Eerst© Blad No. 273 63e Jaai Jang 1925— eater Crusoë E COOGfeN. tsnd 11 \-K0LK LDEREN I meubelen] Unrtutinl iater Crusoe DONDERDAG 19 TOOVeiWieBR BINNENLAND INGEZONDEN STUKKEN Stads°en Provincienieuws *RI«JS iet komen mi U aar- deren be ren. Het llerfijnsfe RV'.E-ZEM. ADRS5 voor het is bij RUUMOOGEl jat B 368 Souburg, t s v.p. prijsopgaaf, en erSonr, Keep «a Vtr&tif j «en en DlenatuoTragei) ui aitbeutSlBg, vaa real meer M 00B' IfiNSWONING huur. ;en Oranjeplein A 271 BESCHIKBAAR ïottcn vanaf 100. onder borg.) MELAERTS. Middelburg. Vrijdagav. 7—9 uur. isje v.g.g.v. 20 j. P. lette betrekking als Ie v. d. en n. teg Br. left A. X., Bur. rant". gevraagd ODHULP. prit 19 boven. ÏNWOftlNQ 2 Kamers, Zolder tamertje, f3.75 per bevr. Palingstr. 36. R vraagt eenige MHUtZEN. itters A. Z., Bureau •ant". Middelb.-Rotterdaffl ngelegen plaatsen VAN~ PASSAOtSRS .REN EN VEE. KIM. I. 2«n- Tiber' 9 i 8 O 3 T.ffi. i 8 tien si; te bekomen 1 V. Transport- en WP' Emu O VOS, Telef. ■B. "EENHOORN, Teil» OOSTERHOUT, Tel 2» I. BUlTENHEK.TelW' vijn Fabrieken VLISS1NGSCHE COURANT uit nummer feestsst uit 2 bieden De kabinetscrisis. 1 Gisteren is weer een gewone ministerraad gehouden, waarin ook de vier katholieke ministers, die aan de buitengewone kabi netsraden, welke na''hun ontslagaanvrage gehouden zijn, niet hebben deelgenomen, tegenwoordig waren. De fractie van Christ. Hist. Tweede Ka merleden houdt hedenmiddag in het ge bouw dier Kamer een vergadering in ver hand met 'den parlementairen toestand. Het zilveren huwelijksfeest van het Koninklijk echtpaar. Het Oranje-Comité meldt Door het Oranje-Comité 1920, gevestigd te Utrecht, zal bij gelegenheid van het zil veren huwelijksfeest van H. AL de Koningin en Z. K. H. den Prins aan het Koninklijk- echtpaar een huldeblijk aangeboden wor den, waarvoor reeds duizenden in den lan de een bijdrage hebben geschonken. Waar het de wensch van Hare Majes teit is, dat het huldeblijk een eenvoudig karakter zal dragen en alleen zal worden beschouwd als een bewijs van hartelijke belangstelling van het Nederlandsche volk in Haar feest, heeft het comité er steeds op gewezen, dat de kleinste giften welkom zijn. Er zijn dan ook naast grootere giften tal van bijdragen van 10 en 25 cent inge komen. Het huldeblijk zal bestaan uit een schil derij van de Koninklijke familie. Daar het voor het comité een uiterst moeilijke taak was een schilder te kiezen, die met een dergelijke gewichtige opdracht zou worden belast, heeft het comité gemeend hiervoor een commissie van advies te moeten benoe men, waarin de volgende heeren bereid werden gevonden zitting te nemen C. W. H. Baard, directeur Gemeentelijke Museum, Amsterdam dr. H. E. van Gel der, directeur van den dienst van Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage prof. dr. W. Martin, directeur Maurits- huis, 's-Gravenhage F. Schmidt Degener, hoofddirecteur Rijks-Museum, Amsterdam; prof. dr. J. Six te Amsterdam ir. H. L. van Tets te Bilfchoven. Deze commissie wees als schilder aan prof. dr. Jan Veth, wien de opdracht werd verstrekt. Kort daarop overleed deze, waarna den heer Piet van der Hem het vervaardigen van het schilderij werd op gedragen. De lijst om dit schilderij wordt ontwor- I pen door den heraldicus jhr. L. Storm van 's Gravesande en den architect S. de Clercq I te 's-Gravenhage. Het album, vermeldend de namen van het eere-comité, bestaande uit de Commissarissen der Koningin in de verschillende provincies, van het hoofd comité en van. de provinciale- en plaatse lijke comité's zal worden vervaardigd dooi de bekende cailigrafen gebr. Grevenstuk te Amsterdam. Naast het hoofdcomité zijn verschillende provinciale comité's gevormd. Het comité in Zeeland is