Hotel HoordzeeBoulevard Afternoontea Concert SPORT BUITENLAND A.s. ZONDAG V3n haif 4 tot half 6, t te geven door het ALH AMBRA-TRIO. (Ingez. Mededeeling.) aan hunne roeibanken geklonken zitten en geduldig af moeten wachten welk lot hen beschoren zal wezen. Oliver Tressilian, later de kaperkapitein in Moorschen dienst Sakr el Bahr (De Zee havik) speelt zijn zware rol met bewust heid en elan Rosamund Godolphin is een en al lieftalligheid en bekoorlijkheid, haar charme gaat zelfs niet verloren, als zij haar verloofde valschelijk van een moord beschuldigt. Na vele boeiende wederwaar digheden komt in deze film alles weer in het rechte spoor en zij eindigt dan ook met een liefelijk beeld. In „Een jongen van stavast" blijkt Ri chard Talmadge voor de zooveelste maal een sportman bij uitnemendheid te wezen, die voor -niets staat en verscheidene van zijne collega's met stukken slaat. „De Diamantmakelaar" is een aardig gespeeld detective-verhaal uit de meisjes serie „Algiers" geeft een juisten kijk op het Moorenland en op de zeden en gebrui ken van deszelfs bewoners. Actueel is het resultaat van de luchtfoto grafie der K.N.L.M. De vlucht over Dor drecht, Gorkum, Tiel, Nijmegen, Mook, Grave, Cuijk enz. biedt een schril beeld van de geteisterde streken in vogelvlucht geno men en laat een diepen indruk achter. Alles bijeengenomen ook deze week een exquis programma, het bezichtigen over waard. Tweede operette-avond. Het zangkoor onder leiding van den heer J. A. Hollaers, geeft Woensdag een tweede operette-avond in het Concertgebouw. Opgevoerd worden „Rhodia" en „Reepel- steeltje", beide operettes in 5 bedrijven. De piano-begeleiding wordt welwillend vervuld door mevr. R. BrandBekker. Van de eerste uitvoering hebben wij een gunstige beoordeeling kunnen opnemen, zoodat wel verwacht mag worden dat ook aan deze tweede opvoering een druk be zoek zal ten deel vallen. Wij verwijzen verder naar achterstaande advetentie. Het Heljermaus-ensemble. Het Heijerman's-ensemble, onder leiding van Willem van der Veer geeft Vrijdag a.s., des avonds 8 uur, een bijzondere voorstelling in het Concertgebouw.. Opgevoerd zal worden „Dr. Stieglitz", tragi-komisch tooneelspel in 3 bedrijven. De hoofdrol zal vervuld worden door Nap de la Mar (als gast). Nap heeft geen aanbeveling noodig. Hij is voldoende bekend en men weet van te voren dat - hij door zijn uitnemend spel weet te boeien. De recensies die iri achterstaande adver se zijn opgenomen, bevestigen ook ten volle dat Nap de juiste snaar weet aan te roeren. Gevaarlijk. De politie constateerde hedenmorgen dat aan de goot van een gebouw een groote ijsklomp hing, vermoedelijk veroorzaakt door een lekkage. Dé politie nam maatre gelen dat deze ijsklomp, die groot gevaar zou kunnen opleveren voor voorbijgangers, werd verwijderd. Een aanrijding. Op den Koningsweg heeft een aanrijding plaats gehad tusschen twee wielrijdende jongens, doordat een der jongens zondigde tegen de verkeersregelen. Een der jongens kwam daarbij te vallen en bleek eerst later zich belangrijk te hebben bezeerd, n!« een scheenbreuk te hebben bekomen. De politie heeft de zaak in handen ge nomen. Binnenbrand. De politie werd gisterenmiddag gealar meerd voor een binnenbrand in een perceel in de Van Galenstraat. Het bleek dat een lijn, waaraan goed hing te drogen, was gebroken, waarbij dit goed op een bran dende kachel was terecht gekomen en zoo doende aan het branden was geraakt. De kamer hing vol met verstikkenden rook. Met emmers water heeft men den brand kunnen blusschen. Baldadigheid. Een jongen die in het Bellamypark aan het voetballen was, verloor hierbij zijn klomp,die door een grooote caféruit vloog, welke hierdoor geheel werd vernield. De schade, groot circa 100, wordt door ver zekering gedekt. De politie die den jongen arresteerde, bracht dezen