P' VRIJDAG 6 NOVEMBER Eerste Blad 63e Jaargang che Maatschappij vsn Stoomvaart JS", ARNHEM BINNENLAND Stads= en Provincienieuws Land= en Tuinbouw blïïtenlanT)" -No-256:3 VLISSIINGSCHE COURANT Dit nummer bestaat uit 2 bladen kameroverzicht. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 5 November. Algemeen debat. De nieuwe leider der S.D.A.P., de. heer /ibarda opent ditmaal het vuur op de nieuwe regeering. Zijn eerste schot was rechtstreeks op den heer Cohjn gericht. De Lmums had aan de partijen der rechter zijde slechts 50.75 van alle geldige «temmen gebracht en alleen aan de wijzi- der Kieswet-bepalingen is het te dan- ïcn dat zij 54 zetels kreeg. Uit deze cijfers concludeerde de heer Albarda dat de stem- hlS zich tegen den heer Colijn had uitge broken en dat het dus ongewenscht was 'L bji de Kabinetsformateur was na deze uitspraak. Het aantal kiezers is sedert 1922 gestegen met 5 Rekent men dat mede, daii "heeft rechts 114 duizend stemmen minder gehaald dan in 1922. Daarin lag een !cs meende hij, nl. deze dat men had moe- jen' trachten Op andere wijze een regeering te vormen. Van eenheid van beginsel in de coalitie is geen sprake. Juist wanneer het gaat om toepassing van het christelijk be ginsel. blijkt de grootst mogelijke verdeeld heid. Hij wees op allerlei punten de af schaffing van de doodstraf, van den stem plicht, van de staatsloterij, van den vaccine- dwang waarvan niets kan komen, omdat telkens een groep der coalitie zich verzet. Waarom wordt dan de coalitie in stand gehouden Alleen om de kapitalistische maatschappij in stand te houden en om de arbeiders van rechts te houden uit de han den van hun klassegenooten van links. Bij de Katholieken is op sociaal gebied groote oneenigheid en de meerderheid van 54, waarop de heer Colijn berust, is dus zeer zwak. Er behoeft niets te gebeuren of«e ligt uiteen. Het was dus een waagstuk een dergelijke regeering te aanvaarden en het optreden van den heer Colijn was in strijd niet den volkswil. Waarom trad de heer Colijn dan toch op Volgens den heer Al barda had men alleen deze keus, of een kabinet-Colijn öf geen coalitie-kabinet. Het heette nu dat het nieuwe kabinet democra tisch zou zijn. Maar waar zocht men de ministers? Is de heer Schokking. de heer Kooien, de heer Rutgers, de heet Bongaerts democratisch Van eenige democratische richting was volgens den heer Albarda geen sprake. De politiek van den heer Colijn is na de verkie zingen dezelfde als vóór dien. Tegenover den achteruitgang van de rechterzijde waaraan de Vrijheidsbond terloops werd gekoppeld stelde de heer ibarda den vooruitgang van zijn eigen prtij. Zij behaalde 108 duizend stemmen teer dan in 1922, vermeerderd niet de toe- iMming van het aantal kiezers. De op- marsch der democratie gaat z.i. voort en wij zijn thans in een overgangsperiode. Als eerste punt staat thans de medezeggen schap op het program. Om de Kamer eens tot een principieele uitspraak te brengen, diende hij voor een wettelijke regeling daarvan een motie in. Ten slotte roerde hij even de ontwapening aan, waarvoor cén millioen kiezers zich bij de verkiezingen heeft verklaard. Alleen de arbeiderspartij za\ in staat zijn de ontwapening te brengen, want van deze regeering is z.i. niets te wachten. De stroom der arbeidersbeweging gaat z.i. met onweerstaanbare kracht voort en zij zal zegevieren. Dit was de gansche teneur van zijn rede uit de verkiezingen bleek z.i. dat de rechtsche partijen, en een deel der linkerzijde achteruitgingen' en da' democratische partijen de eenige waren die groeiden. Dus moet de regeering gaan de richting der democratie en volgens den heer Albarda is -de richting van het kabinet-Colijn anders. Dus zal hij daarte gen krachtig strijden. De leider van den Vrijheidsbond