DE IJZEN VRIJDAG 11 DECEMBER MissBlanche 63e Jaargang nïêüwt gemeentebestuur ""binnenland Stads= en Provincienieuws sport ■1925' VUSS1NGSCHE COURANT Sukkelen lijken en onregel- Mijnhardt's Laxeer- werken vlug en niet, de minste en Drogisten. heeft een inval ge- i zij verborgen ma- cpersen voor valsch werden. Men vond sche 5000 lewa-bil- aantal brieven en ig nemen, waaruit een bende te doen kapitaal beschikt, n zijn voor de ver spieren geld. Deze :n in elkaar gezet, besloot men eerst geld te maken de wa-biljetten en de ollar-biljetten. De ïkbiljetten zijn ge- dat het groote op- toen bekend werd, ndels Boelgaarsche onden waren. De tten zijn in Sofia uit Lemberg komt dergelijke biljetten de politie gelukt Boelgaren en Oos- n of andere wijze n verbieding ston- iltje van oplichting imeld. De bekende heodor Porté, had Stubaier-Alpen on- s dien tocht spoor- expeditie, uit drie oefende ski-loopers rzoek uit en bleef erven om den ver- vond echter slechts n van den als ver- kilooper. Ofschoon lire als belooning zijn lijk uitloofde, "ng meer onderno- verlangde nu van happijen, bij welke ar zijn leven voor zekerd had, de uit- ringsbedragen. Zij its één maatschap- de andere maat- vangst van de of- betalen wilden, hen van de hooge >rde, stelde zij een de arrestatie van de bekentenis af- even was en in El- Heimat" vertoefde, at Porté vijf dagen en plaats bij Metz en. Of hij reeds ge- gemeld. GRAMMA cember. 050 M. 12.00 en 0 en 10.00 Persbe- 3e Volendammers, r leiding van den Volendamnier- mdard, Regiments- lous, Little Wenn elson Chili Bom Ooievaar, Léhar Daarna het H. D ing door dr. A. J. >rstellingen in den- de krachten in de immers. 10.50 Tijdsein Big 0—1.20 Het radio- )r, viool en piano, unchmuziek. 4.05 ople's concert soc. or viool en piano, a fantasia. Op. 27 meert (sopraan en 6.20 Dansmuziek 20 Omroep voor Ben, weerbericht den. 7.35 Lezing: of London's Art." concert (sopraan. 9.20 Suite „From voor orkest. 9.35 ssa". 10.06 Orkest- erbericht, nieuws, ie Fransche en 1.2012.20 De Metropolitan dans- 750 M. 12.50 ano, viool, cello.) Koersen en Havas sen, Havaspersbe- stconcert. Weten- 'le rubriek. 300 M. 7-20 ische opera „Obe. m C. M. von We- Bagdad en Tunis, ieuws. 1.35 Sportlezmg. rt met medewer- 9.20 en 10.20 .35—1.50 Herden- abbe. 4.205.20 -Bo'heemsche mu- „Die Musik der igelsche les. 8.05 ipelodrama afsluiting scheldestraat. Burgemeester en Wethouders van Vlis- singen brengen ter openbare kennis, dat vanaf heden de Scheldestraat tusschen Sin- gelweg en de Paul Krugerstraat voor het verkeer met rij- en voertuigen en vee is afgesloten. Vlissingen, 11 December 1925. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP kameroverzicht. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag. Paketvaart. Heerlen. Daar zaten zij weer eens na een maand pauze. Er heerschte een genoegelijke druk te en van crisis-achtigheid was er geen spoor. Het waren geen gewichtige onder werpen die de Kamer wilde afdoen voor 1 Januari. Het eerste dat wat aandacht vroeg was de overeenkomst met de Ko ninklijke Paketvaart-maatschappij, betref fende de scheepvaartverbindingen met In- die. Het gold hier een eenvoudige verlen ging der bestaande concessie met vijf jaar. Er was nogal bezwaar tegen deze verlen ging gemaakt, vooral omdat het voorstel zoo laat was ingediend en 't dus niet wel moge lijk was het ontwerp goed te bezien en ad viezen in te