Miss Blanche -IVo.364e Jaargang= - 1926 MAANDAG 4 «JANUARI BINNENLAND Stads- en Provincienieuws SPORT BUITENLAND GEMENGD NIEUWS VL1SS1NGSCHE COURANT De kabinetscrisis. De „Rott." schrijft Gelijk te verwach ten was, acht men in parlementaire krin gen het bericht in de „Avondpost (Op weg naar Kamerontbinding) uit de lucht gegrepen en dwaasheid. Welke staatslie den zouden zich leenen om voor een paar weken als minister te fungeeren - Overigens, vandaag of morgen zijn wel nadere berichten te wachten. De cri sis gaat niet op recès. Het Kameriid Krijger over de crisis. fn een te Zevenbergen gehouden rede over de crisis, deelde het lid der Tweede Kamer, de heer Krijger, o.m. mede, dat hetgeen de R. K. partij eischt door de Christelijk Historischen niet kan worden aanvaard. Volgens spreker zou hier een extra-parlementair of een zakenkabinet «iet afdoende zijn. Integendeel, de groote vraagstukken van onzen tijd vragen een krachtige homogene en beginselvaste re geering. Slechts de eehi'ge denkbeeldige en regelmatige oplossing was, dat de Roomsch-katholieken zich zouden neerleg gen 'bij de uitspraak der Kamer, zooals do Christelijk Historischen dit reeds tel kens gedaan hebben. Zij hebben een or delijke regeering nimmer onmogelijk ge maakt, al waren zij ook minstens even zeer gegriefd als nu de katholieken. Ten aanzien van de pogingen om onzen staat een Roomsch stempel op te drukken zou, volgens spreker, toegeven of schip peren onmogelijk zijn. Badseizoen te Zandvoort. De gemeenteraad van Zandvoort heeft opnieuw de voorwaarden vastgesteld waarop gedurende 5 jaren het strand we der verpacht zou worden. De pachtprijzen werden ongeveer voor 15 verlaagd. Een voorstel om het strand voor de badinrich ting voor >het publiek af te sluiten voor een gedeelte werd verworpen. Goedgevonden werd echter dat een proef daarmede zal genomen worden gedurende enkele drukke dagen van het seizoen 1926. De prijzen van de baden en van de huur van de strandstoelen worden verlaagd. Het sei zoen werd bepaald van half Mei tot half September. Scheepvaartbeweging te Amsterdam. In de haven te Amsterdam zijn gedu rende 1925 aangekomen totaal 2999 stoom schepen, tegen 3016 in 1924. De totale inhoud van de binnengekomen stoomschepen bedroeg 18.625,543 bruto Ms tegen 18.101,186 bruto Ms in 1924. Ging dus het aantal schepen iets ach teruit, de tonnage steeg. VLISSINGEN, 4 JANUARI. Het Burgerlijk Armbestuur en het Ziekenfonds „Walcheren". De afgesprongen onderhandelingen tus- •chen het Burgerlijk Armbestuur en het Ziekenfonds „Walcheren" over aansluiting bij laatstgenoemd fonds, welke grooten- deels geschiedde uit financieele overwe gingen, zullen weer hervat worden. Binnen enkele dagen zal er een verga dering gehouden worden van beide bestu ren, waarbij ook het college van Burg. en Weth. is uitgenoodigd. Zangwedstrijd kanarievogels. Op den zangwedstrijd van kanarievogels, welke de karanie-vereeniging „Zang Ver edelt" alhier op 12, 13 en 14 December jl. heeft gehouden, werden de prijzen als volgt behaald r Klasse I (1 vogel eigen kweek 1925) le 2e, en 3e prijs A. Roos. Klasse II (2 vogels eigen kweek 1925) le pr. A. Roos 2e pr. A. J. Stouthart 3e pr. A. Roos. Klasse III (4 vogels eigen kweek 1925) le pr. A. Roos 2e en 3e pr. Gebr. de Nooijer. Klasse IV (1 vogel eigen kweek 1924) le pr. A. Roos2e pr. Gebr. de Nooijer. Klasse V (2 vogels eigen kweek 1925) le pr. D. de Kok 2e pr. Gebr. de Nooijer. Klasse VI (1 vogels open klasse) le pr. W. de Nooijer 2e pr. D. de Kok 3e pr. J. de Jonge 