opruiming! PENI CORVtLtIJt ZATERDAG 23 JANUARI Eerste Blad gemeentebestuur feuilleton DE VONDELINGE PLOUVIER alleen verkoopt de „Mailshoe 64e Jaargang 1926 DE BOSSE gsche Maatschappij iv{ Stoomvaart Brieven uit de Hofstad Vervolg Binnenland POTKOOPJES! IN te groeten voorraad |uiten de opruiming órocent korting. en Pijpen-Magazijf \LSTRAAT 52. Itstraat Souburg, |iermede de ontvang groote partijen •icurreerende prtj- Zie etalage Jeer goede 12, EDAM, (prima VOLVET 18et nude 22 ct. peronsjj zeer goede 12 tij J[DE 18 cent per onJ |k zeer ruim gesor in SINAASAPPELSl IjNEN, OLIENOTEK :N, COCOSNOTENl 4 VIJGEN, KASTAN-I )ROOGDE APPELS! pru1medam1kb znten, zuurkool -300NEN, alsmede: [roines, fleschjes| in veel soorten. thee en maggi] In Emaille- e«: iniseerde Artike'| Jruime sorteering. leleefd aanbevelend. Sttijd 's avonds 8 uur,, aterdags 10 uur. I WOLTERS, Betje Woiül fct een flinke {dienstbode, fn 18 jaar. I len 's avonds na half acJ)t| blokland visser,] ltsen 40, vraagt tegen 1 (dienstbode In nacht, v.g.g.v- MEISJESFIETS 1&- FIETS 12.—. STOFZUIGER. I Wagenaarstraat 23. B I zich aan een net iURGERMEISJE, lor hulp in de huishoudt"! ette betrekking. L onder letter M., Boetl| \N ZOON, Zierikzee.^ .1 - Middelb.-Rotterdai chengelegen plaatsen L VAN~ PASSA01EÜ DEREN EN VEE. t, lilt T. B. 111. 8 t. »L 1,». «I Januari 25 26 tg28 8 29 Issingen wordt WoensdaJ raag 's morgens ten 12 w [eibtirg gevaren. prmacien te bekomen oN.V. Tranaport- en- h. Erven G. VOS, Tw usB. EENHOORN, Tel ljjl i. v. OOSTERHOOT, Tel Oebra BUIïEHHEK, T«L'1 VL1SS1NGSCHE COURANT gif nummer bestaat uit 2 bladen hinderwet. Kennisgeving. Rum en Weth. van VHssingem, gezien de artikelen 6 en 7 der Hinderwet, geve» bh dezen kennis, dat bij hen js ingekomen een verzoek van de Societé Anomyme des Tramways a Vapeur de Flessingue—Mid- delbour" et Extensions, alhier, om vergun ning tót het uitbreiden der Electrische Centrale, door liet bijplaatsen van. een tur- hineinstallatic, normaal 2800 P.K., in het perceel kadastraal bekend gemeente Vbs- singen, sectie B no. 1195, plaatselijk ge merkt Koningsweg No. 37 dat dit verzoek met de bijlagen, te be nomen met Maandag den 25 Januari 1926, on de gemeente-secretarie (3e afdeeling) ter visie zal worden gelegd, en dat vanaf dien datum schriftelijk bezwaren bij hun college kunnen worden ingediend. Op den 8 Februari 1926, zal ten ge meentehuizen des namiddags ten 3 ure, ge legenheid worden gegeven om bezwaren tegen het uitbreiden dier inrichting in te brengen, terwijl daarbij zoowet de verzoek ster als zij, die bezwaren indienen, in de gelegenheid worden gesteld, deze monde ling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoekster als zij, die be zwaren inbrengen, kunnen gedurende drie (iaven vóór den 8 Februari 1926 ter ge meente-secretarie (3e afdeeling) van de ter zake ingekomen schrifturen kennis me- men. Voorts zij er de aandacht op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep zijn gerechtigd zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun ne bezwaren mondeling toe te lichten. Vlissingen, ften 22 Januari 1926. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEDEN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Dc collecte. De nachtvergunning. De crisis. Nu, wat zegt ge van Den Haag, heeft bef zich bij de collecte voor de slachtoffers van den watersnood flink gehouden Een bedrag van meer dan een tan gouds in weinige uren tijds bijeengebracht, het is werkelijk de moeite waa'rd. Den Haag, dat 2oo vaak gehoond wordt om zijn kaal heid heeft nu een voorbeeld gegeven dat navolging verdient. Het was een koude dag toen de collectanten langs de deuren gingen, maar misschien hebben juist die koude en de gedachte daardoor opgewekt hoe die arme veriatenen Ln de overstroom de gebieden het zullen hebben, aangezet tot het geven van flinke giften. Nog nimmer is ibij eenige collecte een bedrag als dit opgehaald en het pleit dus wel zeer voor de weldadigheid der Hage naars. Dit is tenminste eens een uiting van gemeenschapsleven en des te meer mogen wij dit waardeeren na de vele slechte ver schijnselen die wij op dit gebied in den loop den laatste jaren zagen. Het voortdu rend aankloppen bij de overheidskas bij voorbeeld is er door beschaamd gewor den. 