weder onder het ouderlijk gezag, waarbij bleek, dat de ouders niet bereid waren om maar iets, hoe weinig ook, bij te dragen van de schade, ontstaan door het baldadig gedrag van „zoonlief". Deswege werd door de politie nu proces- verbaai opgemaakt, opdat alsnog de ouders op de een of andere wijze zullen ondervin den, dat het niet opgaat ongestraft eens anders eigendom te vernielen, zonder zich daarvan verder iets aan te trekken. Voor het examen Engelsche handelscor respondentie, afgenomen door de Vereeni- ging van Leeraren in de Handelsweten schappen, zijn geslaagd mej. T. de Groot en de heeren N. C. van der Maden en P. Kruidenier, allen alhier. Scheepvaartberichten. Het Zweedsche stoomschip „Osmal", ko mende van Antwerpen met bestemming naar Engeland, is hedenmorgen in de Schardijnkil tegenover den boulevard Ban- kert aan den grond gevaren. Sleepbooten zijn ter assistentie vertrok ken en men verwacht dat het schip tegen hoog water zal vlot komen. De oorzaak van het omhoog varen moet hierin gelegen zijn dat een ander schip een boei had aangevaren, welke boei daardoor van haar plaats was verdwenen, waardoor de kapitein van het Zweedsch stoomschip misleid werd in zijn koers. Toegangskaarten duinen Oranjezon. Met ingang van 1 Februari worden alle permissiekaarten voor vrije wandeling in de aan de gemeente Middelburg behooren- de duinen aan de Oranjezon ónder Vrou wepolder ingetrokken. Na 1 Februari 1926 zullen de duinen dezer gemeente aan de Oranjezon, behalve de duidelijk aangege ven weg naar de zee, slechts toegankelijk zijn voor houders van een nieuwe permis- siekaart. Voor de nieuwe permissiekaarten vervoege men zich op het bureau van de Vereeniging vopr Vreemdelingenverkeer te Middelburg. Een tragische bijzonderheid. Als tragische bijzonderheid wordt ge meld, dat Woensdagmiddag te Oostkapelle overleed mej. Cath. Meijers en Donderdag nacht haar echtgenoot, de heer Jac. Kaste lein. Zij waren resp. 82 jaar en 86 jaar oud en waren ruim 60 jaren getrouwd. Verlaging melkprijs. De melkprijs te Goes wordt Maandag a.s. gebracht van 16 op 14 cent per liter. De verbindingsweg Zeeland Noord-Brabant Het blijft voor automobilisten en be stuurders van andere voertuigen nog steeds een bezwaar, Zeeland te bereiken, o.a. om dat de weg door den Katerpolder, in het bijzonder in de omgeving van het station Woensdrecht, groote moeilijkheden ople vert, en ter plaatse reeds verscheidene ongelukken zijn gebeurd. Thans hebben enkele heeren, onder wie het Tweede Kamerlid, de heer Duymaer van Twist, op verzoek van den comman dant van den vrij willigen motordienst van Zeeland, een bezoek aan die plaats ge bracht, om na te gaan of er ook maatrege len tot afdoende verbetering zijn te nemen. SOUBURG. De zangvereeniging „Uitspanning door Inspanning" geeft Woensdag a.s. een openbare uitvoering in de concertzaal „de Zwaan". In het verslag in ons vorig nummer op genomen van een uitvoering dezer veree niging staat dat o.a. gezongen werd ,,'k Hoore tuisend hoornen". Dit moet evenwel zijn ,,'k Hoore tuitend hoornen". RITTHEM. Het ziekenfonds „Onderlinge Hulp" hield gisterenavond zijn algemeene jaar vergadering, welke goed bezocht was. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de inkomsten over 1925 waren ƒ288. De uitgaven voor 73 ziektedagen a ƒ1.25 waren ƒ91.25, andere uitgaven 51.06, samen ƒ142.31. Alzoo een goed slot van 145.69. Met bijna algemeene stemmen werden herkozen de heer M. Hoogesteger als voorzitter, de heer A. Goedhart als ziekend- bezoeker en de heer L. van Keulen als commissaris van orde. Besloten werd bij overlijden van een der leden aan de nagelaten betrekkinges 20 uit de kas te nemen en 10 door de leden te doen contribueeren. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Ds. A. Graves vaa Willenswaard, Ned. Herv. predikant te Oost- en West-Souburg, hoopt Zondag 7 Maart a.s. van de gemeente afscheid te nemen. Cand. H. Dekker te Middelburg hoopt Zondag 21 Maart intrede te doen bij de Ned. Herv. gemeente te Haskerhorne (Fr.). Als bevestiger treedt op prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, hoogleeraar te Utrecht. Gerof. Kerk. Beroepen te 's-Gravenhage ds. N. Buffinga te Rotterdam. RECHTSZAKEN. Rechtbank te Middelburg. Ter openbare terechtzitting der recht bank te Middelburg werd gisteren behan deld de zaak tegen T. J. H. S., werkman, 25 jaar, wonende te 's-Gravenhage en J. J. B. van der K„ 24 jaar, werkman te 's Gra- venhage, aan wie bij dagvaarding was ten laste gelegd oplichting van zekeren H. te Middelburg voor een bedrag van 300. In Mei 1925 zou genoemde H. kennis ge maakt hebben met den tweeden beklaag de, met wien hij aldaar niet nader te noe men handelingen pleegde en wien hij toen beloofde zoo mogelijk een betrekking te Middelburg te zullen bezorgen. H. schreef kort nadien aan beklaagde Van der K. dat hij naar Middelburg moest komen, waaraan deze voldeed, doch alvorens te vertrekken den brief liet lezen aan den eersten beklaagde, waarbij hij hem mede deelde wat er tusschen hem en H. was voorgevallen, waarop beklaagde S. zeide „aan dat mannetje is wel een paar duizend gulden te verdienen", waarna beide be klaagden naar Middelburg afreisden, ver gezeld van zekeren G. Afgesproken werd, dat de tweede be klaagde H. te Middelburg op een afgelegen plaats zou lokken om met hem niet nader te noemen handelingen te plegen, waarna beklaagde S. en de derde handlanger zou den zorgen in de nabijheid te zijn. Een en ander had een verloop zooals was opgezet, en beklaagde S. en zijn handlanger over vielen beklaagde K. met zijn slachtoffer, waarbij zij zich uitgaven voor rechercheurs van politie, voorgevende van het geconsta teerde proces-verbaal te moeten opmaken en zij hen naar het politiebureau moesten volgen. Onderweg zeide beklaagde S. tegen H., dat hij de zaak nog wel zou kunnen sussen, ondanks het gevaar van zijn positie, als H. ƒ300 wilde betalen. H. die geheel over stuur was en meende met politie te doen te hebben, heeft daarop in een café te Middelburg een schuldbekentenis aan be klaagde S. groot 300 geteekend. In deze zaak werden ter terechtzitting een drietal getuigen gehoord, terwijl voor den eersten, beklaagde als verdediger oj>-. trad mr. Kasse Zegel, advocaat te .Amster dam. Uit het getuigenverhoor bleken de feiten, zooals die in de dagvaarding waren ten laste gelegd en hierboven omschreven vrijwel vast te staan. HefcO. M. van oordeel dat de feiten wettig en overtuigend waren bewezen, eischt tegen den eersten beklaag de een gevangenisstraf van 1 jaar en te gen den tweeden beklaagde 1 jaar. De verdediger van beklaagde S. bepleitte in een uitvoerig pleidooi, op grond dat, naar zijn meening, het aannemen van de hoedanigheid van rechercheur door be klaagde S. niet is komen vast te staan en hij. de in de dagvaarding gestelde feiten niet bewezen acht, diens vrijspraak. Uitspraak 29 Januari a.s. Bovendien werden .nog behandeld de na volgende zaken J. A., 24 jaar, arbeider, wonende te Groede, beklaagd van diefstal ten nadeele van P. de Klerk te Arnemuiden, op 13 De cember IJ.. Etech 6 maanden gevangenis straf H. O., 33 jaar, werkman te Middelburg, beklaagd van het veroorzaken van brand door schuld. Hij had zich nl. op 3 October 1.1. een sigaar rookende te bed begeven, terwijl eenigen tijd daarna de bedstede in brand vloog. Eisch 14 dagen hechtenis W. de V., 28 jaar, werkman, en. L. V., werkman, beiden wonende te Middelburg, beklaagd van diefstal en heling van zakken bruine boonen ten nadeele van den zaad handelaar Wisse te Koudekerke, op 9 Oc tober 1.1. Eisch de eerste 2 maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk en de tweede