4e pr. A. Roos de laat ste drie bij loting. Klasse VII (2 vogels open klasse) le pr. A. Roos 2e pr. J. Tromp. Klasse VIII (poppen eigen kweek 1925) le pr. J. de Jonge 2e pr. Gebr. de Nóoijer. Klasse IX (poppen open klasse) le pr. J. de Jonge) 2e pr. Gebr. de Nooijer. De beste collectie poppen was ingezon den door den heer J. de Jonge. Meester zanger eigen kweek 1925 A. Roos. Beste holrol W. de Nooijer. Beste knor Gebr. de Nooijer beste schokkel dezelfde (bij loting). beste kloek A. W. Hendrikse. Beste waterrol A. J. Stouthart. Ook kreeg W. v. d. Voorde een eervolle vermelding voor verschillende zaden. Een jubileum. Heden herdenkt de heer P. Leeuwen burg, tijdschrijver bij de Kon. Maatsch. „de Schelde" den dag, waarop hij vóór 40 jaar bij genoemde Maatschappij in dienst trad. Niets went zoo gemakkelijk, als een goede sigaret. Vandaar dat zoo onnoemelijk veel rookers zeg gen Geef MIJ maar Maakt eens kennis met ^ss Blanche „Royal". (Ingez. Mededeeling.) Bij monde van den afdeelingschef van Bureau II werd de jubilaris, mede na mens alle ambtenaren dier afdeeling, ge luk gewensclit met dit jubileum, onder aanbieding van een hem passend souve nir, waarvoor de heer Leeuwenburg zichtbaar getroffen, in eenige woorden zijn welgemeende erkentelijkheid be tuigde De Volksstem. De gemengde zangverèéniging „de „Volksstem", directeur de heer j. A. Sturm, geeft Zaterdag a.s. een uitvoering in hef Concertgebouw, met medewerking van den heer Srbenio, bariton-zanger te Zaandam. Men zie verder achterstaande adver tentie. Onbestelbare brieven. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, gedurende de 2e helft der maand December 1925 aan het postkantoor alhier terugontvangen, van welke de afzenders onbekend zijn. Brieven binnenland J. R. Grooth, Am sterdam Familie Lanne, Amsterdam Veget. Hotel Pomona, Amsterdam. Brieven buitenlandG. S. Dean, Rome Briefkaarten buitenlandDe Moeijer, Rouen Nobach Visser, Duitschland. Nota Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermel den, opdat deze bij onbestelbaarheid kun nen wofden- teruggegeven. Examen stenografie. Voor steno-typist(e) zijn geslaagd de dames P. A. Haaze, T. Roos en Th. Wolf te Vlissingen en mej. P. J. Roth te Mid delburg de beeren M. Meyer te Vlissin gen en M. Brouwer te Kotidekerke. Voor kantoorstenografie de dames A. Batten, M. van Lindonck en A. Goote te Vlfssingen en voor typiste mej. P. Oos- tinga 'te Vlissingen, allen leerlingen van den heer I. Sinke alhier. Deze examens zijn afgenomen vanwege dt Vereeniging van Leeraren in de steno „Groote". Poging tot doodslag. Vrijdagavond heeft in het café van de Wl. te Breskens een poging tot doodslag plaats gehad. Onder de bezoekers, die zich toen in het café bevonden, was zékere H., 22 jaar, fabrieksarbeider te Groede en zekere M. de J., 24 jaar, landbouwersknecht te Schoon- dijke, tusschen welke personen een veete moet hebben bestaan. Plotseling viel er een schpt, en was H. vrij ernstig, doch niet levensgevaarlijk in het achterhoofd getroffen. Hij werd naar dr. Wallien overgebracht en aldaar heel kundig behandeld. M. de J., die als dader werd aangewezen werd door de politie in verhoor genomen en moet bejcend hebben, het schot te heb ben gelost. Hij is heden aan de justitie te Middel burg voorgeleid. Haan tegen kraai. Tegen een landbouwer te Oosterland is proces-verbaal opgemaakt wegens dieren mishandeling, omdat hij eenige hanen op zijn land had gezet welke dieren met een touw van ongeveer een Meter lengte, aan een der pootèn gebonden, aan een in den grond gestoken stok waren vastgemaakt, om aldus zijn bezaaiden grond tegen kraaien te beveiligen. SOUBURG. De collecte voor de Nieuwjaarscommis sie alhier heeft opgebracht de som yan SOT.OQ1/^. Aan 55 gezinnen zijn hiervan bonnen verstrekt voor levensmiddelen, kleederen of brandsoffen. Gevonden een fietslantaarn. Adres wed. Goedhart, Nieuwstraat B 102. