krui: ar" ZATERDAG 28 NOVEMBER Eerste Blad komst beroem No. 63e «laargang ■1925 ais de !S zijn :hoco- Lotus ren. de Vredestaak I Brieven uit de Hofstad FEUILLETON JALOERSCHE LIEFDE. Beursbeschouwingen YL1SSINGSCHE COURANT Dit nummer bestaat uit 3 bladen {GEN is zat door leden huizen der inge 3 28 NOVEMBER lissingen, VOORHOEVE ORHOEVE. DUYVIS. )EFLAKEN 3. r Transport-Colonnel der tegen olie- en motorrijwiel met i enkele tandwiel ig slijtage, tevens üïjdeil uitgesloten, /elke zoo rotsvast -sloten)AVordt ge- ectrisch licht, be- js voor den prijs VLISSINGEN De markt. Van de 'gemoedelijke en genoegelijke, .jjt of meer primitieve instellingen uit der. louden, aartsvaderlijken tijd is niet veel neer over. Er was haast niets aan te wij- I |fn dat niet in meer of minder mate heeft I geleden onder de moderniseeririg of dat op I ^en duur door de concurrentie van het [nieuwe na een langdurig lijden is verdwe- flCn. Van de oude instellingen zijn in Den daag de Maandagsche en Vrijdagsche I Diarkt nog over en als ge die eens in oogenschouw neemt, bemerkt ge al spoedig dat deze nog geen kwijnend bestaan lijdt. We hebben hier gelijk alle steden een I groote Markt, die helaas bestaat uit een pleintje, waarop thans misschien slechts I fen tiende deel van de kraampjes een plaats I heeft. In den loop der tijden is het aantal [verkoopers steeds toegenomen, zoodat ge- deeltelijk in drie, gedeeltelijk zelfs in vier ,jjen de kraampies staan over de geheele lengte van de Prinsegracht en de Brou- wersgracht. Zoowel de verkoopers als de koopers als I het te koop aangeboden artikel zijn merk- waardig. Wat de koopers betreft, die voor .j overgroot deel koopsters zijn, valt het I op dat zoowel de eenvoudige burgervrouw I ais de in bontmantel gehulde deftigheid er toe behoort. Echt iets voor Den Haag, die heftige bontmantel op die sjofele markt, hal men misschien schimpend opmerken. De oorzaak' ligt echter- hierin dat de markt de reputatie heeft van koopjes te brengen I tn op niets meer. zijn alle vrouwen verzot I dan op koopjes. Of het waar is dat er koopjes zijn, kunnei#wij moeilijk beoordee- I len. Om dat te kunnen uitmaken moet men I de kwaliteit en de deugdelijkheid der arti- I kelen kunnen onderzoeken in verband met I den prijs. En dit is niet zoo gemakkelijk. I Men zegt dat in den ouden tijd de markt I eigenlijk was om kooplieden van buiten de stad de gelegenheid te geven eens hun koopwaar aan te bieden. Voor het oprich ten van een blijvenden winkel waren vele artikelen niet belangrijk genoeg. Kreeg de burgerij éénmaal per week gelegenheid zijn fnkoopen te doen dan was dat voldoende. I Langzamerhand is in dit opzicht echter de I markt verbodig geworden en steeds meer I werd de markt het terrein der tweede- en I derdehands-artikelen, de opruiming van al lerlei oude gebruikte goederen, uit de mo lde geraakte artikelen, restanten uit de win- I leis, wat men alles te samen zoo typisch Inoemt het ongeregeld goed. Voor dit doel lis de markt geen ongeschikt instituut, maar lzii heeft één bezwaar van eenige prijs stelling is er geen sprake en dus is het ge- Ivaar niet gering dat men er te veel be- I taalt. Trouwens dat weet ieder en misschien lis dit een attractie voor velen, zoodat zij liet gevoel kunnen krijgen dat ze nu eens Iecht goedkoop uit zijn. Dat er ondanks Idles nog aardig wat verdiend wordt blijkt [we! uit deze ons gedane mededeeling dat ti verscheidene onder de verkoopers zijn [dieMaandag en Vrijdag den ganschen dag 1 en Zaterdagsavonds op de Markt staan en I de overige dagen van de week op hun lauweren rusten. Is die markt noodig voor het publiek I Een groot deel van de verkoopers heeft in I achterstraatjes winkeltjes die slechts door I Eet omwonend publiek worden bezocht. De I marktdag geeft hun gelegenheid, uit die I straatjes te komen en daardoor een ander I publiek te trekken. Het meest typeerehde' bewijs tegen de I markt ligt hierin, dat de winkeliers er geen I concurrentie in zien. Het tegendeel is eer I waar, verzekerde ons een winkelierhet I goede publiek dat wel eens op de markt I kocht, heeft heel spoedig in de gaten dat I I'd er „bekaaid" afkomt en dus komt het I weer snel naar de winkels terug. Er is thans sprake van om de markt te Naar het Engelsch van MAVIS TRENT. 