MAANDAG 16 NOVEMBER gemeentebestuur binnenland - feuilleton JALOERSCHE LIEFDE. •No. 270 63e Jaargang •1925 Schoolgaande Kinderen PUROL Beursbeschouwingen VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en' gemeenten op Wal- i,.en ƒ2.20 per drie maanden. Franco Soor het geheele rijf. ƒ2.50. Week-abon- (tmen^n !7 cenf- a!,es b'i vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van I-regels: ƒ1.10 voor iedere ,,eel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreflende Huur en Verhuur, Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz., prijs, bij vooruitbetaling van 1—5 regels ƒ0.75, elke meer 15 cent. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen gelet op art. 37 der Drankwet doen te weten dat bij hen is ingekomen een verzoek van LEENDERT DE VISSER om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank an deren dan sterken drank voor perceel Dok kade 35 dat vanaf heden gedurende veertien da gen tegen het verleenen van het gevraag de verlof bezwaren kunnen worden inge bracht bij Burg. en Weth. voornoemd. Vlissingen, lö November 1925. VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. De kabinetscrisis. Van het Haagsche Correspondentiebureau ontvingen wij Zaterdagmiddag het volgen de telegram, dat wij nog in een gedeelte der oulaag van ons vorig nummer konden opnemen en verder door aanplakking aan ons bureau bekend hebben gemaakt De Koningin heeft Zaterdag den voorzit ter van den ministerraad ontvangen, die, ofschoon er in constitutioneelen parlemen tairen zin eigenlijk tusschen het kabinet en de Kamer geen conflict bestaat, niettemin naar aanleiding van de ontslagaanvrage der tot de R. Kath. Staatspartij behoorende mi nisters en daarmede samenhangende poli tieke moeilijkheden, de portefeuilles der andere leden van het kabinet ter beschik king van H. M. gesteld heeft. H. M. heeft een en ander in overweging genomen en inmiddels, zoowel eerstge- iioemden bewindslieden als den anderen ministers verzocht zich met de behande ling en afdoening zoo mogelijk der loopen- <fe zaken te willen blijven belasten. Wij zitten dus in een kabinetscrisis en een zeer moeilijke bovendien. De „Maasbode", het vooraanstaande katholieke hoofdorgaan, schrijft o.a. De moeilijkheden beginnen bij de poging fot oplossing. Zelfs verwijderde steun aan een gereconstrueerd kabinet-Colijn komt voor de Katholieke Staatspartij niet in aan merking. En wie het niet begrijpt, moet het maar gelooven en behoeft daartoe maar de verklaring van dr. Nolens vóór de stem ming te lezen. Wanneer men goed in het oog houdt, dat de oorzaak der crisis ligt in het verbre ken der coalitie, dan vat men aanstonds, dat hier uitgesloten is te achten een aanblijven van alle ministers alleen op grond der on mogelijkheid van een andere formatie wat men dan ook wel uitdrukt als een wensch van de Kroon dat het kabinet blijft. Bedenke men wel, dat het gebeurde van 1923 na de Vlootwetcrisis veel heftiger cri- tiek zóu hebben uitgelokt, indien ook maar één andere oplossing ware mogelijk ge weest. Nu er andere oplossingen, zij het al met wen schel ijk dan toch onmogelijk zijn, 's aanblijven uit noodzaak uitgesloten te achten. Onze partij, zoo besluit „de Maasbode", heeft niets anders te doen dan rustig af wachten betreurend dat begrootingsarbeid ea hervormingswerk onafgedaan moeten Naar het En?eisch van MAVIS TRENT. I) <;>Toe, noem me Nel", drong ze aan, ter- w'jl ze zijn hand greep. „Ik wist van begin ar aan dat wc goede vrienden zouden worden." Juist op dit oogenblik dat ze elkaar bij de hand hielden kwam» mrs. Lester binnen wt een jonge dame in een eenvoudig grijs costuum. •.Lady Ayrfielci, mag ik u miss Alley ne voorstellen, de kleindochter van den domi- n!