WOENSDAG 11 NOVEMBER 63e Jaargang ;I925-- BINNENLAND Mijnhardt's SALMIAK- Stads= en Provincienieuws ■No. 266 VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- rhe'en 2.20 per drie maanden. Franco r»oo'r be* geheelé rijk: ƒ2.50. Week-abon- menten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke n,immers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 1—4 regels: ƒ1.10 voor iedere reeel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Kleine Advertenties betreffende Huur en Verhuur. Koop en Verkoop, Dienstaanbie dingen en Dienstaanvragen, enz., prijs, bij vooruitbetaling van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer 15 cent. KAMER-OVERZICHT. Eerste Kamer. De Eerste Kamer vergaderde gisteren avond onder voorzitterschap van baron Van Voorst tot Voorst. Ingekomen waren de ge loofsbrieven van het nieuw benoemde lid, den heer Amelink, te Utrecht, den opvolger van het afgetreden lid, den heer De Waal Malefijt. De voorzitter memoreerde hierna de ont slagneming met 1 November van den heer Goedhart als directeur van den stenografi- schen dienst van de Staten Generaal en wees er op dat het oogènblik om rust te nemen voor hem gekomen was. Namens de Kamer dankte spreker hem voor zijn moeilijken, nuttigen en gewichti- gen arbeid in 't belang van het land ver richt, en wenschte hem nog een langen le vensavond toe. Daarna sprak hij den nieuwen directeur van den dienst, den heer Steger toe, en wenschte hem geluk met zijn benoeming, die hij aan zijn ijver en plichtsbetrachting te danken heeft. Ten slotte deelde de voorzitter mede. dat de centrale afdeeling besloten heeft, heden ochtend elf uur o.a. in de afdeelingen te onderzoeken het wetsontwerp tot bestrij ding van de zedelijke en maatschappelijke gevaren van de bioscoop. De vergadering werd daarop verdaagd tot hedenmiddag 2 uur. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 10 November. Algemeen debat. Eén der begrootingen die dreigt nogal veel debat te zullen uitlokken, is de marine- begrooting, waarin de befaamde splitsing der vloot en de samenvoeging der defensie- departementen vastzit. Nog nam de Kamer geen beslissing over de behandeling dier begrooting maar waarschijnlijk wordt dit gansehe punt der splitsing uitgeschakeld. Daarover wordt morgen beslist. Wie er geestdrift moge hebben over den stand onzer financiën, de heer Rutgers van Rozenburg niet, want hij vindt het sluitend zijn der begrooting maar schijn. Als de bezuinigingen niet voortgaan en als de in komsten niét blijven meevallen zullen wij er zonder nieuwe belastingen of belasting- verhooging niet kunnen komen, vooral wanneer men eindelijk eens sommige belas tingen wil verlagen, hetgeen dringend noo dig is. De andere financieele specialiteit, de heer Van Gijn. was optimistischer. Hij wilde alleen de scheiding tussehen gewone en buitengewone uitgaven veel verder voortzetten en die niet beperken tot wa terstaat en marine. Er zit in dit opzicht niet genoeg lijn in de politiek van den Minister. Overigens kunnen wij van de rede van dezen afgevaardigde niets weergeven om dat zijn stem en zijn redeneertrant beide even onduidelijk zijn. Na mr. Van Gijn was mr. Heemskerk aan het woord, die een vermanend woord tot den heer Marchant richtte omdat deze art. 40 ten onrechte heeft aangeroerd. Hij vroeg ■opheffing van den stemplicht en eventueel voorzichtigheid bij het nemen van maatre gelen tegen de kapitaalsvlucht. Zijn algemeen politieke beschouwingen betroffen de vorming van het kabinet. Ei was toch een meerderheid al hadden twee der reehtschc partijen aan de heeren Ker sten en Lingbeek stemmen verloren. Er was verlangen ter rechterzijde om te blijven samenwerken en dat was toch niet menti- tationeel. De kiezers wijzen niet den for mateur aan en een beroep op