H Advertentie! DONDERDAG 12 NOVEMBER Eerste Blad binnenland IVo.267 63e Jaargang '1925 £en speld miüionairl I UANDEL flEZEN sche Maatschappij vai Stoomvaart >ER£N FJft Schrale Huid Ruwe Kanden geneest men met PUROL Stads= en Provincienieuws WELKREEPF.fi VANILLE REEPEN ADVOCAAT REEPEN IRDE HE.3BEM >4N EE NE 'A WA LH FJT AM SiCKESZ EN TEVENS* Aü.i HAAR KEUZl- VFRPMKINC IM. t. E. IU. 8 8 VL1SSIINCSCHE COURANT YPARK 28 FRAAT 252 vember a.s. weken van tRINE, slechts >pt, ontvangt een ervies cadeau, .ding zal kunnen :s bij \H. pond ran den bon uit het Servies. Margarine de Bon 1 v/h. boekje 2 3 4 5 6 7 8 9 10 datum teinber. reclame is nog nltbttellagi l-'N' b» rage) mew U ml - Familie nimmt deutj eliersohn, der g' st hier zu sein, n Logis. GegenleisJ 'ochen aufenthalt tl rs Hotel, in bekannted Ostsee-Bad. letters A.O., burea] IR een ENWON1N& aanvaarden.^ ellamypark J7- Eiken en, Linnenkast dres: Kasteelstr-J» - Middelb.-Rotterdai ïengelegen plaatsen VAN PASSAOII T. M'l f.B. Wfl Dit nummer bestaat uit 2 bladen DE CRISIS IN HET MINISTERIE. Verbreking der coalitie. Aan een beschouwing van.„de Maas bode" ontleenen wij het volgende De politieke gevolgen der gevallen be slissing hebben zich al aanstonds scherp afgeteekend, al laten zich de uiterste con- sequenties nog moeilijk overzien. Aan de rechtsche samenwerking is door dit verloop van zaken een, misschien we! onherstelbare, slag toegebracht. De verkla- rjno door mgr. Nolens in de avondzitting van Dinsdag afgelegd, laat hieromtrent «een.twijfel. En het ligt overigens voor de band dat hoe gewichtig ook de belan- oen mogen geacht worden, bij een besten dig samengaan der rechtsche partijen be trokken aan zulk regeerings-accóord de feitelijke grondslag ontvalt, wanneer men het omtrent essentieele punten niet eens blijkt. Van de Katholieke fractie mag voors hands worden verwacht, dat zij in isole ment haar kracht zoeken zal. Dat de breuk zich al aanstonds tot den boezem van pet Kabinet heeft doorge zet, is op te maken uit de verklaring van den minister-president betreffende de ont- slag-indiening door de vier Katholieke ministers. Êen volslagen kabi nets-crisis staat dus ongetwijfeld voor de deur. Met het hopelooze vooruitzicht dat de parlementaire wagen vaster in het moeras zit dan ooit. Want dat de „democratische" linkerzijde eenig effect zal hebben te ver hopen van haar manoeuvre, is van te voren uitgesloten. Nóch naar links, nóch ook naar rechts thans, glimt er meer een lichtstraaltje aan den politieken horizon voor een parlemen taire regeering, in den vollen zin des voords, is'de kans momenteel verkeken. Wat onheil toch kan blinde staatszucht brouwen t Uit het „Hbld." Daarmede ligt het werk I van minister Colijn, bij de kabinetsvorming verricht, in duigen. Wij denken er niet aan ons te begeven l in profetieën. I Eén feit verdient echter bijzondere aan- I dacht. De coalitie is getroffen in haar Achilleshiel, op een. tijdstip, toen de coali tiepolitiek nog niet had uitgeleefd. De Lvrucht, die van groote waarde zou zijn I geweest, als ze rijp van den boom was I gevallen, is geplukt op een tijdstip nu ze nog groen is. 1, Dergelijk politiek ongeduld wreekt zich Jieestal en ook nu naar alle waarschijnüjk- liieid. De coalitie, die men vandaag poogt I dood te maken, door een voorstel als dat wan den heer Kersten niet te beoordeelen lnaar eigen verdiensten, maar te meten met I den maatstaf van mogelijke parlementaire consequenties, zou zeer wel nieuwe kracht tonnen