-'e zei de gezelschapsdame, die zich weinig verwonderde over het feit dat ze Helena en haar neef hand in hand had Ongetroffen. De jonge gravin drukte Awdry de hand Jeze begroette Jim slechts met een koelen h°öfdknik. '>tk moet de verontschuldigingen over- fiS"Cn .van miin grootvader, Lady Ayr- 'j-'a zei Awdry. „Hij had gehoopt u van- to. 5 te komen bezoeken, maar zijn plan werd verhinderd door een hevige» aanval van jicht." Awdry scheen volkomen op haar gemak praatte kalm en rustig, en beantwoord- v de vragen die haar werden gesteld, sch ,\?1l$en rijd stond ze op en nam af- Wfö 2e de 0PrÜlaan reeds halver- 2e?..was teruggeloopen, keek ze om toen Jim r liaam werd genoemd. Het was "Wat een haast heb je", zei hij. "■p ben bang dat het gaat regenen." 'Awi vroeger nooit veel om het weer, veranderc/"aar 16 ^ent l*en kaatsten rijd an»? ^en n'e* rie eenige die veranderd is", Uv°ordcjft zij stroef. blijven liggen. Van haar wel het iaatst kan nit-n het herstel der crisis eischen. Activiteit, pogingen, voorstellen van an deren kunnen worden afgewacht. In „Ons Noorden" schrijft het Tweede Kamerlid Van Vuuren o.m. het volgende De oplossing der crisis zal buiten ons omgaan. In een nieuwe meerderheid, waar op 'een kabinet steunt, is voor de Katholie ken geen plaats na de verklaring van mgr. Nolens, die bij alle voorzichtigheid waar mede zij zich uitspreekt, geen twijfel laat dat de Katholieken niet van plan zijn met een der groepen, die hun den kaakslag gaven, een regeeringsmeerderheid te vor men. Er zijn dan ook slechts drie uitwe gen een kabinet steunende op de partijen, die het amendement«Kersten hebben aan genomen een zakenkabinet of een ontbin ding, De laatste oplossing zou de meest voor de hand liggende zijn, indien er eenige kans bestond, dat zij een parlementaire meerderheid zou geven. De eerste lijkt practisch uitgesloten, bij de verhouding der partijen, die zouden moeten samenwerken. Het einde van het lied zal dus wel zjjn een zakenkabinet. Het zal dan echter moeten wezen een rechtsch zakenkabinet omtrent welks mogelijke samenstelling het moeilijk is, zich een denkbeeld te vormen. Het eeni ge zekere lijkt een verlies van veel nationa- len tijd, zónder eenig nationaal voordeel. Maar nogmaals, deze dingen gaan buiten ons om, alsmede buiten den formateur en zijn getrouwen, welke laatste hun vollen bondgenootschappelijke]] plicht tot het ein de hebben gedaan. De parlementaire redacteur van „de Tel." schrijft De mogelijkheid wordt groot geacht, dat de heer Colijn opnieuw 'met de bakinets- formatie zal worden belast, nadat H. M. de Koningin de adviezen van de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer, van den vice-president van den Raad van State, en van de partijleiders over den staatkundigen toestand zal hebben ingewonnen, hetgeen deze week zal gescheiden. Verschillende van deze heereri zijn reeds, naar wij vernemen, bij H. M. de Koningin ontboden. Zoo zal de heer Marchant a.s. Woensdag-ten Hove worden ontvangen. Eenige teekening in den toestand zal pas kunnen intreden, indien H. M. de bovenbe doelde politici zal hebben gehoord. Voorshands schijnt al kan daarom trent natuurlijk thans nog niets vaststaan een minderheidskabinet, waarop wij reeds hebben gezinspeeld of een zakenkabi net, onder rechtsche signatuur de eenige uitweg uit de moeilijkheden geacht te wor den. De anti-rev. „Rotterdammer" wijst er in een hoofdartikel op dat de slag die aan de Christelijke regeerings-partijen werd toege bracht, hard is aangekomen en dat die slag is toegebracht door de christelijk-histori- sche Kamerfractie, waarna het blad ver volgt De vraag, wat er moet gebeuren, wordt door het anti-rev. orgaan als