als volgt sa mengesteld C. A. van Woelderen, voorzitter G. Dommisse T.Czn., secretaris A. van de Sande, penningmeester j. Louwerse, 2e secretaris leden J. A. Biermasz, mej. J. j. Donner, P. Erasmus, S. Hage, C. M. P. W. Hanssens, J. Huizinga. P. C. Labrijn, H. AL Markusse, mr. G. J. Sprenger, jhr, W. Z. van Teijlingen, L. J. van Voorthuizen. Journalisten verlaten de raadsvergadering. De gemeenteraad te Groningen heeft Dinsdagavond de behandeling van de gemeente-begrooting voortgezet. Oni 11 uur verlieten de journalisten we der de raadszaal en het „N. v. h. N." breekt zijn verslag midden in een discussie over ondersteuning van werldoozen af en ein- dïjtf aldgs 't Was inlusschen 11 uur geworden, zoodat de pers het betoog van den heer Huizinga (de spreker die aan het woord was) en wat er meer ter tafel is gebracht, niet verder heeft gevolgd. Uit den Rotterdamschen gemeenteraad. Als een staaltje van het peil, waarop het dcHat in sommige raadsvergaderingen wordt gevoerd door vertegenwoordigers {Jn zgn. rapaille-partijen, moge dienen wat Dinsdagavond in den Rotterdamschen raad l'laats vond. .De heer Coremans schreeuwde allerT 'e,> o.m. dat de wethouder te laf is om hem le antwoorden. Pe voorzitter verlangt dat de heer Core- roans dat terugneemt. De lieer Coremans Hij is te laf. De voorzitterIk verzoek u, dat woord «reet terug te nemen. De heer Coremans Ik sterf liever. De voorzitter verzoekt den heer Core- p Nans nogmaals, dat woord terug te nemen. De heer Coremans Ik doe dat niet. De voorzitter zegt, dat hij dan tot zijn I nawezen genoodzaakt zal zijn. liet regle ment van orde toe te passen. Hij vraagt en heer Coremans dus nog eens, dat woord terug te nemen. De heer Coremans Ik doe het niet. De voorzitter schorst de vergadering. 10 minuten wordt de vergadering heropend. De heer Cpremans neemt het beleedigen- in zijn woorden voor den wethouder terug. Buiten veraiicwoordolilkbeld der redactie De coplo wordt niet teruggegeven mijn dank voor de.verjeende plaatsruimte. Met iemand, die wanhopig is. is weinig aan te vangen zoo iemand is wel de slechtste raadgever, die men zich indenken kan. Ik wil ..den wanhopige» huisvader" aller eerst opmerken, dat een gemeente geen „winkeliertje" is en dus geen zaken zijn, die niet elkaar te vergelijken zijn. De tweede opmerking, die ik wil maken is naar aanleiding van de woorden van „den wanhopigen huisvader" „en dan komt er nog bij dat de vroede vaderen van Vlissin- gen zouden gillen dat wij aan ieder die het maar liooreii wil gingen vertellen dat het hier zoo'n voordeelig plaatsje is." Daarover wil ik het juist hebben en hier onder eenige cijfers vermelden, waaruit blijkt, dat Vlissingen er werkelijk nog niet zoo beroerd aan toe is, integendeel, een goed figuur slaat. Het is toch te dwaas om zich zelf voortdurend een. trap te geven, wat toch zoo dikwijls te Vlissingen gedaan wordt, door telkens maar bij hoog en bij laag te beweren, dat Vlissingen zoo duur is. Spreken onderstaande cijfers De schuld bedroeg in de volgende plaat sen per inwoner op 1 Januari 1925 Maastricht 168. Hilversum - 251.— Schiedam - 337.— Deventer - 277.— Helder - 179.— Gouda - 142.— Vlaardingen - 259. 'Almelo - 247.— Zutphen - 145.— Middelburg - 100.— Vlissingen - 92.— Het totaal bedrag der over 1925 te heffen gemeentebelastingen bedroeg per inwoner Maastricht Hilversum Schiedam Deventer Helder Gouda Vlaardingen Almelo Zutphen Middelburg Vlissingen 22.— - 49.— - 29.— - 42.— - 30.— - 29.— - 40.— - 42.— - 34.— 31.— - 30.