den volkswil is hierbij niet mogelijk. Dat is een technisch-politiek werk dat an deren verrichten. De heer Colijn was de aangewezen man omdat liet financieele vraagstuk helaas nog hoofdzaak was. Na tuurlijk is er overleg gepleegd tussehen de Partijen, maar dat is toch niet afkeurens waardig. Bij de wetsontwerpen komt wel i«f hoe ieder zich verhoudt tot die ontwer pen. De meerderheid kan het toch niet hel pen dat de minderheid zóó verdeeld is dat Jij geen kabinet kan vormen. Men heeft ter linkerzijde bezwaar tegen de coalitie maar tot is niet juist. Als er geen verschillen wa- "jn was er geen coalitie maar een fusie, merkwaardig is het, meende hij, dat telkens to gatische linkerzijde tegenover rechts staat. Het blijkt dus dat er wel degelijk een tegenstelling is. Allen die vasthouden aan "Jt christelijk geloof hebben den duren Plicht zich aan tc sluiten, o.a. tegenover de revolutie waarvan het residu is een afwij- Zll,§ van God, op welke ontkenning men ton geheel nieuw leven wil bouwen. Rechts J'jn er tegenstellingen die echter krachtens "et christelijk beginsel verzoend moeten vorden. Zoo staat hij ook tegen de heeren tosten en Lingbeek die hij niet als manend Setln aanvaardt. Er is verschil van op- tot'n?. anders niet en deze heeren zullen j. .een,acr tijd wef inzien dat zij verkeerd red V n theologisch dispuut besloot de to die merkwaardig in beteekenis zakte Jffte het slot naderde. Wat dit met de toÏÏjk C maken had, was niet altijd even Eem^ ^ammerde mr. Van Rappard over het ftndtfouVan e6n e'^en departement van avondvergadering. Hoofdstuk buiteulandsche zaken. DresseHiuijs wijst er op dat deze en 'n een zeer bizonder geval verkeert ei voor bef leven schijnt te zijn aan gewezen. Hij is daardoor in staat zijn stre ven te vervullen en kan zeer veel goeds tot stand brengen in het belang van de positie van ons land in Europa. Wat België betreft, ligt de beslissing nog op de knieën der goden. De minister hult zich nog herhaaldelijk in geheimzinnig heid die eigenschap is bedenkelijk omdat er sinds 1918 een verbetering schijnt te zijn ingetreden ten aanzien van de geheime diplomatie. Intusschen is de internationale diplomatie nog aan de meest elementaire beginselen bezig, getuige Locarno. Spreker hoopt dat de minister in de richting der vol-groeiing van de nieuwe denkbeelden zal werkzaam zijn. Het Belgische verdrag schijnt te wachten op onderhandelingen met de mogendheden die garant waren volgens het oude pact. Spr. begrijpt niet waarom dit noodig is, om dat dit verdrag van 1839 als vervallen is te beschouwen. Hebben die onderhandelingen een bevredigend verloop of zijn er moeilijk heden. Spoedige afhandeling van de gan sehe kwestie acht spreker gewenscht, om dat de publieke belangstelling met spanning daarop wacht. De heer Vliegen zegt dat deqpude doel stelling van ieder land was zijn eigen be langen in de internationale politiek te ver dedigen. Natuurlijk blijft men dat doen, maar het groote doel van de buitenland- sche politiek moet zijn de buitenlandsche verhoudingen zoo goed mogelijk te maken voor allen. Spr. betreurt Eet dat de Kamer en het volk niet voldoende op de hoogte worden gehouden van alle internationale gebeurtenissen, waarbij Nederland betrok ken is. De heer IJzerman laakt het gebrek aan mededeelzaamheid van dezen minister. De heer Van Braambeek heeft op zijn beurt „ook te klagen over het gemis aan mededeelzaamheid van den minister, nl. ten aanzien van de uitzonderingstarieven op de Duitsche spoorwegen, waardoor de Duit- sche havens bevoorrecht worden hoven de Nederlandsche. De heer Van Rappard behandelt ook de besprekingen van Nederland en Duitsch- land. De heer Lovink ziet ook met belangstel ling tegemoet de nadere mededèelingen van den minister over de Duitsche