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. De Geref. kerken in 1925. Het aantal overleden dienstdoende pre dikanten was dit jaar 3. Er werden 11 pre dikanten emeritus 41 candidaten werden toegelaten tot het predikambt in de geref kerken. Over ruim 400 beroepingen, door 170 kerken uitgebracht, werd iu 1925 een be slissing genomen. Bij 69 kerken viel een gunstige beslissing. Ruim 90 kerken von den op haar roepstem geen gehoor. Over het geheele land zijn er 209 pre- aikants-vacatures en van de 730 kerken zijn er 204 geheel vacant. Het aantal leden der geref. kerke.n kan op circa 550.000 worden geschat. Geref. Gem. Beroepen te Kampen ds. A. Vtrhagen te Middelburg. VOETBAL. AFDEELING IV. le klasse. Tilburg Willem II—N.A.C 0—6 2e klasse. Tilburg V.S.C.—P.S.V. 1—2 Tilburg G.U.D.O.K.Zalt Bommel 23 MaastrichtM.V.V. IIRhenania 02 Bleijerheide BleijerheideH. Sport 00 Hoensbroek St. EmmaV.T.V. 51 MARINE EN LEGER. De luitenant ter zee 2e klasse T. K. baron van Asbeck, dienende aan boord van Hr. Ms. pantserschip „Tromp", is overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. op leidingsschip voor matrozen „Schorpioen" te Gorinchem. Het comité van actie der samenwerkende bonden van oud-militairen van land-, zee macht en koloniën heeft aan den minister van koloniën en de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin verzocht wordt, te bevorderen, dat de West-Indische gepen- sionneerden alsnog in het genot worden gesteld van de verhoogingen, aan de ge- pensionneerden van het Oost-Indische leger toegekend. De wegens ziekte op non-activiteit ge stelde luitenant ter zee 2e klasse A. J. Ra- mondt zal 16 dezer een eervol ontslag uit den zeedienst worden verleend. De luitenant ter zee 2e klasse W. A. A. Schimmel, die geplaatst was op Hr. Ms. politiekruiser „Triton", is overgeplaatst op het wachtschip te Willemsoord. De le ploeg der zeemilitie van de lich ting 1923 met uitzondering van de kust wachters komt 8 dezer voor herhalings oefeningen onder de wapenen en vertrekt 11 Februari weer met groot verlof. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Door het kantongerecht te Middelburg zijn veroordeeld wegens Overtr. Vleesch- keuringswetS. K., Biggekerke, tot 40 b s. 40 <1. 'h., J. B„ Sint Laurens, tot 25 b. s. 25 d. h. overtreding Jachtwet C. K., Oostkapelle, J. S., Meliskerke, ieder tot 10 b. s. 10 d.'h. zijn woonplaats verla ten zonder de noodige aangifte te doen A V., Seroosketke, W. V., Klevërskerke, ieder tot 10 b. s. 10 d. h. als 'hoofd van een gezin niet aan het gemeentebestuur kennis geven van een lid dat in zijn gezin wordt opgenomen A. F., Serooskerke, tot 10 b. s. 10 d. h- overtreding Reglement Wegen en Voetpaden J. H., Middelburg, J. B„ Koudekerke, ieder tot 5 b. s. 5 d. h„ K. v. S., Zoutelande, tot 3 b. s. 3 w. t.; overtreding DrankwetC. F. E., Vlissin gen, tot 10 b. s. 10 d. h. fietsen zonder lichtC. H„ C. van S., L. P., allen Middel burg, C. M„ Nieuw- en St. Joosland, J. S„ H. v. d. H., Vlissingen, P. M., Koudekerke, ieder tot 5 b. s. 5 d. h. tegen een raam van een gebouw staan A. L„ Vlissingen, tot 5 b. s. 5 d. h. met een voertuig rij den zonder