Spritsletter Couranten ss. Courant :entien (anken derse ;oop ZATERDAG S DECEMBER L«No.2®7i 63e Jaargang ■1923. 1RIER, IELETTERS, IN E N >PAPÉ oone per K.G. perste Blad ÖÊVÏËENTEBESTUUR_ Brieven uit de HofstaJ FEUILLETON 8e Man die tie bladzijden omslcag. Beursbescbouwingen Bezoek aan de Hedertandsche Seintoestellen-Fabriek te Hilversum. i de ond van u« ter dood iet kon worden uit noodweer wtte,, des I zal worden! aange-| Rehan-1 geleerde met een autol probeerde de Indische I werd na twee fel e door hen, verwondt wijl gestorven. L nng heeft onmiddellijk I een veroordeeling van I irkomen. De Duitsch» f rn heeft er de aSf niet klem op gewezen I 'eroordeelmg van Saur I gen voor de Duitsch- 'ingen zou hebben kzi nn i ge ,IIS| Diaden melden, dat te Ohio, een kranlttinni- ndloopt, die eenzame haar met een knots hoofd toebracht. Tien I ngevallen en twee had De misdadiger vtr- anval weer spoorloos stad weer op te dui- inelijke bevolking was ;oedbewapende politie- sloten zich bij de klop- echter een volle week den dader te pakken na zijn laatste euvel- 1 schuil gehouden, maar "ogemerkt, onmiddellijk epen. Het was een ha- die volmaakt krank- n en die onverstaan- Onder de aangeval die den man hebben der. Toen. de man ge- doelloos door de bui- net een zwaren hamer in man van reusachtige ongelooflijk hard kon de heeie bevolking van pluchting, dat de ge- :ner althans onschade- ARTS, 5 Decem- ZIG. voor prima per ons en en, aan uiterst rijzen is RAAT 11. richt ondergetee- Zaterdag een varen en aan- tikelen, waar- r vlugge en nette aam in de achting aanbeveelt. Achtend, STRAAT II. BOKKING oor een kwartje, nmaakharing n kwartje Noordstraat. NiCOLAAS. erijnen 25 cent appelen 25 30 ks groote anderijnen f 1.00 ruitmanden, enz. anbevelend, Telef. 238. i/LISSINGSCHE COURANT Dit nummer bestaat uit 2 bladen ABONNEMENTS PRIJS I Voor Viissingen en gemeenten op Wal- clieren ƒ220 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- aefhenten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIE-PRIJS Van .14 regels: ƒ1.10 voor iedere I fCgel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties .betreffende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie- jingen en Dienstaanvragen, enz., prijs, bij vooruitbetaling van 5 regels ƒ0.75, elke regel meer 15 cent. SCHIETOEFENINGEN DEN HELDER. De burgemeester van Viissingen maakt I 3an zeevarenden bekend, dat op Maandag 7 December a.s. en eventueel volgende da gen, schietoefeningen zullen worden g» •.ou- den met het kanon beZ. het fort Kijkduin. Onveilig is de sector met een straal van 4000 M., gelegen tusschen Kijkduin Zuid ?n OZO. Viissingen, 4 December 1925. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN: Ons stadhuis. Onze residentie lijdt al tientaHen jaren aan de stadhuis-ziekte. In dit opzicht kun nen we Rotterdam alleszins benijden, dat nog vóór de magere jaren kwamen aan een nieuw raadhuis is toegekomen en men mag over de al of niet groote schoonheid er van kibbelen, het is een feit, dat Rotter dam een grooten voorsprong heeft èn op Amsterdam, waar men maar steeds aan het bijbouwen en verbouwen blijft èn op Den Haag, dat niet veel verder komt dan het maken van tallooze plannen. Zoo vaak wij Rotterdam bezoeken, wordt ons oog ge troffen door dien breeden boulevard ter plaatse waar eens het smalle grachtje met zijn veel te smalle bruggetje lag. Al is de omlijsting van dien boulevard nog op geen stukken na zóó als wel gewenscht ware, het groote begin is» er met het stadhuis en het postkantoor gemaakt