putten uit de omstandigheid, dat men haar voortijdig dood poogt te ver- Haren. Wij. betwijfelen daarom, of voor een ge- I zonde en normale ontwikkeling van ons I politiek leven hetgeen heden gebeurd is I we! toejuiching verdient. I Ten aanzien van de tegenstemmers be- I boort onderscheid te worden gemaakt tus- I Bchen degenen, die regelmatig en principieel I bun stem hebben uitgebracht tegen het ge- I zantschap bij den Paus en degenen, die uit I politieke berekening het amendement I Kersten hebben gesteund. De verantwoor- I (lelijkheid dzer laatsten voor het gebeurde is uiteraard veel grooter dan van dc eerste. Het „Vaderland" bevat een beschouwing I onder het opschrift „het huishouden van I Jan Steen". Wij ontleenen er het volgende aan Wij zitten dus thans reeds in volle crisis, I cn de heer Schokking, tot veler verbazing I fn misschien ook van hem zeiven minister I ^worden, kan nu 11a zoo kortstondige eere 1 zuchten Boontje komt oni zijn loontje. I Want uit het zaad door hem vele jaren I gestrooid is Kersten opgegroeid. De logi- I sche oplossing van de crisis zou thans wezen, dat aan den heer Kersten de kabi- I Rotsformatie werd opgedragen, maar hier I zou de logica al te dol wezen. 1 Dat een sociaal-democratisch-Katholiek- Ivrijzinnig ministerie uit deze crisis zou. Kunnen voortkomen, lijkt ons al heel on~ I waarschijnlijk de Katholieken kunnen toch I J°eilijk thans de hand toesteken aan hen, I hun zoo grooten slag toebrachten, om |J te weigeren aan de anti-revolutionairen, §™e, hen in deze zoo trouw hielpen. De I uitweg lijkt ons een nationaal kabi- Ijj. uit rechts en links samengesteld, dat Iöf kaak blijft houden de saneering van pizeri financieel en toestand. 1 'och dient bij dit alles niet vergeten te Id°K n' cen vraa£ 001 schorsing van «beraadslagingen bij een coalitiekabinet IJl zoo heel veel beteekent. Wij zijn het 1 l&n,e< verSeten, dat het ministerie, dat in I.;." zwoer niet terug te komen ais de ïla ve* verw°rpen werd, twee maanden I lat/ NVeer met vr09hjke gezichten de ver- I w stoelen innam, alsof er diets gebeurd Iwnrf echter wel de nadruk op mag Ikom is, dat men niet als toen I Biet611 een oplossing vart de crisis, die Ij. JHe. goede constitutionele begrippen MMJs. De Kroon staat boven en buiten' partijen en haar hulp mag nooit inge- 'oepen rember (12 13 16 17 ïafciën te bekomen N.V. TrsMport- en J Erven G. VOS, ""1 B. EENHOORN, OOSTEBHOHT, W 3 ebre. BÜITENHEK. f I worden, om als men in het huishoq- lien I Pann'an ^an ^teen elkaar al te hard met de liaari n en He potten om dé ooren smijt, |ai|e'n ®en. schijn vrede te herstellen. Want Mjp/h 'n He coalitie is schijnvrede. Het Bl. ÏW illustreert toch weer eens wat wor»l?in-8 Hie gemeenschappelijke geloofs- hoei e'£en'i.ik is. Ware het niet zoo dan %n t 'iaiis H°or He christelijk-histori- ■:van 1 stc'fkste worden vereerd als een I Öm ,niachtigste beschermers daarvan. |%k boordende gezwel in de coalitie IWn/rQ0*er abuetingen aannam, het was a> en men heeft nu niet meer zich af te vragen of zij. die er toe mee hielpen, om dat duidelijk te maken voor een ieder, daarvoor het juiste oogenblik hebben ge kozen. De zaak is gebeurd en daarmee uit. En in alle gevallen is, zelfs al weet men weer in de coalitie een nieuw middel te vinden, om de macht "iet uit handen te geven, dit gewonnen, dat het weer een stap nader is, om het verbond der onwaarachtig heid tot het verleden te doen behooren. De „N. R. Ct." eindigt haar beschou wing aldus De politieke