't Zal natuurlijk niets baten maar het voorbeeld is er en wij kunnen het in ge dachte houden. Naar het Engelsch. (Nadruk verboden) 28) „Ja, wel veel beter. Maar ik kom toch nog niet beneden dineeren. Dat kan ik nog nietWil je dat zeggen, lord Atherley .,Kom je niet beneden vroeg hij op zeer teleurgestelde» toon. „O, maar zou 't niet veel beter voor je zijn om wat aflei ding te hebben, dan om hier boven zoo alleen te blijven „Neen, neen Als ik al dat praten moest hooren en al die lichten moest zien, dat zou me weer veel zieker maken Heusch, geloof mij en plaag mij niet langer, lord Atherley Morgen zal ik weer beter zijn „Mag ik miss Guest dan verzoeken, of ze even bij je boven komt talmde hij nog. „Neen, zeker niet 1 Ik ben niet te genie ten vanavond en ik verlang dan ook nie mand om mij heen Hoor, daar gaat de gong al Toe, vertel ze het nu beneden 1" „Als je blijft aandringen, ja, dan moet •jk wel Maar ik wou, dat ik iemand bij je mocht boven sturen Nu, goeden nacht, hefste. Denk je heusch, dat je morgen beter zult zijn Ja zekerVeel, veel beter De viscount ging weg, maar hij maakte zich nog erg ongerust over zijn aanstaan de. En waarschijnlijk zou dit gevoelen er met beter op zijn geworden, als hij gezien had, hoe Kers, nadat hij weg was, over ^iaar bed knielde met liet medaillonnetje I ra\,de ''PPerl e" steeds, steeds weer, Vjeoff s naam fluisterend. HOOFDSTUK XX. I liacl toch gêlijk We krijgen I momPe*de „de groote kleine I stp /n zicl1 ze,ve» terwijl ze aan het ven- I l-;:rustond dn den dokter nakeek, die juist '-'J naar het hek uitging, i rifiJjj 'k* .yel of dr heel wat komen zal", i' Jnd.e zji nu zelfs met een blik op dd dgnjze lucht. „En dat voor November! imnn w,nter begint dan wel vroeg! Ik i P m ieder geval maar, dat Patchett We zitten op dit ©ogenblik in de vierde winterperiode sedert we van den zomer afscheid hebben genomen. Verre van aan genaam is de2e 'laatste periode voor ijs èn zijn geneugten deugt ze niet want ze gaf ons vieze sneeuw, koude wind en te lage temperatuur. Van schaatsenrijden Ikomt dan ook niets, want de banen zijn Iveel te slecht. De combinatie van winter- fverschijnsefen is zóó dat ze alleen de na- Irigheid ervan hebben en niet het aan.ge- iname, dat aan de koude verbonden kan tzijn. 't Is zoo'n soort combinatie van narig heid als we in onzen gemeenteraad heb- ,'ben, die nog niet tot het inzicht is geko- )men dat ten opzichte van de nachtvergun ningen een grove fout is begaan. Slechts ^gedeeltelijk is men van de dwalingen des •weegs teruggekeerd en .het heeft heusch 'maar een paar stemmen gescheeld of de oude toestand was hersteld. Nu kunnen tenminste vereenigingen weer vergunning krijgen om haar partijen en feestavondjes te houden, hetgeen door de laatste wijzi ging der verordening ook al niet meer 'mogelijk was. 