ZATERDAG 19 DECEMBER Eerste Blad Missülanche r-NO. 399 63e Jaargang 1933 s- m Brieven uit de Hofstad FEUILLETON DE VONDELINGE BINNENLAND rkundige. 4a) b) Serena- 5. Ellen, ge- koor. Frag- getoonzet door uit het nog van „Meryn- Scènes pitto- •8a) De strij- ^aandeUied, de ale, de Nobel, 10.50 Tijdsein, 4.20 Tijdsein, solisten (so- eruurtje. 6.20 20 Tijdsein, uziek. 8.00 Le- Empire". 8.20 en M. Nes- Kerstliederen "oncert. Orkest 10.20 Tijdsein, all. 10.50 Het ïctive-comedie het Savoy- M. 12.50 viool, cello), oersen, Havas- ert. 8.35 Cau- vaspersbericht door Le Matin. M. 7.50 twee orkesten, nmers. Daarna loncert (piano, zang. 6.20 Trio, Haydn Bach. 3. Trio, euws. 9.30 Li- -1.50 Walsen, orkest. 3.20— 20 „Schön ist mehr", corne- irtje. 6.45 Le- 7.50 Engelsche an Beethoven, st en solisten. I7ERPEN. itie te Vlissin- evonden is ge in étui, 4 di- met inhoud, .nesglacéhand- :htponnetje en ngen te beko- in een mantel Badhuisstraat ;teelstraat 39 >ud bij Slager, s bij Van Hat- gebreide kin- k) Parklaan 3 ebrandse, Ver overen broche )ude Markt 1 r, Nieuwstraat bij Goetheer, Jdderda, Ge- emonnaie met itraat 34 kin- dt, Slijkstraat ^onneveld, Ka- kiif bij Labru- band van een oek 7. nc-er iber cti- en zei* iet 3Ó& de VLISSINGSCHE Dit nummer bestaat uit 2 bladen De bioscoop: De dans. De belasting. In- memoriam. De stri'd tegen de bioscooptheaters be gint eenigerhiate te luwen en van verschil lende zijden gaan er stemmen op o*m de gehate belasting op de entreegelden te ver hinderen. Deze belasting die op alle ver makelijkheden twintig procent bedraagt, is voor de bioscopen niet minder dan vijf en twintig procent. Het is duidelijk dat een dergelijke zware belasting op het bezoek belangrijken invloed moet hebben en dat dus de gemeente de burgers voorschrijft wat ze al dan niet mogen doen. Dit is een methode -van overheidsbeheer, die niet ge noeg kan /worden gelaakt. Het schijnt dat nu dat de strijd tegen de dansliefhébberij zich zal gaan richten. Althans in den.jong- sten tijd komt Van alie kanten aandrang dat de overheid zich daar eens mee zal in laten. -Het slechte stelsel van overheids beheer zal dus te eeniger tijd zich ook tot dezeii wensch van velen gaaii^ richten en zedemeestertje over het dansen gaan spe len. Natuurlijk komt van zoo'n overheids bemoeiing niéts terecht. Dit ontaardt in formalisme én pietluttigheid en geeft alleen aanleiding tot allerlei dwaze bepalingen. Het eemgste. wat men er mee .bereikt is het vérgrooten dér ontevredenheid bij zeer ve len'en liet versterken van het verzet tegen alle daden van de overheid. In dit Verband mogen wij Wél eens even uteeren wat professor mr. B. M. Taverne onlangs in het Nederlandsch Juristenblad schreef. „Overigens, zoo lazen wij in zijn artikel, overigens kan naqr mijn overtui ging, van het optreden van de wet als ze denmeester geen heil worden verwacht. Door verhooging van beschavingspeil en ethisch besef in het algemeen, door opvoe ding, literatuur, door lezingen in de col legezalen, voordrachten enz. moet hier het Ideaal 'worden nagestreefd". Het kan niet duidelijker worden gezegd, dat de wetgever als zedemeester een fiasco is. Trouwens dit weet iedereen. Het eenige effect van zijn optreden is alleen de ver plaatsing van het kwaad en de verdrijving in de duisternis. Met tal van voorbeelden zou dit zijn aan te wijzen, maar niettegen staande dat maakt de overheid zich er steeds weer schuldig aan. Het optreden van de zedenpolitie heeft een klein openlijk kwaad net zoolang nagejaagd tot het zich over de gansche stad heeft verdeeld. Er is rn Den Haag geen straat meer „zuiver" en het gevolg is dat de politie er geen vat meer op heeft. Het dansen heet nu een kwaad. Och kom, wie zegt dat? Zijn zij het die