VRIJDAG 2D NOVEMBER Eerste Blad "binnenland" B. WIJMA. 63e Jaai Jang 1925= Stads= en Provincienieuws ESHA Vulpenhouders ■No.274' VLISSIINGSCHE COURANT pjt nummer bestaat uit 2 bladen De kabinetscrisis. De leider der S. D. A. P.. de heer Albar- da betoogt in „het Volk" dat in de eerste plaats moet gezorgd worden een parlemen tair kabinet te vormen en hij motiveert zijn standpunt als volgt Voor de vorming van een parlementair nieerderheidskabinet is, na de ontbinding der coalitie, bij de bestaande machtsver houdingen geen enkele groepeering van burgerlijke partijen mogelijk. Evenmin als de sociaal-democraten zouden de roomsch- Katholieken bereid worden gevonden om zich te voegen bij een combinatie, waarvan de liberalen deel uitmaken de katholieke arbeiders zouden -dat niet verkroppen. Maar zonder de medewerking van de sociaal- democratische en de katholieke fractie, die te '/amen 54 leden tellen, is geen enkele meerderheid bestaanbaar. Zonder den steun van een dier beide fracties, tegen die bei- Jen, zal zich geen enkel parlementair of extra-parlementair kabinet ook maar enkele maanden kunnen handhaven. Wil men de nu ingetreden crisis oplossen met de vorming van een parlementair meerderheidskabinet.'dan blijft slechts van één nieuwe groepeering de mogelijkheid te onderzoeken, nl. van de samenwerking van de sociaal-democraten en de vrijzinnig democraten met de roomsch-katholieken. Het gezantschap bij den Paus is nog niet opgeheven. Men vergisse zich niethet Nederlandsch gezantschap bij den H. Stoel is nog niet opgeheven. Het „Centrum" wijst hierop in het vol gende betoog Daartoe is de Tweede Kamer niet be voegd Alleen de Koningin stelt gezant schappen in en heft deze op. Daarom protesteerde in 1915 de Christe- ljjk-Historisché heer Van Idsinga er met kracht tegen, dat de regeering met een suppletoire begrooting bij de Kamer kwam, vóórdat de Kroon het gezantschap had in gesteld. Volgens art. 57 der Grondwet, zoo zeide hij, behoort het Opperbestuur der bui- tenlandsche betrekkingen bij de Kroon. „Het is dus aan de Koningin en aan de Koningin alleen, om te beslisseen of de hier bedoelde missie naar het Vaticaan zal wor den gezonden of niét". Onjuist vond hij het daarom, dat de regeering vooraf de. goed keuring der Staten-Generaal .vrofiflÉL Zij bracht daardoor, in strijd met de Grondwet, ïde beslissing over van de Kroon naar de Kamer. „Dit is een regeeringsbeleid, waar mede ik mij niet kan vereenigen", zoo ver klaarde deze christelijk-historische afge vaardigde op 9 Juni 1915> Hoe geheel anders handelden zijn geest- verwanten thans 1 De Kroon handhaaft het gezantschap de verantwoordelijke minis ter verdedigt hetmaar zij schrappen de 1 gelden, ervoor benoodigd, op de begroo- tiitg Wat zou Van Idsinga hiervan gezegd hebben Doch hoe dit zij, door dit votum der Tweede Kamer is het gezantschap niet op geheven. Door de aanneming immers van het amendement'Kersten sprak de Twee de Kamer alleen uit, dat zij aan de Konin gin weigerde.de gelden toe te staan, om de kosten van dit door Haar nog niet ingetrok ken gezantschap te bestrijden. Maar nog is over het artikel, waarop dit amendement werd aangenomen niet ge stemd. Daarna moet nog over de begroo ting in haar geheel gestemd worden, niet slechts in de Tweede, maar ook in de Eer ste Kamer. Ongetwijfeld is niet uitgesloten de mogelijkheid, dat de Eerste Kamer deze begrooting verwerpt, omdat zij aan de Kroon de gelden onthoudt, om een door Haar niet ingetrokken gezantschap te be kostigen. Er zijn trouwens tal van moeilijkheden. Stel, dat ook de Eerste Kamer deze