't Is eigenaardig dat men jmaar niet inziet hoe men het kwaad dat ;men denkt te weren juist in de hand werkt imet een dergelijke verbodsbepaling. De ervaring heeft dit al geleerd maar niette genstaande dat komt men er niet van te rug. Op iden duur zal het wel blijken dat het ontduiken zoo gemakkelijk is dat men wel anders moet gaan doen wil men zich niet belachelijk maken. Een vereeniging mag geen betaling vra gen. voor introductie van niet-leden "of zij verbeurt het recht op nachtvergunning. Een heel eenvoudig middel is daarvoor, dat niet de vereeniging zelf introduceert maar wel de leden. De vereeniging verkoopt kaarten aan de leden en deze geven ze gratis aan. andere personen, die zij willen introduceeren. Op de introductie-kaarten, staat vermeld dat zij „gratis" zijn. De ver eeniging laat dan geen introducties toe maar geeft haar leden het recht van gratis introductie tegen betaling van een bedrag voor dat recht, 't Is een oud kunstje en het kan ook nu weer opgeld; doen. Verleden week is al het eerste clandestie ne'nacht-cafó ontdekt. Wie weet hoevele er reeds zijn en welk een werk het zaü zijn om ze uit te roeien, nu men de bona-fide café's .niet meer in de gelegenheid stelt langer open te blijven. Het zal van de politie zware taak vergen om voortdurend op te treden en alle geheime gelegenheden tegen te gaan. Op den duur wijzigt zich de toestand en blijkt op een andere wijze te verrijzen wat verboden is. Het staat bij ons vast, dat alles te samen de onzedelijkheid grooter, meer verspreid en dus gevaarlijker is ge worden sedert er met man en macht steeds weer klopjacht wordt gehouden. Het is meer verborgen en dit maakt, dat de zede- meesters er geen aanstoot meer aan kunnen nemen, maar er is nu welhaast geen straat in Den Haag die geheel en al „zuiver" is te noemen. Het eigenaardige van de wijze waarop men tracht met overheidsmaatregelen het „fatsoen" van de burgers te bevorderen en te vergrooten is altijd, dat zij wordt aan gegeven door hen die volkomen buiten het leven staan en altijd hebben gestaan en die alles wat ze daarover beweren van hooren- zeggen hebben. Het behoeft dus niet te ver wonderen dat ze er niets van begrijpen en evenmin dat ze naar middelen ter bestrij ding grijpen die allerminst deugdelijk zijn, ja zelfs dat er daaronder zijn, die het kwaad erger maken. Op den duur zal het wel blijken dat wij verkeerde leiders op dit punt hebben gehad. Het is ditmaal wel heel kras, want de politie zoowel als de justitie keurden het nieuwe systeem in zake de nachtvergunningen af en adviseerden bei de terug te -keeren tot den ouden toestand en niettegenstaande die adviezen blijft de meerderheid voor een wijziging die een achteruitgang is. Het is nu maar te hopen, dat het op al lerlei wijzen eens flink spaak loopt, zoodat men wel genoodzaakt zal zijn de fout te herstellen en anders is het te hopen dat bij verkiezingen vqor den Raad deze kwestie eens niet achterop wordt gesteld. In dit laatste opzicht hebben wij helaas weinig illusie, want in die tijden butst men alles zoo door elkaar, dat het grootste gedeelte van het publiek er door van de wijs raakt. Ten slotte mogen' wij toch nog eens wij zen op de zeer ^merkwaardige stemming die er algemeen ontstaat ais gevolg van de kabinetscrisis. Waar men komt, overal hoort men het zelfde wat is het een zalige rust dat de machine stil staat en wat is er werkelijk niet aan te wijzen dat er hinder van dezen stilstand ondervindt. Natuurlijk is dit niet ten volle waar, maar dat het respect voor de gansche politiek een deuk- major krijgt, zal niemand kunnen ontken nen. Het is toch wel teekenend, dat zelfs in de kringen der hoogst-ontwikkelden een volslagen apathie voor de politiek ontstaan is en dat de waarde van ons parlement weer aardig gedaald is. Wij achten dit een zeer betreurenswaardig feit, maar te ont kennen valt het verschijnsel niet en wat de gevolgen van die waardedaling is of kan zijn, behoeven wij wel niet nader uitéén te zetten, Vreema toch dat dit alles aan degenen, die de „leiding" in de politiek hebben, fi naal voorbij schijnt te gaan. Men kan nu eenmaal niemand