één maand gevangenisstraf F. W. K., 38 jaar, wonende te Goes, koopman, beklaagd van verduistering van geld ten nadeele van P. v. Hese te Goes, op 16 Oct 1.1. Eisch 100 b. s. 100 d. h.; L. C. M. S., 34 jaar, bakker te Vlissin- gen, die in hooger beroep was gekomen van een vonnis van den kantonrechter te Middelburg, waarbij hij wegens overtreding der Arbeidswet (arbeid doen verrichten buiten wettelijken tijd) werd veroordeeld tot ƒ0.50 b. s. 1 d. h. Eisch bevestiging van het vonnis waarvan beroep F. J. de R., 24 jaar, te Zaamstag, die in hooger beroep was gekomen van een von nis van den kantonrechter te Terneuzen, waarbij hij wegens overtr. van de maximum snelheid werd veroordeeld tot 50 b. s. 50 d. li., met ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen gedurende 6 maanden. Eisch bevestiging van het von nis waarvan beroep A. v. B., 52 jaar, leurder te Terneuzen, die in hooger beroep was gekomen van een vonnis vari den kantonrechter te Hulst, waarbij hij "wegens venten zonder vergun ning werd veroordeeld tot 10 b. s. 5 d. h. Eisch bevestiging van het vonnis waar van beroep G. H., 32 jaar, rijwielhersteller te Kapel- Ie, die in hooger beroep was gekomen van een vonnis van den kantonrechter te Mid delburg, waarbij hij wegens overtr. der motor- en rijwielwet werd veroordeeld tot 50 b. s. 1 maand hechtenis. Eisch beves tiging van het vonnis waarvan beroep H. J, F., 27 jaar, varensgezel, woon plaats onbekend, beklaagd van diefstal van geld ten .nadeele van J. v. d. Velde te Zie- rikzee, op 8 Augustus 1.1. Eisch één jaar gevangenisstraf. Uitspraak in alle zaken 29 Januari a.s. Kantongerecht te Middelburg. Door het kantongerecht te Middelburg zijn veroordeeld wegens Overtreding warenwet M. P., Oost- en West-Souburg, tot ƒ350 b. s. 2 maanden hechtenis overfr. drankwetA. P., Dom burg, tot 25 b. s. 25 d. h. overtr. tram- wegwet en -reglementJ. S., Rotterdam, tot 10 b. s. 10 d. h. overtr. arbeidswet J. L. H. B., Middelburg, tot 3 X 5 b. s. 3 X 5 d. h. dronkenschap N. B., Mid delburg, tot ƒ5 b. s. 5 d. h. fietsen zonder licht J. de V„ Oost- en West-Souburg, L. T., Heinkenszand en J. M. S. Seroosker- de, ieder tot 5 b. s. 5 d. h. W. L„ Oost en West-Souburg, tot ƒ3 b. s. 3 d. h. wateren buiten de daartoe bestemde bak ken A. C. M., Gapinge, tot 5 b. s. 5 d. h. met een motorrijtuig niet de rechter zijde houden van den weg J. S., Nieuw- dorp, tot 3 b. s. 3 d. h. overtr. inkwar- tingswet J v. d. M„ Vlissingen, tot 1 b. s. 1 d. h. met een voertuig rijden zon der licht C. S., tot teruggave aan ouders zonder toepassing van straf. MARINE EN LEGER. Hr. Ms. „Tromp" en „Heemskerck". Blijkens bij het departement van marine ingekomen bericht zijn Hr. Ms. „Tromp" en „Heemskerck", op hun oefeningsreis eergisteren Dungeness gepasseerd te 1.15 uur. Bij beschikking van den minister van marine a.i. is de luitenant ter zee der 2e klasse jhr. E. J. van Holthe den 20en Janu ari a.s. geplaatst bij de onderzeedienstka- zerne te Willemsoord en is de luitenant ter zee der 2e klasse J. B. Meyer den 18en Ja nuari a.s. geplaatst bij den radiodienst der marine te Amsterdam. Met het stoomschip „Slamat" is een klein transport onderofficieren der marine naar Oost-Indië vertrokken. VOETBAL. De voetbal-wedstrijden afgelast. Het bestuur van den Nederlandschen Voetbalbond heeft alle voor a.s. Zondag vastgestelde competitiewedstrijden afge last. Afgezien van de vraag of er Zondag van ijsvermaak sprake zal kunnen zijn, heeft de N.V.B. gemeend dit besluit te moeten nemen in verband met den ongun- stigen toestand, waarin de terreinen ver- keeren. Immers den vorigen Zondag, ter wijl overal gespeeld werd, waren de meeste velden doorweekt van den regen, waarop het Maandag is gaan vriezen. Onder der gelijke omstandigheden vormen zich be vroren oneffenheden op de terreinen, welke het spelen zeer gevaarlijk maken. AANBESTEDINGEN. Door den architect P. S. Dijkstra werd gisteren aanbesteed het moder.niseeren van de hotei-afdeeling van „Monopole" aan den Nieuwendijk alhier. Inschrijvers waren Vlissingsche Bouw- associatie voor f 4098 verder de heeren J. N. D. Bijl f W. H. van Breen Gesprongen Winterhanden en jeukende Wintervoeten verzacht en ge neest men met PUROL. In doozen 30, 60, 90 ct. Tuben 80 et. Bij Apoth. en Drogisten (Ingez. Mededeeling.) 