ZATERDAG 3 JANUARI Eerst© Blad 1 64e Jaargang i926 HETJAAR 1925 FEUILLETON )E VONDELINGE Brieven uit de Hofstad Beursbeschouwingen BINNENLAND VLISSINGSCHE COURANT Alt nummer bestaat uit 2 bladen III (Slot). I In ENGELAND neeft men beter orde op zaken gesteld. Maar het oecononiische leven maakt daar een ernstige crisis door. En alleen door tusscnenbeide te komen in de crisis in de T >nijnindustrie en den mijneigenaars zooveel subsidie te geven, als ze wegens de wei gering der mijnwerkers om met de op- egging der overeenkomsten genoegen te nemen, meer moesten betalen, heeft de re geering ernstiger gevolgen kunnen voor komen. Ook de Egyptische crisis kreeg tengevolge van de overwinning der Zag- oelisten bij de verkiezingen een ernstig aanzien en heeft al genoopt tot het naar huis zenden van het Egyptische parlement. Bovendien had het de bekende moeilijkheid met Turkije over Mosoel en met China ten gevolge van nationalistische beroeringen 'legen de vreemdelingen, i Met DU1TSCHLAND verbeterde de verhouding, dank zij Enge- - hnd's steun aan het Duitsche aanbod in take het veiligheidsverdrag, in belangrijke mate. Voor Duitschland zelf kreeg dit jaar door f 'de overeenkomsten van Locarno bijzondere beteekenis, door de wijziging in zijn ver houding tot het buitenland, maar ook door den invloed, die het op de politieke verhou dingen in Duitschland zelf uitoefende. De nieuwe regeering, die in het begin van dit jaar, met dr. Luther als rijkskanselier, op trad en> die op Duitsch-nationalen, Volte- partij en Centrum steunde, had met goed keuring ook van de Duitsch-nationale mi nisters" het aanbod aan de Entente gedaan, dat tot de verdragen van Locarno leidde en de betreffende onderhandelingen ge voerd. Niettemin verzetten, toen het er op aan kwam, de Duitsch-nationalen zich te gen de onderteekening en namen de Duitsch-nationale ministers ontslag. Aan vankelijk hadden ze nog gehoopt, dat Hin denburg, die als een der hunnen na den dood van president Ebert in een heftigen verkiezingsstrijd tegen Marx als de can- didaat der republikeinen tot president ge kozen was, de onderteekening zou weige ren, Maar Hindenburg ging hierin geheel met het ministerie mee. iDe houding der Duitsch-nationalen had echter het uiteenvallen van de regeerings- nteerderheid en na ue ónderteekernrig te Jtonden ook het ontslag van het ministerie teingevolge. De aanvankelijke weigering van de Volkspartij om met socialisten sa men te werken, maakte het herstel der groote coalitie moeilijk. En zoo leverde de samenstelling van een nieuwe regeerings- meerderheid ernstig bezwaar op. fWas Duitschland's houding tegenover het Westen door de verdragen van Locarno belangrijk gewijzigd, ook op de verhou ding tot MIDDEN- EN OOST-EUROPA oefende ze grooten invloed. Met Polen, waarmee het een feilen oeconomischeu strijd 'voerde, die door de uitzetting van duizenden Duitschers uit Polen een nog bitterder karakter kreeg, en met Tsjecho- Slowakije werd door de gesloten arbitrage verdragen de verhouding vanzelf eenigszins gewijzigd. Maar ook op de verhouding tot Rusland kon de nieuwe toestand evenmin zonder uitwerking blijven. In Rusland zelf was men genoodzaakt jjteeds meer onder den drang der omstan digheden, het particulier bedrijf vrij te la- en. In Polen beleefde men een paar mi- istercrisissen en in Tsjecho-Slowakije een onflict met het Vaticaan, naar aanleiding an de deelneming der regeering aan de iering van de Huss-feesten. OP DEN BALKAN ■as het ook dit jaar onrustig. In Bulgarije Naar het Engelsch. (Nadruk verboden) i) „Zoo'n romantische geschiedenis heeft L*t kind sprak de goedige lady weer. Als sir Jerry er niet tegen heeft, denk ik, it ik morgen eens naar Boxgrove ga, om ïar op te