it TE VLISS1NGSCHE COURANT 00 Y OP. DlN^DiG 33 O^eESfl/ieïSR Eerste Blad No. 301 63e Jaargang 1923 HOED. es en 'ISJE' IA Maatschappij van Maart Nieuwe Abouné's Stads- en Provincienieuws BERICHT SPORT Jit! en eleganten oopen in staat. \BOOY. en keistraat MEISJE beneden de 16 jaar. ilden 's avonds na 8 he weg 81 lur •NHUIS (aparten opgang. -ïuuFprijs 25.per Markt 4 (ben.) net MEISJE. lijl Quakkelaarstraat iiet beneden de to isstraat 60(ben iddelb.-Rotterdam elegen plaatsen H 3N >er passagiers. EN VEE. t, mil t. m. ui. 8 T. BOtt. I.E. «I 8 8 8 te bekomen V. Transport- en irven VOS, Telef- EENHOORN, Tel. 163 (STBRHODT, Td.282 BUITENHEK, TellOl Dit nummer bestaat uit 2 bladen ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2,20 per drie maanden. Franco acor liet gelieele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels: ƒ1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie^ dingen en Dienstaanvragen, enz., prijs, bij vooruitbetaling van 15 regels ƒ0.75, elke tegel meer 15 cent. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere re2e! meer 26 cent die zich op de ..VLISSINGSCHE COU RANT" ingaande 1 Januari 1926 abonnee- ren, ontvangen de nog verschijnende num mers gratis. ""~binnenïXnd~~~ De kabinetscrisis. De mogelijkheid van een parlementair minderheidskabinet, ibestaande uit anti revolutionairen en christelijk-historischen, is door dr. J. Th. de Visser ten ernstigste overwogen. Deze oplossing is ook beproefd doch op verzet van anti-revolutionaire zij de afgestuit. Het bericht in enkele bladen, hetwelk den indruk vestigt, dat de formateur nadat een compromis-voorstel (accreditee ring van den gezant te Bern bij den Paus) door de vier roomsch-katholieke ministers was afgewezen een poging gedaan heeft, tot een ander vergelijk te ko men, moet onjuist zijn. Veeleer is dit nieu we voorstel van de andere roomsch- katholieke zijde uitgegaan. Dienaan gaande schiint dr. De Visser nog geen be slissing te hebben genomen, Dr. De Visser zou de thans door hem gedane stappen geenszins als de laatste beschouwen, welke van hem te venvachten zijn de mogelijkheid eener andere oplos sing, welke door zijn bemoeiingen zou kunnen worden bevorderd, wordt door dr. De Visser volstrekt niet 'bij voorbaat ont kend. („Vad.") De „Maasbode" (R.-K.) betoogt nog, dat „medewerken aan een extra-parlementair kabinet" door de katholieke partij als zoo danig een contradictie in terminis is. Echter zonder in den bedoelden zin mede te werken door zitting te nemen, kan de Katholieke fractie zich een houding kiezen tegenover zulk een in de volle beteekenis extraparlementaire formatie. En dat die houding niet in gelijke mate afwijzend behoeft te zijn gegeven den sensus obvus der verklaring lijkt het blad aan twijfel niet onderhevig. Ware het tegendeel het geval, dan zou er inderdaad, zoo betoogt het, geen andere keuze mo gelijk zijn dan of herstel der coalitie^ of de aanvaarding der „uiterste noodzaak". Het Nederlandsch -Belgisch tractaat. Het „Verbond van Vlaamsche Vereeni- gingen in Holland" heeft in zijn vergade ring van 1.1. Zaterdag een motie met alge- meene stemmen aangenomen over het Ne- derlandsahBelgisch tractaat. Overwogen wordt, dat dit tractaat le. de door het tractaat van 1839 aan België opgelegde neutraliteit opheft, wat schadelijk is ;voor de belangen van- Vlaan deren en Holland 2e. door het vervallen van de bepaling van het tractaat van 1839, waarbij Antwer pen uitsluitend een handelshaven zal zijn, de mogelijkheid schept, met goedvinden van Nederland, van Antwerpen een oor logshaven te maken, wat