4200 M. Vader 4460 J. Loois Hzn. ƒ4492; J. Vreenegoor ƒ4534; W. Huson 4780 Firma de Muij-nck 4795 J. Post 4845 F. Goedbloed 4880 P. van der Peijl f4885 L. Boone ƒ5200. Alle inschrij vers wonen alhier. Het werk is gegund aan den heer J. N. D. Bijl. Overstroomingen en Hoog waiter. De toestand in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. Men schrijft uit Boschkapelle aan „de Maasbode" Het water is hier thans uit de huizen weggezakt, doch bij velen staat het nog onder den vloer. Zoo goed en zoo kwaad als het ging, zijn allen toch maar weer naai hun woning teruggekeerd. In het geheel zijn zeven en vijftig gezinnen getroffen en juist de meest behoeftige. Er waren in het dorp in de laatste jaren door hen, die tot beteren welstand waren gekomen, ver scheiden nieuwe huisjes gebouwd en van deze zijn er weinig overstroomd omdat zij een 20 a 30 cM. hooger gebouwd zijn. Maar al de lager gelegen oude huisjes, die juist door de meest behoeftigen bewoond worden, waaronder verscheiden groote ge zinnen, hebben veel geleden. Vooral de vloeren die -door den modder zijn omhoog geperst, zijn grootendeels bedorven en de strenge vorst en daaropvolgende dooi zul len er geen goed aan doen. Intusschen is deze strenge vorst van een kant wel -goed voor de gezondheid, daar liet water, dat van de pas gemeste lande rijen was komen afjoopen en zich met mestvaalten en privaten oploste, nu door het ijs wordt afgesloten. Daarmede is de bedorven lucht, die als een zware mist over het dorp hing, weggevaagd ook in de woningen is de vunzige lucht veel ver minderd. En al moge de schade in bet geheel niet groot zijn, betrekkelijk genomen is zij voor die arme menschen voor wie nu koude en werkloosheid voor de deur staan, wel groot. Het is het verlies van hun eenigst bezit, van al hun hebben en houden. Daar om is het te hopen, dat er aan die men schen een niet te karige schadeloosstelling worde gegeven daar hun wintervoorraad meestal totaal bedorven is, en zij door ge mis aan verdiensten voorshands niet in staat zijn, dien völdoende aan te vullen. Een woord van H. M. de Koningin. De Commissaris der Koningin in Gelder land heeft Woensdag aan het bestuur van den Bommelerwaard boven den Meidijk, te Zaltbommel, geschreven Ingevolge opdracht van H. M. de Konin gin deel ik U mede, dat H. M. met groote vreugde heeft vernomen, dat thans de ge varen voor de Bommelerwaard als geweken mogen, worden beschouwd. Terwijl Hare Majesteit de geheele bevol king van uw schoone district gelukwenscht met de genadige bewaring voor een groote ramp, wenscht de Koningin, waardeerende de algemeen aan den dag gelegde onver moeide krachtsinspanning en getrouwe plichtsvervulling, aan deze gelukwenschen toe te voegen een woord van bijzonderen dank aan den dijkgraaf en aan allen, die hem in de moeilijke dagen van dreigende gevaren zoo krachtdadig hebben bijge staan. Ik verzoek u, liet bovenstaande wel ter algemeene kennis te willen brengen. v Het water stroomt nog langzaam door het gat in den dijk bij Neder-Asselt. De hoogte van het water van de Maas en van het overstroomde gebied is thans bijna ge lijk, zoodat binnenkort geen water meer het land zal binnenstroomen. Bij een aanhou denden val van het rivierwater zal het water in het overstroomde gebied, dat weg loopt door den bij Alphen gemaakten over laat, spoedig belangrijk