115) HOOFDSTUK XXIII. Awdry AHeyne had een vuurroode kleur I san opwinding na het bezoek, dat Nel haar I liad gebracht, toen Jim was vertrokken. De I wide jonge meisjes waren alleen, want I mevrouw Lester lag met zware hoofdpijn ic bed. -Raad nu eens, wie hier is geweest tod Nel gevraagd. Toen Awdry haar ver- wonderd aankeek, Had ze het maar verteld, nik dacht, dat Ewtscrofton nog in Lon- «n was zei ze. tja. hij was ook in Londen tot vanshor- I i£n. Maar Awdry, waarom spreek je van I «trnscrofton Ik dacht, dat jullie zulke J Wc oude vrienden waren. Arme Jiin Hi; I "ad er niets geen lust in om te komen, I maar hii wist ook niet dat jij hier has..- J J -Neen, dat spreekt", liet Awdry zich on- I - geurig ontvallen. 1 ..Maar ik heb het hem verteld, hoor I Nel schertsend, toen ze zag dat Awdry I JA kleur kreeg. „Zou je niet heel graag I Sn wVat Hij Heeft gezegd ..Nel", zei Awdry zacht, „doe me een ge- l0eKen en spreek niet meer over Jim". ..Waarom niét", vroeg Nel lachend „Orn aat je verliefd oent Jim zei zoo straks ook ,!s toen..." I ..Heb je over mij gesproken?" vroeg Aw- pyontsteld. J knikte bevestigend, terwijl ze zich I vtrif1^ afvr^eg of ze het misschien juist 1 li Td had aanKe'égd om die twee nader I |j. "kaar te brengen, hetgeen haar bedoe- IjJ }vas gevvgest. Op zulke oogenblikken 'te ze meer dan ooit dat ze in'een an- verplaatsen naar een terrein nogal uit het centrum gelegen, midden echter in de volkswijk. De marktkooplieden verzetten zich zeer tegen dit plan. Waarom zij dit doen is ons niet duidelijk, want het lijdt geen twijfel of het grootste deel van het koopend publiek komt uit die wijk. 't Is een echte losse handel die er op de markt gedreven wordt. Wij hebben er weer eens een paar uren doorgebracht om het bedrijf er eens gade te slaan. Een der koop lieden verzekerde ons dat hij er elke week op toelegde. Maar waarom komt ge dan, vroegen wij natuurlijk. Ja, dat weet ik zelf niet. Dergelijke theorieën worden er vele op de markt verkondigd. Een marktkoop man die luidkeels verkondigde dat hij ver beneden zijn inkoopsprijs verkocht, ant woordde op de vraag hoé dit mogelijk was, dood-leuk, dat het de groote omzet was die hem dit mogelijk maakte. Aan velen geeft de markt een broodje dit is het voornaamste argument voor het behoud van deze ouderwetsche instelling. Maar dat is dan ook het eenige argument dat er voor aan te voeren is tegenover de vele die er tegen zijn te stellen. Een ver dwijnen van deze markt zou geen gevolgen hebben voor het publiek maar alleen voor de kooplieden. Misschien was het publiek er door gebaat... Uit een praktisch verkeers-belang is de verplaatsing van de markt niet onge- wenscht. Zij bezet thans en verspert dus den breeden toegangsweg naar een zeer groot deel van de stad en wie eens de ge volgen daarvan gadeslaat zal moeten er kennen, dat die toestand onhoudbaar is geworden. De markt heeft ontegenzegge lijk iets aardigs, iets karakteristieks en uit dit gezichtspunt bekeken, ware het ver dwijnen ervan een verlies, maar zooais het met dergelijke oude instellingen pleegt te gaan, heeft ook de markt zich in enkele richtingen ontwikkeld, waarin zij dit niet had moeten doen. Wanneer ze was geble ven de tweedehands-verkoop, v/aar het toeval den zoekenden kooper