met het oog op hef tot dusverre geheim gehouden Fransch Belgisch militair accoord, het streven naar algemeene ontwapening en univer- seelen vrede belet en in strijd is met den geest van Locarno 3e. dat de economische bepalingen in het huidig verdrag vastgelegd, in werkelijkheid geen ander doel hébben dan politieke en strategische Franco-Belgische oogmerken te verdoezelen 4e. dat voor het tot stand komen van economische overeenkomsten tusschen Ne derland en België ter regeling van het Schelderegiem en het bevorderen van de ontwikkeling van de haven van Antwer pen, van Nederlandsdhe 'Zijde, veel minder bezwaren zullen bestaan, wanneer daaraan geen politieke en militaire oogmerken ver bonden zijn 5e. inhoudt afstand van Nederlandsche souvereiniteitsrechten ,op de Schelde, het geen noch een Nederlandsch, noch een Vlaamsch belang kan zijn en zoomede een on-Dietsche strekking heeft. Daarom oordeelt het verbond, dat het Belgisch-Nederlandsche Verdrag dient te worden afgewezen en verwacht dat alle Vlaamsche en Nederlandsche parlementsle den het als een vaderlandscihen plicht zullen beschouwen dit verdrag te verwerpen." Weldadigheidszegels. Aangaande den omvang van den ver koop van de Weldadigheidszegels kan het hoofdbestuur van de posterijen nog geen nadere mededeelingen doen. Wat den verkoop te 's-Gravenhage be treft, kan evenwel gemeld worden, dat deze zeer bevredigend is.De vraag is daar groo- ter dan het vorige jaar. Voor de gezamen- 'ijke postkantoren zijn in totaal door het hoofdkantoor 100.000 zegels a 10 cents, 75.000 a 7% ets. en 100.000 a 2 ets. aan gevraagd. Een groote bankiersfirma te 's-Graven hage heeft reeds 8000 zegels van 10 ets. gekocht. Groote schade aan de in aanbouw zijnde „P. C. Hooft" toegebracht. De directie van de Stoomvaart-Maa-tsch. „Nederland" te Amsterdam deelt het vol gende mede Er heeft Zondag aan boord van het in aanbouw zijnde mailschip der stoomvaart- maatsch. „Nederland", de „P. C. 't Hooft", liggende aan de werf te St. Nazaire, een hevige brand gewoed, welke om 12 uur 's middags gebluscht was. De hutten en de salons op het bovendek in de midscheeps onder de brug en de ver blijven van den état-major op de onder- brug zijn verwoest.' Dit gedeelte zal gede monteerd moeten worden. De directie van genoemde maatschappij vreest, dat door dezen brand aanzienlijke vertraging ontstaat in de aflevering van het schip. De val van den barometer. De filiaal-inrichting van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut deelt het volgen de mede Zondagnacht, tegen middernacht, be reikte de barometer te Amsterdam een laagsten stand van 725 miM. (herleid tot 45 gr. breedte, zeespiegel en 0 gr. C.), een stand, die sinds in 1887 de waarnemingen zijn begonnen, nog niet is bereikt. Sinds genoemd jaar werd 14 maal een stand on der 730 waargenomen. De eerstvolgende laagste aflezingen waren 726.0 op 24 Janu ari 1910, 726.1 op 25 December 1901, 726.2 op 19 November 1911 en 726.3 op 27 Augustus 1912. De 9 andere lage aflezin gen vielen alle tusschen 728 en 730. Het luchtdruk verschil bleef in onze om geving betrekkelijk klein, dit is de reden dat niet meer dan krachtige wind is voor gekomen. Een nieuw minimum van ongeveer ge lijke diepte als in den afgeloopen nacht passeerde, nadert vóór het Kanaal. VLISSINGEN, 22 DECEMBER. Spreekuur wethouder van onderwijs. Bij de verdeeling der functies van de wethouders in verband met de benoeming van den heer Harts, is aan dezen laatste de afdeeling onderwijs opgedragen. De nieuwe wethouder van onderwijs zal voortaan zitting houden des Woensdags