dag-in dag-uit de. dancings 'hebben bezocht Allerminst, het zijn weer de lie den die het van hooren zeggen hebben. Wij hebben nog nooit iets kwaads in die dancing gezien maar er zijn van die bizon- der-scherpzïendeii die altijd iets verkeerds ontdekken. We Wachten dus maar weer af welke fouten de overheid straks op baar cond ui te-staat brengt als zij tegen het dan sen gaat optreden. Om nog eens terug te komen op de ver makelijkheidsbelasting. Een inzender in één der bladen deelde mede dat onlangs twee artisten een uitvoering gaven, dat zij ten slotte elk tien gulden „verdienden" aan dien avond, maar dat de gemeentelijke schatkist er met zeventig ging strijken. Dit geval is heel best mogelijk. Er was dan waarschijnlijk 350 bruto-ontvangst. Aan Ge zijt goed af, ais gè zegt Geef MIJ maar Maakt eens kennis met. Miss Blanche „Royal". (Ingez. Mededeeling.) Naar het Engelsch. (Nadruk verboden) 5) In haar eenvoudig blauw-katoentje, met het geel-linnen schortje voor, was Kers nog maar een klein meisje van tien al beweerde ze dan ook, dat ze tot Geoff's schouder reikte een bewering, waar al leen eenige waarheid m .school,' als ze op de uiterste punt van haar toonen ging staan én dan nog: met een welkom steuntje tégen dien schouder 1 Maar de prachtige goud-blonde krtilfen waren er nog en de gfoote donkere oogen, het perzikachtig hint en het vriendelijk-kleine mondje ga ven haar gezichtje iets engelachtigs. Groeide miss Kers zoo op, dan werd ze r.og ééns een schoonheid 1 Ze verbeeldde zich nu, dat ze Geoff dan <3 bijzonder goed hieip met zijn vischtuig i» waarheid hielp ze hem echter van het walletje in de sloot, maar de pleegbroer ?ou wel de laatste zijn geweest, om dit te kennen 1 Van Kers toch kon hij aües ver dragen hij was nog pas maar eens in al die zes jaar echt boos geweest op haar en dj had zich dit toen ook zoo aangetrok ken, dat zij er bijna ziek van was geweest 1 Phil moest er todh nog eens het hare van hebben en zij was eens even komen kijken, wat die twee daar uitvoerden. -Als miss Sue wist, dat je je zoo vuil Raakte, Kers, dan zou ze je wel Verbieden '°ngeheer Geoff te helpen ••Zeg, Sue, mag ik Geoff z'n hengei nou Jjét even klaar maken riep het kleine Jwg, daar baar pleegzuster net te rechter 'ld tén tooneele verscheen. Susan was niet jd'éeii, naast haar liep een jonge man van J&Vr of twee en dertig, forsch-gebouwd zaalhuur, reclame, programma's, vleugel- huur, concertbureau en andere uitgaven was 260 gld. uitgegeven. Voorts 70 gld. aan de gemeente en dus bleef er voor bei de artisten samen 20 over. Houdt den dief 1 Met meer voorbeelden ware dit ééne aan te bullen, want het is herhaaldelijk voorgekomen dat de overheid zélf met geld aan den haai ging terwijl er verlies was. Een prachtig soort belasting dus! Waarom heft men maar niet in eens een belasting op het aantal zitplaatsen onverschillig óf ze bezet worden of niet, dan had men Hee- lemaal geen controle noodig en geen kos ten van inning. Nu de belasting toch geen verband houdt met de winst, was het even goede basis daarvoor als de bruto-op- brengst. Misschien zou men dit denkbeeld eens kunnen overwegen. Slechter dan het bestaande stelsel is het niet. De wethouder van financiën heeft een nieuwe ontdekking gedaan, nl. dat de in komstenbelasting vaii Den Haag thans la ger is dan vóór den oorlog. Het was een eenigszins verbluffende mèdedeeling maar bij onderzoek op eenige belastingbiljetten bleek ons al ras dat die bewering alweer niet juist was. Wanneer men eenvoudig de cijfers naast elkaar legt dan lijkt het juist te zijn. Een inkomen van vijf luizend gul den voor den .oorlog .wordt vrijwel even zwaar belast als nu na den oorlog, maar zoo is de rekening niet juist. Iemand die vóór den