winnen. De handel is niet ge hoord; en dat achtten velen een fout. Bo vendien is het tarief verhoogd, wat de Staat weer negen ton zal kosten. Het mo nopolie van- de Maatschappij werd voorts weer eenigszins versterkt en ook daartegen verzetten velen zich. De heer Joekes be streed vooral de verhooging der tarieven met 30 maar hij achtte 20 voldoende, waarvoor hij een amendement indiende. Met deze zienswijze ging de heer Cramer accoord. Hij vroeg alleen opnemen van een regeling der arbeidsvoorwaarden in het contract. De heer Scheurer komt op voor de derde-klasse-passagiers, wier logies zoo slecht is. Minister Welter had een gemakkelijke taak, omdat er weinig praktisch verzet was. Een gemakkelijke spreker is hij niet en hij was niet best te volgen. Tariefver- hooging was z.i. billijk, omdat de particu liere tarieven ook hooger zijn geworden. Natuurlijk werd het amendement-Joekes met groote meerderheid verworpen, waar na het wetsontwerp zonder stemming werd goedgekeurd. Vervolgens kwam de Heerlen-geschiede nis weer op het tapijt. Men kent de gebeur tenissen die minister Aaiberse ook nog even deden waggelen. Er is nu zoo iets van een compromis gesloten het Rijk krijgt de gebouwen en geeft 85 mille per jaar subsidie. Voor 1925 was nog 25 mille noo- dig, die nu werden aangevraagd. De oppo sitie was niet tevreden en mevrouw De Vries Bruins wenschte de regeering bij motie uit te noodigen voorstellen in te die nen tot stichting van een rijkskweekschool voor vroedvrouwen in het Zuiden des lands. Tot die oplossing neigde ook de heer Snoeck Henkemans, omdat alleen daardoor de zaak in het goede spoor is te leiden. Dc heer Lingbeek was tegen, omdat er pro paganda gemaakt wordt voor de school, d.w.z. voor de Room sche kerk. Minister Kooien meende alles gedaan te hebben om de kans op slagen van de school zoo groot mogelijk te maken. De groote school is driemaal zoo groot als de kleine en vraagt tweemaal zooveel sub sidie als de kleine. Een betere oplossing wist hij niet en de tijd moest leeren of hij al dan niet gelijk had. Limburg heeft de school noodig en zal die steeds meer noo dig hebben. Dc minister was dus zeer opti mistisch door het welslagen en daarom deed hij dit voorstel. Van die gedachte van mevrouw de Vries Bruins moest de minister natuurlijk niets hebben. De school moet Katholiek blijven. De motie- werd dus ver worpen, rechts tegen links, met als uitzon dering Snoeck Henkemans en Kersten. Het ontwerp werd aangenomen. De so cialisten stemden er voor, omdat zij de zui gelingenverzorging in het Zuiden willen steunen. Morgen de Zomertijd. De definitieve beslissing inzake liet Fransch op de lagere scholen is weer voor een jaar uitgesteld. Het wetje dat dit uit stel bracht en nog een jaar het Fransch op de scholen toelaat, waar het nog geleerd wordt, is aangenomen met 58 tegen 32 stemmen. Minister Rutgers liet zich na tuurlijk niet over zijn definitieve plannen uit. Van een demissionairen minister was dat niet te vergen. De kabinetscrisis. De Haagsche redacteur van „de Maas bode" meldt De „Res. Bode" laat reeds optimistische klanken hooren over de mogelijkheid van oplossing der crisis en herstel der coalitie. Of er thans reeds aanleiding is tot zoo veel optimisme meenen we te mogen be twijfelen. Naar we vernemen is er \nog geen en kele beslissing genomen en kan men nog niet zeggen, hoe het zal loopen. Dr. de Visser zet zijn besprekingen met de rechtsche fracties voort. Het verdrag met België. Het Nationaal Comité van Actie tot wij ziging van het verdrag met België, heeft een brochure uitgegeven, waarin in ver schillende hoofdstukken wordt uiteengezet dat het verdrag met België in strijd is met s lands belang! Voor het comité is.de vraag aan de orde of de behartiging van vreemd staatsbelang reiken mag tot aan en over de verlooche ning van eigen staatsbelang. Radio-telegrammen. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend dat met ingang van 21 December a.s., de radio-telegrafische uitseining van mede- deelingen, door het rijksradiostation te Rotterdam niet meer, zooals tot dusverre, zal geschieden met een golflengte van 1550 M., doch met eert golflengte van 1470 M. De voorwaarden en verdere bijzonder heden van dezen uitseindienst werden ter algemeene kennis gebracht in de Staats courant van 24 September 1924, no. 186, en van 3 November 1924, no. 214. Inlichtingen worden voorts door de tele graafkantoren verstrekt. In beslag neming van dieren bij mishandeling. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren verzoekt ons mede te deelen, dat, wanneer in gevallen van dierenmishandeling er ter men mochten zijn voor inbeslagneming van het mishandelde dier, doch bij den be trokken politie-ambtenaar tegen die inbe slagneming met het oog op de kosten, welke daarvan wegens voeding en stalling gedurende het strafproces het gevolg zou den kunnen zijn, bezwaar mocht bestaan, men zich schriftelijk tot genoemd hoofdbe stuur (Prinses Madestraat, 's-Gravenhage) kan wenden, dat dan bereid is, in die kos ten bij te dragen, of deze zelfs, zoo noodig, geheel voor zijn rekening te nemen. Subsidie burgerwacht. De gemeenteraad te Nijmegen heeft met 16 tegen. 13 stemmen verworpen een voor stel om den post subsidie voor de burger wacht te schrappen. VLISSINGEN, 11 DECEMBER. Het rijwielpad ZwanenburgZoutelande. De burgemeester onzer gemeente heeft een schrijven ontvangen van den a.n.v/.b., waarin wordt medegedeeld, dat de a.n.w. b. heeft besloten 15 pet. der kosten bij te dragen voor den aanleg van een rijwiel pad van Zwanenburg naar Zoutelande, zulks tot een maximum van f 1545. Hieruit blijkt dus dat ook de a.n.w.b. het nut van dit rijwielpad inziet, want het daarvoor beschikbaar gesteld bedrag mag zeker wel genoemd worden. Rijkspostspaarbank. Opgave uitsluitend betreffende het postkantoor te Vlissingen. Maand November 1925. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd 36.025.81 en terugbetaald - 42.940.54 Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 6.914.73 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 33. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal1000. en afgeschreven nominaal- 3200. Derhalve minder in_ dan afge schreven 2200. Tot aankoop van Nationale Schuld ten behoeve van inleggers werd uitgevoerd 1 order tot een nominaal bedrag van 1050. Comité voor Winterlezingen. De eerste van de vier in dit seizoen te houden winterlezingen voor bovenge noemd comité werd gisterenavond gehou den door ds. F. A. den Boeft, Geref. predi kant te Kruiningen, met als onderwerp „De zonden der vaderen". Ds. Den Boeft liet eerst zingen Psalm 25 2, ging daarna voor in gebed, en wees vervolgens zijn vrij talrijk gehoor op den strijd in onze dagen van de twee uitwassen, pessimisme en optimisme. Zeker het eerste heeft