middags 2 uur ten gemeentehuize. Muziekavond Kunstkring „het Zuiden'*; De reeds aangekondigde muziekavond van den Kunstkring „het Zuiden", met ''medewerking -van Rient van Santen (zang) en B. van der Sigtenhorst Meyer (piano), is 'bepaald1 op Maandag 4 Januari a.s. Het programma belooft een zeer belang- wekkenden avond. Rient van Santen zal oud-Grieksche, Zweedsche en Servische volksliederen zingen, benevens Russische en Fransche liederen. Verder composities van B. van der Sigtenhorst Meyer (5 gees telijke liederen) en werk van jonge Engel- sche componisten. De pianist zal als solonummers voordra gen zijn suite voor piano „Capri", welk werk algemeen door de pers geroemd werd om de wondere klankschoonheid en zijn „variaties", waarin de componist ons een levensgang schildert. „Het eenvoudige, krachtige thema geeft het karakter aan, dat langzaam aan zich gaat ontwikkelen, door „Stunm und Drang" periode heen, tot aan het moment, waarop de Marche funèbre tot overdenking en bepeinzing leidt, terwijl het schoone slot als het ware de veredeling van het wezen en het opgaan in. volkomen berusting weergeeft" (R. v. Santen De Piano en .hare Componisten). Wij herinneren nog aan den muziek avond van verleden jaar, toen deze beide musici, elk door eigen hoogstaande kunst, en te zamen door hun volkomen geestelijke eenheid, zoo diepen indruk maakten. Een hartelijke ontvangst zijn deze kun stenaars ten volle waardig. Ook van hen, die nog niet „dwepen" met moderne mu ziek. Zij vooral zullen wèl doen, door hun oppervlakkige gemakzucht, die alleen zweert bi» het oude, eens ter zijde te zet ten, en 2ich eenige inspanning te getroos ten, die zij dan zeker ruim beloond -zullen zien. De „Indrapoera". Omtrent de aankomst van het op de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier gebouwde motorschip „Indrapoera", te Rotterdam, wordt aan het „Hbld." het vol gende gemeld De „Indrapoera", de nieuwe mailboot van den Rotterdamschen Lloyd, heeft haar eerste bezoek aan de Rotterdamsche haven gebracht. Tegen Zaterdagnamiddag was haar komst aangekondigd. Een nieuw schip van den Lloyd op komst het is altijd een evenement, dat den Rotterdammer wel een gang naar de rivier waard is. Op de kaden en op den heuvel in het Park zag men dan ook nieuwsgierigen den gezichtseinder afzoeken, die op dezen zon- loozen achtermiddag, laatste dagen vóór Kerstmis, wel heel nabij was. Een lichte nevel, wiens grijs de schepen midden op de rivier tot schimmen vervaagde, om floerste alle9 met zijn waas. Als er een groot schip, door sleepbooten getrokken, opdoemt, wordt er gegist of het liet verwachte zal zijn. Het blijkt van niet, want het schip heeft een band om den schoorsteen en de Lloyd-booten onder scheiden zich door het ontbreken van dit onderscheidingsteeken, waaraan ter zake kundigen de reederij, waartoe het schip behoort, herkennen. Na een wijle wordt er getuurd naar een tweede schip, dat, naar zijn grootte te oor- 'deelen, de „Indrapoera" 'zou kunnen zijn. Het ügt hoog op het -«rater en het heeft een campagne-dek. Even later boort de glanzend zwarte schoorsteen, deftig als een hooge hoed en aangenaam contrasteerend met het lichtgrijs van den scheepswand, kenmerk, waaraan men de booten van den Lloyd herkent, zich door den nevel. Flauwtjes, als sterretjes, twinkelen de lichtjes, die later, als het schip naderbij komt, sterke electrische lampen blijken te zijn. Hoewel een motorschip, heeft de „Indra poera" toch den kloeken schoorsteen van de stoomschepen, die groote schepen veel meer siert en veel kloeker uiterlijk geeft, dan