be grooting aanneemt. Dan wordt het toch April eer dit geschiedt. Eerst ver in het jaar 1926 zou dus een eventueele opheffing van dit gezantschap kunnen volgen. Er is toch ook eenigen tijd noodig voor de afwikke- ■dër zaken. In elk geval had dominé Kersten hiermee fój het voorstellen van zijn amendement rekening moeten houden, zooal niet uit de ferentie voor Z. H. den Paus, dan toch uit eerbied voor dc Koningin. .0m. dit goed te maken, zal hij met een m it fa t i e f-v oio o r st e 1 moeten komen, waarbij pl.voorstelt gelden te voteeren ter bekos- f'a'og van het gezantschap bij den Paus, v°or zoolang als de Koningin het niet heeft cPgeheven Het verdrag tusschen Nederland en België. In de vergadering van den gemeenteraad te Rotterdam heeft de burgemeester mede- gedeeld dat, waar en wanneer de gelegen heid zich daarvoor aanbood, niet is nage- 'aten te wijzen op de ernstige gevolgen die Jc't tractaat, indien het ongewijzigd werd SQedgekeijrd, zou hebben. Hij kan wel de |erzekering geven, dat op dien weg zal jorden voortgegaan en dat Burg. en Weth. oowel als college als individueel niet zui- erJ nalaten- om hun bezwaren tegen liet ver- JaK te doen hooren. Het college blijft waakzaam. De regeeringscrisis en het verdrag met België. vi:,00.1'/ de afdeeling Rotterdam van den tenl u s!)0Ild Heeft de-heer mr. J. H. Knot- ken van de Tweede Kamer gespro- mt de regeeringscrisis en het verdrag (!i Dflaë. Hij sprak er zijn blijdschap over carr* (!eze zaa'c Seen aangelegenheid van ovcr^H° 's en h'i verheugde er zich ee dat ook de katholieke pers, die zich ve;; at*idig heeft gehouden, nu tegen het (jjji. r.a£ ageert. Het kanaal van den Moer- l8> gelijk de heer Baars heeft gezegd, een aftapping van de welvaart van Rotter dam. De Nederlandsche hoogheidsrechten worden door het' tractaat bedreigd. Aan toezeggingen, die minister Van Karnebeek in 1919 noodgedwongen heeft moeten doen is de Kanier moreel niet gebonden. Het tot standkomen van het verdrag zou een natio nale ramp zijn. Spreker deelde niet de vrees van hen, die bang zijn voor moeilijkheden als wij het verdrag verwerpen. Hij herin nerde aan Locarno. Ook al zouden er echter moeilijkheden komen, dan nog zou Neder land als natie met een groot verleden, rug- gegraat moéten toonen. De leiding van P., T. en T. De heer Boon heeft aan den minister van waterstaat de volgende vragen ge steld L Is het juist, dat de minister voorne mens is te bevorderen, dat de éénhoofdige leiding van het dienstvak der posterijen, der telegrafie en der telefonie wordt ver vangen door een meerhoofdige 2. Zoo ja, welke zijn dan de motieven, die den minister hebben bewogen af te wijken van de eerst onlangs genomen be slissing ten gunste der éénhoofdige leiding 3. Indien vraag 1 bevestigend wordt be antwoord, is dan de minister bereid aan de Staten-Generaal volledige opgave te ver strekken der gegevens, die haar in staat zullen stellen deze wisseling van stelsel te 'beoofdeelen Invaliditeits- en ouderdomsrente. 1 October werden 5307 weduwenrenten en 6210 weezenrenten krachtens de Invali diteitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens artikel 373 dier wet 46.495 personen in het genot verkeerden van een als vrucht hunner verzekering ver kregen ouderdomsrente van drie gulden per week -voorts genoten 10.660 personen een invaliditeitsrente als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens de vrijwillige verzekering, ge regeld in de Ouderdomswet, waren dien da tum 96.211 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Manifest van het partijbestuur der S.D.A.P. In het „Volk" is opgenomen het manifest van het partijbestuur der S.D.A.P. aan het Nederlandsche volk. Daarifi wordt o.m. gezegd dat er in het parlement nu een nieuwe meerderheid moet worden gevormd en er een niéuwe regee ring moet komen Dat mag niet meer'zijn een rechtsche coalitie-regeering en even min een andere combinatie van burgerlijke partijen, die de politiek van reactie van Co- lijn willen voortzetten. Nu bestaat de gelegenheid om aan dc groote democratische krachten, die zich bij den laatsten verkiezingsstrijd deden gelden, recht te dpen wedervaren. Nu moet onderzocht worden of er een meerderheid en een .regeering zijn te vor men op den grondslag van democratie en herstel. Dit zal niet in de laatste plaats van de katholieken afhangen. Als nu de katholieken voor de democratie en voor den socialen vooruitgang kloek par tij durven kiezen, dan is een democratische regeering mogelijk. Het is dus nu de vraag of de katholieke Staatspartij met de S. D. A. P. en de Vrij zinnig-democraten op een sterk democra tisch program samenwerking willen aan gaan. Durft zij en kan zij dit aan, dan zijn de jaren der reactie voorbij Heeft zij den moed en de kracht daartoe niet, zijn de reactionnaire machten iu haar midden daartoe nog te sterk, dan zal het haar schuld zijn, als in de plaats van een democratische regeering een heel of half reactionnair bewind verschijnt, dat, tot schade van de geheele arbeidersklasse en tot nadeel van 't geheele land de reactie voortzet, de arbeidswetgeving verwaar loost, de rijken bevoordeelt, de armen onder zware lasten zuchten laat, het militairisme onverzwakt laat voortwoekeren. Nu het land nog staat voor de groote be slissing, waarvan 't lot der arbeidersklasse voor de eerstvolgende jaren afhangt, roe pen wij .de. arbeiders op om hun stem te doen 'hooren en hun wil te doen gelden'., VLISSINGEN, 20 NOVEMBER. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal Vrijdag 27 Novem ber zijn gewone maandelijke vergadering houden, ter behandeling van enkele voor stellen, Daarna zal de openbare vergadering worden gesloten en zullen de leden een sectievergadering houden, ter behandeling van dé- gemeenfe-begroofing, welke sectie vergaderingzoo noodig des avonds wordt voortgezet. Winkelsluiting. Wij brengen in herinnering dat de win kels in het tijdvak van 24 November tot en met 6 December tot des avonds 10 uur geopend mogen blijven. Gouden Jubileum Eerw. Zusters Franciscanessen van Salzkotten. Maandag 23 November is het 50 jaar ge leden dat de Eerw. zusters Franciscanessen zich alhier vestigden op^verzoek van- het R.-K. Parochiaal Arm-weesbestuur. Was de bedoeling aanvankelijk alleen zich té belasten met de opvoeding der wee zen in het weeshuis, hetwelk destijds gé- legen was in de Walstraat, het huis tegen woordig bewoond door den heer P. dé Lange, al heel spoedig werden de zusters door de dokters aangtaoefct om zich ook te wijden aan de wijkverpleging. De wijkverpleging was een eerste stap op den weg naar ziekenverpleging. Reeds spoedig kwam een aanvrage in tot liet op nemen in het weeshuis, hetwelk- toen in de Glacisstraat stond en nu nog in gebruik is (voor een -patiënt). Het weeshuis, niet ge- zijn evengoed als de besten, doch de helft goedkooper. Alleenverkoop voor Vlissingen ZIE ETALAGE (Ingez. Mededeeling.) bouwd voor ziekenhuis, werd met eenige veranderingen in een ziekenhuis herscha pen en scheen zeer in den smaak te vallen zoowel van dokters als patiënten. Het aantal zieken nam dusdanig toe, dat er geen ruimte overbleef, daarbij kwam nog dat de inrichting heelemaal niet aan rede