licht J. A„ tot 5 b. s. 5 d. h., P. K., tot 3 b. s. 1 w. t., beiden Koude kerke fietsen zonder bel P. K., Koude kerke, tot 3 h. s. 1 w. t. groenten op den openbaren weg werpen P. de B„ Vlissingen, tot 3 b. s. 3 d. h. met een rijwiel de linkerzijde van den weg houden W. G„ P. I., beiden Middelburg, ieder tot 3 b. s. 3 d. h. zonder vergunning ven ten langs de straat K. M., Middelburg, tot 3 b. s. 3 d. h. schelpdieren rapen L. P. en J. D. K-, Ritthem, ieder tot 3 b. s. 3 d. h. wateren buiten de daartoe bestemde bakken A. M., Middelburg, tot 3 b. s. 3 d. h. zonder daartoe gerechtigd te zijn over éen anders grond loopen A. v. d. D„ P P J. de j., Vkssingen, ieder tot 0.59 b. s. 1 w. t- overtreding Provinciaal We genreglement P. v. d. B. en D. J. v. d. B., Arnenuiiden, beiden ontslagen van rechts vervolging. Vrijgesproken zijn J. de j„ beklaagd van strooperij, en C. F., beklaagd van jachtwetovertreding, beiden te Arne- muiden. ONTVANGST DOOR PRESIDENT VON HINDENBURG OP NIEUWJAAR. Rijkspresident von Hindenburg heeft op Nieuwjaarsmiddag de leden van het diplo matieke corps ontvangen. In hun naam bood de Pauselijke nuntius Pacelli den Rijkspresident de beste wenschen voor het nieuwe jaar aan. Monseigneur Pacelli her innerde er aan, dat tijdens dit eerste jaar van het presidentschap van von Hinden burg groote geschiedkundige gebeurtenis sen hadden plaats gehad, die tot het vor men van een nieuwe Europeesche gemeen schap hebben geleid. Het Berlijnsche di plomatieke korps heeft de eer in zijn mid den persoonlijkheden te hebben, die tot dit werk van verzoening hebben bijgedragen en hoopt innig, dat dit werk de kiem van geluk en voorspoed in zich zal dragen. De rijkspresident dankte daarop den nun tius voor diens woorden. Hij zeide, dat de volkeren niet in hunne verwachtingen zul len worden teleurgesteld. Dit geldt in. het bijzonder voor het zwaar beproefde Duit- sche volk. Het Duitsche volk dat diep door drongen is van de.in de harten der men- schen levende mofaal, dat rechtvaardig heid, zedelijkheid en vrijheid den grond slag van een samenleving vormen. Het wil al zijn krachten inspannen tot ontwikkeling van het nationale leven, en den vrede, die alleen het economisch leven en de cultuur van de wereld tot bloei kan brengen. DE KABINETSCRISIS IN DUITSCHLAND. De kabinetscrisis in Duitschland duurt ook nog steeds voort. Het socialistische partij-orgaan te Cassel spreekt den wensch uit, dat de sociaal democraten alle bezwaren tegen de vor ming van een regeering uit de groote coali tie op zij zullen zetten en het herstel dier coalitie mogelijk zullen maken. Ook het Centrum wordt nog eens, dit maal door de (democratische) „Frankfur ter Ztg." aangespoord, om het initiatief te nemen voor een oplossing van de crisis in dezen geest. Slaagt ook (het centrum niet, dan is het, zegt het blad, nog altijd tijd genoeg voor een andere oplossing, die, naar de „Tagl. Rundschau" heeft gemeld, in dit geval zou bestaan in een opdracht aan Luther, om „een kabinet zonder vaste binding aan de partijen" te vormen. Minister Stresemann heeft aan de pers medegedeeld dat hij hen, die over de baan- tjesgeverij bij den Volkenbond zijn ministe rie Ieelijke dingen hadden aangewreven, in staat van beschuldiging zal stellen. Hij wees ostentatief de „ongehoorde verdacht makingen" van zijn departement met zeer groote beslistheid af. DE KROONPRINS VAN ROEMENIE DOET AFSTAND. Kroonprins Karei van Roemenië heeft afstand gedaan van al zijn rechten en praerogatieven. In een proclamatie heeft