iets in de hand kan spelen, dat hij elders tevergeefs zocht, dan was het we! aardig en misschien van belang de markt te houden, maar lang zamerhand is zij geworden tot het instituut der zgn. vliegende winkels, die altijd dit belangrijke tegen hebben dat zij absoluut geen verantwoordelijkheid op zich nemen voor bet geleverde goed en het ontbreken daarvan is een fout in iederen handel. Op de markt koopt men op goed geluk van daar hef verderfelijke dingen en pingelen, vandaar de bofjes en de stropjes die men cr halen kan. Misschien is dit ietwat pi kante van den markt-koop voor velen juist de aantrekkelijkheid, het is anderzijds de vraag of het handhaven van dit element in den handel wel gewenscht is, juist met bet oog op de omstandigheden dat finan cieel minder-sterken hier gaarne té gast gaan. EIBER. De voorspoed in de Unie. De productie van automobielen en wat daaraan verdiend wordt. Iloo'gcre prijzen voor tarwe en olie. De vrees voor renteverhooging. Fluc tuaties op de rubbermarkt. - Stij gende suikerprijzen bij ruimere oog sten. De omwisseling van aand. Geconsolideerde. Loonsverlaging Kon. Ncdcrl. Stoomboot. Koers- stijging aand. Holl. Bank en Bank- assoeiatie. De Bcleggingsmarkt. Nieuwe daling voor Fransche Francs. Ofschoon de beurzen te New-York en 4e Amsterdam, bij welke men hier het meest betrokken is, ook in de afgeloopen week doorgaans een vaste stemming domineerde, hebben toch de koersen een onregelmatig verloop gehad en het is wel te merken dat een bepaalde richting hieruit verdwe nen is. Te New-York blijven eenerzijds de voorspoedsverschijnselen, anderzijds de ge. volgen van overspeculatie op de fondsen- markt van invloed. De spoorwegontvang- stcn wijzen steeds nieuwe verhoogingen I (Cro omgeving was opgegroeid. Ze zou zich nooit hcelemaal thuis gevoelen tus- schen deze menschen, zei ze bij zichzelf. „Jij Wilt zeker liever alleen zijn, Aw dry vroeg ze vriendelijk. „Jeanne zal je straks je thee brengen en, als je wat noo dig hebt, dan bel je maar Het werd al donker de zon ging prach tig onder. Nel stond een oogenblik voor een der gangvensters te genieten van het heer lijke schouwspel. Ze gevoelde zich neerslachtig en ruste loos plotseling kreeg ze den inval om Ro setta een bezoek te brengen. Hoewel ze des avonds nooit uitging zonder geleide, verlangde ze in deze stemming geen ge zelschap, en wist ze ongemerkt door een zijdeur te ontsnappen. Ze begaf zich haastig naar de woning van Rosetta, waar het dienstmeisje baar meedeelde dat de dokter weer was gefoe- pen bij Miss Ward. Nel vond de zieke echter weer in haar leunstoel bij den haard. De hoestaanvallen waren nu bedaard, en Rosetta reikte den dokter vriendelijk de. hand, daar hij op Wet punt stond van te vertrekken. ,Lady Ayrfield", 2ei de dokter, toen Nel binnenkwam, „uw nicht mag dergelijke grappen niet meer uithalen. „Ja, het was heel onvoorzichtig van Ro setta", zei Nel. „Het was..." De dokter voltooide den zin niet maar ze spraken nog even over. verschillende on derwerpen, waarna hij vertrok. Toen hii weg was, gevoelden beide meis jes zich een oogenblik genegeerd tegenover elkaar. Maar Ne! knielde op e.enmaal naast den stoel van haar nichtje „Rosie", zei Nel, toen ze alleen waren, ,.ik vond het zoo naar, dat wc op die ma nier vanmorgen van elkaar when gegaan. Dat heeft me den heelen dag gehinderd. Je bent toch niet boos op me, Rosie „Boos op jou", vroeg Rosetta, die met aan, automobiel- en motorfabrieken publi- ceeren ontvangstcijfers, welke nieuwe re cords maken en naar luidt van „captaine of industry" als Ford en Gary staat men in de Unie nog slechts aan het begin van de nieuwe welvaartsperiode. Een enkel cij fer moge de groote prosperiteit van het Amerikaansche automobielbedrijf illustree- ren. De