oorlog drie duizend gulden inko men had en na den oorlog vijf duizend, verkeert ongeveer in dezelfde financleele omstandigheden. Hij heeft 66 c/c meer, ter wijl het index-cijfer ongeveer 70 meer is. Dit klopt dus. Maar... hij betaalt 110 meer belasting dus meer dan twee maal zooveel. Het is dus onjuist dat de belasting gelijk is. De 'absolute cijfers zijn gelijk, maar de relatieve zijn verre van gelijk en niet deze laatste rekent de belastingbetaler natuurlijk alleen. De stijging van het salaris óié in de jarén 191621 heeft plaats ge had was geen stijging van welvaart maar een aanpassing aan de toeneming der le- vensonkosten. Indien dus de belasting in een hooger percentage steeg dan het sa laris, is de belastingdruk ook zwaarder geworden. De wethouder heeft dit over het hoofd gezieii. Het kwam óók niet in zijn kraam te pas- :Wij mogen dezen brief niet sluiten zón der twee Hagenaars te herdenken die in één week tijds zijn heengegaan. Het zijn dr. Byvanck en de heer Servaas van Roye, beiden geestelijke leiders van goede soort. De eerste was jaren lang directeur van de Koninklijke Bibliotheek en is als historicus emals letterkundige zeer bekend de twee de was directeur van het gemeente-archief én het gemeente-museum.'Hij was de eer ste archivaris van Den Haag en heeft zich door de organisatie van het archief en het museum zeer verdienstelijk gemaakt. Over de historie van onze stad schreef bij zeer veel en aan zijn initiatief is de oprichting van de vereenigïng „Die Hagbe" te dan ken die voor de Kunst en de historiekennis van ónze stad zeer veel goeds heeft tot stand gebracht. Beide mannen verlaten ons op zeer Imo gen leeftijd. Hun nagedachtenis zal bij het intelléctu- eele en het kunstlievende deel der Haag- sche bevolking ongetwijfeld in hooge eere blijven. EIBER. Mr. Th. Heemskerk over de crisis. Oud-minister mr. Heemskerk heeft te Barcndrecht in de anti- re vol u ti on naire kiesvereeniging over de crisis gesproken, waarin hij volgens de anti-rev. ..Rotter dammer" o.a. zeide Het gezantschap bij den Paus heeft eenig nut, maar het mag niet de politiek be- heerschen. Het is .denkbaar dat men een gezant heeft bij een regeering, met welke men zich overigens niet kan vereenigen. Toch zou het kunnen gebeuren, dat het noodig werd geoordeeld bij de sovjet-re geering -een gezant te hebben om toe te met blond haar. en donkere oogen. Geoff knikte hem eens toe en die groet werd even familiaar beantwoord. Het was Geor ge Ryall, die op Croft Farm woonde, het goed, dat links van Bpxgrove lag. Als buurman was hij daar dikwijls op bezoek geweest, maar den laatsten tijd nu kwam hij er zoo veel, dat ieder in Knoddishall wel begreep, wat dit beduidde. „Wat moet je Kers boog miss Kaw- tborne zich even over het kleine kind heen. „Ik wou met Geoff gaan visschen. Dat mag toch wel „Och, ja ga maar Alleen, zorg dat je niet zulke natte voeten krijgt, als laatst dat is ongezond 1" Het jonge paar wandelde verder. Geoff ging kalm door met zijn visch-apparaat en Kers stond met baar gebruinde armpjes op tafel geleund, die voorbereiding gade te slaan. Zooals het kind op dat oogenblik door de haast-ondèrgaaiide zon verlicht werd, droeg ze als een gouden stralenkrans om liét engelenkopje. „Geoff begon zc, op eenmaal heel ernstig. „Wat is 't hof maken ..Hè?" ,,'t Hof maken Die mr, Ryall „maakt Sue 't hof", zèi Patchett gisteren". Patchett was de huishoudster en ver trouwde «van lady Anne. „Zie je, dat 'heb ik haar hooren zeggen. Ik 'ben toen immers naar 't Nest geweest Nu, Phil kwam me balen, omdat Süe geen tijd had, en Patchett ging zoö v*er met ons mee, want ze móest nog een boodschap doen. En onderweg zei ze tegen Phil, dat mr. Ryall Sue ,,'t hof maakte". Maar wat is dat