wijs maken dat er tien weken noodig zijn om., tot geen resultaat te komen. Dan moet het aan goede wil er gens ontbreken. EIBER. Het militaire program in ons land en in België. Naar. aanleiding van de wisseling aan het Belgische departement van oorlog, stelt „het Volk" zijn lezers gerustde democratische regeering blijft bestaan en met haar het militair program De bedoeling daarvan is natuurlijk te doen uitkomen, hoeveel beter de toestand ginds in België is dan aan deze zijde van de grens, waar de sociaal-democratie nog niet haar invloed op de verweerspolitiek kan doen gelden. Maar „het Volk"' heeft nog steeds ver zuimd zijn lezers te vertellen, dat dat Bel gische militaire program nog slechts in het allereerste begin van uitvoering s, aldus merkt het „Hbld." op en het blad vervolgt dan De voorstellen, die de als democra tisch hoog-geroemde regeering heeft inge diend'blijkbaar met instemming van de heeren sociaal-democraten vergen heel wat grooter offers van het Belgisch volk, aan men bier in Nederland zou durven viagen. En hier moppert de sociaal-demo cratie over „militarisme". Het contingent in België is onder een democratisch regime bijna vier maal zoo groot als het Nederlandsche, hoewel cc bevolking slechts weinig verschilt, de voorgestelde diensttijd tweemaal zoo lang. Maar het is waar, wij hebben dan ook geen naar den inhoud geheim militair accoord, zooals het BelgischFransche, waarvan de 9ociaal-democraat Vandervel- de de noodzakelijkheid van geheimhouding bepleitte. Wat zou „het Volk" er van denken, om zijn lezers eens een vergelijking voor te zetten, van wat op het stuk der landsver dediging hier, in ons „landje der slappe reactie" reeds is bereikt en hetgeen ginds, onder, medeverantwoordelijkheid van soc.- dem. regeerders wordt nagestreefd Dan kunnen zij eens zelf oordeelen in hoeverre het gekanker over Nederlandsch „militarisriie" grond heeft. De Nederlandsche Jaarbeurs. Het bestuur van de Ned. Jaarbeurs heeft een keurig geïllustreerd propagandage schrift voor de a.s. beurs, 9—18 Maart, uitgegeven. In het voorwoord van het bestuur wordt gezegd „Door de groote malaise heen, die het economische leven in de jaren na den oorlog geteisterd heeft en niettegenstaande de pogingen om door separate beurzen el ders het Jaarbeursinstituut te ondermijnen, heeft de éénige algemeene Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht zich tien jaren krach tig weten te handhaven en zich in de laat ste jaren in opgaande lijn kunnen ontwik kelen. Thans is het niet meer te loochenen feit, dat handel en industrie met de Jaar beurs te Utrecht rekening houden en in dit instituut een belangrijken schakel tusschen producent en wederverkooper erkennen een instelling, welke den handel verge makkelijkt, het afzetgebied vergroot en ge legenheid biedt tot persoonlijk contact tus schen fabrikant (bedrijfsleider) en hande laar." Er zullen ditmaal 3 vakbeurzen op de Algemeene Beurs komen I. vakbeurs voor bouwmaterialen (in het nieuwe semi-per- manente gebouw) 11. meubelbeurs op 5e en zoo noodig 4e verdieping van het Jaar beursgebouw) III. Galanteriënbeurs. Dit is een nieuwe groep, welke nog nooit aan de Jaarbeurs deelnam en die zal worden ondergebracht in een nieuw, tijdelijk pavil joen op het Vreeburg. Aan de Jaarbeursbezoekers wordt weder om op de gebruikelijke wijze reductie op de reizigerstarieven der Nederlandsche Spoorwegen toegestaan. De kolenproductie in ons land in 1925. In het afgeloopen jaar heeft de netto productie der gezamenlijke Limburgsche steenkolenmijnen (in totaal 10 mijnen) be dragen 7.116.260 ton of 937.254 ton meer dan in het jaar 1924, toen de kolenproduc tie bedroeg 6.179.006 ton. Waar in 1913 het verbruik van steenko len in ons land