General Motors Co., waarvan ook hier ter beurze de certificaten worden ver handeld, heeft in het. derde kwartaal van 1925 na betaling van interest en dividend op de preferente aandeelen 28millioen verdiend tegen 9i1/z millioen in hetzelfde tijdvak van 1924, tefwijl de eerste negen maanden des jaars een voor gewone aan deelhouders beschikbaar saldo lieten van 68'/2 millioen, waarvan 28,/2 millioen is uitgekeerd. Deze cijfers toonen duidelijk aan hoe groot de dividendkansen van der gelijke aandeelen zijn, wanneer de bedrij ven zich verder kunnen blijven ontwikke len. En nog altijd schijnt de productie van automobielen in de Unie te kunnen worden opgevoerd de Fordfabrieken leveren er thans 9000 per dag. (In totaal zijn er in October in de Unie 454.327 automobielen geproduceerd, een aantal dat alle vroegere records overtreft) af en het schijnt dus voor de Yankees en voor de afnemers buiten de Unie nog een groot bezwaar te zijn dat als gevolg van stijgende rubberprijzen, de ban den zooveel duurder geworden zijn. Uit de beschouwingen over den economischen toe stand in de Unie krijgt men dan ook aller minst den indruk dat een inzinking op komst is. Integendeel, de jongste prijsstij ging van enkele stapelproducten wijst eer der op het tegendeel en vooral de verhoo ging der graanprijzen gedurende de laatste dagen en weken is voor de Unie een wel kom verschijnsel in verband met de minder goede positie waarin vele landbouwers verkeeren. De prijs van roode wintertarwe te New-York, kort geleden nog 1.70 per bushel is thans tot S 1.83 opgelopen en zulks ondanks de meevallende oogstresulta- ten in de Unie de prijsstijging beteekent dus voor de landbouwers een dubbel voor deel. De katoenprijs blijft in één doen, die van petroleum en benzine is echter in de afgeloopen week ook verhoogd, zoodat zij gelijk schijnen te krijgen die reeds eenigen tijd geleden betere koersen voor Oliewaar den voorspelden. Dit ziet er dus alles wel goed uit en wanneer nochtans de Ameri kaansche markt op sommige beursdagen koersdalingen van 20 tot 50 te zien geeft in populaire olie- of motorwaarden, hier niet genoteerd, dan houdt zulks ver band met de positie van de fondsenmarkt, welke naar het oordeel van sommigen door overspeculatie is verzwakt, met het oog waarop in verschillende plaatsen Boston, Cleveland, Philadelphia het disconto ver hoogd is, hetgeen vcV. een discontoverhoo- ging van de New-Yorksche Reserve Bank doet vreezen. Het is vooral deze vrees wel ke de New-Yorksche beurs beïnvloedt,voor namelijk omdat znlk een verhooging zou beteekenen het aanzeggen van beleeningen en gedwongen liquidaties met al den aan kleven van dien. Wanneer men echter van tevoren zich van zulke mogelijkheden re kenschap geeft, valt de uitwerking van zul ke voorzichtigheidsmaatregelen doorgaans wat mee, voorloöpig doet zij echter een toestand van onzekerheid bestaan, welke bijvoorbeeld de, omzetten ter beurze aan merkelijk heeft doen inkrimpen voor een paar weken steeg de omzet tot 3 millioen shares per dag, i!e laatste dagen blijft Het cijfer om en bij 1 millioen. Hoewel het rechtstreeks belang bij Ame rikaansche waarden hier als bekend uitersr gering blijft, is toch de positie der New- Yorksche beurs ook voor Amsterdam niet zonder beteekenis, al ware het alleen maar met het oog op de rentekoersen, welke met die te New-York en Londen verband houden. Verhoogt New-York het disconto dan zal aanstonds Londen volgen en is zulks op den rentestand te Amsterdan van invloed. Ook de Londensche beurs heeft derhalve een onzeker verloop gehad, waar bij nog komt dat de rubberprijs, d:ie zoowel te Londen als te Amsterdam langen tijd de motorische kracht was voor de haussebe- dc hand langs het klamme voorhoofd streek. „Waarover hadden we het toen