in dezen tijd den boventoon, ook de literatuur slaat een zwaren toon aan, maar ook dichters en fiiosophen, wij zijn tegenwoordig bijna allen kleine fiiosophen. Ook de Noorsche schrijver Ibsen had dik wijls een zwarten kijk op het leven, hij was een man wiens gedachtengang men vaak moeilijk volgen kon, die men heel spoedig kwijt raakte, er valt volgens spr. eigenlijk niets anders van hem te zeggen dan dat hij Hendrik Ibsen is. Zwartgallig als hij was kon hij van zijn eigen landge- nooten toen hij in 1885 vanuit het buiten land terug kwam, niets anders zeggen, dan dat zijn land niet bewoond werd door 2 millioen menschen, maar door een gelijk aantal honden en katten. Zijn werk was vaak afbrekend, hij kwam ook tot het vraagstuk der erfelijkheid in één zijner werken getiteld „Spoken". Het is niet spre kers bedoeling te handelen over spoken, deze verwachting wenscht hij niet te be- viedigen. Ter uiteenzetting van zijn boeien de en met de meeste aandacht aangehoorde rede laat hij ten eerste het stuk spreken, zet daarna uiteen wat het ons te zeggen heeft en komt tenslotte met de Christelijke critiek. Ibsen's gedadiengang |eidt als van zelf tot spoken, hij laat alles zien in ver band met het zedelijk leven. Bij de ver schijning van dit boek ging er een storm van verontwaardiging op iii de beschaafde Het is altijd het goede oogenblik om te zeggen Geef MIJ maar Maakt eens kennis met Miss Blanche „Royal". o (lngez. Mededeeiing.) kringen, de menschen waren veel te netjes, de inhoud kon niet op hen van toepassing zijn, over dergelijke dingen mocht niet zoo openbaar gehandeld worden. Spr. noemt de dagen van Jan Steen beter, toen durfde men er wel over spreken en er over schilderen ook. Vervolgens gaf hij weer de hoofdpersonen uit het boek, nl. mevr. Helene Alving, die het huwelijk mei een rijken wellustigen kapitein verkoos bo ven dat met een armen predikantRegine, de dochter van den kapitein en van zijn dienstbode, die hij zelf vernederd 'had Einstelt, een schrijnwerker, die in der haast met deze dienstbode aangezocht werd te trouwen de zoon der beide echtgenooten, Oswald Alving, den erfelijk belaste, die een gebroken en verslagen leven leidde, en ten slotte ds. Manders. De verschillende tooneelen die ons als het ware voor de oogen werden afgespeeld, doen ons zien het gesprek tusschen ds. Manders en mevr. Alving over haar reeds overleden echtgenoot, hoe zij van zijn na gelaten bezittingen een liefdadigheidsinrich ting laat bouwen, hoe ook Oswald zich bij hen voegt, verhalende van het Parijsche kunstenaarsleven, waarvan hij wel niet met volle teugen heeft genoten, doch het van nabij heeft leeren kennen, de toestanden schildert van ongehuwde vrouwen die met hun kinderen in de huizen der schilders in wonen. Hijzelf voelt zich diep ongelukkig een Parijsche dokter heeft hem gezegd dat hij reeds van zijn geboorte iets vreeselijks met zich draagt, hetgeen hem ook steeds vervolgt, hoewel hij het niet kan verklaren. Hij voelt zich geestelijk dood, is niet meer in staaf ooit te werken. Als eenigen tijd later de moeder met Oswald en Regina bij elkaar zijn, komt ds. Manders vertellen dat het in aanbouw zijnde gesticht in brand staat en daar dit niet verzekerd is, is het geheele vermogen van haar overleden echt_ genoot verloren Hierin berust zij doordat op dat geld toch geen zegen rust. Mevrouw is echter zeer zwaarmoedig steeds ziet zij