die malle dunne pijpesteeltjes van schoorsteenen van sommige motorschepen. Van den achtermast waait reeds de vlag van den Rotterdamschen Lloyd. Het wit van de waterlijn licht even boven het grauwe watervlak uit. De sleepbooten, die haar diensten verleencn bij het manoeu vreeren, zwaaien het groote schip rond en trekken het naar de Wilhelmina-4cade, het terrein van de Holland—Amerika-Lijn, een uitverkoren ligplaats, waar het, in tegen stelling met de Lloydkade, voor gansch Rotterdam ten pronk ligt. Als zij langs haar aanlegterrein glijdt, zien wij, dat de „Indrapoera" den scherp toeloopenden achtersteven heeft, die bijna alle motor schepen en schepen, die met olie gestookt worden, hebben. Lang blijft het schip .liet de gast van de HoflandAmerika-lijn. De Rotterdammers, die Zondag naar den heuvel in het Park stappen, zullen het er nog zien liggen, maar een der eerste dagen van de week zal het reeds verhaald worden om bij Wil ton in het dok geplaatst te worden. De volgende maand zal de nieuwste aanwinst van de Rotterdamsche handelsvloot van de Lloydkade haar proeftocht aanvaarden. Een Nutsavond. Naar wij vernemen zal door den heer ds. A. E. F. Junod te 's-Gravenhage, alhier op Maandag 18 Januari a.s, voor de leden van het Nut een literaire avond worden gege ven met onderwerp „de Zeven zonen der Menschheid", naar een roman van Van Moerkerken. Scheepsberichten. Het Duitsche stoomschip „Fanal", van Antwerpen naar Denemarken bestemd, is hedennacht wegens slecht weer uit zee terug gekeerd en alhier op de haven ge komen. De stoomtrawler „Fernand Hardijns" behoorende te Ostende, die op 18 mijl van het lichtschip „Sohouwenbank" met een staaldraad in de schroef hulpeloos rond dreef, is, volgens een draadloos bericht door 'de sleepboot „Goliath" opgepikt. Rijksboekhouder. Bij beschikking van den minister van fi nanciën is met ingang van 1 Januari 1926 aan den rijksboekhouder le klasse J. G. Stevense te Middelburg, in verband met de opheffing van zijn betrekking, eervol ont slag verleend. Wintercollecte. De wintercollecte voor de diaconie der Geref. kerk te Middelburg heeft opgebracht de som van 1675. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het be roep naar Oud-Vosmeer door ds. W. L. Mulder te Enter. Ger. Gem. Bedankt voor het beroep naar Nieuw Beierland door ds. M. Hofman te Krabben dij ke. Tweetal te Goes ds. M. Hofman te Krabbendijke en ds. A. Verhage te Middel burg^ RECHTSZAKEN. Niet tijdig hulp verleenen. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, concludeerde gisteren tot verwerping van het cassatie-beroep van P. J. v. d. V., te Vlissingen, die door de rechtbank te Middelburg is veroordeeld tot 3 maanden hechtenis wegens overtreding van art. 450 Wetboek van Strafrecht. Het betreft hier de zaak van het niet tij dig verleenen van hulp aan een jongetje, dat in het water lag en daarna is verdron ken. De* uitspraak is bepaald op 18 Januari a.s. De valsche handteekeningen op de schoollijst De Hooge Raad heeft verworpen het cassatieberoep van Oh. V. tegen een arrest van het hof te Arnhem, waarbij hij is ver oordeeld tot 1 maand gevangenisstraf we gens valschheid in geschrifte (het plaatsen van valsche handteekeningen op lijsten, welke gecirculeerd hadden om te komen tot de stichting van een bijzondere school.) MARINE EN LEGER. De „Tromp". Hr. Ms. „Tromp" keerde gisterenmorgen van de oefenreis naar de Middellandsche Zee in de haven van Nieuwediep terug. De reis van de „Java" naar Indië. Men bericht van bevoegde zijde Bij het bezoek van den kruiser „Java" aan Rabigh, de havenplaats