en de rest zal langzamerhand wel komen. Het lijkt wel alsof Den Haag den Am- I hterdèmschen dan den Rotterdamschen weg op gaat en meer naar lapmiddelen zal zoeken dan naar een volledige oplossing van de stadhuiskwestie. Nu zijn wij daar eenerzijds niet rouwig om, want het plan dat eigenlijk al definitief is vastgesteld en dat met Rotterdam hierin overeenstemt, dat men een leelijke achterbuurt wil doen verdwijnen om ruimte te maken voor een monumentaal gebouw, dat plan kan ons maar zeer weinig bekoren. De plaats waar het nieuwe stadhuis dan zou komen, staat ons heelemaal niet aan, wijl ze niet in het centrum ligt en niet in een omgeving dat ovèreenkomstig de schoonheidseischen van een mooi monumentaal gebouw zou zijn. Inmiddels is de gemeenteraad er maar weer toe overgegaan om voor een half mil- lioen panden aan te koopen in de onmid dellijke nabijheid van het oude stadhuis. Dc bedoeling is, daarin een gedeelte van de gemeente-administratie onder dak te bren gen. Op de Groenmarkt, achter het stad huis, staat nog altijd het noodhulpgebouw, dat indertijd voor de Bonnetterie is ge sticht, toen deze haar huizen vernieuwde. De gemeente nam die tijdelijke behuizing over en vestigde er den Burgerlijken Stand in. Thans schijnt het gebouw zoo af- tandsch te zijn, dat het dient te verdwijnen. Om aan de plaatsruimte tegemoet te ko- N'aar het Engelsch van MARY TENNYSON 3) Maar zijn verschrikkelijk nieuws werd eei beter ontvangen dan hij had durven droomen, want hij was natuurlijk onbekend ^et het feit dat mevrouw Schuster den 'aatsten tijd een beetje te veel verbeelding ^kregen had en deze idee van gelijkheid 'iad de Zich cauw ergerende en hoogelijk 'Net zichzelf ingenomen Violist in stilte tot wanhoop gedreven. Daarom was Hertzhei- mer niet zoo ontstemd als anders het geval ZOu zijn geweest nu hij kans had mevrouw Schutser te toonen dat ze voor hem niet onmisbaar was. Ook de verontschuldiging van den burge meester op het concert werd vriendelijk ontvangen. De burgers van Santford waren eenvoudig gekomen om Hertzheimer te i'ooren, die zonder mededinger gedurende jaar in het noorden van het land had geregeerd, daarom was de opluchting on der het publiek groot toen zij hoorden dat «et mevrouw Schuster was, die voor hen J'teen maar een naam was, die niet had "innen komen. Toen Sis George de naam van de plaatsvervangster noemde, en haast ontroerd vroeg toegevend voor de jonge dame te willen zijn, die zoo dapper op het Matste moment in de bres gesprongen was ft|ndat haar medeburgers anders de vreugde jjussen zouden den grootsten artist een van d? belangrijkste moderne composities te "coren spelen werden zijn woorden met typlaus ontvangen. De meesten uit het publiek hadden lso-' V van jongs af aan gekend en toen dc jMgemeester het blozende meisje naar vo- bracht want Isobei, als mevrouw (muster's plaatsvervangster, moest het Sneert openen met een Impromptu van men, kocht men nu deze panden ook ach ter het stadhuis gelegen. Alweer dus een half millioen. Straks zal de aap wel weer uit de mouw komen, dat een aanzienlijk bedrag noodig is om de panden bruikbaar te maken voor het be oogde doel en dus kost dit jaarlijks weer een aardig bedrag aan rente enzoovoort. In den loop der ♦ijden heeft de gemeente al meer van dergelijke panden gekocht er staat er één in het Noordeinde, er is een mooie villa op een prachtig punt finaal verknoeid tot kantoor van den gemeente ontvanger en zoo is er nog meer. Het zou ons niet verbazen of de gezamenlijke kos ten daarvan zouden genoeg