moeten dalen. In dien de vorst geëindigd is, zooals het zich gisterenmorgen liet aanzien, zal de toe stand in hef overstroomde gebied geleide lijk beter worden. Van deskundige zijde werd meegedeeld, dat zoolang de Veerstraat te Neder-Asselt bij het Graafsche Veer niet droog is, niet met het dichten van het gat in den dijk kan begonnen worden. Bij Bolgoy is het water gisterennacht 15 c.M. gestegen, bij Over-Asselt 20 a 25 c.M. Thans is echter weer val ingetreden. In Dreumel blijven nog steeds huizen in storten het aantal ingestorte huizen be draagt er zeker reeds 150, en ruim 200 scheuren en verzakken. Ged. Staten van Noord-Brabant hebben een aanmaning gericht tot de gemeenten Cuyk en Linden, om voor den 17en dezer met de dichting der doorbraken te begin nen. Men was reeds begonnen het gat te dichten, doch het werd door de vorst belemmerd. Ook het herstel van den spoor dijk CuykBeugen ondervindt door de vorst groote vertraging. De burgemeesters van de gemeenten van Oost-Brabant en Noord-Limburg hebben een vergadering belegd, waarin werd be raadslaagd over de te treffen gemeen schappelijke maatregelen, ter voorkoming van rampen, zooals nu hebben plaats ge had. De collecte te 's-Gravenhage heeft in het geheel opgebracht 103.000, verdeeld als volgt collecte aan de huizen ƒ64.000, straatcollecte 24000 en aan giften 15000; te Enkhuizen werd 3586 gecollecteerd (dit bedrag mag voor deze gemeente met slechts 8500 inwoners een record-opbrengst worden genoemd) te Gorinchem 3000 te Brielle 1410. De Nederlandsche militair. Het democratisch-katholieke blad „de Morgen" schrijft Het is niet te onpas, in deze dagen ook eens even de aandacht te vestigen op het uitmuntende werk, dat in de overstroomde gebieden gedaan wordt door militairen en mariniers en hun officieren. Het is moeilijk, inspannend en lang niet ongevaarlijk werk, maar het wordt krach tig, bekwaam en opgewekt gedaan. Ieder een, die deze mannen ziet werken, krijgt respect voor hun arbeid. Dat verwondert trouwens niemand. Minister Lambooy zeide het een dezer dagen nog hij had niet anders verwacht. De Nederlandsche militair .is een kerel van de daad in alle omstandigheid, waar het er op aankomt. Hij is geen „militairist" hij moppert vlug hij heeft 't land aan veel salueeren t Maar als het op daden aankomt, als de noodzakelijkheid tot aanpakken dwingt, dan is alles met hem te bereiken. Dat heeft de ondervinding getoond bij vroegere gelegenheden en die reputatie handhaaft hij ook thans. Aan de honderden militairen en mari niers, die sinds dagen in het verdronken land werken, en aan hun koelbloedige en beleidvolle officieren komt een woord van hartelijke erkenning en hulde toe. De slachtoffers der overstrooming zullen ae eersten zijn, om dat van harte te onder schrijven. DE REGEERrNGSCRISIS IN DU1TSCHLAND. Naar verluidt, stuit rijkskanselier dr. Luther bij zijn pogingen tot vorming va* een kabinet op moeilijkheden, daar de de mocraten aanspraak maken op het ministe rie van binnenlandsche zaken, bij welken eisch zij door het centrum worden ge steund. Luther daarentegen zou aan het hoofd van dit ministerie een minister van de Duitsche volkspartij willen zien. Het is dus de vraag of de onderhandelin gen wel zoo'n vlot verloop zullen hebben, als aanvankelijk werd aangenomen. Een W.B.