toestand, die hierdoor is geschapen, is inderdaad buitengewoon moeilijk. Er is. wij herhalen het, geen con flict tusschen regeering en parlement, noch een in den boezem der regeering, er .is slechts een conflict in de Kamer, dat men langs, den weg van een regeeringscrisis wil oplossen. Hierin komt het vooze van den coalitie grondslag, waarop het kabinet stond, op nieuw uit. Ware de coalitie inderdaad op eenig regeeringsbeginsel gebouwd, dan zou het natuurlijk ook hebben kunnen geschie den, dat eene der groepen op den duur een andere overtuiging ging aanhangen en daarvoor in de Kamer "tegenover de regee ring een meerderheid vond. Zulk een crisis zou gemakkelijk opgelost kunnen worden. In deze crisis is echter van eenige politieke gedachte geen spraak. Het heele conflict is geboren uit een nuk, die op geen enkel staatkundig beginsel berust. Nu een wensch van de katholieken niet wordt vervuld, too- nen zij een nijdigen kop... Het is op het oogenblik nog te vroeg, om zich over de mogelijke oplossing van deze crisis een klaar denkbeeld te kunnen vor men. Wij althans staan tegenover de ge beurtenissen. waarin het kabinet zijns on danks werd betrokken, nog te vreemd, om ei een gemotiveerde meening over ten beste te kunnen geven. Dit slechts lijkt ons dui delijk, dat men het wijste zal doen, bij de oplossing den boozen pruiler nfaar in zijn hoek te laten staan. De „Tijd" zegt. dat uit de bondige ver klaring van den leider der Katholieke fractie zoowei voor links als rechts viel af te lei den, dat bij verwerping van den gezant- schapspost schorsing der parlementaire be raadslagingen zou intreden voorts, dat niet alleen de coalitie uit elkaar zou vallen door beëindiging der samenwerking, indien bijv. de christelijk-hstorischen in hun be kende houding onder bepaalde omstandig heden volhardden, maar ook, dat zoodanige samenwerking zou zijn uitgesloten met bijv. leden der S.D.A.P., Vrijheidsbonders, vrij zinnig-democraten of anderen aan wie de afschaffing van het gezantschap zou te wij ten zijn. Na erop gewezen te hebben, dat alles is te hoop geloopen om de coalitie, schrijft „de Residentiebode" om. Het feit ligt er en de Katholieken hebben er hun conclusie uit getrokken.' Geen Eron der. Op zichzelf achten wij voor ons eigen lijk de stemming de peine niet weerd. De coalitie gaat om de beginselen, terwijl het gezantschap feitelijk een belang vertegen woordigt Zou er dus reden kunnen zijn om te zeggen de coalitie mag niet om zulk een belang om hals gebracht we begrijpen van den anderen kant, dat het geduld eenmaal uitgeput is. Samen uit, sa men thuis de coalitie is een bond van 3 partijen, die .samenwerken. Het gaat nu niet aan, dat een der partijen voortdurend samenspant met de vijanden van een der andere coaüseerende partijen De Katholie ken hebben geduld genoeg geoefend en het was waarlijk wel te voorzien, dat eindelijk de bom 'moest barsten. Het is onbegrijpelijk van de christelijk-historischen dat zij zich voortdurend voor de zweep van ds. Kersten zoozeer krommen en hun eigen bondgenoo- ten in den steek laten. Als de coalitie om zeep moest of een tijd op sta! gezet, was er waarlijk iets beters te vinden geweest, waarop ruzie gemaakt kon worden. Wat nu, vraagt de „Nieuwe Ct." Wat zal H. M. de Koningin doen bij deze ter beschikking stelling van vier por- ttfeuilles Het is een zeer duidelijke uit spraak. die de Kamer heeft gegeven. Zelfs de voorzichtige verdediging van minister Van Kar nebeek, Dinsdagavond gegeven, heeft