meende dat de rechterzijde die een meerderheid nad. liet recht had een kabinet le vormen cn hij was het in dit opzicht dus niet eens n.!ef den heer Albarda. Hij verweet echter de Regeering dat zij te vaag was in haar Plannen, al erkende hij dat de toestand in buiten- en binnenland liet moeilijk maakte zeer concrete plannen te maken. Verder streed hij weer tegen de coalitie, die -geen e^en politieke economie heeft weten op te bouwen anders dan op een gezagstheorie. Daartegen stelde hij het liberale beginsel, car volgens hem meer voor de arbeiders iteft heteekeud dan de hersenschimmen (ler socialisten. De heer Dressclhuijs wilde nu eens weten wat de Regeering van plan js tegenover de sociale wetgeving en voorts zij zal staan tegenover de cultureele belangen, onderwijs en kunst. Van het antwoord der Regeering hangt "ct «d of de Vrijheidsbond dit Kabinet kan steunen. Er is dus a priori geen oppositie 'egen deze regeering, maar als zc wat toe- sctuctelijk is kon mr. Dressclhuijs wel mee- Rnan. Ps- Ungbeek heeft een theologische rede ^houden om aan te toonen dal van over- ,s!eni.n>ing in christelijke grondslagen ter oiterzijde geen sprake is. Het woord j Handslagen" is met opzet gekozen om- on v zo.° vaa'S mogelijk is'. Zoodra het P uitwerking aankomt, zijn de partijen hel .'««ens. Wat deed de christelijke Rc-gee- g °m den Bijbel op de openbare scholen ónirit .!?rengen Met opzet deed zij niets onp r, ZD Daar eigen scholen tegenover de de n n.rc w'lde stellen. Dr. Kuyper maakte Whodoxen tot een tweede Roomsche '•om met de eerste Roomsche kerk n uen neutralen Staat te verdelgen, 'den wassen den invloed der Room. da-irK" en ('en steun die de Protestanten waciJ! Seven, ging zijn rede, gelijk te was. dj.. ?.B sl(?b van dezen dag mr. Marchant, AibaJ*^^'.Jietzelfde beweerde als de heer ter Cor- 1 Douding onlangs tegen minis- DliTel l'1 aan'Senomen, was uitsluitend van WiflCn iS*r? en !,ad z.i. geen persoonlijk r- Munster Colijn liet zich daardoor evraagd O. UNIFORM. der letters A. j., Bureau nt". een flinke 5AKKERSBEDIENDE. etters A. H., Bureau int". een net 1AGMEISJE, standig kunnende wer ing 's avonds na 7 uur. 'alstraat 63. 'AKHUIS te huur in de bin- rieven A. F., bureau irant". Middelb.-Rotterdam engelegen plaatsen VAN PASSAOIHCJ Ieren en vet l 1, ïlM. I' K ember 6.1 8 9 i 8 ■O.! ,12 - 8 aatiën te bëkotnen N.V. Transport- en MP- Frven G. VOS, I«M B EENHOORN Telg OOSTERHOUT, Tel «brs. BGITRPHEK.WW :ginneis (voll. opl-'n vcrgevurdeiden j" ir.detscorresp011' scoi-responde""8 scorra&pondentj8 ^ats-PraHtiik-Dt- en Adr»ir.rsira«» pract. d.pl. Boebh). igden tot hedf.reeds ,a. Wie werkelijk i i'iw wenscld 'D epa den betreffende" üe als drirWe'k £e vcrpUditmg) Pros Ti 192! 24 stilten- Adres niet overtuigen en scheen niet bereid met mr. Marchaii{ te debattecren zoolang deze zijn houding niet wijzigde. Nederland en het verdrag niet België. De Belgische minister van buitenland- sehe zaken heeft aan de pers te Brussel een mededeeling doen geworden, volgens welke de Nederïandsche regeering aan de Belgische had doen weten, „dat er in ze kere Nederïandsche kringen kritiek was geoefend op enkele bepalingen van het verdrag, die men te eng uitlegde en dat een dezer dagen een hooggeplaatst Neder- landsch ambtenaar reeds te Brussel was geweest om de punten van misverstand te verduidelijken en d,e bezorgdheden te kal- meeren door een gemeenschappelijke ver klaring." Wij willen natuurlijk op deze mededee ling niets afdingen, zegt de „N. R. Ct.", maar het lijkt haar toch wel gewenscht er de aandacht op te vestigen, dat ook deze mededeeling weer eenige „punten van mis verstand" kan bevatten, die mogen worden verduidelijkt 1. De critiek, die op het verdrag is ge oefend. betreft niet „enkele bepalingen", doch