in alle Bladen en boeken spoken voor haar oprijzen. Ook haar le vensmoede zoon vraagt haar wanneer de door den dokter voorspelde krankzinnig heid zich zal vertoonen en hem van de morfine te geven, die hij bij zich draagt. Als eenmaal deze verschrikkelijke dag aan breekt, zinkt Oswald in elkaar, steeds maar herhalende uit zijn geprangd gemoed de zonde, de zonde... Hoe moeilijk het de moeder ook valt, zij kan het lijden niet langer zien, ze zoekt naar het fleschje met de morfine-capsules. Hiermee eindigt de schrijver zijn aangrijpend verhaal over de zonden der vaderen. Spreker zegt dat dit verhaal niet behoort tot de onzedelijke literatuur. Goed gelezen werpt het de viaag* op hoe staat het met uw zedelijk leven Ook in onzen tijd zijn er vele le vens die zuchten moeten onder het kwaad der ouders, het leven der kinderen door vader en moeder verbrijzeld. Weten wij als ouders wel dat we voor een groot deel het leven der kinderen bepalen Spr. betreurt dat dit niet het eerste is waar Ibsen den nadruk on legt, toch kan hij door zijn werk de gemoederen wel eens schudden. Noor wegen was boos op Ibsen, het zedelijk le ven is absoluut hij heeft ook ons veel te zeggen, moet bij ons ook heiügdoinmetjes afbreken*. Het boek eindigt toch mei één gioote troosteloosheid, hij laat ons de vree- selijke werkelijkheid zien, maar brengt ons niet verder. Gods Woord leert ons echter dat wanneer men de zonde doet men ook de gevolgen daarvan dragen moet. Het zegt echter ook, dat God daarin lust heeft dat de zondaar zich bekeere en leve. Jezus Christus, die de gebreken der sa menleving ontdekte en zeide „Komt tot mij allen die vermoeid en belast zijt en ik zal U rust geven", gaf een andere rust dan de rust die verkregen wordt door vergif. Spreker eindigde met de Kerstgedachte tc ontvouwen in verband met de zonden der vaderen. Nadat nog gezongen was Psalm 73 14, eindigde ds. Den Boeft met dank- zegging. Een huldeblijk. Gisterenavond werd in intiemen kring bij monde van den heer Molhoek, namens de Vlissingsche Zweniclub, de Christelijke Jongemannen Padvinders vereeniging, de Voetbalcombinatie Vlissingen, de Trans portcolonne en supporters van diverse ver- eenigingen aan den heer P. A. Jens een stoffelijk huldeblijk van, hoogachting en waardeering aangeboden voor alles wat hij gedurende zijn verblijf te dezer stede in het belang van de verschillende takken van- sport heeft gedaan. Zichtbaar getroffen door deze attentie van de zijde dier vereent gingen dankte dokter J-ens hiervoor, ook namens zijn ec'ntgenoote. Voor het examen als derden stuurman is geslaagd de heer H. Batten, leerling van de De Ruvterschool. Zeeuwsche Bond van Tuberculose- huisbezoeksters. Gisteren werd te Middelburg opgericht de Zeeuwsche Bond van Tuberculose-huis- bc-zoeksters. Het bestuur werd als volgt samengesteld dr. J. H. Schagen van Soe- len, inspectrice der volksgezondheid, eere voorzitster, D. E. Ch. Deetman, Provinciaal Enquctrice, voorzitster, J. Verburg-Dahmen, districts-huisbezoekster, secretaresse en Zr. Snel, wijkverpleegster-huisbezoekster, pen- ningmeesteresse. Het doel van dezen Bond is zoowel aan de leden gelegenheid te geven zich verder te ontwikkelen, alsook den band onderling te versterken. Met ingang van 11 December zijn de surnumerairs E. Vroon en P. J. van Daisen verplaatst van de post- en telegraafschool te 's-Gravenhage naar het post- en tele