de koning zijn kleinzoon Michel tot troons- opvolger aangewezen. De nationale verga dering is tegen 4 Januari bijeengeroepen. Donderdagmiddag is een kroonraad ge houden, waar de koning een brief voorlas van zijn zoon, die te Venetië vertoeft, en waarin hij zijn besluit tot afstand doen aankondigt. Prins Carol belooft in de eerste zes jaar niet naar Roemenië terug te keeren en dan nog alleen met goedkeuring van den ko ning en het parlement. De kroonraad keurde den afstand goed en proclameerde den zoon van den kroon prins, prins Michel, vier jaar oud, tot erf genaam van den troon. Een regentschap is gevormd. De afgetreden kroonprins is 32 jaar oud. Hij is getrouwd met prinses Helena van Griekenland. In het geheim had hij reeds in 1918 te Odessa een Roemeensch meisje getrouwd, welk huwelijk echter ongeldig werd verklaard. Als dader van den Vrijdag te Gronin gen gepleegden moord is gisterenmor gen aangehouden de 18-jarige matroos H. Kolthof, ten huize van zijn halfbroer in het Soephuisstraatje, waar de misdaad ook heeft plaats gehad. De verslagene, de 19-jarige Onstwedde, wonende aan boord van het schip zijner ouders te Groningen, had verkeering met de zuster van den dader. Toen hij Vrijdag avond daar thuis kwam, ontstond als ge volg van een oude veete een twist tusschen beide jongelingen, met het gevolg, dat Onstwedde werd doodgestoken. Het meisje was naar boven gevlucht. Een dolk is in beslag genomen. De dader zeide dronken geweest te zijn en niet de bedoeling te hebben gehad. O. te dooden. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. Toen een 20-jarige juffrouw zich Donderdagavond naar haar woning in de Oranjeboomstraat te Rotterdam begaf, kwam haar een man achterop, die zonder iets te zeggen een scherp voorwerp voor den dag haalde dat later gebleken is een brokstuk van een oude degen te zijn en in het wilde weg begon te steken. Het meisje gilde om hulp en eenige burgers kwamen toeschieten, aan wie de man zich zonder eenig verweer overgaf. Inmiddels had hij de juffrouw zeven steken in hals, rug en armen en borst toegebracht, zoodat zij in het ziekenhuis aan den Coolsingel moest opgenomen worden. Haar toestand is redelijk. De man zeide bij zijn verhoor dat hij G. v. d. T. heette en aan den Feijenooraschen dijk woonde .Hij heeft de juffrouw nooit gezien en verklaarde dat hij zich plotseling door een onbedwingbare steek- en moord lust had aangegrepen gevoeld en deze op de eerste de beste voorbij gangster had ge koeld. Toen de burgers hem aan de politie overleverden was hij weer tot kalmte ge komen. Zaterdag zijn te Nijmegen op den hoek van Oldebarneveldtstraat en Graaf- scheweg een auto en een autobus der on derneming „De Snelheid" in botsing geko men. Beide voertuigen sloegen omver. Van de inzittenden der autobus werden velen gewond, doch gelukkig zijn geen slacht offers te betreuren. Beide auto's werden zoo goed als vernield. Op Oudejaarsavond is een 73-jarige man te Hillegom door de duisternis misleid in een vijver geraakt en verdronken. Een 80-jarige vrouw is in de Trekvaart te Kollum verdronken. Te Schipluiden is op den Woudschen weg de veldwachter dier gemeente door eèn zwaar beladen vrachtauto overreden. Hij is in zorgwek- kenden toestand naar huis vervoerd. Een 19-jarige jongeling is op de Boezembrug te Rotterdam bij het oversteken gegrepen door een auto. De jongeling is met een gecompliceerde onderbeenfractuur in het ziekenhuis opgenomen. Te Buinermond bij Stadskanaal is een fietsrijder met zijn fiets door een rukwind