de geheele strekking van het verdrag, dat hier te lande zeer eenzijdig en voor Nederland in hooge mate nadeelig geacht wordt. Door „verduidelijking" van enkele bepalingen zal daarom, vreezen wij, geen enkele „bezorgdheid" worden „gekal meerd". De bepalingen van het verdrag zijn helaas overduidelijk, en wat noodig gc-acht wordt door degenen, die hier critiek uitoefenden%zal bezwaarlijk bereikt kunnen worden door een „gemeenschappelijke verklaring." Om het verdrag.te doen wor den, wat men er van hoopt een basis voor een toekomstige vriendschappelijke samen werking van de beide landen, zou het ver drag zelf opnieuw op de helling moeten worden geplaatst en in zijn geheel aan in- grijpenle herziening behooren te worden onderworpen. 2. De critiek is niet geoefend „in zekere kringen". De bedenkingen tegen het trac- taat worden vrijwel algemeen gedeeld. Men zou wellicht de positie het best weer geven, zoo men neerschreef, dat de juist heid van de critiek slechts „in zekere krin gen" niet wordt erkend. 3. De critiek spruit niet voort uit de wijze van „uitlegging van sommige bepa lingen", niet hieruit dan men zich de strek king van enkele artikelen van het tractaat te „eng" of te ruim denkt, doch is inge geven door een groot aantal maar al te duidelijke en voor tweeërlei uitleg niet vat bare toezeggingen, die in het tractaat zijn vervat, en waarbij de Belgische politieke, oeconomische en waterstaatkundige belan gen worden gekoesterd, zonder dat zelfs eraan schijnt te zijn gedacht, dat Neder land ook zulke belangen had. De critiek geldt dan ook zoowel hetgeen positief in iiet tractaat is opgesteld, ais hetgeen daar in wordt gemist. 4. Hieruit blijkt, dat hetgeen men, wij durven wel zeggen, algemeen zoodra men zich buiten politieken kring begeeft, tegen het tractaat heeft, niet zijn ..punten van misverstand", die door een simpele „ver duidelijking" of „gemeenschappelijke ver klaring" uit den weg kunnen worden ge holpen, doch het tractaat zelf geldt in zijn geheel, „enkele bepalingen" slechts uitge zonderd. Verloïsregelfcig voor het spoorweg personeel. Gisteren is wederom een bespreking ge houden tusschen de directie der Nederïand sche spoorwegen en de vertegenwoordi gers van de personeelbonden over de rege ling van het verlof, de verblijfkosten en de uiirgelden. waaromtrent van de zijde der drie samenwerkende bonden het volgende werd medegedeeld De organisaties wezen er op, dat de vak verenigingen-reeds op andere punten het R D. V. betreffende, bereid waren eenige concessies te doen. waartegenover wel eenige verbeteringen stonden, doch waar door de toestand als geheel ongeveer in evenwicht zou zijn gebleven. Wilde de di rectie nu ook nog de verlofdagen, verblijf kosten en uurlooneri verminderen, dan zóu het totaal resultaat positieve achteruitgang zijn. Echter zou men van beide kanten gaarne tot een oplossing komen en daarom wenschten de vakbonden zich, wat de ver blijfkosten betreft, neer te leggen bij de verlaging. De directie zou daartegenover dan geen wijziging moeten brengen in het verlof en de uiirgelden. De Nederïandsche vereeniging, „St. Ra phael" en de Prot, Christ. Bond stelden voor om de verlofregeling in elk geval te handhaven tot 1 October 1926 en dan de zaak in den eventueel te stichten perso neel raad onder de oogen te zien. Hoewel de directie bereid was, haar voorstel tot verlaging van de uiirgelden te rug te nemen, kon toch geen overeenstem ming omtrent het verlof wótden verkregen. De directie zal nu nog schriftelijk de wijzigingen omtrent alle besproken punten formule-éren en deze aan de hoofdbesturen toezenden. Telefoonverkeer in de provincie. De op de kantoren in de provinciale hoofdsteden ingevoerde uitbreiding van de gelegenheid tot het voeren van interlocale en internationale gesprekken, zal met in gang van 8 November a.s. definitief wor den ingevoerd, niet dien verstande evenwel dat op Zon- en feestdagen de kantoren ïceds te 12 uur 's nachts voor het in ter- locaal en internationaal verkeer worden opengesteld. Voorts zal met ingang van 1 Januari a.s. een zelfde regeling gelden voor de kantoren Almelo, Alkmaar. Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Breda, Bussum, Delft, Deventer, Dordrecht, Eindhoven, Enschedé, Gouda. Heerlen. Helder, Helmond, Hilversum, Lei den, Nijmegen, Tilburg, Velp (Geld.), Ven- lo, Vlissingen, Wormerveer, Zaandam en Zutphèn. Deze kantoren zullen dus voor den inter- locaien en den internationalen dienst wor den opengesteld van den nacht van Zon dag op Maadag 12 uur tot den eerstvol- genden Zon- en feestdag 8 utir vm. Voor de Zon- en feestdagen blijven de tegen woordige openstellingsuren van overdag gehandhaafd. („Tel.") Radio bij de Rijn- en binnenvaart. Te Rotterdam is een vergadering ge houden van de radio-commissie, ingesteld door het Onderwijsfonds voor de Binnen vaart, en eenige bestuursleden van het Onderwijsfonds. In deze vergadering werd besloten de plannen, om zooveel mogelijk Rijnvaart en binnenvaartschepen van radio-ontvang toestellen te voorzien', om dan aan schip pers en schipperskinderen onderwijs per draadlooze telefoon te geven, uit te voeren. Het onderwijsfonds voor de binnenvaart zal, om te bevorderen, dat zooveel moge lijk schippers in staat zullen zijn zich een ontvangtoestel aan te schaffen, deze toe stellen op gemakkelijke voorwaarden, in den vorm van huurkoop, onder het bereik der schippers brenger.. Voorloopig bij de Holland-Amerika-lijn een 14-daagsche dienst. In het begin dezer maand heeft de Hol landAmerika Lijn. wegens het geringe aantal passagiers, de wekelijksche afvaart naar New-York veranderd in een veertien- daagschen dienst. De „Rijndam" is daar door weer uit de vaart genomen en opge legd. Na het vertrek van de „Nietiw-Am- sterdam" op 27 October jjl. geschiedt de eerste afvaart thans op 10 November met de „Rotterdam", daarna 24 November met de „Volendam" en 16 December met de „Nieuw-Amstrdam". In Januari van het volgende jaar zullen drie afvaarten plaats hebben. Half Apri! wordt de wekelijksche dienst weer hervat cr komt de „Rijndam" weer in den vasten lijndienst. Het stoomschip „Veendam" komt thans in den Cuba—-Mexico-dienst en vertrekt 18 November naar Southampton. VLISSINGEN, 7 NOVEMBER. Winterdienstregeling van de „Zeeland". De stoomvaart-maatschappij „Zeeland" heeft een dienstregeling uitgegeven voor den winterdienst. Daarin kan men alle ge- wenschte inliqbtinger vinden betreffende de aansluitingenin Tngeland £n op het vasteland alsmede de spoorwegtarieven le cn 2e klasse. Een inhoudsopgave en een index van de verschillende stations zijn een groot ge mak bij het zoeken naar bepaalde aan-siui- tingen. Christus en de sociale nooden van onzen tijd. Het* verslag over bovenstaande lezing moet wegens plaatsgebrek tot een volgend nummer 'blijven overstaan. Op noodlottige wijze om het leven gekomen. Bij de familie K. alhier is bericht ontvan gen dat een zoon, werkzaam te Duisburg, aldaar op noodlottige wijze om het leven is gekomen. Aan boord van een schip is een olielamp gesprongen en werd bovenge noemde persoon daardoor zoo ernstig ge wond dat hij in een ziekenhuis moest wor den opgenomen, alwaar hij is overleden. Naamlooze vennootschappen. De „Staatscourant" no. 215 bevat de wij ziging der statuten van de naamlooze ven nootschap „de Electro Tinfabriek" te Vlis singen en verder de statuten der naamloo ze vennootschappen H. J. de Lange's Graanhandel en van de Vaartuigen-exploi tatie tot opleiding van adspiraht zeeman, beiden te Middelburg. Scheepvaartberichten. Het