vólgt beantwoord. Zoo ongewikkeld en verward is de toe stand, dat een bevredigend advies niet wel is te geven. De juichtonen „De antithese is dood", .,De coalitie voor goed uit elkaar geslagen" mogen ons niet van de wijs brengen. De samenwerking tusschen de roomsch-katho- lieke en protestantsch-christelijke belijders van Christus' koningschap op staatkundig gebied, achten wij voor de goede politieke ontwikkeling van ons land levensvoorwaar de. Het kan zijn, dat tijdelijke moeilijkhe den het gemeenschappelijk optrekken een wijle op non-activiteit zetten, de nood der tijden zal de scherpe punten weer afvijlen. Wie naar de verantwoordelijkheid vraagt voor de thans ontstane ministerieele, parle mentaire en politieke crisis, stellig een van de belangrijkste in onze parlementaire his torie, in elk geval de meest verwarde, moet naar verschillenden- kant gaan, zegt de „Standaard" Wij schakelen de voorstellers van het amendement uit. Zij wilden het gezant schap doen vervallen en, als het kon, ook wel de samenwerking der drie Christelijke Hij keek haar vragend aan. .„Waarom ben je zoo koel en stijf tegen me hernam zij stroef. „Dat weet je zei/ het best", antwoordde ze bits. „Je was heelemaal niet aardig tegen dat arme kind", ging Jim voort„je was be leefd. meer niet. En ze heeft heusch vriend schap noodig, Awdry- Eigenlijk moest ik haar vijandig gezind zijn, maar ze is zich zoo' ivoikomen onbewust dat ze mij heeft benadeeld, dat ik alleen maar medelijden met haar heb." Awdry gevoelde nu spijt, dat ze niet wat vriendelijker was opgetreden bij haar eer ste bezoek. Ze begreep maar al te goed dat ze jafoersch was op Helena. Maar Jim mocht daarvan niets bespeuren. „Maar Jirii", riep ze met een gemaakt vroolijk lachje „we konden toch zoo maar niet ineens dikke vriendinnen worden. Gun ons nog een beetje tijd. Ik vind Lady Ayrfield heel aardig ze heeft zoo'n lieve zachte stem, en iets innemends in haar wijze van optreden. Ik vind je gravinnetje een lief persoontje. Jim fronste de wenkbrauwen bij die laat ste woorden. Awdry deed of ze dit niet bemerkte. „Toe, vertel eens wat van haar", drong ze aan. ,Er valt niets van haar te vertellen", antwoordde hij een weinig wrevelig. Jim gevoelde zich niet op zijn gemak, ofschoon hij daarvoor eigenlijk geeri reden wist. Awdry verzocht heitfaog even binnen te komen, daar haa* jwMjtvader hem zeker graag wilde zien. Jim keek haar onderzoekend aan, greep haar beide handen, maar toen hij haar evenals vroeger een kus tot afscheid wilde geven, kreeg ze een vuurroode kleur. „Hoe durf je", riep ze verontwaardigd, terwijl ze naar binnen vluchtte. hebben met guur weder vaak last van ruwe en springende huid van handen, ge laat en linnen. Dit is dadelijk te verzachten en spoedig te genezen met (Ingez. -Mededeeling.) partijen verbreken. Aan hun recht deze meening te koesteren en hun voorstellen te doen, raken wij niet. Alleen mag met den heer Heemskerk de vraag tot hen gericht of zij denken,- dat in hun weg beter dan door dien welken ör. Kuyper aanwpes, de doorwerking der revolutionaire gedachte zal kunnen worden gekeerd en de Christe lijke grondslagen van het leven gehand haafd. Wij herhalen, wat wij reeds o-pmerkten onze partij treft geenerlei verantwoorde lijkheid. En wij hechten daaraan, omdat wij de samenwerking der drie Christelijke partijen alsnog van groot belang voor ons land achten. De toekomst zal dit bewijzen, hoe ook de gang van zaken wórdt. Wat in al het rumoer over de crisis rustig stemt, is de wetenschap,. dat al mocht voor korteren of langeren tijd een samenwerking zooals die langen tijd tot rijken zegen voor ons volk mocht bestaan, uitgesloten zijn, de grond, waarop zij berustte, blijft. De