gebruikten (net jazz, vindt U niet ging het artistiek karakter der muziek achteruit. Daarom is Jazz-muziek voor ons minder waardig en zeer gevaarlijk. Wat U van dè gamelan zegt alleen dit Echter bezit de gamelan iets dat de Europeaan niet volkomen kan waar- deeren". (Zie Van Milligen Muziekgeschie denis). Dat moet eerst goed bestudeerd worden, mijnheer Van Beers. Het door U bedoelde tweesnarig instrument is de Ke- mendjeh, oorspronkelijk een Arabisch in strument, door hen alleen bij de in Indië wonende Chineezen bekend. Als nu mijn heer Van Beers eerst eens Van Worp's Algemeene Muziekleer bestudeerde, dan Katechismus des Musikdiktats van De Rie- man, vervolgens Van Milligen Ontwikke lingsgang der muziek, of J. A. Forkel All- gemeine Musikgeschichte, daarbij de noo- dige beschrijvingen over werken en leven van de groote meesters, dan weet ik zeker dat mijnheer Van Beers de Jazz als minder waardig zal betitelen. Wat U schreef over het tegenspreken van het fantaseeren der voorspelen der gamelan, kan ik U berichten dat ik zelf eigen genoteerde gamelan-melodiën heb, maar de" Javaan heeft nog geen notenschrift of iets van dien aard. Mijnheer de Redacteur, U vriendelijk dankend. Ik hoop den heer Van Beers vol doende overtuigd te hebben en niet alleen den heer Van Beers, maar ook anderen die aan de Jazz iets bovennatuurlijks toeschre ven, dat Jazz-muziek iets zeer minderwaar digs is. F. STEUTEL. (Discussie gesloten. Red.) VLISSINGEN, 26 JANUARI. Voor den watersnood. Wij ontvingen nog de volgende giften van F. 10.—, H. 2.50, J. B. te H. 2.50 en A. B. 1.makende met de vorige opga ven 229.32. Deze giften hebben wij afgedragen aan den penningmeester van het plaatse lijk comité, den heer M. J. Hemmekam. Hun die nog giften voor den watersnood beschikbaar willen stellen, verzoeken wij deze te doen toekomen aan bovenstaand adres (raadhuis, kantoor gemeente-ont vanger) Bij de Algemeene Watersnood-commissie is tot nu toe aan giften binnengekomen een bedrag van 790.932.84. De Zondag in de R. Kath. kerken te Til burg gehouden collecte heeft opgebracht ƒ14.000 te Velzen is 6377 ingezameld; te Bennekom 3365. Voorstel aan den gemeenteraad. Door Burg. en Weth. is nog het volgend voorstel aan den gemeenteraad gedaan Ter voorziening in de vacature W. P. Edelman als lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs hebben wij de eer U de volgende aanbeveling aan te bieder., opgemaakt na overleg mét de commissie, zulks wegens bedanken van den heer Jac. PIouvier,"die in uwe vergadering van 30 October jl. m de vacature werd benoemd nl. 1. de heer J. P. F. Mentink 2. de heer E. Andriessen. In onze Tijdinghal. Foto's van het herstelwerk der door de (/verstroamingen vernielde dijken, enkele kiekjes uit Cuijk en omgeving een snap shot toonend de kracht van den storm hoe het er thans in Borculo uitziet, de Herv. kerk heeft weder haar toren en nadert haar voltooiing van het nieuwe villapark „Cy cloon", waar de bewoners zich reeds thuis gevoelen kijkjes in verschillende straten van Borculo die geheel zijn opgeknapt van den grooten brand te Schiedam van de wedstrijden om het kampioenschap-bil jarten te Amsterdam van de opening door mevr. de Vlugt van het Padvindershuis te Amsterdam van den grooten veldloop te Amsterdam op Zondag jl. van de tennis wedstrijden te Scheveningen op den over dekten tennisbaan van den nieuwen kabi netsformateur, mr. J. Limburg. Vlissingsche Tooneelvereeniging „Koningin Wilhelmina". Bovengenoemde vereeniging gaf gisteren avond in de schouwburgzaal „de Oude Vriendschap" een cabaret- en voordrach tenavond. En we wilen het maar dadelijk zeggen, als er één avond van „Koningin Wilhelmina" geslaagd is, dan is het wel deze geweest. En het spreekt wel vanzelf, dat hier de critiek zwijgt. De zaal was vol en niemand zal ook maar in eenige mate de schouwburgzaal onvoldaan verlaten heb ben. Mochten we hier een scheiding ma ken, dan staan aan de eene zijde de oude,' beproefde krachten, die met succes de be langen der vereeniging steeds