de tegenstanders niet ontwapend, hoewel zij toen reeds goed wisten, wat er bet gevolg van zou zijn. Moet hierop alleen een reconstructie van het Kabinet volgen, zoo dit mogelijk is Of is Kamerontbinding in 't vooruitzicht? We kunnen moeilijk aannemen, dat de Katholie ke ministers op. hun besluit zouden terug komen. Hoe het zij, het is een ernstig conflict, dat een nieuwe oriëntatie eischt. In het begin van het werkseizoen der Kamer komt het wel zeer ongelegen, Toch is het beter zuivere toestanden ie scheppen. In de samenstelling der coalitie en de positie van de machtigste fractie daarin was te veel, dat op den duur niet kon beklijven. Voor velen is, wat heden middag gebeurde, als het openen van een venster in een kamer met zwoele lucht. Uit „de Telegraaf" Voorloopig kan s!echts: worden geconstateerd hoe dè situa tie is. Vier R. Kath. ministers hebben het kabinet verlaten. Daarmee is de basis daar van, de^ coalitie, verdwenen. Verdwijnt de heer Colijn zelf ook, dan heeft Hij zijn regeering slechts in twee étappes doen af treden om niet voor zich zelf en zijn pro- testantsche ambtgenooten den schijn te aanvaarden ter wille van den H. Stoel zijn portefeuille te hebben neergelegd. Blijft de heer Colijn aan, hoe zal hij dan zijn kabinet aanvullen Krachtens de woorden van mgr. Nolens van gisterennacht is samenwerking niet te verwachten tusschen de R. Kath. en die groepen aan welke de afschaffing van het gezantschap bij den Paus te wijten is. De Anti-revolutionairen hebben den ge zantschapspost gesteund, de Chr.-Histori- schen niet. De vraag welke de heer Colijn dus. vermoedelijk het eerst zal willen on derzoeken is, of de combinatie der IU Kath. met de Anti-revolutionairen tot een- parle mentaire meerderheid ware uit te breiden. Of dit mogelijk zal blijken komt ons twij felachtig voor. Blijkt deze mogelijkheid inderdaad niet aanwezig en zal men dus naar een andere groepeering streven, dan komt de beteeke- nis aan de orde van hot tegenstemmen, vnl. der soc.-democraten. Deze hebben o.a. ver leden jaar voor den gezantschapspost ge stemd. Nu niet. Maar te voren hadden zij bij het voorloopig verslag in zake de ^alge- meene beschouwingen medegedeeld niets te zullen nalaten om bij een stemming de wrakheid der coalitie te demonstreeren. Wel is waar was He motiveering van zijn stem door den heer Vliegen in dit verband niet zeer gelukkig Maar ook doet zich de vraag voor of de soc.-democraten en vrijz,- democraten wel gerekend mogen worden f e i t e 1 ij k tot de eventueele afschaffing van het gezantschap te hebben bijgedragen. Hun houding toch is er een geweest van tactiek, en in een regeering, welke steunde cp R. Katholieken, vrijzinnig- en sociaal democraten, zou zeer wel de gezantschaps post dadelijk weer op de begrooting ge bracht en aangenomen kunnen worden. Het ging, behalve bij den steeds iet wat anti-papistischen Vrijheidsbond links niet en terecht tegen het gezant schap, inaar w e I tegen de coalitie en tegen het kabinet-Colijn. Of een dergelijk kabinet evenwel nu di rect uit de ontstane verwarring ontsprin gen zal, is twijfelachtig. In elk geval gaan wij weder een periode van interessant politiek leven tegemoet. Het „Utr. Dagblad" zegt het votum te betreuren. De afschaffing van het gezant schap acht het blad een daad van onver diende en van laakbare onhoffelijkheid je gens de autoriteit, bij wie een Nederland- sche gezant was geaccrediteerd. De verklaring van mgr. Nolens. De letterlijke tekst van de