zoeken en dan tegelijk mr. awfhorne eens te zien 'dat leek me óók >o'n aardige jongen." In den grond van haar hart achtte Mary al weer beneden de waardigheid van ■n „lady Faulkner" om nu een bezoek te lan brengen op een eenvoudige boeren- >eve als Boxgrove, aan een paar een- mdige jongeluitjes, als den eigenaar aarvan en diens pleegzusje Kers „Lady Anne schijnt dan al verbazend :el met die Kers op te hebben", meende ary weer. Ja die heeft het kind geheel in haar iendschap genomen", antwoordde lady aulkner, met diepen eerbied altijd voor al at de groote kleine lady" deed „Ga je et mij mee, Mary, als ik morgen naar oxgrove ga Me dunkt, zou Kers niet n aardig vriendinnetje voor je wezen Mary trad met een kleur nu van achter e piano terug. Het maakte haar ongedul- ig, dat lady Faulkner nu eenmaal niet cheen, te vatten wat „paste" en wat niet - e h V e k°n dat meisje zonder naam ii zonder afkomst, nu een aardig vrien- innetje wezen voor het kleinkind van sir ?rry Met een kleur van verontwaardiging >rak ze dan ook "'Het spijt mij, lady Faulkner, maar ik aiv morgen niet met u mee ik heb mijn openbaarde zich in communistische aan slagen, die veel slachtoffers eischten, het verzet tegen de bestaande regeering. Grie kenland maakte oen nieuwe revolutie door, die generaal Pangalos aan het bewind bracht. En in Zuid-Slavië verzoende zich de Kroatische boerenpartij, die aanvankelijk het zelfbestuur van Kroatië nastreefde, met de regeering te Belgrado, zoodat de leider dezer partij, Raditsj, in het ministerie van Pasjitsj een plaats kreeg. Uit een redevoering, die deze onlangs hield, sprak zich wel duidelijk de vrees voor het imperialistische streven van het ITALIË van Mussolini uit De Italiaaiïsche dictator toonde al duide lijker door zijn maatregelen als opheffing van de vrijheid van drukpers en van ver- eenigitig en vergadering, maar vooral wel door het jongste ontwerp betreffende de macht van den eerste minister, die dezen vrijwel alle macht verzekerde, dat hij ook naar den vorm de volledige alleenheer schappij zocht. Het verzet hiertegen open baarde zich wel het duidelijkst in de tegen hem gerichte samenzwering, die echter nog tijdig ontdekt werd. In SPANJE veranderde de dictatuur onder Primo de Riveira haar vorm van een directorium in een ministerie. Verzet hiertegen kwam nauwelijks tot uiting. Maar wel openbaarde zich een groeiende ontevredenheid met het avontuur in Marokko, waar de Spanjaarden tezamen met de Franschen Abd-el-Krim en zijn Riff-kabylen bevechten. Deze strijd der Riff-kabylen wekte over al in de Mohammedaansche wereld sympa thie. Maar ook buiten deze wereld deed zich in Azië de algemeene onrust voelen, het duidelijkst wel in CHINA, waar een arbeidsconflict aan een Japan- sche fabriek te Sjhanghai een nationale beweging tegen de vreemdelingen, vooral tegen de Engelschen en Japanners, uitlokte en de vorming van een communistische regeering te Kanton tengevolge had. Ook de strijd tusschen de generaals ontbrandde opnieuw. En daarin wist Feng den dictator uit Moekden, Tsjang-tso-lin, uit de macht te dringen terwijl Woe-pei-foe in de centra le provincies de macht in handen kreeg. De internationale douane-conferentie te Pe king raakte hierdoor eenigszins in het ge drang. Zij was vooral het werk van AMERIKA, dat China's zelfstandigheid wenschte te herstellen en dat ook in het doordrijven van dien wensch feitelijk tegen den zin van Engeland zijn nieuwe macht en in vloed toonde, die niet het minst het gevolg was var, het, financieele overwicht, dat het kreeg en dat het ook door het herhaalde aanmanen van zijn Europeesche schuldena ren zoo duidelijk deed voelen. Wat de plaats onzer inwoning betreft is 1925 een merkwaardig jaar. De twee grootste