van het rijk der Wahabieten in Arabië, werden door den sultan van dit rijk, Bin Saoed, volgens de aartsvaderlijke gewoonten, producten van het land ten geschenke aangeboden. Deze geschenken bestonden in rijst, schapenvet en 4 schapen. Als tegenbeleefd- heid werden door den commandant Höl- landsohe producten nl. boter, kaas en aard appelen gezonden. Zoowel te Rabigh als te Djeddah bleek, dat de vorsten en hun omgeving reeds foto's van de „Java" hadden gezien en o.m. wisten, dat er watervliegtuigen aan boord waren. Koning Ali bin Husein deelde mede, dat hij foto's 'had gezien van het bezoek van de Koningin aan den kruiser „Java" te Amsterdam. Laatstgenoemde vorst bracht persoonlijk een contra-bezoek aan den commandant van den Nederlandschen oor logsbodem. Zoowel te Djeddah als te Rabigh heeft ons land groote belangen in verband met het groote aantal Mekka-gangers uit Ne- derlandsch-Indië, dat jaarlijks in deze Wegens het Kerstfeest zal Vrijdag en Zaterdag a.s. de ,,V!issingsche Courant" NIET verschijnen. Wij brengen onder de aandacht van H. H. Adverteerders dat voor het nummer van Donderdag a.s. advertenties niet later kunnen worden aange nomen dan uiterlijk des voormiddags 9 uur. Advertenties van grooteren omvang tot Woensdagmiddag 4 uur. plaatsen debarkeert en weer embarkeert. Ongetwijfeld zijn deze belangen door het bezoek van den oorlogsbodem in hooge mate bevorderd. Bij beschikking van den< minister van marine is de officier van den marine-stoom vaartdienst 2e kl. K. J. Metz overgeplaatst van zijn detacheering bij het loodswezen naar den aanbouw van den torpedojager „de Ruyter" bij de Kon. Mij. „de Schelde" en de officier van den marine-stoomvaart dienst 2e klasse Th. Talboo van Hr. Ms. wachtschip toegevoegd aan den directeur van het loodswezen te Vlissingen. De officier van den marine-stoomvaart- dienst le klasse M. van der Hart, dienende aan boord van Hr. Ms. pantserschip „Tromp", is overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. pantserschip „Heemskerck", dat 6 Januari 'een oefeningsreis gaat maken naar de Middellandsche Zee. Bq beschikking van den minister van marine a.i. is de luitenant ter zee der le klasse H. J. van der Stad, commandant van Hr. Ms. „Triton", met den 20en De cember a.s. eervol ontheven van het door hem gevoerde bevel en ter beschikking ge steld en den 4en Januari d.a.v. als eerste- officier geplaatst bij de marine-kazerne te Willemsoord en is de luitenant ter zee der 2e klasse W. A. A. Schimmel den 22en December a.s. overgeplaatst aan boord van Hr. Als. wachtschip te Willemsoord. De officier van den marine stoomvaart dienst 2e kl. C. van der Linde, dienende aan boord van Hr. Ms. pantserschip „Heems kerck", is overgeplaatst op het wachtschip te Willemsoord. VOETBAL. Afdeeling IV. Roosendaal AllianceVijssin gen 52 Door deze nederlaag is Vlissingen thans geheel uitgeschakeld eu gaat de strijd om het kampioenschap tusschen Dosko, Roo sendaal en Middelburg, waardoor de ont moetingen MiddelburgRoosendaal en RoosendaalDosko, die als beslissend kunnen gelden, van groot belang zijn. De stand van de 2e klasse A is thans Roosendaal 8 5 2 1 12 28—11 1.50 Dosko 10 7 1 2 15 20—10 1.50 Middelburg 9 6 1 2 13 23—7 1.44 Vlissingen 11 5 2 4 12 21—23 1.09 Breda 6 3 0 3 6 20—14 1.