verklaring van mgr. Nolens luidt volgens „te Tijd" als volgt Ik vraag mij af in welk ander land het nog mogelijk zou zijn, dat ieder jaar bij amendement getracht wordt een gezant schap op te heffen. Ik meen, dat die vraag gerechtvaardigd is met het oog op de noodige continuïteit in buitenlandsche verhoudingen, en met het oog op de waardigheid van de daarbij betrokken mogendheden. Ik veronderstel, dat de voorsteller van dit amendement, evenals de leden, die er over moeten stemmen, op de hoogte zijn van den loop van zaken hoe in 1915 op grond van 's lands gelang met medewer king van alle groepen der Kamer en zon der beginselbezwaren een tijdelijk gezant schap bij den H. Stoel werd gevestigd en op welke gronden dat in 1920 werd be stendigd. Wat mij betreft, ik acht het overbodig voor den zooveelsten keer die gronden te ontvouwen. Die motieven van algemeen belang zijn onverzwakt blijven voortbe staan. Het is overigens duidelijk, dat dit ge zantschap nu het eenmaal is ingesteld voor ons, Katholieken, een bijzondere beteekenis heeft, en de opheffing daarvan, vooral met het oog op de hoofdmotieven, die sommigen bewegen dit voorstel te doen of te steunen, uiterst grievend zou zijn. In die omstandigheden zullen wij bij aanneming van dit amendement ernstig moeten overwegen of wij onze stem aan de begrooting van buitenlandsche zaken kunnen geven. Wij zullen ook de vraag hebben te be antwoorden of wij steun kunnen verleenen aan welk kabinet dan ook, voortgekomen uit groepen, aan welker medewerking de opheffing van dezen gezantschapspost zou zijn te wijten. Het tractaat met België. De „Voorwaarts" constateert, dat het verzet tegen het tractaat BelgiëNeder land allerwege toeneemt, maar vreest, dat het mei die actie misgaat, omdat de hoofd zaak door allerlei nevenkwesties verdoe zeld wordt. Hoofdzaak is, zegt het blad, dat België's doel is Antwerpen tot eerste haven van Europa te maken, ten koste van Rotterdam. En het Nederlandsche doel moet wezen, lijnrecht daartegenover, de ontwikkeling van Rotterdam tot eerste Europeesche haven, geen plaatselijk belang evenwel, maar een algemeen nationaal belang. Daarbij hoede men zich er vooi> den in druk te wekken, alsof het om een versper ring van de Schelde te doen zou zijn. Daarvan was en mag nimmer sprake zijn. De weg naar zee van Antwerpen voert nu eenmaal door Nederlandsch gebied. Ook op Nederlandsch gebied zal die weg uitstekend in orde moeten zijn. Hij dient te beantwoorden aan de eischen, die een groote zeehaven stellen moet. In redelijkheid kunnen daarbij echter twee dingen niet worden gevorderd 1. Zulke zware werken-.aan de rivier, dat zij een bedreiging voor het Zeeuwsche polderland zouden inhouden 2e. grootere geldelijke offers tot verbe tering van de rivier, dan Nederland in ge lijke omstandigheden aan een Nederland sche haven zou ten koste leggen. Daarin ligt besloten hetgeen Nederland aan België ten dienste van Antwerpen kan toezeggen. Minder mag niet, omdat het de leuze de Schelde Belgische rivier, tot een leuze met billijken grondslag zou maken. Meer behoeft niet, omdat, indien de Schel de Belgisch domein ware, België ook niet meer zou kunnen doen. Voldoening aan deze eischen houdt te vens in, handhaving van de sotivereine rechten van Nederland op de Schelde, voor zoover op Nederlandsch gebied gelegen. Al het andere ter protectie van Antwer pen in het tractaat gebracht, is uit den booze. Het tarief voor het loodsgeld kan niet anders zijn, dan gelijk voor Antwerpen