in het kanaal terecht gekomen en verdronken. Vrijdagnacht heeft een agent van po litie te Utrecht op de Neude den 23-jari- gen M., die dronken was en de voorbij gangers lastig viel, aangehouden. Bij zijn overbrenging naar het hoofdbureau van politie wist M. zijn mest te trekken en gooide hij den agent tegen den grond, zoo dat hij op den trottoirband met zijn hoofd terecht kwam. M. gaf daarop den agent nog tal van slagen. Spoedig kwam meer politiehulp opdagen en kon men den man naar het hoofdbureau overbrengen, nadat hij nog een agent en een burger, die hulp verleenden had verwond. Eerstbedoelde agent werd in ernstigen toesta.nd naar de Phychiatrische en Neurologische Klinieken overgebracht. De aangehoudene heeft onlangs nog 9 maanden gevangenisstraf ondergaan we gens mishandeling van een inspecteur van politie. In den laatsten tijd werden te Dor drecht verschillende diefstallen met inbraak gepleegd. Bij een onderzoek, door de po litie ingesteld, werden in een woning een aantal goederen van diefstal afkomstig aangetroffen. Tijdens dit onderzoek kwa men twee mannen buiten adem het huis bin- nenloopen, daar zij ontdekt waren, toen zij bij een winkelier wilden inbreken. Beiden werden gearresteerd en uit het verdere on derzoek bleek, dat zij tien diefstallen met braak bij onderscheidene winkeliers hadden gepleegd en dat zij op Oudejaarsavond op vier plaatsen hadden getracht hun slag te slaan door ruiten te vernielen. Zij zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Te Scheveningen is een zeer brutale inbraak gepleegd. Men heeft ingebroken in de gewezen militaire gevangenis, die thans tot administratiegebouw is inge richt. Vermoedelijk zijn het inbrekers ge weest ,die bekend zijn met de ligging en de bestemming der verschillende gebou wen. HET VERZACHT EN GENEEST. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Ge sprongen Handen, Ruwe Huid en Schrale Lippen Barsten, Kloven, Winterhanden, Wintervoeten, Winterooren en Wintertee nen Huidwondjes, .Ontvellingen, Huidscha- vingen, Snij-, Stoot-, Brand- en Valwon- den Roode ontstoken Huid, Schrijnen en Smetten der Huid. PUROL in Doozen van 30, 60 en 90 centTuben 80 cent. Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Mededeeling.) - In de brandkast, staande in het admini stratiegebouw, heeft men een gat geboord, nadat eerst de kas was omgekeerd, en daaruit ongeveer 600 ontvreemd. Dit was de z.g. kleine kas, waaruit de leveranciers betaald worden. De groote kas berust bij de directie. Op Nieuwjaarsdag kregen de drie gebroeders M., te Barneveld, van wie de oudste de 30 reeds is gepasseerd, over het verrichten van eenige bezigheid een zoo hoog loopende twist, dat de twee jongsten hun ouderen broer op afschuwelijke wijze met knuppels bewerkten. Ook deze liet zich niet onbetuigd. Fluks trok hij zijn mes en sneed en stak hiermede zijn tegenstanders, waar hij hen maar raken kon. Het slot was, dat de beide oudste broers zoodanig waren verwond, dat een ingeroepen ge neeskundige ongeveer twee uur noodig had hen te verbinden, terwijl de jongste broer zulke snij wonden had bekomen, dat hij aanstonds naar het ziekenhuis te Arnhem moest worden vervoerd. De politie te Zandvoort heeft een 16- jarig dienstmeisje gearresteerd, dat ge tracht heeft brand te stichten in een wo ning in de Kostverlorenstraat, waarin zij met drie kinderen sliep. De gordijnen wa ren het eerst in brand en in het vertrek waar het jongste driejarige kind sliep, hing een verstikkende rook. Het publiek en po litie wisten echter