— EEN WANHOPIGE HUISVADER. Mijnheer de Redacteur, J3 .'k *let ingezonden stukje van „een tPri»n0p,ge hu'svadbr" in uw blad van gis- .even beantwoorden bij voorbaat Nu za! men daar tegen willen aanvoeren, dat Vlissingen in 1926 zijn belastingen gaat verhoogen, doch in andere plaatsen gebeurt hetzelfde zie maar in Middelburg waar mee men onze gemeente zoo gaarne ver gelijkt, wanneer het te doen is om Vlissin gen in een ongunstig daglicht te stellen waar de hoofdelijke omslag wordt ver hoogd van 455.000 op 495.000. Dankend voor de plaatsing, BELASTINGBETALER. Uit het in dit nummer opgenomen verslag van de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad te Middelburg blijkt dat de hoofdelijke omslag is verhoogd tot 485.000, in plaats van 495.000, zooals op de ontwerp-begroöting was uitgetrok ken. Red.) Met ingenomenheid las ik het ingezon den stukje van den zorgzame» huisvader ir; de „Vlissingsche Courant" van den 18 dezer. 14 op de belasting er bij, wat zul len we weer moeten dokken. Wat een le vensgenot zullen we ons daar weer voor moeten ontzeggen, wat een beren daar weer het gevolg van zijn, wat een bevorde ring der werkeloosheid. De vacanties moeten we hier maar af schaffen, want de duiten dié een ander kan gebruiken om eens een paar dagen er op uit te gaan, verdwijnen hier in de bodem- looze gemeentelijke schatkist, ja we heb ben er wat voor, onze faecaliën zullen per auto worden opgehaald en daar moet je wat voor over hebben. Maar scherts is hier niét op zijn plaats, integendeel het is diep treurig, maar is daar int niets aan te doen. Bezuinigers hebben ir. Vlissingen geen succes, maar belastingbeta lers gij zijt toch lid van een kiesvereeniging hoop ik. Er« waar onze tegenwoordige volksvertegenwoordigers, maar vóór iedere uitgaaf stemmen, ligt het dan niet op den weg van ons belastingbetalers om bij de eerstvolgende verkiezing van .raadsleden daarop in de vergaderingen van de kies verenigingen eens te wijzen, en van de te stellen candidaten de toezegging te eischen aat de belastingen naar beneden moeten, anders gaat het met Vlissingen onherroepe lijk mis, alle optimisme onzer vroedschap tèn spijt. Met dank voor de plaatsing. Een wanhopig belastingbetaler. Vrienden van Volksonderwijs Getrouwen van onze Openbare School Ruim zestig jaar ijverde de vereeniging „Volksonderwijs" voor goed onderwijs aan onze kinderen en toonde zich daarbij een warm verdedigster van de Openbare School. Zij heeft tijden gekend, waarin de omstandigheden noopten tot krachtig aan pakken. dan weer was haar positie als van een wachter, die een kostbaar pand bewaakt. Doch de laatste jaren hebben zich gekenmerkt door een hooggespannen actie. Tot tweemaal toe was zij gedwongen het gansche volk op te roepen tot een strijd tegen de aanvallen onzer regeering op ons volksonderwijs. Het woord onderwijs-ver- slechtering leeft in den volksmond. De meest betrouwbare zieners op on derwijsgebied zien de toekomst donker in. Het geestelijk kapitaal, dat men aan het opkomend geslacht dreigt te onthouden in een tij cl, waar meer en breeder ontwikke ling een gebiedende eisch is, moet -door ons in krachtige samenwerking met andere organisaties beschermd worden. De lust tot het bouwen van allerlei gezindte-scholen is in de laatste jaren tot bouwwoede ge stegen, heeft de schatkist geplunderd en de gemeentekassen ondragelijk belast. Herhaaldelijk wordt tot tegenweer ook op Volksonderwpseen beroep ge daan om geld el ijken steun, ter versterking van de positie van het openbaar onder wijs, meest ten plattelande, maar dan ook vrij algemeen als noodzakelijk erkend. Ouders, die met opoffering van grootc" (WówwjTrwJL) 3&^gAj&niick vocktvny. v&VipcAt. Cl3a/n. f l/peaJulo ent 0.5 5 pex fx>nd. •uxi/nl èewnd. dat aife clua tdet£ Ccxav. aM.veru>ptflima ij.r- <i o o iiwArwu/oX'^nTi/rnorL demos. (Ingez. Mededeeling.) kosten en moeite een openbare school pp grooten