Christelijke politieke beginselen zijn blij vend, wat de vijand ook zeggen moge. Niet de coalitie was onze kracht. Zij scheen ons den weg, waarlangs in dezen tijd het revolutiebeginscJ het best kon ge keerd worden en waarin wel lang niet ailes maar toch veel voor de toepassing van enze anti-revolutionaire beginselen op het leven was te doen. Maar al had de coalitie haar waarde, de beginselen staan bij ons steeds voorop. En ook in ons isolement zullen wij er den strijd voor kunnen voeren, met, zoo Goci het wil. ongebroken kracht. De „N. R. Ct." eindigt haar beschouwing over de kabinetscrisis als volgt Door het thans geschapen antecedent hebben naar ons inzien, de roomsch-katho- lieken zich voorshands buiten elke regee- ringsgemeenschap gesteld. De heer Nolens heeft zich en zijn partij door zijn verkla ring van Dinsdagnacht zelf reeds den pas behalve dan tegenover de anti-revolu- tionnairen afgesneden. Ware het niet zoo, had de verklaring van dr. Nolens ruim te gelaten, om den door vrijzinnig-democra ten en sociaal-dèmocratèn gekoesterden droom in. vervulling te doen gaan, dan zou meenen wij, de door de roomsch-katfiolie- ken tegenover het aftredend coalitie-kabinet gevolgde handelwijs niettemin een kabinet met dr. Nolen's volgelingen moeten verijde len. Wie ook met hein in een combinatie zou treden, leverde zich aan handen en voe ten gebonden aan hem over. Dit is dan ook, dunkt ons. het eenige wat in den verwarden politieken toestand duide lijk is Het nieuwe kabinet zal er een moe ten worden zonder vertegenwoordigers van de roomsch-katholieke staatspartij. De for mateur zal er op bedacht moeten zijn, niet om nog te trachten de roomsch-lcatholieken op een of andere wijze door concessies, voorspiegelingen of lieve woorden te win nen, doch om ze van den beginnen af aan buiten de deur te sluiten, en daar te houden. Dit is de negatieve kant van het vraag stuk. De positieve biedt grooter moeilijk heid daarover mogen wij het nader afzon derlijk hebben. Vermindering aantal hoogere ambtenaren. Naar men aan „de Maasbode" mede deelt is aan een aantal commiezen der P. en T. beneden den 28-jarigen leeftijd door den directeur-generaal gevraagd of zij in aanmerking willen komen voor overgang bij het dienstvak belastingen. Dit, gevoegd bij het feit, dat in pricipe besloten is om in de eerste jaren vermoedelijk een 10-tal geen surnumerairs in dienst te nemen, wijst er op, dat het in het voornemen van HOOFDSTUK IX. Op een kouden mistigen Novemberdag keerde Jim Ernscrofton, na een vermoei den rit te paard, terug op „the Cedars" hij hoorde luid spreken in het kleine vertrek naast de hall, waar de kolonel gewoon was zijn schuldeischers te ontvangen als die er ten minste in waren geslaagd zich toe gang te verschaffen. Dit scheen aan een van hen gelukt, •want Jim hoorde zijn stiefvader te keer gaan op de welbekende wijze. ,Ik heb je immers mijn woord gegeven, Levison hoorde hij den kolonel zeggen, „maar dergelijke dingen moeten niet over haast worden vooral onder de gegeven omstandigheden. Ik kan je alleen nogmaals verzekeren dat de partijen het eens zijn geworden en dat het weldra publiek zal worden. Je kunt je crediet dus hernieuwen of niet, maar..." Jim had genoeg van het gesprek het was weer het oude liedje de een of an dere geldschieter die tevreden moest wor den gesteld met dwaze beloften, waarmee zijn stiefvader de menschen met en kluitje het riet stuurde. En na een dergelijk bezoek was het humeur van den kolonel nog erger dan anders. Jim vond zijn moeder bij den haard. „Prettig gejaagd. Jim vroeg ze toen hij binnen kwam. „Heb je trek in een kopje thee „Graag moeder', antwoordde hij. „Ja, we hadden een prettigen