-telegram meldt nog, dat de rijkskanselier gisteren besprekingen heeft gevoerd met de leiders der middelpartijen, alleen de economische partij was niet ver tegenwoordigd. Onderwerp der besprekingen was de kwestie, hoeveel zetels aan alle der partijen in het nieuwe kabinet moesten worden toe gekend, alsook welke personen voor de portefeuilles in aanmerking zouden komen. Van het resultaat der onderhandelingen is nog niets bekend. DE BEZETTING VAN HET RIJNLAND. De „Deutsche diplomatische Korrespon- dez" komt terug op het voorstel der sub commissie uit den gezantenraad om 75.000 man in de 2e en 3e Rijnlandzone achter te •laten, dat in de Duitsche openbare mee ning, zonder onderscheid van partijen een groote verontwaardiging heeft gewekt De „Korrespondenz" betoogtIndien het be richt juist was, zou dit besluit, ook buiten alle verband met de onderhandelingen van Locarno, het karakter hebben van een ver dragszending, daar de in art. 429 van het Verdrag van Versailles voorgeschreven „ontruiming" slechts door „terugtrekking der in het betrokken gebied gelegerde troepen in hun land van herkomst" ver klaard kan worden. Bij het afbreken van den Roerstrijd, dus op het oogenblik der sterkste troepen bezetting, bedroeg de geheele bezetting van het Rijnland circa 105.000 man, waarvan 55.000 in dc 3c-en 3e zone. De nu genoemde 75.000 man zou den dus een aanzienlijke uitbreiding der be zetting voor de 2e en 3e zone vertegen woordigen. Deze uitbreiding zou de ont ruiming der le'zone grootendeels tot een begoocheling maken, omdat zij plaats heb ben zou ten koste van de bevolking der 2e en 3e zone. De uitbreiding zou bovendien onvereenigbaar zijn met de wettelijke in terpretatie van het Verdrag van Versailles en direct in strijd met den geest van Lo carno. Het is daarom ondenkbaar, dat de Duitsche regeering zich zou neerleggen bij een dergelijk besluit, dat zoo diametraal in strijd is met de gerechtvaardigde Duitsche verwachtingen. Het is te hopen, dat de laatste instantie bij haar beslissing het ge noemde cijfer grondig zal herzien. DE FINANCIEELE REGELING MET DE DUITSCHE VORSTEN. In de Rijksdag-commissie voor de ver mogens-rechtelijke regeling met de voor malige Duitsche vorstenhuizen is gisteren avond tusschen de vier partijen van het midden een compromis tot stand gekomen, waarvoor men ook de goedkeuring der so ciaal-democraten en der Duitsch-Nationa- les hoopt te kunnen verwerven. Dit com promis voorziet in de instelling van een speciaal scheidsgrechtshof, waarvoor alle dergelijke vermogensrechtelijke kwesties zullen worden gebracht, voorzoover zij nog niet door een vergelijk of door een vonnis der rechtbank definitief zijn geregeld. Mocht deze oplossing worden goedgekeurd, dan heeft zij dus allereerst betrekking op de regeling met het huis Hohenzollern en met de vorsten van Thüringen en Baden. DE VLAMINGEN TE BRUSSEL. In een te Brussel gehouden vergadering van de „Fédération Liberale" is een motie aangenomen, waarbij feitelijk wordt goed gekeurd dat de Vlaamsch-sprekende kinde ren te Brussel niet in hun moedertaal on derwezen worden en protest wordt aange- teekend tegen het onderzoek, ingesteld door het ministerie van kunsten en weten schappen nopens de taalquaestie bij het Brusselsche onderwijs. In „Het Laatste Nieuws" wijdt A. de Cort eert artikel aan dit onderwerp, waar in hij uiteenzet hoe de werkelijke toe stand is. Te Brussel wordt in tienduizenden fami lies uitsluitend of meest de Vlaamsche taal gesproken voor de duizenden kinde ren uit die huisgezinnen bestaat er geen enkele klas met het Vlaamsch als onder wijstaal zelfs in de kindertuinen worden de arme kleuters van drie tot zes jaar aan gesproken in een taal die ze niet begrijpen Bestaat er in een enkel beschaafd land van de wereld zulk een toestand Beken nen onze regeerders niet, dat zelfs in onze kolonie de negers in hun inlandsche taal dienen ontwikkeld te worden Overal, waar de Brusselsche onderwijs- overheden den toestand beheerschen, wordt de verbasteringspolitiek doorgedre ven. Dat is ook het geval in de onlangs aangehechte gemeenten Laken, Neder- over-Heembeek en Haren. De frankskiljonsche gemeentebesturen laten de ouders in den waan brengen, dat hun kinderen in klassen met het Vlaamscb ais onderwijstaal, geen Fransch zouden

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 6