tarieven. Spr. behandelt de Belgische kwestie. Ook hem verbaast de passus, dat het over leg met de mogendheden nog moet plaats hebben nopens den vorm, waarin het in voeren van de verdragen van 1839 zal zijn vast te leggen. Spr. begrijpt niet dat zoo danig overleg nog noodig is en gaarne had hij de mededeeling in de motieven daarvoor vernomen. De minister moet die mondeling geven als dat mogelijk is. De heer Dtiymaer van Twist vraagt in lichtingen over de belastingen waaraan nu in België de schippers zijn onderworpen. De minister zeïde dat het overleg daarover nog niet is geëindigd. Kan de minister nu wellicht iets meedeelen dienaangaande De heeren Kersten en 't Zandt hebben een voorstel ingediend tot opheffing van het gezantschap bij het Vaticaan. De heer Nolens zeide namens de katho lieken dat aanneming van het amendement met behulp van de coalitie-partijen een eventueeJe verbreking der coalitie zou be- teekenen. De heer Lingbeek ziet niet in waarom aan het hoofd der R. Kath. kerk een voor keur moet worden gegeven. Waarom wordt zij bevoorrecht boven de Grieksch-Katho- lieke kerk, boven de Synoden der Hervorm de of Gereformeerde Kerk Als de Paus als wereldlijke macht gezan ten ontvangt, heeft spr. ook ernstige be zwaren Hij wil dien Stoel niet erkennen en acht erkenning een krenking der historie. De heer Snoeck Herikemans herinnert aan vroegere discussies. Aan een tijdelijk gezantschap gaf spr. zijn stem, maar niet aan een blijvend. Afschaffing zou nu grie vend zijn voor de Katholieken, zegt de heer Nolens. Spr. wijst er op dat handhaving van dit gezantschap in 1920 grievend was voor sprekers fractie, maar die fractie onthield haar stem niet aan de begrooting. Spreker heeft de overtuiging dat de huidige partij verhouding de beste is maar dat neemt niet weg dat spr. daarbij zijn vrijheid wil voor behouden. De verantwoordelijkheid valt dus op degenen die het conflict kier uitlokken. De heer Vliegen verklaarde dat de soci aal-democraten vóór het amendement zul len stemmen. De minister zegt dat er geen novum is dat afschaffing rechtvaardigt. Spreker heeft herhaaldelijk de gronden voor handhaving aangegeven. Het nut'is in twijfel getrokken maar is dan bewezen dat een einde is ge komen aan het vredesstreven van den Pau selijken Stoel Spreker acht het verkeerd thans den schakel weg te nemen uit het internationaal verkeer. Het nut bewijzen met stukken kan spreker niet, inaar ieder kan begrijpen dat er van het Vaticaan in vloed uitgaat op de internationale verhou dingen. Over dit voorstel zal heden worden ge stemd. Het tractaat met België. Het verzet en de Nederlandsche open bare meening tegen het BèlgischNeder landsen verdrag in zijn tegenwoordigen vorm, heeft vooral de aandacht getrokken van de Antwerpsche bladen. Servus juicht in een artikel in het „Hbl. van Antw." het toe, dat de Belgische re geering zoo verstandig is, om in een nadere toelichting, onduidelijkheden in 't tractaat te doen verdwijnen. De Matin", die den indruk vestigt dat heb-afbreken der bespreking in 1920 naar aanleiding van de Wielingen aan Neder land te wijten is, meent in overeenstemming daarmede de houding van Nederland se dert 1920. als „boudeeren" te moeten ken schetsen. Het blad schijnt bovendien zijn lezers te willen doen gelooven, dat terzake van de Wielingen de Nederlandsche regeering te genover de Duitschers in den oorlog een tabletten. Rond model. Bij Verkoudheid aangenaam en geneeskrachtig. Flacons 40 en 60 cent. Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Mededeeling.) ander standpunt zou hebben ingenomen als tegenover de geallieerden. De Schelde is alleen maar „par un acci dent géographique" Hollandsch. De Belgi sche „rechten" daarop werden in het ver drag erkend. Wij kunnen niet op alle onjuistheden in dit artikel de aandacht vestigen, maar mo gen toch de beweging niet laten passeeren, dat de populariteit vai? minister Van Karne- beek zou dateeren van het afbreken der Belgisch-Nederlandsche onderhandelingen in 1920. Het blad weet zeer wel, dat men hier den minister in 't bijzonder dankbaar is, omdat hij den aanslag verijdeld heeft dien de Belgische regeering met hulp der bondgenooten tegen ons gebied had be raamd Dat het daaraan misschien liever niet herinnert is zijn zaak, maar daardoor wordt een onjuiste voorstelling niet ge rechtvaardigd. De „Matin" meent, dat het verdrag zal worden verworpen in <,le Tweede Kamer en de heer Vandervelde wil dat wel voorko men, maar wenscht de winsten door den heer Hijmans behaald niet in gevaar te brengen. Het territoriaal statuut wil het blad niet wijzigen, maar wel doen verdwij nen, wat nog bestaat van „den geest der barrièretractaten". Het blad ziet geen aanslag op onze sou- vereine rechten in de Schelderegeling zoo als het trataat die wil, maar eenvoudig een uitvloeisel van het nieuwe rivierrecht. Het hoopt, dat men in Nederland nog zal inzien, dat het land evenzeer als België belang heeft bij een baseering der verhou ding op billijkheid, recht en goede vriend schap. De „Matin" vergeet, dat juist in het be wustzijn, dat het aan billijkheid mangelt in deze overeenkomst het Nederlandsche ver zet zijn oorsprong vindt. („Hbld.") Postchèque- en girodienst. Met ingang van 12 dezer kunnen zonder voorafgaande machtiging van het bestuur van den postchèque- en girodienst cheques worden uitbetaald op een ander kantoor dan op de cheque en het advies is aange geven. Het desbetreffend verzoek moet door den houder van dt;.cheque worden in gediend, op het post1; dij- of wijfckahtoor, oorspronkelijk voor de uitbetaling aange wezen. W erk verruiming. Omtrent de sub-commissie uit de com missie voor de Economische Politiek, die volgens het plan der regeering het vraag stuk der werkverruiming zou onderzoeken, deelt „Het Volk" medé, dat de regeering zich deze sub-commissie gedacht heeft te bestaan uit vijf personen. De bedoeling zou zijn, den ex-minister Aalberse voorzitter ervan te doen zijn, terwijl verder lid zouden worden de heer F. M. Wibaut, de anti revolutionaire professor Diepenhorst en nog een christelijk-historisch en een vrijzin nig-democratisch lid. VLISSINGEN, II NOVEMBER. De Scheldetentoonstelling. Door het college van burgemeester en schepenen der stad Antwerpen is een schrijven gezonden aan Burg. en Weth. dezer gemeente, waarin wordt medege deeld dat de Scheldètentoonstelling te Ant werpen behouden een ongemeen succes heeft gehad. Voor de bereidwilligheid waarmede ook het gemeentebestuur van Vlissingen haar bijdragen voor de tentoonstelling heeft af gestaan, wordt hartelijk dank gezegd. A. G. O. Het bestuur van A. G. O. schrijft ons En zoo hebben we, zooals we trouwens reeds hebben gemeld, het voorrecht op Woensdag 18 November aan onze leden een avond te bieden, van. buitengewoon kunstgenot, door een voorstelling van Jean Jacques Bernard's „Martine", te geven door het Ruys-ensemble. Laten we U iets ervan vertellen, over genomen uit de „Haagsche Post" Martine is een dier doodgewone en daar door juist dikwijls zoo superbe geschiede nissen van Jean Jaques Bernard, met wel ker simpelheid hij het nogal eens erg on echte Parijsche tooneel tracht te zuiveren. De waarde van dit schoone pogen is nu langzamerhand wel door iedereen erkend. Martine is een eenvoudig jong meisje van het land. Zij komt veel aan huis bij haar buurvrouw, de oude mevrouw Mervan, of schoon die een dame is en zij maar een boerenkind. Mevrouw Mervan's kleinzoon, Julien, komt na jaren eenigen tijd bij de grootmoeder doorbrengen. Tussehen de twee jonge menschen groeit iets, dat ook van zijn kant