graafkantoor te Middelburg. Door Ged. Staten is de heer H. A. flan ken te Wlihelminadorp, gemeente Katten- dijke, benoemd tot lid van de Provinciale Regeringscommissie voor de paardenfok kerij in Zeeland. Een zeearend geschoten. Onder de gemeente Haamstede is in de duinen een zeearend geschoten met een vlucht van 2.30 M. en een lengte van 0.90 M. Het dier zal worden opgezet, maar wordt nu reeds tentoongesteld. De op brengst is bestemd voor de nagelaten be trekkingen van de opvarenden van den Terschellinger loodskotter, die gezonken is. KERK- EN SCHOOLNIEUVVS. Geref. Gem. Beroepen te Vlaardingen ds. G. H. Kersten te lerseke. RECHTSZAKEN. Overtreding der Loterijwet Voor het kantongerecht te Middelburg heeft terecht gestaan B. B-, 40 jaar, winke lier te Vlissingen, beklaagd van overtreding der Loterijwet. Hem was ten laste gelegd dat hij bij aankoop voor een zeker bedrag aan artikelen in zijn winkel aan de koopers bonnen had verstrekt waarop een nummer voorkwam. Verder had hij in een verzegel de enveloppe verschillende nummers ge daan. Wanneer nu na de opening van be doeld couvert de nummers werden bekend gemaakt, werden diegenen welke deze num mers op de hun verstrekte bonnen in hun bezit hadden, winner van een voor dat nummer besterhd luxe artikel. De ambtenaar van het Openbaar Ministe rie wees op het misbruik dat voorna melijk tegen St. Nicolaas en andere feest dagen van dergelijke loterijen wordt ge maakt, en op grond dat dergelijke han delingen ook als oneerlijke concurrentie kan worden aangemerkt, eischte een geld boete van 60 subs, een hechtenis van 60 dagen. De kantonrechter onmiddellijk uitspraak doende veroordeelde den beklaagde tot 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. Verduistering van 180.000 gulden. Voor de rechtbank te 's-Gravenhage heeft gisteren terecht gestaan de 47-jarige A C. M. B., zonder beroep te 's-Gravenha ge, gedetineerd, vroeger directeur van de N.V. Obligatie-Maatschappij „Het Witte Kruis", wegens verduistering van verschil lende bedragen ten nadeele van genoemde maatschappij, welke bedragen beklaagde in zijn kwaliteit van directeur onder zich had gekregen. Beklaagde bekende. In den zomer van dit jaar heeft hij 15 verschillende bedragen, tot een totaal van ruim 107.000, welke de on der-directeur hem ter hand had gesteld o:n in de kas te storten, ten eigen bate aange wend. Bovendien heeft bekl. ongeveer 73.000 van het saldo der maatschappij bij de Amsterdamsche Bank opgenomen om dat bedrag eveneens voor zich zelf te ge bruiken. Het geld van de Bank werd afge geven op kwitantie, geteekend door be klaagde en den mededirecteur, den inmid dels o,verleden heer Beek. Deze laatste was in den afgeloopen zomer ziek en had voor het gemak eèn aantal blanco kwitan ties geteekend, zoodat beklaagde zelf het bedrag kon invullen. Het OJ\L, het wettig en overtuigend be wijs geleverd achtende, vroeg veroordeehng van beklaagde tot 2 jaar gevangenisstraf. Zijn eigen kind gedood. Voor de rechtbank te Rotterdam is gis teren behandeld' het drama uit de Corver- straat. Het O. M. heeft tegen den beklaag de geëischt schuldigverklaring aan zware mishandeling den dood van zijn 5-jarig dochtertje tengevolge hebbend, maar dat de rechtbank op grond van een rapport van twee psychiaters beklaagde ontoere kenbaar zou verklaren en zijn opneming in een krankzinnigengesticht zou gelasten voor ten hoogste een