maatschappijen de Kon. Maatsch. „de Schelde" en de stoomvaart-maat schappij „Zeeland" herdachten haar 50- jarig bestaan. De beteekenis van deze maatschappijen voor onze gemeente is bij de herdenking van deze jubilea voldoende uiteengezet, doch in dit jaaroverzicht mag nog wel even herinnerd worden aan deze jubilea. -Wat onze gemeente zou zijn zon der deze maatschappijen is moeilijk te zeggen, doch zeker is het, dat zij krachtig hebben bijgedragen voor den bloei ervan. Sedert de opkomst dezer maatschappijen is het inwonertal geleidelijk gestegen van ongeveer 10.000 tot over de 22.000. Het laatste jaar liep de bevolking terug door een gedeeltelijke overplaatsing van het Belgisch loodswezen. Er was zelfs eenige aanleiding om te vreezen dat een verdere verplaatsing zou volgen, doch de gunstige ligging van on ze reede maakt het practisch onmogelijk het geheele Belgisch loodswezen van hier naar de Belgische kust over te brengen. Voor een verdere overplaatsing van per soneel behoeven wij voorloopig niet te vreezen. c'ag al bezet. En bovendien verlang ik niets naar een vriendinnetje en zou ik altijd nog al moeilijk zijn in de keuze daarvan Lady Faulkner voelde die terechtwijzing wel en ging zich maar weer getroost in haar roman verdiepen. Ze kreeg zoo dik wijls van die wenken en had er zich al in leeren schikken Was ze, bijvoorbeeld, met den chef van haar vaders boter- en kaaszaak getrouwd, dan zou ze een teede- re echtgenoote en misschien ook moe der ziin geweest en had zich waar schijnlijk gelukkig gevoeld imet kalmpjes aan de klanten te blijven bedienen en af en toe eens een vriendelijk praatje met hen te houden. Maar zooals 'het nu was, had feitelijk het Lot haar hard behandeld, toen het haar sir Jeremiah Faulkner tot echtgenoot had gegeven. Ze wist nu in 't geheel geen plaats voor haar teederheid. Het klein dochtertje van haar echtgenoot wilde niets weten van eenige toenadering den enke len keer, dat ze dit al eens geprobeerd had zooals nu daareven was het altijd op teleurstelling uitgeloopen en had *ze zich telkens voorgenomen het ook niet meer te doen waar haar goed hart dan weer voor bezweken was Voor mrs. Guest was ze bang en voor Spencer nog meer die kon zoo iets ge weldig spottends hdbben, dat ze daar ab soluut niet tegen op kon Voor sir Jerry had ze ook een groot ontzag, zoodat alles bij elkaar haar bestaan niet benij denswaardig kon genoemd worden. Een half uur was nu al verloopen en nog ailtijd was de conferentie in de biblio theek aan den gang. Spen had zijn plaats weer ingenomen op de sofa en lag daar in de kalme rust te lezen mrs. Guest •hield een waaier tusschen haar gelaat en den gloed van de kachel en Mary zat weer over haar handwerk gebogen. Een lichtpunt mag zeker genoemd wor den de aanbesteding van de werken tot uitbreiding van onze haven. Binnen enkele jaren zal de nieuwe buitenhaven gereed zijn en wij hopen dat dajfi een tijdperk van nog grooter bloei voor onze gemeente moge aanbreken. De optimisten zijn vol goeden moed dat de haven zal opleven de pessimisten zien natuurlijk de toekomst niet zoo hoopvol in. j De tijd zal ook hier Wel weer een ant woord geven, doch - ast staat dat, als de uitbreiding der have: is voltooid, zich gunstige perspectieven openen voor een nieuw tijdperk. Wij hebben vertrouwen dat de uitbreiding van de haven, voor onze gemeente het begin zal worden van het ideaal dat wij allen koesteren Vlissingen havenplaats in de beteekenis, die aan een havenplaats gegeven wordt. Het gemeentebestuur zal ontegenzegge lijk krachtig medewerken om den bloei van de haven te helpen te bevorderen en wij weten dat vooral de burgemeester het zich tot een eeretaak rekent dezen bloei zooveel in zijn.vermogen is