zijn voor de stichting van een gansch nieuw stadhuis, indien men althans dit verstandig ging in richten. Een verstandige bouw van een stadhuis voor een groote stad lijkt het ons, indien men van den aanvang af rekent op gestadige uitbreiding. Er zij. een klein mo numentaal hoofdgebouw, en daar aöhter in vleugelvorm de kantoren op zoo'n wijze, dat de vleugels weer verlengd kunnen worden. Wanneer alle kantoorlokalen ge vat worden in het stadhuis zelf, dan gaat er veel te veel ruimte aan gangen en hallen verloren, dan is uitbreiding niet mogelijk en- zal spoedig weer het filiaal-stelsel moe ten worden toegepast. Den Haag bezit eenige terreinen die volkomen geschikt zijn voor den bouw van een stadhuis zooals wij ons dat voorstellen. Het bekende Alexanderveld is bij uitstek, geschikt 't is een zeer groot terrein op een zeer mooi punt gelegen, van alle zijden bereikbaar en op het oogenblik volmaakt nutteloos. De gemeente is eigenares, maar heeft het terrein voor militaire doeleinden in bruik leen gegeven, waaraan het vastzit zoolang het "Rijk het goedvindt, maar daaraan zou ten slotte we! iets te doen> zijn. In de tweede plaats ligt het terrein van de afge brande Oranje kazerne nog steeds open. Het Rijk denkt er niet over om hier een kazerne te stichten en de grond, die door de gemeente eertijds daarvoor in bruikleen wercj gegeven, valt dus in het bezit der gemeente terug. Er zijn plannen geweest voor den bouw van een stadhuis op dit ter rein, maar die zijn alweer van de baan. Daarna heeft de Volksuniversiteit het oog op dit terrein geslagen voor de stichting van een eigen gebouw, inaar het schijnt niet gelukt te zijn om tot een definitieve beslissing te komen. Het terrein is dus weer vrij. Nu de gemeente in de onmiddellijke om geving van het bestaande stadhuis weer panden heeft gekocht, ontstond bij velen de vrees, dat het stadhuisplan dieper dan ooit werd opgeborgen. De wethouder hééft echter een geruststellend woord gesproken, maar wij hopen dat toch hierdoor de de finitieve beslissing weer voor eenigen "tijd is uitgesteld, waardoor de kans^grooter wordt dat een beter plan wordt aangeno men dan thans hangende is. Het is als al tijd een dure geschiedenis, want de pan den die de heeren uitkiezen zijn altijd op besten stand gelegen,, op duren winkel stand en zijn- meestal geheel ongeschikt, zoodat een lieve som noodig is om ze eeni- germate bruikbaar te inaken. Het beste ware dat men een plan ontwierp en dat men be gon met de administratiegebouwen op te richten. Voor het half millioen dat men nu uitgeeft had men a! aardig wat kunnen bouwen. Wanneer er successievelijk meer bijgebouwd werd, zou het geld over vele jaren verdeeld worden. Te eeniger tijd kon dan het monumentale hoofdgebouw er bij gezet worden. Op die wijze was het mogelijk in étappes een dergelijk duur zaakje tot stand te brengen. Al die groot doenerij van enorme gebouwen is in deze tijden, waarin wij op iederen gulden moe ten passen, uit den booze. En dan slaat ons de schrik om het hart, als wij bedenken, welken architect het ont- .werpen van zoo'n gebouw, dat eeuwen zal staan, wordt opgedragen. Wat dat zegt, weten de Rotterdammers a! bij ervaring. EIBER. Chopin werd haar een ontvangst bereid waardoor haar zenuwachtigheid plaats maakte voor een verrukking, die haar alles c'eed vergeten. Zij bracht het Impromptu van Chopin zoo volmaakt ten gehoore, Godfrey, die op de trap was gaan zitten, die naar de ver hooging leidde, otn de eerste te zijn, die haar gelukwenschte als haar taak