jaar. Mishandeling met doodelijken afloop. Voor de rechtbank te Arnhem heeft te recht gestaan een 21-jarige arbeider uit Veenendaal, omdat hij 10 October 1.1. te Veenendaal zekere v. E. zwaar heeft mis handeld door hem met een mes in den slaap te steken, tengevolge waarvan E. 15 Octo ber is overleden. Een caféhouder verklaarde, dat hij 10 October 's avonds om 7 uur met zijn doch ter in het café was. De verslagene en bekl. waren er ook. Hij zag dat v. E. een bier glas greep en bekl. daarmee op zijn hoofd sloeg, zoodat het glas aan splinters Hierop gaf beklaagde v. E. een slag op zijn hoofd. Deze deed nog enkele stappen, en zakte in elkaar. Bekl. vluchtte door de deur, doch werd achtervolgd door getuige met zijn zoons, die, na hem gepakt te heb ben, hem naar het café terugbrachten, op den grond legden en bovenop hem gingen zitten, totdat de marechaussée kwam. Het O. M. eischte 6 jaar gevangenisstraf. MARINE EN LEGER. Het feest van het korps Mariniers. Gisterenmiddag ontving het gemeentebe stuur van Rotterdam het korps Mariniers ten stadhuize. In de groote burgerzaal hadden zich tal van plaatselijke autoriteiten en vertegen woordigers van corporaties verzameld, die bij het jubileerende korps hun opwachting wilden maken. Onder het spelen van het Wilhelmus, op het orgel betrad burgemeester. Wijtema, vergezeld van de wethouders Nivard en De Jong, kolonel Groen, inspecteur van het korps Mariniers, luitenant-kolonel Oele, commandant en luitenant-generaal Muller Massis, commandant van het veldleger, vi- ce-admiraal Fock, commandant van de ma rine te Willemsoord, vertegenwoordiger van den minister van marine de zaal. Toen het orgel zweeg nam de burge meester het woord voor het houden van een toespraak, waafifi hij zei van een gevoel van voldoening vervuld te zijn nu de bur gerlijke overheid van Rotterdam het korps Mariniers zijn hulde kan brengen. Vervolgens gewaagde hij van de goede verstandhouding die bestaat tusschen de mariniers en de Rotterdamsche bevolking. Hij uitte den wensch dat het korps de plaats mag blijven innemen, die het eeu wenlang heeft ingenomen en dat de ver houding tot de Rotterdamsche bevolking zal blijven zooals zij steeds geweest is. Kolonel Groen, inspecteur van het korps, herinnerde er aan dat toen de mariniers inplaats van in drie in een garnizoen wer den ingedeeld, de garnizoenen te Helder en Amsterdam werden opgeheven'en het heele garnizoen te Rotterdam geconcentreerd werd. In den grooten Schouwburg te Rotterdam werd gisterenavond een galavoorstelling gegeven, waar het Rotterdamsch Hofstad- tooneel „Krelis Louwen" van Pieter Lan- gendijk opvoerde met jan Musch in de hoofdrol. De meeste autoriteiten, die des morgens de parade en des namiddags de receptie ten stadhuize hadden bijgewoond, waren tegenwoordig, o.a. vice-admiraal Bauduin, vertegenwoordiger van de Konin gin, de minister van marine a.i. de heer Lambooy, oud-minister Van Dijk, generaal Snijders enz. In de pauze-, toen het korps in de foyer receptie hield, heeft minister Lambooy het woord genomen. Hij zeide, ook namens de regeering hier hulde te willen bieden. Uil- de onderscheidingen, vandaag verleend, moge blijken hoe de regeering waardeert hetgeen het corps mariniers in den loop der jaren tot stand gebracht heeft. Hij was ge troffen door het feit, dat het corps, dat overal in den lande geëerd is, hier te Rot terdam zoo gezien is. Dat