behartigd hebben. Daarover iets te zeggen, is over bodig. Hun naam is gevestigd. Daarnaast deden jongen krachten hun (haar) intrede. En we herinneren dan aan de nummers 5 (de Oude klok), 7 (Zusjes hoop), 8 (Aan minnige Mina), 11 (Laatste bede aan haar ouders), om aan. te toonen, dat hier wat voor de toekomst schuilt, waarop de ver eeniging trotsch zal kunnen zijn. We zullen de namen van de nieuwe toegetredenen niet noemen misschien zijn ze daarop zelf niet gesteld, maar dit is zeker Zij, die gisterenavond dit programma 'hebben zien afwerken, ztillen dat de stad doordragen, opdat a.s. Zondagavond, als dit programma weer voor het voetlicht wordt gebracht, dezelfde belangstelling „Koningin Wilhel mina" moge deelachtig zijn. Dat is in hoo- ge mate verdiend. We zouden onvolledig zijn, als we niet met een enkel woord gewaagden van de begeleiding der verschillende nummers. Met lof heeft het orkestje zich van zijn taak gekweten. De zaal bood als altijd een gezeliigen aanblik, en we eindigen met de mededeeling, dat het bij „Koningin Wilhel mina" gisterenavond piekfijn in orde was. Licht op de deuren der keersluis te Vlissingen. Door 'het hoofdbestuur van Schuttevaer werd aan den minister van waterstaat het volgende schrijven gezonden Door schippers, "leden der Vereeniging Schuttevaer, werd ter laatste algemeene vergadering van voornoemde Vereeniging opgemerkt, dat het gewenscht is, bij geslo ten stand van de Noordelijke deuren der keersluis in het Walcherensch Kanaal te Vlissingen, zulks door het plaatsen van een rood licht op het midden der deuren ken baar te maken. Verboden doorvaart der bij de Zuidelijke deuren gelegen brug, wordt ter plaatse aangegeven door de gebruikelijke twee, boven elkaar geplaatste, roode lichten ter wijl de geopende, d.i. de gewone stand der Noordelijke deuren der sluis wordt herkend aan twee groene lichten, waarvan een aan elke zijde der doorvaartopening. Zijn nu ook deze deuren gesloten en niet voor opening gereed, dan is voor de sche pen, komende uit de richting van Souburg, aanwijzing daarvan gewenscht, omdat men er prijs op stelt in de sluis te varen tot voor de brug, ook wanneer deze de bedoel de 2 roode lichten vertoont, teneinde bij opening er van gemakkelijker en vlugger te kunnen doorvaren. Om de verwarring met de bruglichten te voorkomen, achtte men 1 rood licht als bovenbedoeld, als sein het meest geëigend. In opdracht der vergadering zijn onderge- teekenden zoo vrij, de aandacht hierop te vestigen, in de hoop dat zulks moge leiden tot het begeerde weinig kosten met zich medebrengende, doel. Examen costumière. Voor het examen als costumière zijn geslaagd de' dames M. Antheunis, M. Brandes, M. Giazer, L. Krijger, M. Kamer mans, M. van der Maden en M. de Ridder, leerlingen van de modevakschool van mej. E. N. Franke. Vlissingsch Drank weer-Comité. In een openbare vergadering van het Vlissingsch Drankweer-Comité, morgens- avond te 8 uur te houden in het café Bu- ning, zal als spreker optreden de heer H. Ploeg Jr. <te Utrecht, secretaris van de commissie voor reclasseering, die zal spreken over het onderwerp „Reclassee- ringsarbeid". Martine. Het Cor Ruvs-ensemble gaf gisteren avond in den schouwburg te Middelburg een opvoering van „Martine", het tooneel- spel dat ook hier ter stede onlangs voor A G. O. is opgevoerd. De schouwburg was geheel bezet en het stuk viel zeer in den smaak, wat bleek uit de luide bijvalsbetuigingen. Tilly Lus had zeker het grootste aandeel in het succes van den avond, doch ook de andere artis- ten droegen daartoe zeer veel bij. Het was spel van overweldigende schoonheid. Aan de regie was de vereischte zorg be steed, evenals aan de aankleeding. Afstand mosselperceelen. Tusschen de verschillende Zeeuwsche visscherij-vereenigingen zal samenwerking gezocht worden om het recht te verkrijgen de mosselperceelen, die thans om de drie jaren kunnen ingegeven worden, voortaan telkenjare daarvan afstand te kunnen doen.

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1