op bijna 10 millioen ton ge schat werd, zal het, wanneer de productie- hoeveelheid blijft stijgen, nog slechts enkele jaren duren of Nederland zal, wat het ko- ienverbruik betreft, onafhankelijk worden van het buitenland. De algemeene malaise beeft echter ten gevolge gehad, dat de hoe veelheid kolen, welke jaarlijks noodig is in ons land, beneden het cijfer van 10 mil lioen (in 1913) is gekomen. Zoo werd over 1923 het verbruik slechts op 8 millioen ton geschat. Op 1 Januari 1926 bedroeg het aantal arbeiders der gezamenlijke Limburgsche mijnen ondergronds 22.610 en bovengronds 8421, of in totaal 31.031 man. DE GESCHIEDENIS VAN HET SOCIALISME. Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, dat tracht ontwikkeling bij te brengen op allerlei gebied getuige den cursus in ejectriciteit, die men binnenkort hoont te 99 (Ingez. Mededeeling.) goed mijn boodschap heeft overgebracht Om zich 'hier«#og eens van te overtuigen, schelde haar ladyschap de gedienstige, die onmiddellijk verscheen. „J, hebt toch gisteren je boodschap op Broxgrove wel goed gedaan „Zeker, mylady. Ik heb mr. Hawthorne zelf gesproken, want hij kwam juist uit de zitkamer en zei, dat hij zou zorgen, precies op het gevraagde uur bij u te zijn En neem mij niet kwalijk, mylady, maar daar al mr. Hawthorne juist wezen Patchett had gelijk, het volgend oogen- blik liet ze den jongen ,man bij haar mees teres binnen. De groote kleine lady wenkte hem vrien delijk, naast zich plaats te nemen en be gon „Ik ben je wel zeer verplicht voor je konist, Geoffrey „Het was mij een waar genoegen, lady Anne Zegt u maar, waar ik u mee van dienst kan zijn „Maar een dienst, die dan wel een twee, drie uur beslag op je zou leggen. Mag ik dit van je vergen „Natuurlijk, mylady." „Nu, zou je dan een opdracht voor mij willen aanvaarden namelijk een brief voor mij willen brengen aan Ransome, in Leigh ton Geoff knikte slechts even en wachtte verdere instructies af. „Ik zou graag willen, dat je je daar bij hem aan huis vervoegde in Collegestreet, naar aanleiding van den brief dien ik gis teren ontving, heb ik Patchett juist naar je toe gezonden, want daarin wordt mij ge meld, dat Ransome niet naar mij zal kun nen komen, omdat hij weer zoo'n aanval van rhewmatiek 'heeft, de arme man En nu hëb ik toch zoo dringend geld van hem noodig. Patchett zend ik er niet graag om en toch zou ik jou nog niet zoo gauw heb ben lastig gevallen, Geoffrey, als het niet was, dat Ransome ook zijn meest ver trouwden klerk nooit naar mij kan toestu ren, als hijzelf ziek is, zie je „Maar het is mij waarlijk een genoegen om daar van middag eens heen te rijden, lady AnneU geeft mij zeker een brief mee voor mr. Ransome „Dien heb ik al klaarJe ziet dus, hoe zeer ik op je dienstvaardigheid rekende „Maar dat spreekt toch vanzelf', ant woordde Geoffrey. „U heeft mij immers zoo zeer verplicht, dat ik maar al te blij ben, als ik eens een kleinigheid voor u mag doen „Hoor nu eens, Geoff. Als je zoo goed geweest bent het geld te halen, breng het aan niet dadelijk naar hier, want ik ga op Broadlands dineeren. Neem het liever mee naar Boxgrove en breng het me dan morgen „Zooals it verkiest, lady Anne. Maar mag ik u even vragen is het een groote som, die ik dan bij. mij draag „Ransome zal je honderd pond "geven. Mijn inkomen voor het kwartaal. Maar waarom vraag je dat zoo Ben je bang, er mee over den publieken weg te gaan „Neen, dat niet bepaald", lachte Geoff terug. „Maar ik weet toch graag, wat ik bij me draag, nietwaar „Nu, feitelijk heb je daar gelijk in en kan ik niet anders, dan je voorzichtigheid prijzen Het is je toch niet te lastig, om dan morgenochtend weer hierheen te komen „Zeker niet, lady Anne Dat is maar een kwestie van een uur." ,,Zooals