krachtig te steunen. Wij moeten echter alle schrielheid laten varen, doch de haven outilleeren op een wijze dat in alle opzichten van een moderne haven kan gesproken worden. Op deze plaats moeten wij nog even herinneren aan het verlies dat het ge meentebestuur heeft geleden door het overlijden van een zijner krachtigste be stuurders, den heer P. Landsman. Moge het zijn opvolger, den heer Harts, gegeven zijn met het college van Burg. en Weth. op dezelfde wijze te kunnen samen werken in het belang van den bloei en den vooruitgang van Vlissingen. Moge 1926 voor onze gemeente in elk opzicht een gunstig en voorspoedig jaar worden Jaarwisseling Met de traditioneele wenschen voor een gelukkig en voorspoedig jaar 1926 moge ook onze brief uit de Hofstad aanvangen. We zullen maar niemand in het bizonder onze felicitatie aanbieden, want ieder heeft een beetje geluk ongetwijfeld even hard noodig. Op het Haagsc'he Binnenhóf mag zeker wel wat meer voorspoed komen en het vrij trieste einde dat 1925 heeft gehad Voor de politiek moge spoedig in jwat meer fleurigs veranderen. Wanneer we de rij eens gaan in onze vaderstad om te zien 'toef.iet in het vervlogen jaar daar zoo ar gesteld was, clan komt natuurlijk de „h^oge" regeering het eerst in het z'cht. N]., hoe het daar mee gesteld was, weet ic,/,er. Het Ruysr- kabinet verdween, zijn .1 Ic-he'd in de Kamer bleef, al verzwakte die eenigermate, het nieuwe kabinet tuimelde al vóór het goed en wel in de erena was aangekomen. Het jaar '25 zal ii> de .parlementaire ge schiedenis een eenigyzins zonderlinge blad zijde blijven vullen >.n het nageslacht zal er stellig moeite mee^'hebben om zich de situatie precies te kunnen "voorstellen, zoo als die sedert den Hen November was ontstaan. We probeerden het onlangs een buitenlander diudelijk te maken maar de man kon er met zijn verstand niet bij. 't Viel hem van de nuchtere Hollanders niet mee, dat ze zeven weken bezig waren om zGo'n puzzletje op te lossen en dat ze dan nog geen resultaat hadden. Hij had ons slimmer gedacht. Ons gemeentebestuur is op zijn oude wijze voortgegaan. De burgemeester heeft de autobussen om hals gebracht, een daad waarvoor hij üich voor het nageslacht waarschijnlijk niet enkel roem en eer zal hebben verworven. Overheden zijn er be roemd om geworden dat zij altijd beginnen met het „nieuwe" tegen te houden. Dit is aan den éénen kant heel gelukkig want zij prikkelen daarmede tot particuliere energie. Men spreekt tegenwoordig van twee ziekten, nl. de neophobie en de neomanie. De eerste is de vrees voor het nieuwe die zeer velen bevangen houdt, de andere is de zucht naar het nieuwe, dat weer ande ren voortdurend opjaagt, 't Zijn beide ziekte-gevallen en dus abnormaal. Aan de Daar de ultra-sentimenteele roman lady Faulkner nu toch ook onmogelijk zoo bij zonder kon boeien, keek ze weer op en zei „Wat houdt de dokter sir Jerry lang op Ik hoop maar niet, dat het slecht nieuws is „Slecht nieuws 7" lachte Mary met dien •glimlach van meerderheid. „Daar is geen kwestie van, lady Faulkner. Maar, het on derhoud duurt lang, daar heeft 11 gelijk in ,Ze zijn nu wel een uur aan 't praten Maar daar gaat de bilbliotheekdeur net open De heeren kwamen dan ook binnen. Dokter Pyefinck zag nog wel bleek voor ■zijn doen, maar niet meer zoo ontsteld. Maar sir John keek met recht kleinmoedig, zooals hij tzeker nog nooit gezien was door zijn omgeving. Bij hooge uitzondering antwoordde hij dan ook eens vriendelijk op de vriendelijke vraag van lzijn vrouw of er soms iets niet in orde was „Ja, er is niets in orde", herhaalde hij, zich langlzaam het voorhoofd afwissend. („Er is iets niet in orde, met betrekking tot •Will..." Zoo zelden had lady Faulkner naar de zen naam