— Alliance 10 3 1 6 7 17—30 0.70 Dongen 7 1 2 4 4 13—20 0.57 Waalwijk 6 0 3 3 3 10—21 0.50 Bergsche Boys 9 1 2 5 5 1128 0.44 Dammen. De gisteren te Middelburg gespeelde damwedstrijd tusschen Middel burg I en Vlissingen 1 had tot resultaat, dat 6 Middelburgsche spelers wonnen, 3 gelijk speelden en 1 verloor. De uitslag was dus 15—5. Door deze overwinning is Middelburg kampioen geworden van den door den Zeeuwschen Dambond uitgeschreven com petitie-wedstrijd. Noodlandingen. Gisterenmiddag maakte het vliegtuig D 595 van den Aerolloyd van den dienst Ber lijnLonden vanwege den mist, waardoor het uitzicht werd belemmerd, een noodlan ding op een terrein nabij de Snippeling te Deventer. Het vliegtuig bereikte veilig den grond, doch door de groote vaart geraakte het in een sloot, rukte de daarlangs staan de ijzerdraadversperring omver en vloog vervolgens met den kop in den grond, den staart omhoog gericht. Het vliegtuig werd ernstig beschadigd de schroef is totaal vernield, het linkerwiel afgeknapt, terwijl ook de staart groote schade kreeg. De inzittenden, twee piloten en een En- gelsch passagier bekwamen geen letsel zij' konden met behulp van een touw het vlieg tuig verlaten. Met de reparatie van het vliegtuig zullen wel eenige dagen gemoeid zijn. Wellicht wordt het gedemonteerd. De bestuurder stelde zich onmiddellijk in telefonische ver binding met Berlijn en Londen. De passa gier is per spoor naar de plaats van be stemming vertrokken. Het was juist de laat ste vlucht, die het vliegtuig in dit seizoen maakte. Het Engelsche drie motorig vliegtuig ge merkt „Gebix", dat gisteren om 12.55 van Amsterdam naar Keulen vertrok, moest tengevolge van den dikken mist ten noor den van Katwijk bij, paal 1 op het strand een noodlanding doen. De landing ge schiedde vlot. Het toestel bleef onbescha digd. In de machine zaten een bestuurder en een mecanicien. Het toestel zal vertrek ken als de mist is opgetrokken. PROVINCIALE STATEN. (Vervolg van het Tweede Blad). Electrificatie Noordgraep. De heer Vienings komt er vooral tegen op, dat de P.Z.EJVL niet minder aan de gemeenten zou mogen berekenen als de P.N.E.M. De heer MoeLker zal voorstemmen, al kan hij niet beloven, dat hij als raadslid van Tholen ook zal mede werken, in ver band met de moeilijkheden voor de ge meenten, die een gasfabriek hebben. De heer Kodde is wel wat verbaasd dat Ged.-Staten goedkeuring vragen van een contract dat zij zelf nog niet eens gelezen hebben. Het ware wellicht beter de zaak rvog eens aan te houden. Spr. meent, dat er 's Zondags zoo weinig mogelijk werk moet worden gedaan om energie op te wekken en is op dit punt nog niet gerust gesteld. De heer Adriaanse is 'het niet met den ilieer Onderdijk eens, het is wel degelijk billijk dat de P.N.E.M. haar prijs als niet te verlagen aangeeft. Zoo acht spreker dat de kwestie van overmacht waardoor geen stroom geleverd wordt, goed is geformu leerd, in tegenstelling van den heer Onder- dijk die meende van niet. De heer Welleman meent dat men nu maar eens een streep moet zetten onder wat tot nu toe over de electriciteitsvoor- ziening is gezegd en met moet zich nu met den geest van het contract vereenigen en oppassen dat het niet zoo gaat als in Zeeuwsch-Vlaanderen. Spr. meent dat men moet vasthouden aan het stellen van ga rantie. Er moet niets gedaan worden voor voldoende garantie is gegeven. De heer Brandsma heeft vertrouwen, gezien wat bij de bootdiensten is gebeurd, dat Ged. Staten voldoende voor de Zon dagsrust zullen waken en meent dat niet op nadere toezeggingen moet worden aan gedrongen. De heer Dieleman brengt dank voor de wijze van critiek en vertrouwt dat men wél tot overeenstemming zal komen. Wat betreft de opmerkingen van den heer On derdijk zegt spr. dat Ged. Staten met be langstelling die opmerkingen aangehoord hebben, maar eigenlijk is het contract niet aan de