volbracht was, Van trotsch en liefde voelde hij zijn adem snel gaan. Tranen van vreugde druppelden langs de wangen van den ouden Simeom bij de tri omf van zijn lieveling, cn de groote Hertz heimer zelf, die ten volle het schitteerende spel apprecieerde, lachte vriendelijk, terwijl hij den man op den schouder klopte en zeide „Dit kleine meisje van u is een wonder. Och, beste man, 't is geen wonder dat w tranen vloeien. Mevrouw Schuster speelde die impromptu niet beter. Als ze de Moro- witsch zóó speelt, moeten wij eens samen praten, u en ik en die kleine dame. Me- vrouw's verstuikte pols duurt verscheidene weken en over tien dagen ga ik naar Edin burgh om de Morowitch en andere werken te spelen. Wij zullen zien, mijnheer March- mont, wij zullen zien". Toen Isobei het podium verliet straalde .en glimlachte zij allerliefst, toen zij naar het donderend applaus luisterde dat haar eerste poging beloonde. En toen zij hand in hand met Godfrey, die het zware muziek boek droeg, weer op de verhooging kwam voor het spel inet Hertsheimer, was het de jonge man, wiens hart wild klopte en wiens vingers in haar stevige greep trilden. Hij sorteerde haar muziek en ze gingen aan de piano zitten en er was een kleine pauze en extra aandacht te geven aan het binnenkomen van den onvergelijkelijke Hertzheimer. Maar de pauze- was lang ge noeg voor de jonge gravin, de aanzienlijk ste vrouw uit den omtrek, om haar man toe ie fluisteren „Zag je ooit zoo'n alleraar- Nieuwe daling voor de Fransche franc. De Ncdcrlandsche handel. De positie der rubbermarkt. Hoogere koersen voor Suikerwaar- den. Idem voor aandeelen van handelsvennootschappen. Uitbrei ding der scheepvaartbeweging in ons land. Vaste stemming voor Thee- aandeelen. De Amerikaansche en de Beleggingsmarkt weinig veran derd. Aan het beursoptimisme komt nog geen einde en het heeft er allen schijn van dat het jaar 1925 onder meer gunstige auspi ciën zal worden afgesloten. Het spreekt wel vanzelf dat af en toe een tijdperk van rust intreedt, dat ook de koersen onder winstnemingen te lijden hebben.en op de fluctuaties der productenprijzen reageeren. Met name op de Amsterdamsche beurs blijft men k la hausse over bijna heel de linie, waarbij wel het opmerkelijke is, dat er nauwelijks aanwijzingen zijn voor een komenden terugslag. Wc merkten reeds eerder op, dat van buiten onze grenzen- geen sterke factoren op het beursleven inwerken. Men verheugt zich ongetwijfeld over de Londensche finale van de vredes conferentie te Locarno, men spreekt er op de beurs evenmin over als over de wan kele positie van het Fransche devies, dat in het begin der week weer wat kon her stellen, maar sindsdien weer terugliep toen bekend werd dat de nieuwe minister van financiën zijn herstellingswerk moet beginnen met een verhooging van het maximumbedrag bankbiljetten van frs. 6 milliard tot frs. 8 milliard. Dat hiermede de plannen van Loucheur zijn veroordeeld, mag niet worden gezegd. Het zal er maar van afhangen of de pogingen om door be zuiniging en verhooging van belastingen een evenwicht op de begrooting kan wor den verkregen zonder buitenlandsche hulp, welke eerst kan worden verleend wanneer de stabiliseering van de franc verzekerd is. En dit is nog altijd niet het geval. Van meer beteekenis voor de beurzen is, dat de „wederopbouw" van het economisch leven in Europa voortgang maakt en voor de Amsterdamsche beurs is het een tot telkens weer nieuwe zaken prikkelende omstandigheid, dat ons land daarin niet in de laatste plaats deel heeft. Weliswaar