ook weer „Over Allen",zei Nel. „Weet je niet dat je kwaad werd toen ik zei dat ik zijn schim had gezien „O ja, dat is waar ook", antwoordde Ro setta eenigszins ongeduldig. Ze ging over eind «itten en wierp een blik op de klok. „Laat me nu maar alleen, Nel. je kamenier zit al zoo lang te wachten." „Ik ben alleen gekomen", zei Nel. „Dat had je niet moeten doen", zei Ro setta bits. „Ié mag niet vergeten, dat je nu Lady Ayrfield bent en niet meer Nel Ward". „Was ik dat nog maar", riep Nel harts tochtelijk, waarop ze haar handschoenen greep en heenging. Bij de deur gekomen, riep de zieke haar terug. „Nel", zei Rosetta hijgend,-terwijl ze haar nicht hartstochtelijk omhelsde „Nel, ik heb waarachtig in ie bestwil gehandeld. Dat zal je toch altijd wel gelooven, is het niet „Ja, natuurlijk", antwoordde Nel verwon derd. „En je zult je best doen om gelukkig te worden, is het niet Dit is mijn liefste wensch... O, Nel... Je verdient... Je bezit zoo oneindig veel..." „ja, ja, zeker... Toe, Rosie, wind je niet zoo op. Ik weet heel goed dat ik dankbaar eii gelukkig moet zijn. Goeden avond, Ro sie." Nel was halverwege de trap, toen een deur beneden open ging en de hospita ver scheen. „U heeft toch zeker dokter Palmers ge sproken vroeg het goede mensch. Hij heeft beloofd vanavond nog terug te ko men, want hij was er niet gerust op na vanmorgen..." „Wat is er dan gebeurd vroeg Ne! ontsteld. weging, de laatste dagen aan beduidende fluctuaties onderhevig is, waaruit men ge neigd is af te leiden, dat vraag en aanbod elkander maar naderen. Intusschen blijven cc rubberbeschotiwingen bijna onverdeeld gunstig het feit dat men in Amerika over rubberaanplantingen op Liberia en aankoop van Indische ondernemingen denkt bewijst cok wel dat de producten in een vrij stevi ge positie verkeeren. Naar het schijnt wor den door Hollandsche maatschappijen den laatsten tijd herhaaldelijk aanbiedingen ont vangen, dus zijn echter nog geen transac ties tot stand gekomen, met uitzondering van de rubberondernemingen, welke door ae Javaansche Bank naar Engeland zijn verkocht en die ingebracht zijn in Allied Sumatra Co., welker aandeelen ook aan enze beurs worden verhandeld en reeds ca. 60 boven pari noteeren. De aandeelen Nederl. Noorsche Plantage, hier voor 172^2 aangeboden, stegen Dinsdag 40 bo ven dien koers,om later iets terug te gaan bij de inschrijving worden alleen de aan vragen voor meer dan 100.000 ten deele toegewezen. De liefhebberij is er dus nog niet uit. Tabakswaarden sloten zich vrij getrouw bij Rubberaandeelen aan, met name voor aandeelen Oostkust en Deli Batavia. Over de vooruitzichten van den nieuwen oogst zijn er in het algemeen den laatsten tijd weinig mededeelingen gedaan de Holland Deli heeft laten weten dat haar oogst dit maal aanmerkelijk kleiner zal zijn, nl. 2800 pakken tegen 3247 pakken in 1924. De be weging in Tabaksaandeelen is dan ook na genoeg uitsluitend een gevolg van de rub- berbelangen, welke de meeste tabaksmpijen bezitten. Men zoekt thans de beurs at om te ontdekken of er nog aandeelen mochten wezen van ondernemingen, wlke op de een of andere wijze bij rubber geïnteresseerd zijn. De koersstijging van aandeelen H. V. A. heeft hiermede ook verband gehouden, voorts vestigt men zijn aandacht op aan deelen Moluksche Handelsvennootschap, aandeelen Borsumy, Nederlandsche Gutta percha etc. Goede vraag bestond er deze week voor suikerwaarden in verband met de vaste suikerprijzen. Te New-York blijft de noteering van Cuba-suiker aantrekken en in het midden dezer week werd de gun stige stemming op de suikerafdeeling be vorderd door het bericht dat de Visp biedin gen voor Javasuiker A 9.50 geweigerd heeft. Het blijkt al weer hoe weinig van te voren over een prijsloop te zeggen valt. Immers alles