erger te voorkomen. Het meisje zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Inbrekers hebben Oudejaarsnacht een mislukte poging gedaan om in te breken in de bekende politierechtbank in Bowstreet te Londen. Toen de ambtenaren zich Nieuwjaarsmorgen toegang tot de recht bank wilden verschaffen bemerkten zij, dat het houtwerk rondom de sloten over een oppervlakte van 15 c.M. tot een diepte van 2>/2 c.M. was versplinterd. De deuren van de rechtbank zijn van l/2 c.M. dik eiken hout en van twee sloten en zware bouten voorzien, waarom de inbrekers hun poging klaarblijkelijk hebben opgegeven. De po litic-patrouilles, die eiken nacht de hoofd ingangen van den politiepost op een af stand van vijftien meter van de deur der rechtbank bewaken, hebben niets van de inbraakpoging bemerkt. Overstroomingen en hoog water. Watersnood in Zeeuwsch-Vlaanderen. In verband met ingekomen berichten om trent den hoogen waterstand in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen hield het bestuur van het te Middelburg gevestigd Provin ciaal Watersnood-comité onder voorzitter schap van den Commissaris der Koningin gisteren een spoedvergadering. De Commissaris der Koningin, tevens in zijn hoedanigheid van voorzitter van be doeld comité, begaf zich heden, vergezeld van de heeren J. J. van Leeuwen, hoofd ingenieur van den Provincialen Water staat, H. Dronkers, kringcommissaris van het Roode Kruis en mr. L. J. A. van der Harst, secretaris van het comité, naar het geteisterde deel der provincie, ten einde zich van den toestand ter plaatse te verge wissen en tevens na te gaan, op welke wijze in onmiddellijken nood kan worden voor zien. Aas de betrokken burgemeesters is reeds telegrafisch mededeeling verzocht omtrent den toestand in hunne gemeente, terwijl tegelijk de aandacht is gevestigd op een circulaire van den Commissaris der Konin gin, krachtens welke zij zich bij het ont staan eener ramp van algemeenen aard onmiddellijk rechtstreeks hebben te wenden tot die autoriteit als voorzitter van het Provinciaal Watersnood-Comité, het cen traal orgaan voor hulpverleening in deze provincie. Dit comité zal, zoo zulks zou blijken noodzakelijk te zijn, een beroep doen op de liefdadigheid, doch in afwach ting daarvan wordt uitdrukkelijk verzocht, zich te onthouden van het organiseeren van geldinzamelingen of het oprichten van plaatselijke of andere comité's voor dat doel. De ondervinding heeft geleerd, dat slechts van een centraal lichaam op doel matige wijze hulpverleening kan uitgaan. Met het oog hierop is het alleszins ge- wenscht, dat alleen aan het Provinciaal Watersnood-comité, voor zooveel zulks noodig mocht blijken, hulp wordt gevraagd en wel door bemiddeling van den burge meester der betrokken gemeente. De heer Dronkers is uitgenoodigd, even tueel te houden volgende bestuursvergade ringen van het comité bij te wonen, ten einde onmiddellijk contact en overleg te bevorderen. Sc Door de vele regens der laatste dagen is ook op het platteland van Walcheren de waterstand bijzonder hoog^geworden. Vele lage landwegen en ook sommige straatwegen staan ten deele blank, ver scheidene vonders zijn weggespoeld. De weiden in den zoogen. „hoek" zijn op verschillende plaatsen één zee gewor den. Ook veel laag gelegen bouwland staat ten deele onder water. De ergste streken zijn de St. Laurensche hoek, Schellach, de Pekelinge en Hooge- lande. De voorstanders van een stoomgemaal op Walcheren zullen mogelijk weer met

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1