nu eigenlijk „Dat mr. Ryall graag met Sue samen is", leek het Geoff oog de beste verklaring. Nadat Kers eens even nagedacht had, zei ze „Ja ze ioopen altijd samen. En bij doet al wat zij zegt. Hij houdt zeker veel van zien dat onze belafrgen in Rusland goed worden behartigd. Daartegenover zou ech ter Rusland er aanspraak op maken ook hier een diplomatieke vertegenwoordiging te zenden en voor de£e alle recht opeischen. Dat zou het gevaar meebrengen van een botsjewistischen haard in ons land. Zulk een gevaar bestaat niet ten aanzien van een gezantschap bij den paus. Hier betreft het alleen een rekening houden door de overheid met de Chr. Kerk, zooalsdeze zich in verschillende vormen openbaart. In dien er een unie was van protestantsche kerken- zou er geen enkel bezwaar zijn ook daarheen een gezant te sturen en voor de Roomschen zou er geen enkele reden zijn zich daartegen te verzetten.Wanneer wij de zen twistappel eenmaal kwijt zouden zijn, zou het wel eens kunnen gebeuren dat de anti-rev. er zich niet meer voor Heten vin den het gezantschap opnieuw in te stellen. Sprekende over de toekomst van de coalitie, zeide mr. Heemskerk ten slotte Indien de coalitie uiteenvalt en de anti- rev. partij geïsoleerd komt te staan, dan moeten wij blijven wat wij zijn. Wij moeten onze eenheid handhaven en de lijnen, door dr. Kuyper getrokken, niet veriaten. Dan zal, wat er ook gebeure, althans de anti- rev. partij geen schuld dragen aan den val van het vaderland, wat God verhoede. Verbond van Nederlandsche werkgevers. Naar het „Hbld." verneemt hebben de sedert geruimen tijd gevoerde besprekingen tusschen de Vereeniging van Nederland sche Werkgevers, 'het Verbond van Neder landsche Fabrikantenverenigingen en het Centraal Industrieel Verbond, ten einde te komen tot een meer geconcentreerde be hartiging der industrieele belangen, tot een gunstig resultaat geleid. De algemeene vergaderinen der drie ge noemde verenigingen hebben met alge- meene stemmen besloten, dat van den len Januari 1926 af de industrieele belangen der bij deze drie .verenigingen aangeslo ten leden zullen worden behartigd door één centrale organisatie, nl. het. Verbond van Nederlandsche Werkgevers. Prijzen van levensmiddelen. Het Gemeentelijk Statistisch Bureau ie 's-Gravenhage deelt mee, dat de indexcij fers van de prijzen'der voornaamste le vensmiddelen voor December J925 de volgende zijn De cijfers voor 1 November zijn tusschen- haakjes vermeld. fe helft 1914 100. Brood 207.3 (207.3) Grutterswaren 137.4 (137.4) Melk en kaas 185 (188) Vleesch en "eieren 185.8 (185) Vetten 158.6 (168.4) Kruidenierswaren150 (150) Aardappelen 127.3 (127.3) Herleid cijfer voor alle groe pen tezamen173.6 (175.5) Stijging (4-) of daling in pet. sinds de vorige maand —.11 1.2) Het bureau vestigt er de aandacht op, dat bovenvermelde cijfers uitsluitend de voornaamste levensmiddelen; dus niet het geheeie levensonderhoud betreffen. De gevaren van onze bevolkings vermeerdering. De Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft een vergade ring in het Koninklijk Instituut van Inge nieurs te 's-Gravenhage gehouden. Als spreker trad op mr. J. Bierens de Haan met het onderwerp Het vraagstuk der bevolkingsvermeerde ring. Het bevolkingsvraagstuk aldus ving spr. aan is een vraagstuk van de ver houding tusschen de behoeften van de be volking eenerzijds en de mogelijkheid daar in te Voorzien anderzijds. Het is dus in eerste instantie uitsluitend een economisch vraagstuk. De bevolkingsvermeerdering hier te lande heeft sinds den oorlog plaats in veel haar, hè „Dat geloof ik ook 1" „En zij oók veel van hem?... Weet je wel, dat ze nog meer houdt van frem, dan van jou „Dat zou me niets verwonderen „En als hij haar nu een tijd 