afstand verkiezen boven de secte- school m hun nabijheid, moeten maar al te veel op steun onzerzijds kunnen rekenen. De ouders, die openbaar voorbereidend onderwijs verlangen, moeten in de gelegen heid worden gesteld om voor hun kinderen een bewaarschool te krijgen. Waar de ge meenten dan niet tot de stichting daarvan overgaan, behooren particulieren de han den ineen te slaan om mee met behulp van „Volksonderwijs" een bewaarschool te stichten. De bizondere schoolbesturen beschikken, over het algemeen over de noodige fond sen de Openbare School heeft die niet. Wij moeten daarvoor niet minder zorgen dan de voorstanders van het bizonder on derwijs. De „Unie'-collecte, de „Oranje"- collecte brengen nog altijd jaarlijks tien duizenden en tienduizenden op. „Volksonderwijs" moet ook in dezen aan het Openbaar Onderwijs haar steun' bie den. Zij is daarvoor de aangewezen ver eeniging. Steunt daarom de op Zaterdag 21 No vember te houden collecte voor de Open bare School. •De Besturen van de Afd. Vtissin- gen van „Volksonderwijs"„Bond van Ned. Onderwijzers"„Centrale Ouder-Commissie" en NedOnder wijzers Genootschap" P.S. Van het gecollecteerde wordt 25 gestort in de kas der afdeeling van Volks onderwijs, die tot taak heeft de belangen van het Openbaar Onderwijs in onze stad te bevorderen. o ST. NICOLAASFEST VOOR KINDEREN VAN ON- EN MINVERMOGENDEN. Mijnheer de Redacteur, Wederom komen wi'Jot U niet verzoek eenige plaatsruimte beschikbaar te willen stellen voor het onderstaande, waarvoor bij voorbaat onzen dank. Geachte Tezer(res). Zooals reeds door de redactie van dit blad is gemeld, hebben wij een reusachtig succes gehad niet de inzameling van gel- der en goederen, waarvoor wij langs dezen weg nogmaals hartelijk dank zeggen. Hef aantal kinderen dat zich thans heeft aangemeld, Is ruim 600. Er zijn zich echter kinderen komen opgeven, waarvan wij ver moeden dat de ouders hiervan niet wetende zijn, aangezien het door ons te organisëe- ren feest, niet bedoeld wordt vodr kinderen uit den z.g. middenstand, doch uitsluitend voor kinderen van on- en minvermogenden, en waar wij slechts over plaatsruimte be schikken voor een 500-tal kinderen laat het zich wel begrijpen, dat wij ons stipt moe ten houden aan laatstgenoemde categorie. We hebben dan ook<4pt onzen spijt ver schillende kinderen moeten schrappen. Het programma voor dien dag (5 Decem ber) luidt als volgt Om half twee n.m. worden de kinderen, die voorzien zijn van een kaartje, in een zaal van de y.m. kazer ne Koning Willem 111 verwacht en zullen dan. worden onthaald op speculaas. Om 2 uur gaan de kinderen in optocht naar de Houtkade (bij 't v.m. pennybóotsteigertje), alwaar St. Nicolaas, die per motorboot uit Spanje komt, aan wal zal stappen en met de kinderen zal terugkeeren naar de kazer ne. Daar aangekomen, zullen de kinderen worden onthaald op warme fosco met kren tenbollen en speculaas, hetgeen het menu is voor dien middag. Onderwijl zuilen St. Nicolaas met zijn knecht de kinderen ver maken, terwijl de heer L. D. Labohm, zich als muzikale clown zal laten hooren. Wie de heer Labohm kent, za! er met ons'van over tuigd zijn, dat hij de kinderen op een aan gename wijze weet bezig te houden. Na afloop van de vermakelijkheden zal onze goede Sint zijn troon bestijgen en een aanvang maken met het uitreiken van de presentje. Voor ieder kind brengt hij wat mee. De uitreiking heeft plaats om plm half zes. Het is wel wenschclijk dat -de ouders hunne kinderen komen afhalen. Wij merken hier echter bij op dat tot de kazerne nie mand op dien middag wordt toegelaten. De datum voor het afhalen der kaartjes door de kinderen, die aan het feest zullen deelnemen wordt nog nader bekend ge maakt. Wij