en Rotterdam in dien zin, dat het laatste zoo- ,veel lager mag zijn, «als Rotterdam dichter bij de ?ee gelegen is dan Antwerpen. Van het graven van kanalen, waarbij geen Nederlandsch belang gediend wordt, doch hetgeen uitsluitend ten doel heeft een belangrijk deel van het Rotterdamsche transito-vervoer af te tappen, kan niets komen. Er mag geen spade voor in den grond worden gezet. De hoofdeisch in het verweer tegen het tractaat moet Han ook zijn geen kanaal van den Moerdijk naar Antwerpen. Daarom vindt het blad het noodig nog eens ernstig te waarschuwen tegen naar voren brengen van nevenkwesties. Examen surnumerair registratie en domeinen. 'De minister van financiën maakt bekend dat in de eerste helft van de maand Febru ari 1926 zal aanvangen het in artikel 36 van het organisatiebesluit registratie, en domeinen 1924 bedoeld vergelijkend exa men voor de betrekking van surnumerair der registratie en domeinen, waarvoor het aantal plaatsen is vastgesteld op ten hoog ste 15. Zij, die tot dit examen wenschen te worden toegelaten, moeten vóór 25 Decem ber 1925 het bij artikel 38 van voormeld besluit bedoeld verzoekschrift aan het de partement van» financiën indienen, met overlegging van de bij dat artikel gevor derde stukken. In Nederland Nederlandsch Een der lezers van het „Hbl." toonde dezer dagen aan de redactie van genoemd blad de rekening, die hem was voorgelegd in een der grootste Amsterdamsche hotels, waar hij een paar dagen had vertoefd. Er was... „geen woord Hollandsch bij" en dat in het hartje van Nederland „Note pour M... On est prié de regler la note chaque semaine pour éviter des er- reurs". En dan volgde „appartement, dé jeuner, oeufs", zelfs'Tiet bewijs van ont vangst was in het Fransch, behalve dan het plakzegel dat gelukkig Hollandsch was, omdat het nu eenmaal niet anders kan „Pour acquit". Natuurlijk wordt dit goed gepraat met de bewering dat het meerendeel der klan ten van dit hotel vreemdelingen zijn, die geen Nederlandsch verstaan, "doch gelooft de hotel-directie nu heusch, dat haar in een door vreemdelingen druk-beklant hotel te Londen of Parijs de rekening zou voorge legd worden in een andere taal 'dan En- gelsch of Fransch Legt hij zijn Fransche bezoekers voor een Fransche, zijn Engelse he een Engel- sche, zijn Duitsche een in het Duitsch ge stelde rekening Zoo ja. dan zou men daarin althans éénige logica kunnen ont dekken, doch waarom wordt de* Neder landsche bezoeker dan met een Fransche nota „begunstigd", of krijgen de Neder landsche bezoekers afwisselend tot ver meerdering hunner kennis van vreemde talen hun nota in Fransch, Engelsch, Duitsch, maar niet in het Nederlandsch Met dat al is het toch maar treurig, dat men op dergelijke wijze toont zich te schamen voor de taal van het land, waar men het bropd verdient en zaken doet en het „Hbl." zou onzen landgenooten, die ooit in een Nederlandsch hotel mochten worden „verblijd" met een in een vreemde taal gestelde nota, willen aanraden „Wei ger zulk een nota te betalen, zoolang zij u niet behoorlijk wordt voorgelegd in de taal van het land. Gij hebt het volle recht zulks te eischen." PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Ged. Staten deelen aan de Prov. Staten mede, dat zij zich evenals commissarissen van de P.Z.E.A1. (Prov. Zeeuwsche Eleciri- citeitsmaatschappij) kunnen vereenigen met een ontwerpovereenkomst met de P.N.E.M. (Prov. Noord-Brabantsche Electriciteits- maatschappij). Voor de voorziening van de noordgroep