't hof heeft gemaakt, gaat hij haar dan trouwen T' „Dat zal wel „En als je met elkaar trouwt, dan woon je ook altijd bij elkaar is 't niet „Zeker. Dat is ten minste zoo de be- dóeline." „Nu, ais ik dan groot beo. zoo oud ah? Sue, dan ga ik met j°11 trouwen, Geoft 1" „En als er dan eens iemand anders is, waar ik meer van houd?" plaagde hij. „Méér dan van mij..?" herhaalde zij. In 't eerst ongeloovig. Maar toen begon nen haar lipjes onheilspellend te trillen en dikke tranen welden op in haar oogen. „Dwaas kindje Moet jc daar nu om huilen Ik meende 't immers niet haast ic hij zich haar gerust te stellen. ,.Ik vind je het liefste wijfje ter wereld „Heusch vroeg ze nog eens, haar natte oogen aan zijn schouder afvegend. „ik .verzeker 't je." ,yDus dan trouw je mij, als ik groot ben. „Zoodra je wilt I" „O... 1" Met dien juichtoon sloeg ze haar beide poezele armpjes om hem heen cn „drukte hem bijna dood" „Zal je het niet vergeten vroeg ze nog een paar keer. „Je weet wel, Kers, wat ik eenmaal heb gezegd, blijf gezegd I Ca je nóu mee naar de rivier, dan zullen we een plaatsje uit zoeken waar we morgen kunnen visschen." HOOFDSTUK VI. Geoffrey kwam ma allereerst ook zijn verplichting na, om de groenten teiliif de keuken terug te brengen, waar hij nu niet al te vriendelijk door Phil ontvangen werd, sneller tempo dam ia eenig ander be schaafd land van Europa jaarlijks komen er meer dan 100.000 "zielen bij .-Terwijl na 1830 eën vermeerdering met een millióeo 40 jaar duurde, geschiedde dit in het te genwoordige tempo, in 8 jaar. Deze. ver-' meerdering »9 een gevolg van, hetover schot der geboorten boven de stérfte. Want al daalde 'het aantal geboorten constant sinds de jaren. '70, het sterftecijfer daalde nog veel meer, zoodat het nu het laagste in Europa is (nog niet 1 pet.). En nog langen tijd zal de bevolking sterk blijven toene men, ondanks het dalende aantal geboor ten. Deze snelle bevolkingsvermeerdering heeft vérstrekkende gevolgen voor ons -economische en sociale leven. Spr. wees er op, dat ons volksbestaan, geheel van het buitenland afhankelijk is en van onze ver houding tot Nederlandsch-Indië. Met de toename der bévolking ov.er de geheele wereld groeit de behoefte aan le vensmiddelen (voor.al graan) en grondstof fen voor industrieeie productie. De voort brenging daarvan in steeds toenemende mate moet echter steeds meermoeite en kosten gaan. vereischen en op den duur schaarscber worden, dat beteekent dus duurder. Om hetzelfde resultaat te ver krijgen zal dus meer arbeid moeten gele verd worden, terwijl bovendien.in tegen stelling met.de onmisbare grondstoffen, de arbeidskracht overvloediger zal worden, en dus minder waard. Een doorgaande bevol kingsvermeerdering in een dichtbevolkt land moet dus minder belooning van den arbeid en achteruitgang in levenspeil van de talrijkste volksklasse, die der arbeiders, op der» duur tot. gevolg hebben, -De tendenz van vrije, economische ont wikkeling zal moeten gaan in de richting van industrialisatie, eenvoudiger levens peil engoeclkoope produce voor. export. Van mogelijke uitvindingen, .verbeterin gen in landbouw en industrie, valt volgens spr. geen afdoende tegenwicht te ver wachten. Ook emigratie kan hoegenaamd geen uitweg geven, Ook voor culturede en geestelijke waar den moet een steeds dichter worden der be volking, een terugdringen, van. de .natuur, fataal zijn. Alleen een verdere daling van het ge boortecijfer, vooral bij de talrijkste volks klasse. hoe bedenkelijk dat van apdere zijde ook moge zijn, kan volgens spr. op den duur uitkomst geven. En er is alle reden aan te nemen, dat deze dalende rich ting door zal zetten, zood.at zeker de bevol kingstoename geleidelijk .minder zal- wor den, vooral wanneer