willen hier nog een woord van dank brengen aan mevr. wed. A. W. Smits, die voor het afhalen van St. Nicolaas belange loos een motorboot beschikbaar stelt ter wijl zij tevens een gratis kinderbioscoop voorstelling heeft aangeboden op Maandag 7 December a.s. nam. 5 uur. Tevens willen wij hier nog even mede delen dat er verschillende menschen zijn ge weest. die j.l. Zaterdag hebben toegezegd dat zij nog een pakje zouden maken, doch waar de adressen niet zijn opgeschreven, zoodat wij niet weten waar wij ze halen moeten, verzoeken wij diegenen, die nog een pakje hebben gereed gemaakt, dit wel te willen afgeven aan den concierge van de v.m. Kazerne Koning Willen» III. Namens het comité, J. LOUWERSE. Foster's Zalf verdrijft onuitstaanbare kwellingen van aambeien en gaat ontste king tegen. Inderdaad een probaat .genees middel. Per doos 1.75, per tube 1.*4 (Ingez. Mededeeling.) VLISSINGEN, 19 NOVEMBER. Een volksconcert De Orkestvereeniging „Vlissingen", on der directie van mevr. R. BrandBekker, geeft Woensdag 25 November, des avonds 8 uur, in het Concertgebouw een volks concert. Er zullen verschillende solo- en orkest werken -worden uitgevoerd. Het is zeker een goede gedachte van het bestuur om een volksconcert te geven. De entreeprijs is nl. zoodanig gesteld, dat deze geen bezwaar meer behoeft te zijn, met de orkest-vereeniging „Vlissingen" die terecht een zeer goeden naam bezit, kennis te maken. Wij verwachten dan ook dat vele muziek liefhebbers dit concert zullen bijwonen. Martine. Concertgebouw. Wij hebben gisterenavond met volle teu gen genoten van het verrukkelijke spel van Tilly Lus, die in dit eenvoudige stuk, waar om zoo te zeggen geen noemenswaardige verwikkeling in voorkomt, vooral om haar stille spel moest bewonderd worden. Want de inhoud is in een paar zinnen gezegd. Martine, een landmeisje, komt vaak op be zoek bij mevr. Mervan, die op een land huis vlak bij haar woont. Daar leert ze den kleinzoon van mevrouw kennen en liefdes- draden worden gesponnen, die door Juiien worden verbroken, als zijn verloofde van voor den oorlog op het landhuis een bezoek komt brengen. Onder den druk van mevr. Mervan trouwt Martine niet den boer Alfred, die haar reeds geruime» tijd piet zijn huwelijksaanzoeken achtervolgt. Voelt men in deze korte beschrijving het aangrij pende drama? We zouden haast zeggen, dat velen in de zaal het daardoor veroor zaakte stille spel niet hebben begrepeh, te oordeelen naar het gedrag bij „dramati sche" gedeelten, wat de 'actrice zichzelf, tot tranen bewogen, heeft doen afvragen „speel ik vanavond zoo slecht En, trou wens we zijn er mee begonnen, het tegen deel is waar. Een paar momenten Lucien zegt een gedicht van Chenier, met stomme verbazing luistert het eenvoudige land meisje, dat nooit van gedichten heeft ge hoord. Martine staart, door hare gevoelens opgeslorpt, naar het weerzien van Juiien en Jeanne en is daarbij zoover weg, dat mevr. Mervan herhaalde malen haar naam moet noemen, eer ze luistert. Het zwijgen in het laatste bedrijf is zoo intens, dat we de hangklok, die aan den achterwand der kamer hing. hebben hooren tikken.Dat zwij gen was subliem spel, maar we mogen ook niet vergeten, als we over treffend, stil spel spreken, dat tooneeltje der beide jon ge vrouwen onder den appelboom, als het toeven in Parijs van Lucien aan Jeanne te lang valt. En dan dat verrukkelijke too neeltje, als Martine, hoewel op den ach tergrond, in het 4e bedrijf gedrongen, het unheimische" als 't ware oproept bij het gesprek na de terugkomst van den jeugdi gen echtgenoot, samenkomst, die voor Martine dubbel pijnlijk is na de vertrouwe lijke mededeeling, welke Jeanne haar heeft gedaan. Het zou ons lusten nog