dag. Maar scheelt er wat aan, moeder U ziet zoo bleek." „Och, vader zal zoo boos op me zijn", antwoordde ze met een zucht. „Ik heb het leelijk verbruid, Jim. Na de lunch ging ik den tuin in en werd toen lastig gevaüen door een man die met alle geweld kolonel 'Blount wilde spreken. Ik kon niet van hem afkomen, en Mills was natuurlijk weer nergens te vinden." „Mills wordt verbazend laks", zei Jim. de -postadministratie ligt, om het aantal hoogere ambtenaren bij post en telegrafie belangrijk te verminderen. Ontslag bij de Rotterdamsche Bankvereeniging. De directie van de Rotterdamsche Bank- vereeniging bevestigde aan de „Tel." de juistheid van het bericht, dat aan 68 kan toorbedienden, onder wie eenige aanko mende bedienden, met ingang van 1 Ja nuari a.s. ontslag is aangezegd. Deze em- ployé's zijn allen werkzaam aan het hoofd kantoor Boompjes te Rotterdam. Allen kregen eind September een extra maand salaris, benevens, bij wijze van wachtgeld, gedurende drie maanden het gewone sala ris. De gehuwden krijgen daarna geduren de drie maanden nog een halve maand salaris. De extra maand salaris, die de Rotter damsche Bankvereeniging gewoonlijk eind December aan alle leden van het' personeel uitbetaalde, zal na 1925 niet meer worden verstrekt. De reactie aan de New-Yorksche beurs. Verdere dating van Fran- sche Francs. Nieuwe goudtoevoer uit Engeland. De politieke crisis. Betere stemming voor Suiker- en Tabakswaarden. Olie- en Scheep- vaartaandeelen weinig veranderd. Ruimer geld en vraag naar beleg gingswaarden. In de afgeloopen week heeft van de buitenlandsche effectenbeurzen die te New- York de meeste aandacht getrokken door de stagnatie welke er is in de haussebewe ging, welke reeds weken en maanden duurde, zonder dat van een ernstigen terugslag kon worden gesproken. Maar de kruik gaat zoolang te water tot ze breekt en juist op het moment dat van verschil lende zijden de gezonde positie der fond- senmarkt in het licht wordt gesteld, komt veelal het aanbod als een orkaan opzetten. Zoo was het ook deze week. De omzetten stegen Dinsdag tot 3 miilioen shares, den volgenden dag zelfs tot 3.427.000 shares, een cijfer dat voorheen nimmer werd be reikt. Een panische schrik maakte zich van het speculantendom meester, zoodat de po pulaire motorfondsen van. 10 tot 40 c/o daalden. Of er bepaalde reden voor dit debacle was Vermoedelijk niet. In ieder geval behoeft ze niet te worden gezocht buiten de beurs, dat wil zeggen, de econo mische toestand in de Unie geeft thans geen aanleiding om er een daling van grooten omvang op te baseeren. Even vóór de ineenstorting op de New-Yorksche beurs had de Steeltrust haar onuitgevoerde orders op uit. October bekend gemaakt, waaruit een flinke vermeerdering bleek. En tevens werd aan de beurs gezegd, dat de volgende maand een nog sterkere toe neming der orders zal plaats vinden en de uitkeering van bonusaandeet door de di rectie wordt overwogen. De ijzer- en staal industrie maakt thans weer een goeden tijd door. Minister Hoover heeft dezer da gen een moedgevende beschouwing gele verd over den economische» toestand van Amerika, de spoorwegen wijzen over de maand September opnieuw een beduidende verhoóging der netto-ontvangsten aan en alleen de landbouwtoestanden laten, blij kens de verslagen onzer in Amerika wer kende hypotheekbanken, te wenschen over. De tegenstelling tusschen den gang van zaken bij genoemde instellingen en de tee kenen van prosperiteit, welke overigens in de Unie zichtbaar zijn, is wel opmerkens waard. Misschien wijst zij er op dat de New-Yorksche beurs toch al te optimistisch is geweest, waar anderzijds moeilijk kan worden ondersteld dat de directies der Amerikaansche hypotheekbanken