Engelsche stoomschip Minnedosa, van Antwerpen naar Montreal, heeft in de Wielingen omhoog gezeten. Het is echter zonder assistentie vlotgekoiraen en heeft de reis voortgezet. Het Noorsche stoomschip „Asturias", van Middelburg naar Haparanda, dat ten Zuid- Oosten van den vuurtoren Stromingsbadan was gestrand, is volgens bericht uit Londen vlot gekomen. De Dageraad. De vrijdenkers-vereeniging „de Dage raad" houdt Maandag a.s. des avonds 8 uur, een openbare vergadering in het Con certgebouw. Daarin zal als spreker optreden de heer W. Havers uit 's-Gravenhage, met het on derwerp „De verleiding van Eva, of heeft de slang werkelijk gesproken." Radio-storing. Men verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat iederen avond een bezitter van een radio-toestel te dezer stede het genot van vele luisteraars vergalt, öf door onkunde öf opzettelijk. De bezitters van een radio-toestel willen gaarne ongestoord ge nieten en daarin niet worden gestoord door een radio-bezitter die voortdurend hinderlijk aan „het zoeken" is. Met'ingang van 16 November a.s. is be noemd tot kantoorbediende 2e klasse de telegrafist 2e klasse E. J. Pitlo van het post- en telegraafkantoor te Middelburg. Brood uit België. hi verband met de steeds dalende graan prijzen klaagt de Breskensche bevolking er over, dat de bakkers hun prijzen niet verlagen. Een zeker persoon heeft thans het initiatief genomen brood uit België aan te voeren, en zoo is er reeds enkele malen een wagen daar geweest, welke inhoud gretig van de hand ging. Men beweert, dat de qualiteit van het brood zeer goed is, terwijl het prijsverschil op een gewoon brood 6 cent bedraagt. kerk- en schoolnieuws. Het Prov. Kerkbestuur van Zeeland heeft tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten den heer D. B. Kagenaar, candidaat te Utrecht. Geref. Kerken. Tweetal te Middelburg ds. F. A. den Boeft te Kruiningen en ds. P. Nomes te Delfshaven. Teruggekeerd tot de Geref. Kerken. Ruim vier jaar geleden verliet dr. Velte- naar de Gereformeerde kerk van Veenen- daal en kwam als predikant in de Her vormde gemeente te Asperen. In Septem ber jl. nam de kerkeraad aldaar in zijn ge heel ontslag wegens conflicten met dezen predikant. Zondagochtend heeft dr. Veltenaar tot ieders verrassing medegedeeld, dat hij zijn entslag nam in den kerkdienst als predi kant en in de avondgodsdienstoefening van dien zelfden dag hield hij reeds zijn af scheidsrede, waarbij hij verzocht geen toe spraken tot hem te houden. Dr. Veltenaar is weer bij de Ger. Kerken teruggekeerd. De kwestieGeelkerken. In Friesland gevoelt men niet veel v00r de in de kwestie-Geelkerken aangevraagde vervroegde Generale Synode der Geref. Kerken. De classis-Leeuwarden verklaarde zich Qfficieel tegen cn in een toelichtend artikel in de „Leeuwarder Kerkbode" blijkt dat „de noodzakelijkheid van bijeenroeping eener buitengewone Generale Synode, /.oo- a' niet in twijfel getrokken, dan toch in ieder geval allerminst bewezen geacht wordt, en de kerk van Assen op het hart gedrukt wordt, niet al te spoedig dezen ernstigen maatregel te nemen, aangezien nog niet voor ieder duidelijk is, dat inder daad de zaak niet had kunnen afgewikkeld worden door de kerkelijke vergaderingen, die ze tot nu toe behandelden, waarbij dan natuurlijk aan dr Geelkerken eventueel, of. aan zijn kerkeraad het recht van beroep op de Generale Synode zou gebleven zijn.". rechtszaken. Een chauffeur veroordeeld. Het gerechtshof te 's-Gravenhage deed uitspraak in de zaak tegen een chauffeur uit 's-Hertogenboseh, die door de recht bank te 's-Gravenhage tot 1 maand hech tenis was veroordeeld wegens het veroor zaken van een aanrijding bij de Boseftöreig op 8 December 1924, waarbij een meisje, op een fiets gezeten, in het water geraakte