lijke eischen kon blijven voldoen, zoodat het R. Kath. Arm-Weesbestunr -besloot over te gaan tot den bouw van een modern ziekenhuis, het thans bestaande St. Joseph- ziekenhuis. Wij behoeven niet in bijzonderheden te treden betreffende de inrichting van dit ziekenhuis, waar een staf van specialisten met goedklinkende namen aan verbon den is. Patiënten en oüd-patiënten 'zullen- zeker niet nalaten de Eerw. zusters nogmaals hun dankbaarheid te toonen voor de ondervon den liefderijke verpleging. Het bestuur van het St. joseph-ziekèn- huis stelt de ingezetenen gaarne in de gele genheid om op Zondagmiddag van half vier tot vijf uur van hun belangstelling blijk te geven. De collecte voor de openbare school. Op verzoek Vestigen we «nog eens de aandacht op de collecte voor de openbare school, welke morgen wordt gehouden, waarvoor wij naar achterstaande adverten tie verwijzen. Geref. Jongelingsvereeniging „Calvijn" Gisterenavond hield de Geref. Jongelings- vereenigjng „Calvijn" in het gebouw Noordstraat, haar 38e jaarvergadering, ter •bijwoning waaivbn vele belangstellenden waren opgekomen v De vergadering werd door den voorzitter op de gebruikelijke wijze geopend, waarna hij een openingswoord sprak. De secretaris bracht een uitgebreid jaarverslag uit, terwijl vc-rder de verschillende verslagen werden gelezen. En tweetal inleidingen werden gegeven, waarop een drukke bespreking volgde. De avond werd verder doorgebracht met een paar voordrachten, terwijl ook een 'impro visatiewedstrijd werd gehouden, waaraan door een zevental leden der vereeniging werd deelgenomen en waarvoor een paar prijzen waren beschikbaar gesteld. Door afgevaardigden van verschillende vereenigingèh werden felicitaties overge bracht. Nadat de prijzen voor den wedstrijd wa ren uitgereikt, sprak de voorzitter een kort slotwoord, waarna de vergadering werd gesloten en men gezamenlijk zong Gezang 180 en eindigde ds. Kruyswijk deze goed geslaagde bijeenkomst met dankzegging. Tijdens de pauze werd een collecte'ge houden voor het eerlang te stichten jeugd- gebouw en deed nog een .der aanwezigen de toezegging van een flink bedrag voor dit gebouw. Provinciale Staten van Zeeland. Door den heer Van der Wart. lid der Prov. Staten van Zeeland, is tot Ged. Sta ten de vraag gesteld of het hun bekend is, dat, daar de boot van Zierikzee op Wol- phaartsdijk op Zondag om 10.35 v.m. en 5 uur mm. uit eerstgenoemde plaats ver trekt, de vrije uren- niet zoodanig zijn, dat het personeel daardoor in staat Wordt ge steld, desgewenscht, een godsdienstoefe ning bij te wonen De heer Van der Wart vraagt of Ged. Staten het niet wenschelijk achten en mogelijk ook om hierin verbe tering te brengen, door de eerste boot uit Zierikzee te doen vertrekken, zóó, dat er aansluiting te Goes gevonden kan worden op den trein, die om 7.55 v.m. vandaar naar Roosendaal-, en op dien, welke om 9.20 naar Middelburg vertrekt Ged. Staten deelen in hun antwoord hierop mede, dat bij de samenstelling van de winteröienstregeling 1924/25 van den Oosterscheldedienst de aandacht van de commissie van toezicht er op gevestigd werd, dat met de toen op Zondagen om 6 u. v.m. van Zierikzee vertrekkende boot zeer weinig passagiers werdep vervoerd en dat op de terugreis er geen 'aansluiting was met een te Goes uit de richting Roo sendaal aankomenden trein. In een en an der werd toen aanleiding gevonden, die reis te doen vervallen en daarvoor in de plaats te stellen de reis van 10.30 v.m. van Zierikzee, waarmede door middel van den autobus aansluiting te Goes op een trein uit de richting Roosendaal en