de zaken te donker voorstellen. Hoe het zij, de Ame rikaansche speculatie heeft de scherpe koersteruggang vermoedelijk aan zich zelf te wijten. De banken hebben zich genood zaakt gezien, beleeningen aan te zeggen „Maar wat zouden wij beginnen zonder hem Niemand anders zou het humeur van je vader willen verdragen", zei zijn moeder. „Het is toch vreeselijk dat u voortdu rend aan die uitbarstingen blootstaat, moe der", zei Jim. „Ja, mijn jongen dat is ook vreeselijk. Ik zou er eigenlijk onverschillig voor moe ten zijn geworden, maar als ik jou maar bij me heb, dan kan ik veel verdragen." „Maar it zult mij niet altijd bij u kunnen houden, -moeder, bedenk dat wel." „In ieder geval blijf je hier toch tot na Kerstmis Jim had een goede betrekking gekregen bij de diplomatie. Hij zou naar Italië wor den gezonden. Met Nieuwjaar moest hij zijn werkkring beginnen. Op verzoek van zijn moeder z°u bij de maanden die nog voor Nieuwjaar moesten verloopen op „the Ce dars" doorbrengen. Jim zag echter geweldig op tegen zulk een lang samenzijn inet zijn stiefvader. „'t Is pas November", zei zijn moeder „er kan nog zooveel gebeuren, je bent de zon van mijn leven, Jim. Maar natuurlijk zou ik je ook niet willen vasthouden, als..." „Als wat, moeder... „Als je bijvoorbeeld zou willen trouwen, jongen". „Maar, moeder, veronderstel eens, dat ik dwaas genoeg was om een huwelijk aan te gaan op driehonderd pond per jaar, dan zou ik mijn vrouw toch meenemen naar Italië". Zijn moeder keek zoo verbaasd, dat hij in den lach schoot. „Vindt u dat zoo gek, móeder U is toch ook meegegaan met vader naar fndië „Ieder geval is weer anders, jongen. En jij zou toch moeilijk van je vrouw verwach ten dat ze..." „O moeder, wat is u toch slim en schran der. Ik ben er mezelf ternauwernood van en de Reserve-Bank te Boston verhoogde haar disconto van 3l/2 tot 4 waaruit de vrees ontstond dat ook de New-York sche Reservebank tot verhooging zou overgaan. Deze vrees voor duurder geld en verdere opzegging van beleeningen was de eerste oorzaak van de daling op de fondsenmarkt, welke opmerkerlijkerwijze Donderdag reeds door een flink herstel kon worden gevolgd. Men is aan de Amsterdamsche beurs door de daling te Newyork niet erg veront rust, waar het belang bij Amerikaansche shares ten onzent niet groot meer is. Zoo bedroeg het Mollandsche bezit aan gewone Steelchares in 1914 342.645 stuks, zijnde meer dan 25 van het aandeelenkapitaal, terwijl het thans tot 41.465 is teruggegaan, dat is 2l/z van het aandeelenkapitaal en het is wel opmerkelijk, dat ondanks de groote bewegelijkheid der Amerikaansche markt, toch het bezit aan Steelshares hier te lande ook de laatste iaren nog steeds minder is geworden. Dat men zich hier dus door de daling te New-York niet heeft la ten beïnvloeden, laat zich wel verklaren. Hetzelfde kan men zeggen van de ver dere inzinking der Fransche valuta, welke thans beneden 10 ct. blijft dobberen, zon der veel kans vooreerst die grens weer te zullen overschrijden. De kunstig uitgedach te plannen van Painlevé, ter verkrijging van een financieel evenwicht, zijn door de Kamer niet gunstig ontvangen, zoodat het te bezien staat of de Fransche regeering zich zal weten staande te houden. Maar ook al gelukt het haar zich te handhaven, dan nog zal zij moeten beginnen met de biljettenomloop te vergrooten, in afwach ting van de resultaten harer nieuwe be lastingen. 