wel op liefde schijnt te dui den. Deze korte innigheid wordt echter verstoord door de komst van Jeanne, een wereldsch verschijninkje, met wie Julien, vóór hij in den nu voorbijen oorlog ging, eigenlijk zoo half en half verloofd was. Julien ziet nu, welke uiterlijke (en mis schien ook innerlijke) beschaving zij in Martine mist. Hij wendt zich weer tot Jeanne. Ze trouwen en Martine, op alle manieren geprest, wordt de vrouw van een boer, die al een tijd om haar liep. Men ziet dus een duizend malen voorkomend gevalletje uit het leven, waarbij we goed keurend knikken „Ja, ja, zoo is het". Maar wat maakt Tilly Lus ervan In de drie bedrijven geeft ze meester werk in het laatste bedrijf zwijgt ze vrij wel doorloopend. Doch dit zwijgen, dit stil le spel, spreekt luider dan wat ook. ja, het schreeuwt bijkans, zoo ziels-aangrijpend is. Verder kunnen we onzen leden nog me- dedeelen, dat de volgende data zijn vast gesteld 22 December de beer BoJdinghGoe- mans over Augusta de Wit. 19 Januari Frits van Raalte Het Kind en de Opvoeding. 19 Februari Hollandsch Vocaal Kwar tet, bestaande uit de dames j. Brandsmaf-fcn Suze Luger en de_heeren Tulder en Dekker. Utrechtsch provinciaal Studentengezelschap Zeeland. Het Utr. Prov. Stud. Gezelschap „Zee land", waarvan lid zijn alle leden van het Utr. Studentencorps, die in Zeeland wonen of in nauwe relatie staan tot dat gewest, pleegt telken ja re in de maand November zijn plechtige installatie van nieuwe leden te houden. Zelden is het helaas mogelijk die instal latie in 't gewest zelf in Middelburg te houden. Het is dan ook reeds 12 jaar geleden, dat dit 't laatst geschiedde. Dit jaar echter heeft 't bestuur besloten gezien 't groote aantal leden zoowel als installaudi deze jaarlijksche feestelijk heid van het gezelschap weer in Middel burg te doen plaats hebben en wel op Donderdag 12 November a.s., 's avonds 81/2 uur, in Hotel Verseput, in tegenwoor digheid van tallooze in Zeeland wonende honorairen van het gezelschap. Den volgenden dag is het gezelschap voornemens een lunch te houden in Grand Hotel Britannia te Vlissingen, 11a afloop waarvan op plechtige wijze een krans zal gelegd worden aan den voet van 't stand beeld van De Ruyter. Tegen het eind van den middag keert het gezelschap weer naar Middelburg terug, alwaar door de in Zeeland wonende hono rairen van het gezelschap en. verdere oud leden van het Utrechtsch Studenten Corps, een diner aan het gezelschap zal worden aangeboden. Het Utrechtsch Provinciale Gezelschap „Zeeland" is opgericht 12 Juni 1888 en is een der particuliere gezelschappen in het Utrechtsch Studenten. Corps. Het doel is, de bevordering van den vriendschappelijken omgang en het levendig houden van den Zeeuwschen band, die alle Zeeuwen en hen, die in nauwe relatie met het gewest staan, verbindt. Onderscheiding. Bij Kon. besluit is de bronzen eereme daille der orde van Oranje-Nassau ver leend aan den gep. matroos bij het loods wezen IJ. Jonkman. Nederlandsche Reisvereeniging. Gisterenavond had in de groote zaal van het Schuttershof te Middelburg een bijeen komst plaats van leden en genoodigden van de afdeeling Walcheren van de Ne derlandsche Reisvereeniging. Na een korte inleiding van den voorzit ter, den heer A. C. Hildernisse uit Souburg, verkreeg de heer G. K. A. Nonhebei het woord voor een lezing over ..Venetië". Spr. begon met een beschouwing over het reizen in het algemeen en zeide, dat ook dit na den oorlog zeer is veranderd, waren het vroeger slechts enkele, die op reis gingen, thans hebben vooral in Juli en Augustus heeie volksverhuizingen plaats en is het alom veel te druk, terwijl ook een ander soort van publiek dan vroe ger reist, wat spr. aantoont door opgevan gen uitdrukkingen in den vreemde. Het is dan ook beter als men kan