gehoord, dat ze onwillekeurig herhaalde „Met Will... Je... Je zoon, bedoel je dus, sir Jerry „Ja juist, met mijn Zoon 1 „Is het over William, vader?" vroeg mrs. Guest, die zich altijd ontzettend had geschaamd over haar broer. „Na al die jaren... „Ja, na al die jaren Pyefinck is het mij komen vertellen en ik hoef niet eens de waarheid van het beweerde te laten on derzoeken. Ik houd het zoo al voor aan genomen „Maar wat is het dan vroeg mrs. Guest, die nu toch eens echt uit haar r "L_ eerste lijdt de overheid meestal in meer of minder mate en dit wordt dan wel opge heven door de overdrijving van de lijders aan de neomanie. Het evenwicht blijft min of meer bewaard. Aan het einde* van het jaar pleegt men de balans op te maken en dan te conclu- deeren tot een zekere ontevredenheid of tevredenheid. Ten opzichte van ons ge meentebestuur en zijn daden zijn we maar zeer matigjes tevreden. We zullen niet opsommen wat we zoo al minder goed vonden we hebben in den loop van het jaar herhaaldelijk gelegenheid gehad t*. wijzen op hetgeen wij te laken hadden Over cijfers die het afgeloopen jaar in beeld brengen, zullen wij aanstaande week waarschijnlijk beschikken als de burge meester ziin jaarrede heeft gehouden. Wat betreft het openbare leven in het algemeen heeft 1925 niet veel bizonders opgeleverd. Er zijn er die ineenen, dat de ontwikkeling in minder goede richting gaat, dat er te veel zucht naar luchtig vermaak is en dat er te weinig ernst blijkt. Wij zijn het met die opvatting niet eens. Er is wel ter dege veel levensernst, maar degenen die te veel naar het oppervlakkige kijken, oordeelen te lichtvaardig en dit lichtvaardige oordeel is gevaarlijk omdat dit leidt tot het maken van verkeerde bepalin gen ter beteugeling van zgn. kwaad, een handelwijze die meer schaadt dan baat. Ei wondt in Den Haag, ondanks de repu tatie die van onze stad pleegt te bestaan, ongetwijfeld hard gewerkt, niet minder hard dan in andere steden en misschien is het financieele resultaat eer ongunstiger dan gunstiger voor de Hagenaars. Aan alle zijden leeft verzet op tegen de ringeloor- clerij in het persoonlijk leven, waaraan de (.verheid zich geregeld schuldig maakt. Niet genoeg kan tegen het gevaar dat daarin schuilt gewaarschuwd worden en bij de wisseling des jaars moge het aller overpeinzing zijn of de richting waarin de overheid ons bezig is te leiden wel voert naar een bevredigend resultaat. Er wordt steen en been geklaagd over het gemis aan ernst bij het opkomende geslacht. Inderdaad vinden ook wij niet bij dit geslacht terug de belangstelling voor, het maatschappelijk leven en zijn ontwik^ keling. We herinneren ons uit onze jonge" jaren hoe we meeleefden met verkiezingen bijvoorbeeld, Onlangs ontdekten wij bij een groepje H.B.S.-en uit de hoogste klas se 'dat zij omtrent de huidige partijverhou dingen niet het allereenvoudigste wisten. Het interesseerde hen absoluut niet. Wat daarvan de oorzaak is, zullen wij niet in den breede nagaf,n. maar dat dit niet in de eerste plaats bij die jongelui ligt, mogen wij wel constateeren. Tal van congressen zijn dit jaar weer in de residentie gehouden. We herinneren aan dat van de boeren, wel het meest ty pische congres aft wij mer ooit gezien hebben Dat men dit juist in Den Haag hield, heeft ons vooral getroffen de aan trekkingskracht die „het Haagje" met zijn Scheveningen nu eenmaal heeft juist voor hen, die in milieux leven daarvan zóó ver mogelijk verwijderd, heeft zich ongetwij feld zeer doen gelden. Voor deze pacifisti sche samenwerking tusschen stad en land zijn wij allen zeer'gevoelig en wanneer die er toe bij mocht dragen om de verstand houding te verbeteren dan heeft alleen reeds daardoor het congres vruchten ge