moet in de Sociaal Economische Kroniek van het Bureau der Statistiek over het derde kwartaal worden opgemerkt, dat er nog vele bedrijven zijn, welke zich nog niet tot een bevredigend peil kondeo opwerken en dat onzekerheid nog het kenmerk blijft van dezen tijd, anderzijds is in vrij vele gevallen in vergelijking nj£t verleden jaar vooruitgang te constateeren, wat ook wel blijkt uit de toeneming van den uitvoer van fabrikaten. In het tijdvak, geëindigd 31 October 1925 (10 maanden) ging de uit voer van industrieele fabrikaten van ƒ435 millioen tot 523 millioen vooruit, terwijl de uitvoer van 666 millioen tot 707 mil lioen steeg, aanmerkelijk grooter is ech ter de invoer van ruwe en halfbewerkte grondstoffen en de ontwikkeling van onzen buitenlandschen handel beweegt zich on- tvvijfeld in de goede richting. Dat de totale uitvoer over de maand October van 173.4 millioen tot 163 millioen is teruggegaan, houdt verband met een verminderde uit voer van grondstoffen en chalffabrikaten voor levensmiddelen, waaruit geen bepaal de conclusies behoeven te worden getrok ken met het oog op het feit, dat de Neder- landsche margarinefabrieken de Duitsche margarine-industrie controleeren. Aan fa brikaten is echter ook in October meer uit gevoerd dan verleden jaar en de geheele buitenlandsche handel heeft voor het tien- maandsche tijdvak een vooruitgang doen zie.n van 1241/-; millioen in den invoer en van 153 millioen in den uitvoer. Op de Amsterdamsche beurs beeft men de betere positie van onze industrie reeds eenigen tijd in de koersen verdisconteerd digst tafereel als dat meisje en die jongen en die rozen Liefde tusschen de rozen, hè Bob Kijk eens naar zijn gezicht En toen kwam Hertzheimer, met zijn leeuvvenhoofd met krullende manen en vriendelijke oogen, in het zwart gekleed do trappen op naar de verhooging en toen men hem zag werden uitroepen van be wondering gehoord. Maar bij het eerste geluid van stemmen van zijn wereldberoemde Stradivarius viool hield het gedruisch plotseling op om ge volgd te worden door een ademjooze stilte. Nooit nog werd het allegro, waarmede dc Morowntsch-somrte begon 'beter ge speeld. Violist en pianiste wedijverden met elkaar in de meest vriendschappelijke wed ijver, en Isobels loopjes en vroolijk tartende trillers waren niet minder schitterend dan die van den grooten meester zelf en toen het eerste gedeelte uit was kwam er zulk een daverend applaus los, dat Hertsheimer terwijl hij zijn gezicht eventjes afwischte, zich tot de triomfeerende debutante richtte en verrukt fluisterde:,.Mooi gedaan, meisje, mooi gedaan Dat was goed, goed Nu zullen wij tot hun ziel doordringen. Nu heb ben we het publiek in een gevoelige stem ming gebracht, maar zoo meteen zullen we tranen in hun oogen brengetn. Toen volg de „De avond bij het beekje", en terwijl Godfrey zat te luisteren naar die wonder lijke lieflijke tonen was het als of zijn hart smolt in hem. Dit gedeelte was hem altijd dierbaar geweest, maar nu was het anders heel anders dan hij het zich had voor gesteld. Hij wandelde daar nu, aan den oever van de beek, de maan glinsterde op het water en zij liep naast hem, de lucht was vol rozengeur, zijn opren hoorden niets dan het gerurmel van de beek en den zang van dc nachtegaal, en in haar lieve oogen zag hij haar trouwe liefde en hij wist.dat zij altijd zoo hand in hand aan den oever bij de beek zouden wandelen, tot het einde van hun leven. Zij en hij cn hun en in de meeste gevallen zijn -de winsten nog niet van dien aard dat een voortzetting