ik reeds zei ik ga vanmiddag dineeren op Broadlauds. Spen Faulkner een ongunstig type anders, veel veel erger dan zijn oom, als je mij vraagt bracht me, zoo wat een min geleden een brief van lady Faulkner. Het verwondert me nog, dat hij wel zoo goed was, dezen dienst te ver richten, want buiten en 'behalve alles is hij een doortrapt egoïst... Er is van middag op Broadlands een heel klam dineetje, naar aanleiding van de terugkomst van mr. Merritt. den verloofde van Mary Guest, zooals je weet. Ik denk wel, dat wij van daag een dubbele bruiloft zullen hooren, die in het volgend jaar moet plaats vinden. Van wie heb "jij 't gehoord „Van Kers zelve." „Zoo... Nu pas?" „Morgen wordt het veertien dagen. Ik heb haar sinds dien niet meer gezien. Hij was bleek geworden, terwijl hij dit zei. „Ik ben blij, dat je het weetEn ik kan me we! begrijpen, dat Kers het 't liefst zelf maar vertelde. Nu het zal, in alle dee- len, een uitstekende partij zijn, zoodat wé voor Kers niets beters hadden kunnen wenschen 1 Atherley is een beste man en hij houdt dol veel van haar. Hij kan haar een titel schenken, en wat meer zegt, hij kan haar zeker heel gelukkig maken Ze beeft nog niet zoo verbazend veel liefde voon hem, dat heeft ze jou zeker ook wel gezegd, maar dat za! nog wei komen, niet waar? Kers heeft een liefhebbend hartje en welke jonge vrouw zou nu op den duur kunnen weerstaan een teederheid, zoo in nig en zoo oprecht gemeend als die van Atherley.. Lady Anne stond ook Geoff na te oogen teen hij wegreed en ze had echt met hem te doen „Artne jongen zuchtte ze. „Het kost hem heel wat 1 Maar, met zijn gezond gestel zal hij wel de kracht en de energie bezitten, zijn verdriet te boven te komen Ik zou bijna met Pyefinck kunnen wen schen, dat het bewuste blikken doosje, daar aan den voet van den ouden kerse boom, maar niet gevonden was!... Arme kleine Kers.. Nu moet ze viscountess Atherley zijn Anders was ze eenvoudig Kers gebleven, zonder me'er. Maar Iaat ik ook eigenlijk niet zoo sentimenteel zijn Atherley zal haar waarachtig gelukkig maken, want hij is een door en door braaf mensch... Geoff Hawthorne liet zijn paardje flink voortdraven en lette niet veel op het witte dek, dat paard en ruiter beiden zoo lang zamerhand omkregen In de „Boschjes", een uitspanning, waar men hem heel goed kende en ook heel goed lijden moctht, stalde hij zijn paard en rndernam toen zelf de wandeling naar Collegestreet. Het was net vijf uur en 'het sneeuwen was nu wel wat venminderd, maar toch was het al donker toen hij bij notaris Ransome voor de deur stond. Het meisje dat hem opendeed vroeg zijn naam, ging naar "boven en kwam onmid dellijk terug met de boodschap, dat het den notaris erg speet, maar dat hij dien dag juist weer minder wel was en of mr. Hawthorne het dus niet al te 'lastig zou vinden om op een anderen keer eens terug te komen. Ten antwoord reikte Geoff nu den brief (Ingez. Mededeeling.) doen houden heeft zch tot nog toe be wogen .oj) cultureel gebied. Ditrrraai is de eerste stap gezet op den weg om leden en donateurs politiek en economisch te scho len, want Donderdagavond heeft de heer G. F. Lindeijer, lid der Eerste Kamer, in het Concertgebouw een lezing gehouden over bovenstaand onderwerp, die, niet bedoeld als propaganda dit ook wel geweest is, hoewel hier en daar noodzakelijk politiek of propaganda om den hoek kwam gluren. Waar de stof te uitgebreid is om in eenige avonden te behandelen men den.ke siechts aan de zes dikke deelen, waarin prof. Quack dit politieke stelsel behandeld heeft moest spreker hier en daar een greep doen en om een juist beeld te geven, zal 'hij theorieën, socialistische staatsro mans reeds in de Middeleeuwen komen die voor socialistische