der provincie (Tholen, St. Philipsland en Schouwen en Duiveland) zal te Nieuw- Vossemeer de stroom van de P. N. E. M. worden betrokken en zal een ondergrond- sche hoogspanningsleiding gelegd worden over St. Philipsland naar Zijpe. Het benoo- digde kapitaal voor de electrificatie van ge noemde eilanden is begroot op ƒ1.040.000. Voor wat betreft deze groep stellen G«_d. Staten dan ook voor hen te machtigen de P. Z. E. M. op te dragen een contract met de P.N.E.M. aan te gaan en zoo spoedig mogelijk garantie-overeenkomsten af te sluiten met de betrokken gemeenten. Wat betreft de Middengroep (Zuid- en Noord-Beveland) zal het over een station komen op een nader met de P.N.E.M. vast te stellen plaats, de kosten worden voor deze groep op een kapitaal van 1.160.000 geraamd. Ook voor deze groep stellen Ged. Staten voor, hen te machtigen de P.Z.E.M. op te dragen een overeenkomst aan te gaan en garantieovereenkomsten niet de betrokken gemeenten af te sluiten. Bovendien zal voor meters voor beidé groepen noodig zijn ƒ300.000, zoodat ƒ2.500.000 ter beschikking van de P.Z.E.M. zal moeten worden gesteld. Naar de P.Z.E.M. meent zal het best zijn, dat de aóndeelen worden volgestort, waardoor nog 1.500.000 uit een obligatieleening zal moeten worden gevonden. Aan het voorstel zijn twee ontwerp-contracten met de P.N.E.M. voor beide groepen overgelegd. Ged. Staten meenen in afwijking met het bovenstaande, dat liet aandeelen-kapitaal moet worden teruggebracht tot 1.000.000 en het benoodigde kapitaal van ƒ2.500.000 door een leening moet worden gevonden. Mede in verband met de moeilijkheden die zich bij de huidige wijze van benoe ming van schatters van pachtwaarde heeft voorgedaan en met een desbetreffend ver zoek van den Nieuw-Neuzenpolder stellen Ged. Staten aan de Prov. Staten voor, te bepalen, dat niet kunnen worden benoemd tot schatters van gronden in een polder of waterschap de voorzitters, leden en ambte naren van het dijkbestuur, den dijkraad en het polderbestuur, noch de eigenaren, vruchtgebruikers, huurders of beheerders, (Ingez. Mededéeling.) erfpachters van gronden in de betrokken polders of waterschappen gelegen. Ook wordt o.a. nog voorgesteld te be palen, dat na 7 jaar in plaats van na 10 jaar een nieuwe schafting kan plaats heb ben. Ten slotte is een voorstel ingediend om- ook voor de land- en tuinbouwcursussen 1920/1927—1930/1931 5.50 toe te kennen voor elk uur onderricht, waarvoor het Rijk 2 bijdraagt, zooals ook de laatste 5 cur susjaren geschiedde. VLISSINGEN, 12 NOVEMBER, Een Gedenkboek ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan St Joseph-ziekenhuis. Van het bestuur van het St. Joseph Zie kenhuis alhier ontvingen wij een gedenk boek, dat is uitgegeven bij gelegenheid van de vijftigjarige herdenking dat de Eerw. Zusters Franciscanessen, dochteren van de H.H. Harten van Jezus en Maria te Salz- kotten (Westfalen) zich te dezer stede hebben gevestigd. Het gedenkboek is een juweeltje van ty pografische uitvoering, vooral het titelblad in meerkleuren druk is bijzonder keurig uit gevoerd, terwijl de verschillende foto's zeer scherp zijn afgedrukt. In liet gedenkboek wordt een uitvoerig overzicht gegeven van hetgeen in deze 50 jaren is verricht. In. ons blad hebben wij geregeld verslag gegeven van de uitbreiding welke hét St. Joseph Ziekenhuis in den loop dezer halve eeuw heeft ondergaan en in het ge denkboek wordt zelfs een gedeelte van een verslag uit ons blad aangehaald. Wij brengen in herinnering, dat 