van de koersrijzing gewettigd is. Men moet over bet algemeen in de industrie nog met kleine winstmarge tevreden zijn en mag reeds van geluk spreken wanneer het weer mogelijk is het bedrijf 4oonend te maken. :-f Met de cultuur- en handelsondernemin gen, welke bij de conjunctuur in onzen Archipel betrokken zijn, staat de zaak ge heel anders. Elke verdere stijging van den prijs der tropische producten beteekent voor de ondernemingen aanmerkelijk groo- tere winsten en het is daarom geen wonder dat op de betrokken aandeelen telkens weer de aandacht valt. De rubberprijs is in het begin van deze week wel eenige punten gezakt, hij kon zich echter aan stonds herstellen en zoolang er voor leve ring gedurende 1926 nog meer dan 2.50 per y2 K.G. kan worden gemaakt, hebben de hooge koersen der rubberaandeelen nog een stevige basis. De Londensche rubber- voorraad is tot een nieuw laagterecord ge slonken en de meeste deskundige be schouwingen ramen de productie voor 1926 beneden het te verwachten gebruik. Alleen de Engelsche „Statist" meent dat er geen aanleiding is om voor het volgend jaar een verhooging van het verbruik te ramen in dezelfde mate als dit in het loopende jaar het geval was en dit blad stelt tegenover een geraamde productie van 600.000 a 650.000 ton een geraamd verbruik van 550.000 a 600.000 ton, waarmede dan zou zijn aangetoond, dat de kans op een ver laging van den prijs niet uitgesloten is. Ook op een dergelijke voorzichtige uiting mag wel een's de aandacht worden geves tigd. Doordien de Amerikaansche rubber- prijzen in het midden der week iets afbrok kelden, was hier de stemming voor Rubber aandeelen minder willig en hadden de ver- koopen soms de overhand, zoodat koers- verlagingen van 15 (Deli-Batavia) tot 30 (Hessa) voorkwamen. Naar het zich laat aanzien dragen deze dalingen een tijdelijk karakter, waar de technische positie der markt niet van dien aard is dat voor angstverkoopen moet worden gevreesd. Intusscben is de koop- beweging naar andere afdeelingen over gegaan. De vorige week was er reeds meer vraag naar Suikerwaardenditmaal was het bericht van de Visp voor 10 per picol uit oogst-1926 verkocht had, aanleiding tot nieuwe aankoopen. Van den totalen sui- keroogst 1926, welke op 31 millioen picols wordt aangenomen, heeft de Visp thans 15^2 millioen picols verkocht, waarvan 1.3 millioen picols, tegen ƒ11 en het restant tegen 9 a 9.25 en het maakt dus op den dooréénprijs nog wel verschil of voor de onverkochte helft 1 of 1.50 meer kan wotffèn" gemaakt 6an aanvankelijk mocht worden verwacht. Naar het schijnt heeft de droogte ook aan de suikeroogst schade gedaan en zullen de opbrengsten niet zoo groot zijn als verleden jaar. Naast de be richten over ruime opbrengsten in 1925 staan die over een toenemend suiker- verbruik in Duitschland is dit thans on geveer tweemaal zoo groot als twee jaar geleden. De aankondiging van een tweetal interimdividenden was ook op de beurs van gunstigerv invloed. De Tjoekir keert een interim uit van 25 tegen 30 ver leden jaar, de Suikercultuur 10 tegen 20 cijfers die redelijke slotdividenden doen verwachten. Een beduidend avans kon ook deze week weer worden verkregen door de aandeelen der Handelsvennootschappenmet name van die, welke een im- en exporthandel op Indië drijven. In het overzicht van bet Bureau voor de Statistiek over den toe standen Nederl. Indië gedurende het derde kwartaal, wordt opgemerkt, dat alle ver schijnselen op het einde van den gedrukten toestand wijzen. Het is trouwens voor de hand