meer van die pakkende voorbeelden te geven van de groote speelster, die in dit stuk juist in en door haar zwijgen het geheel domineert. Men vergeve het ons, dat we zoo lang bij deze hoofdvertolkster blijven, want de an- deze spelers verdienen ten volle een woord van lof. Het is ditmaal niet gegaan als anders, dat, omdat de hoofdrol goed moet uitkomen, de andere rollen slechts matig bezet zijn. Want er is aardig, ja goed spel te zien gegeven door hare medespelers. Lu cy van Ees was een waardige tegenspeel ster voor Tilly Lus als Martine en in mevr. Mervan was het type gegeven van een eerwaarde, oude grootmoeder, die zich niet alleen om het lot'van haar kleinzoon, maar ook om dat van Martine bekommerde. En de heeren rollen waren eveneens goed be zet. Oor Ruys gaf een prachttype van den boer weer, terwijl Frits Bouwmeester de rol van man en gewezen „minnaar" van Mar tine flink uitbeeldde. In 't kort, wij kunnen het. bestuur van A. G. O. ondanks het gedrag Van som migen en ondanks het feit, dat er waren, die zich niet in de situatie konden inden ken - - gelukwenschen met de uitvoering, waardoor het ons in de gelegenheid heeft gesteld van het meer dan schitterend spel van Tilly Lus te genieten. Alhambra theater. In het Alhambra theater zal weder een buitengewone film worden vertoond, geti teld „De moderne Robinson Crusoe", waarin Jackie Coogan de hoofdrol vervult. Deze film is vervaardigd door de Ameri- knansche Metro-Goldwyn-fabriek. De „Tel." zegt dat het een keurige film is, prachtig gespeeld en vol spanning. ïjjer- gens is van overdrijving sprake. Er worden boeiende avonturen op het doek gebracht, waardoor men in enthousiasme geraakt Het „Volk" noemt Jackie Coogan een wonderkind. Hij acteert met een wonder lijke begaafdheid en een zekere intuïtie, die men zich zelfs bij een volwassen acteur slechts voorstelt na een. gedegen opleiding. En zijn spel wordt nog aantrekkelijker door de kinderlijke vrijmoedigheid die uit zijn houding spreekt en de bekoring die van zijn pittigen jongenskop uitgaat. In achterstaande advertentie worden nog nadere bijzonderheden omtrent deze inte ressante film medegedeeld. De rioolaansluitingskwestie. Gisterenavond heeft de door het comité aarigekondigde vergadering in „de Oude Vriendschap" plaats gehad. Voor een vrij goed bezochte vergadering gaf de voor zitter, de heer A. Botting, een uiteenzet ting van den toestand. Na eten vrij lang durige lijdensgeschiedenis was het einde lijk het comité gelukt om een conferentie met Burg. en Weth. van onze stad te ver krijgen. Langdurig was er voor de belan gen gesproken en een plan ontvouwd, waardoor allen geholpen zouden worden. Daarbij was finaucieele steun van ge meentewege noodzakelijk,- doch die steun zou bestaan uit een leening met goede rente en terugbetaling in termijnen, zoo dat de gemeente er nimmer aan tekort zou kunnen komen. Een financieele débacle van verschillende huiseigenaren zou daar door voorkomen worden. Vervolgens had de heer Kamermans in die conferentie ge sproken over de soepeüheid van de toe passing der bouwverordening door ge meentewerken, welke soepelheid volgens spreker alles te wenschen overliet, wat spreker met verschillende voorbeelden aantoonde. Belangstellend hebben Burg. en Weth. de woordvoerders aangehoord, terwijl dit college ook voelde dat voor hen, welke financieel niet konden, iets gedaan zou moeten worden, terwijl ook toegezegd werd dat de bouwverordening op dat punt voortaan zoo soepel mogelijk zou worden toegepast. De burgemeester sprak zelfs een woord van lof voor het comité, dat vol gens hem hiermede in het algemeen belang een goed werk had verricht. Daarna was d.d. 5 November een schrijven van Burg. en