op een uit de richting Vlissingen werd verkregen. Werd thans die boot weder zoodanig vervroegd, dat te Goes aansluiting op den trein van 7.55 v.m. in de richting Roosen daal werd gevonden, dan zou zij daarvoor niet later dan 6.15 v.m. van Zierikzee moe ten vertrekken. Van Wolphaartsdijksche veer terugkeerende naar Zierikzee zou zij te Katsohe Veer dienen te wachten op de passagiers, mëdekomende met den trein, van 9.20 v.m. te Goes uit de richting Roo sendaal. De boot zou -dan eerst ongeveer 11 v.m. te Zierikzee terug kunnen zijn, zoo dat het dienstdoend bootpersoneel dan ook niet in de gelegenheid zou zijn des voor middags een godsdienstoefening bij te wo nen. Het komt Ged. Staten en de commis sie van toezicht voor, dat zoodanige rege ling èn voor den diénst èn voor het perso neel nadeeliger zou zijn dan de thans be staande regeling. Ged. Staten leggen opnieuw over, een adres van P. Wittock te Hulst en 24 an deren, inzake het gebruik van den korten dissel. Ged. Staten herinneren er aan, dat zij van de hun gegeven bevoegdheid om van het verbod tot gebruik van dien dissel ont heffing te verleenen, in dit geval voor de kunstwegen in Zeeuwsch-Vlaandéren, on der voorwaarde, dat het harnas, dé zwing en de treklcnuppel worden bevestigd on middellijk van voren aan of op den korten dissel en wel op één der twee wijzen, als in het Prov. blad is aangeduid, terwijl de dissel ten minste 1 M. -moet uitsteken buiten cfe' sleuf, waarin hij bevestigd is. Deze ontheffing geldt natuurlijk ook voor driewielskarren, maar het verbod kan eigenlijk niet op die karren van toe passing zijn, welke niet met een langen dis sel gebruikt kunnen worden. Waar het be lang der wegen ook niet eischt voor deze karren een dissel van ten minste 1 M. te eischen, stellen Ged. Staten voor, in art. 83 van het reglement op de wegen en voetpa den nader te lezen Op kunstwegen mag met vierwielige voertuigen niét met den korten dissel worden gereden. 11 Met ingang van I December a.s. wordt de hoofdcommies der porterijen en telegra fie A. L. Krook verplaatst van het post- en- telegraafkantoor te Middelburg naar het ^postkantoor te Haarlem. Bij het te 's-Gravenhage gehouden vak examen in den telegraafdienst is geslaagd de kantoorbediende !e klasse L. C. van Dalsen van het post- en telegraafkantoor te Middelburg. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris te 's Gravenzande P. W. de Kan, eandidaat notaris te Purmérend, geboortig uit Kou- dekerke. SOUBURG. Opgave der personen die zich in deze gemeente hebben gevestigd, of deze hebben verlaten, gedurende de le helft der maand November. Gevestigd: C. N. de Rijk en gezin, de DeJkerstraat E 37, van Vlissingen. Mej; M. van Soelen, Burgem. Butettx- straat B 254, van Vlissingen. Mej. J. C. van Splunder, Ritthemsche straat B 387, van Vlissingen. L. Noels, Nieüwstraat B 67, van Oor- drecht. - - - Mej. C. J. H. Houthuijsen, Vlissingsche straat E 1, van Amsterdam. Vertrokken: P. Meijers en gezin, Nieuwe Abeele C 228, van Vlissingen. Mej. P. de Bruin, Nieuwe Vlissingsche weg C 200, naar Vlissingen. A. van Bern en gezin, de Deckerstraat E 33, naar Nieuw Helvoet. Mej. L. F. Arends'e, Ritthemsche straat A 120, naar Middelburg. Inlichtingen zijn te bekomen omtrent een gevonden portemonnaie met inhoud bij W. de Wijze, Marnixplein C 10a. EEN CURIOSITEIT, In Hamburg in den dierentuin Was ook een reuzenslang. „Boa Constrictor" is haar naam En vele meters lang. Dat beest kon heel wat voedsel aan En had een groote 'bek. Ze kreeg, naar 't schijnt, op zeek'ren nacht Verbazend etenstrek. Hoe of ze schuifelde