scheen er op te wijzen dat eer lagere prijzen- zouden zijn- te wachten. De jongste ramingscijfers voor den suikeroogst te Canada is meer dan 70.000 ton hooger dan de opbrengst in 1924, in de V. S. wordt een bietsuikeroogst verwacht van 890.000 ton tegen 628.000 ton in 1924, de Cuba- cqgst zal 5.2 millioen ton opleveren tegen 4.2 millioen verleden jaar. Ook in Europa zal de bietsuikeropbrengst ruim zijn en wat den laatsten tijd over de suikerindustrie van Engeland bericht wordt doet verwachten dat na korten tijd ook met dit land als pro ductiegebied za! zijn te rekenen. Ondanks dit alles loopt de suikerprijs op en waar de Indische ondernemingen den kostprijs zoo ver mogelijk hebben teruggebracht, be staat er een kans dat de resultaten van 1925 de dusvr gekoesterde verwachtingen zullen overtreffen. Op de afdeeling der Oliewaarden waren de jongste prijsverhoogingen voor het pro duct en de derivaten van invloed. Wij merkten vroeger reeds op dat Olieaandeelen te New-York en Londen worden getipt, te Amsterdam schijnt de belangstelling voor deze rubriek ook weer grooter te worden. Aandeelen Koninklijke zijn deze week op- gefoopen en aandeelen Geconsolideerde zijn natuurlijk trouw gvolgd, nu deze a rato van 2 1 in Koninklijke kunnen worden verwis seld. Het schijnt dat sommigen de wensche- lijkhcid daarvan nog niet inzien, het wil ons voorkomen dat het in dezen raadzaam is om met de groote hecren in den pas te blijven, ook al zou men liever een andere richting uitgaan. In verband met een even- tueele overeenstemming tusschen Rumeen- sche regecring en oliempijen, de te ontvan gen schadevergoedingen voor oorlogs schade en de verdere opvoering der pro- Heeft uw nicht u dan niet verteld, dat ze vanmorgen flauw is gevallen na een hoestbui hernam de hospita. „Toen ze maar niet bijkwam, hebben we den dokter gebaald. Die had er eerst een zwaar hoofd ii:..." „Mijn nicht heeft me zeker niet bang wiL len maken", antwoordde Nel, „maar ik za! z:tn dat ik den dokter zelf eens spreek". „Ja, doet u dat," zei het goede mensch hartelijk. „De dokter heeft gezegd dat de zieke zich heel rustig moet houden. Het zal haar toch geen kwaad doen als ze het be zoek ontvangt dat kc vanavond ver wacht c „Wie verwacht ze dtfn vroeg Né! ver wonderd. „Dat zou ik u niét kunnen zeggen", ant- woofdde de hospita. „Miss Ward heeft vanmiddag een brief naar Repperton ge zonden ze heeft me gezegd dat er tegen zes uur iemand bij haar kon komen." Nel wilde geen blijk geven, dat ze hier van geheel onkundig was. „Nu, die persoon zal niet lang uitblijven", zei ze. „Morgen ochtend vroeg kom ik te- i tig. Goeden avond". Hand over hand nam de duisternis toe het vroor geducht, zoodat de menschen maar liefst gezellig bij de kachel kropen eiï deuren en ramen toestopten. De sterren begonnen a! te schitteren aan den donkeren hemel en de grond was stijf bevroren. Na eenige minuten was Nel het dorp doorgeloopenv en bevond ze zich op den wég naar het park. Ze gevoelde zich niet bijster op haar gemak. Ze liep nooit meer alleen het ongewone van het geval maakte dat ze zenuwachtig luisterde naar ieder geluid, dat de stilte verbrak. Plotseling hoorde ze een voetstap achter zicfr ze schrok hier zóó van, dat ze haas tig een zijpad insloeg dat ook naar het hek voerde van deToweTs. De grond was daar echter hobbeiig. Ze (Ingez. Mededeeling.) ductie in het olierijke Rumenie, hadden aan deelen Geconsolideerde ongetwijfeld bizon- dere aantrekkelijkheid voor den speculant, vooral omdat men hier te doen had met een intrinsiek waardevol aandeel anderzijds waren er natuurlijk ook risico's, welke bij aandeelen Koninklijke niet werden gevon den en nu eenmaal de gelegenheid tot om wisselen bestaat kan er geenerlei voordeel in schuilen daarvan geen gebruik te maken. De Koninklijke comroleert de Geconsoli deerde in elk opzicht, en regelt dus ook de uitkeering op de niet ingewisselde aandee len Geconsolideerde, welke bovendien al lengs incourant worden. 