en verdronk. Het Hof heeft dit vonnis bevestigd. Brandstichting. Voor de rechtbank te Haarlem is de zaak behandeld tegen A. N. W. te Krommenie, die ervan beschuldigd wordt op 18 Septem ber opzettelijk zijn huis in brand gestoken te hebben om zoodoende de assurantiepen- r.ingen, groot 3000, in handen te krijgen Beklaagde bekende, maar hij zeide, dat hij zich niet kon voorstellen hoe hij tot cie_ ze daad gekomen is. Uit het getuigenverhoor bleek, dat bekf. in nood erkeerde en zoodoende tot de daad gekomen kan zijn. Hij heeft een brandende kaars in een kast gezet, die hij vol papier had gestopt en daarna met pe troleum had overgoten. De brandweer heeft echter grooter onheil voorkomen. Tegen bek!, is 2 jaar gevangenisstraf ge- .eischt met aftrek van dé voorioopige hech tenis. Mishandeling van een politie-agent. Voor de rechtbank te Groningen stonden gisteren terecht drie arbeiders', die in den nacht van 28 Augustus een politie-agent aldaar hadden mishandeld. De eisch luidde resp. twee jaar, drie jaar en 18 maanden gevangenisstraf met aftrek van de preven tieve hechtenis. marine en LEGER. De kruiser „Java". De kruiser „Java" is volgens ontvangen bericht gisteren aangekomen te Aravis in de Roode Zee. Aan boord was alles wel. De kruisers „Java" en .Sumatra". Wat betreft de kosten van den kruiser „Java" wordt in de memorie van antwoord op de marine-begrooting meegedeeld, dat deze tot de eerste uitrusting ter zee pl.m. 20.000.000 zullen bedragen. De kosten van den kruiser „Sumatra" zullen waarschijn lijk iets minder bedragen daar deze bo dem echter nog met zijn proeftochten moet beginnen, kanteen meer nauwkeurige ra ming niet worden gegeven. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. „Tromp" gis teren te Algiers aangekomen. Leger- en vlootpredikant. Bij ministerieele kennisgeving wordt aan leger en vloot medegedeeld, dat ds. H. Janssen, leger- en vlootpredikant in alge- rneenen dienst, zijn werkzaamheden hier te lande heeft hervat. Opheffing stafmuziekkorpsen. Naar ,.dè Tel." verneemt, ligt het in de bedoeling om met ingang van Juli 1926 de thans nog bestaande stafkorpsen op te hef fen. Het korps in Den Haag blijft bestaan. De muzikanten worden op wachtgeld gesteld. De bietencampagne. Men schrijft uit West-Brabant aan de „Aiaasb.", dat de aanvoer aldaar van bie ten voor de verschillende suikerfabrieken geweldig groot is. Te Steenbergen moest de aanvoer per as enkele dagen worden stopgezet in verband met den overvloedi- gen toevoer van bieten per vaargelegen- heid, daar anders het geheel niet regel matig te verwerken zou zijn. Ook te Roosendaal komen ontzaglijke scheepsladingen aan. Op heden liggen in de Vliet aldaar verscheidene schepen met een gezamenlijke hoeveelheid van 6 mil lioen K.G. op lossing te wachten. Verder worden hier per dag een 700 ton bieten uit de omgeving en uit Zeeland aange voerd, waarbij nog 300 ton daags per tram. Over het algemeen verloopt in geheel West-Brabant de campagne aan de onder scheidene fabrieken zeer vlot en verwacht men dat dit jaar een record zal bereikt worden wat de productie betreft. Het suikergehalte is dan ook vrij hoog en wordt ruim /2 en hooger getaxeerd dan verleden jaar, waarbij tevens komt, dat ook het beschot bijzonder meevalt. EEN AANSLAG OP MUSSOLINI BERAAMD. Gisterenmiddag ontstond er te Rome groote opwinding naar aanleiding van een gerucht, volgens hetwelk een aanslag te gen Mussolini beraamd was. Naar verluidt, zou deze aanslag op 4 November worden uitgevoerd. Woensdag avond drongen politieagenten in het ho tel „Gravonr" binnen waar zij den vroe- geren afgevaardigde van de oppositie Zaniboni in hechtenis nemen. In Turijn is generaal Capello eveneens gearresteerd, verdacht lot het compiot te hebben behoord. Alle