in een anderen tijd op reis te gaan en spr. kan aanbevelen dit dan te doen met een reisgezelschap, dit is goedkooper, en gezelliger en men is be veiligd tegen uitbuiting. Men hoort ver schillende bezwaren tegen het reizen met de Ned. Reisvereeniging opperen en enke le daarvan zijn wellicht niet geheel van grond ontbloot, maar het bestuur zal ze ker een open oog daarvoor hebben. Als men het bezwaar naar voren brengt, dat men met menschen mede moet gaan, die men liever niet ontmoet, dan mag niet worden vergeten, dat soort in dit geval ook soort zoekt en dat vele vriendschaps banden gesmeed worden op die reizen, ter wijl ook de beste boogschutter ter wereld, de kleine Amor. zich meermalen op de rei zen doet gelden. Als men zegt de metge zellen niet te kennen, dan vraagt spr. maar kent U 'eigenlijk uw kennissen wel intre- siek en kent U zelfs Uzelf wel Ook een beroep op angst voor den fiscus acht spr. overdreven. Komende tot zijn eigenlijk onderwerp, doet spr. mededeeling over de reis via Brussel—Bazel naar Milaan en adviseert sterk, gebruik te maken van de slaapwa gens in den trein, die heerlijk rijden, daar voor die wagens het beste materiaal wordt genomen. Na de pauze werd een flink aantal zeer duidelijke en goede lichtbeelden vertoond en passeerden o.a. de revue, Luzern en om geving, de Gothardbaan, Milaan, Verona, Venetië, Lugano en de Italiaansche meren. Bij de verschillende kieken gaf de heer Nonhebei nog enkele toelichtingen, waar door ook dit deel van den avond evenals het eerste zeer belangwekkend en leer zaam was. De aanwezigen toonden dit ook zoo te voelen door hun dankbaar applaus, terwijl de voorzitter, de heer Hildernisse, den spreker hartelijk dank bracht voor zijn moeite, en zeide dat het hem persoonlijk genoegen deed weer eens plekjes te zien, die hij bezocht heeft. Met een opwekking lid der Ned. Reis vereeniging te worden sloot de voorzitter daarop de bijeenkomst. Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand October werd in de rijkspostspaarbank te Middelburg ingelegd j 65.626.19 en terugbetaald 57.445.22, al- zoo meer ingelegd dan terugbetaald 8180.97. Te Goes werd ingelegd 40.230.39 en terugbetaald 46.971.29, alzoo minder in gelegd dan terugbetaald 6740.90. Raad van State. In de heden gehouden zitting van den Raad van State, afdeeling voor de geschil- Jen van bestuur, is o.m. voorlezing gedaan van het Kon. besluit inzake het beroep, in gesteld door het gemeentebestuur van Axel tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland van 27 Maart 1925. waarbij goed keuring is onthouden aan de door het ge noemde gemeentebestuur met de N. V. Prov. Zeeuwsche Electriciteitsmaatschappij gesloten overeenkomst voor levering van electrischen stroom. Bij Kon. besluit wordt, met vernietiging van het besluit van Ged. Staten verklaard, dat het raadsbesluit op grond van art. 194 onder f der Gemeentewet geen goedkeu ring van Ged. Staten behoeft. Noordelijke Zeeuwenbond. De Noordelijke Zeeuwenbond hield Za terdag jl. in de „Harmonie" te Groningen zijn eerste vergadering in dit seizoen. De voorzitter, de heer J. A. Mulock Houwer, opende de bijeenkomst met een welkomstgroet, waartusschen hij door vlocht herinneringsbeelden van dezen zo mer door de leden vermoedelijk volbrachte reizen, om ten sloite tot nieuwe impressies te komen in Zeeland opgedaan en te luis teren naar het carillon van den Middel- burgschen Abdijtoren. Een vaardige musi cienne completeerde de impressie door het bedoelde klokkenlied de serenade van Haydn op de piano te herhalen. De heer J. Avé gaf daarna op zeer on derhoudende en duidelijke wijze een uit eenzetting der kunstmatige oesterteelt in Zeeland, het bedrijf, dat tegenwoordig voor de volkswelvaart van zooveel betee kenis is geworden. Een tweede voordracht