is oen bewijs, dat het de moeilijke taak die het hier te vervul len heeft, met tact vervult. De mededeeiing van den spreker, die aan het begin van den avond het woord voer de, dat Rotterdam zich verheugde, toen na de mobilisatie de mariniers terugkwamen, had hem getroffen. Na de gespraak van den minister klonk een driewerf „hoera". Kolonel Groen, inspecteur van het corps, dankte den minister, wiens woorden als een zonnestraaltje waren in deze dagen waarin hét vraagstuk zal behandeld worden of het corps mariniers al dan niet zal blij ven voortbestaan. Hij hoopte dat de woor den door den minister en ook door anderen gesproken ertoe mochten meewerken dat het to be or not to be van het corps mari niers ten gunste van het eerste mocht uit vallen. De kruiser „Java" licht beschadigd. De „Java" met de leden van den Volks raad aan boord, terugkeerend van buiten gaats en achteruitstoomend de haven van Tandjong Priok binnenkomend, heeft het stoomschip „Bondowoso" aangevaren. De „Java" kreeg een deuk in het achter schip. Een hut werd een halven meter in gedrukt. De commandant van den kruiser, de ka pitein ter zee L. J. Quant, bevond zich op de brug, toen de aanvaring geschiedde. De „Bondowoso" bekwam slechts gerin ge schade. Bij beschikking van den minister van marine a.i. zijn de luitenants ter zee 2e klasse T. K. baron Van Asbeck en B. Q. Boelen den 4en Januari a.s. geplaatst aan boord van onderscheidenlijk Hr. Ms. „Schorpioen" en Hr. Ms. „Tromp". Te Nijmegen is op 52-jarigen leeftijd overleden de heer J. W. A. Cassa, gep. ka pitein der infanterie van het Oost-Indisch leger. Als le luitenant heeft de heer Cassa eenige jaren te Middelburg in garnizoen gelegen. Herhalingsoefeningen. Volgens „De Rsb." zullen in 1926 de vol gende richtingen voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen, t.w de lichtin gen 1920, 1921 en 1923. VOETBAL. Het Zuiden. Competitiestanden. 2e Klasse A. Dosko 9 6 1 2 13 17—10 1.44 Roosendaal 7 4 2 1 10 23—7 1.42 Middelburg 8 5 1 2 11 18—7 1.37 Vlissingen 10 5 2 3 12 19—18 1.20 Breda 6 3 0 3 6 20—14 Dongen 6 1 2 3 4 915 0.66 Alliance 8 2 1 5 5 13—23 0.62 Waalwijk 6 0 3 3 3 10—21 0.50 Bergsche Boys 8 1 2 5 4 1125 0.50 2e Klasse B. P. S. V. 6 5 10 11 21—3 1.83 G.U.D.O.K. 3 2 10 5 5—3 1.66 Longa 6 4 11 9 20—14 1.50 V. S. C. 7 4 2 1 10 23—6 1.42 V. V. V. 7 4 1 2 9 16—10 1.28 V. O. S. 6 3 0 3 6 12—18 1.— Boxtel 8 2 2 4 6 12—21 0.75 Helmond 7 1 1 5 3 13—15 0.42 T. S. V. 7 0 1 6 1 12—30 0.14 Zalt Bommel 3 0 0 3 0 2—16 2e Klasse C. Kerkrade 7 4 2 1 10 169 1.42 M. N. V. 2 8 4 3 1 11 18—8 1.37 Al. Z. M. 9 6 0 3 12 20—II 1.33 Rhenia 9 3 4 2 10 19—21 1.11 Juliana 8 3 2 3 8 23—15 1.— V. T. V 7 2 2 3 6 12—20 0.85 Bleijerheide 6 4 0 2 8 177 0.75 M. Emma 7 2 14 5 10—13 0.71 Heerlen Sport 6 0 3 3 3 9—16 0.50 A. C. C. 9 1 1 7 3 11—35 0.33 Na een tijd van onderbreking, veroor zaakt door de afgeloopen ijsperiode, zal het competitie-rad Zondag a.s. weer op- nieira- beginnen te draaien. De weersom standigheden zijn momenteel van dien aard, dat er verwacht mag worden, dat de meeste wedstrijden voortgang zullen vin den. In Middelburg komt Alliance op bezoek. De hoofdstedelijke club heeft onprettige herinneringen aan de vcrige ontmoeting met Alliance in Roosendaal, waar met 12 verloren werd, terwijl een week daarna het veel sterkere Roosendaal in eigen huis

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1