Weth, ingekomen, waarin dit college te kennen gaf, dat het bereid was een regeling te treffen tot be taling in termijnen der kosten van aanslui ting, voor hen die dit wegens financieele omstandigheden niet konden. Waar dit schrijven ingekomen was in "aansluiting van het onderhoud met Burg. en Weth., meende het comité dus op den goeden weg te zijn. Hoe verwonderd was het comité dan ook hedenavond te moeten hooren dat per circulaire velen ten stad- huize waren geroepen, waarop dezen daar was medegedeeld, dat die hulp alleen zou bestaan in hulp op de geringe kosten van de buitenaansluiting. Met dezé hulp was natuurlijk geen mehs'ch gebaat. Na langdurige besprekingen, waarin nogmaals naar voren werd gebracht dat het college van Burg. en Weth. de bedoe lingen van het comité niet kan misverstaan hebben, werden de volgende besluiten ge nomen 1. De vergadering kan met een dergelijke hulp geen genoegen nemen, en besluit, om niet aan te sluiten aan het gemeenteriool. Dit adviseert zij ook aan de niet-aanwe- zigen. 2. De vergadering verzoekt aan hei co mité, zich tot den raad te wenden nvet het verzoek om een zoodanige hulp als door het comité is voorgesteld. 3. De vergadering draagt liet comité op, om rechtskundigen bijstand te zoeken, ook voor het geval dat de gemeente de belas ting voor de tonnen betaald wil zien door de verhuurders en niet door de gebruikers. 4. Het comité wordt gemachtigd be sprekingen te voeren over een aanbod van particuliere zijde, om zelf de tonnen weg te halen, wat meer als de helft goedkooper zou uitkomen. Terwijl nog verschillenden zich uitspra ken dat zij, wanneer ze niet werden gehol pen, hun eigendommetje zullen moeten ver- koopen en ook niet in staat waren de zware belasting te betalen, sloot de voor zitter daarna onder dankzegging voor de goede opkomst, de vergadering. Bij den uit gang der zaal werd nog een coliecte ge houden ter financieering van den rechts kundigen bijstand. De Heldring-gestichten. Gisterenavond hield de afdeeling Vlissin gen van den Ned. Christelijken Vrouwen bond in het Militair Tehuis alhier een open bare vergadering, waarin als spreekster optrad mej. Dudok van Heel, met het on derwerp *,Iets uit de praktijk van den ar beid der Heldring-gestichten". Na de gebruikelijke opening door de pre sidente der afdeeling en een kort welkom aan spreekster en de aanwezigen, verkreeg mej. Dudok van Heel het woord, die begon met te wijzen op de vele no oden die aller- wege gevonden worden, als gevolg van de zonde. Als vanzelf als men aan de Hel dring-gestichten denkt, komt naar voren in onze gedachten de gelijkenis van het mos terdzaad, 't welk het kleinste is van alle zaden, doch in zijn groei buitengewone kracht ontwikkelt. Zoo is ook de geschie denis der Heldring-gestichten. Spreekster wees op den persoon van den stichter, ds. O. G. Heldring, en de vele moeilijkheden waarmede deze te worstelen had. Zijn werk had nooit zulk een vlucht kunnen nemen, als niet kennelijk God hem •had ondersteund en het werk had geze gend. Geboren uit Duitschen stam uit een held haftig geslacht, had dr. Heldring reeds in zijn kinderjaren gezien wat goede organi satie vermocht, en dit is hem in zijn later leven te pas gekomen. Spreekster schetste de komst van ds. Hel dring op de Velitwe en den zegenrijken ar beid in het belang der arme bevolking. Met alle macht werd het drankmisbruik, dat on der hen welig tierde, bestreden. In dien tijd kwam Heldring in aanraking met de mannen van het Reveil, bij wien hij steun en medeleven vond bij zijn arbeid tot opheffing van de bevolking. Een bezoek aan de vrouwengevangenis te Gouda, en het zien van de afschuwelijke

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1