liggend, dat de geweldige winsten, welke in de rubber-, koffie- en theecul tuur, zoomede in de tabakscultuur ge liefde. Vijf minuten duurde deze verrukkelijke droom, en toen werd zij met een wreeden ontstellenden schrik kapat gemaakt. „O, gauw, gauw astublieft". Het Was Isobei die het hem toeriep, Iso bei, met wilde verschrikte oogen, die hem angstig verwijtend aanzagen, en met een onderdrukte uitroep sprong hij op, maar de kleine handen bewogen zich zieüg onzeker, en valsche tonen deden de geweldige Hertzheimer pijnlijk samenschokken. Vol wanhoop boog Godfrey zich over het meis je heen en pakte de bladzijden om ze om te'slaan, maar zijn-hand beefde "en met een reeks wanklanken bonsde de zware muziek op de toetsen op de handen van het meisje. Een oogenblik 'was er doodsche stilte, toen vloog Hertsheimer naar de piano met wilde verschrikkelijke oogen. „Qch och riep hij uit, zich zelf niet meer meester van opwinding en woede. „Dat is de laatste maal. De allerlaatste maal En toen, terwijl de verschrikte menigte, die begon te begrijpen wat er ge beurd was, medelijdend begon te mompelen en zachtjes begon te applaudisseeren, balde hij zij» vuist in woede, en hij vloog de verhooging over en strompelde zwaar de trap af. De twee op het tooneel zaten met bleeke gezichten en gebogen hoofd, beweging loos. Het leek Isobei dat zij wachten moest tot de opgewonden meester terug keeren zou, al zou zij er haar leven moeten blijven wachten en Godfrey kon haar natuurlijk niet alleen laten. Het was een deel van zijn straf dat hij daar moést blijven zitten om haar te zien lijden. Het leek hun een eeuwigheid toe, dat wachten, en bet publiek werd iedere miuuut ongeduldiger. Toen kwam de burgemeester binnen en het werd opeens doodstil, toen brak er echter opeens een geweldig rumoer los, wat vooral voor het tweetal bij de piano verschrikkelijk was. Want de arme maakt worden, niet alleen de Europeesche bevolking een grootere mate van welvaart brengt, maar ook drupsgewijze aan de in- landsche bevolking-ten goede komt; wat rubber betreft profiteert deze door haar eigen aanplantingen ook rechtstreeks van de prijsstijging, welke als bekend reeds tot luxe-excessen bij inlanders heeft aanlei ding gegeven. De importmaatschappijen kunnen dus weer wat aan de Indische be volking kwijt, allicht dat ze een deel der oude voorraden nog weten te plaatsen en in ieder geval is het aspect van den handel in het algemeen verlevendigd. Aandeelen Tels, Banda, Linde Teves, ook aandeelen H.V.A. zijn verder gemonteerd. Hoewel voor Oliewaarden ook aan de buitenlandsche beurzen de stemming vast blijft, konden de koersen der leidende soor ten zich hier ditmaal weinig of niet ver beteren. Scheepvaartaandeelen lagen aan vankelijk vaster, maar zakten later weer rn, hoewel de algemeene toestand der vrach- tenmarkt iets beter wordt beoordeeld. Be moedigend is het te lezen dat het aantal te Rotterdam en in den Nieuwen Waterweg aangekomen schepen sinds 1 Januari aan merkelijk grooter rs geweest dan verleden jaar te Rotterdam was het aantal dit maal 10.206 met een tonnemaat van 15.2 millioen tegen 9.237 met een tonnenmaat van 1.37 millioen, aan den N. Waterweg 12.749 met een tonnenmaat van 18.7 mil lioen tegen 10.683 met een 15.6 millioen ton. Vermelding verdient de vastere stem ming voor Thee-aandeelen. Men heeft deze eenigen tijd verwaarloosd toen de prijzen 10 tot 20 ct. per pond zakten. Na de groote droogte en de daaruit ontstane productie vermindering zijn de prijzen op de jongste veilingen weer