'En de vooruitzichten blijven dus te dien aanzien zoo somber mogelijk. In scherpe tegenstelling met de Fran sche franc staat de positie van den Hol- landschen gulden. In ons vorig overzicht maakten wij melding van goudtoevoer uit Engeland, blijkens den weekstaat der Nè- derlandsche Bank, die per 9 November wijst wederom een- sterke stijging van den goudvoorraad aan, nl. van ƒ459 miilioen tot 475 miilioen, gelijk trouwens reeds werd verwacht. Waar de beleeningen en de wisselportefeuille bijna ƒ40 miilioen terug ging en het Rijk zijn voorschotten bijna geheel kon aflossen, is de bankbiljettenom- loop van ƒ940 tot 912JA miilioen vermin derd en bedraagt de gouddekking thafts bijna 48 tegen 44y2 een week ge leden. Uit het feit, dat de Nederlandsche Bank is overgegaan tot de aanmunting van gouden tientjes, heeft men reeds de veron derstelling gemaakt, dat het in de bedoe ling zou liggen deze in omloop te brengen, wat wel van een bizonder sterke positie on- sser circulatiebank zou getuigen. Of het gewenscht is, thans tot zulk een maatregel reeds overte gaan, terwijl enkele Europeesche landen voor de finan- cieele en economische consolidatie van Europa nog een bedreiging vormen, is ech ter de vraag. De politieke crisis, welke deze week in ons land is ontstaan, heèft op de beurs geen diepen indruk ge maakt en zij komt gelukkig op een tijdstip dat de financiën van den staat weer in het goede spoor zijn gebracht. Zonder betee- kenis voor'beurs en bedrijfsleven is deze crisis echter niet. waar de samenstelling van het kabinet ten aanzien van de belan gen van handel en bedrijf goede verwach tingen wettigde. Het zal de vraag zijn of in een nieuw kabinet zooveel superieure qua- liteiten kunnen worden vereenigd. Op de Locale Markt heerschte een door gaans vaste, toch ietwat onregelmatige stemming. In Rubberwaarden namen de omzetten geen groote verhoudingen aan, waar de rubberprijs stationnair bleef. Het was merkbaar dat hier en daar ruilorders werden uitgevoerd, waarvan Suiker- en Tabakswaarden profiteerden. In Suiker was de pret echter spoedig weer op, toen de directie der H.V.A. een bedrijfsbericht publiceerde, waaruit bleek dat de suiker winsten ditmaal niet meer dan 15 mii lioen zuilen bedragen tegen -f 22 miilioen verleden jaar. Niettemin kon de koers der aandeelen van 585 tot 618 opJoopen vermoedelijk hoopt men alweer op een nieuwe uitgifte van kapitaal, waarbij dan bewust. Misschien doordat ze nu zoo heel anders tegen me is dan vroeger. Maar ik zal haar voor mij winnen. Heeft u het al lang vermoed, moeder..." Mrs. Blound kon deze vraag niet beant woorden, want op dit oogenblik kwam haar man binnenstormen. „Alicia riep hij woedend. „Hoe krijg jc het in je hoofd om dien man hier toe te laten Weet je dan niet, dat..." De kolonel wond zich hoe langer hoe meer op. en Jim trachtte den storm die over het hoofd van zijn moeder losbarstte af te weren met te zeggen „Mij dunkt dat Mills dan toch eerder de geen is die den man het binnenkomen had moeten beletten." De kolonel toomde zich nu wat in, daar hij begreep dat het onverstandig zou zijn om te zeer het ongenoegen van zijn stief zoon op te wekken. Hij mompelde iets dat het tijd werd om zich te gaan kleeden nu ze op „the To wers" moesten gaan dineeren. Mills was zijn meester hierbij behulp zaam. Hij liet den kolonel eerst wat razen en tieren, en toen kwam hij pas met zijn nieuws voor den dag. De man vertelde dat hij uit was geweest met het kamermeisje van de familie Alleyne, en die had hem verzekerd dat er iets was tusschen haar juffrouw en mijnheer Jim. De kolonel ging eerst geweldig te keer, daar iets dergelijks een leelijke streep zou halen door zijn rekening. Het rijtuig kwam nu weldra voor, maar voordat de kolonel zijn kamer verliet, zei hij tegen zijn knecht„Mills, het zal niet gebeuren Ik zal doen wat ik kan om het tegen te houden en ik reken op jou hulp, Mills. Maar, zwijgen in de eerste plaats begrepen (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1