1 Hoewel de berichten over de vrachten- markt iets gunstiger luiden (er zou een erhooging der Atlantische vrachten in zicht zijn) bleef de belangstelling voor Schecpvaartwaarden ook ditmaal zoek. De Kon. Nederl. Stoomboot heeft een algemee- ne loonsverlaging voor het personeel aan gekondigd en laat dus geen middel onbe proefd om het evenwicht tusschen inkom sten en uitgaven te vinden. Wij vermelden voorts een koersavans voor aandeelen Holl. Bank voo^ Zuid- Amerika, naar aanleiding van een belangen gemeenschap met een Italiaansche bank- groep, waardoor de positie van eerstge noemde verder wordt versterkt, voorts een koersstijging voor aandeelen der Bankas- sociatie 'in verband met gunstige beschou wingen over de bedrijfsresultaten en ten slotte een verdere teruggang van pref. aan deelen Wm. Muller Co. als gevolg van het afbreken der onderhandelingen met de Nederl. Ind. Handelsbank, welke naar men hoopte de financieele leiding van het con cern op zich zou nemen. De beleggingsmarkt ondergaat weinig verandering. Het succes der 5 obligaties Serajoedal wijst er wel op dat er nog'altijd voldoende aanbod van kapitaal is, wanneer een rendement van ca. 5 wordt gebo den. Op de Devisenmarkt krijgen de pessimis ten ten aanzien van de Fransche Francs ge lijk een nieuw laagterecord werd deze week verkregen in verband met de kabi netscrisis, welke chronisch schijnt te zullen worden. GEMEENTERAAD VAN SOUBURG. op Vrijdag 27 November 1925, des namiddags 3 uur. Voorzitter jhr. H. A. van Doorn, burge meester. Tegenwoordig alle leden. Aan de orde is-de regeling der werkver schaffing. Burg. en Weth. steilten voor, een gehuw de of kostwinner te geven 12 per week, zonder kinderen 13 met 1 of 2 kinderen meer dan 2 kinderen- ƒ0.50 per week -toe slag per kind. Aan ongehuwden (kostgan gers) ƒ10 per week. Georganiseerden 1 per week meer. De steun aan gehuwden en ongehuwde kostwinners mag niet meer bedragen dan struikelde, viel en slaakte om hulp. Een gevoel van onzeggelijk geluk maakte zich van haar meester toen iemand uit dc struiken te voorschijn kwam, haar overeind hielp en eenige malen haar naam fluisterde. „Het was te donker, dat hij haar gelaat kon onderscheiden, maar hij hield haar vast i.i zijn armen tot zij snikkend uitriep „O, Allen, ik ben zoo geschrokken. Was je hier al lang En ik, die dacht dat ik je schim had gezien „Mijn schim vroeg hij verbaasd. „Ja, gisterenavond, toen wij naar huis reden", antwoordde Nel, die zichl nog steeds aan he,pi vastknelde, alsof ze bang was dal hij zou' wegloopen. „Maar ik geloof, dat ik het geluid hoor van voetstappen, die ons volgen' Misschien is het maar verbeelding. Die duisternis maakt me zoo bang." Allen vond dit heel begrijpelijk, zoodat hij het niet noodig vond om te onderzoeken of Nel goed had gehoord of niet. Ze liepen zwijgend voort, gelukkig in elkanders bij zijn. „Allen", zei Nel zacht we moeten dit ■eigentijk niet doen". „Daarin heb je gelijk", antwoordde hij „ik had je ook niet willen aanspreken maar, Nel, ik ben je toch niet heelemaal onverschillig geworden voegde hij er aan toe. „...En dat andere meisje, Allen „Wat voor ander meisje vroeg hij verwonderd. „In Stockporten loop je den laatsten tijd toch met een meisje met wie je gaat trou wen „Met wie ik ga trouwen herhaalde hij sprakeloos van verbazing. „En zou ik ook mogen weten wie dat is „De naam is me niet gezegd", antwoord de Nel, „maar vergeet niet, Allen, dat Ro setta nog in Stockporton woont en dat zij alles van je te weten is gekomen." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1