dragen. Het vreemdelingenverkeer is in 1925 zeer goed geweest, booger dan eenig jaar na den oorlog. Als algemeen verschijnsel is deze toeneming ook verheugend omdat het toont dat er meer beweging komt en de toestand zich betert. Voor Den Haag blijft ons verlangen steeds het meest ge richt op de toeneming van dit verkeer, als de beste en rijkste (levensbron voor onze stad. In het algemeen dus onze beste wen schen voor de ontwikkeling van het vreem_ delingenverkeer. Ieder kome eenmaal in het jaar, ten minste eenmaal ter bedevaart naar onze stad. Zijn aanwezigheid stellen wij ten zeerste op prijs. Wie plannen maakt voor den aanstaanden zomer, denke eens over een paar weekjes verblijf aan zee en dan liefst in Scheveningen. Wat wij ook op Den Haag hebben aan te merken, 'het hemd is toch altijd nog na der dan de rok. EIBER. apathie gewekt was. „Will was getrouwd." „Getrouwd...?" herhaalde zij, doods bleek. „Ja, getrouwd En dat meisje daar op Boxgrove... het jonge ding dat zij „Kers" noemen is..." „Zijn dochter", viel lady Faulkner in. „Juist, dat is zijn dochter In plaats van een storm van vragen, zooals die toch in ieder oprees, ontstond er slechts een diepe stilte in den salon te Broadlands. Het was Mary Guest, die ze het eerst verbrak „Dokter Pyefinck", vroeg ze met groote zelfbeheersching, „is u hier volkomen ze ker van „Volkomen zeker „Maar hoe werd het ontdekt „Doordat de geboorte-akte van Kers werd gevonden, gelijk met de huwelijks- acte van haar ouders en nog een stuk of drie, vier brieven van uw oom aan zijn vrouw „Waar werden die gevonden „In een spleet, tusschen de worteis .van den ouden kerseboom." Sir Jerry nam nu verder zelf de verkla ring op zich van alles, gelijk hij het ook gehoord had „Als de papieren niet in zoo'n metalen doosje hadden gezeten, waren ze natuur lijk vergaan, maar zoo zijn ze althans be waard gebleven. Het buisje is zeker bij toeval in die spleet gegleden. Want de moeder, dat arme verlaten jonge ding, zal liet wel met haar kind tegen dien boom hebben gezet, eer..." Hier hield 'hij op. „O, was het waarlijk haar moeder, die zich verdronken heeft vroeg Mary, nu toch wel wat ontsteld. „Ja", antwoordde de oude heer, het hoofd buigend. Vooruitgang in 1925. Het nieu we jaar met vertrouwen tegemoet gezien. In het afgeloopen jaar mag inderdaad van vooruitgang worden gesproken. Na een periode van destructieven arbeid begin nen de vruchten van productieven arbeid weer meer zichtbaar te worden en met name voor ons land is de financieele en economische positie thans opnieuw beter dan aan het einde van 1924, toen ook reeds van redres mocht worden gesproken. Het evenwicht in onze staatsfinanciën, het niet meer stijgen der staatsschulden, de telkenjare meevallende Rijksmiddelen, de toeneming van den buitenlandschen handel, de ruime geldmarkt, het herstel van den gouden standaard, de grootcre winsten van koloniale en binnenlandsche bedrijven, het zijn alle symptomen van een opgaande conjunctuur, welke zich ook in de koersen der effecten heeft gedemonstreerd. Ook voor den effectenhandel is het jaar 1925, blijkens de opbrengst der Beursbelasting, een goed jaar geweest, terwijl de meeste fondsenhouders over den stand van hun effectenbezit tevreden kunnen zijn. Er zijn geen redenen om het nieuwe jaar niet met vertrouwen tegen te gaan. al staat het te betwijfelen of 1926 ons op de eco nomische ladder evenveel sporten zal om hoog brengen als zijn voorganger men klimt het eerste deel van het bergpad vlug ger dan het laatste deel. Na de prijsfluctua ties der laatste jaren en de scherpe prijs stijging voor sommige koloniale producten, waaraan niet in de laatste plaats de finan cieele vooruitgang van ons land te danken is, heeft het er