door 't hok Niets vond ze naar den aard. Ten slotte greep ze onbewust Het einde .van haar staart. Ze slokte die "vraatzuchtig in In minimum van tijd En toen ze jót bezinning kwam, Toen kort ze'm niet meer kwijt. Men vond haar 's morgens dood in 't hok, Haar slokdarm gansch verdikt Toen bleek het dat de reuzenslang Was in haar staart gestikt. Men snapt niet hoe het moog'lijk is, Zoo iets gebeuren kan De krantvermeldt het zoo serieus, Dat men niet twijfJen kan - Todh mag er dit wel van gezeid Het is een curiositeit. X. RECHTSZAKEN. Rechtbank te Middelburg. Door den politierechter te Middelburg werden heden de navolgende uitspraken gedaan A. W., van beroep arbeider, 26 jaar, te Hontenisse, beklaagd van mishandeling van J. J. Bleijenberg te Hontenisse op 28 September jl., tot ƒ30 b. s. 30 d. h. S. M. de B., 38 jaar, huisvrouw van W. S. te Terneuzen, beklaagd van mishande ling van M. P. van Wijck te Terneuzen, op 3 October jl., tot 15 b. s. 15 d. h. F. van H., 23 jaar, landbouwersknecht te Axel, beklaagd van op bevel van een amb tenaar niet halt houden, gepleegd in den nacht van 26 op 27 September 1925 te Axel, tot 15 b. s. 15 d. h. L. M. V,, 45 jaar, huisvrouw van C. D., te Eede, beklaagd van eenvoudige belee- diging van- H. Aretz te Eede op 27 Septem ber 1925, vrijgesproken J. van de K., visscher, 19 jaar, te Arne- miiiden, beklaagd van mishandeling van J. Klaasse te Arnemuiden op 10 October ji. Uitspraak bepaald op 27 November a.s. Eisch één maand gevangenisstraf M. J. L., 23 jaar, werkman, en R. de Z., 26 jaar, werkman, beiden wonende te Mal- deghem (België), beklaagd van diefstal van baalzakken te Oostburg op 6 October jl., ieder tot 20 b. s. 20 d. h. J. J. B., 42 jaar, arbeider te Goes, be klaagd van mishandeling van M. A. AL Vollebregt te Kloetinge op 19 October Ij., vrijgesproken. Uw Lippen worden door de koude vaak ruw en schraal. PUROL verzacht en geneest. Doos 30, 60, 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Mededeeling.) Kantongerecht te Middelburg. Door den kantonrechter te Middelburg is uitspraak gedaan in de zaak tegen een 17- tal caféhouders aldaar. Hun was ten laste gelegd overtreding van de drankwet, nl. het in voorraad hebben en het schenken van sterken drank zonder daarvoor de ver- èischte vergunning te hebben verkregen. Bedoelde caféhouders oefenden het hedrijf van vergunninghouders uit z.g. als zetkas- telein of met een gehuurde of gekochte ver gunning, terwijl ook de eigenlijke vergun ninghouder niet in het perceel woonde waarvoor de vergunning was verleend. De beklaagden werden verdedigd door mr. Heijse te-Middelburg' en een advocaat uit Amsterdam. Door den ambtenaar van het O. M. werd tegen elk der beklaagden 0.50 boete subs. 1 d. h. geëischt. Conform den eisch wer den ze veroordeeld. Verder hebben terecht gestaan een aan tal personen, die op de laatst gehouden kermis te'Middelburg met verschillende in richtingen daar hebben gestaan, welke in richtingen in strijd waren met de loterijwet 1905, en waartegen dienaangaande door de geineente-politie proces-verbaal was opge maakt. Bedoelde inrichtingen bestonden uit een luchtdrukpistool, waarmede op een draaiende schijf werd geschoten, een rad, z.g. rad van avontuur enz., alles ten doel hebbende het laten winnen van chocolade, luxe voorwerpen, enz. Door een der be klaagden was, ter demonstratie op de strafzitting een luchtdrukpistool medege bracht. Door den ambtenaar van het O. M. Werden tegen elk der beklaagden 20 boete subs. 20 dagen hechtenis geëischt. Daar de kantonrechter in enkele dezer zaken nog een getuige wenschte