werd gehouden door den heer A. Faggïnger Auer, die zijn causerie tot titel had gegeven „Zang vogels van diverse pluimage"; Het waren wel heel merkwaardige vo gels, die hij op het oog had de Zeeuw sche dichters, te beginnen met Cats, daar na Bellamy, Elizabeth Bekker en Boutens, Nog een derde voordracht werd gehou den door den heer J. M. Kuiler, die een beeld gaf van de Souburgsche kermis, een 60 jaar geleden. Hij laat de boeren en boe rinnen cr heen rijden, laat ze dolen tus sehen de verschillende tenten en kramen, brengt ze bij den straatzanger met zijn plaat met moordhistories, bij den kwakzal ver en de chais. Dan komt de ringrijderij aart de beurt, het katknuppelen, het gaai schieten. I> stijgende stemming wordt geschil derouder den invloed van anisette, pur- fait-amour en andere dranken en zoo komt het ook van koekhakken tot „totelokken". Zoo was de Souburgsche kermis ten deele verbonden met ruwe vermaken, be denkelijke drinkgelagen en wat dies meer zij, maar gelukkig kan spreker betuigen, dat te dezen opzichte de tijd zijn bescha- venden invloed heeff doen gelden en het door hem in zijn jeugd aanschouwde wel geheel tot het verleden behoort. De avond was een aaneengeschakeld succes voor den Zeeuwenbond. SOUBURG. Op verzoek van ds. Graves van WiJlens1- waard zal ds. Bieger, Luth. predikant te Vlissingen, a.s. Vrijdag om 8 uur in het lokaal „Rehoboth" tc Souburg spreken over „De heilige boom van Hia". KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Geref. Kerken. Beroepen te Oud-Loos- drecht ds. A. Wijngaarden te Baarland. Een jubileum. Ds. G. H. Toebes, emeritus-predikant van de Geref. kerk te Sint Laurens, wonen de te Middelburg, hoopt Zondag a.s. den dag te herdenken, dat hij veertig jaar ge leden tot predikant te Haamstede werd be vestigd. Hij bediende daar het Woord van 15 November 188530 Augustus 1896, en daarna tot 1 September 1920 te St. Laurens. De kwestieGeelkerken. Men verzoekt aan „de Standaart"' plaat sing van. het volgende De kerkeraad der Geref. kerk van Oude Pekela, zijn aandacht vestigend op het ker kelijk geding-dr. Geelkerken, dat binnen kort aan de kerken, in Generale Synode vergaderd, .ter behandeling zal worden aangeboden, bijzonder acht gevende op het besluit, ter dezer zake genomen door de classis Amsterdam, waarbij deze clasis verklaart, „dat ten gevolge van de feiten, dat dr. J. G. Geelkerken in gebreke is gebleven de hem gestelde vragen behoorlijk te beant woorden en eveneens in gebreke is geble ven voor de vergadering te verschijnen, toen hij daartoe geciteerd werd, de classis ten volle gerechtigd is hem krachtens het onderteekeningsformulier ipso facto van zijn dienst gesuspendeerd te verklaren, doch in het belang der kerken het beter is te achten, hiertoe nog niet over te gaan" spreekt zijn verwondering uit, "dat de classis van haar recht in deze geen gebruik heeft gemaakten wel le. omdat het kennelijk in de bedoeling van het onderteekeningsformulier ligt, dat een dienaar des Woords, onverwijld van1 zijn dienst zal worden ontheven, wanneer het der classis duidelijk is geworden, dat hij, hetzij door woord of geschrift, metter daad „gewichtige redenen van nadenken" heeft gegeven, en niet „willig en bereid" bevonden wordt, zich op uitnoodiging der classis nader te verklaren en 2e. omdat het uit den aard der zaak. in een dergelijk geval, altoos meer aanbeve ling verdient, van bovengenoemd recht, zoodra het ontstaat, eerder wèl, dan niet gebruik te maken, dewijl het niet in het be lang der kerken te achten is, dat een die naar des Woords, die naar het oordeel der classis, daadwerketijk reden tot nadenken- heeft gegeven (gelijk hier inderdaad het geval schijnt te zijn, vgl. niet alleen- de uit-

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1