allen schijn van dat lang zamerhand tusschen voortbrenging en ver bruik, als we dat zoo eens mogen zeggen, weer een grooter evenwicht ontstaan is, m.a.w. verrassingen naar den een of ande ren kant zijn minder waarschijnlijk. Tenslotte moet dit aan den economischen welstand van het geheel ten goede komen. Het jaar 1926 brenge ons een verdere consolidatie van het in 1925 verkregen herstel De salarisse-n van het rijkspersoneel. Het dagelijksch bestuur van de Centrale van Vereenigingen van personeel in 's rijks dienst deelt ons het volgende mede Bij de voorbereiding van de thans met 1 Januari 1926 in werking tredende verbete ringen is er door de regeering nadat dc uitkeering „ineens" van de 'baan was steeds uitdrukkelijk or gewezen, dat de beoogde herziening 'hei karakter zou heb ben van het „herstellen van fouten". Of schoon de organisaties menigmaal hebben betoogd, dat het salarispeil' te laag was, wees de regeering dit telkens af. Voor het burgerlijk rijkspersoneel heeft men zich ook gehouden aan de oorspronkelijke lijn, ten bewijze waarvan de Centrale het vol gende aanvoert De regeering heeft in plaats van aan de uitkeering ineens de voorkeur gegeven aan een technische herziening, waarvan de voordeelen zouden terugwerken tot 1 Janu ari 1925. Voor het burgerlijk rijkspersoneel nu gold van 1 Januari 1925 een in het Be zoldigingsbesluit vastgelegde regeling, dat gehuwden niet op een lager loonpeil moch ten komen dan 90 van het loon van 31 December 1924het verschil werd bij wij ze van bijslag uitgekeerd. Nu is voor Vele ambtenaren de terugwerkende verhooging slechts van theoretische waarde, zoolang daardoor het door den bijslag bereikte peil niet overschreden wordt. Bij de militairen, althans die der zee macht, wordt niet aldus gehandeld. Daar wordt de nieuwe bezoldiging toegekend met behoud van de garantiebijslagen. Daar hierdoor bij burgerlijk en militair personeel blijkbaar met een ongelijke maat wordt gemeten, heeft het dagelijksch bestuur dei- Centrale zich tot den ministerraad gewend met het verzoek ook voor het burgerlijk rijkspersoneel een dergelijke gunstige rege- „O, hoe vreeselijk.Hoe verschrikke lijk riep lady Faulkner. En eenvoudige .vrouw als ze was barstte ze in snikken ■uit. „Wat zou haar toch tot zoo iets zon digs gedreven hebben, om zichzelve het leven te benemen „Het is moeiijk oordeelen over de doo- <den sprak dokter Pyefinck voorzichtig, „maar ik vrees, dat er geen twijfel over is, lady Faulkner, hoe haar man haar en het jonge kind wreedaardig in den steek liet Dat ze dezen kant uitkwam, was waar schijnlijk omdat ze zich wilde laten ken- men en haar aanspraken wilde laten gel den En wat haar dreef, om zich zoo het Jeven te benemen, zeker een plotselinge •wanhoopsbui. Ze heeft natuurlijk van te waren al veel ellende en ontberingen ge kend, dat wijzen haar brieven wel uit. Nu, ('t was ?auw voorbij „En 11 meent, dat dit blikken doosje door de spleet in de wortels is heengegle den vroeg lady Faulkner, nog steeds zacht snikkende. „Ja. Ik denk, dat de arme moeder dit naast het kindje had gezet om haar iden titeit makkelijker te kunnen bepalen, en dat het kind zelf het er door gepeuterd heeft." „Wie was de moeder vroeg lady Faulkner uu weer, zich de oogen afdro gend. „In de acte wordt van haar gesproken als van een onderwijzeres", zei de dokter weer, „geen wonder dus, dat het huwelijk geheim gehouden zou worden Nadat hij dit ook nog verteld had, kreeg hij een gevoel, of zijn tegenwoordigheid nu ook mogelijk te veel mocht wezen in het •vertrek, en dus stond hij op. Mary Guest deed hem uitgeleide. „Kers..., dokter Pyefinck, weet die het vroeg ze weifelend. „Ja, die weet het". 'I I C x

Vlissingse Courant | 1926 | | pagina 1