7- Ja nuari 1913 de officieele opening van het St. Joseph Ziekenhuis plaats had, bij welke opening verschillende autoriteiten tegen woordig waren. In het jaar 1923 had een groote verbete ring plaats en wel de vergrooting van de reeds lang bestaande kleine kapel, terwijl 1 Maart van dit jaar het nieuw gebouwde gedeelte van het ziekenhuis in gebruik werd genomen. Aan het slot van het 50-jarig overzicht spreekt het bestuur de hoop uit, dat het nog den tijd moge zien aanbreken, dat de plannen tot algeheele uitbreiding verwe zenlijkt worden. Een woord van oprechten dank wordt gebracht aan de Eerw. zusters, die in den loop dezer 50 jaren, door hare opofferende liefde het hare er toe bijgedragen hebben het St. Joseph Ziekenhuis tot zoo'n grooten bloei te brengen. Het R. Kath. arm- en weesbestuur besluit zijn overzicht in het Gedenkboek als volgt Moge Gods onmisbare zegen rusten op het werk van de Eerw. zusters en het be stuur, opdat de met ijver en liefde vrijwil lig op de schouders genomen last moge blijken een zegen te zijn voor de inwoners van Vlissingen en in het bijzonder voor de katholieken dat het St. Joseph Ziekenhuis moge blijven een toevlucht voor de lijdende menschheid en een inrichting waarop allen, zonder onderscheid, trotsch kunnen zijn. Gemeente-begrooting van Middelburg. Op de gemeente-begrooting van Middel burg voor 1926 hebben Burg. en Weth. de plaatselijke directe belasting naar het in komen moeten uittrekken op ƒ495.000 te gen 455.000 in het ontwerp voor 1925 (la ter tot 442.500 teruggebracht). De verhoo ging, vergeleken met 1925 is, zoo zeggen Burg. en Weth., uit verschillende oorza ken te verklaren. De post onvoorziene uitgaven is uitge trokken op een bedrag van 31786.01 ',4, te genover 33694.57'/» (later verminderd met ƒ12500) in 1925. Uit de begrooting voor het gemeentelijk electrisch bedrijf blijkt, dat Burg. en Weth. voor een aantal verbruikers van electrici- teit den prijs per K.W.U. met 2 cent zou den willen verminderen en dat zij voorts, ter tegemoetkoming aan de groot-verbrui kers, met wie bijzondere contracten zijn gesloten, ook nog over 1926 aan eiken zoo- danigen verbruiker, voor eiken K.W.U. verbruikt boven de 10.000, een reductie van U/2 cent per K.W.U. zouden willen geven. Het Middelburgsch Ziekenfonds. In de gisterenavond onder voorzitter schap van den heer Herman Snijders ge houden vergadering van het Middelburgsch Ziekenfonds, werd door den secretaris, den heer L. Onderdijk, het jaarverslag uitge bracht, waaraan het volgende ontleend is: Het fonds mag zich nog steeds verheugen in een gestadfgen groei, een groei, welke zelfs die van 't vorige jaar nog weer heeft overtroffen, aangenaam mede, omdat dit jaar zich weer heeft gekenmerkt door een prettige en aangenome verhouding tus schen leden, bestuur en deelnemers. Na herinnerd te hebben aan het ook door het fonds medegemaakte jubileum van het bestuurslid, dr. Gieben, (het verslag loopt van 1 Jufi30 Juni) wees spr. op de vol gende cijfers 7 Juli 1924 bedroeg het aan tal 4394 volw«nssenen en 1843 kinderen 6 October 4414 en 1840 5 Januari 1925 4496 en 1874 6 April 4537 en 1870 en 6 Juli 4554 en 1842. Er werden 343 volwas senen en 105 kinderen geschreven en 133 werden ingeschreven, omdat zij 16 jaar waren geworden, en blijft er na afschrij vingen wegens vertrek, overlijden enz. een vooruitgang van 165 leden tegen 107 in het vorig tijdvak. Niettegenstaande het toene-

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1