eenmaal Jiet nog steeds dalende sterftecijfer het. minimum zal bereikt hebben. Wanneer onze welvaartspoiitiek, speciaal van- de overheid, meer op de toekomst wordt gericht, wanneer arbeidskracht, ka pitaalvorming en spaarzaamheid worden bevorderd, en wanneer bovenal de inter nationale verhoudingen zich gunstig moch ten blijven ontwikkelen, ook od economisch gebied (een steeds groeiende protectie in 'net buitenland zou voor ons. land fataal zijn) dan mag, ondanks den ernst van het vraagstuk, naar spr. meent, vertrouwd worden, dat de levenskracht van ons volk de komende moeilijkheden zal overwinnen. RA ADSOV ERZICHT. Bij de wethouders-verkiezing hebben de socialisten hun het vorig jaar ingenomen standpunt weder verlaten en er tóe mede gewerkt dat in de vacature-Landsman eën iid van de linkerzijde werd. gekozen. De heer Harts verkreeg 11 stemmen, dus alie Stemmen van links én één van réchts. De rechterzijde was verdeeld. De anti-revo lutionairen en katholieken stemden den heer Van Bennekom en- de christelijk-histo- rischen den heer Hoogkamer. De christe- liik-historische fractie'wilde zich niet bin den aan den door rechts gestelden eisch, niet mede te werken aan de plamien. tot zoodat hij het volgend oogenblik weer in den tuin stond, met Kers naast zich, terwijl ze net bij het hek van den moestuin zuster Sue tegenkwamen, weer alleen. „Is Ryall weg?" vroeg Geoff, ja hij moest iemand spreken, maar denk-'ie er om, Geoff, zal je zorgen dat zjj geen natte voeten krijgt T „We gaan enkel maar een plekje kiezen voor morgen", stelde hij haar gerust. „Weet je al, dat ze op Breadlands terug zijn „Neen, sir Jerry ook „Sir Jerry en lady Faulkner zijn gisteren gekomen en ze hadden een klein meisje bij zich, of liever een'jong meisje, mag ik wel zeggen, want ze za! een jaar of vijftien zestien zijn." „Dat is hun kleinkind hè „Ja. Ik denk dat een tijdje op Broad- lands komt logeeren. Mrs. Guest, is sinds den dood van haar man steeds buitenlands geweest." - „Maar is zij' nu ook óp Broadlands „Dat weet Ryall niet zeker. Ik ben blij, dat ze terug zijn. Lady Faulkner zag er heel vriendelijk uit." „Ik begrijp nog niet, hoe 2e zoo'n ouwen brombeer als sir Jerry getrouwd, heeft meende Geoff. ,JZc is wei een dertig jaar jonger dan hij, niet waar „Och, daar bad lady Anne nu misschien gelijk in, dat zij graag „mylady" zal zijn geweest 1 E11 sir Jerry was natuurlijk niet afkeerig Van haar gekl. Ze moet heel rijk zijn „Dan beeft ze dus nu al vier jaar van den titel genoten... Maar wij gaan, Kers Het kind had moeite hem bij te -houden, •zooals hij daar fluitende en met de handen in de zakken voortstapte. Zoo werden ze zoo dikwijls gezien, en heel Knoddishall had plezier in het grappige tweetal, dat onafscheidelijk was van elkaar „H< moeé nog even bij Roper aan", zei Abdijsiroop i® een krachtig werkend kruidenmiddel bij bron- chitie, influenza, kink hoest en verkoudheid. Het bevat geen ver- doovende bestanddeelen. Pfr fiesch vso 230 sraro (tn koker.) f t -501 550 «t«ra f 2.75 (Ingez. Mededeeling.) bouw van een nieuw ziekenhuis. De her ren De Ridder en Hoogkamer legden daar omtrent verklaringen af, zoodaf wat eerst nog maar vermoed kon worden, thans ze kerheid is geworden. De christelijk-histo- rischen staan dus ten opzichte van de zie kenhuiskwestie nog steeds op hetzelfde standpunt. De heer Harts heeft zijn benoeming tot wethouder aangenomen en hierdoor heeft een democratisch lid zitting in hét col lege van Burg. en Wetb. gekregen. Na een reeks benoemingen werden de verdere voorstellen van onze maandelijkr sche agenda in een minimum van tijd af gehandeld. Wij konden toen dadelijk aan de. begroo- ting beginnen. Hetzelfde verschijnsel dat overal elders bij de behandeling