beduidend opgeloopen en volgens deskundige beschouwingen blijven de vooruitzichten gunstig. Bij een door snee-kostprijs van 40 ct. per pond, kunnen de maatschappijen zich thans voor oogst- 1926 reeds dekken a 82 en 90 ct. per pond, zoodat een winst van circa 100 op het product verzekerd is. Op de Amerikaansche markt zijn de fluctuaties ditmaal niet groot geweest te New-York breekt zich weer een vaste stemming baan, naar aanleiding van hoo gere spoorwegontvangsten, stijgende graanprijzen, hoogere benzineprijzen en een verdere toeneming van onuitgevoerde orders bij de staalfabrieken. De Beleggingsmarkt had ook deze week een vrij onbeduidend verloop. In den toe stand der Geldmarkt komt ook nauwelijks wijziging, het' aanbod van- nieuw kapitaal blijft ruim, waardoor de nieuwe emissies dusver alle een min of meer goed onthaal vinden. „Radio het wonder der 20ste eeuw". Reeds zeer veel is er in de 20ste eeuw door geniale menschen uitgevonden of verbeterd en geen wonder dan ook, dat men deze eeuw tot „verlichte eeuw" heeft gedoopt. In de laatste honderd jaren wer den ons door het vernuft en de wetenschap toegedacht de fotografie, de telefonie, de electriciteit, het radium en de radio. Na tuurlijk zijn nog meer vindingen te noe men, doch ik wel niet alle hier opsommen. De bovenstaande zijn zeker vermeldens waard, zij zijn met min of meerdere onbe grijpelijke vormen tot het proces toegerust. Ook in deze quaestie's zal ik niet treden, daar ze ook voor mij te hoog zijn, zoodat het mij over de geheimnissen van verschil lende opgenoemde vindingen zeer zwaar zoude vallen U iets daarvan te moeten me dedeelt^ Immers geleerden van naam zijn nog steeds aan het zoeken naar het latente beeld bij de fotografie naar de geluid- verplaatsing in de telephonie naar wat- burgemeester moest mededèelen dat Hertz heimer, die geheel buiten zich zelf was, naar buiten was gevlogen, in zijn auto ge- spongen die buiten stond tc waditen cn waarschijnlijk al eenige mijlen op weg was naar Manchester. Er was niets meer aan te doen, het on gelukkige voorval was zeer te betreuren en het publiek kreeg de verzekering dat hun het entreegeld zou worden terugbe taald. Toen Godfrey dien avond in zijn kamer heen en weer liep* in de diepste ellende, hoorde hij het gefluit van het publiek nog, wat hij te hooren had gekregen toen hij uit de zaal verdwenen was. Voor hemzelf kon het hem weinig schelen, maar hij had Iso bei vernederd, hij was tekort geschoten ten opzichte van het rtieisje, waarvoor hij gaarne zijn leven had willen geven. En zij had geen woord vrtn verwijt gesproken, niet één, maar haar lieve lippen hadden ge trild toen zij hein goeden nacht gezegd had, en zij had haar betraande oogen van hem afgewend. Zij hadden voorbereidingen gemaakt voor een klein feestje als alles afgeloopen was, maar het eten bleef onaangeroerd, en den heelen langen vervelenden avond liep de jonge man zonder ophouden op zijn kamer heen en weer. Hij moest uit Stanford weg, dat was ze ker. Hij had zichzelf onmogelijk gemaakt, en zij zou hem niet meer willen zien. Het kon niet anders, had hij haar mooie voor uitzichten niet vernietigd Toen. geheel uitgeput door zijn spijtig verdriet, ging Godfrey naast zijn bed zit ten, en toen zag hij een stuk papier liggen dat onder zijn deur doorgeschoven was zóó zacht, dat hij het niet gehoord had. Hij bukte zich en raapte het op, toen kwamen hem de tranen in de oogen. Het was aan •hem geadresseerd en het was van Isobei. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1