vrijmetselaarsloges zijn door de po litie bezet. Zaniboni, die onlangs uit Frankrijk teruggekeerd was, had in het hotel Gravoni een kamer tegenover het ministerie van buitenlanasche zaken gevraagd. Hij had zich uitgegeven voor majoor Silversterini. Daar hij echter herkend werd. wekte dit verdenking en stelde men de politie daar van in kennis, die op deze wijze het com plot op het spoor kwam. Het doel van Zaniboni moet geweest zijn, Mussolini door een geweerschot te dooden, wat niet al te moeilijk was, daar de kamer van Mus solini slechts 80 meter van het ministerie van buitenlandsche zaken verwijderd was. Voor Zaniboni's vlucht was reeds alles voorbereid. Generaal Capello is een bekend vrijmet selaar, die grooten invloed in het leger had. Farinacci, de secretaris-generaal der fas- cisfen heeft alle repressaillemaatregelen van afzonderlijke fascistische groepen"ver boden. Naar het heet, is de socialistische partij, waartoe Zaniboni en ook de vermoorde Matteotti behoorden ontbonden. Het agentschap Stefani publiceert de volgende mededeeling Het bericht van de ontdekking van een aanslag op Mussolini heeft groote ontroe ring verweekt in heel Italië. De bladen komen uit met speciale edities, waarin zij. naast het bericht over het ont dekte complot, uiting geven aan hun hevige verontwaardiging tegen de schuldigen. Mussolini zond circulaires aan de pre feeten, waarin hij deze aanspoort, met alle kracht op te treden, teneinde represailles te voorkomen. RUSLAND EN HET VERDRAG VAN LOCARNO. Rakofski heeft in een interview met de .Manchester Guardian" verklaard, dat het van zelf spreekt, dat het verdrag van Lo carno formeel niet in strijd kan worden geacht met de overeenkomst te Rapallo, daar te Rapallo geen bondgenootschap tusschen Rusland en Dui'schland werd ge sloten, doch beide landen volkomen vrij heid van handelen behielden. Rapallo had echter het begin van nauwere politieke en economische betrekkingen tusschen Rusland en Diutschland kunnen worden, en nu Duitschland zich met een andere groep van mogendheden heeft verbonden, rijst de vraag, wat daarvan de gevolgen zullen zijn \oor de verhouding fot Rusland. In elk geval dient men te bedenken, dat de vér- houding tusschen staten niet in de eerste plaats door verdragen, maar door het be lang van het oogenblik wordt geregeld. Rakofski herinnerde aan de verklaringen van Luther en Stresemann, dat het verdrag van Locarno de vriendschap tusschen Duitschland en Rusland niet zal schaden en wees in dit verband op de leening van 100 millioen goutien marken, welke Rus land van de Duitsche banken ontvangt. Aan den anderen kant acht hij het echter begrijpelijk en gerechtvaardigd, dat de Russische pers en de politici rekening hou den met het ergste geval, daar van ver schillende zijden het verdrag van Locarno wordt voorgesteld als het begin van een gioepeering der mogendheden tegen Rus land en van. een isoleering van Rusland. In Rusland slaat men dan ook de ontwikke ling van den toestand met grootste omzichtigheid gade. HET RAPPORT VAN FOCH OVER DE DUITSCHE ONTWAPENING. De „Matin'* verneemt, dat het rapport van maarschalk Foch voor den raad van gezanten over de ontwapeningskwestie er kent, dat Duitschland in den laatsten tijd inderdaad een ernstige poging heeft ge daan om volledig te ontwapenen. De geest der Duitsche overheden in zake geheime bewapening is echter nog steeds zeer ge vaarlijk. Toch dient het aanbevolen te worden Keulen thans reeds te ontruimen. De militaire controle echter moet behou den blijven. DE VIERING VAN DEN WAPENSTILSTANDSDAG IN ENGELAND In verband niet de nadering van den verjaardag van den wapenstilstand bestaat er eenig verschil van meening over den gepasten geest waarin deze gebeurtenis

Vlissingse Courant | 1925 | | pagina 1