te hoo ren, werd de verdere behandeling 8 dagen uitgesteld. Een rijksveldwachter als beklaagde. Voor het gerechtshof te Leeuwarden heeft in hooger beroep terecht gestaan een rijksveldwachter uit Drogeham, die door de rechtbank te Leeuwarden wegens mishan deling met doodelijken afloop was veroor deeld tot 2 maanden gevangenisstraf. De rijksveldwachter had in den avond van 28 December D. Visser, die met een 25 kor nuiten door Drogeham liep en herrie maak te. ook nadat de veldwachter dat verboden nad, met een stok zoodanig op het hoofd geslagen, dat de dood den volgenden dag i> ingetreden. Beki. zeide uit noodweer gehandeld .te hebben en eenige veldwachters-getuigen deelden mee, dat de Drogehamsters niet. gemakkelijk in den omgang zijn. De procureur-generaal merkte in zijn re quisitoir op, dat niemand precies meer meet, hoe de zaak zich heeft toegedragen. Er is gezongen, wat verboden was. De jon gens hadden dat moeten weten. Men mag aannemen dat de menschen den nieuwen politiebeambte aan den tand hebben willen voelen. Er was een zekere spanning in de atmosfeer cn het is wel zeker dat bek!, dien avond heeft gedacht we zullen nu eens zien wie hier de baas is. De procureur-generaal ging vervolgens na wat er verder gebeurd is. Hij meende, dat beklaagde overtuigd is geweest te moe ten slaan om zijn gezag te handhaven. De procureur-generaal verwees naar de gron den van het onlangs door de Rotterdam- sche rechtbank gewezen vonnis in de zaak tegen twee politiebeambten en hij kwam, tot de conclusie dat er van opzet tot mishan deling geen sprake is geweest, al is bekl. dan misschien te ver gegaan, wat hij niet heeft ingezien. Niet de rijksveldwachter heeft den dood van Visser op zijn geweten, maar zij die zich wanordelijk hebben gedra gen en de politie hebben getart. Hij vroeg vrijspraak van beklaagde! Brandstichting. Voor de rechtbank te Leeuwarden heeft gisteren terecht gestaan een 30-jarig .ver zekeringsagent uit Vinkega, thans gedeti neerd, beklaagd van drie misdrijven van brandstichting in 1924 te Vinkega, in een winkel en twee woningen. Volgens den president heeft deze be klaagde jarenlang bedrog gepleegd,; te hooge verzekeringen gesloten en gedeelten van de uitkeerinen in den zak gestoken. Beklaagde heeft voor den rechtercom missaris bekend, doch ontkent thans vopr de rechtbank. Bij een brand te Blisdijk gaf hij*voor, da-t het pand voor 13.000 was verzekerd, in werkelijkheid had hij het voor 30.000 ver zekerd. Bij een anderen brand in een woning had de bewoonster zich met moeite kunnen redden. De officier, die er op wijst, dat het bewijs' voor brandstichtingen in 1923 gepleegd niét is te leveren, vordert acht jaar gevange nisstraf. Onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Voor den kantonrechter te Leiden heeft terecht gestaan een 40-jarig persoon uit Voorburg, die zich had te verantwoorden voor liet onbevoegd uitoefenen der genees kunde. Beklaagde kon electrische stroomen opwekken, door met de hand over het' lichaam van den patiënt te strijken. De zaak werd met gesloten deuren behandeld. Tegen beklaagde, die recidivist is, wer den twee hechtenisstraffen geëischt Aanstootelijke films. Het O. M. bij de rechtbank te Amster dam had 60 boete geëischt tegen een man, beklaagd in 1922, 1923 en 1924 te Amsterdam stroken van films, aanstootelijk voor de eerbaarheid te hebben verspreid. De rechtbank had op 17 Maart deze boete veranderd in drie maanden gevangenisstraf. In hooger beroep heeft Het gerechtshof 1 maand gevangenisstraf opgelegd.

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1