proefnemingen, die steeds mislukt zijn, naar spreker mee deelde vermelden. Naar aanleiding van de woorden uit de inleiding van prof. Quack, dat door de heele maatschappij een roode draad loopt het socialisme zal hij dezen avond dien draad terug vodgen, maar moest aanvangen met een omschrij ving te geven van het socialisme. Hij wilde dit definieeren als het streven naa, het gemeenschappelijk bezit van gronden in den aanvang, waarvan echter tot in dt tegenwoordige tijden nog overblijfselen worden gevonden van arbeidsmiddelen en verdeeling van de productie, terwijl daar tegenover het kapitalisme kan wor den geplaatst, waar de productiemiddelen in het bezit zijn van een kleine klasse, waar ze alleen dienen voor de belangen van de bezittende klassen. Door de tegen standers wordt ons verweten, aldus spre ker, dat dit in zijn algemeenheid in strijd is met de geschiedenis, maar de onderzoekin gen, neergelegd in werken als van Reelus De mensch van den Australische» bodem en van Emile de Lavalage 'Eigendom en zijn oorspronkelijken vorm, leeren. dat, hoe verder men terug gaat, gevonden wordt gemeenschappelijk bezit van den grond en gemeenschappelijke» aribeid. Uit laatstge noemd werk citeert spreker toestanden uit Rusland, waar de kleinere volksgemeen schap „mir" geheeten werd Java niet zijn „dessahs", waarvan er 1875 dertigdui zend waren met gemiddeld 600 menschen Duitschland, waar de „mark" bestond, an dere Europeesche landen als Zwitserland. België en Frankrijk, doch ook Nederland, waarvan men nog een overblijfsel vindt in de „landen der erfgooiers" in het Gooi, die aanleiding hebben gegeven door hun strijd van het gebruik ervan tot een wettelijke regeling, naar Twenthe, waar het mark ge nootschap beleend is. Onder het oude Israël was reeds een regeling om te zorgen, dat het „ongelijkheid van bezit" voorkomen werd, waarvan spreker citeerde de in stelling van het 7e jaar, als de grond moest rusten de verhouding van patroon tegen over den arbeider (de loonbepahng hangt van lady Anne over, en nadat mr. Ranso me hiervan eens vluchtig kennis had ge nomen, werd Geoff boven gelaten zelfs in de slaapkamer van den kleinen ouden heer Die zat geheel opgepropt in dekens en*kussens, in een gemakkelijken stoel, met een slaapmuts op 't hoofd, waaronder zijn glad, rood gezicht extra blozend uit kwam. Hij wist toch nog een hand vrij te krijgen, stak die. Geoffrey toe en sprak verontschuldigend „Neem mij niet kwalijk, mr. Hawthorne, maar ik meende dat dit een zaak was, die wel wachten kon en zoo als u ziet ben ik er feitelijk ook niet op berekend, bezoek te ontvangen Maar voor lady Anne sta ik altijd gereed. Gaat u dus zitten, mr. Hawthorne, Hoe maakt haar ladyschap het „O, dank u, goed U heeft toch haar brief wel gelezen, mr. Ransome „Althans zoo eens vluchtig in gekeken Wacht, laat ik nog eens even lezen De inhoud is u bekend, mr. Hawthorne „Ja zoo in 't algemeen." Juist. Haar ladyschap verlangt, dat u de 'honderd pond meeneemt." „Zoo is het." „N>og al een groote som, anders „Ik zal er wel zorg voor weten te dragen." „Daar twijfel ik niet aan maar jjet moeilijke van het geval is, dat ik op het oogeniblik maar tien pond in huis heb en dat alle banken op dit uur natuurlijk zijn gesloten. Weet u ook, of lady Anne het geld nu, precies vandaag, nog noodig heeft... „Ik zou zóó denken als u mij nu vast geeft, wat u in huis heeftdat zal althans wel voldoende zijn tot morgen. En dan wil ik de rest nog wel komen halen, als u dat verlangt." „Ik denk dat dit ook de beste weg is", gaf de notaris toe. „Het spijt mij zeer, dat ik lady Anne niet op eenmaal helpen kan en ik zal al blij zijn, als ik tenminste tien pond in huis heb (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1