van de gemeente-begrooting valt waar te nemen, deed zich ook hier voor, nl. het voeren van ellenlange discussies. De heer Lindeijer opende de rij. Hij had heef wat klachten tegen liet college, die hij achtereenvolgens naar voren bracht en vooral keurde hij het in Burg. en Weth. af, dat zij zoo'n zwak standpunt innemen." Hij geeft de voorkeur aan een dagelijksch be stuur dat weet wat het wil en ten ,vol!e de consequenties van de ingediende voorstel len durft aanvaarden. Met deze voorstelfen moeten Burg. en Weth. staan of va Hen, maar zich niet dadelijk laten omkegelen als er verzet uit den raad komt. Hij noemde dit een gevolg van de wijze waarop de wet houders zijn gekozen, die geen meerderheid in den raad achter zich hebben, doch daar slechts zitten als vertegenwoordigers van een minderheid. Hij geeft de voorkeur aan een college van Burg. en. Weth. met een ruggegraat. De korte zin van de lange rede van den heer Lindeijer kan zoo wor den opgevat, dat hij wel veel klachten had tegen het college van Burg. en Weth, maar dat dit daarom nog niet wil zeggen dat hij niet met het college wil samenwerken. De tweede spreker was de heer An- driessen. Die bereed weer een oud stok paardje, nl. dat de katholieken te dezer sttde bij benoemingen zouden worden a'éhtergestetd bij personen van andere godsdienstige richting. Gedurende den loop-van de zitting is hij herhaaldelijk op dit zelfde onderwerp teruggekomen en hij hield vol, dat die achteruitzetting wel de gelijk bestaat, hoe men dit ook van ver schillende zijden tracht tegen te spreken. De voorzitter en de heer Berger ont kenden ten sterkste wat de heer Andriessen beweerde en de heer Berger gaf den heer Andriessen den raad eens naar Noord-Bra bant en Limburg te kijken, hoe het daar staat met benoeming van niet-katholieken in verschillende gemeenten. Ongeveer 100 pet. is daar katholiek, en- nu willen de katfiolieken ook nog in andere deelen van het land zooveel mogelijk in openbare functies benoemd worden. Dit gaat niet aan, aldus de heer Berger. De heer Wesseling hield een vrij lange hij, „die zou zorgen dat hij wat wormen voor mij had." Kers vond dit best en een oogenblik later verlieten ze het kleine huisje weer, een tinnen doosje, met levenden inhoud, rijker. De zon was nu geheel onder en er woei een frissche wind. „Als rk jou was, zou ik m'n hoed opzet- ten, Kers", klonk de voorzichtige raad, dien Kers intusschen niet opvolgde. „Kijk, wie zijn dat?" vroeg zij, toep ze juist drie personen 0111 den hóek zagen komen. „Die eene is 'iady Anne, maar... Verder dórfde 'ze zich niet' hard uitlaten', en die andere dame had ze ook zeker nooit gezien. Die was veel jonger dan lady Anne, groot, dik en gekleed in opzichtig', licht toilet, dat haar nog kolossaler deed schijnen. Ze had een vriendelijk blond, maar onbeduidend gezicht, met blauwe oogen en heel wat sproeten. Dat was lady Faulkner, die weleer als Emma Price, boter en kaas had afgewogen achter de toonbank en waarschijnlijk was ze hier altijd nog beter op haar plaats ge weest, dan in den salon te Broadlands, waar ze dan ook vooral in den beginne dikwijls met haar figuur geen raad had geweten. De oude heer, die de dames vergezelde, v/as sir Jeremiah Faulkner, een klein ineen geschrompeld mannetje, met bijzonder on aangenaam scherp uiterlijk, vooral zijn grijze oógen schenen iedereen en alles door en door te wiNen kijken 1 Geoff groette het gezelschap met in geboren hoffelijkheid en Kers schoot on middellijk óp lady Anne toe, die ze de ihand gaf. „Zoo?.. Dit is de jonge Hawthorne.. Hawthorne van Boxgróve, hè vroeg sir Jerry met zijn krassende stem. „Om u te dienen, sir Jeremiah", ant woordde Geoffrey. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1