orde, maar het voorstel om het te sluiten. Men kan niet gaan debatteeren over al die kleine onderdeelen. Nu zijn er leeds onderdeelen, die spr. volkomen kan beamen. Zoo bijv. de kwestie van de over macht. Maar men moest nu komaf maken voor de electrificatie weer op den achter grond wondt gezet. Zoo kan bijv. worden vastgelegd, dat bedoeld is het tarief der P.N.E.M. op heden en niet ook eventueel andere tarieven in de toekomst. Men kan niet eerst trachten garantie der gemeenten te krijgen en dan eerst het contract te gaan maken. Inzalke de woorden van den heer Moelker, hoopt spr. dat deze ook over de tweede brug tot een goede eendracht zal komen. Spr. is liet met den heer Brandsma eens dat de stroomlevering op Zondag niet kan worden stopgezet en ver zekert dat men haar zoovéél mogelijk zal beperken. Spr. brengt dank aan de heeren Adriaanse en Welleman 'voor hun steun en zegt te meenen dap de garantie ongeveer 25 per voor aansluiting in aanmerking komend perceel zal moeten bedragen. Nadat de heer Onderdijk verklaard had dat na de gedane toezegging dat Ged. Sta ten met de opmerkingen rekening zullen houden, geen bezwaar meer heeft tegen het voorstel, werd tot de deelsgewijze behan deling over gegaan. Het eerste deel waarin besloten wordt een contract .met de P. N. E. M. aan fe gaan, werd aangenomen zom der hoofdelijke stemming. Bij het tweede deel stelde de heer Welleman voor te lezen dat de garantie-overeenkomst met de ge meenten zal worden afgesloten overeenko mende met 25 per perceel. De heer Vie nings stelde een sub-amendement voor om te lezen circa 25. Dit laatste .wordt met 27 tegen 14 stemmen aangenomen. Het zoo gewijzigde amendement Welleman zonder hoofdelijke stemming. De heer Watlien vraagt of de kosten van eventueele overname van bestaande bedrijven op de P.Z.E.M. zullen drukken, waarop de heer Dieleman zeide dat als overname geld kost, 'het nog in de Staten komt. Het geheele voorstel inzake de Noord- groep werd daarop aangenomen met 34 tegen 7 stemmen, die der heeren Kodde, Welleman, Hartoog, De Jonge, Nieuwen- huijze, Joziasse en Vogelaar. Electrijicatie der Bevelanden. Bij het voorsitel tot electrificatie der Bevelanden werd verwezen naar het alge meen verslag over ide Noordgroep. Men meende verder dat de Mabegkwestie niet onderschat mag worden, omdat voor goed slagen alle gemeenten moeten mede doen. Men drong aan op gunstiger bepalingen der maximale belasting. Gevraagd werd naar den stand van de plannen in Wal cheren en of Middelburg geen termijn kan worden opgelegd, waarin beslissing moet zijn genomen. Gewezen werd nog op meermalen voorkomende geschillen tus schen de P.Z.EJVL en de gemeentebesturen, welke bezwaren volgens Ged. Staten door de wijziging der statuten van de P.Z.E.M. zijn opgelost. Nog werd gevraagd of de afschrijving in 40 jaar niet over te langen tijd loopt. Ged. Staten zeggen in hun antwoord op dit algemeen verslag, dat aan de gemeente Middelburg een termijn is gesteld, waar binnen zij zich moet verklaren, of zij al dan niet bereid is het platteland van Wal cheren te electrificeeren op de door Ged. Staten aangegeven voorwaarden. Een termijn van 40 jaar voor afschrijving ach ten Ged. Staten niet te lang. De heer Dominicus wil lezen, dat de P.Z.E.M. den detailverkoop zelf ter hand kan nemen, behalve in de gemeenten die reeds gas of electriciteit hebben. En niet zooals het voorstel van Ged. Staten aileen de gemeente Goes uitsluiten. De heer Onderdijk vraagt welken ter mijn aan: Middelburg is gesteld om te ant-

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1